'Overvol Nederland zou tot ontwrichting leiden' Omgekomen Neder landers waren al gestrand in Pakistan Slachterijen belasten het milieu onnodig waterstanden Lubbers laat sponsoring van omroepprogramma's onderzoeken Vervoers- verbod pluimvee Staatssecretaris A. Kosto: Politie verwijdert actievoerders Storten vervuild slib Braassemer- meer mag doorgaan Antwoord op vragen oppositie Proefproject vandalisme bestrijding in Zaanstad Weer ramen ministerie ingegooid Bieeei, 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vliegtuigongeluk Nepal AMSTERDAM - De 14 Nederlanders die zijn omge komen bij het vliegtuigongeluk in Nepal, hebben eerst tien dagen vastgezeten in de Pakistaanse stad Gilgit als gevolg van overstromingen. De ramp- vlucht die de toeristen van van Karachi in Pakistan naar Kathmandu in Nepal moest brengen, was als extra vlucht geboekt. Dit meldt een woordvoerder van de reisorganisatie China Winkel waar 12 van de 14 Nederlanders mee reisden. Bij de luchtramp hebben in to taal 167 mensen het leven ver loren: 148 passagiers onder wie veel Europeanen, vier mensen van een bewakingsdienst, drie luchtvaart ingenieurs en 12 be manningsleden. De China Win kel in Amsterdam heeft de be vestiging gekregen dat haar 12 klanten aan boord van het neergestorte toestel waren. Een woordvoerder van het reis bureau VNC in Utrecht, waar mee één toerist op reis was en in het vliegtuig zou zitten, kon niet met 100 procent zekerheid verklaren of dat inderdaad was gebeurd. Onbekend is bij wie de laatste reiziger de vlucht heeft geboekt. De China Win kel had maandagavond alle fa milieleden van de groep omge komen toeristen ingelicht, maar wilde de namen niet vrij geven. De groep van 12 Neder landers is op 3 september ver trokken en zou op 2 oktober in Nederland terugkeren. Samen met enkele honderden andere toeristen kwam het gezelschap door de watersnood in Pa kistan vast te zitten in Gilgit. „Zoiets gun je niemand", rea geerde J. Vermue van de China Winkel. „De toeristen zijn in groepjes op diverse manier ver der gereisd. Wij hadden voor onze klanten dys deze vlucht geboekt. Anderen zijn op eigen gelegenheid naar China ge reisd." Dinsdagochtend ver trekt vanuit New Delhi een me dewerker van de Nederlandse ambassade naar Kathmandu. Hij zal de honorair consul in Nepal bijstaan bij het regelen van de formaliteiten die nodig zijn om de stoffelijke over schotten te repatriëren. Uit angst voor ziekteverwekkers AMSTERDAM - In hun angst voor salmonella en an dere ziekteverwekkers gebruiken slachterijen en vleeswarenfabrieken in Nederland nodeloos veel agressieve schoonmaakmiddelen. Daarmee belasten ze zowel het milieu als de schoonmaker. Die conclusie trekt de Chemie winkel van de Universiteit van Amsterdam (UvA) in een on derzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van de Voedingsbond FNV. De onderzoekers pleiten voor een planmatiger aanpak van het schoonmaken van fa brieken en apparatuur, zodat met minder ontsmettingsmid delen kan worden volstaan. Een doordacht ontwerp van be drijfsruimten, machines en materialen kan veel schelen, zo stelt de Chemiewinkel in het rapport. De verspilling van schoonmaakmiddelen wordt veroorzaakt door verschillende factoren, zeggen de onderzoe kers. Zo blijken leidinggeven den in de vleesindustrie vaak weinig te weten over.de meest effficiënte methode om be drijfsruimten en apparatuur schoon te maken. Ze besluiten vaak het zekere voor het onze kere te nemen, omdat ziekte verwekkende bacteriën ge makkelijk kunnen toeslaan bij de produktie van vlees en vleeswaren. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees controleert streng op hy giëne en heeft de bevoegdheid om een fabriek stil te leggen indien de hygiënische omstan digheden onvoldoende zijn. Die houding wordt nog ver sterkt doordat duidelijke keu ringsrichtlijnen ontbreken. De zwakke economische positie van de vleessector speelt in de keus voor agressieve middelen ook een rol; het schoonmaken moet snel gebeuren, want de DELFT - De Industriebond FNV is somber over de toe komst van Delft Instruments (medische en industriële appa ratuur) in Delft. tijd die nodig is voor het reini gen gaat ten koste van de pro- duktietijd. Niet alleen leiding gevenden in de vleessector we ten weinig over schoonmaken, zelfs managers van (inhuur- )schoonmaakbedrijven blijken over onvoldoende kennis te be schikken over de samenstel ling van de schoonmaakmidde len die ze gebruiken. Ze ver trouwen vaak op informatie die door de leveranciers wordt verstrekt. ZEIST - De Vogelbescherming eist dat visserijminister Buk man maatregelen treft die de schelpdiervisserij op alle droogvallende platen in de Waddenzee bjnnen vijf jaar beëindigt. Doet Bykman dat niet, dan dient de vereniging een officiële klacht in bij de Europese Commissie. DEN HAAG - Als reactie op nieuwe gevallen van pseudo- vogelpest, is het gebied waar een verbod op vervoer van pluimvee en broedeieren uitge breid. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft dit maandag bekendgemaakt. Het gaat om gevallen van pseu- dovogelpest in Heythuysen, Nederweert, Leveroy en Ospel. Het verbodsgebied strekt zich uit over Limburg en Noord- Brabant. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 september 05.55 170 11.40 -127 18.10 178 - I oktober 06.30 160 00.05 -135 18.45 171 12.25 -128 ROOMPOT BUITEN 30 september 04.00 189 10.15 -131 16.20 195 22.40 -138 I oktober 04.45 171 11.00 -129 17.05 180 23.25 -125 BRUINISSE 30 september 06.20 181 11.35 -137 18.40 185 - l oktober 06.55 168 00.05 -145 19.05 177 12.20 - 138 WEMELDINGE 30 september 06.05 177 11.40 - 133 18.15 183 - I oktober 06.40 167 00.05 - 141 18.50 177 12.20 -134 Doodtij: 5 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - Een onbeheerste instroom van vreemdelingen leidt tot ontwrichting en desintegra tie. De bewijzen daarvoor kunnen op dit moment in Duitsland worden gevonden. Om dat te voorkomen kiezen we voor een terughoudend toelatingsbeleid ten aanzien van vreemdelingen, gecombineerd met een actieve integratie. Dat stelde staatssecretaris Kosto van justitie maandag avond in De Rode Hoed in Am sterdam tijdens een lezing over de „Nederlandse samenleving en de migratie van deze tijd" voor de AG der Woodbrookers. Dat is een vereniging van reli gieuze socialisten, die zich be zig houdt met achtergrondsvra- gen van het handelen van de politiek. Vol Kosto hield zijn gehoor in Am sterdam voor dat de politieke keuze ten aanzien van het toe latingsbeleid voor vreemdelin gen zich uiteindelijk toespitst op de vraag „Is Nederland vol?". Het antwoord gaf hij zelf. „Niet direct wat betreft het grondgebied, maar wel in de verschillende sociale secto ren zoals het onderwijs, de woning- en arbeidsmarkt en de gezondsheidszorg." De keuze dat iedereen het dan maar met wat minder moet doen, is vol gens Kosto echter ongewenst. Het gelag zal dan in de eerste plaats worden betaald door de gene - Nederlanders of hier le vende vreemdelingen - die tot de onderkant van de samenle ving behoren. Om het even wicht in de samenleving te be waren voert Nederland volgens Kosto een terughoudend toela tingsbeleid. Daarnaast moet de vreemdelingen de kans wor den geboden „om erbij te ho ren", aldus Kosto. Hij pleitte daarbij voor een doorstroming van allochtonen naar hogere functies. Te denken valt vol gens hem aan de opvulling van het enorme tekort aan verple gend personeel vanwege de noodzaak fot intensieve verzor ging van ouderen. Integratie De integratie van vreemdelin gen moet volgens Kosto zo krachtig mogelijk worden be vorderd. Op landelijk niveau door wetgeving, scholing en ar beid, op lokaal niveau door maatregelen om oude wijken leefbaar te houden en op indi vidueel niveau door een hou ding van respect en tolerantie. Het is volgens Kosto in dit ver band „onze dure plicht" om alert te blijven op alle tekenen die in de richting van racisme wijzen. Hij waarschuwde ech ter voor al te snel gebruik van de term als dooddoener. De oorspronkelijke bewoner van een oude stadswijk die zijn buurt radicaal ziet veranderen door de komst van vele vreem delingen met een andere cul tuur, raakt volgens Kosto in de knel. Als hij zich geërgerd door lawaai van jeugd, krakers, cri minaliteit en drugsgebruik ne gatief uitlaat over de aanwezig heid van vreemdelingen, is het toch fout zo iemand racist te noemen, vindt Kosto. Dergelij ke mensen tot racist bestempe len isoleert hen. Uitgestotenen Volgens Kosto dreigt deze groep te worden uitgestoten door het maatschappelijk en politiek establishment en wordt zij „de prooi van politie ke tinnegieters, die wel dege lijk aan hun sociale onvrede de context geven van vreemdelin genhaat". ZWOLLE - De politie heeft maandagavond ongeveer 150 jongeren verwijderd uit het ge meentehuis van Zwolle. De jongeren, die demonstreerden voor heropening van de Zwolse disco De Bierton, verstoorden de raadsvergadering met ge joel. Zij weigerden vervolgens te voldoen aan het verzoek van burgemeester L. Hermans om te vertrekken waarop deze de politie inschakelde. De ontrui ming verliep zonder proble men. Arrestaties werden niet verricht. Disco De Bierton is gesloten omdat de uitbaters geen hinderwetvergunning hebben. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland mag doorgaan met het storten van vervuild slib in het Braassemermeer. De Raad van State heeft de be zwaren hiertegen van de Zuid hollandse Milieufederatie en de Stichting tot behoud van het Braassemermeer maandag afgewezen. De milieu-organisaties hadden de Raad van State (afdeling ge schillen van bestuur) gevraagd een stokje te steken voor verde re stortingen van vervuilde baggerspecie op deze plek. Vol gens de Milieufederatie gaat het om zwaar vervuild bagger, waarin zich zware metalen en andere vervuilende stoffen be vinden. Die kunnen volgens de Milieufederatie doordringen tot het grondwater. Volgens de provincie kan vervuiling ech ter worden voorkomen door strenge voorschriften in de ver gunning en is er geen enkele re den om de slibstort op voor hand te verbieden. De nieuwe vergunning voor het verder storten van het vervuilde slib zal pas in januari 1993 afko men. Via die vergunning zal volgend jaar ruim 300.000 ku bieke meter vervuild slib in het Braassemermeer worden gestort, aldus het Zuidholland se provinciebestuur. DEN HAAG - Premier Lubbers laat het nut en de noodzaak van sponsoring door het rijk van omroep programma's in het kader van overheidsvoorlichting onderzoeken. Hierbij wordt tevens nagegaan of de hiervoor geldende richtlijnen moeten worden aange past of aangevuld. In de periode 1991/1992 hebben vrijwel alle ministeries voor in totaal 17 miljoen gulden meebetaald aan omroepprogramma's. Dit heeft premier Lubbers de Tweede Kamer laten weten, in antwoord op vragen van de op positiepartijen WD en D66 en regeringspartij CDA over het voorlichtingsbeleid van het rijk. Aanleiding was de bijdrage van het ministerie van finan ciën van 65.000 gulden aan een programma van het commer ciële tv-station 'RTL4. Hierin werd informatie gegeven over het „Rijksbegrotingsspel", een produkt van het ministerie, waarmee de burger als „Stef Standaard" zelf 's Rijks finan ciën kan beheren. Vijf uur-show Het ging hier om een extra uit zending van de „5 Uur Show" op vrijdag 11 september. Minis ter Kok van financiën trad hierin niet zelf op. Op maan dag 14 september was Kok wel aanwezig in de RTL4-show om vragen van burgers te beant woorden. Op dinsdag 15 sep tember (Prinsjesdag) was in de „5 Uur Show" presentratice Catherine Keyl te zien tijdens een bezoek aan het ministerie. Deze gang van zaken werd met name door de kamerleden Dees (WD) en Wolffensperger (D66) gehekeld. Ze vonden dat h?t ministerie en Kok op kosten van de gemeenschap reclame voor zichzelf hadden gemaakt. Lubbers meent dat het ministe rie noch Kok in strijd met de geldende richtlijnen heeft ge handeld, liet een woordvoerder Motto: Balen van vandalen ZAANSTAD - Onder het motto balen van vanda len" is maandag in Zaanstad het startsein gegeven voor een landelijk proefproject vandalismeregistra- tie. Voor het project werken de gemeente, de politie, advies- en onderzoeksgroep Beke en het ministerie van binnenlandse zaken samen. van Lubbers in een toelichting weten. Lubbers wijst erop dat de 65.000 gulden uitsluitend zijn betaald voor de extra uit zending op 11 september waar in Kok zelf niet optrad. De con tractbesprekingen hiervoor werden door de Rijksvoorlich tingsdienst gevoerd. Het optre den van Kok in het programma van 14 september en de repor tage op het ministerie op 15 september staan hier los van. Richtlijnen Lubbers deelt verder mee dat de ministerraad eerder dit jaar heeft besloten dat commerciële zenders als RTL4 niet van over heidsvoorlichting worden uit gesloten. Alleen de Postbus 51- spots op radio en tv blijven uit sluitend gereserveerd voor de publieke omroepen. Lubbers schrijft de ministers „intus sen" te hebben verzocht de richtlijnen strikt na te leven. De Voorlichtingsraad, bestaan de uit de hoofden voorlichting van de ministeries, is gevraagd advies uit te brengen over het kopen van zendtijd en sponso ring van omroepprogramma's. De raad is ook gevraagd de door hemzelf in 1981 opgestel de richtlijnen opnieuw onder de loep te nemen. De uitvoering vindt plaats on der verantwoordelijkheid Van het NCW, het Nederlands Cen trum voor Vrijetijds Vraag stukken. Het project gaat in van start in drie wijken - Poe lenburg, Oud West en het win kelcentrum rond de Gedempte Gracht-Russische buurt. Bewo ners worden opgeroepen geval len van overlast en vandalisme te melden via het speciale klachtennummer 075-176161. Zo hoopt Zaanstad een beter zicht te krijgen op de omvang van deze vorm van criminali teit, de schade, de daders en de lokaties. Alle gegevens worden met behulp van een computer geregistreerd, waarna concrete maatregelen kunnen worden genomen. Mensen die vanda lisme melden, krijgen boven dien direct bezoek van een me dewerker van het meldpunt. De initiatiefnemers verwach ten dat de bereidheid om aan gifte van vandalisme te doen zo zal toenemen, omdat het pu bliek merkt dat er op hun klacht wordt gereageerd. Nu wordt veel overlast niet ge meld uit pure frustratie, omdat klachten niet worden opge pakt. Het achterwege blijven van meldingen betekent ver volgens dat de aanpak van van dalisme bij de politie geen prioriteit krijgt, waarmee de cirkel rond is. DEN HAAG - Bij het ministe rie van economische zaken in Den Haag zijn in de nacht van maandag op dinsdag vieren twintig ramen op de begane grond ingegooid. De schade loopt tegen de twee ton. De politie heeft de 47- jarige dader uit Den Haag aan gehouden. De man is een be kende van de politie. Hij gooi de eerder „uit onvrede" al ra men in bij Binnenlandse Za ken, Justitie en de gemeente Den Haag. HILVERSUM - Bij de televisie heeft samenwerking per zen der de beste kans op succes. Dat is maandag door Tros- voorzitter mr. H. Minderop be toogd bij de presentatie van het nieuwe winterprogramma. door Mare Legendre Dinsdag 29 september Scharendijke Schrijfbij eenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 30 september Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Verkoping/rommelmarkt. In 't Opper. Van 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur. Vrijdag 2 oktober Zierikzee Praise-zangavnd. Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Eerste paal servicecomplex door burgemeester A. Bergs- hoeff. Burgemeester van Eetenstraat. 15.00 uur. Zaterdag 3 oktober Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst epi lepsie. Christelijke Gerefor meerde. kerk. Van 14.00 tot 17.00 uur. Korenavond. Christelijke Ge reformeerde kerk. 19.30 uur. Première toneelstuk Over de Grens door ACZ. Concertzaal. 20.00 uur. Concert Ars Musica. Wim Boer, orgel; Theo Peeters, hobo; Han- ni Barendrecht, fluit. St. Willi- brorduskerk. 20.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Bruinisse Modeshow Patty Monard. Golfclub Grevelingenhout. 19.30 uur. Zondag 4 oktober Zierikzee Toneelstuk Over de Grens. Concertzaal. ACZ. 14.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Dinsdag 6 oktober Zierikzee Senioren fietstocht. Vanaf Den Hogen Blok. 13.30 uur. Oosterland Verkoping van zendingskrans Bidt en Werkt. Dorpshuis Oosterhof. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 7 oktober Zierikzee Kledinginzamelingsactie voor Roemenië. Vanaf 09.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Workshop met Johanna Kruit: 10-12 jaar. Bibliotheek De Stol- pe. Vrijdag 9 oktober Haamstede Korenavond. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Ellemeet Culturele avond met zang, dans en toneel. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 10 oktober Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Brouwershaven Speelgoed- en kledingbeurs. Blokkendoos. 09.30-11.00 uur. Zondag 11 oktober Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Dinsdag 13 oktober Zierikzee Schateiland, speurtocht: 8-9 jaar. Bibliotheek De Stolpe. 15.45 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Donderdag 15 oktober Zierikzee Pim Jacobs Louis van Dijk. Concertzaal. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2