„Gehandicapte moet niet in een hoekje kruipen, maar moet daar uit komen" Levensgenieter Kees Hoogerwerf over zijn hobby's en zijn handicap DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 NR 25226 7 BRUINISSE - Kees Hoogerwerf is wereldberoemd in Bru en omstreken. Mensen kennen hem van zijn vrijwilligerswerk voor het Rode Kruis, van het kerkkoor en sinds kort ook van het Bruse visserskoor of van de zaterdagavond die hij als echte levensgenieter pleegt door te brengen in het café. Hoewel iedereen Kees kent is het voor hem als hij door het dorp fietst en begroet wordt wel eens moeilijk om te zien wie hij voor zich heeft. Hij heeft namelijk een aangeboren oogziekte waardoor hij slechts voor 15 procent kan zien. Dat weerhoudt hem er niet van om op semi-professio- nele wijze video-films te maken en zich daarnaast bezig te houden met bovengenoemde activiteiten. Zijn stelregel is dan ook dat je je als gehandicapte moet zien te integreren in de samenleving. „Als gehandicapte moet je niet in een hoekje wegkruipen. Daar moet je uit komen, anders ga je er aan onderdoor". Vijfenveertig jaar geleden werd Kees Hoogerwerf als mannelijk deel van een tweeling geboren in Bru. Al snel was duidelijk dat hij iets aan zijn ogen mankeerde. Hij kon namelijk recht in de zon kijken terwijl zijn tweelingzusje dat niet deed. Onderzoek wees uit dat Kees door zijn aangeboren staar blind was. Drie operaties in het ooghospitaal in Rotterdam maakten dat er toch weer wat licht in zijn ogen kwam. Op dit moment riet hij voor 15 procent. Zijn oogziekte maakte dat Kees Hoogerwerf-snel uit zijn geliefde Bru weg moest. „De kleuterschool heb ik nog hier gevolgd. In de eerste klas van de basisschool heb ik tot de Kerst gezeten. In 1954 vertrok ik naar het Bartiméus instituut in Zeist. ,,Als je er dan op zo'n jonge leeftijd helemaal alleen voor staat word je snel zelfstandig". Aan dit instituut voor blinden en slechtzienden doorliep hij de lagere school. Hierna werd hij opgeleid tot revolverdraaier op een speciale afdeling voor blinden en slechtzienden van de ambachtsschool. In 1965 keerde hij weer terug naar zijn thuishonk Bruinisse en vond hij werk bij het bedrijf Smit Bolnes in de Zuidhoek waar hij op de deelmontage komt te werken en zich voornamelijk bezighoudt met het in elkaar zetten van cilinderkoppen. „Het is best moeilijk als je dan terugkeert in de dorpsgemeenschap waar je helemaal geen vrienden hebt. Op zaterdagavonden moet je van lieverlee weer zelf je maten opzoeken". Iets wat de gezellige Bruenaar snel lukt In 1977 komt Kees als Smit Bolnes haar poorten moet sluiten op straat te staan. Bij de sociale werkplaats de Zuidhoek in Zierikzee vindt hij na vier maanden weer werk. In deze sociale werkplaats werken allerlei geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Kees krijgt zijn oude baan als revolverdraaier terug en daarnaast begeleidt hij een blinde jongen bij zijn werk. Het werk doet Kees nu bijna 25 jaar met veel plezier. „Het knutselen aan motoren was vroeger van mijn hobby". Die hobby ging zo ver dat Kees toen hij nog aan de Noorddijk woonde aan de motoren kon horen welk mosselschip de haven binnenkwam. Sinds twee jaar woont Kees in zijn eigen woning aan de Noordstraat. Tben zijn moeder overleed zorgde hij nog vijf jaar voor zijn vader. De belasting werd te groot en Tbrwijl zijn vader naar het bejaardenhuis In 't Opper ging verhuisde hij naar de Noordstraat. Naast zijn werk, zijn hobby's bezoekt hij nog iedere dag zijn vader. En het huishouden moet natuurlijk worden gedaan. „Alles doe ik nog zelf: wassen, koken, afwassen, schilderen, noem maar op". Over zijn handicap mogen best grapjes gemaakt worden. Zo weet hij nog goed dat collega's bij Smit Bolnes een keer zijn gereedschapskast 180 graden FOTO'S JOOP VAN HOUDT TEKST PETER SCHRAUWEN liefste ga ik naar Noorwegen en Schotland met zijn schitterende natuur. Tten zuiden van België moet ik niet wezen, dat trekt me totaal niet". Toch geldt ook voor Kees het spreekwoord: oost west, thuis best. „Alles bij elkaar ben ik al op veel plekken geweest, toch is ei' maar één Bru", zo zegt hij van één van zijn grootste liefdes, zijn eigen gezellige dorp. Wat Bruinisse nou zo meer heeft dan andere dorpen valt moeilijk uit te leggen, zo vindt hij. „Het is voornamelijk de gemoedelijkheid van de mensen dat het zo bijzonder maakt". En gemoedelijk gaat het er zeker aan toe in het dorp. Ook vroeger op de dansavonden van mevrouw Kramer. „Zelf heb ik voor zilver afgedanst. Als ik de kans krijg sta ik op de dansvloer. Achteraf een pilsje en gezelligheid kent geen tijd". Tbch sluit Kees, ook al gezien zijn werk bij het Rode Kruis, niet zijn ogen voor problemen waar anderen soms voor zitten. „Ik doe ontzettend graag feesten, maar kan ook serieus zijn. Als er problemen zijn kan ik ook mijn mannetje staan en ben ik van de partij". Zo bewondert hij ook mensen met dezelfde instelling. Een van hen is wethouder J. Groen die dit jaar bij een verkeersongeval om het leven kwam. „Voordat hij wethouder was, was hij mijn baas bij de sociale werkplaats. Het is een persoon waar ik iedere dag aan terugdenk. Hij was ook erg sociaal ingesteld. Als je problemen had kon je altijd bij hem terecht", zo spreekt hij vol bewondering over zijn vroegere chef. Met zijn sociale activiteiten, zijn werk waar hij het nog altijd prima naar de zin heeft, zijn huishouden en zijn vaste zaterdagavond in het café kan de levenslustige Kees Hoogerwerf het nog heel lang vol houden. „Het is druk maar stil zitten kan ik toch niet of het moet op een barkruk zijn", lacht hij. Zijn handicap is bij dit alles geen belemmering. „Ik weet dat als ik iets voel dat ik dan direct naar het ziekenhuis moet. Dan kan het misschien helemaal fout gaan. Tbt nu toe blijft mijn handicap op hetzelfde niveau, dus daar denken we maar niet aan", zo blijft hij optimistisch tegen het leven aankijken. hadden omgedraaid en op de achterkant met vilstift een deur hadden getekend. Op de tast ging Kees met zijn sleutel op zoek' naar het slot onder grote hilariteit van zijn collega's die om een hoekje stonden te gieren van het lachen. „Maar alles wel in goede harmonie", aldus het slachtoffer van de grap. „Ja, zo gaat het. Op het internaat zetten wij ook wel eens een pot schoensmeer midden in de gang zodat de blinden daar inliepen. Zij pakten ons dan terug door plastic zakken met water in ons bed te leggen", lacht Kees. Via een speciale bril die zeven jaar geleden is ontwórpen door opticien Struyk uit Zierikzee leest Kees nog iedere dag de kranten en blijft hij op de hoogte van de politiek. Politiek waar hij zich vaak aan ergert. „De overheid lijdt wel eens aan 'dwazeritis'. Bijvoorbeeld het feit dat de ziekenauto van Salemink in het dorp moest verdwijnen. Deze was altijd binnen vijf minuten op het plek van het ongeluk. Nu moeten ze uit Zierikzee komen. Dat gaat mensenlevens kosten. En dan krijgen we binnenkort wel een geluidswal waar niemand om gevraagd heeft. Daar kan ik me erg druk om maken", zo reageert hij verontwaardigd. Kees Hoogerwerf heeft niet alleen een groot rechtvaardigheidsgevoel, hij zet zich ook daadwerkelijk in voor zwakkeren in de samenleving. Zo reist hij al achttien jaar mee op het verzorgingsschip de Henry Dunant van het Rode Kruis. „Ik heb twaalf Zeeuwse reizen en zes kerstreizen meegemaakt. In december ga ik met de laatste landelijke reis mee en volgend jaar in augustus hoop ik mijn twintigste reis mee te maken". Kees gaat als vrijwilliger mee in functie van omloophelper. „Je helpt dan mee met allerlei klusjes als aardappels pitten, de was verzorgen en assisteren bij de bevoorrading. Keihard werken want je bent van half zeven 's ochtends tot 's avonds laat bezig. En daarna natuurlijk stappen want het zijn ook gezellige reizen", geeft hij door middel van een polsbeweging weer. „Maar de andere dag weer present, want 's avonds een man, 's ochtends een man, is zijn devies. Op de laatste avond van de reis zorgt de smaakmaker voor het afscheidslied. Hij schrijft dan een soort samenvatting van de week in dichtvorm dat op de wijs van het lied 'Aan het strand stil en verlaten' luidkeels door iedereen wordt meegezongen. Op papier krijgen de gasten het lied mee nöar:huisY'iDeze"mensen -" kunnen zich niet goed uiten en thuis kunnen ze dan toch laten zien hoe het reisje is geweest. Met een brok in je keel ga je na afloop van boord. Je kent de mensen niet goed maar je, bent toch een hele week met elkaar opgetrokken. Het is erg dankbaar werk". Ook op andere momenten zet Kees zich actief in als lid van het Rode Kruis. Als er ergens brand uitbreekt of een ongeluk gebeurt in Bru wordt hij gewaarschuwd via een pieper van de brandweer. Een systeem ontwikkeld door wethouder Jumelet. „Bij een bepaalde code ga ik naar ons gebouw om de mensen te bellen. Binnen een half uur heb ik dertig vrijwilligers opgetrommeld. Daarna zet ik koffie voor de spuitgasten en help ik ze bij hun werk door met een lantaarn bij te schijnen". Het zingen van liederen doet Kees Hoogerwerf niet alleen aan boord van de Henry Dunant. Ook is hij al twintig jaar lid van het kerkkoor en sinds kort van het Bruse visserskoor. „De liederen leer ik uit mijn hoofd, anders sta ik met de bladmuziek tegen mijn gezicht aangedrukt". Een andere liefhebberij is het maken van video-opnamen. Trots worden de zelfgémaakte beelden getoond van de afgelopen Visserij dagen en van de Nieuwsbodereis naar Schotland waar hij mee naar toe is geweest. De muziek en het inspreken van teksten worden er naderhand ingemixt. Te samen met de haarscherpe beelden en de aftiteling maakt het geheel een professionele indruk. „Veel mensen snappen niet dat ik met mijn handicap kan filmen, maar dat gaat goed. Ik ben alleen afhankelijk van de autofocus. Zelf scherp stellen gaat niet". Zijn kwaliteiten als filmer zijn ook bij anderen bekend geraakt en zo kan het voorkomen dat Kees samen met vriend en collega Simon Bil uit Zierikzee regelmatig wordt ingehuurd voor het filmen van bruiloften en partijen. „Volgende week ga ik samen met Simon de Provinciale wedstrijden van het Rode Kruis vastleggen". Zijn video-apparatuur gaat ook altijd mee op de reizen die hij maakt. „Reizen doe ik erg graag. Soms ga ik mee met een auto van een maat, een andere keer maak ik een georganiseerde busreis. We blijven alleen in Europa. Het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7