Bonden: 'Staking groot succes' Omzet doe-het- zelfmarkt auto artikelen gegroeid Nederlander doet vaker een plas Varkenshandel dreigt met stilleggen vleesexport waterstanden WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V. Brood duurder In het hele land veel scholen gesloten Johan Friso jarig Ditvoorst- film terug gevonden in CPN- nalatenschap Protest tegen uitvoerverbod levende varkens RLT 4 informeert kijker ook vooraf over sponsoring 2 ZIERIKZEESCHENIEUWSBODE Volgens Bovag: BUNNIK - De omzet op de doe-het-zelfmarkt voor auto-artikelen is in vijf jaar sterker gestegen dan de totaalomzet in de autobranche. Automobilisten ko pen accessoires en onderdelen voor hun auto steeds meer bij warenhuizen en benzinestations. Ook gaat een deel van de automobilisten voor de aanschaf van onderdelen naar de beunhaas. Dit blijkt uit een on derzoek van de Bovag naar autobezit en autogebruik van automobilisten. Het onderzoeksbureau Noor- dam en De Vries ondervroeg hiervoor 6.000 mensen. Een groot deel van de resultaten kon worden vergeleken met eerder onderzoek uit 1987. Uit het donderdag door de Bovag gepresenteerde onderzoek blijkt dat de automobilist jaar lijks voor 1583 miljoen gulden aan artikelen koopt. Per auto mobilist is dat een bedrag van 304 gulden aan onderdelen en accessoires. In 1987 was het 210 gulden. De garagebedrijven profiteren niet mee van de groeiende doe-het-zelfmarkt. De consument is volgens de Bo vag op zoek naar de goed koopste oplossing. Dat komt volgens de branche-organisatie omdat de bestedingsgrens van de automobilist (waarschijn lijk) is bereikt. Veel automobi listen, zo blijkt uit het onder zoek, moeten een stapje terug doen. Dat leidt er onder meer toe dat een vijfde hun nieuwe auto vervangt door een ge bruikte. Daarnaast rijden men sen langer in een auto. Een nieuwe auto wordt nu 4,1 jaar gebruikt tegen 3 jaar in 1987. Een gebruikte auto gaat ge middeld 3,5 jaar mee, in 1987 was dat nog 2,5 jaar. De auto werd door 720 mensen afge schaft, 47 procent zegt dat te doen om financiële redenen, 40 procent vanwege de leeftijd. Uit het onderzoek blijkt ver der: De aankoop van gebruikte auto's die meer dan 100.000 ki lometer hebben gelopen, is toe genomen. Een vijfde van de auto's had meer dan 100.000 ki lometer op de teller staan, in 1987 was dat nog een tiende. Volgens NIPO-onderzoek RIJSWIJK - Nederlanders douchen meer en gaan steeds vaker naar het toilet. Dat blijkt uit een door het NIPO verricht onderzoek, in opdracht van de Vereniging van Exploitanten van' Waterleidingbe drijven in Nederland (VEWIN). Volgens de VEWIN moeten er maatregelen getroffen worden om de wa terverspilling tegen te gaan. In 1980 was het dagelijks wa- terverbuik bij het douchen nog maar 18 liter per persoon. Dat is in'de "afgelopen twaalf jaar opgelopen tót 39,5 liter per dag. Vooral mensen tot 35 jaar maken er een gewoonte van vaak en lang onder de douche te staan en gebruiken daarbij dagelijks zo'n 50 liter. Onge veer 30 procent van de bevol king doucht 5 minuten, 65 pro cent doet dat in 10 minuten. Eén minuut korter douchen is al een besparing van zo'n 30 miljoen kubieke meter per jaar. DEN HAAG - De Nederlandse Bakkerij Stichting bepleit een prijsverhoging van vijf cent voor een brood in de winkel. Eerder deze week maakte de fruitverwerkende industrie bekend dat jam vijf tot vijf tien cent per potje duurder wordt. Hogere loon- en transport kosten rechtvaardigen een prijsverhoging per 1 oktober, aldus de Nederlandse Bakkerij Stichting. Oudere mensen daarentegen zorgen voor een stijgende lijn in het toiletgebruik. Ieder Ne derlander verbruikt dagelijks ongeveer 42,7 liter water bij het doortrekken van het toilet. Er wordt zes keer per dag bin nenshuis een boodschap ge daan, terwijl dat één keer per dag buiten de deur gebeurt. In het algemeen gaan oudere mensen vaker naar de wc dan jonge mensen. De toenemende vergrijzing heeft tot gevolg dat het waterverbruik iets stijgt. Uit het onderzoek blijkt ook een ander waspatroon. Kle ding wordt steeds vaker gewas sen. Voor het wassen van kle ren wordt per persoon dage lijks 25,7 liter water verbruikt, waarvan 23,5 door een wasma chine. Alleenstaanden wassen volgens de onderzoekers vaak met de hand, waardoor ze da gelijks vijf liter water verbrui ken. Toch stijgt het waterver bruik hierdoor niet sterk om dat er zuinigere wasmachines op de markt zijn. Volgens de VEWIN geeft het onderzoek een nieuwe impuls aan de lan delijke voorlichtingscampagne over waterbesparing. Via ad vertenties in kranten en tv- spotjes tracht de VEWIN dit najaar mensen er toe te bewe gen te bezuiningen op het ver bruik van drinkwater. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 26 september 04.05 185 09.55 -124 16.20 168 22.20 -155 27 september 03.55 186 09.35 -124 16.05 174 22.00 -154 28 september 04.30 184 10.15 -125 16.45 178 22.45 -150 26 september 02.10 200 08.25 -128 14.30 185 20.50 -162 27 september 02.50 209 09.10 -132 14.10 197 20.40 -163 28 september 02.35 209 08.50 -133 14.50 204 21.15 - 158 26 september 04.30 196 09.55 -134 16.50 177 22.15 -165 27 september 04.20 199 09.40 -136 16.40 185 22.00 -165 28 september 05.00 197 10.15 -136 17.20 189 22.40 - 161 26 september 04.15 192 09.55 -130 16.35 173 22.15 -161 27 september 04.00 194 09.35 -131 16.20 180 22.05 - 160 28 september 04.45 191 10.15 -132 17.00 184 22.45 -156 WEMELDINGE Springtij 28 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 UTRECHT - De onderwijsbonden noemen de sta king van donderdag een groot succes. Zo'n 35.000 sta kende leraren, conciërges en ander onderwijsperso neel verzamelden zich 's middags in en bij het sta dion Galgewaard in Utrecht. Volgens de bonden wa ren in het hele land veel scholen gesloten. ,,Wij willen niet meer geld. Van het extra bedrag dat het kabi net ons heeft toegezegd, 633 miljoen gulden, kunnen onze eisen redelijk worden vervuld. Alleen: De minister wil het geld op de verkeerde manier besteden en hij chanteert ons met een slechtere wachtgeldre geling. Daar zijn we woedend om." Dat was de kern van de boodschap die de voorzitters van de onderwijsbonden ABOP, KOV, NGL en PCO hun gehoor in het overvolle stadion en daarbuiten voorhielden. „En als de onderhandelingen met de minister mislopen", schalde ABOP-voorzitster Vo gelaar door het stadion, „dan weten we dit najaar wat ons te doen staat. Dan is het afgelo pen met onze medewerking aan de vele veranderingen in het onderwijs. Dan doen we alleen nog ons werk, maar geen milli meter extra." Protest De vakbonden organiseerden de staking uit protest tegen het voornemen van minister Rit- zen en staatssecretaris Wallage het extra beschikbaar geko men geld voor onderwij ssala- rissen selectief te verdelen. Een leraar in een klein dorpje in Oost-Groningen heeft het heel wat makkelijker dan een collega aan een zwarte school in de Amsterdamse wijk de Pijp, vinden zij. Bovendien werkt de ene leraar veel harder dan de andere. Dat verschil moeten ze in hun salaris mer ken. De bonden zijn woedend over dat standpunt van de be windslieden. Een dit voorjaar verschenen onderzoek naar de salarissen in het onderwijs, in opdracht van het ministerie van onderwijs, laat zien dat le raren, vooral jonge, over de he le linie erg weinig verdienen. Gemiddeld zo'n 10 procent minder dan ambtenaren in ver gelijkbare functies. Volgens het rapport was 1,5 miljard gulden nodig om de salaris achterstanden van de leraren weg te werken. Versnippering Uit dat onderzoek moeten de consequenties worden getrok-, ken, vinden de bonden. „We ei sen alleen dat we terugkrijgen wat ons in de loop der jaren is afgenomen", zo zei Vogelaar. „Bovendien leidt een selectieve aanpak alleen maar tot ver snippering. Dan wordt geen en kel knelpunt echt opgelost." Wat dit laatste betreft vinden de bonden de Tweede Kamer helemaal aan hun zijde. Via een videoscherm boven het sta dion lieten de onderwijsspecia- listen van de grote partijen ho ren, dat zij het op sommige punten helemaal met de bon den eens zijn. „De beste ma nier om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren, is het salaris van jonge leraren ver hogen", zei Pvd A-kamerlid Ne telenbos onomwonden. „Het extra geld moet niet worden uitgesmeerd over tientallen knelpunten, want dan blijft voor elk deel apart te weinig over." Afgezien van dit nadeel van versnippering, vinden de bonden dat verschillen in waardering belachelijk zijn. Vooral de vergelijking die staatssecretaris Wallage on langs maakte tussen de nijvere leraar en zijn collega die niet weet hoe snel hij op vrijdag op de camping moet komen, is volkomen verkeerd gevallen. Veel spandoeken wezen daar op: „Camping aan lager wal" of „Ik heb niet eens geld voor een caravan". Voorzitter Moll van het Neder lands Genootschap voor Lera ren (NGL) noemde de uitspra ken van Wallage platte dema gogie en doelbewust vooroor delen bevestigend. Verrassend De stakingsdag was voor de bonden niet alleen verrassend succesvol door de grote op komst, maar ook door de diver siteit aan stakers. Ook in het voortgezet onderwijs, het MBO en HBO werd dit keer veel gestaakt. Tijdens de regionale stakingen van dit voorjaar was dat niet zo. De conciërges, ama nuenses en administratèurs hadden zelfs een drukbezette eigen bijeenkomst, voordat zij zich bij de demonstratie naar het stadion aansloten. „Voor de minister bestaan jullie niet", verwelkomde Vogelaar deze groep, „want jullie komen in hun voorstellen niet eens voor. Maar de bonden eisen ook voor jullie een beter salaris." De vakbondsbestuurders waren na afloop van de staking opge wonden over het succes. Zelfs de ouders waren heel enthou siast, aldus PCO-voorzitter De Jong. „Er waren zelfs scholen waar de ouders erop aandron gen dat de leraren gingen sta ken. Ze begrepen dat het ons niet alleen om ons eigen salaris ging, maar om de kwaliteit van het onderwijs van hun kinde ren." Volgens Vogelaar kwam de bereidheid tot actie pas echt op gang na het verschijnen van de onderwijsbegroting. Daar uit bleek met welke middelen Ritzen het extra geld voor de salarissen wil betalen. Onder andere uit een verslechtering van de wachtgeldregeling en door een korting op het budget van kleinere scholen. Wachtgeld De wachtgeldregeling is één van de weinige positieve aspec ten van de arbeidsvoorwaar den in het onderwijs, vinden de leraren. Bovendien, zo ver dedigde Vogelaar: „Niemand wordt ontslagen omdat hij dat leuk vindt. De meeste ontsla gen leraren zijn werkloos ge worden door acties van de over heid, zoals de grote fusies in het HBO." Uit eerste gesprek ken met kamerleden, zo vertel de zij, blijkt dat ook in de Tweede Kamer negatief wordt gedacht over de „koppelver koop" van Ritzen: wel meer geld, maar dan minder wacht geld. Vogelaar: „De kamerle den vinden wel dat er iets ge daan moet worden aan het gro te aantal werkloze leraren. Maar de voorstellen van Ritzen gaan hen te ver." De komende maanden gaan de bonden met de minister onderhandelen. „Het succes van de staking geeft ons daarbij een sterke po sitie", zegt Vogelaar tevreden. ZKH prins Johan Friso wordt vandaag, vrijdag 25 september, 24 jaar. AMSTERDAM - In het archief van de CPN is een film terug gevonden die de Nederlandse cineast Adriaan Ditvoorst in 1968 heeft gemaakt in het ka der van de zendtijd voor poli tieke partijen. Na 22 jaar is de vergeten Ditvoorst-film alsnog te zien op de Nederlandse Filmdagen te Utrecht. De Stichting Film en Wetenschap (SFW), die de CPN-collectie film-, geluid- en televisiemate rialen sinds 1990 beheert, heeft dit donderdag bekendge maakt. Tijdens het filmfestival wordt een retrospectief gehouden rondom de in 1987 overleden filmmaker Ditvoorst. DEN HAAG De Nederlandse varkenshandelaren dreigen de gehele export van varkensvlees .stil te leggen. Ze willen daarmee protesteren tegen het ver bod op het uitvoeren van levende varkens. De var kenshandel voelt zich ernstig gedupeerd door de Brusselse maatregelen, zoals die woensdag bekend werden gemaakt in verband met de besmettelijke blaasjesziekte. Tenminste tot 15 oktober geldt er een verbod op de export van levende varkens vanuit Ne derland. Verder mag er vanuit een deel van Gelderland én Overijssel geen varkensvlees worden geëxporteerd. Voor varkens vlees uit de overige delen van Nederland gelden geen belem meringen. Wel moet er aan een aantal strenge voorwaarden worden voldaan alvorens het vlees de grens over mag. Certificaten Zo moeten de betreffende slachtvarkens voorzien van be paalde certificaten worden af geleverd bij de slachthuizen. Op deze papieren, ondertekend door boer en veearts, staat ver meld dat de varkens afkomstig zijn van ziektevrije bedrijven. De varkenshandelaren, die het transport van de slachtrijpe varkens naar het slachthuis verzorgen, dreigen hun mede werking aan deze procedure op te zeggen. Volgens J. Wittebols van de Vereniging van Expor teurs van Levende Varkens zul len de certificaten niet worden meegenomen naar de slachte rijen. Hiertoe is volgens Witte bols besloten uit onvrede met de Brusselse maatregelen. „Waarom mogen wij geen le vende dieren exporteren, ter wijl de slachterijen wel vlees mogen uitvoeren? De blaasjes ziekte kan evengoed door vlees worden overgebracht als door levende dieren. Wij vinden dat er daarom ook een uitzonde ring moet worden gemaakt voor levende dieren die uit een veilig gebied komen. Of wij moeten onder dezelfde voor waarden levend kunnen expor teren, of de grenzen moeten dicht voor zowel vee als vlees." Slachtvarkens die niet téerge- zeld gaan van de benodigde pa pieren, komen niét in aanmer king voor een exportvergun ning van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees. In de praktijk betekent dat dat een groot deel van de vlees export komt stil te liggen. Wit tebols zegt dat ten volle te be seffen. „Maar waarom zullen wij aan de regeling meewer king als alleen de slachterijen ervan profiteren?" De varkens handelaren zijn donderdag morgen in overleg gegaan met het ministerie van landbouw om over de ontstane impasse te overleggen. Donderdagmiddag vindt er spoedoverleg plaats tussen staatssecretaris Gabor en de Tweede Kamer. HILVERSUM - De commercië le zender RTL 4 gaat voortaan ook voor het begin van zogehe ten licht-informatieve pro gramma's vermelden, of be paalde onderdelen van die pro gramma's zijn betaald door ad verteerders. Dat heeft een woordvoerder van deze om roep meegedeeld. Op grond van Europese richt lijnen zijn commerciële omroe pen alleen verplicht om na af loop van het programma spon sors te vermelden. Behalve in de aftiteling zullen de kijkers nu ook van tevoren worden in gelicht over sponsoring door een eenvoudig tekstbord. Het zelfde zal voortaan gebeuren met RTL 4-programma's die he lemaal worden betaald door adverteerders, zoals het doe- het-zelfprogramma Een eigen huis. De kijker weet dan dat hij geen objectieve journa listieke informatie hoeft te verwachten. Programma's als De vierde ka mer en het RTL 4-Nieuws wor den de kijker ook 'aangeboden' door bedrijven, maar die heb ben volgens de woordvoerder van RTL 4 geen enkele invloed op de inhoud van die program ma's. Bij RTL 4 wordt gewerkt aan een redactiestatuut om de journalistieke onafhankelijk heid van de medewerkers aan die programma's te waarbor gen. Begin deze week ontstond in politiek Den Haag enige op schudding toen bleek dat het ministerie van Financiën 65.000 gulden had betaald voor enkele 'bijdragen' aan de 'licht-informatieve' 5 uur show. door Mare Legend re Vrijdag 25 september Zierikzee Overhandiging boek De tove naar van Spiegelland in kader van kinderboekenweek. Bibio- theek De Stolpe. 17.00 uur. Kunstbeschouwing Stichting Schouws.Spel. Vismarkt. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. Ge meentehuis. 14.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk Braamfeest. OBS De Dob belsteen. Van 08.30 tot 22.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 18.00 uur. Zaterdag 26 september Zierikzee Activiteitenmarkt Rode Kruis. Sporthal Onderdak. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zang- en orgelavond Woord en Daad. Christelijke Gerefor meerde kerk. 19.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse CJV Bejaardendag. CJV-kamp. Gehele dag. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Bruinisse Drive-in show met Daniël Dek ker. 't Durpsuus. 19.30 uur. Zondag 27 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Najaarsevenement Citroën DS- club. Delta Expo. Van 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 28 september Kerkwerve PvdA-Kamerlid D. W. de Cloe spreekt over herindeling. Dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur - Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Haamstede Schrijfbij eenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Familie Van Damme (Zwanenburgseweg 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 september Scharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 30 september Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Verkoping/rommelmarkt. In 't Opper. Van 14.00 tot 17.00 uur en 18.30 tot 20.00 uur. Vrijdag 2 oktober Zierikzee Praise-zangavnd. Christelijke Gereformeerde kerk. Nieuwerkerk Eerste paal servicecomplex door burgemeester A. Bergs- hoeff. Burgemeester van Eetenstraat. 15.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUHS TEL (J1TICM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2