Expositie WIND van Ilse van Loo DS in de Delta op Neeltje Jans Nieuwe kotter in Bruinisse Officiële eerste paal van servic^complex in Nieuwerkerk Eeuwenoud landbouwersgeslacht Geschot natuurgebieden op basis van belang Vergadering Reünie van jeugdkoor/ combo Joy in Driehoek Van der Wekken op Schouwen: Nieuwe directeur patiëntenzorg ziekenhuis 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Op dinsdag 22 september is de thema/exposi tie WIND van de in Wol- phaartsdijk wonende beel dend kunstenaar Ilse van Loo gestart. Haar werk is te zien in galerie De Eenhoorn, Haven park 16 in Zierikzee. De expo sitie duurt tot en met zaterdag 3 oktober. Je zult maar geïnspireerd ra ken door de wind.... Dit over kwam Ilse van Loo uit Wol- phaartsdijk. Maar met de nodi ge ervaring op het platte vlak als lerares tekenen, is dat ge voel niet vreemd. Meer een uit daging om met de 'wind' aan de slag te gaan. Ilse zelf is ook een fanatiek zei ler op de Zeeuwse wateren. Dit zie je dan ook goed terug in haar werken. „Hetgeen wat je ziet, beleeft en voelt, is voor mij als beeldend kunstenaar van enorm belang", aldus Ilse. In het dagelijks leven houdt wind de mensen al bezig. Maar zeker als zeiler kun je niet om de wind heen: te weinig, te veel, windrichting.... De wind houd je voortdurend bezig. „Bij mij was dat in de letterlij ke en figuurlijke zin van het woord". Gefascineerd door de enorme krachten, die wind kan veroorzaken, het gevoel van on macht bij windstilte en alle schakeringen die daar tussen liggen. Dit bracht mij tot twaalf schilderijen waarin ie dere wind zijn eigen specifieke kracht en gemoedstoestand toont of ervaren laat in vorm en kleur". Voor Ilse betekent het beel dend kunstenaar zijn, voortdu rend bezig zijn met het vorm geven aan een inhoud, bepalen welke vorm voor die inhoud het meest geschikt is en bezig zijn met de vraag, hoe breng ik die vorm in een compositie zo danig dat de inhoud dié veelzij digheid meekrijgt die het ge heel één doet zijn. Daardoor heeft Ilse ten aanzien van 'het zien' en het weergeven van wat zij heeft gezien, in de loop der jaren een eigen stijl ontwik keld. De expositie WIND bevat ook overig werk, waarin onder meer gevolgen van WIND zijn uitgewerkt. De openingstijden van de expo sitie WIND zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Zondags is De Eenhoorn geslo ten. De kunstenaar is zelf aan wezig. Najaarsevenement Citroën ID/DS-Club NEELTJE JANS - Zondag 27 september aanstaande houdt de regio Zeeland van de Citroën ID/DS-Club Nederland het Najaarsevenement 1992: DS in de Del ta. Geen andere lokatie in Nederland symboliseert beter de binding van de Zeeuwen met het water; in stoer beton, temidden van zand, zee en wind be schermt de Stormvloedkering de Zeeuwse delta te gen de nukken van de zee. Geen andere locatie laat beter de kunde en het vernuft zien van de Nederlandse water bouwkundigen. In zo'n oase van techniek voelt een snoek-- zich als een vis in het water, Afgezien van de snoekenpara- de op het parkeerterrein speelt het evenement zich af in de - normaal voor het publiek niet toegankelijke - ruimte op de begane grond van het Ir. Tops- huis op het eiland Neeltje Jans, waar ook de Delta-Expo geves tigd is. Op deze wijze is de or ganisatie erin geslaagd de weergoden een belangrijke troef uit handen te nemen. In het Ibpshuis kan men genie ten van een tentoonstelling van DS'en en SM's, allen parels uit Zeeuws bezit. Ook tijdens het concours d'elegance kan veel fraais in ogenschouw worden genomen. Vind je wat je zoekt op de on- derdelenmarkt, in de ver koopstraat, op de veiling; Krijg antwoord op al je techni sche vragen in de hobbyhoek; Kijk je ogen uit bij de DS in miniatuur, de DS in stripverha len, bij spiegelende, of kerami sche DS'en; zie de DS schitte ren in films! Het geheel wordt op originele wijze muzikaal omlijst. De mooist^ DS'en uit het concours vallen op Zeeuwse wijze in de prijzen. Ook voor degenen die met een technische knobbel zijn begiftigd is een uiterst technische prijsvraag en dus een uitdaging geschapen. Een prijsvraag die iedere discussie over het wel of niet 'DS- kenner' zijn voor goed zal be slissen. Toegang tot het evenement be tekent tevens toegang tot de Delta-Expo (let op: dit geldt niet andersom: toegang tot de Delta-Expo betekent niet toe gang tot het Najaarsevene ment). Brouwershaven Brouwershaven Zierikzee Nieuwerkerk Tot en met 25 september Exposities: Zeeuwse klederdrachten; Wegge gooid en teruggevonden. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 14.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met 25 september Expositie: Brouwershaven berijmd. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 14.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met 2 oktober Tentoonstelling Amnesty International. Bi bliotheek De Stolpe. Openingstijden biblio theek. Tot en met 2 oktober Tentoonstelling Gezond en veilig binnenmi lieu. Zwembad Dol-fijn. Maandag van 13.00- 18.00 uur, dinsdag van 08.30-21.30 uur, woens dag 13.00-20.30 uur, donderdag 08.30-21.30 uur. Tot en met zaterdag 3 oktober Zierikzee Expositie WIND van Ilse van Loo-Remijn. Galerie De Eenhoorn, Havenpark 16. Ope ningstijden van dinsdag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur, op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Op zondag gesloten. Van vrijdag 25 september tot en met zaterdag 17 oktober Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Sjoerd Bras. Galerie Geluk. Zeesterweegje 6. Geopend op zaterda gen van 11.00 tot 16.00 uur. De openingsdag van 16.00 tot 18.00 uur. Tot en met donderdag 22 oktober Zierikzee Mail-art project Architecture is van de Belgische beeldend kunstenaar Johan van Geluwe. Galerij Galerij, Hatfieldpark 2. Ge opend op maandagen van 14.30 tot 15.30 uur of na telefonische afspraak (01112-2017). Van zaterdag 26 september tot en met zaterdag 24 oktober Burgh-Haamstede Tbntoonstelling/bewegingsinstallatie Waves 5 van Tbine Horvers. De Bewaerschole. Ope ningstijden: van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. NIEUWERKERK - Op 2 oktober zal de burgemees ter van Duiveland, de heer A. Bergshoeff, de officië le eerste paal slaan van de nieuwbouw van 22 ser vicewoningen en een servicegebouw te Nieuwer kerk. Het project wordt in opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen gerealiseerd op een deel van het voormalige sportterrein aan de Burge meester van Eetenstraat. In een tweede fase worden nog eens 24 servicewoningen ge bouwd. De servicewoningen bestaan uit bejaardengeschik- te aanpasbare woningen met alle kamers op de begane grond. In het complex wordt voor veiligheid gezorgd door een centrale toegang die via be schermde gangen naar de wo ningen leidt. Er wordt een part-time conciërge aangesteld die onder meer toezicht uitoe fent. In het servicecentrum komt een recreatieruimte, een lo geerkamer voor algemeen ge bruik en ruimten voor onder meer de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde Schouwen-Duiveland. De re creatieruimte biedt mogelijk heden voor contacten tussen ouderen. De opzet van het ge heel is zodanig dat het ook een uitstraling heeft naar de omge ving. Met andere woorden, ook niet-bewoners kunnen gebruik gaan maken van sommige vor men van dienstverlening. De dienstverlening van Beter Wo nen is voor alle bewoners van het complex (conciërgedien sten, schoonhouden gangen, gemeenschappelijke tuin, ser vicecentrum). Zorg kan worden verleend door een team van extra-murale zorgverleners aan bewoners die volgens deze instellingen daar recht op heb ben. Alarmering loopt via het Bejaarden- en Gehandicapte nalarm te Domburg en maaltijd-vertstrekking kan via Thfeltje Dekje. Het servicecomplex aan de Burgemeester van Eetenstraat is het eerste van de „steunpun ten" die Beter Wonen in de ko mende jaren tot stand wil.bren- gen op Schouwen-Duiveland. Vanuit deze steunpunten kan de dienstverlening aan met na me de ouderen in de dorpen worden geregeld. De inschrij ving voor en toewijzing van de woningen verloopt via Beter Wonen. Het complex is geen al ternatief verzorgingshuis (be jaardenoord). Tbekomstige be woners hebben daarom geen positieve indicatie nodig van de zogenaamde artikel 6j-com- missie (indicatie-commissie). ZIERIKZEE - De algemene vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond is unaniem akkoord ge gaan met een geschotsheffing gebaseerd op het be lang. Deze verfijnde regeling voor oplegging van het geschot heeft betrekking op enkele in het Algemeen Zeeuws Waterschapsreglement (AZWR) genoemde groepen ongebouwde eigendommen, zoals natuurge bieden, kreken en stranden. Het bestuurlijk en be leidsmatig overlegorgaan stelt de Zeeuwse water schappen voor de belastingheffing volgens het ont wikkelde model op te leggen. Zeewaterkerende dijken, wa- terkerende en overige binnen dijken, stranden, kreken, plas sen, buitendijkse gronden en in het bestemmingsplan aange wezen natuurgebieden en bos sen komen, als ze aanmerke lijk minder belang hebben bij de taakuitoefening van het wa terschap in aanmerking voor een lagere geschotsheffing. De Kroon vernietigde decem ber vorig jaar gedeeltelijk de geschotsverordening 1990 van de Zeeuwse waterschappen waarin voor deze gebieden een regeling was getroffen. Er was bij de vaststelling van de ge- schotshoogte onvoldoende re kening gehouden met het ver minderd belang bij de uitoefe ning van waterkering-, water beheersing- en wegentaken. Het systeem, oordeelde de Raad van State, was te grof. In dien er voor een eigenaar spra ke was van minder belang bij bijvoorbeeld het onderhoud van wegen in het gebied diende er per groep (en niet perceel) een percentage te worden aan gegeven. Een werkgroep ontwikkelde, na mondeling overleg met drie natuurbeschermingsorganisa ties en het Landbouwschap, een systeem waarbij gronden voor 0, 35, 65 of 100 procent per taak (wegen, waterkering en waterbeheersing) worden aan gewezen. Uitgangspunt hierbij was het behoud van solidariteitsbegin sel waarop de geschotsheffing in Zeeland is gebaseerd: eige naren gebouwd en ongebouwd, die tot nu toe de enige twee ge- schotplichtige categorieën wa ren, zoveel mogelijk dezelfde behandeling. Na schriftelijke reactie van de betrokken par tijen is overleg gevoerd met de provincie. Overigens wordt het in de nieu we waterschapswet mogelijk om bij een onevenredig voor- of nadeel bij de uitoefening van de waterschapstaken op grond van ligging en hoedanigheid van percelen te komen tot een afwijkende omslag (geschot) voor percelen. Het is de bedoeling het nieuwe systeem met ingang van 1992 in te voeren. Voor de jaren 1990 en 1991 is er door de meeste water schappen inmiddels terugbe taald tot het percentage dat in 1989 van kracht w^s. De komende maanden zal in de algemene vergadering van de waterschappen het voorstel van de Zeeuwse Waterschaps bond aan de orde komen. MIDDELBURG - Op vrijdag 2 oktober om 09.00 uur komen de provinciale fractievoorzit ters van de politieke partijen bijeen voor een vergadering. De bijeenkomst wordt gehou den in het provinciehuis. Tijdens dit fractievoorzitters- overleg wordt het tijdschema doorgesproken voor de behan deling van de begroting 1993. Daarnaast wordt aan de frac tievoorzitters het conceptver gaderschema voor 1993 van de verschillende commissies voor gelegd. Op zondag 27 september ZIERIKZEE - Op zondag 27 september wordt in De Driehoek te Zierikzee een reünie gehouden van oud leden van het jeugdkoor/combo Joy. Het evenement begint om 12.00 uur en omvat ook een optreden van het koor tijdens een speciale kerkdienst in de Gere formeerde kerk aan de Sint Domusstraat. De reünie werd georganiseerd naar aanleiding van het twin tigjarig bestaan van het koor dat eveneens in het weekend wordt gevierd. Ongeveer een jaar geleden kwamen enkele oud-leden van het koor op het idee om een reünie te organise ren. Via veel speurwerk slaag den zij er in ongeveer honderd oud-leden op te sporen. Daar van komen er zondag zestig naar de reünie. Het is de bedoeling dat 's mid dags in De Driehoek enkele lie deren worden ingestudeerd. Die worden dan ten gehore ge bracht tijdens een speciale dienst die wordt gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat. De dienst begint om 17.00 uur en wordt geleid door ds A. Jobsen. Na de dienst is er voor de reünisten een gezamenlijke broodmaal tijd in De Driehoek. De aloude Maria-hoeve in Kerkwerve. Hier woonden en werkten vijf generaties Van der Wekken. ZIERIKZEE - Van veel familienamen en ook van tal rijke boerderijnamen kan worden gezegd dat zij in sterke mate streekgebonden zijn. Hetzelfde geldt voor bepaalde straatnamen. In samenhang met drukkerij Lakenman Ochtman is de naam „wek ken" in combinatie met een zekere Jan uit een ver verleden volkomen ingeburgerd. Toch zullen niet- Zeeuwen bij het woord Wekken vreemd opkijken. „Een wekken is een doodlo pende weg" schreef Uil des tijds bij de behandeling van Zierikzeese straatnamen en daarmee was de kous af. Op merkelijk is de hoge ouderdom van deze aanduiding („Jane wecken"), die al in de vijftien de eeuw opduikt. Deze zeer ou de benaming leeft ook voort bij het in oorsprong boeren geslacht Van der Wekken. Boterhoek In lang vervlogen tijden leefde en werkte de stamvader van de latere Van der Wekkens op een boerderij. De Boterhoek ge naamd, gelegen in het Boter- hoekbevang onder Eikerzee. Dat we over het reilen en zeilen van talrijke Schouwenaren met de achternaam Van der Wekken zo goed zijn ingelicht is vooral te danken aan een diep en tijdrovend onderzoek dat J. Huigens destijds heeft ingesteld. Deze onderzoeker heeft veel nieuw materiaal „aangedra gen" en dit met de reeds beken de gegevens uit diverse bron nen overzichtelijk „op een rij tje" gezet, te beginnen bij de Boterhoek als bakermat... Een oud veldboek geeft aan dat in 1676 Cornelis Aertse de be woner was; in 1718 verschijnt diens zoon Jan Cornelis Aertse op deze hoeve. Zijn verblijf al daar was van korte duur want reeds in 1725 verhuist hij met terwoon naar Kerkwerve. Zijn zoon Adriaan Janse van der Wekken zal na zijn huwelijk in 1725 het bedrijf voortzetten. Diens jongste zoon Leendert krijgt naderhand overeenkom stig testamentaire beschikking door Adriaan in 1766 de boer derij in bezit. De testator had er voor gezorgd dat de hoeve niet zou worden vervreemd maar tot in lengte van jaren in het bezit van het geslacht Van der Wekken zou moeten blij ven; „indien Leendert af wilde zien van de boerderij, moest hij deze te koop aanbieden aan zijn broers of aan de kinderen daarvan." (Huigens). Generatie na generatie zijn le den van het geslacht Van der Wekken bij de landbouw be trokken geweest. Over het al gemeen kan worden gezegd dat zij door grote inzet en noeste arbeid „goed hebben geboerd". Ook de boerderijen 't Kruis en Mariahoeve zijn onlosmakelijk verbonden met de familiege schiedenis. De boog kon evenwel niet al tijd gespannen zijn. Niets men selijks was de Van der Wek kens vreemd. We lezen bijvoor beeld dat Jan Cornelis Aertse (Van der Wekken) in 1701 in op spraak kwam wegens een flin ke vechtpartij „met een vreem de man" waarbij kennelijk overmatige drankconsumptie de boosdoener was: „seer dron ken is geweest, de gansche nagt met razen en vegten doorge bracht heeft".... WIEBE KEIKES ZIERIKZEE - Het college van bestuur van de Stichting Oos- terscheldeziekenhuizen heeft in zijn vergadering van 23 sep tember besloten dr. A. A. van Es te benoemen tot directeur patiëntenzorg van de zieken huizen te Goes en Zierikzee. De heer Van Es volgt de heer A. F. R. van Opdorp op, die met ingang van 1 november ge bruik maakt van de overbrug gingsregeling van het PGGM en zich daarom terugtrekt uit de directie van de stichting. De heer Van Es is 46 jaar, ge huwd*,en heeft drie kinderen. Hij heeft medicijnen gestu deerd aan de Erasmus Univer siteit te Rotterdam en is cum laude gepromoveerd. De heer Van Es is tijdens en na zijn studie verbonden geweest aan het Instituut TNO te Rijs wijk, laatstelijk als lid van de directie Hoofdgroep Gezond heidsonderzoek TNO. In deze functie heeft hij een aantal ne venfuncties en gastdocent schappen vervuld bij Neder landse, Europese en Ameri kaanse organisaties en univer siteiten. De laatste vijf jaar was hij verbonden als direc teur patiëntenzorg aan het St. Laurentius Ziekenhuis te Roer mond. De heer Van Es zal op 1 november in dienst treden. DEN HAAG - In het kabinet bestaat verschil van mening over het nieuwe nationaal milieubeleidsplan, het NMP 2. Dat plan is volgens milieumi nister Alders (PvdA) noodzake lijk omdat met de huidige plannen de milieudoelstellin gen niet worden gehaald BRUINISSE - Bij Maaskant Shipyards te Bruinisse is dinsdag met goed gevolg op de Oosterschelde de technische proefvaart gehouden van het ms TX 37. Het vaartuig is van het geslo ten achterschip type. Het draagt de naam Pieter Antho- nie en is ingeschreven in het visserijregister te Texel, met het onderscheidingsteken: TX 37. Het vaartuig wordt op 26 september te Texel officieel overgedragen aan P. A. v. d. Vis en Zn. te Oosterend. De afme tingen zijn: lengte 42,80 meter, breedte 8,50 meter en holte 4,70 meter. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit: een Caterpillar hoofdmotor, 2000 pk bij 850 toe ren en een Reintjes keerkoppe- ling, type WAF 2660, met inge bouwde schroefasrem. Reduc tie 6 1. Het schip is uitgerust voor de bokkenvisserij en de haring- spanvisserij. In het visruim is plaats voor 220 vistubs van elk 500 kg. Het schip is voorzien van een anti-slipvloer, zodat men op zee met een heftruck in het visruim kan rijden. Op het vaartuig is een visver werkingsinstallatie naar ont werp Maaskant aangebracht met scharnierbare deklasten voor zowel haring- als bokken visserij. Deze installatie be staat verder uit een stortput in het werkdek, een afvalkoker met onderdekse doorvoering, een visstortkoker, een visruim- ingang onder de buiskap, twee elevatoren, een stripband en een spoelmachine. Het vaartuig is voorzien van een tankmeetsysteem voor zo wel gasolie- als drinkwater- bunkers. Voor het lossen van de vis zijn twee elektrische loslie- ren geplaatst in het netten- ruim. De Pieter Anthonie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6