Expositie De verborgen ramp in bibliotheek ZMF pleit voor saneringsfonds dichters O) Westerschouwse brandbrief over iepziekte-explosie naar ministerie Directeur technische dienst viert zilveren juhileum Afschrikwekkend, perspectief voor heel Nederland Openbare vergadering Beatrix- school Revalidatie gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden Piet van Beveren 25 jaar in overheidsdienst 0) DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 NR 25230 5 Als er geen geld komt, zo bena drukte commissievoorzitter wethouder ir. C. W. Veerhoek nog eens tijdens de commissie vergadering, is het dweilen met de kraan open. Hij stelde dat het produkt recreatie in het geding is als de iepziekte niet snel en adequaat bestreden wordt. Hoofd plantsoenen dienst S. L. de Feiter vulde aan dat het in Westerschouwen nog nooit zo erg is geweest. „Eer der zaten we weieens in de buurt van de 3000 zieke iepen, maar nu praten we over 10.530 zieke iepen". Uit het verhaal van De Feiter bleek dat het daarbij gaat om ruim 3500 zie ke iepen die eigendom zijn van de gemeente terwijl ruim 7000 besmette iepen op particulier terrein staan. Gemeentevoorlichter G. van Breugel stelde tijdens de ver gadering dat de situatie zonder overdrijving dramatisch ge noemd mag worden. Hij stelde dat het doel van de brief naar de minister en de publieksactie is om de subsidiekraan weer open te krijgen. ,,De overheid moet terugkeren op haar schre den". De leden van de commis sie schaarden zich stuk voor stuk achter de wijze waarop het college de iepziektebestrij- ding aan wil pakken. PvdA- vertegenwoordiger C. Verton stelde in een eerste reactie dat men niet alleen zorg dient te dragen voor het verwijderen van zieke bomen. ,,Er moet ook een efficiënte controle komen op iepen-openhaardhout en windsingels van iepehout. WD-woordvoerder C. A. Hoorweg stelde dat een goede en radicale aanpak in dit geval op z'n plaats is. CDA-vèrtegen- woordiger H. J. Klatter ten slotte benadrukte het belang van een goede samenwerking tussen verschillende instanties die bij de iepziektebestrijding betrokken zijn. Want naast de gemeente Westerschouwen is men ook in andere gemeenten bezig met iepziektebestrijding evenals Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat en het Water schap Schouwen-Duiveland. Morgen, woensdag, komt de iepziektebestrijding aan de or de tijdens de vergadering van de commissie financiën. Rooien, het enige dat er op zit... (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Als de minister van land bouw, natuurbeheer en visserij niet over de brug komt doemt voor de gemeente Westerschouwen het schrikbeeld op van het geheel verloren gaan van het iepenbestand in de gemeente. Dat is de strekking van een brandbrief van de gemeente Westerschou wen aan staatssecretaris J. D. Gabor van het minis terie van LNV. In een jaar tijd is het aantal met iep ziekte besmette bomen in de gemeente Westerschou wen gestegen van 2400 naar 10.000. Voor bestrijding van de iepziekte is volgens eerste voorzichtige schat tingen een bedrag van 374.000,- nodig. Een en an der kwam gisteren, maandag aan de orde tijdens de vergadering van de commissie openbare werken van de gemeente. In het verleden kon de gemeen te rekenen op forse financiële steun van het rijk bij de be strijding van de iepziekte. „Daardoor kon de landelijke voortwoekering redelijk onder de duim gehouden worden", al dus een persbericht van de ge meente Westerschouwen. „Na dat echter deze steun abrupt werd ingetrokken is bestrij ding van iepziekte in volle om vang terecht gekomen op de schouders van gemeenten en particulieren". Onbeheersbaar „Zoals eerder door de minister werd besloten dat de iepziekte in Nederland beheersbaar was geworden, en dat de subsidie kraan dus dichtkon, zo is ons inziens het nieuwe toverwoord 'onbeheersbaar'. Zoals polio niet stopt bij een gemeente grens, zo infecteert ook iep ziekte vanuit een 'slordige' of 'arme' gemeente de gezonde bo men binnen een goed onder houden buurgemeente. Met an dere woorden: wat je als ge meente ook doet om je eigen bomenbestand te redden, de 'infectiegemeenten' bepalen desondanks het lot van je bo menbestand. Daarom wordt de bestrijding van iepziekte vanaf nu landelijk relevant", aldus het persbericht. In de brief aan staatssecretaris Gabor stelt het college van b en w van Westerschouwen dat het dichtdraaien van de subsidie kraan van doorslaggevende be tekenis is geweest voor 'de iepziëkte-explösie Waar 'mén nu mee te maken heeft. In de brief wordt gewezen op het be lang van het iepenbestand dat omschreven wordt als 'onder deel van het landschappelijk decor en natuurlijk milieu' van recreatiegemeente Wester schouwen. Het verloren gaan van (een deel van) het iepen bestand baart het college van b en w van Westerschouwen gro te zorgen. „Nu bovendien allerwege wordt erkend dat de aanwezig heid van een natuur- en mens vriendelijk en ruimtelijk en sociaal klimaat een gunstige invloed heeft op het sociaal welbevinden en als zodanig te vens een matigende invloed heeft op agressie en vanda lisme is het om die redenen ook maatschappelijk onaanvaard baar", aldus de brief van b en w. Aan staatssecretaris Gabor wordt aandacht gevraagd voor wat genoemd wordt het on schatbaar grote belang van de boombeplanting. Verder stelt het college dat er een demotiverende werking uitgaat van een rijksoverheid die enerzijds meer dan nadruk kelijk via alle daartoe geëigen de media appelleert aan bur gerzin, fatsoen en verantwoor delijkheid terwijl men in de ogen van het college van b en w van Westerschouwen ander zijds dezelfde burgers 'kaal in de kou laat staan'. „Wij vragen u dringend, gezien het feit dat thans in redelijkheid niet lan ger kan worden gesproken van 'beheersbaarheid' van de iepe ziekte ons college te willen be richten of de minister alsnog en hernieuwd zijn verantwoor delijkheid wenst te nemen in deze zo belangwekkende en opiniegevoelige materie", be sluit het college haar brief aan het ministerie. Tbt op heden heeft de staatsse cretaris nog niet gereageerd op de Westerschouwse brief. „Wanneer de minister niet (op nieuw) zijn verantwoordelijk heid neemt voor de nationale coördinatie en bestrijding van de iepziekte zullen bijvoor beeld een grote recreatie-ge meente als Westerschouwen en een stad als Amsterdam bin nen korte tijd worden gecon fronteerd met een bedroevend scenario; een kaal en armoedig decor van verval, cynisme en maatschappelijke desinteres se", aldus het persbericht van dé gemeente Westerschouwen. In datzelfde persbericht wordt ook een publieksactie aange kondigd. Ongeveer tweederde van de met iepeziekte besmette iepen in de gemeente Wester schouwen bevindt zich op par ticuliere grond. Het plan is om rode kartonnen vlammen met duizenden op zieke iepebomen en langs de weg opgetaste stammen en takken te spijke ren. „Hetgeen, wat de gemeen te Westerschouwen betreft, als een lopend vuurtje door Neder land zal gaan", aldus het pers bericht van de gemeente. ZIERIKZEE - Op vrijdag 2 ok tober wordt in het gebouw van de school voor speciaal onder wijs en voortgezet speciaal on derwijs, de Beatrixschool, een openbare vergadering van het algemeen bestuur gehouden. De vergadering begint om 15.30 uur en kan door iedere belang stellende worden bijgewoond. Op de agenda staan diverse personeelsaangelegenheden en een contract tussen de school begeleidingsdienst RPCZ en de Beatrixschool. Verder wordt gepraat over een modelover eenkomst van de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst Zeeland. ZIERIKZEE - Van 1 tot en met 20 oktober staat in de bibliotheek van Zierikzee (Haringvlietplein) de rei zende tentoonstelling De verborgen ramp van het Liliane Fonds. Deze tentoonstelling geeft een in druk van de leefsituatie van gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden en laat zien hoe het Liliane Fonds medische en sociale revalidatie binnen hun bereik brengt. De tentoonstelling is gedurende de normale openingstijden van de bibliotheek te be zichtigen. Het Liliane Fonds zet zich in voor kinderen, die door hun handicap niet of nauwelijks deel uit kunnen maken van het maatschappelijk leven. Kinde ren die door ziekte, infecties of ongevallen lichamelijk en/of verstandelijk gehandicapt ra ken. Door de armoede in de ge zinnen is medische hulp onbe reikbaar. Hun handicap be perkt de ontwikkeling van de kinderen in ernstige mate. Zij gaan niet naar schooi; kunnen niet met de anderen meekomen en leven achteraf, onzichtbaar voor de buitenwereld. Het Lili ane Fonds heeft een werkwijze ontwikkeld die deze kinderen binnen de thuissituatie recht streeks bereikt. Door samen werking met lokale tussenper sonen wordt op een kleinscha lige en individuele basis aan hun revalidatie gewerkt. Medische revalidatie De tentoonstelling geeft voor beelden van de revalidatie van kinderen met verschillende handicaps. Er wordt steeds ge bruik gemaakt van de moge lijkheden binnen de eigen om geving. In vergelijking met de medische kosten in Nederland kunnen met relatief lage be dragen gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden doel treffend worden geholpen. Een kind met een hazelip is vaak schuw en teruggetrokken, om dat het kind zich schaamt voor zijn handicap. Een corrigeren de operatie kost in de Filippij nen slechts 300,-. Een verle gen meisje of jongen verandert daarmee vaak in een spontaan en open kind. Polio is helaas nog een veel voorkomende ziekte in ontwik kelingslanden. Door gebrek aan medische hulp zijn de ge volgen zeer ernstig en kruipen kinderen jarenlang op handen en voeten. Vaak kunnen zij na een operatie met behulp van krukken en beugels opnieuw leren lopen. De totale behande ling in bijvoorbeeld Ivoorkust kost ƒ1300,-. Sociale revalidatie Gehandicapte kinderen in ont wikkelingslanden krijgen vaak niet de kans een oplei ding te volgen. Daarom spoort het Liliane Fonds hen aan naar school te gaan of een beroeps opleiding te volgen. Voor dove en blinde kinderen wordt ge zocht naar aangepast onder wijs. Voor gezinnen die de zorg voor een verstandelijk gehan dicapt kind moeten dragen wordt gezocht naar mogelijk heden om het gezinsinkomen te verhogen. Voor jonge mensen zoekt het Liliane Fonds naar manieren om ze zelfstandig door het leven te laten gaan, bijvoorbeeld door een kleer makerswinkeltje of timmer manswerkplaats te beginnen. Per kind zijn de omstandighe den anders. Daarom hecht het Liliane Fonds sterk aan de per soonsgerichte en kleinschalige benadering. Het Liliane Fonds werd het af gelopen jaar onderscheiden door de Verenigde Natie?. Aan leiding hiervoor was de doelge richte werkwijze, die kinderen bereikt die normaal gesproken nooit een kans zouden krijgen. Er wordt samengewerkt met een netwerk van 1000 vrijwilli ge tussenpersonen in ruim 60 ontwikkelingslanden. Mensen die wonen en werken in de om geving van het kind en het ver trouwen van de mensen genie ten. Door steeds gebruik te ma ken van de mogelijkheden in eigen land blijven de kosten beperkt en kan het Liliane Fonds jaarlijks aan duizenden kinderen nieuwe toekomst perspectieven bieden. De hulp verlening wordt mogelijk ge maakt dankzij giften van do nateurs .en actievoerders in Ne derland. BRUINISSE/MIDDENSCHOUWEN - Het 25-jarig dienstjubileum van directeur Piet van Beveren van de technische dienst van de gemeenten Bruinisse en Middenschouwen bracht een groot aantal genodig den op de been naar het dorpshuis in Bruinisse. Gastheer en ceremoniemeester tijdens de bijeen komst was de heer K. Wiesenekker van de gemeente Middenschouwen die tevens als secretaris in het be stuur van de technische dienst fungeert. Van Beve ren kreeg veel aandacht, veel meer dan hij eigenlijk had gewild. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen beet de spits af door te stellen dat de nuchte re en bescheiden Van Beveren op de maatschappelijke ladder intussen van tekenaar tot di recteur was opgeklommen. Be gonnen op de MULO in zijn ge boorteplaats Zierikzee volgde een opleiding op het Zeeuws Téchnisch Instituut. Later kwam hij in het bezit van het diploma weg- en waterbouw kunde Zeeland. In 1973 zette hij zijn eerste schreden als werknemer in Capelle aan den IJssel. Weer vier jaar daarna in 1977 kwam de jubilaris als technisch ambtenaar A bij de afdeling civiele techniek in Schipluiden terecht. Vrij snel werd hij bevorderd tot chef en vervanger van de directeur. Hoofd gemeentewerken Het was in 1984 dat Van Beve ren aan de oproep van de ge meenten op Schouwen-Duive land gehoor gaf en solliciteer de naar de vacature van 'hoofd gemeentewerken'. De kogel was voor de selectie commissie snel door de kerk en Van Beveren werd per 1 novem ber 1984 als hoofd van de tech nische dienst in Bruinisse en Middenschouwen aangesteld. Sinds de wijziging van de ge meenschappelijke regeling functioneert de Bruse jubilaris inmiddels tot volle tevreden heid als directeur van de TD. Het feit dat de technische dienst twee gemeenten van dienst moet zijn, maakt de werkindeling er niet makkelij ker op. De werkdruk ligt aldus de spreker hoger dan in een ge lijksoortige functie bij een ge meente. „Van Beveren staat voor zijn mensen en aan een dolgedraaide dienst hebben we niets. In de regel komen we er in goed overleg altijd wel uit", verklaarde woordvoerder Den Boer namens de beide gemeen ten. Van Beveren blijkt echt in voor studie en bijscholing. Zo nam hij met succes deel aan een ma- nagementscursus voor direc teuren en een opleiding milieu technologie. Den Boer sprak zijn loftuitingen uit over de po sitieve bijdrage van de jubila ris aan de goede sfeer op het werk en goede onderlinge ver houdingen tussen de medewer kers en collega's onderling. De Schouwse burgemeester hoopt ook in de toekomst op eenzelf de prettige wijze en een prima verstandhouding te mogen ver der gaan. Daarbij betrok hij ook met name het gezin Van Beveren. „Op het thuisfront moet tenslotte de ruimte wor den geboden om een functie correct uit te kunnen oefenen", besloot burgemeester Den Boer. De Bru'se wethouder J. Huizer hield zijn toespraak in de mari tieme sfeer. Volgens Huizer is Van Beveren de schipper van de technische dienst en zijn de gemeentebesturen de reders. Ondanks dat het niet altijd mee valt om te varen zo de re ders willen, onder leiding van schipper Van Beveren functio neert het schip en de beman ning prima. Huizer hoopte dat het vaartuig op dezelfde koers door mag blijven varen. Adjunct-directeur A. A. Ver schoor vond dat 25 jaar ambte naarschap iets heel bijzonders lijkt maar eigenlijk niets is. „Het lijkt meer te hebben van „weinig ondernemend" en „blijf zitten waar je zit en ver roer je niet". Velen in den lande vinden een ambtenaar maar niks, het zijn kleurloze mensen en in Bru kunnen ze ze zeker missen", weet Verschoor uit er varing. De Bruse ambtenaar had -voor. deze gelegenheid .na der onderzocht waar het .woord ambtenaar eigenlijk vandaan komt. In een opsplitsing van dit woord kwam, concludeerde hij, dat de woorden ambt en naar niet voor niets aan elkaar zijn geplakt. Een naar beroep zou de mogelijke consequen ties van dit vak zijn, zo filoso feerde hij. Verschoor prees zich gelukkig met zijn directeur. Doordat het hart voor een zaak soms erg nauw ligt, loopt de directeur regelmatig opgewonden over de afdeling. „Mateloos kan hij zich ergeren aan slechte ambte naren of wel de molenaars van de ambtelijke molens", aldus Verschoor. Dat hiervan door het personeel regelmatig wordt genoten stak de spreker niet onder stoelen en banken. Volgens de adjunct-directeur is het niet eenvoudig om met twee gemeenten op een lijn te komen voor de invulling van een jubileum en alles wat daar bij hoort. In dit verband zag de spreker de voordelen zitten voor een gemeentelijke herin deling. „Maar", vuilde hij-snel aan. „Blijf toch nog maar een poosje de directeur van een zelfstandige TD. Verschoor fe liciteerde de jubilaris eerst na mens de personeelsvereniging van Middenschouwen. „In Bru lukt het niet erg om een personeelsvereniging op te richten. Wel beschikken we hier over een „jubel en treur- pot". Onlangs werd duidelijk dat het met deze pot treurig ge steld is. Inmiddels is vastge steld dat de pot weer begint te jubelen. Dankzij een spontane inzameling onder de beide af delingen kon Verschoor drie enveloppen met inhoud aan de jubilaris overhandigen voor de aanschaf van een compu- terstoel. Verder sprak de direc teur van de gemeentewerken in Westerschouwen, de heer W. van Meerten, die de vastbera denheid en de omgang onder elkaar als prettig heeft erva ren. Mevrouw M. Maaskant voerde het woord namens de. Bruse gemeenteraad en sprak waardering uit voor de inzet van Van Beveren. Zij overhan digde hem namens de raad het Zeeuwse dialecten-woorden boek. Directeur H. Groeneveld van de christelijke basisschool Op Dreef .in Bruinisse sprak de ju bilaris als voorzitter van het schoolbestuur toe. Groeneveld bedankte hem voor zijn des kundige inbreng en de manier waarop hij leiding geeft aan het bestuur. Als laatste kwam tenslotte Van r Bev^fep_zelf achter het spreek gestoelte. In zijn dankwoorden 1 tot de voorgaande sprekers uit te hij z'n verbazing over alle aandacht die aan zijn persoon was geschonken. Niet alleen hij maar alle medewerkers van de technische dienst moesten volgens hem in de schijnwer pers staan. GOES - „Om natuur, land schap en recreatie weer met el kaar in evenwicht te brengen, moet een aantal verblijfsre- creatieterreinen gesaneerd worden", zo stelt de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). Het gaat daarbij vooral om be drijven die in de duinen liggen of in gebieden die voor natuur ontwikkeling bestemd zijn. Om deze dure maar noodzake lijke maatregel te betalen, stelt de ZMF voor een sanerings fonds in het leven te roepen, dat gevuld wordt met een toeslag uit de toeristenbe lasting. Dit staat in een reactie van de ZMF op de Provinciale Nota Recreatie en toerisme in even wicht. In dit nieuwe beleids plan constateert het provincie bestuur dat een verdere groei van de verblijfsrecreatie niet gewenst is en dat een verster king van natuur en landschap van groot belang is voor de re creatiesector. De ZMF is blij met deze koerswijziging van het provinciaal bestuur, maar betwijfelt of een toename van de verblijfsrecreatie nu achter wege zal blijven. Het provin ciaal bestuur werkt namelijk nog wel mee aan projecten die al 'in de pijplijn zitten'. Dat zijn er in heel Zeeland onder tussen veel en er komen er nog dagelijks bij. Volgens de ZMF zal de provincie, om de groei van verblijfsrecreatie werke lijk een halt toe te roepen, van nu af aan geen medewerking meer dienen te verlenen aan projecten waarvoor nog geen toestemming is gegeven in het kader van een planologische procedure. Op donderdag 29 oktober wordt een en ander tijdens een officiële bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis ge presenteerd en beoordeeld door de jongeren zelf en een co mité van externe mensen. Ook is het de bedoeling dat de jon geren hun plannen tegenover elkaar verdedigen. Tijdens,het feestelijk slotdiner op donderdagavond wordt be kend gemaakt welk plan als beste is beoordeeld. „Het wordt een leerzaam proces waarbij jongeren worden ge confronteerd met allerlei klei ne en grote problemen die zich kunnen voordoen wanneer men internationaal moet sa menwerken", aldus de leden van de werkgroep. De studie week wordt besloten met een informeel weekend waarbij ontspanning voorop staat. Het planken huisje Aan de rand van groene dennen. Weggedoken achter het groen. Stond een klein bouwvallig huisje. Het was heel oud en uit het fatspen. Het was van hout met rode pannen, 't Had twee ramen en een deur. Het geheel was opgeschilderd. Met een donker groene kleur. In dit huisje, lang geleden. Konden toen veel mensen wonen. Vader, moeder en een dochter. En dan verder nog vier zonen. Och, wat zal dat knus geweest zijn. In dat kleine houten huis. In de koude winteravond. Samen om de platte buis. Alles is samen oud geworden. Maar nu het huisje niet meer bestaat. Zullen velen het nog weten. En een herinnering achterlaat. C. J. v. d. Maas Re nesse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus f, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich hef recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5