UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Korpscommandant O. V. Boom: ,,We hebben gedaan wat we konden doen" Raadsleden in principe akkoord met krediet voor jongerencentrum Big S 0 r I- f 1.995,- deurloo intermeubel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Operatie treinreis Rode Kruis naar Kroatië geslaagd Noodzaak aanpassing gebouw onderstreept 3 OUDERENZORG 7 ACHTERGROND 9 HOCKEY Brugkaarten gestolen Benzine gestolen Inbraak in auto Technische storing dé krant van schouwen -duiveland! j ?b<3 - 32fc>Cj ZIERI ESCHE NIEUWSBODE Aktieprijs 2+2Vz zitsbank Prijs geldig tot Div. stoffen. Wisselbare hoes.^T 30 september Haringvlietplein 4 - Zierikzee I DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25226 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Korpscommandant O. V. Boom: kertsma). .Als je afscheid neemt van die mensen sta je toch met een brok in je keel". (Foto: Marijke Fol- WESTENSCHOUWEN - „In alle opzichten is de ope ratie geslaagd te noemen". Commandant van het korps Noord- en Midden-Zeeland van het Rode Kruis, de heer O. V. Boom uit Westenschouwen, kan vermoeid maar tevreden terugkijken op de treinreis naar Zagreb van vorige week waarbij 465 vluchtelin gen uit het oorlogsgebied zijn opgehaald. De eerste grootschalige hulpactie na de ramp in 1953 wordt dankzij de grondige voorbereidingen en de inzet van alle medewerkers tot een goed einde gebracht. De commandant: „We hebben gedaan wat we konden doen en onze taak prima volbracht". Nadat de treinreis van het Ro de Kruis richting Joegoslavië een aantal weken geleden op het laatste moment werd afge zegd, konden de ruim dertig vrijwilligers van het Zeeuwse korps samen met hun Zuid- Hollandse collega's vorige week toch vertrekken naar Kroatië om hier 465 vluchtelin gen op te halen. Dinsdag 15 september, 09.17 uur. Op het perron van station Den Bosch vertrekt de trein van het Rode Kruis met de be stemming Zagreb in Kroatië. Aan boord de vrijwilligers van de Rode Kruis korpsen uit Zee land en Zuid-Holland. ,,De spanning was op de heenreis duidelijk voelbaar. Er was ons verteld dat dit misschien de laatste missie naar het voor malig Joegoslavië zou zijn en vandaar dat we rekenden op het vervoer van ernstige ge wonden. Minder zwaar gewon den konden immers per bus of vliegtuig naar Nederland wor den gehaald". In de vijftien wagons van de trein zijn in overvloed verbandkisten, en andere hulpverleningsappara- tuur opgeslagen. Per twee wa gons is een arts aanwezig. Ondanks de spanning over wat men in Zagreb aan zou treffen wordt er 's nachts toch nog re delijk goed geslapen. Volgens de tijdsplanning loopt de trein om exact 07.00 uur het station van Zagreb binnen. ,,We keken uit op een schitterend vredig landschap. Heel raar terwijl je weet dat er 200 kilometer ver derop zwaar gevochten wordt. Ik had verwacht dat de mensen zich op het perron hadden op gesteld, zodat we na het inchec ken direct de terugreis konden aanvaarden". Dit bleek niet het geval. De groepen vluchtelin gen komen met bussen het sta tion voorrijden. Per bus krij gen de gewonden een sticker met een bepaalde kleurcode zo dat precies kan worden be paald wie in welke wagon moet plaatsnemen. Aldus ver loopt de verdeling over de trein zeer geordend. Mensen die op het perron staan en ook mee willen worden doorverwezen naar het kantoor van de Vreem delingendienst waar wordt ge controleerd of hun naam voor komt op de formulieren. Bij het vertrek om 13.20 uur ont staat nog enige consternatie omdat een vrouw haar man die per ambulance naar het station zou worden gebracht nog niet heeft gezien. De deadline voor vertrek die was vastgesteld om 13.00 uur is al overschreden en de verantwoordelijke man van de Nederlandse Spoorwegen besluit dat er toch vertrokken moet worden. De vrouw wordt de toezegging gedaan dat haar echtgenoot bij het eerstvolgen de transport wordt meegeno- In het Zeeuwse gedeelte van de trein zitten 74 mannen, 109 vrouwen en 77 kinderen. De ca tering, de hulpverleners en de tolken kunnen direct aan het werk. ,,Met name de tolken hebben enorm veel werk ver zet. Aan de dokter moesten zij doorgeven wat de patiënten mankeerden en daarbij moes ten zij de meest vreselijke er varingen van de mensen aan horen". Gewend als zij zijn aan het tekort aan voedsel in hun eigen land willen de vluchte lingen de overblijfselen van het eten wat zij krijgen uitge reikt' hamsteren. Vanwege de hygiëne-voorschriften is dit niet toegestaan, alleen het eten dat verpakt is mag bewaard worden. Relativeren 's Nachts is het rustig in de trein. Door de vermoeienissen kunnen toch veel vluchtelin gen de slaap vatten. De heer Boom raakt in gesprek met een vrouw. „Met handen en voeten vertelt zij wat zij samen met haar man heeft meegemaakt. Haarhuis is gebombardeerd en haar drie zonen zijn in de oor log omgekomen". Een foto van een grafkist met daarin één van haar jongens die zij aan de commandant toont is het tries te bewijs. „Als je die ervarin gen aanhoort ga je toch relati veren en weet je hoe goed je het thuis hebt met je werk en je ge zin. De verhalen hebben een grote indruk achtergelaten bij de hulpverleners". Om half acht breekt er een nieuwe dag aan. De vluchtelingen worden nu ook zelf ingeschakeld bij het opruimen van de bedden en het rondbrengen van het ont bijt. Leuk om te doen „Dit nam voor de hulpverle ners een hoop werk uit handen en ze vonden het zelf ook leuk om te doen. Met het boekje Hoe en wat in het Joegoslaafs wordt er voor zover mogelijk gecommuniceerd met de reizi gers. Precies volgens het tijd schema rijdt de Rode Kruis- trein op donderdag Den Bosch binnen. Hier staan de bussen en de ambulances te wachten om de mensen naar de verschil lende opvangcentra en naar het noodhospitaal in Utrecht te vervoeren. „Als je dan afscheid neemt van die mensen sta je toch met een brok in je keel. Zelf weet je dat je naar huis gaat. Bij hen is de toekomst nog ongewis". BURGH-HAAMSTEDE - Het beschikbaar stellen van een krediet van 125.000 gulden voor de aanpas sing van het gebouw waar jongerencentrum Big S in zetelt was pas laat aan de agenda van de raadsverga dering van gisteren, maandag, toegevoegd. Gezien de tijdsdruk om in aanmerking te komen voor een subsidie van 85.000 gulden van de provincie namen de raadsleden toch direct een besluit. Met uitzonde ring van de fractie van de RPF/GPV/SGP gingen al len akkoord met het geven van het krediet. Met het voorbehoud dat er meer onderzoek wordt verricht naar de exploitatie-inkomsten die Big S door het in slaan van een nieuwe koers in de toekomst denkt te halen. Maandag 14 september werd het college van burgemeesters en wethouders op.de hoogte ge steld van het wegvallen van een gesubsidieerd bouwproject in Goes. Dit project was opge zet in het kader van de regeling Jongeren bouwen voor jonge ren. Door het afblazen van het project bestaat er de mogelijk heid voor een ander project in Zeeland in aanmerking te ko men voor een subsidie van 85.000 gulden. Mits binnen twee weken door de gemeente met de uitvoering van het pro ject wordt ingestemd. Met de 85.000 gulden subsidie en de 125.000 gulden van de gemeen te kan de aanpassing van het gebouw van Big S worden vol bracht. De noodzaak om tot die aan passing te komen bestaat al ge ruime tijd. De huidige inrich ting voldoet niet aan de eisen die aan een jongerencentrum worden gesteld en maken een eigentijdse exploitatie onmo gelijk. Enkele maanden kwam de nota Van jeugdsoos tot jon gerencentrum uit opgesteld door het bestuur van Big S. Hiermee werd duidelijk dat Big S zich door wijziging van beleid wilde richten op een grotere doelgroep. Gezien de hoge kosten die er gemaakt moeten worden en vanuit prin cipiële overwegingen kon de heer J. van den Berge (SGP/ GPV/RPF) niet instemmen met het voorstel. Hij bleek de eni ge. De heer A. J. Padmos (CDA) sprak zijn waardering uit voor het werk dat Big S doet en heeft gedaan voor jongeren. Ter plekke zijn de raadsleden wezen kijken naar de toestand van het gebouw, nadat Big S haar wijziging in beleid be kend had gemaakt. „Degene die het gebouw van binnen en van buiten heeft gezien heeft moeten concluderen dat er iets moet gebeuren", aldus Pad mos. „Het voorstel komt als een donderslag bij heldere he mel en zo kan het gebeuren dat je als raadslid moet beslissen om 125.000 gulden uit te geven om daarmee 85.000 gulden te verdienen". De fractie van het CDA ging in principe akkoord met dit voorstel maar wilde daarnaast meer duidelijkheid of Big S met haar nieuwe con cept ook meer publiek zal trek ken. Fractievoorzitter van de WD, de heer C. A. Hoorweg'vond het prima dat het college met het voorstel was gekomen. „Als we maanden later hadden gehoord van de subsidiemoge lijkheden en we hadden van niets geweten, had u een veeg uit de pan gekregen". Evenals de vorige spreker wist ook de liberaal dat er iets met het ge bouw moest gebeuren en dat als er nu niet zou worden inge stemd er volgend jaar betaald moest worden voor de ver bouw. Men was immers al ak koord gegaan met de beleids nota van Big S. Wel wilde de WD-voorman meer cijfers over een verbetering van exploitatie-inkomsten van het jongerencentrum. G. J. W. van der Salm: „Ook so ciale sector gebaat bij ver scherpte voorwaarden voor de koop van bouwgrond Ook de heer J. C. Hendrikse (PvdA) kon zich hier bij aan sluiten. „We gaan akkoord met het principebesluit en wachten op meer gegevens". Wethouder G. J. W. van der Salm gaf nog eens aan waarom er zo'n haast was geboden met de beslissing. „We moeten op korte termijn handelen. Iedere week neemt de subsidie af en in 1993 krij gen we niets meer". Tbchnisch inhoudelijk wordt er verder in gegaan op de kwestie tijdens de commissie openbare werken volgende week maandag 28 september. De financiële kant komt aan de orde twee dagen later op woensdag 30 septem ber tijdens de vergadering van de commissie financiën. Definitie Voor buitenstaanders wordt het moeilijker om in de ge meente Westerschouwen grond te kopen en zich hier te vesti gen. Tbt nu toe moesten moge lijke kopers een sociale of eco nomische binding hebben wil den zij in aanmerking voor de koop van "bouwgrond binnen de gemeentegrenzen. Het be grip sociale binding werd ech ter anders uitgelegd als dat werd gedaan door woning bouwvereniging Beter Wonen. Door een gelijkschakeling van de definitie van de woning bouwvereniging wordt verwar ring voorkomen. Aan de socia le binding van een kandidaat koper wordt nu voldaan als men minimaal zes jaar onafge broken in de gemeente heeft gewoond of wanneer menteen familielid heeft in de eerste lijn die in de gemeente woont en als medische indicatie ver eist dat men in de buurt van dat familielid dient te komen wonen. Wethouder G. J. W. van der Salm legde ook uit dat de verscherpte voorwaarden een gunstige invloed hebben op toewijzing van woningen in de sociale sector door de provin cie. „Op dit moment kunnen we slechts vier vijf woningen bouwen in de huursector. De provincie ziet scherp toe op de groei van de gemeente. Het vrijlaten van de verkoop van grond kan dus gevolgen heb ben voor de sociale sector. Nu staan er reeds tweehonderd in geschreven voor de koop van een kavel". Alle raadsleden konden instemmen met een vervolg pagina 2 Jeugd is geen leeftijd, het is een geestestoestand. Ullman Enkele buien HET WEER Veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Later op de dag vooral in het zuiden van het land ook opklaringen. Min.temp. rond 14, middagtemperatuur rond 18 graden. Meest matige wind, kracht 3 4, uit zuid tot zuidwest. BROGUM Brogum heeft de Dijk weten te contracteren als topact van vierde lustrumfestival. 1 Begeleidingscommissie Ouderenzorg vindt dat rege ringsbeleid niet aansluit bij wensen ouderen. Bruenaar Kees Hoogerwerf vertelt over zijn werk, hob by's en handicap. Vechtpartij ontsiert het hockeyduel tussen HDS en Forcial. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's UTRECHT - In de stad Utrecht wordt van 25 september tot 31 oktober een festival van kerk koren gehouden. Volgens de ju bilerende 70-jarige Utrechtse zangvereniging A. Verhey, dat het zangfeest op touw heeft ge zet, is het voor het eerst dat in Nederland een dergelijk festi val wordt gehouden. In totaal 17 koren doen mee. Op vrijdag 30 oktober wordt het festival afgesloten in de St. Augusti- nuskerk. Op die slotavond- la ten alle 17 koren, goed voor cir ca 400 koorleden, zich horen. ZIERIKZEE - Uit de auto van mevrouw R. uit Zierikzee wer den tien brugkaarten gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Minderbroederstraat in Zie rikzee. Het totale schadebe drag is niet bekend. OUWERKERK - Uit drie auto's in Ouwerkerk is in de afgelopen dagen benzine ge stolen. De auto's stonden geparkeerd achter een gesloten hekwerk aan de Koningin Julianastraat in Ouwerkerk. Benadeelde is R. uit Ouwerkerk. De totale omvang van de schade is niet bekend. BROUWERSHAVEN - Me vrouw S. uit Mönchenglad- bach deed bij de politie aangif te van diefstal uit haar auto. De totale omvang van de scha de is niet bekend. De auto van mevrouw S. stond geparkeerd aan de Langendijk in Brouwershaven. Uit de auto werden persoonlijke papieren, twee portemonnees, twatflf Eu rocheques, een foto-camera, twee leren jassen en een sleu telbos ontvreemd. ZIERIKZEE - Als gevolg van een technische sto ring heeft gisteren, maandag, een groot deel van de abonnees van de Zierikzeesche Nieuws bode een krant ontvan gen met een geheel of ge deeltelijk zwarte pagi- Op de pagina in kwestie stond het verhaal van le vensgenieter Kees Hoo gerwerf uit Bruinisse. Als service aan de lezer drukken wij vandaag het paginagrote inter view met Hoogerwerf nogmaals af. Met excu ses voor het ongemak. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. I 45,— jaarabonnement t 179,— D jaarabonnement met autom. afschr. I 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats; telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Gd Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1