Tovenaar van Spiegelland voor gedeputeerde De Vries-Hommes Brouwse peuterspeelzalen krijgen op nippertje volledige subsidie Kaalslag- Werk Theo Voorzaat Tentoon stelling over Beatrix Vergadering Wester- schouwse commissie financiën Experiment met hulpam bulance Tijdens bijeenkomst in bibliotheek De Stolpe te Zierikzee CDA- en WD-fracties stemmen tegen Nieuwe opsporings methode voor beschimmeld voedsel DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 NR 25230 3 Als er niet snel ingegrepen wordt dreigt het complete ie penbestand van de gemeente tester schouw en verloren te gaan. In een brief aan de staatssecretaris van land bouw, natuurbeheer en visse rij haalt de gemeente fel uit richting rijksoverheid. Ge steld wordt dat het niet alleen landschappelijk, maar ook maatschappelijk onaanvaard baar zou zijn als het iepen bestand in Westerschouwen te loor zou gaan. In een verpau perd landschap, zo luidt de fi losofie, slaat al snel de maat schappelijke desinteresse toe die dan weer gepaard kan gaan met criminaliteit en van dalisme. In de eerste plaats gaat het natuurlijk om het landschap dat, om met wet houder ir. C. W. Veerhoek te spreken, het decor van de ge meente Westerschouwen is. Het wemelt in Westerschou wen van de iepen en als die, in het ergste geval, voor het over grote deel zouden verdwijnen zou dat een enorme kaalslag betekenen. De gemeente Wes- terschouwen steekt een be schuldigende vinger uit rich ting rijksoverheid. Sinds zij de subsidiekraan hebben dichtge draaid is het met de iepziekte van kwaad tot erger gewor den. Op plaatsen waar de ie- pespintkever, de veroorzaker van de ziekte, vroeger niet voorkwam duikt het vraat zuchtige beestje nu ineens op. Voor een groot aantal iepen, volgens de tellingen gaat het om ruim 10.000 exemplaren, is het al te laat. Hopelijk keert de rijksoverheid op haar schre den en helpt zij de gemeente Westerschouwen, en alle ande re gemeenten die kampen met de iepziekte, om te redden wat er nog te redden valt. Anders zou het weieens uit kunnen lo pen op een ecologische ramp. P.K. ZIERIKZEE - Op de Nationale Kunst- en Antiekbeurs in de Rai-Holandhal in Amsterdam is werk tr zien van onder meer de Schouwse kunstenaar Theo Voorzaat. Op stand 17 van de Kunst- en Antiekbeurs toont Galerie Lie ve Hemel uit Amsterdam haar collectie PAN Amsterdam 1992. Deze collectie omvat werk van de kunstschilders Anneke van Brussel, Olav Cle- ofas van Overbeek, Theo Voor zaat, Hendrick Brandtsoen, Hans van der Kroef en Alex de Vrede. Verder toont de Amster damse Galerie bronzen sculp turen van Margot Homan, Wil lem Lenssinck, Nicolas van Ronkenstein en Els van Wester- loo. De Kunst- en Antiekbeurs wordt gehouden van 17 tot en met 25 oktober in de Rai- Hollandhal in Amsterdam. AMSTERDAM - In het Rijksmuseum in Amsterdam is komende winter een fototen toonstelling te zien over Bea trix in haar functie als koning in. Alle andere aspecten wor den buiten beschouwing gela ten. Dat heeft een woordvoerder van het museum maandag be vestigd. De 140 foto's voor „In dienst van het koninkrijk" zijn gemaakt door Werry Crone, doorgaans werkzaam voor dag blad Trouw. Hij heeft de ko ningin geruime systematisch gevolgd. Hij kreeg de moge lijkheid activiteiten vast te leggen die normaal niet gefoto grafeerd worden, zoals het voorlezen voor de radio van de traditionele Kerstboodschap. Ook de contacten van het staatshoofd met bij voorbeeld de premier zijn vastgelegd. Verder worden de werkzaam heden die aan officiële aange legenheden vooraf gaan, zoals het oppoetsen van de troon daags voor Prinsjesdag, in beeld gebracht. Crone reisde ook naar Japan om daar de zo genoemde „advance party" vast te leggen, de voorbereidin gen door onder meer de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) van een staatsbezoek. Crone besteedt meer aandacht aan de Rijksvoorlichtingdienst, die de schier onmogelijke taak heeft het de pers naar de zin te ma ken zonder de niet altijd pr- gevoelige Oranjes te ontstem men. Dat dit niettemin telkens weer met overgave geprobeerd wordt, blijkt óók uit de exposi tie. Behalve de RVD komen de hofhouding en het Kabinet der Koningin aan de orde. De 140 foto's verschijnen ook in een door Harry van Wijnen inge leid boek onder dezelfde titel. BURGH-HAAMSTEDE - De bestrijding van de iepziekte en de inrichting van de hoek Weststraat/Ring te Haamste de. Deze onderwerpen komen aan de orde tijdens een open bare vergadering van de Wes- terschouwse adviescommissie financiën. De commissie komt bijeen op woensdag 30 september in het gemeentehuis te Haamstede om 19.30 uur. Op de agenda staat verder de verbouw van het pand Sluispad 48, het ver zoek om een financiële bijdra ge voor vervanging van wonin gen aan de Wilhelminaweg en de notitie toeristenbelasting. De vergadering kan door iede re belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. DEN HAAG - Staatssecretaris Simons heeft maandagmiddag in Den Haag een experiment gestart met hulpambulances. In de hulpambulances zijn geen medische voorzieningen aangebracht. Per rit is een hul pambulance 140 gulden goed koper dan met een gewone am bulance. Simons is uit het oogpunt van doelmatigheid optimistisch gestemd over het experiment dat in januari 1994 geëvalueerd moet zijn. Hulpambulances worden ingezet als een patiënt liggend vervoerd moet worden, maar geen medische verzor ging nodig heeft. Veelvoorko mend voorbeeld is vervoer tus sen ziekenhuis en huis. De be handelend arts bepaalt of er een gewone of een hulpambu lance moet komen. In Den Haag gaan zes hulpambulan ces rijden onder de vlag van vervoersbedrijf het Witte Kruis. Andere initiatiefnemers zijn de Haagse verzekeraars Haaglanden, Azivo en Nuts- Aegon. In een andere regio in Nederland komt nog een expe riment waar de hulpambulan ce met de tussenkomst van de Centrale Póst Ambulancever voer ingezet zal worden. Het experiment met de hulpambu lance vloeit voort uit de inzet van zogenoemde ligtaxi's in Den Haag, begin 1991. Dat pro ject strandde echter door een uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De afgegeven taxivergunnin gen werden toen vernietigd. De Nationale Raad voor de Volks gezondheid adviseerde hierop om een experiment met hul pambulances te houden. De ambulances die nu worden ge bruikt voor het experiment zijn specifiek voor ziekenver- I voer bedoeld. Ter gelegenheid van de officiële overhandiging van het boek De Tovenaar van Spiegelland werd in de bibliotheek een heus vlot ge bouwd. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Het land waar u bent is een Spiegelland. We leven hier omge keerd. Niemand anders die zich aan ons spiegelen kan. Wij hebben de toekomst geleerd van wat was, maar wat slecht is*weer afgeleerd". Dat zegt Okin Klot of wel Niko Tolk. Hij is in het boek De Tovenaar van Spiegelland de persoon die met handen en voeten de toekomst aanwijst en alles dat wordt gezegd vlot ver taalt. Omdat Okin Klot afgelopen vrijdag niet in eigen persoon aanwezig was in de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe kwam er zelfs een spiegel aan te pas bij de officiële overhandiging van het boek aan gedeputeerde mevrouw G. de Vries- Hommes. De Tovenaar van Spiegelland is een boek dat in het kader van de Kinderboekenweek (van 7 tot 17 oktober aanstaande) in Zeeland werd gemaakt. Dat ge beurde op initiatief van de heer J. Bruijns van boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin in Goes en Zierikzee. Hij vroeg de Zeeuwse kinderboeken schrijfster Johanna Kruit uit Biggekerke een boek te schrij ven op het thema land en wa ter, een ontdekkingstocht per vlot. Hij nodigde ook de leer lingen van de basisscholen in Zeeland uit om tekeningen en verhalen te maken op dit the ma. Zestig scholen reageerden waaronder vijf van Schouwen- Duiveland. Het boek De Tbvenaar van Spiegelland werd een combina tie van de, op rijm geschreven, tekst van Johanna Kruit en verhaalfragmenten en tekenin gen van Zeeuwse kinderen. Kinderen waren ook nauw be trokken bij de officiële presen tatie van het boek, vrijdag in de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe.' Met behulp van stok ken, pallets, touw en lakens maakten zij een vlot compleet met zeil, paraplu en lantaarn. Aan het gevaarte, dat midden in de centrale bibliotheek ruimte stond- werd tot op het laatste moment druk getim merd. Daarna werd het nog echter. Met het geluid van de wilde zee op de achtergrond werden door de kinderen en de schrijfster fragmenten voorgelezen uit het De Tovenaar van Spiegelland. Het betrof de schipbreuk waar door Tiram (Marit) en Lerak (Karei) terecht kwamen in de stad die nog niemand vond: Grubleddim (Middelburg). Daarna was het woord aan de burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff. In zijn wel komstwoord wees hij er op dat het boek De Tbvenaar van Spie gelland goed ^anslpit bij het thema van de 'landelijke Kin derboekenweek: Land in zicht. Een thema dat is afgeleid van de ontdekking van Amerika door Columbus dit jaar precies 500 jaar geleden. Hij prees de heer Bruijns van De Koperen Tuin omdat hij nu al voor het vierde achtereenvolgende jaar het initiatief nam om in het ka der van de Kinderboekenweek in Zeeland een kinderboek te laten produceren. Geheel in de stijl van het op rijm geschreven boek eindigde hij in dicht vorm: 'Dit is op aarde de op één na grootste straf. Wie eenmaal lezen kan, die leert het nooit meer af'. Consulent van het Zeeuws Steunpunt Kunstzinnige vor ming, J. Clement had een spie geltje nodig om zijn in spiegel schrift geschreven toespraak voor te kunnen lezen. Hij raad de daarin iedereen aan het boek De Tbvenaar van Spiegel land niet te kopen. „Na lezing van het boek doet zich het ver schijnsel voor dat je achterste voren en in spiegelschrift gaat praten. Een besmetting waar voor nog geen vaccin is gevon den, en als het er wel is zal net wel weer snel op zijn". Voor de schrijfster van het boek, Johanna Kruit het boek overhandigde aan gedeputeer de De Vries-Hommes las zij het schrijvers-alfabet voor. „A is aardig dat hoort bij een feest. B is het boek dat jij straks leest". De gedeputeerde bena drukte het belang van het ple zier hebben in lezen. „Een boek is een mogelijkheid om kinderen op een leuke manier met allerlei dingen in aanra king te brengen". Het provin ciaal bestuur van Zeeland, waarvan zij deel uitmaakt pro beert dat plezier in lezen bij kinderen te ontwikkelen en stimuleren door financiële bij drages aan projecten waaron der het boek De Tbvenaar van Spiegelland. BROUWERSHAVEN - „Het bijpassen van het verschil tussen het minimumloon en het loon volgens de CAO-Welzijn. Daar gaat het om en niet om het dekken van het volledige exploitatietkort van de peuterspeelzalen". Het Brouwse VVD- raadslid mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde slaagde er in om tijdens de raads vergadering in het stadhuis te Brouwershaven een langdurige en heftige discus sie op te wekken over de gemeentelijke subsidies aan de peuterspeelzalen in Brouwershaven en Dreischor. Uiteindelijk besliste de raad via stemming met een kleine meerderheid dat jaarlijks het volledige exploitatietekort van beide peuterspeelzalen zal worden aangevuld. De volledi ge CDA-fractie (twee stemmen) twee VVD-raadsleden (wet houder J. K. Goemans was voor) stemden tegen. De PvdA- fractie, inclusief wethouder S. C. J. B. Loschacoff was voor. Zes stemmen voor en vier te gen dus. Het raadsvoorstel omvatte de subsidie-afrekeningen over de jaren 1989, 1990 en 1991 en de vaststelling van de subsidies voor 1992 en 1993. Een periode waarin de subsidie-bijdrage ruim verviervoudigd moest worden vanwege een stijging van de loonkosten. Die werd veroorzaakt omdat de peu terspeelzaalleidsters sinds 1990 worden betaald volgens de CAO-welzijn. Voor die tijd moest het loon worden betaald uit de bijdrage die ouders beta len om hun peuter in de speel zaal onder te brengen en spe ciale acties zoals kledingbeur- zen en kerstacties. Het VVD-raadslid Van de Velde-de Wilde bleek grote moeite te hebben met de bedra gen van ruim 38.000 gulden (voor de peuterspeelzaal Brou wershaven) en ruim 16.000 gul den (voor de peuterspeelzaal Dreischor) die door het college van b en w werden voorgesteld als subsidie in 1992 en 1993. „Ik ben geschrokken van de beleidsomslag waarbij men er van uit gaat dat de gemeente jaarlijks het totale exploitatie tekort van de peuterspeelzalen aanvult", aldus het VVD- raadslid. Zij haalde er de raadsstukken van februari 1991 bij om te laten zien dat de Brouwse raad toen heeft beslo ten een bijdrage in de perso neelskosten te betalen. „Het is een verkeerd idee dat de lonen geheel vergoed zouden wor den". Ook de CDA-fractie toonde zich bij monde van J. W. Hei- nen geërgerd over bet feit dat de voorgestelde subsidie veel hoger uitviel dan aanvankelijk het geval was. „Als een jaar na dat de raad daarover een be slissing heeft genomen nog niet reëel kan worden inge schat hoeveel de loonkosten be dragen is dat zeer slecht". De PvdA-fractie wilde ondanks de hoge kosten niet moeilijk doen over de subsidie omdat men de peuterspeelzaal als een basis voorziening beschouwt die haar bestaansrecht bewezen heeft. PvdA-wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter ging in een langdurig pleidooi terug in de geschiedenis van de peuter speelzalen om de WD- en CDA-raadsleden op andere ge dachten te brengen. Zij was van mening dat de subsidiever hoging erger leek dan ze was. „Het was een hele uitzoekerij om de individuele salarissen van de leidsters te bepalen, re keninghoudend met leeftijd en ervaring". De subsidie van de peuterspeelzaal Brouwersha ven viel ook hoger uit omdat men daar sinds kort vijf in plaats van vier ochtenden per week open is. De vrees voor precedentwer king ten opzichte van andere organisaties die mevrouw Van de Velde ook uitsprak was vol gens de wethouder niet aan de orde omdat de peuterspeelza- Mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde: ,,Ik ben geschrokken van de beleidsomslag van het college van b en w. len gezien moeten worden als basisvoorzieningen. Een ver goeding van het totale exploi tatietekort is volgens mevrouw Loschacoff nodig omdat in de afgelopen jaren is gebleken dat de ouderbijdrage plus de op brengst van acties niet vol doende is om de leidsters een minimumloon te betalen. Na dat de standpunten diverse ke ren waren verwoord werd via stemming definitief beslist. Meer eenheid was er binnen de raad over de bezwaarschriften die door acht mensen werden ingediend tegen de vierde her ziening van het bestemmings plan buitengebied Brouwers haven. Het plan dat het moge lijk moet maken om vanaf de Delingsdijk een weg aan te leg gen die aansluit op de (te ver breden) polderwegen naar Den Osse. De bezwaarschriften werden door alle fracties ver worpen omdat de bezwaren vooral verkeersmaatregelen betroffen en die waren niet aan de orde bij de herziening van het bestemmingsplan. Desondanks kwam men aan enkele bezwaren tegemoet door te beslissen dat de Schen- dersweg voorlopig niet zal wor den afgesloten voor gemotori seerd verkeer en de Schouwse Dijk en Heernisweg nog niet tot gebied voor eenrichtings verkeer worden bestemd. „La ten we de eerste fase van het plan uitvoeren door vanaf de Delingsdijk naar de Dirksweg een nieuwe weg aan te leggen en de Dirksweg te verbreden. Dan kunnen we later bespre ken hoe de verkeersmaatrege len definitief worden gere geld", aldus raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère. Tijdens de gemeenteraad bleek verder dat iepen van particu lieren, die zijn aangetast door de iepziekte, door de buiten dienst van de gemeente des kundig en gratis verwijderd kunnen worden. En dat Brou wershaven overweegt om een sociaal cultureel fonds te reali seren waaruit mensen met een zeer laag inkomen een finan ciële bijdrage kunnen krijgen voor sociaal/culturele zaken als het lidmaatschap van een sportvereniging of het abonne ment van een zwembad. Men wacht eerst af hoe een derge lijk initiatief, dat in de ge meente Westerschouwen op proef wordt genomen, uitpakt Verwachting t/m zaterdag 3 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht variabel 3 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuidwest 3 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 06.39, onder 18.19 Maan op 12.03, onder 20.00 1 okt. Zon op 06.40, onder 18.16 Maan op 13.06, onder 20.49 Eerste Kwartier: 3 okt. (15.12) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Aan het mooie weer van de afgelopen dagen komt morgen een einde. Een Oceaanfront boven de Britse eilanden trekt in onze richting en ligt morgenmiddag boven ons land. Vannacht zijn er nog opklarin gen, maar opnieuw ontstaat er op veel plaatsen mist. De minimumtem peratuur wordt hierbij een graad of 12. Na het optrekken van de mist, blijft het overdag aan de bewolkte kant. Uit de bewolking valt mogelijk wat regen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 18 graden. De wind draait van zuidoost naar zuidwest en is zwak tot matig. Tot het weekeinde blijft het nog rustig weer met in de nacht plaatselijk mist. In het week einde gaat het weer bij ons drastisch veranderen. De regenkansen ne men flink toe en ook de temperatu ren worden een stuk lager. WAGENINGEN - Het vaststel len of levensmiddelen zijn besmet met schimmels kan voortaan aanzienlijk sneller gebeuren. Ir. H.J. Kamphuis, die dinsdag aan de Landbouw universiteit in Wageningen promoveert, heeft hiervoor een revolutionaire methode ont wikkeld, die beter en vele ma len sneller is dan andere me thodes, aldus een woord voerster van de Landbouwuni versiteit. Kamphuis maakte bolletjes van latex gevuld met antilicha men (stoffen die reageren op li- chaamsvreemde stoffen, die gevormd worden door de schimmels Aspergillus en Pe- nicillium). De bolletjes worden toegevoegd aan voedsel. Gaan ze klonteren dan is het voedsel besmet met schimmels en on geschikt voor consumptie. De methode kost hooguit een half uur en is zeer betrouwbaar. Tbt nu toe moesten besmettingen in levensmiddelen via kweek- methodes vastgesteld worden. ZIERIKZEESCHEEBÏ nieuwsbodeSkS Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. I 45,00 Per jaar 1 179,00 Bij autom. afschr. 1 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk m geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3