Uitstel beslissing opheffing basisschool te Sirjansland 'Steeds meer mensen weten de weg naar hulpverleners' Vaccinatie wordt gefaseerd hervat Scherm School blijft tot 1 augustus 1994 in stand Open huis Dierenasiel Schouwen- Duiveland Vergadering bestuur De Zuidhoek Slowaakse delegatie in ziekenhuis Lezing over ouderenzorg bij PCOB Ontvangst Vlaamse historici Vogelexcursie Flaauwers- inlagen Daniël Dekker in Bru Vergadering reinigings dienst VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 NR 25228 3 'Het scherm dat niemand wil de'. Het zou de titel kunnen zijn van een spannend jongens boek, maar het slaat helaas op het geluidsscherm op de Bruse' dijk. Gisteravond, donderdag, stond de gemeenteraad van Bruinisse voor de keus. Nou ja, keus. Men mocht aangeven welk soort scherm men het liefst op de dijk bij Bruinisse zou zien verschijnen. Eerder had men al onder protest ak koord moeten gaan met de plaatsing van een geluids scherm. Wie de kwestie een beetje gevolgd heeft weet dat niemand zat te wachten op het scherm. De inwoners van Brui nisse niet en ook het gemeente- bestuur niet. Noodgedwongen legt men zich nu neer bij een beslissing van hogerhand. Het college van b en w heeft er al les aan gedaan om het scherm dat niemand wilde van de baan te krijgen, maar hun in spanningen zijn tevergeefs ge weest. De keus waarvoor zij zich zag gesteld was een onmo gelijke. Of instemmen met plaatsing van een scherm of lijdzaam toezien hoe de poten zouden worden weggezaagd onder de buitendijkse bedrij ven, waarmee de toch al niet florissante werkgelegenheid in Bruinisse een flinke knauw zou krijgen. Het scherm staat er nog niet, en het zal ook nog wel even duren eer het scherm er is. maar dat het komt staat in ieder geval vast. Een hoofd stuk is afgesloten in Bruinisse en er blijft niets anders over dan berusting. De begroting voor 1993 werd gisteren aan de raadsleden aangeboden en daarin worden weer nieuwe plannen gelanceerd. Men zal zich op de ontwikkeling van die plannen moeten richten. P.K. ZIERIKZEE - Op zaterdag* 3 oktober houdt het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zie- rikzee open huis voor jong en oud. Het asiel, aan de Zand weg 26 (vanaf de rotonde in Zierikzee richting Haamstede- Renesse, na de stoplichten eer ste zijweg rechts) is dan voor die gelegenheid geopend van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags. De open dag valt in het week einde van dierendag en is een landelijke activiteit waaraan zo'n zestig asielen verspreid over heel Nederland deelne men. Het is een initiatief van de Centrale Asielraad van de Dierenbescherming, met als doel het beeld te verbeteren dat veel mensen van het asielbe- drijf hebben. Zo is er het hardnekkige mis verstand, dat de dieren die in het asiel terecht komen daar direct of na een tijdje worden afgemaakt, maar in werkelijk heid wordt veel moeite gedaan om voor elk dier een nieuw te huis te vinden. Dat kan enige tijd in beslag nemen, met als gevolg dat het erg vol kan zijn, bij tijden véél te vol zoals ook op dit moment. Het asiel moet uitbreiden, maar het daarvoor benodigde geld is nog niet bij een gebracht. Iedereen kan op de open dagen een kijkje nemen achter de schermen. De beheerster en medewerk(st)ers staan klaar om vragen van bezoekers te beantwoorden. Er is een lande lijke rebus-prijsvraag, die kans biedt op één van de vele prijzen die het bedrijfsleven gratis beschikbaar heeft ge steld, waaronder een kleuren televisie, een Atari spelcompu ter en gezinskaarten voor Duinrell-attractiepark. Voor de jeugd zijn er gratis dieren- maskers om zelf in elkaar te zetten en in te kleuren. De afdeling Schouwen-Duive land van de Dierenbescher ming is er tijdens de open dag met een kraam en verkoopt ka lenders. In de week daarna, van 5 tot 10 oktober is de jaar lijkse collecte van de afdeling, en op 10 oktober van 10.00 tot 15.00 uur is er een boeken- markt-snuffelmarkt in de Beu- ze te Zierikzee. Van de geldelij ke opbrengst van dat alles bestemt de afdeling 75% voor het asiel Schouwen-Duiveland. DEN HAAG - Eind deze maand stopt de stichting Boycot Outspan Aktie (BOA) na twin tig jaar definitief met haar strijd tegen het apartheids systeem in Zuid-Afrika. Een jaar geleden werd de over heidssubsidie van 100.000 gul den stopgezet. „Zonder dat geld kunnen we gewoon niet verder zo blijkt nu," aldus don derdag Esou du Plessis, een van de oprichters en gedurende twintig jaar coördinator. De openbare basischool in Sirjansland moet per 1 augustus 1994 worden opgeheven. (Archieffoto). NIEUWERKERK - De beslissing om de Openbare Basisschool in Sirjansland op te heffen is nog niet genomen door de gemeenteraad van Duiveland. Dat houdt in dat de school nog tot 1 augustus 1994 in stand blijft. Op de agenda van de raadsver gadering die donderdagavond in het gemeentehuis te Nieu- werkerk werd gehouden stond het voorstel om de school per 1 augustus 1993 op te heffen. De school heeft te weinig leerlin gen om te kunnen voldoen aan de gewijzigde instandhou dingsnormen voor het basison derwijs. Daardoor mag ze niet langer dan tot 1 augustus 1994 blijven bestaan. Uit een onlangs gepubliceerde samenvoegingsregeling bleek dat het gunstiger voor de toe komstige wachtgeldregeling van het personeel zou zijn wan neer de school al een jaar eer der, dus per 1 augustus 1993 zou worden opgeheven. Om dat te bewerkstelligen moest de Dui- velandse gemeenteraad de be slissing tot opheffing voor 1 oktober 1992 nemen. Dat voor stel stond op de agenda. Maar aan het begin van de ge meenteraadsvergadering don derdagavond in het gemeente huis te Nieuwerkerk deelde burgemeester A. Bergshoeff mee dat het punt van de agen da werd afgevoerd in verband met een brief die men had ge kregen. Nadere mededelingen werden niet gedaan. Zoals bekend is het de bedoe ling dat de openbare basis school van Sirjansland na de opheffing opgaat in de Open bare Basisschool De Dob belsteen in Nieuwerkerk. Deze mogelijke fusie is door de di recteuren van de scholen be sproken met het personeel en de medezeggenschapsraden. De gemeente raadsvergadering donderdag in Nieuwerkerk was in recordtempo afgelopen. Alle tien de raadsvoorstellen die aan de orde kwamen wer den met een hamerklap en zon der discussie beslist. Het ging om de verkoop van grond, de vaststelling van een gemeen schappelijke regeling regio naal budgetbeheer in het kader van het besluit woninggebon den subsidies voor de Ooster- schelderegio en het opnieuw instellen van een welstands commissie. Verder kwam een aantal wijzigingen van veror deningen en reglementen aan de orde. Naar aanleiding van een vraag van A. R. I. van den Hoek (CDA) zegde wethouder C. W. Flikweert toe dat zal worden bekeken op welke wijze volks tuinen, die in Oosterland zijn vervallen vanwege bouwactivi teiten, kunnen worden gecom penseerd op een nieuwe loka- tie. Hij vertelde dat een en an der ook afhangt van het aantal belangstellenden dat een een stuk grond voor een volkstuin wil huren van de gemeente. „Dat zijn er nog niet zo veel". Volgens burgemeester Bergs hoeff is het vanzelfsprekend dat de gemeente de grond voor volkstuinen eerst onkruid-vrij maakt voor men ze uitgeeft. ZIERIKZEE - Dinsdag 29 sep tember vergadert het alge meen bestuur van werkvoor zieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in de be stuurskamer van het werk voorzieningsschap aan de Ha venstraat en begint om 15.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het directie- verslag over het eerste halfjaar van 1992. Verder wordt gespro ken over de invulling van de vacature bedrijfsleider in dustrieel toeleveringsbedrijf en de bouwplannen voor De Zuidhoek. UTRECHT - Mr. P. C. de Jong (40) is benoemd tot directeur van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ). Hij volgt drs. E. A. Hoette. De NVZ is de vroegere sectie ziekenhui zen van de Nationale Zieken huisraad. Ze vormt nu samen met de verenigingen voor verpleeghuis- en gehandicap tenzorg de Nederlandse Zorgfe- deratie. ZIERIKZEE - Zaterdag 26 september wordt de vacci natie tegen polio hervat omdat er weer vaccin be schikbaar komt. Er is echter alleen vaccin dat via „suikerklontjes" wordt toegediend, bovendien in beperkte mate. Daarom is besloten dit vaccin zaterdag toe te dienen aan een beperkte groep mensen in risi cogebieden in Zeeland. Dit zijn de jongeren onder de achttien jaar die nooit of onvoldoende zijn gevaccineerd en de mensen onder de 62 jaar die om princi piële redenen nooit of onvolle dig zijn gevaccineerd. Deze beslissingen zijn in overeen stemming met landelijke richt lijnen. Het vaccin wordt zaterdag toe gediend aan die mensen die de meeste risico's lopen op besmetting met het polio virus. Het polio-virus kan zich snel verspreiden bij jongeren onder de achttien jaar omdat ze op scholen veel contact met elkaar hebben. De mensen die om principiële redenen niet of onvolledig zijn gevaccineerd, hebben vaker contacten met mensen die niet of onvolledig zijn gevaccineerd. Daarom lo pen zij een verhoogde kans om besmet te worden met het polio-virus en anderen ermee te besmetten. Aan dé menseh wordt dringend gevraagd zich aan bovenstaan de richtlijnen te houden en zich alléén te melden wanneer zij tot een van de genoemde groe pen behoren. De vaccinaties vinden plaats in het Kruisgebouw aan het Jan- newekken 10 te Zierikzee en in het Kruisgebouw aan de Prin ses Wilhelminalaan 13 te Brui nisse van 11.00 tot 16.00 uur. DEN HAAG - Unicef- Nederland houdt van 4 tot 11 oktober een landelijke actie week voor weeskinderen. ARNHEM - De onderzoekafde- ling van Akzo in Arnhem heeft een film ontwikkeld voor dè opslag van gegevens en teke ningen, die onmiddellijk af leesbaar is. In tegenstelling tot de bestaande microfiches, die fotografisch worden gemaakt, hoeven de nieuwe beeldplaat jes niet ontwikkeld te worden. De film ontwikkelt zich zelf. Voor het proces zijn geen che micaliën nodig. ZIERIKZEE - De directie van de Oosterscheldeziekenhuizen ontvangt in het kader van een uitwisselingsprogramma met Slowakije een deputatie van het ziekenhuis in Trstena. De delegatie, bestaande uit Du- san Horelican (director of hospital), Dusan Mikolasik (deputy for treatment and pre ventive care), Jaroslav Podolak (deputy for economical and technical section) en Peter Bo- lek (specialist for medical engi neering) wordt dinsdag 29 sep tember om 14.00 uur ontvangen door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs in het stadhuis van Zierikzee. ZIERIKZEE - De laatste jaren is het aantal hulpvra gen bij de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) sterk toege nomen. Steeds meer mensen weten de weg naar hulpverleners te vinden', stelde R. Botteram van de RIAGG gisteren, woensdag, in een lezing voor de le den van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Protestants Christelijke Ouderenbond (PCOB). In 1985 werden in Zeeland 283 hulpvragen geregistreerd. Vo rig jaar kreeg de RIAGG 1258 vragen om hulp te verwerken. Mevrouw Botteram stelt desge vraagd dat de gestadige groei van het aantal hulpvragen niet per definitie aangeeft de de nood sterk gestegen is. „Ellen de is bespreekbaar geworden, en het heeft ook te maken met emancipatie. Het is mijn erva ring dat mensen in eerste in stantie de vuile was niet buiten willen hangen, maar heel openhartig praten als ze weten dat hun gesprek bij ons binnen die vier muren blijft". Specifieke problemen Mevrouw Botteram begon haar lezing over ouderenzorg door de RIAGG met een opsomming van de taken van de instelling en legde vervolgens uit dat de RIAGG zich niet alleen op jon geren en volwassenen richt, maar ook op ouderen. Voor de hulpverlening aan ouderen be staat een speciaal team. „Ou deren hebben vaak specifieke problemen en klachten", aldus mevrouw Botteram. „Vaak zie je daarbij een verwevenheid tussen de psychische gesteld heid en lichamelijke proble men". Die verwevenheid kan twee kanten op werken. Het kan zijn dat iemand lichamelijke klach ten heeft die veroorzaakt wor den door spanningen, maar het kan ook andersom werken. „Het kan zijn dat iemand zich lusteloos voelt en denkt dat het psychisch is terwijl er met het lichaam iets mis is", aldus me vrouw Botteram. Vaak, zo stel de zij, heeft het gebruik van medicijnen te maken met de klachten. „En ouderen gebrui ken in de regel nu eenmaal meer medicijnen dan jonge ren". Mevrouw Botteram haalde het voorbeeld aan van de man waarvan zijn omgeving dacht dat hij van de ene op de andere dag dement was geworden. „Die man was helemaal in de war. Hij kende zijn omgeving niet meer, herkende zijn vrouw niet meer. Ik vroeg aan de vrouw of haar man medicijnen gebruikte. Eerst kwam er een doosje, een flesje en een potje uit de kamer. Later kwam er nog wat uit de slaapkamer en uit de koelkast en op gegeven moment stond er een hele apo theek op tafel". Zeker is zeker De vrouw kon geen antwoord geven op de vraag welke medi cijnen haar man precies ge bruikte. Wel wist ze dat haar echtgenoot soms niet meer wist of hij een medicijn nu wel of niet genomen had. „En dan nam hij dat medicijn alsnog in. Zeker is zeker...", aldus me vrouw Botteram. De man bleek een flinke medi cijnvergiftiging te hebben op gelopen. Na behandeling in het ziekenhuis was binnen korte tijd de 'dementie' verdwenen. Het RIAGG-team dat zich be zig houdt met hulpverlening aan ouderen gaat vaak op huis bezoek, Ouderen zijn, vooral op het platteland, minder mo biel. „Gelukkig komen ook ou deren steeds vaker naar de RI AGG", aldus mevrouw Botte ram. Zij stelde dat het wel eni ge tijd heeft geduurd voordat men de drempel over durfde. „Veel ouderen hebben sterk de neiging om zelf hun problemen te proberen op te lossen en er anderen niet mee lastig te val len. In de eerste jaren dat wij hier zaten kregen wij ook vaak te maken met heel ernstige problemen. Nu komen mensen in een veel eerder stadium naar ons toe". Desondanks zijn er volgens mevrouw Botteram ook nog steeds mensen die met een wij de boog om de RIAGG heenlo pen omdat ze denken dat deze instelling zich alleen bezig houdt met hulp aan drugs verslaafden, alcoholisten en dergelijke. Het werkterrein van de RIAGG is echter veel breder. „We krijgen te maken met allerlei problemen. Het kunnen depressies zijn, angsten, fobiën, relatieproble men of eenzaamheid. Mevrouw Botteram stelde dat ook over dreven achterdocht soms voor komt. Zoals bijvoorbeeld in het geval van de man die het brood van de bakker niet ver trouwde, de melk van de melk boer liet staan en zelfs niet uit de kraan durfde te drinken om dat hij bang was vergiftigd te worden". Vertrouwen Essentieel in het werk van de RIAGG is dat er een vertrou wensband ontstaat tussen hulpverlener en hulpvrager. Alleen als der direct gevaar be staat voor de gezondheid van een hulpvrager of iemand in zijn of baar omgeving worden in het uiterste geval derden in gelicht. „Maar we werken het liefst via een vertrouwensper soon van diegene die hulp vraagt", aldus mevrouw Botte ram. Na een korte pauze wer den de aanwezige PCOB-leden in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen. ZIERIKZEE Zaterdag 26 sep tember wordt op Schouwen- Duiveland een Lodewijk van Gruuthuse-bijeenkomst ge houden. Van Gruuthuse was in de 15e eeuw onder andere Heer van Haamstede en stadhouder van de provincies Holland, Zeeland en Friesland. In Brug ge liet hij vele middeleeuwse handschriften na. Onder leiding van oud burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester van Zierikzee bezoe ken vijftig Vlaamse historici en het bestuur van de Vereni ging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland het stad huis van Zierikzee om 16.00 uur. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs spreekt hen toe en vervolgens worden het stad huis en het museum, met onder meer het drieluik Het Laatste Oordeel bezocht. ZIERIKZEE - Zaterdag 26 sep tember verzorgt de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land een vogelexcursie langs de Flaauwers Inlagen. De ex cursie, onder leiding van de Vo gelwerkgroep, begint om 14.00 uur op het parkeerterrein bij café De Heerenkeet (Prom- melsluis). Rond 16.00 uur is de excursie afgelopen. Al wandelend worden de aan wezige vogels geobserveerd en wordt uitleg gegeven over land schappelijke en natuurlijke waarden van inlagen en karre- velden. Laarzen zijn niet no dig, wandelschoenen en verre kijker worden aanbevolen. Inlagen en karrevelden zijn restprodukten van dijkaanleg in het verleden. Het aldus ge vormde landschap is kenmer kend voor Zeeland en interna tionaal gezien uniek. Lange tijd werden inlagen bevolkt door grote aantallen broedvo- gels. Door verschillende oorza ken is deze waarde aanzienlijk gedaald. Wel zijn inlagen nog steeds een rustplaats voor overtijende steltlopers uit de Oosterschelde. Op verschillende wijze wordt getracht de waarde van inlagen en karrevelden weer te verho gen. Het Plan Tureluur van de Zeeuwse Milieufederatie is daarvan een goed voorbeeld. Tijdens de excursie zal dan ook uitleg gegeven worden over na- tuurbouw in het algemeen en het Plan Tureluur in het bij zonder. BRUINISSE - Op zaterdag 26 september bezoekt TROS-pre- sentator en disc-jockey Daniël Dekker met zijn Yoko Music Show 't Durpsuus in Bruinis se. De aanvang van de show, die is ingehuurd door Jeugd soos De Pul, is om 19.30 uur. Al jaren presenteert jeugdsoos De Pul drive-in shows en ook dit jaar zal dat weer het geval zijn. Aangezien deze evenemen ten over het algemeen goed be zocht worden verwachten de medewerkers ook voor komen de zaterdag een volle zaal. De Yoko Music Show is geen gewone drive-in show. In deze show draait het namelijk om de prijzen. Uiteraard vormen de muziek en de lichtinstalla tie de kern van de show, maar door het publiek kunnen ook prijzen als een cassette-speler, walkman of cassettebandjes worden gewonnen. Daniël Dek ker is ingehuurd om de show aan elkaar te praten. Dekker is met een TROS Popformule drive-in show al eerder in De Pul geweest. Het is waarschijn lijk één van de laatste shows van Daniël Dekker op zater dagavond, want met ingang van 1 oktober is TROS radio 3 op zondag te beluisteren. Om dat de zaal van De Pul te klein is voor het houden van derge lijke grootschalige evenemen ten is er voor gekozen om uit te wijken naar 't Durpsuus. Het geluid komt in deze grotere zaal ook beter tot zijn recht. Le den van de soos krijgen een ho ge korting op de toegangsprijs. AMSTERDAM - Amsterdam moet voor de bouw van de grootste wolkenkrabber in Ne derland - de 187 meter hoge Larmagtoren de normale, zwa re bestemmingsplanprocedure volgen. Dat hebben Gedepu teerde Staten van Noord- Holland het gemeentebestuur laten weten. Dat betekent een streep door de rekening van Amsterdam, dat van plan was om de lichtere artikel 19- procedure te volgen en een bouwvergunning af te geven. Verwachting t/m dinsdag 29 septembei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuidoost 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidwest 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 sept. Zon op 07.32, onder 19.28 Maan op 07.37, onder 18.56 27 sept.Zon op 06.34, onder 18.26 Maan op 08.03, onder 18.19 28 sept.Zon op 06.35, onder 18.23 Maan op 09.28, onder 18.46 Nieuwe Maan: 26 sept. (12.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Boven Oost-Europa is de luchtdruk hoog. Boven de Golf van Biskaje ontwikkelt zich een lage drukgebied en dit verplaatst zich het komend weekeinde richting het zui den van de Britse eilanden. Aan de voorzijde van dit systeem staat een zuidelijke stroming en deze voert warme en droge lucht in onze rich ting. Vannacht is de bewolking al voor een groot gedeelte opgeruimd en daalt het kwik tot omstreeks 13 graden. Morgen, zaterdag, wordt een zonnige en warme dag. In de middag loopt de temperatuur uiteen van 20 graden op de Waddeneilan den tot 24 in het zuidoosten van het land. De zuidoostenwind is overwe gend matig. Ook zondag is een war me en zonnige dag. Daarna neemt de kans op een bui tijdelijk toe en komt de middagtemperatuur op een niveau van circa 19 graden. SCHARENDIJKE - De verga dering van het algemeen be stuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland wordt op dinsdag 29 september gehou den in de Putmeet te Scharen- dijke. Op de agenda staat een aan vraag voor een inzamelvergun- ning door Rademaker Milieu en een concept besluit betref fende de aanbieding van afval aan de verbrandingsinstallatie te Moerdijk. De vergadering begint om 15.30 uur. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ffm ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZÏERlKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar 1 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. i i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3