De Dijk hoofdact tijdens vierde lustrumfestival 'Regeringsbeleid sluit niet aan bij wensen van ouderen' streeknieuws Open huis Melkpakken- inzameling Eerste tentoonstel ling in Paleis Lange Voorhout Concerten van zes bands in Brogum Begeleidingscommissie ouderenzorg in brief aan gs van Zeeland: DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 NR 25226 3 Gemeentevoorlichter G. van Breugel van de gemeente Wes terschouwen was bijna niet te stuiten in zijn enthousiasme over het welslagen van het open huis dat zaterdag in 'zijn' gemeente gehouden werd. Men had gehoopt op zo'n 200 bezoe kers, maar dat het er vijf keer zoveel zouden worden had men niet durven dromen. Voor de gemeente Westerschouwen is het succes van de open dag een aardige opsteker. De afstand tussen bestuurder en burger is ontegenzeggelijk verkleind in Westerschouwen, maar nu mag men niet op de lauweren gaan rusten. Het is nu zaak de ge creëerde goodwill vast te hou den en de mensen die zaterdag een kijkje kwamen nemen, en als het even kan ook alle ande re inwoners van Westerschou wen, het gevoel te geven dat het niet bij die ene open dag blijft maar dat de gemeente Westerschouwen daadwerke lijk hun gemeente is. Geen ge makkelijke taak, maar tevens een uitdaging voor de Wester- schouwse bestuurders en amb tenaren. Op termijn kan zeker profijt getrokken worden uit een goede verhouding tussen inwoners en bestuur. Er is in tijd en geld geïnvesteerd voor het open huis zaterdag. Nu moet men tijd en geld steken in het vasthouden van het ge voel bij de inwoners van Wes terschouwen dat hun stem wel degelijk telt en dat zij altijd voor vragen terecht kunnen bij hun gemeente. De creativi teit waarmee de gemeente Westerschouwen het open huis aanpakte en het enthousiasme waarmee de gemeente-ambte naren hun vrije zaterdag opof ferden is prijzenswaardig. Ho pelijk heeft men ook genoeg creativiteit en enthousiasme in huis om het succes te prolon geren. P.K. ZIERIKZEE - De inwoners van Zeeland hebben vanaf heden de mogelijkheid om gebruikte melk- en sappakken aan de in zamelaars van oud papier mee te geven. De inzameling van de karton nen verpakkingen is een ge volg van het zogenaamde Con venant Verpakkingen. Dit is een afspraak tussen overheid en industrie, die moet leiden tot een vermindering van de hoeveelheid verpakkingsmate riaal in het huishoudelijk afval en tot zoveel mogelijk herge bruik. Zeeland is de eerste provincie waar op deze schaal kartonnen drankverpakkingen worden ingezameld. Daarnaast wordt in een aantal gemeenten elders in Nederland reeds ingeza meld. De ingezamelde verpak kingen worden verwerkt tot nuttig materiaal, zoals meu belplaat en keukenpapier. De afgelopen maanden zijn in Zee land de noodzakelijke contac ten gelegd die hebben geleid tot een provinciale inza- melstructuur. Alle inzamelaars van oud papier ontvangen hier voor een financiële vergoeding die vergelijkbaar is met de prijs van oud papier. Donderdag 24 september ont vangen alle Zeeuwse burgers een informatieposter, waarop wordt uitgelegd hoe zij de ge bruikte verpakkingen moeten aanbieden. Deze poster wordt in een oplage van 150.000 exem plaren verspreid via de lokale huis-aan-huis-bladen. DEN HAAG - Het Paleis Lange Voorhout, twee jaar geleden door de gemeente Den Haag aangekocht voor expositie doeleinden, gaat over een maand open als museum. De directeur van het Haagse Ge meentemuseum, Rudi Fuchs, heeft een openingstentoonstel ling samengesteld onder de ti tel ,,De kamer, de spiegel en het raam". Met die titel wordt verwezen naar het interieur (Louis XVI en Rococo). Op de tentoonstel ling zijn zeer uiteenlopende werken te zien. Onder de geëx poseerde stukken zijn werken van Feuerbach, Goltzius, Arp, Thiele, Degas, Rodin, Penck, Dibbets, Kirkeby, Rainer en Judd. De laatste ontwierp ove rigens ook het nieuwe parket. De openingsexpositie is te be zichtigen van 28 oktober tot 24 januari. boeien. Easy Meat brengt num mers van onder andere Satria- ni, Jeff Beck en Frank Zappa maar schuwt ook het werk van Stevie Ray Vaughn en Eric 'Slowhand' Clapton niet. Het concert van Easy Meat begint om 21.00 uur. Omstreeks 22.30 uur wordt het podium vrijgemaakt voor Gi- na's band of blues. Deze band ontstond in juli 1991 toen gita rist Hans van Lier de Neder landse Janis Joplin op zag tre den in Veendam. Hij vroeg of Gina in zijn band wilde komen zingen en dit resulteerde in Gi- na's band of blues. De band staat garant voor een stevig stukje muziek. Een must voor de ware bluesfreak. Vijf Brabantse cowboys beslo ten in februari 1991 de strijd aan te binden met de boze, cor rupte muziekscene. Als enig wapen hadden zij hun muziek instrumenten en de door de blues en country beïnvloede en Amerikaans georiënteerde gi taarrock. Na het opnemen van een demo werden ze geselec teerd voor de voorrondes van de Grote Prijs. Dit optreden re- sulteei'de in talrijke regionale optredens. Onder de naam Buckaroos maken ze de podia onveilig. Het Brogumpodium wordt omstreeks middernacht onder vuur genomen. Klok op rock Zaterdag 26 september kan de klok op rock. Als opwarmertje voor het optreden van De Dijk beklimt Rascal Rudy rond de klok van negenen het podium. Deze band werd in 1989 opge richt en men gaf zich toen met een maar op voor een talenten jacht. Tbt een ieders verbazing sleepten ze daar meteen een tweede plaats in de wacht. Ra scal Rudy speelt werk van on der andere Stones, Herman Brood en de Red Hot Chili Pep pers. Om 22.00 uur is het de beurt aan de hoofdact; Neerlands trots ofwel De Dijk. Na enig oponthoud vanwege de blessu re van zanger Huub van der Lubbe begon de band aan haar 1992 Tbur die kort na het opne men van haar nieuwe CD van start ging. Met de Nooit Genoeg-Tbur die hieraan voor af ging vulde De Dijk menige feesttent, niet in het minst door het brede repertoire. De CD Nooit Genoeg is een al bum met rhythm blues, sou thern rock en meeslepende bal lades. De verwachtingen voor de nieuwe CD Zeven Levens zijn dan ook hooggespannen. De Dijk bestaat naast de Hot Haarlemmerdijk Horns uit Huub van der Lubbe (zang), Ni co Arzbach (gitaar), Hans van der Lubbe (bas), Pim Kops (pia no, hammond orgel) en Antho- nie Broek (drums). Het vierde lustrumfestival van Brogum wordt zaterdagavond, of liever gezegd nacht, afgeslo ten met een optreden yan Let's Quit. Let's Quit is een zeven koppige Ska-formatie uit Eindhoven en omstreken wiens repertoire bestaat uit Ska- muziek van eigen hand, aange vuld met diverse covers. Ge speeld wordt werk van onder andere Madness, The Specials en Bad Manners. Het optreden van Let's Quit begint om streeks het middernachtelijk De liefhebbers hebben er even op moeten wachten: De Dijk. ZIERIKZEE - Ze hebben even geduld moeten heb ben, de liefhebbers van De Dijk, maar zaterdag 26 september is het dan toch zover. Tijdens het vierde lustrumfestival in Brogum, podium voor muziek en theater in Zierikzee, speelt de Nederlandstalige band de hoofdrol. Alles bij elkaar beklimmen bij el kaar in twee dagen tijd zes bands het Brogumpo dium. Vrijdag 25 september gaat het vierde lustrumfestival in Bro gum van start met een optre den van Easy Meat. Deze band bestaat uit drie studio- en live muzikanten die na ettelijke projecten besloten om eens één keer een geen-gelul-band op te richten. Er werd een repertoire samengesteld waar iedereen binnen de band achter kon staan en al snel daarna, in april 1991, stonden ze op het po dium. Powerpop Met stevige vocale en instru mentale rocksongs, afgewis seld met uitstapjes naar de .blues en eigen nummers be- wijst Easy Meat dat een power- trio wel degelijk een avond kan Gina's band of blues. ZIERIKZEE - De begeleidingscommissie ouderen zorg Zeeland maakt zich zorgen over de plannen vai^ de regering met betrekking tot de financiering van woonzorgcentra. „Indien het kabinetsvoornemen met betrekking tot de scheiding van woon- en zorg- Iasten wordt ingevoerd is dit een bom onder het in gang gezette provinciaal beleid ten aanzien van woonzorgcentra", aldus de begeleidingscommissie in een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland. „Voorkomen moet worden dat woonzorgcentra al leen financieel bereikbaar worden voor de hogere in komenscategorieën", aldus de begeleidingscommis sie. De brief in kwestie vergezelt de concept-nota Ouderenzorg Zeeland 1993-1996. In die nota wordt de stand van zaken met betrekking tot de ouderenzorg in Zeeland naar voren gebracht en wordt een aantal knelpun ten op een rijtje gezet. In de no ta wordt gesteld dat niet be knibbeld mag worden op de ou derenzorg. De provincie heeft echter wel bezuinigingen aan gekondigd. Vierhonderden veertig verzorgingsplaatsen in Zeeland zouden moeten ver dwijnen. Kwaliteit Eerder protesteerden de Zeeuwse Raad voor Ouderen en de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland te gen die plannen. De reactie van de provincie op dat protest: Be zuinigingen zijn onontkoom baar. Verder wordt gesteld dat door te bezuinigen op het aan tal plaatsen gewerkt kan wor den aan verbetering van de plaatsen die overblijven. „Uw antwoord komt niet tegemoet aan de door de begeleidings commissie gesignaleerde pro blemen. Immers, een keuze voor meer kwaliteit in verzor gingshuizen ten behoeve van een kleinere groep heeft gevol gen voor de thuiswonenden die zorg behoeven", aldus de bege leidingscommissie in haar brief aan gedeputeerde staten. Volgens de commissie is het in het nadeel van de groep zorgbe hoevende thuiswonenden als de middelen voor thuiszorg en aangepaste huisvesting niet meegroeien met de toenemen de vraag. In de nota ouderen zorg Zeeland wordt ervoor ge pleit de opvangmogelijkheden voor ouderen thuis te verbete ren. Een van de aanbevelingen Van de begeleidingscommissie is verder om het vrijwilligers werk in de maatschappelijke dienstverlening te bevorderen. Ook zou er volgens de commis sie meer geld en moeite be steed moeten worden aan het aanpasbaar bouwen. Men wijst erop dat Zeeland de sterkst vergrijsde provincie van Nederland is en voorlopig wel zal blijven. Op 1 janauri 1992 was ruim 7 procent van de Zeeuwse bevolking 75 jaar of ouder. In Nederland was dit 5,5 procent. „De bevolkingsprog nose van de provincie Zeeland laat zien dat het aantal 65- en 75-plussers tot het jaar 2000 toeneemt met dertien en vijf tien procent. Vergeleken met de rest van Nederland gaat de groei van het aantal ouderen in Zeeland in de komende jaren minder snel omdat Zeeland qua veroudering een voor sprong heeft. Met andere woor den; Zeeland is al sterk verou derd". Wensen In de nota ouderenzorg worden de wensen van de ouderen op een rijtje gezet. Ouderen wil len, zo. wordt gesteld, in de eer ste plaats zo lang mogelijk zelfstandig blijven. Verder wil men een goede keuze kunnen hebben in woonvormen. Men wil een op maat gesneden huis vesting met zorg op maat. Ou deren zijn anno 1992 een stuk mondiger dan in vroeger tij den. Ze komen op voor hun rechten en nemen niet langer genoegen met een klein kamer tje en weinig privacy. Zij wil len een eigen stek, waar ze ook hun eigen spullen in kwijt kunnen en hulp als ze daar be hoefte aan hebben. Probleem daarbij is dat bij voorbeeld de behoefte aan hulp bij het ouder worden kan ver anderen. Ouderen die nog rede lijk zelfstandig woonden kun nen door gezondheidsomstan digheden gedwongen worden om meer hulp te zoeken. In de nota wordt daarom een lans ge broken voor het meer toepas sen van aanpasbaar wonen. „Zodat er voor de huidige ge neratie ouderen meer passende huisvestingsmogelijkheden beschikbaar komen en voor toekomstige generaties oude ren relatief dure aanpassingen kunnen worden voorkomen", aldus de nota. In de ogen van de opstellers van de nota geldt dat aanpas baar bouwen niet alleen voor huurwoningen, maar ook voor koopwoningen bevorderd moet worden. „Nagegaan zal moeten worden hoe het is gesteld met de geschiktheid voor ouderen van de Zeeuwse woningvoor raad. Indien nodig zal met de betrokken instanties moeten worden overlegd op welke wij ze de woningvoorraad meer toegankelijk voor ouderen, maar zeker ook voor gehandi capten, kan worden gemaakt. Ook in de koopsector dient het langer zelfstandig wonen door ouderen te worden bevorderd. Zowel kwaliteitsverbetering als aanpassing van koopwonin gen aan de eisen van ouderen is in dit verband van belang". In de nota wordt een aantal knelpunten op een rijtje gezet. Zo wordt gesteld dat als het aantal plaatsen in verzorgings huizen teruggebracht wordt de druk op de overblijvende plaatsen groter zal worden. Verder signaleert men een groeiend tekort aan personeel in de zorgsector. „Hetgeen zo wel in kwalitatief als in kwan titatief opzicht problemen kan geven". Een ander probleem is volgens de nota het teruglopen van de animo voor het verrich ten van vrijwilligerswerk. „Ouderen met een relatief be scheiden hulpvraag zijn aange wezen op zelfzorg, mantelzorg of particuliere hulp. Indien de mogelijkheden om hierin te voorzien beperkt zijn dreigen deze ouderen verstoken te blij ven van hulp". Wat aan de ene kant als een voordéel beschouwd wordt is vanuit een ander oogpunt be zien een probleem. Aan de ene kant is het alleen maar goed dat de woonmogelijkheden voor ouderen gegroeid zijn, maar aan de andere kant is het voor veel ouderen te ingewik keld geworden. Ze zien door de bomen het bos niet meer. Een dergelijk probleem speelt ook bij de manier waarop beslist wordt wie waar mag wonen en welke hulp beschikbaar komt. „Er zijn veel verschillende aan- meldpunten en indicerende in stanties voor het beoordelen van (een deel van) de zorg vraag. Bovendien zijn er ver schillen in werkwijze en proce dures". SCHOU WEN-DUIVEL AND Amnesty-bijeenkomsten Deze week worden er door de Amnesty-groep Schouwen- Duiveland de volgende schrijf- bijeenkomsten gehouden. Van daag, dinsdag 22 september in de Gereformeerde kerk in Scharendijke en Nieuwerkerk en bij de familie Murphy in Noordgouwe, op donderdag 24 september kan men voor het schrijven van brieven terecht in de Prinses Julianaschool in Zierikzee. Tbnslotte zijn er schrijf avonden op maandag 28 september in de zaaltjes van de Gereformeerde kerken in Brouwershaven en Haamstede en bij de familie Van Damme in Ouwerkerk. In Noordgouwe is er gelegenheid om te schrij ven tussen 10.00 en 12.00 uur, in alle andere plaatsen is dat tus sen 19.00 en 20.30 uur. Er zijn voorbeeldbrieven voor de vrij lating van een gewetensgevan gene in Syrië die zonder aan klacht of proces vastzit, voor een verzoek tot garantie van de veiligheid van leden van het onafhankelijke Regionale Mensenrechtencomité CRED- HOS in Columbia die steeds meer het slachtoffer worden van aanslagen door paramili taire troepen en een verzoek om een onafhankelijk onder zoek naar de moord op het Zuidafrikaanse ANC-lid Tsepo Lengwati. OOSTERLAND PIT-collecte De PIT-collecte in Oosterland heeft een bedrag van 592 gul den opgebracht. Gevers en col lectanten worden bedankt voor hun medewerking. ARNEMUIDEN Sportontmoeting Meer dan tweehonderd mede- werk(st)ers van Kruiswerk, Gezinsverzorging en Algemeen Maatschappelijk Werk in de provincie Zeeland houden op vrijdag 25 september hun jaar lijkse sportontmoeting. Zij doen dat reeds voor het vierde jaar. Dit jaar vinden de activi teiten plaats op het terrein van het sportcentrum Het Zilveren Schor in Arnemuiden. Het pro gramma vermeldt volleybal, jeu de boules, tafeltennis en speerwerpen, maar ook een waterdraag/handicaprace en een roei wedstrijd waarbij men sponsen moet werpen door een hoepel. Het eindspel is een ploegentijdloop met hindernis sen rondom het haventje. Er hebben zich 24 teams aange meld. Deelnemers Zijn wijk verpleegkundigen, kraam- en Verwachting t/m zaterdag 26 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidoost 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidoost 4 ZON. EN MAANSTANDEN 23 sept. Zon op 07.27, onder 19.35 Maan op 02.17, onder 17.52 24 sept. Zon op 07.29, onder 19.33 Maan op 04.44, onder 18.14 Nieuwe Maan: 26 sept. (12.40) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De temperaturen in ons land blijven iets boven het gemiddel de liggen. Vooral aan het eind van de week kan het kwik weer ruim boven de 20 graden komen. Woensdag en donderdag is het iets koeler. De bui enkans is vooral woensdag nog vrij groot. Vrijdag en zaterdag zijn waar schijnlijk droge dagen. Zondag kan het weer tot buien komen. Buien die net als aan het begin van de week geactiveerd worden boven Frankrijk, waar de zomer nog niet helemaal voorbij is. Zo kwam het dinsdag in de oostelijke helft van Frankrijk tot zwa re onweersbuien die veel neerslag produceerden. Ook Zwitserland kreeg dinsdag onweer met zomerse proporties. gezins verzorgsters, maatschap pelijk werkenden en admi nistratief medewerkers van een groot aantal instellingen in heel Zeeland. De dag begint om 13.00 uur en wordt tegen 18.30 uur afgesloten met de prijsuit reiking en een informeel sa menzijn. VLISSINGEN Kennismakingsmiddag Zaterdag 3 oktober is er een kennisrmakingsmiddag Ge stalt en Bio-Energetika. Deze vorm van psychotherapie leert je contact te maken met je li- chaam, je gedachten en gevoe lens. Niet door te discussiëren en theoretiseren over je gevoel hoe je in elkaar zit, maar door ervaringsgericht aan "jezelf te werken. Zeggen dat je verdriet hebt, js jets anders dan werke lijk huilen, is een voorbeeld van de filosofie. De middag biedt de mogelijkheid iets van de sfeer van de therapie te proeven. Op woensdagavond 7 oktober start er een doorgaan de ervaringsgroep, die tien keer bij elkaar komt. De groe pen staan onder leiding van Angèle Nederlof, gestalt en li chaamstherapeute en worden gehouden in de Open Hof in Vlissingen. Voor meer infor matie en opgave: 01184-67542. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman'bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45.00 Per jaar f 179.00 Bij au torn. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3