Ouders willen vaste leidsters Duivelandse peuterspeelzalen Zilveren mossel voor Jo Jansen Jongeren uit Hatfield, Sint Hilaire en Zierikzee werken samen via studieweek Meer dan vijftig protesten tegen idee om vrijwilligers in te zetten Vertraging bij vervanging sluisdeuren Jumelage krijgt nieuwe impuls via Europa 1992-gedachte Praise- en ontmoetings avond van de EO in Zierikzee Commissie vergadering uitgesteld Inbraak in auto's Diefstal boot met trailer Aanrijding Burghseweg Kinder boekenweek Garage Kerkwerve DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1992 NR 25227 3 Ouders van kinderen die op de peuterspeelzaal in Nieuwerkerk of Oosterland zitten overhandigen brieven waarin ze hun verontrus ting uitspreken. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - 'De jufs die moeten blijven, want onze jufs zijn zo'. Een tien tal peuters uit de gemeente Duiveland en hun otiders zongen deze regels dins dagmorgen luidkeels in de hal van het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Dat ge beurde voorafgaand aan de overhandiging van ruim vijftig protestbrieven aan het Duivelandse college van b en w. De ouders van kinderen die de peuterspeelzaal in Oosterland of Nieuwerkerk bezoeken ga ven daarmee uiting aan hun ongerustheid over het voorne men van de gemeente Duive land om een van de (vier) vaste leidsters van de peuterspeel zaal in Oosterland te vervan gen door vrijwilligers. Dat zou een mogelijkheid zijn om de gemeentelijke bijdrage in de kosten van de peuterspeelzalen in de hand te houden. Zoals bekend moeten peu terspeelzaalleidsters tegen woordig professioneel zijn op geleid en worden zij sinds on geveer twee jaar betaald op ba sis van de CAO-welzijn. Dat houdt in dat de gemeentelijke subsidie in de meeste gevallen flink omhoog moet. Mede om dat de verhoging in de gemeen te Duiveland (in vergelijking met die in andere gemeenten op Schouwen-Duiveland) tot nu toe beperkt bleef en de fi nanciële uitgaven van de peu terspeelzaal Oosterland de af gelopen jaren niet op een pro fessionele manier werden bij gehouden kwam deze voorzie ning in financiële moeilijkhe den. Het gemeentebestuur stelde een commissie in die zou na gaan hoe de financiële proble men opgelost en verder voor komen konden worden. Daar bij werd kort geleden aan de ouders van de peuters schrifte lijk meegedeeld dat het voor nemen bestaat een van de vaste leidsters te vervangen door vrijwilligers om de kosten te drukken. Moeders werden daarbij opgeroepen zich als vrijwilligster aan te melden. Enkele mensen deden dat. Maar ruim vijftig ouders van de 73 kinderen die de peuter speelzaal in Nieuwerkerk of Oosterland bezoeken waren van mening dat het werken met vrijwilligers alleen als een allerlaatste redmiddel moet worden beschouwd. „Het wer ken met steeds wisselende vrij willigers zien wij niet zitten. De kinderen worden daar on rustig en angstig van. Ze heb ben behoefte aan leidsters die vertrouwd zijn omdat ze altijd op de peuterspeelzaal zijn", al dus mevrouw J. Spindler-Gie- lisse uit Ouwerkerk die als hun woordvoerster op trad. De ouders onderstreepten hun mening in ruim vijftig brieven die dinsdagmorgen in het ge meentehuis te Nieuwerkerk werden aangeboden aan burge meester A. Bergshoeff en de wethouders C. Flikweert en W. P. Stouten. „Wij willen hier mee duidelijk maken dat het idee van steeds wisselende vrijwilligers in de peuterspeel zaal ons niet aan staat. De kin deren hebben behoefte aan vas te krachten en een peuterspeel zaalleidster is niet zo maar te vervangen door een vrijwilli ger. Peuterspeelzaalleidster is en blijft een beroep waarbij vakbekwaamheid en verant woordelijkheid voorop staan", aldus mevrouw Spindler. Geld één keer uitgeven Burgemeester Bergshoeff pro beerde in zijn reactie een en an der te relativeren. „Iedereen vindt zijn eigen zaak het be langrijkste en we kunnen als gemeente het geld maar één keer uitgeven". Hij uitte het idee dat de actie wellicht wat voorbarig was. „De gemeenteraad beslist. Misschien is het goed de discus sie daarbij even af te wachten". BRUINISSE - Het vervangen van de sluisdeuren op de Gre- velingensluis verliep afgelo pen week niet van een leien dakje. Na het opnieuw installeren van de deuren aan de Grevelin- genzijde constateerden werk nemers van aannemersbedrijf Van der Straaten dat bij de be rekening van het nieuwe hout werk met onjuiste maten was gemeten. De beide vloeddeu ren bleken niet op elkaar in pasbaar, zodat volledige afslui ting tussen de voormalge zee armen onmogelijk bleef. Afge lopen maandag kwam de drij vende bok er nogmaals aan te pas om de takelwerkzaamhe den over te doen. Na zaag- en schaafwerk kon het karwei worden opgeleverd. ZIERIKZEE - Samen plannen, samen werken en samen communiceren terwijl je uit drie verschillende landen komt. Wat daarbij komt kijken kunnen dertig jongeren, afkomstig uit het Engelse Hatfield, het Franse Sint Hilaire-du- Harcouet en Zierikzee ervaren wanneer zij in de herfstvakantie in Zierikzee gaan samenwerken. Dat gebeurt in het kader van de studieweek Europa 1992. De jongeren krijgen daarbij de opdracht een plan te maken voor de ontwikke ling van een hypermodern industrie- en handelscentrum voor het gebied vanaf het Zierikzeese industrie-terrein De Zuidhoek tot de inlagen naast de Zeeland- brug. De studieweek wordt gehou den in het kader van de Euro pese eenwording en kan naar verwachting een nieuwe im puls geven aan de jumelage, de activiteiten die plaatsvinden in het kader van de vriend schapsband van Zierikzee met Hatfield en met Sint Hilaire. Wanneer het evenement succes vol blijkt te zijn is het de be doeling om elke drie jaar een dergelijke studieweek voor jongeren te organiseren in een van de drie steden. Het was de rector van de RSG (Regionale Scholengemeen schap) Professor Zeeman, de heer R. Soesman die met het idee kwam om jongeren uit al le drie de steden samen te bren gen en die ontmoeting een die pere betekenis te geven door de jongeren te laten samenwerken in de geest van Europa. Tbt nu toe vonden jumelage- activiteiten plaats tussen twee steden: Zierikzee en Hatfield of Zierikzee en Sint Hilaire. Het idee van de heer Soesman vond in de Zierikzeese commis sie internationale uitwisselin gen zoveel weerklank dat men (ruim een jaar geleden) besloot een kleine werkgroep in te stel len om het verder uit te wer ken. De zustersteden van Zierikzee reageerden enthousiast en zo kon de daadwerkelijke organi satie van de studieweek plaats vinden. Van 26 tot en met 30 ok tober komen tien jongeren uit elke stad samen op een van de zeilschepen van de Zeeuwse Stromen. Ze worden ingedeeld in vijf groepjes waarin jonge ren uit elke stad evenredig ver tegenwoordigd zijn. Via spelen en een inleiding wordt toege werkt naar de opdracht: het ontwikkelen van een Europees industrie- en handelscentrum ten zuiden van Zierikzee. Daar bij maakt men een sprong in de tijd naar het jaar 2000 waarin samenwerken op afstand geen probleem meer is via supermo derne communicatiemiddelen. Men hioet bij het ontwikkelen van het plan rekening houden met de bestaande infrastruc tuur van het gebied waarin zo wel een agrarisch gebied, een natuurgebied als industriële vestigingen liggen. „Op die manier krijgt men de problemen die in Europa be staan op een kleinschalige ma nier voorgeschoteld", aldus de heer Soesman die het evene ment samen met de andere le den van de werkgroep, D. van der Wekken, G. de Groot en Th. Rigter, presenteerde. Samen met enkele leerkrachten uit Saint Hilaire en Hatfield bege leiden zij ook de studieweek. Behalve aan boord van de sche pen van de Zeeuwse Stromen wordt door de jongeren ook in De Driehoek gewerkt aan hun opdracht. „Het zal voor hen nog best hard werken zijn en de taalbarrière speelt ook een rol". Het is de bedoeling dat de plannen voor een industrie- en handelscentrum die door de di verse groepen jongeren worden ontwikkeld, ook worden ge presenteerd via maquettes. Op donderdag 29 oktober wordt een en ander tijdens een officiële bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis ge presenteerd en beoordeeld door de jongeren zelf en een co mité van externe mensen. Ook is het de bedoeling dat de jon geren hun plannen tegenover elkaar verdedigen. Tijdens het feestelijk slotdiner op donderdagavond wordt be kend gemaakt welk plan als beste is beoordeeld. „Het wordt een leerzaam proces waarbij jongeren worden ge confronteerd met allerlei klei ne en grote problemen die zich kunnen voordoen wanneer men internationaal moet sa menwerken", aldus de leden van de werkgroep. De studie week wordt besloten met een informeel weekend waarbij ontspanning voorop staat. BRUINISSE - Burgemeester A. Vogelaar van Brui- nisse heeft de zilveren mossel 1992 uitgereikt aan de heer Jo Jansen. Hij deed dat na de afsluiting van de traditionele mosseltocht, die voor de 28-ste keer van af Dordrecht naar Bruinisse werd gehouden. Een groot aantal zeilers kwam voor deze gelegenheid bij een in recreatieoord De Stoofpolder. moest worden gevoerd dat alle georganiseerde evenementen ook kostendekkend moesten zijn. Verder ging hij langs de winkeliers om adverteerders voor het periodieke clubblaad je te verwerven. Jansen neemt constant het voortouw bij de realisering van nieuwe evenementen, zoals de Vijf Eilandentocht en Bru- niversails waaraan hij een op vallende bijdrage leverde. Posi tieve zaken die volgens de Bru- se burgemeester een belang rijk aandeel hebben gehad in de groeiende en hechte relatie tussen de gemeente Bruinisse en de Dordtse zeilvereniging. Volgens de Bruse burgervader heeft de heer Jansen de zilve ren mossel onder meer te dan ken aan het feit dat hij met zijn innemende persoonlijkheid goede contacten met alle be trokkenen van de traditionele zeiltocht weet te onderhouden. Jansen was ook een aantal ja ren actief in het bestuur van de zeilvereniging Dordrecht en omstreken, waarvan tweeën eenhalf jaar als voorzitter. In combinatie met een drukke dagtaak wist hij op z'n eigen bedachtzame wijze veel werk voor de vereniging te doen. lé vens hield Jansen op het finan ciële vlak een oogje in het zeil, waarbij in zijn ogen een beleid ZIERIKZEE - De Ronduitclub van de EO houdt op 2 oktober in de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee een Praise- en ontmoetingsavond. Het pro gramma van de bijeenkomst bestaat uit samenzang, afgewisseld met muzieknummers van de Ronduit Praiseband, die ook de begeleiding van de samen zang voor zijn rekening neemt. De avond is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. Ronduit organiseerde reeds zo'n vijftig van deze bijeen komsten waarvoor veel belang stelling was. De avond in Zie rikzee is de derde van een tour nee van vier avonden. De stijl en de muziek van deze tour is gevarieerder dan de voorgaan de Praise- en ontmoetingsavon den. De elementen van praise- samenzang en solo-optredens van de band lopen meer door elkaar dan voorheen. Boven dien worden diverse mu ziekstijlen gebruikt zoals klas siek en stevige praise-rock. Aan de begeleidingsband zijn twee zangeressen toegevoegd: Wia Westra en Thlitha Nawijn. Ook Thnja Lagerström op saxo foon en toetsen is nieuw in de band. Verder als vanouds Da- niëlle van Es, Marcel McArthur en André Pouwer. De avond wordt gepresenteerd door Wim Grandia. Martin Hansen zal een korte meditatie verzorgen. BURGH-HAAMSTEDE - De vergadering van de commissie openbare werken van de ge meente Westerschouwen die voor vanavond, donderdag, 19.30 uur gepland stond is uit gesteld. Als nieuwe datum is vastgesteld maandag 28 sep tember. De vergadering begint dan om 16.00 uur. Zoals gebruikelijk wordt de vergadering gehouden in het gemeentehuis in Burgh-Haam- stede. Aan de orde komt onder meer de aanpak van de bestrij ding van de iepeziekte. DREISCHOR - In Dreischor werden dinsdag twee auto's opengebroken. Aan de Zuid Langeweg werd de auto van de heer B. uit het Duitse Haan opengebroken. Daarbij werd een radiocasset- tespeler, een duiklampen een duikhorloge gestolen. Het tota le schadebedrag is ongeveer 2500 gulden. De inbraak vond plaats tussen 17.15 en 17.45 uur. In diezelfde periode werd aan de Zuid Langeweg ook de auto van de heer W. uit het Duitse Wuppertal opengebroken. Uit dit voertuig werd een ademha lingsapparaat en een duikpak gestolen. De waarde van deze artikelen bedraagt 1100 gul den. SEROOSKERKE - Woensdag tussen 07.00 en 09.20 uur werd aan de Hoosjesweg te Seroos- kerke een boot met trailer ge stolen. Het vaartuig is eigendom van de heer T. uit Middelharnis. Het betreft een crèmekleurige boot Orka type 535 8 met op bouw in dezelfde kleur en ook het bijbehorende zeil is crème kleurig. Op de boot is het teken D-1221 aangebracht. De trailer is van het merk Halmark type Roller Coaster. De waarde van de gestolen goederen is niet be kend. Mensen die het vaartuig signaleren wordt verzocht con tact op te nemen met de politie: 01110-14055. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag om ongeveer 13.00 uur vond op de Burghseweg te Haamstede een kop/staart- aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de heer B. uit de gemeente Brou wershaven over de Burghseweg in de richting Burgh reed. Hij zou niet tijdig in de gaten heb ben gehad dat de auto voor hem bestuurd door de heer H. uit Hardenberg afremde en stil ging staan om vanaf de weg linksaf de inrit van een woning op te rijden. Er ontstond een kop/staart-botsing waarbij beide voertuigen licht werden beschadigd. ZIERIKZEE - Op vrijdag 25 september om 17.00 uur wordt in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee het eerste exemplaar van het boek De tovenaar van Spiegelland van Johanna Kruit aangeboden aan gedepu teerde mevrouw G. De Vries- Hommes. Het boek is geschre ven in het kader van de kinder boekenweek in Zeeland. Het verhaal van De tovenaar van Spiegelland is bedacht door Johanna Kruit, een be kend dichteres uit Biggekerke. Ze vroeg kinderen van Zeeuw se scholen met haar te fantase ren over ontdekkingsreizen. Ze ontving maar liefst 2000 verha len en tekeningen. Het boek gaat over een meisje en een jongen, Tiram en Lerak, die een vlot van hout bouwen. Na een schipbreuk spoelen ze aan op de kust van een vreemd land. Ze worden opgenomen door de bevolking die alle woorden omgekeerd uitspre ken. In dit mysterieuze land beleven ze van allerlei avontu ren. Een aantal verhaalfrag menten en tekeningen vormen het logboek van Tiram (Marit), samen met Lerak (Karei) één van de hoofdrolspelers uit het boek. De uitgave kwam tot stand in samenwerking met het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming en met een financiële bijdrage van de provincie. In De Stolpe is tevens een ten toonstelling te zien van kinder tekeningen. In de kinderboe kenweek organiseert de biblio theek een workshop onder lei ding van Johanna Kruit. Verwachting t/m maandag 28 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht zuid 4 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht zuidoost 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 sept. Zon op 07.30, onder 19.30 Maan op 06.11, onder 18.35 Nieuwe Maan: 26 sept. (12.40) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In grote lijnen verandert er op de weerkaarten de komende da gen niet zo veel. Ten westen van ons, boven de Britse eilanden en de Atlantische Oceaan, blijven lage drukgebieden actief, terwijl de hoge barometerstanden aan de andere kant, in het oosten van Europa ge zocht moeten worden. Tussen die systemen in hebben wij te maken met een gemiddeld zuidelijke stro ming. Storingen vanaf de Oceaan komen daardoor wel dicht in onze buurt, maar bereiken ons meesten tijds net niet. De dag begint van daag met wolkenvelden. Misschien valt er in de westelijke provincies hier en daar nog een bui. Maar in de loop van de dag draait de wind, die overigens niet veel meer voorstelt, naar het zuidoosten en wordt er dro gere lucht aangevoerd. De bewol king breekt en geleidelijk krijgen we steeds meer zon. Het kwik loopt op tot rond 20 graden. Goede vooruit zichten voor het weekeinde. Welis waar nu en dan wat bewolking, maar ook een flinke hoeveelheid zon. Rustig en droog najaarsweer. Bovendien vrij warm met temperatu ren even boven de 20 graden. Ook na het weekeinde is het niet slecht, zij het dat de regenkans langzaam weer toeneemt. AMSTERDAM - Op zondag 4 oktober vindt in de Amster damse Beurs van Berlage het traditionele Trommelen op de Beurs door kinderen met zelf gemaakte trommels plaats. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 4750 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1150 uur Donderdagkrant woensdag tot 1150 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1150 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3