'Voor de meeste mensen is rijden in een DS een soort jeugddroom' Grirathuse-dag met voordracht, middeleeuwse zang en muziek S3 O 4 8 M KRANT VAN scwMEMumim r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j GEBOORTEKAARTJES? DS in de Delta bezocht door zo'n duizend belangstellenden Historici en amateur-historici herdenken Lodewijk van Gruuthuse, Heer van Haamstede Kwart rijdt te hard Motorrijder over de kop Gewonde bij aanrijding dé krant van schouwen-duiveland! bëfcSr 32fcg ZIERIKZ NIEUWSBODE MAANDAG 28 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25229 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Snoeken, snoeken en nog eens snoeken. (Foto: Joop van Houdt). NEELTJE JANS - „De vorm, daar vallen de meesten op. En als je hem een beetje goed onderhoudt heb je er een heel fijne wagen aan". Dat zegt Eric Sturken boom, lid van het team dat verantwoordelijk was voor DS in de Delta. Hét eerste najaarsevenement in Zeeland van de Citroën ID/DS-club op het voorma lig werkeiland Neeltje Jans werd zaterdag bezocht door naar schatting een dikke duizend belangstel lenden. Op het parkeerterrein voor Delta Expo ston den zo'n driehonderd 'snoeken' opgesteld. De Citroën DS werd in 1955 aan den volke gepresenteerd en de wagen veroorzaakte meteen opschudding. Opschudding vanwege zijn voor die tijd ex travagante uiterlijk en de toe passing van allerlei snufjes. De DS was de eerste Citroën die was uitgerust met een hydro- pneumatisch veersysteem. Na het starten van de motor werd het systeem op druk gebracht en verhief de DS zich majestei telijk van het wegdek. Niet ie dereen was gecharmeerd van de deinende gang van de forse wagen, maar niemand liep zo maar aan een DS voorbij. Het was een bijzondere auto, en voor veel liefhebbers gaat dat nog steeds op. Karakter In 1975 werd de produktie van de DS stopgezet en werd de Snoek opgevolgd door de CX. In de tussentijd was er heel wat aan de wagen veranderd, het geen overigens niet ten koste ging van het unieke karakter van de Franse voiture. Eric Sturkenboom; ,,In het begin had de DS twee staande kop lampen. Later kreeg je die twee liggende lampen onder glas. Dat is zo'n beetje het han delsmerk van de DS geworden. De neus van zo'n DS ziet er heel agressief uit". In de allereerste DS'en ging zo'n beetje alles hydraulisch; het veersysteem, het rem- systeem en zelfs de semi- automatische versnellingsbak. „Daar zijn ze toch vrij snel van afgestapt", aldus Sturken boom. „Dat bleek toch een he leboel mensen ervan te weer houden om een DS te kopen". In de twintig jaar dat de DS ge produceerd was werd steeds ge probeerd de wagen up-to-date te houden. Wat bleef was de fraaie, slanke lijn en de eigen wijze trekjes zoals de in de daklijst ingebouwde achter- clignoteurs en de meedraaien de koplampen. Sturkenboom; „In het begin had de DS het imago van een onbetrouwbare roestbak. Van dat imago zijn de auto's nooit meer afgekomen, maar ik rijdt zelf dagelijks in een DS. en als je zo'n auto een beetje goed on derhoudt' is er niets aan de hand". Het comfort van een DS is volgens Sturkenboom nog steeds heel goed. „Hij deint een beetje, maar dat is een kwestie van wennen. De wagen is zwaar oderstuurd, maar heeft wel een heel goede weg- ligging". Puristen Toen de produktie van de DS in 1975 werd gestopt werd vrij snel daarna de Citroën ID/DS- club Nederland opgericht. Het overgrote deel van de 2000 le den van de club bestaat uit pu risten. De DS moet liefst zo ori gineel mogelijk blijven. Uitge bouwde wielkasten, side- skirts of spoilers zal men maar zelden op een DS tegenkomen. Dat zou in de ogen van de lief hebbers de elegante lijnen van de auto verstoren. „In Frank rijk zie je het wel; DS'en met uitgebouwde wielkasten, luch tinlaten aan de zijkanten en dergelijke, maar hier in Neder land is het een zeldzaamheid". Het is niet makkelijk om aan de gave DS te komen. In de re gel moet er flink aan gerestau reerd worden om de oude glo rie weer te doen herleven. „De DS blijft een opvallende ver schijning", aldus Sturken boom. Een doorsneeprijs voor een DS is volgens Sturken boom niet te noemen. Wel geldt dat hoe exclusiever een auto is, hoe meer men er voor neer dient te tellen. Eén van de meest exclusieve en kostbare auto's die zaterdag op het par keerterrein bij het Tbpshuis te bewonderen was was een am bulance op basis van een DS. Deze auto staat al sinds 1984 'in de steigers' Eigenaar H. Hut- jens uit Goes blijft optimis tisch. Als het afbouwen klaar is gaat de DS uit 1975 fungeren als camper. Met veel bewonde ring werd ook gekeken naar de diverse cabriolet's. Ook Hut- jens heeft een DS-cabrio ën wel een cabriolet die door de eigen zinnige Franse autofabriekant af fabriek werd geleverd. Stur kenboom; „Er zijn ook cabrio lets die door een carosseriebou- wer zijn gemaakt. Vooral Hen ri Chapron heeft heel bijzonde re §arosseriën gemaakt. Maar dan praat je over een auto met een waarde van zo'n 80.000 gul den. Voor de op het parkeerterrein geëxposeerde DS'en bestond zaterdag veel belangstelling. Ook aardig wat mensen namen een kijkje binnen in het Tbps- huis waar de ID/DS-club een aantal kraampjes had neerge zet. Middels een tentoonstel ling van miniaturen werd de historie van de DS belicht. Ver der waren aanwezig een model bouwer, een zeefdrukker en een air-brusher. Zelfs de DS in keramiek kwam aan de orde. Voor de techneuten was er de hobby-hoek en de onderdelen- veiling. Gedurende het evene ment kon iedereen zijn of haar kroost tijdelijk 'parkeren' bij de kinderopvang. Ook voor muziek in stijl was gezorgd. Bard Tinus Troubadour ver gastte de gasten op liederen uit Nederland, Frankrijk en Ier land waarbij hij zichzelf bege leidde op accordeon. BURGH-HAAMSTEDE - 'Egitlius waer bestu bleven? Mi lanct na di, gheselle mijn. Du coors die doot, du liets mi tleven. Dat was gheselscap goet ende fijn, het sceen teen moeste ghestorven sijn'. De naam Lodewijk van Gruuthuse, Heer van Haamstede is bij de meeste mensen niet bekend, maar het Gruuthuse hand schrift, een verzameling middeleeuwse liederen is beroemd onder musicologen. Afgelopen zaterdag werd in Haamstede een Gruuthuse-dag gehouden; een her denking van het vijfhonderdste sterfjaar van Lodewijk van Gruuthuse. Daarbij klonken in de Neder landse Hervormde kerk op de Ring in Haamstede weer de lie deren uit het Gruuthuse hand schrift die, naar alle waar schijnlijkheid, vijfhonderd jaar geleden op dezelfde plek ook ten gehore werden ge bracht. Ter gelegenheid van de Gruuthuse herdenking kwa- De bezoekers van de Gruuthuse-dag namen onder meer een kijk je in Slot Moermond. (Foto: Joop van Houdt). men vijftig Vlaamse historici, leden van de organisatie Vrien den van de Stedelijke Musea Brugge naar Slot Haamstede in Haamstede. De herdenking werd verder bijgewoond door leden van het Koninklijk Zeeuws genoot schap voor wetenschappen, de Belgisch Nederlandse Vereni ging Zeeland en Stad en Lande Schouwen-Duiveland. Alle maal organisaties die zich be zig houden met historie. Zij werden zaterdagmorgen op Slot Haamstede ontvangen door oud-burgemeester van Zierikzee mr F. Th. Dijck- meester en andere leden van de Familievereniging Slot Haam stede. In de, naast het slot gelegen, Nederlandse Hervormde kerk, die werd gebouwd in de vijf tiende eeuw tijdens de heer schappij van Jan van Gruuthu se, werd de herdenking gehou den. De heer Dijckmeester gaf daarbij in zijn openingswoord een kort overzicht van de vier geslachten edelen die Slot Haamstede bewoonden. De graven van Haamstede die zijn uitgestorven, de graven van Renesse waarvan nog nazaten voortleven, een ander geslacht graven van Haamstede dat be gon met bastaardzoon van Flo- ris V Witte van Haamstede en de Gruuthuses. Om machtspolitieke redenen werden de Heren van Haamste de, nazaten van Witte, door Philips van Bourgondië (Phi lips de Goede) uit Haamstede verwijderd. De Brugse edel man en vertrouweling van Phi lips de Goede, Lodewijk van Gruuthuse nam hun plaats in. Hij nam geen genoegen met het sobere slot Haamstede en bouwde omstreeks 1468 voor hemzelf en zijn echtgenote Margaretha van Borsele naast de donjon een nieuw slot dat in oppervlakte ongeveer zes keer zo groot was als het oorpronke- lijke slot. Het brandde in 1525 geheel af tijdens een feestje dat kleinzoon René organiseerde naar aanleiding van het ge rucht dat Karei V de Franse ko ning bij Pavia had verslagen. De Gruuthusc's werden enkele jaren daarna uit Haamstede verjaagd als gevolg van de opstand tegen het Spaans- Habsburgse bewind. Lodewijk van Gruuthuse was een typische representant van het Bourgondische tijdperk. Een man van de wereld die kunsten en wetenschappen be vorderde. Pronkstuk in zijn vermaarde bibliotheek is een verzameling middeleeuwse lie deren. Dat Gruuthuse-hand- schrift speelde een rol tijdens de voordrachten ter gelegen heid van de Gruuthuse-dag. Ze werden gehouden door kunst historicus en oudheidkundige M. P. J. Martens uit Gent. Hij schreef een bijdrage over Lode wijk van'Gruuthuse in de cata logus van de Gruuthuse-ten- toonstelling die van september tot en met november in Brugge is te zien. Verder sprak literair- historicus en hoogleraar F. P. van Oostrom uit Leiden. Hij is gespecialiseerd in de de studie van middeleeuwse hoflitera- tuur. Het gezelschap bezocht in de loop van de dag ook de middel eeuwse zetel van de Heren van Renesse, Slot Moermond. De Vlaamse historici en het be stuur van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland werden door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs ontvan gen in Zierikzee waar zij het stadhuis en het Stadhuismu seum met het drieluik Het laat ste oordeel bezichtigden. WAGENINGEN - Roodbonte koeien van het Maas-Rijn- IJsselras (MRIJ-ras) zijn de beste kaaskoeien van Neder land. NIJMEGEN - Een veiling van door prins Bernhard gesigneer de fotoreproducties van een oorlogsschilderij heeft zondag middag in Nijmegen rond de 20.000 gulden opgebracht. De veiling werd gehouden ten bate van de uitbreiding van het Be vrijdingsmuseum 1944 in Groesbeek. De geschiedenis is het destillatieprodukt van faam en gerucht. Carlyle Zonnig en warm HET WEER Vannacht in het zuiden enkele mistbanken. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Overdag zonnig en middagtemperatuur on geveer 23 graden. Oostelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Waddengebied vrij krachtig, 5. KONINKLIJK ZILVER Zondagsschoolleidster mevrouw Chr. M. Vis-de Reus kreeg een koninklijke onderscheiding. ORGELFONDS De sponsoractie voor het orgelfonds van de Gerefor meerde Kerk bracht 2500 gulden op. EXPOSITIE In galerie Geluk in Nieuw-Haamstede is een expositie van Sjoerd Bras. VOETBAL Derby WIK-SKNWK eindigde in 1-3. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole werden 142 auto mobilisten betrapt op te hard rijden. De snelheidscontrole werd vrijdag uitgevoerd op de provinciale weg tussen Zierik zee en de Zeelandbrug. Voor het betreffende wegge deelte geldt een maximumsnel heid van 80 kilometer per uur. Een kwart van de gecontroleer de automobilisten reed te hard en kreeg daarvoor een proces verbaal. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 136 kilometer per uur. ELLEMEET - De heer H. uit Hellevoetsluis is zondagmid dag op de Kuyerdamseweg bij Ellemeet met zijn motorfiets over de kop geslagen. Het ongeval gebeurde om onge veer 16.40 uur toen de heer H. in een bocht van de Kuyerdam seweg werd verrast door een vrij grote hoeveelheid los grint op de weg. In een reflex begon hij te remmen. De motorfiets schoot daardoor onderuit en sloeg vervolgens over de kop. De motorrijder liep daarbij slechts lichte verwondingen aan zijn linkerarm op. De mo torfiets was zwaar beschadigd. HILVERSUM - Medisch Cen trum West heeft de Gouden TelëVizier-Ring 1993 gewon nen. De prijs werd zaterdag avond uitgereikt in het Tuschinski-theater in Amster dam door regisseur Paul Ver hoeven. In deze verkiezing voor het beste tv-programma van het jaar (onder lezers van het programmablad Iblevizier) was het Tros-programma al twee keer eerder genomineerd. Het het viel toen echter steeds buiten de prijzen. OUWERKERK - S. uit Amster dam liep zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk gebroken ribben en een gebroken sleu telbeen op. Hij werd overge bracht naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee. Het ongeluk gebeurde zater dagmiddag toen S. met zijn personenauto over de N59 reed in de richting van Zierikzee. Hij was bezig andere auto's in te halen toen de file die hij in haalde langzamer ging rijden omdat een automobilist links af richting Ouwerkerk wilde gaan. Tbvens naderde uit de te genovergestelde richting Van der V. uit Zierikzee. S. botste met zijn auto frontaal op de auto van Van der V. Beide auto's raakten total loss en moesten worden weggesleept. S. werd per ambulance overge bracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis. Van der V. bleef ongedeerd. ~i Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement 1 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. 1 45,— O jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr/mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening; Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, HO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1