Vingerverband maken en leren rijden met iemand in rolstoel Leerlingen reformato rische scholen laten zich massaal inenten Waddenvereniging: dringt aan op Eems- Dollardverdrag waterstanden agenda Grote controle van vracht verkeer Jongen zonder rijbewijs rijdt motorfietser dood Presentatie Zeeuwse Rode Kruis-korpsen in Onderdak Alternatieve Konsumenten Bond verruimt blikveld 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GGD: Zeer verheugend ROTTERDAM - Leerlingen van het Plancius-college en de andere reformatorische scholen in de regio Rotterdam hebben zich de afgelopen dagen massaal laten inenten tegen het polio-virus. Van de enkele duizenden kinderen hebben „vele honderden" zich al gemeld voor een vaqcinatie. Een woordvoerder van de Rotterdamse GGD noemde dat vrijdag „zeer verheugend". De reformatorische scholen in de regio gelden als risico gebied voor verdere versprei ding van de polio-epidemie, omdat het eerste en tot nog toe enige geval van kinderverlam ming zich heeft geopenbaard bij een 14-jarige leerling van het Plancius-college in Rotterdam-Zuid. Wegens de orthodox-christelijke grond slag is de vaccinatiegraad op deze scholen laag. De Rotter damse GGD heeft deze scholen, zes voor basisonderwijs en drie voor voortgezet onderwijs, tot speerpunt van haar inentings campagne gemaakt. De GGD gaf de leerlingen brieven voor hun ouders mee en in de buurt van de scholen werden speciale vaccinatie-punten ingericht. In tegenstelling tot wat de GGD eerder meedeelde, wordt op de scholen geen gericht onderzoek uitgevoerd naar de versprei ding van het virus. Volgens de GGD-woordvoerder zou zo'n speciaal onderzoek geen we zenlijke bijdrage leveren aan de bestrijding van de epidemie. Vrijdag zijn geen nieuwe geval len van besmetting met het polio-virus vastgesteld, zo heeft het ministerie van wvc meegedeeld. Het onderzoek naar de verspreiding van de in fectie wordt voortgezet, ook buiten de elf door WVC aange wezen ,,risicogebieden"in Zee land, west-Gelderland en delen van Zuid-Holland. Geen adequate maatregelen van kracht DELFZIJL - De Nederlandse Waddenvereniging- en de Duitse Naturschutzbund vinden dat de Duitse en Nederlandse regering zo snel mogelijk de onderhan delingen moeten hervatten over een Eems-Dollard verdrag. Door het ontbreken van een verdrag is er geen duidelijkheid over de vraag waar de grens tus sen beide landen loopt. Er zijn derhalve geen ade quate regelingen van kracht voor de bescherming van de natuur en het milieu in dit gebied. De Waddenvereniging en Na turschutzbund deden de op roep aan beide overheden tij dens een boottocht op de Eems zaterdagmorgen in het kader van de zogenoemde Eems- Dollard-dag. De milieu-attaché van de Nederlandse ambassa de in Bonn en diens collega van de Duitse ambassade in Den Haag kregen het. eerste exem plaar van de 'Eemswijzef', een boek over het Eem's-Dollard- estuarium. Volgens de twee in stanties is het onaanvaardbaar dat de natuur in het gebied in het gedrang komt door het feit dat de overheden het maar niet eens kunnen worden over een verdrag. Voor het gebied gel den nog steeds verdragen uit 1960 en 1962 die slechts nauti sche regelingen kennen. De praktijk van de afgelopen zo mer, zoals het in dit omstreden grensgebied plaatsen van boor- platforms door het Duitse be drijf BEB, toont aan dat goede natuur- en milieubescher mingsregelingen dringend ge wenst zijn. Dit geldt ook voor de plannen van het Noorse be- DRIEBERGEN - Een groot scheepse controle op het vrachtverkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft veel overtredingen opgeleverd. De algemene verkeerdienst van de rijkspolitie en de rijksverkeer sinspectie constateerden 88 overtredingen bij 158 bestuur ders op de A16 bij Breda en de A27 bij Oosterhout. Dit heeft de rijkspolitie zaterdag mee gedeeld. drijf Statoil om een pijpleiding voor de aanvoer van aardgas naar de Duitse kust door de Waddenzee te leggen, aldus de Waddenvereniging. BLEISWIJK - Een 19-jarige jongen uit Bleiswijk, zonder rijbewijs en rijdend in een on verzekerde en geleende auto, heeft zaterdagavond op de pro vinciale weg langs zijn woon plaats een dodelijk verkeers ongeluk veroorzaakt. Dit deel de de Rotterdamse politie zon dag mee. De Bleiswijker reed door een verkeerslicht dat op rood stond en botste frontaal op een mo tor. De berijder daarvan, een 24-jarige man uit Delft, was op slag dood. Een vriendin (24 jaar) die achterop de motor zat, raakte zwaar gewond. Na de frontale botsing reed de auto nog 100 meter stuurloos door en ramde uiteindelijk de pui van een huis. De Bleiswijker vluchtte, maar liet zijn 17- jarige medepassagiere uit Bergschenhoek gewond achter in het autowrak. De jongen werd later op de avond aange houden. Hij was al eerder ver oordeeld wegens rijden zonder rijbewijs en doorrijden na een aanrijding. De politie maakte verder proces-verbaal op tegen de eigenaar van de onverzeker de auto. Hij had de wagen nooit mogen uitlenen aan ie mand zonder rijbewijs. Tijden cn standen volgens getijdctafel H.vdro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 29 september 05.15 178 10.55 -126 17.25 180 23.30 -143 ROOMPOT BUITEN 29 september 03.20 203 09.35 -132 15.35 202 22.05 -149 BRUINISSE 29 september 05.40 >91 11.00 -137 18.00 189 23.20 -154 WEMELDINGE 29 september 05.30 186 11.00 -133 17.40 185 23.25 -149 Springtij 28 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Een kijkje aan boord van het hospitaalschip Henry Dunant dat in sporthal Onderdak werd nagebouwd. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De witte vlag met daarop het rode kruis wapperde zaterdag aan de wieken van de Zierikzeese korenmolen De Hoop, hij was op de hoorn gespan nen van de tuba's in de drumfanfare RKK en hij hing bij sporthal Onderdak in Zierikzee. Daar werd zaterdag ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Rode Kruis Zeeland een manifestatie gehouden waarbij de achttien Rode Kruis Korpsen uit Zeeland zich presenteerden. Drie daarvan waren afkomstig van Schouwen-Duiveland; de korpsen Schouwen-Westhoek, Bruinisse en Zierikzee. Een Ro de Kruis Korps wordt ook wel aangeduid als een kolonne. Het is een groep leden van een Ro de Kruis afdeling die geoefend zijn voor d,é uitvoering van so-' ciaal/medische taken. Dat kan varieëren van hulpverlening bij evenementen als een wieler ronde tot het ophalen van ont heemden uit (ex)Joegoslavië. Verder is men actief met thuis hulp bij mensen die niet meer zo goed uit de voeten kunnen en verleent men hulp bij ram pen. De drie kolónnes van Schouwen-Duiveland vormen samen een geneeskundig 'pele- ton dat bij rampen kan worden ingezet. Onderdeel van de manifestatie was een activiteitenmarkt waar de Zeeuwse Rode Kruis kolonnes via zo'n vijftien kra men allerlei nuttige informatie gaven aan het publiek. Zo kon men er leren hoe een vingerver band moet worden aangelegd en wat men het beste kan doen bij brandwonden. Met behulp van een bloeddrukmeter kon den de bezoekers hun bloed druk laten meten. Ook lieten de Rode Kruis mensen zien hoe men moet rij den met iemand die in een rolstoel zit. Eeri^èchniek die nog een kunst op Zich blijkt te zijn. ,,Het is altijd gemakke lijk als je dat kunt, voor het ge val je bedlegerige schoonmoe der op bezoek komt". Om het uur werd een reanimatie- demonstratie gehouden en mensen van de Provinciale ver bindingsdienst van het Rode Kruis lieten zien hoe men via speciale apparatuur acties van het Rode Kruis leidt. Medewerkers van de ziekenom roep Nomen Nescio hadden hun eigen 'verbindingsappara- tuur' bij zich om het geluid tij dens de manifestatie te verzor gen. In de sporthal naast het zwem bad werden tijdens het evene ment de provinciale kolonne wedstrijden 1992 gehouden. Ter gelegenheid van het jubi leum deden daaraan behalve de correcte ploegen, die vol gens het boekje waren samen gesteld, ook negen feestploe- gen mee. Rode Kruis-leden, veelal uitgedost in ludieke kle ding, die voor de lol deelnamen aan de wedstrijden. Met behulp van leden van de Lotus-groep Noord- en Midden Zeeland, die natuurgetrouw slachtoffers uitbeeldden, werd een tableau vivant gecreeërd waarbij abrobaten een show opvoerden waarbij helaas en kele ongelukken gebeurden. De ceremoniemeester raakt daardoor in paniek en vraagt aan de beheerder van de Sport hal of er mensen aanwezig zijn die eerste hulp kunnen verle nen. De jury was van mening dat de feestploeg van Terneu- zen dat het beste deed. Van de correcte ploegen kwamen Vlis- singen, West Zeeuws-Vlaande- ren en Kapelle het beste uit de bus. Deze vier ploegen namen tij dens het middagprogramma deel aan de finale wedstrijden waarvoor in de sporthal het hospitaalschip J. H. Dunant was nagebouwd. Ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van het Rode Kruis Zeeland treedt de drumfanfare RKK aan boord op. Een van de gas ten wil zich wat gaan opfrissen omdat ze zich niet lekker voelt. Ze komt daarbij ten val, wat een kettingreactie van ongeval len tot gevolg heeft. De vier ploegen kwamen om de beurt in actie om daar op te reageren. De jubileum manifestatie werd ook bezocht door' de Rode Kruiskringcommissaris me vrouw Th. J. Balkenende- Sandé en chef staf van het Ro de Kruiskorps Zeeland de heer W. Smith. Hij vertelde dat het Rode Kruis zich momenteel in een overgangsfase bevindt waarin men over gaat naar een meer produktgerichte manier van denken. ,,We zijn gedwon gen om eerst te onderzoeken aan welke diensten behoefte is en vervolgens daarop in te spe len". Dat komt volgens de heer Smith onder andere door de di verse gemeentelijke rampen plannen die momenteel door de overheid worden opgesteld. ,,Het Rode Kruis zou daarbij betrokken kunnen worden via een discussie tussen de lokale overheden en het Rode Kruis over de verdeling van de taken daarbij". AMSTERDAM - De Alternatieve Konsumenten Bond (AKB), met circa 2.000 leden één van de klein ste consumentenorganisaties in Nederland, ver breedt zijn werkterrein. Voortaan worden allerlei voedingsmiddelen onder de loep genomen en staat niet langer alleen natuurvoeding centraal. De ledenraad heeft dit zater dag in Amsterdam besloten op voorstel van het bestuur. Na een jaar wordt bekeken of de veranderingen geslaagd zijn en komt er eventueel ook een an dere naam. De AKB gaat bij het warenonderzoek in het ver volg ook de „ethische" vraag stellen of de produkten w<?l op een „eerlijke" en „duurzame" wijze zijn gemaakt. De bond krijgt hierover veel informatie van buitenlandse zusterogani- saties. De reden om het blikveld te verruimen is dat inmiddels ook de grote consumenten- en milieuorganisaties zich bezig houden met het oorspronkelij ke gedachtengoed van de alter natieven. Verder is een belang rijke doelstelling verwezen lijkt: een rijkskeurmerk (Skal) voor biologische produkten. De Alternatieve Konsumenten Bond wierp zich begin jaren tachtig op als belangenbeharti ger van de gebruiker van biolo gisch voedsel. De buitenwacht sprak destijds smalend over „wereldvreemde idealisten op geiteharensokken", zoals de bond zelf zegt. Toch wil de bond in zijn nieuwe hoedanig heid een „waakhondfunctie" blijven vervullen voor natuur voeding, verzekerde voorzitter Nienke Brouwer de leden. Nog lang niet alles loopt op rolle tjes. Ook blijft er tegenstand tegen het „gerommel" met ge woon voedsel door toepassing van straling en additieven (kleur,- en smaakstoffen en dergelijke). De overheid geeft wat dit laatste betreft te wei nig garanties voor de gezond heid en de feitelijke macht ligt bij de bedrijven, heet het. Nieuw bij het warenonderzoek is het ethische aspect. Er mag bij het produktieproces „nu en in de toekomst geen sprake zijn van aantasting van de le vensvoorwaarden van mens, dier en milieu". De opbrengst moet eerlijk worden verdeeld volgens het Max-Havelaarprin- cipe. Er komen afzonderlijke eikpunten. Zo wordt bij „mens" onder meer gekeken naar verdeling van kennis, ka pitaal en zeggenschap, arbeids omstandigheden, gelijke kan sen voor vrouwen en etnische minderheden, eerlijke reclame en openbaarheid van bedrijfs gegevens. De AKB wil voor de publikatie van dit soort onder zoeken samenwerken met de Stichting Verantwoord Consu meren. Het accent ligt daarbij op voedings- en genotsmidde len uit de Derde Wereld zoals rijst, suiker, vruchtendranken, thee, cacao, margarine, viscon- serven, kruiden en noten. door Mare Legendre Maandag 28 september Kerkwerve PvdA-Kamerlid D. W. de Cloe spreekt over herindeling. Dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Haamstede Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Familie Van Damme (Zwanenburgseweg 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 september Scharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International., Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 30 september Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Verkoping/rommelmarkt. In 't Opper. Van 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur. Vrijdag 2 oktober Zierikzee Praise-zangavnd. Christelijke Gereformeerde kerk. Nieuwerkerk Eerste paal servicecomplex door burgemeester A. Bergs- hoeff. Burgemeester van Eetenstraat. 15.00 uur. Zaterdag 3 oktober Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst epi lepsie. Christelijke Gerefor meerde kerk. Korenavond. Christelijke Ge reformeerde kerk. 19.30 uur. Première toneelstuk Over de Grens door ACZ. Concertzaal. 20.00 uur. Concert Ars Musica. Wim Boer, orgel; Theo Peeters, hobo; Han- ni Barendrecht, fluit. St. Willi- brorduskerk. 20.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Bruinisse Modeshow Patty Monard. Golfclub Grevelingenhout. 19.30 uur. Zondag 4 oktober Zierikzee Tbneelstuk Over de Grens. Concertzaal. ACZ. 14.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Dinsdag 6 oktober Zierikzee Senioren fietstocht. Vanaf Den Hogen Blok. 13.30 uur. Oosterland Verkoping van zendingskrans Bidt en Werkt. Dorpshuis Oosterhof. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 7 oktober Zierikzee Kledinginzamelingsactie voor Roemenië. Vanaf 09.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Workshop met Johanna Kruit: 10-12 jaar. Bibliotheek De Stol- pe. Vrijdag 9 oktober Haamstede Korenavond. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. EHemeet Culturele avond met zang, dans en toneel. Dorpshuis 19.30 uur. Zaterdag 10 oktober Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Brouwershaven Speelgoed- en kledingbeurs. Blokkendoos. 09.30-11.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2