Kosten hoofdontsluitingsroute vallen hoger uit dan verwacht M KMI VAN SCHOUWEN-DtllVELAND I Meerderheid Zierikzeese raad tegen opzetten vrijwilligerswerkbeleid r n '3>zb8- 2Sè'3e6>cj TROUWPLANNEN? Provinciaal coördinator kleine kemenbeleid verrichtte officiële opening Nota Vrijwilligerswerkbeleid in de ijskast gezet Oprichting afdeling Wester- schouwen Bouw- en Houtbond 3 overhandiging iepziekte 6 herindeling 9 hockey Veertigers hoeven niet meer ingeënt te worden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIK SCHE NIEUWSBODE DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25230 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Drs J. de Feiter krijgt aanwijzingen voor het bedienen van de hydraulische graafmachine waarmee hij de hoofdonts cutting sroute of ficieel opende. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND - Hoeveel precies wilden de leden van het dagelijks bestuur van de gemeente Duiveland (nog) niet kwijt, maar wel werd gesproken van een hele grote kostenoverschrijding van de pas aangelegde hoofdontsluitingsroute door Oosterland. De rekening voor de aanleg van de wegversmallingen, verkeers drempels, trottoirverbredingen, paaltjes, aanpassingen en vernieuwing van de riolering en waterleiding en een nieuwe bestrating op de doorgaande route door het dorp blijkt hoger uit te vallen dan het geplande bedrag van 1,2 miljoen gul den. Dat bleek maandagmiddag tij dens de officiële opening van de hoofdontsluitingsroute door de provinciaal coördinator van het kleine kemenbeleid, drs J. de Feiter. Met behulp van een hydraulische graafmachine réed hij op de route een lint doormidden dat het Hofplein van de Van den Abeelestraat afscheidde. Tijdens de bijeenkomst in café cafetaria Neffen d' Eule die daarna volgde kwam burge meester A. Bergshoeff met de mededeling van de kredieto verschrijding die hij omschreef als 'een donkere vlek op een feestelijke dag voor Ooster land'. De heer Bergshoeff ver telde dat nog precies moet wor den uitgezocht hoe de kosten overschrijding is ontstaan en vooral hoe ze moet worden be taald. „Tijdens de voorberei ding van de werkzaamheden hebben we geprobeerd dit soort tegenvallers te voorko men, maar dat is niet gelukt". Overigens was de burgemees ter vol lof over het aanzien van de route; het eerste grote pro ject dat in het kader van het dorpsplan Oosterland werd uitgevoerd, met een financiële bijdrage uit de provinciale knelpuntenpot. Hij reageerde op de kritiek van de dorpsbe woners, die de plateaus in de route te laag vinden, door uit te leggen dat daarbij een keuze moest worden gemaakt. Of het openbaar vervoer in het dorp behouden met als consequentie lagere drempels of accepteren dat de ZWN-bussen niet meer door Oosterland rijden en via hogere drempels de snelheid van het verkeer verder terug dringen. „Je kunt het nooit ie dereen naar de zin maken". Hij dankte de heer De Feiter omdat hij van het begin af aan vol enthousiasme was betrok ken bij het opstellen van het dorpsplan Oosterland en bij het provinciaal bestuur als pleitbezorger fungeerde voor een financiële bijdrage uit de knelpuntenpot. Uit de woor den van de de provinciaal coör dinator van het kleine kemen beleid zelf bleek dat de ge meente veel kans heeft op nog een financiële bijdrage uit de knelpuntenpot voor een herin richting van de Markt, het cen trumgebied van Oosterland. Dit project is het tweede grote werk dat is gepland in het ka der van het dorpsplan. Het pro vinciaal bestuur beslist nog voor 1 oktober over een finan ciële bijdrage. Als die beslis sing positief uitvalt zou al in 1993 met de werkzaamheden begonnen moeten worden. De heer De Feiter benadrukte dat de leefbaarheid van een dorp in de eerste plaats van de bewoners zelf af hangt. „Als zij actief zijn en gebruik maken van de voorzieningen die er zijn (school, winkels, bus) kun nen ze behouden blijven". Hij was verder van meningdat de ontwikkeling van de kleine dorpen in de toekomst steeds meer een regionale aanpak zal vergen. Onbekend Namens het bedrijf dat als hoofdaannemer de werkzaam heden aan de ontsluitingsroute uitvoerde, sprak A. W. Wandel uit Nieuwerkerk. Hij bena drukte daarbij dat bij aanvang van een dergelijk werk veel omstandigheden die er invloed op hebben nog onbekend zijn. „Men weet niet wat onder de grond zit, onder welke weers omstandigheden men zal moe: ■ten werken en met hoeveel ver keersdeelnemers men te ma ken krijgt". Volgens de heer Wandel kon de hoofdontslui tingsroute worden gerealiseerd dankzij de medewerking van de omwonenden. „Zij hadden te maken met een niet geringe overlast". Namens zijn bedrijf bood hij de gemeentebestuur ders een bloembak of zitbank aan. Die zal worden geplaatst op een lokatie naar keuze. Als het geld vooropgaat, liggen alle wegen open. Shakespeare inspanning van mevrouw De Jong en wethouder Van der Wekken mocht niet baten. CDA-woordvoerder De Oude liet weten vast te houden aan zijn standpunt evenals de SGP/ RPF/GPV- en WD-fractie. „Het einde is een beetje zoek. En je gaat verwachtingen wek ken waaraan je niet kunt vol doen", aldus mevrouw Bos. ZIERIKZEE - De meerderheid van de gemeenteraad van Zierikzee sprak zich gisteren, maandag, tijdens de gemeenteraadsvergadering uit tegen het opzetten van een vrijwilligerswerkbeleid. De raadsmeerder- heid schaarde zich daarmee achter een meerderheid binnen het college van b en w die vindt dat op dit moment de financiële ruimte ontbreekt om een der gelijk beleid op poten te zetten. „Ik ben teleur gesteld. De financiële middelen zijn beperkt, maar het is een kwestie van prioriteiten stellen", was de reactie van PvdA-wethouder D. van der Wekken. Hij nam binnen het college een minderheidsstandpunt in. De subsidiëring van het vrij willigerswerk heeft in de ge meente Zierikzee tot nu toe een ad hoe karakter. In de nota Vrijwilligerswerkbeleid en subsidie-criteria zoals die in april dit jaar werd gepresen teerd wordt een aantal aanbe velingen gedaan om tot een heid in beleid en meer rechtsze kerheid voor vrijwilligers en organisaties die van hun dien sten gebruik maken te komen. De nota werd eerder in de com missie welzijn van de gemeente Zierikzee besproken en het ad vies van de commissie luidde toen om pas tot een nadere uit werking over te gaan als meer duidelijkheid zou bestaan over het politieke draagvlak. Verdeeld Zoals al aangestipt was niet al leen de raad verdeeld maar was men het binnen het college ook niet met elkaar eens. Een meerderheid binnen het colle ge vindt dat de financiële ruimte van de gemeente Zierik zee het opzetten van een vrij willigerswerkbeleid op dit mo ment niet toelaat. Wethouder D. van der Wekken denkt er an ders over. Hij stelt dat als de politieke wil aanwezig is ver volgens ook de financiële ruimte gevonden kan worden. Hij wist zich daarbij gesteund door zijn fractie. Namens de PvdA-fractie werd het woord gevoerd door me vrouw M. R. de Jong-van Loo. Zij legde verband tussen de no ta Vrijwilligerswerkbeleid en sociale vernieuwing. „Ik hoop dat de raad dit toch belangrijk vindt", aldus mevrouw De Jong. De reacties van de ande re fracties waren evenwel voor haar niet bemoedigend. CDA- woordvoerder W. de Oude be gon zijn betoog met het uit spreken van de waardering van zijn fractie voor het vrijwilli gerswerk. Hij voegde daar ech ter in één adem aan toe dat het opzetten van een eenduidig be leid ten aanzien van diezelfde vrijwilligers voor wat betreft zijn fractie geen hoge prioriteit heeft. De Oude zei bang te zijn voor 'een woud van subsidie-aanvra gen' waardoor men door de bo men het bos niet meer zou kun nen zien. „Het geschatte be drag 7500,- per jaar, red.) zal vele malen worden overschre den", voorspelde de sociaal democraat. WD-woordvoer- ster mevrouw. J. Bos sloot zich aan bij de woorden van De Ou de. „Wat onze fractie betreft hoeft de nota niet verder uitge werkt te worden". SGP/RPF/ GPV-woordvoerder W. F. Sprengelmeijer sprak evenals De Oude zijn waardering uit voor het vrijwilligerswerk, maar zijn eindconclusie luidde eveneens dat het opzetten van een dergelijk vrijwilligers werkbeleid op dit moment geen prioriteit geniet. Minimaal In een reactie op het commen taar vanuit de faad deed Van der Wekken nog een poging om de fracties op andere gedach ten te brengen. „Het is niet zo dat we maar een eind raak gaan subsidiëren. Als u dat denkt heeft u de nota toch niet goed gelezen", aldus de wet- Wethouder D. van der Wekken; roepende in de woestijn. houder. Hij stelde dat het vrij willigerswerk niet meer weg te denken is. „Vooral in de vérzor- gende sector wordt heel vaak een beroep gedaan op vrijwilli gers". Volgens Van der Wekken gaat het bij het opzetten van een vrijwilligerswerkbeleid voorlopig nog maar om het bie den van een minimale vorm van bescherming van de vrij willigers. Mevrouw De Jong vulde aan dat het niet alleen gaat om be scherming, maar bijvoorbeeld ook om deskundigheidsbevor dering van vrijwilligers. „Het zou toch niet eerlijk zijn als al leen mensen die het kunnen be talen bepaalde cursussen kun nen volgen". De gezamenlijke BURGH-HAAMSTEDE - Tij dens een gezamenlijke verga dering van de afdelingen Re- nesse en Burgh-Haamstede ,van de Bouw- en Houtbond FNV werd besloten deze afde lingen samen te voegen tot een afdeling Westerschouwen. Het besluit werd genomen om dat de bestuursleden van beide afdelingen al jaren op vele ge bieden samen werkten en men elkaar bij vele activiteiten wist te vinden. Via de samen voeging hoopt het nieuwe be stuur jongere leden meer te be trekken bij het vakbondswerk. Districtsbestuurder G. van de Wal zal de nodige activiteiten begeleiden. De voorzitter van het nieuwe bestuur is de heer C. Wandel uit Renesse. Secreta ris is de heer C. J. van de Kloos ter uit Burgh en de penning meester is de heer K. de Kra ker uit Burgh. Als leden zitten de heren J. van der Maas en C. van Nieuwenhuizen, beiden uit Burgh, in het bestuur. Wolkenvelden HET WEER Vannacht enkele mistbanken en minimumtemp. omstreeks 12 graden. Overdag wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middag- temp. ongeveer 18 graden. Wind draaiend van zuidoost naar zuid west, kracht 3 of minder. o Gedeputeerde De Vries-Hommes heeft het boek De Tovenaar van Spiegelland overhandigd gekregen. Gemeente Westerschouwen waarschuwt Rijksover heid op gevaar van snelle uitbreiding van iepziekte. PvdA-Tweede Kamerlid De Cloe vindt dat herindeling alleen kan op vrijwillige basis. Nieuwe trainer Bonne Brouwer inspireert dames selectie HSD: 2-1 winst. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niet-ingeënte kinderen tot twaalf jaar krijgen persoonlijke oproep ZIERIKZEE - Mensen van veertig jaar en ouder hoe ven zich niet te laten vaccineren tegen polio en kin deren tot en met twaalf jaar die nooit of niet volle dig zijn gevaccineerd worden door de provinciale entadministratie persoonlijk opgeroepen voor vacci natie. Dat zijn de twee wijzigingen die sinds maandag zijn doorge voerd in de aanpak van de po liovaccinatie. De beslissing om mensen van veertig jaar en ou der niet te vaccineren werd ge nomen op advies van de Ge zondheidsraad. Deze raad heeft op medische gronden de uitspraak gedaan dat mensen boven de veertig jaar praktisch allemaal door vroegere inen ting of op natuurlijke wijze be schermd zijn. Het feit dat kin deren tot twaalf jaar persoon lijk worden opgeroepen houdt in dat zij niet op de daarvoor bestemde tijden bij de kruisge- bouwen aanwezig hoeven te zijn voor vaccinatie, maar op de tijd en plaats die op de op roep is aangegeven. Men kan de oproep vanaf woensdag ver wachten. Personen van 13 tot en met veertig jaar die niet of onvolledig zijn ingeënt kunnen zich dinsdag (vandaag) tussen 19.00 en 21.00 uur laten inenten in het Kruisgebouw aan het Jannewekken te Zierikzee. Maandagavond heeft het kruis werk meer dan 5000 mensen te gen polio gevaccineerd. De di rectie van het kruiswerk ver wacht met de aanpak van dins dag de Zeeuwse bevolking maximaal te beschermen tegen polio-besmetting. ZOETERMEER - Wel salaris verhoging voor de ene leraar en niet voor de andere is een slecht antwoord op de algeme ne salarisachterstand in het on derwijs. Dat vinden de organi saties van schoolbesturen, on derwijspersoneel en ouders, zo bleek maandagavond tijdens het centraal overleg met de mi nister van onderwijs over de begroting. UTRECHT - De Stichting Na tuur en Milieu en de Vereni ging Milieudefensie hebben be roep aangetekend bij de Raad van State tegen de weigering van de regering om de kerncen trale Dodewaard te sluiten. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. I 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1