Vaccinatie-campagne tegen polio in elf regio's Rijksoverheid moet ereschuld aan oud mijnwerkers inlossen Urker visser gedood bij aanvaring op Eems Hoger opgeleiden moeilijker aan het werk Noodzaak meer openheid naar burger wordt onderstreept Half miljoen boete en celstraf geëist tegen Urker vishandelaar Raad stemt in met beleidsnota communicatie Ziekte steekt de kop weer op Jam duurder Sociale binding Wegens verhandelen niet opgegeven visvangsten 0iee&. ZIERIKZEESCHE NIE'UWSBODE Volgens Limburgse stuurgroep DEN HAAG - De rijksoverheid moet op korte termijn een ereschuld inlossen aan ongeveer 350 oud-mijnwerkers die lijden aan de stoflong- ziekte silicose. Dat stelt de speciale Limbugse stuurgroep Silicose en oud-mijnwerkers" in een rapport dat dinsdag in Den Haag is aange boden aan staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid en aan de Limburg se Tweede-Kamerleden. Volgens de stuurgroep moet de regering aan elke silico- sepatiënt een eenmalige uit kering toekennen van 20.000 gulden netto. Het in lossen van de ereschuld kost zeven miljoen gulden. De zaak speelt al jaren. Om dat een oplossing van over heidswege uitbleef, stelde het provinciaal bestuur in april vorig jaar een speciale stuurgroep in. De oud- mijnwerkers zijn tussen de wal en het schip terechtge komen. Het recht op een uit kering zoals bepaald in de Ongevallenwet 1921 verviel toen in 1967 de Ongevallen wet werd omgezet in de wao. Wetswijziging Om aan deze situatie een einde te maken, is een wets wijziging vereist. Daar kun nen desilicosepatiënten niet op wachten, aldus de stuurgroep. Langer wachten noemt zij onaanvaardbaar, gezien de tijd die verstreken is sinds de sluiting van de mijnen en de hoge leeftijd van de oud-mijnwerkers. Zij stelt daarom voor dat pre mier Lubbers en staatsse cretaris Tbr Veld een veror dening in het leven roepen, zodat het geld kan worden uitgekeerd. Een nog op te richten stichting zou het geld moeten verdelen. Aan de uitkering dienen bepaal de voorwaarden te worden gesteld, meent de stuur groep. De silicosepatiënten moeten ten minste vijf jaar ondergronds in de Limburg se mijnen hebben gewerkt en daar de beroepsziekte hebben opgelopen. Verder moeten zij de Nederlandse nationaliteit bezitten of in gezetene zijn. Tfen slotte behoren zij voor 30 procent of meer arbeid songeschikt te zijn en daar van nadeel te ondervinden bij hun dagelijks functione ren. Binnen zes maanden, zo vindt de stuurgroep, moet een begin worden ge maakt met het inlossen van de ereschuld. In zeer dichte mist EEMSHAVEN - Een aanvaring op de Eems heeft maandagochtend een 19-jarige visser uit Urk het le ven gekost. Dat heeft de Rijkspolitie te Water be kendgemaakt. schepen werden licht gewond. De Rheinland liep een gat van anderhalve meter in de boeg op. De Rijkspolitie te Water heeft nog vergeefs een arts aan boord van de UK 16 gebracht, terwijl een Duitse douaneboot verpleegkundig personeel op de Urker kotter overzette. De vissersboot en de veerboot zijn op eigen kracht naar respectie velijk Eemshaven en Emden gevaren. De Rijkspolitie te Wa ter en de Duitse Wasserschutz- polizei hebben gezamenlijk een onderzoek naar de juiste toedracht van de aanvaring in gesteld. De visser voer op de Urker kot ter UK 16. Dit schip voer van uit de Eemshaven in dichte tot zeer dichte mist, met een zicht van minder dan honderd meter, richting zee. Net buitengaats werd de kotter geramd door de veerboot Rheinland, die van het Duitse Waddeneiland Bor- kum op weg was naar Emden. Door de aanvaring werd werd het achterschip van de Neder landse vissersboot over een lengte van 20 meter opengere ten. Het slachtoffer lag op dat moment in de kombuis te sla pen en werd gedood. Een aan tal bemanningsleden van beide UTRECHT - Hoger opgeleiden (hbo'ers en academici) worden steeds meer een zorgenkindje voor de arbeidsbureaus. Ze ko men steeds moeilijker aan werk. Het probleem heeft bo vendien een sterk regionaal karakter. Van de 90.000 bij de arbeidsbu reaus ingeschreven mensen met een hogere opleiding, is bijna de helft (44 procent) te vinden in de regio's Amster dam, Groningen, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. In de universiteitsstad Utrecht staan ruim 5000 hogeropgeleiden als werkloos ingeschreven, een kwart van het totale werklo- zenbestand. Landelijk is dat percentage 15 procent. Dat blijkt uit onderzoek dat het re gionaal bestuur voor de ar beidsvoorziening (RBA) in Utrecht heeft laten verrichten. De onderzoeksresultaten wer den dinsdag gepresenteerd bij de officiële opening van het zo geheten Tbp Centre Utrecht. Dat centrum gaat zich speciaal richten op begeleiding en be middeling van mensen met een hogere opleiding. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 september 00.45 143 07.05 -113 13.25 128 19.35 -134 24 september 02.10 163 08.15 -120 14.35 146 20.45 -146 ROOMPOT BUITEN 23 september 12.05 122 06.00 -104 18.30 -128 24 september 00.40 160 07.00 -114 13.05 146 19.25 -143 BRUINISSE 23 september 00.45 153 07.05 -119 13.25 137 19.35 -142 24 september 02.10 171 08.20 -128 14.35 152 20.45 -155 WEMELDINGE 23 september 00.50 150 07.05 -117 13.25 134 19.40 -140 24 september 02.10 169 08.15 -125 14.40 152 20.45 -152 BURGH-HAAMSTEDE - Met de inhoud van de nieu we beleidsnota communicatie die enkele weken ge leden het daglicht zag, konden de raadsleden giste ren, maandag, tijdens de raadsvergadering van har te instemmen. Ook met het feit dat met de uitvoe ring van hetgeen in de nota staat verwoord een uit breiding van kosten is gemoeid van zo'n 50.000 gul den. Al eerder gaf de commissie algemene en bestuurlijke zaken een positief advies over de nota. Een van de uitvloeiselen van het nieuwe communicatiebe leid was de open dag die de ge meente Westerschouwen afge lopen zaterdag hield in het ka der van de Landelijke Gemeen tedag. Deze open dag bleek een doorslaand succes. Maar liefst duizend mensen maakten van de gelegenheid gebruik om rechtstreeks met bestuurders en ambtenaren in contact te treden. Alle raadsleden spra ken dan ook hun lof uit naar degenen die zich hadden bezig gehouden met de organisatie en de uitvoering van de open dag. Ook de nota die is opgesteld door de voorlichtingsfunctio naris van de gemeente, de heer G. van Breugel, en waarmee een meer gestructureerd en ge coördineerd communicatiebe leid wordt nagestreefd vond al le steun bij de raadsleden. „Onze fractie hecht veel waar de aan een goede voorlichting. Daar moeten we meer geld en aandacht aan besteden", vond de heer C. A. Hoorweg, fractie voorzitter van de WD. „De no ta is duidelijk en getuigt van creativiteit. De vraag blijft of alle doelen die erin gesteld zijn haalbaar zijn". Ook over de 50.000 gulden meerkosten maakte de heer Hoorweg voor alsnog geen problemen, al vond hij het vanzelfsprekend dat bij de behandeling van de begroting 1993 de prioriteiten worden vastgesteld en eventue le correctie zou moeten worden toegepast als aan andere zaken de voorkeur werd gegeven. De heer H. J. Klatter (CDA) onder schreef deze worden. Hij op perde het idee om met een kort samenvattend voorlichtings plan te komen voor de verschil lende taakvelden van het ge meentebestuur. Speciale aan dacht hierin kon het voorlich tingsblad van de gemeente krijgen. De heer J. van den Berge (SGP/GPV/RPF) vroeg zich af of het wel nodig was om aller lei folders over onderwerpen uit te gaan geven. „Kunnen we dan niet beter en frequenter in formatie geven in de gemeente folder was zijn vraag". Een ver hoging van de frequentie van de uitgave van het gemeente blad wordt overigens ook ge noemd in de beleidsnota. De heer J. C. Hendrikse (PvdA) vond het vooral belangrijk om de voorlichting naar de burger zo duidelijk mogelijk te hou den. „Het gevaar bestaat dat er in de voorlichting veel ambte lijke taal sluipt die voor de mensen moeilijk te begrijpen is". UTRECHT - Mensen die het risico lopen om met het poliovirus te worden besmet kunnen zich in elf re gio's gratis laten vaccineren. Het ministerie van WVC heeft dit maandag meegedeeld nadat bij een jongen in de Alblasserwaard definitief polio was vastgesteld. De afgelopen veertien jaar was in Ne derland geen polio meer geconstateerd. Poliomyelitis, de officiële naam van kinderverlamming, is een ernstige neurologische aandoening. Kinderverlam ming is overigens een zeldzame complicatie na besmetting met het poliovirus. De meeste in fecties verlopen symptoomloos of gaan gepaard met griepach- tige verschijnselen. Aangezien het virus zich via de ontlasting van besmette personen ver spreidt, vermindert een goede hygiëne de kans op infectie. Besmetting In gebieden waar in eerste in stantie mogelijk gevaar voor besmetting bestaat worden in woners door de plaatselijke GGD oproepen. Daarbij gaat het om-mensen die na 1930 zijn geboren en die in het verleden niet of onvolledig tegen polio zijn ingeënt. Dus ook degenen die in hun kinderjaren niet de complete serie van vijf vacci naties tegen kinderverlam ming hebben gehad. Zij kun nen vanaf 22 september het po- liovaccin gratis oraal toege diend krijgen (op een „suiker klontje"). De meeste mensen die voor 1930 geboren zijn heb ben een natuurlijke afweer op gebouwd. Zij worden niet op geroepen, maar als «ze dat wil len kunnen ze zich ook laten vaccineren. De gemeenten waar de vaccinatie-campagne wordt ge voerd zijn geselecteerd op grond van een analyse van de mogelijke verspreiding van het virus. Het gaat om veertien ge meenten in de regio Dordrecht, zeven in de regio Rotterdam (waaronder de stad Rotter dam), zestien op de Zuid- Hollandse Eilanden, veertien in de regio Midden Holland, dertig in Zeeland, zes in de Rijnstreek, zes in Delft Oost- land, zeven in het Westland, drie in de regio Nieuwe Water weg Noord, vier in de regio Breda en om vijf gemeenten in de regio Rivierenland. De GGD'en in deze regio's zullen via de plaatselijke media be kend maken waar en wanneer het vaccin te krijgen is. Mensen in de betrokken gemeenten die na 1930 zijn geboren en die vol ledig zijn ingeënt, maar die de laatste vaccinatie tegen polio meer dan vijftien jaar geleden hebben gehad, kunnen op ver zoek eveneens gratis - een extra injectie tegen polio krijgen. Buiten de elf aangewezen ge bieden is ook gratis vaccinatie mogelijk. Hiervoor komen in aanmerking mensen die na 1930 geboren zijn en die niet of onvolledig zijn ingeënt of die meer dan vijftien jaar geleden de laatste vaccinatie hebben gekregen. Zij kunnen voor na dere informatie terecht bij de GGD in hun eigen woonplaats. Het ministerie overweegt niet om scholen te sluiten. Volgens WVC levert dat geen bijdrage aan het inperken van de ver spreiding van het poliovirus. Het poliovaccin zit sinds de ja ren '50 in het Rijks vaccinatie programma. Het percentage kinderen dat hierdoor volledig tegen polio wordt ingeënt ligt daardoor gemiddeld ruim bo ven de 90. Slechts een klein deel van de bevolking wijst, meestal om principiële (vooral godsdienstige) redenen inen ting af en is daardoor niet of onvolledig gevaccineerd. Het aantal mensen dat nu voor oraal polio-vaccin in aanmer king komt zal daarom beperkt zijn, aldus het ministerie. LEIDEN - Jam wordt de ko mende weken vijf tot vijftien cent per pot duurder. Volgens de Vereniging van de Nederlandse Groenten- en Fruitverwerkende Industrie (Vigef) is de prijsverhoging het gevolg van een tegenvallende aanvoer van enkele fruitsoor- ten. Door de droge zomer is met name het aanbod vanuit Oost-Europa onder het norma le niveau gebleven. EM Springtij 28 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 aanpassing van de verkoop voorwaarden voor bouwgrond. De heer dr H. J. van Zuylen (VVD) voegde hier aan toe dat ook onder de plaatselijke be volking een stemming heerste tegen de toename van bui tenstaanders die zich in de ge meente vestigen. Hij was het ook die twee agendapunten la ter tegen stemde bij het voor stel om bouwgrond te verko pen aan een familie uit Nu- mansdorp. „We maken onszelf belachelijk om nu wel in te stemmen. Ik ben het hier volslagen niet mee eens". Als enige zo bleek ZWOLLE - Volgens het openbaar ministerie in Zwol le heeft de Urker Vishandelaar Neboma bijna vier ton winst gemaakt op verhandelen van niet opgege ven visvangsten van Urker vissers. De winst kwam voort uit een omzet in de eerste tien maanden van 1990 van 38 miljoen gulden, zo heeft het OM becij ferd. Rechtbankpresident mr. R. Weenink deelde dit maandag mee aan het begin van een vier daagse zitting, waarvoor het openbaar ministerie 43 dag vaardingen heeft doen uitgaan. Vissers en vishandelaren uit Urk en Den Helder moeten zich verantwoorden voor frau duleus handelen met betrek king tot de opgaven van hun visvangsten. De meesten van hen is naast het plegen van fraude met facturen of log boekformulieren ook deelna me aan een criminele organisa tie tenlastegelegd. De officier van justitie mr. I.H.B. van Zevenbergen-Joele eiste tegen hoofdverdachte Ne boma een boete van 500.000 gulden alsmede inlevering van het wederrechtelijk genoten voordeel van 385.000 gulden. Neboma-directeur G. Nentjes (55) uit Urk zou zelf een gevan genisstraf van achttien maan den, waarvan zes maanden voorwaardelijk moeten krij gen. Overschrijding Neboma, zo luidt het verwijt, kocht de tong en schol die de vissers boven hun contingente- ring uit zee haalden. Die vis werd niet via de afslag ver kocht, maar via Neboma. Wat betreft de tong ging het om een overschrijding van 110 procent. De scholoverschrijding was veel minder; rond de 9 procent. Handelaar G. Koffeman en zijn bv kregen eisen te horen van zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk en 100.000 gulden boete. Hem is alleen deelname aan de criminele organisatie van Neboma tenlastegelegd. De advocaat van Nebo- ma/Nentjes, mr. M. Moszko- wicz, bepleitte vrijspraak voor zijn cliënt. Niet alleen zouden er in het vooronderzoek proce durele fouten zijn gemaakt, maar ook acht hij valsheid in geschrifte noch deelname aan een criminele organisatie be wezen. Koffeman's raadsman mr. H.G. Ruis stelde dat zijn cliënt Neboma steeds als „een tweede afslag" heeft gezien en gedwongen werd om voor zijn afnemers bij Neboma te kopen, omdat op de visafslag te wei nig aanvoer was. „Hij heeft niets te maken met achterlig gende organisatie." Ook hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Vonnissen op 5 oktober. DEN HAAG - Op de nieuwe identiteitskaart/Europese reiskaart zal een persoonsge bonden nummer worden ver meld. De voorkeur van het ka binet gaat uit naar het sofi- nummer, omdat dit nummer een breed maatschappelijk ge bruik kent en een belangrijke functie kan gaan vervullen bij de fraudebestrijding. door Mare Legendre Dinsdag 22 september Zierikzee Open dag Werkgroep Schoolbi- ologie Schoolnatuurgids. Maarstraat 12. Van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Kreaclub voor kinderen van zes tot tien jaar. CLubhuis De Lichtboei. Van 13.30-15.00 uur. Bijeenkomst PCOB. Driehoek. 14.00 uur. Modeshow Patty Monard. Con certzaal. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Donderdag 24 september Zierikzee ANBO-spelmiddag in Pater noster. 14.00 uur. Schrijfbij eenkomst Amnesty International. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Informatie-avond Vakbonds- school FNV Schouwen-Duive- land. Paternosterstraat 1. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Oosterland Verkoping door De Schutse. Bij familie De Bruine, Lage Maire- weg 14. Van 09.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 25 september Zierikzee Kunstbeschouwing Stichting Schouws.Spel. Vismarkt. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Oudéren. Ge meentehuis. 14.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk Braamfeest. OBS De Dob belsteen. Van 08.30 tot 22.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 18.00 uur. Zaterdag 26 september Zierikzee Activiteitenmarkt Rode Kruis. Sporthal Onderdak. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zang- en orgelavond Woord en Daad. Christelijke Gerefor meerde kerk. 19.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse CJV Bejaardendag. CJV-kamp. Gehele dag. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Zondag 27 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Najaarsevenement Citroën DS- club. Delta Expo. Van 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 28 september Kerkwerve PvdA-Kamerlid D. W. de Cloe spreekt over herindeling. Dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. Haamstede Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Familie Van Damme (Zwanenburgseweg 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 september Scharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2