Volle bak bij De Dijk 11^ 'Ik probeer positief gevoel in schilderijen te leggen' MM k i m DE IMMETJES-HOEVE Waddenzee open voor mosselzaadvisserij Amateur Comedie bij eenakter festival Expositie werk Sjoerd Bras in Galerie Geluk 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De Dijk staat de laatste twee jaar onbetwist aan de top van de Nederlandse popmuziek en niet ten onrechte, zo bleek zaterdag in een overvolle tent bij Brogum in Zierikzee. Zanger Huub van der Lubbe had er met zijn kompanen geen enkele moeite mee om het Zierikzeese publiek in beweging te krijgen. Het was meteen al raak met de kraker Jk kan het niet alleen. Ook met werk van de nieuwste CD Zeven levens oogstte de band veel succes. Al snel na de start van het concert werd voorzichtig meegeswingd door de fans en tijdens Zullen we dansen was het één deinende mensenmassa in de bomvolle en warme tent. Wie na het concert van De Dijk nog meer muziek wilde was er het optreden van Let's Quit. Met hun aanstekelijke Ska in de traditie van Madness en The Speci als kreeg deze formatie ook het publiek binnen snel aan het swingen. Het feest ter ere van het vierde lustrum ging door tot in de kleine uurtjes. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Zaterdag 10 ok tober wordt in het Zuidland- theater in Terneuzen het eerste Interprovinciaal amateur ee nakterfestival gehouden. Uit de provincies Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland doen elk twee toneelgroepen mee, waaronder de Amateur Come die Zierikzee. De Westvlaamse groepen zijn lever en Eendracht uit Menen en de Katharinagroep uit Oostende. Voor Oost-Vlaande- ren zijn er optredens van Onge hoord uit Hamme en dra mastudio De Werf uit Aalst. Zeeland presenteert zich met de stichting Middelburgs thea ter en de Amateur Comedie Zierikzee. Het is de bedoeling dat het festival jaarlijks wordt georganiseerd, waarbij de drie provincies beurtelings gast vrijheid verlenen aan amateur toneelgroepen. Het programma in Tbrneuzen begint om 13.30 uur met een welkomstwoord van de heer E. DeCuyper, lid van de bestendi ge deputatie van Oost-Vlaande- ren, waarna de regisseurs van de zes gezelschappen een fo rumgesprek voeren over hun visie op toneel en hun manier van werken. De optredens beginnen om 14.45 uur. Voor de pauze, die om 17.30 uur begint, zijn er drie voorstellingen en na de pauze, vanaf 19.30 uur nog eens drie. De bijeenkomst wordt om 22.30 uur gesloten met een ge zellige nazit. DEN HAAG - Met ingang van het komend seizoen wordt Ni- kolaj Goeljajev schaatstrainer in Den Haag. NIEIJ W-HAAM STEDE - In Middeleeuwse kledij gestoken dames bij een auto uit de dertiger jaren in een landschap, anno 1992. Een korte beschrijving v$n één van de schilderijen van Sjoerd Bras uit Voorburg. Tot 17. oktober is-zijn werk te zien in Galerie Geluk aan het Zeesterwegje in Nieuw-Haamstede. De expositie werd vrijdag geopend door burgemeester H. Tees van Westerschouwen. Kunstschilder Sjoerd Bras bij één van zijn werken. (Foto: Joop van Houdt). De. negert en dertigjarige Sjoerd Bras hopdt zichybezig met figu ratieve schilderkunst. Zijn schilderijen zijn een uiting van de liefde voor het kleine leven en de dingen om ons heen. Hij schildert onder meer stillevens van voorwerpen gevonden op het strand of in het bos. Zijn grote passie is het weergeven van het leven. Positief gevoel De schilderijen van Bras stra len een bepaalde warmte uit. Zelf noemt hij dat het verwer ken van 'een positief gevoel' in zijn schilderijen. ,,In het begin van mijn loopbaan zag ik schil deren als een vorm van medite ren. Je concentreren op voor werpen, mensen en wezens zo dat je gedachten gevuld wor den met beelden". In zijn jeugd was Bras al een enthousiast tekenaar. Hij was zelfs zo fantiek dat hij, op aan raden van een lerares, op tien jarige leeftijd een zaterdag middag-cursus volgde aan de Haagse academie. Daarna volgde hij na de middelbare school een dag- en avondoplei ding aan de Gooise academie, gevolgd door een vijfjarige op- Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 95 Moeilijk komt Jasper overeind. Geert moet hem steunen bij het gaan. Dan schudt hij Geerts arm van zich af. 'Het gaat wel weer', bromt hij. 'Is Dora al op?' 'Welnee, het is amper zes uur', ant woordt Geert. Hij begrijpt wel waarom vader dat vraagt, hij zal Doortje niet onder ogen durven te komen. 'Ga maar mee naar moeder, een kop koffie halen, dat zal je goed doen', stelt Geert voor. 'Waarom zeg je niks anders?' grauwt Jasper. 'Waarom scheld je me niet uit, waarom geef je me geen klap in mijn smoel? Wat hebben jullie met me voor? Waarom ben je zo vriendelijk? Nou, nou?' 'Vader moet geen ruzie zoeken zo vroeg op de morgen', zegt Geert rustig. 'Ga nou maar mee om koffie en straks mee aan het werk. Ik zou maar niet naar bed gaan; daar lig je toch maar te prak- kezeren, ik weet het wel'. Jasper knikt, zijn hoofd is nog dof. De jongen heeft gelijk, geen ruzie, niet schelden, net doen als Geert, of er niets is gebeurd. Gulzig drinkt hij de slappe hete koffie, twee, drie kommen. Eten wil hij niet. Hij begint zich wat beter te voelen, maar de kilte om zijn hart wijkt niet. Hij staart naar de nog lege rolstoel en wendt zijn hoofd weer af. Die stoel is verbonden met wat er gisteravond is gebeurd, het doet hem pijn als hij er naar kijkt Doortje heeft hem en Catrien eens toegeschreeuwd: 'Waarom hebben jullie me geboren laten wor den! Ik heb toch niet om het leven ge vraagd?' Aan die woorden moet hij weer den ken: hij is schuldig aan dat leven, hij heeft haar bij zijn vrouw verwekt, in liefde, want alles was toen nog goed met Catrien. Waar staat dat het verboden is dat een man verwekt en een vrouw baart? De Bijbel schrijft het zelfs voor. Gods Woord in Genesis. Gaat en vermenig vuldigt u. Mag Doortje hem dat dan verwijten? Hij heeft toch alles gedaan om haar als een gewoon mens door dat vervloekte leven te laten gaan? Tbch verweet ze hem en Catrien haar ge boorte! Hij kan er niet meer tegenop, hij heeft geen lust om te werken en als hij naar bed gaat, is het zoals Geert zei: dan ligt hij maar te prakkezeren Hij schuift zijn stoel naar achteren. 'Ik ga weg en ik weet niet wanneer ik te rugkom', zegt hij, niet als anders grau wend, bazig, maar gelaten als iemand die een lange weg moet gaan waarvan hij het eind niet ziet, die moet gaan, voor wie het noodzaak is. 'Daar hebben we het weer', zegt Ca trien opstandig. 'De makkelijkste weg: er tussenuit gaan, Joost mag weten waarheen. Dat doet een kerel toch niet?' 'Nee', zegt Geert peinzend, 'dat doet een kerel niet. Maar vader ging anders weg dan we gewend zijn, als hij zo'n bui heeft. Het kon wel es zijn dat wat gisteravond gebeurde, nodig was om vader eindelijk mak te maken'. Catrien schudt het hoofd. 'Ik zie het er nog niet in, Geert, voor je vader was het buigen of barsten'. 'Ik dacht dat het nou wel gebarsten was', zegt Geert met een triest glim lachje. 'Ja, maar ik vrees dat je vader de stuk ken weer bij elkaar zoekt en opnieuw begint. Maar je hebt gelijk ik zou ook niet weten wat er nou nog zou moe ten gebeuren Nou ja, afwachten en bidden, Geert, dat is alles wat we nog kunnen doen. We moeten het maar overgeven'. Jasper is in zijn auto gestapt, voor één keer niet morrend en zich opwindend omdat de motor niet direct wilde aan slaan. Om die kleinigheden maakt hij zich niet meer boos, hij let er nauwe lijks op. Hij rijdt naar een parkeer plaats in de stad, blijft uren in zijn wa gen zitten, dommelt wat, schrikt wak ker en rijdt verder, huiverend van kou en ellende. (wordt vervolgd) leiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Een rode draad in zijn ontwik keling is zijn liefde voor de ou de meesters van de Renaissan ce en de Barok. „Ik voel een enorme diepgang in hun wer ken. Dat wil toch wel wat zeg gen, na zoveel eeuwen", aldus de kunstenaar. Hij heeft de ma nier waarop in die tijden een schilderij werd opgebouwd ja renlang bestudeerd. „Niet om hetzelfde te doen wat zij deden, maar om de macht te krijgen alles met gemak te schilderen", aldus Bras. Kaartspel De realistische schilderijen van Bras bestrijken zeer veel onderwerpen. Van stillevens tot natuurtaferelen en portret ten. Ook maakt hij grote zowel als kleine schilderijen. Cen traal op die schilderijen staan vaak klassiek-mythologische, historische en religieuse the ma's. Bras plaatst ze in de tijd en schudt de geschiedenisele menten als een spel kaarten door elkaar. Wij hij overhoudt is een beeld dat staat voor een eigen belevenis. „Er is niets mooiers dan je in tensief te kunnen bezighouden met de schoonheid en de kracht waarmee de wereld aan ons verschijnt. Zo te schilderen is een ode aan het leven en de eeu wigheid", aldus de knustschil- der. De mens is een thema dat hem vooral de laatste jaren is gaan bezig houden. „Ik wil mij meer richten op de twee kanten van de mensheid; het mooie en het duistere die over en door el kaar heen lopen. Ik ben daar steeds meer over aan het na denken". Voor Bras is de expositie in Ga lerie Geluk in Nieuw- Haamstede de eerste keer dat hij op Schouwen-Duiveland zijn werk toont. Eerder expo seerde hij in galeries in Den Haag, Brasschaat (België), Bla- ricum, Leiden en Rotterdam. In Galerie Geluk zijn dertig werken van de kunstschilder uit Voorburg te zien. De wer ken zijn zowel qua prijs als qua stijl zeer afwisselend. Wel ge bruikte de schilder voor alle werken dezelfde grondstof: olieverf. SCHIEDAM - In Schiedam is zaterdagavond een inwoner uit die stad overleden aan de ge volgen van een ontploffing en een daaropvolgende brand in zijn woning aan de Van Lim burg Stirumstraat. De leeftijd van de man is nog niet bekend. Dit heeft een woordvoerster van de politie van Schiedam meegedeeld. LELYSTAD - Het Zuiderzeezie- kenhuis in Lelystad bestaat tien jaar. Dat jubileum werd zaterdag gevierd tegelijk met het feest van de jubilerende stad. Een groots opgezette ge- zondheidsmarkt viel duidelijk goed in de smaak bij het pu bliek, Duizenden belangstel lenden trokken langs de opge zette stands in het congrescen trum Ago ra. Dinsdag 29 september NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.18 uur Alle dieren tellen mee, magazine over het wel en wee van dieren. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.01 uur Tussen kunst en kitsch, compilatie van de niet getoonde voorwerpen uit het vorige seizoen. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Plantage Allee, Ne derlandse serie. Afl. 1. 21.49 uur Birds of a feather, En gelse comedyserie. 22.23 uur Rondtom Tien, the matisch praatprogramma. 23.08 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.35 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek 00.10 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.10 uur Samson, Belgische kinderprogramma. 16.55 uur Zorro, jeugdserie. 17.16 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Rinkeldekinkel, tele visieshow. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De heilige koe 18.50 uur Blinde hartstocht, soapserie. 19.20 uur Film video, film magazine. 19.50 uur Married with child ren, comedyserie. 20.20 uur All you need is love, datingprogramma 21.30 uur In de Vlaamse pot, comedyserie. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali- teitnrubriek. 22.25 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Frans voor bedrijf en beroep met als inleiding op de cursus: Een nieuw begin in Frankrijk, documentaire. 23.55 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden., 10.00 uur Landen in Europa, afl. 3. 10.30 uur Startbaan, afl. 2. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 3. 11.30 uur Iedereen is anders, afl. 2. 14.00 uur Skoalle TV 17.30 uur Eindstation Paulus- kerk, documentaire. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel magazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.33 uur Spike Lee, portret van deze zwarte Amerikaanse regisseur. 21.26 uur Suite 215, serie. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.49 uur RTL 4 Groenten- en fruittip. 10.50 uur Gezondheid. Magazi ne over uiteenlopende onder werpen. 11.15 uur Niet te geloven. 11.40 uur RTL radio live stu dio. Open window television. 12.05 uur Disappearance of Flight 412. Amerikaanse film. 13.20 uur Lief leed. Eerste af levering van het nieuwe praat programma. 14.15 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbera, serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. Spelpro- gramma. 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 18.50 uur RTL 4 minispel: Ge barentaal. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 21.40 uur Miniserie: The mur der of Mary Phagan. Ameri kaanse miniserie. 22.35 uur Yellowthread Street. Engelse detectiveserie. 23.30 uur RTL 4 laatste nieuws. 23.45 uur Studs, Amerikaanse dating-show. 00.15 uur Cops, Aflevering van een Amerikaanse serie waarin Amerikaanse politie-agenten 24 uur per dag door de camera worden gevolgd. 00.40 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.25 uur De draagmoeder. Braziliaanse serie. 01.50 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 17.30 uur Vuurtoren, geva rieerd kindermagazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 272. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? recht streeks praatprogramma. 22.00 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Nationalistische Omroepstich- ting. 23.20 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie: Peo ple and places. Serie over het leven in Groot-Brittannië. Afl. 4. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Look, mode- en life style magazine. 20.30 uur Kijk uit? Ver- keerstips. 20.35 uur Terugkeer naar Sa- markand, 4-delige Franse do cumentaire over de terugkeer van Haroun Thzieff naar zijn geboortestreek in Centraal Azië. Deel 4. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Agatha Christie: Sprankelende cyaankali, Ame rikaanse tv-film. BRUINISSE/ZIERIKZEE Mosselvissers krijgen tot 21 oktober acht dagen gelegen heid op mosselzaad te vissen. Dit heeft minister P. Bukman afgelopen vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. De vergunningen wor den verleend op basis van het door de sector opgestelde visplan. Uit een inventarisatie is geble ken dat op de Waddenzee 1,2 tot 1,5 miljoen tonnen zaad aanwe zig zijn. Deze hoeveelheid ligt bijna volledig in de diepe ge deelten van de Waddenzee. Het visplan dat op vrijwillige basis is opgesteld heeft als doel een beperkte hoeveelheid zaad op beheerste wijze op te vissen. Zo zullen de vissers een aantal platen met bijzondere natuur waarden, waarbij onder meer het Balgzand, met rust laten. Hierbij is ook van belang dat op de platen een aantal vogel soorten voor hun dagelijks me nu afhankelijk zijn van schelp dieren. De hoeveelheid op te vissen zaad is beperkt tot 427.260 mosselton, gekoppeld aan een verdeling van deze hoe veelheid over de verschillende bedrijven. Controle wordt uit gevoerd door het Produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten. De acht dagen waarop mag worden gevist zijn verdeeld over vier perioden van vier da gen. Dit zijn 29 en 30 septem ber. 6 en 7 oktober, 13 en 14 ok tober en 20 en 21 oktober. De naleving van de in het visplan opgenomen spelregels worden door het Produktschap gecon troleerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4