Kamer opgelucht na Frans „ja" tegen Maastricht Minister Van den Broek opgelucht over Frans ja Honderden deelnemers aan Mars tegen Racisme 0iee& i< nee* eeooee titeevtptre>j Mi/iü ees'Mir J 1 agena Open huis gemeente Westerschouwen succes Waarschuwingssysteem vervoer gevaarlijke stoffen in gebruik NOS: Uitslag referendum biedt niet veel nieuws 'Geen groot scheepse voor lichtings campagne' Europees integratieproces niet verder geblokkeerd Muziek- uitwisseling in Zierikzee BBsnnaB Eindpunt Europees parlement in Straatsburg 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 Naast gemeentelijk personeel gaven zaterdag ook gemeente lijke politici acte de présence. H. J. Klatter (CDA); „Het is heel leuk om hier te zijn. Dan zie je tenministe eens wat voor volk er in Westerschouwen woont". Peinzend; „Dan ga je toch anders kijken tegen herin deling. Uit sociaal-maatschap pelijk oogpunt is het denk ik ongewenst als de afstand tus sen bestuurder en burger gro ter zou worden". Bloemzaad Afgaande op de woorden van hoofd plantsoenendienst S. L. de Feiter schieten er volgend jaar in een heleboel tuinen in Westerschouwen fleurige veld- boeketten de grond uit. Door de dienst werden gratis zakjes veldbloemen-zaad uitgedeeld. „Ik heb al veel klanten gehad, en ze willen allemaal zo'n zak je zaadjes", aldus De Feiter. Met een foto-expositie als hulp middel probeerde hij de bezoe kers het verschil tussen traditi oneel en ecologisch groenbe- heer uit te leggen. De plantsoenendienst van de gemeente Westerschouwen zit volgens De Feiter nu in een overgangsfase tussen traditio neel groenbeheer en ecologisch groenbeheer. Grootste verschil is dat in het traditionele groen beheer vaak gebruik wordt ge maakt van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen terwijl dat bij ecologisch groeybeheer uit den boze is. „Bij het ecolo gisch groenbeheer laten we de natuur wat meer zijn eigen gang gaan", aldus De Feiter. Hij zegt maar weinig negatief commentaar te hebben gekre gen op de manier waarop de ge meente Westerschouwen met het gemeentelijk groen om gaat. „We zijn nu twee jaar be zig zonder gebruik van chemi sche middelen. In het begin krijg je veel commentaar. Maar als je goede voorlichting geeft kun je veel misverstanden uit de weg ruimen. Dat is echt dui delijk merkbaar". Geen stropdassen Nu eens niet het beeld van de ambtenaar die, keurig voorzien van stropdas, achter zijn bu reau zit. Dat wilde Van Breu- gel, en met hem de gemeente Westerschouwen, zaterdag aan haar bezoekers laten zien. En hij denkt dat men daar won derwel in geslaagd is. „Ik denk dat dit zeker drempelverla gend zal werken", aldus de ge- meentevoorlichter. Behalve de moeilijk meetbare resultaten met betrekking tot het denken van de burgers over de gemeen te boekte men ook enkele tast bare resultaten. „Er was bij voorbeeld een echtpaar dat zich in kwam laten schrijven als inwoner van Westerschou wen", aldus Van Breugel. „En er was een echtpaar uit Zierik- zee dat op de fiets naar Haam stede was gekomen om hier een kijkje te komen nemen, dat zijn toch leuke dingen". Hij steekt niet onder stoelen of banken dat de manier waarop de gemeente Westerschouwen zich zaterdag aan den volke presenteerde veel voorberei ding heeft gekost. „We hebben alle afdelingen gevraagd of ze zelf iets wilden verzinnen en dat is heel goed uitgepakt", al dus Van Breugel. „Het was een hoop werk, maar het is het dubbel en dwars waard ge weest. Ook al hebben we zo'n beetje alle bolussen uit de ge meente Westerschouwen opge maakt". In het Friese Burum BURUM - In het Friese Burum is zaterdag een proef begonnen met een waarschuwingssysteem voor vrachtwagens met gevaarlijke stoffen. Als waar dan ook in Europa een ongeluk gebeurt met één van de deelnemende vrachtwagens, wordt via de satelliet binnen 15 seconden een noodbericht uitgestuurd. Het gaat voorlopig om een proef van een jaar met vier transportbedrijven. Het sy steem is ontwikkeld in op dracht van het ministerie van verkeer en waterstaat en heeft twee miljoen gulden gekost. De berichten over ongevallen worden opgevangen door het Communicatie Centrum Drie bergen dat vervolgens hulpver lenende instanties in binnen- en buitenland informeert over de plaats van het ongeluk en de lading die wordt vervoerd. Projectleider Telematica Ge vaarlijke Stoffen P.G. Wild schut sluit niet uit dat het sy- HILVERSUM - Het referen dum in Frankrijk over het Ver drag van Maastricht vormde voor de NOS zondagavond geen aanleiding voor een extra uitzending van NOS-Laat op Nederland 3. De reguliere journaaluitzendingen zijn vol doende, zo had de NOS- programmastaf al eerder ge oordeeld. Volgens een woordvoerder van de NOS zijn de afgelopen da gen de verschillende opvattin gen over het referendum ook bij de omroepstichting al uit gebreid aan de orde geweest. steem in de toekomst verplicht wordt. Probleem daarbij is vol gens hem dat veel vrachtwa gens slechts af en toe gevaarlij ke stoffen vervoeren. De eige naren kun je volgens hem in zo'n geval moeilijk een investe ring van 25.000 gulden per vrachtwagen laten plegen. NEW YORK - Minister Van de Broek van buitenlandse zaken ziet in de nipte keuze van de Fransen geen aanleiding in Ne derland een grootscheepse campagne voor het Verdrag van Maastricht te gaan voeren. Maandag krijgt de Tweede Ka mer de 500 antwoorden op de even zovele vragen die zij over „Maastricht" heeft gesteld. Als dat vbldoende publiciteit krijgt, zal het volgens de be windsman helpen de achter gronden van het Verdrag te ver helderen. Daarnaast komt de regering met een brochure over Maastricht. Tenslotte zullen in de komende maanden informatie- en discussiebijeen komsten worden gehouden om op vragen van de burgers ant woord te kunnen geven. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 september 12.00 114 05.35 -108 18.10 -121 ROOMPOT BUITEN 22 september 10.50 108 04.45 - 100 23.35 136 17.20 -113 BRUINISSE 22 september 12.00 125 05.20 - 114 18.10 -126 WEMELDINGE 22 september 12.00 121 05.35 -112 18.15 -125 Springtij 28 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De regeringspartijen CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben zondagavond opgelucht gereageerd op de het Franse „ja" tegen het Verdrag van Maastricht. De Kamerleden Van der Linden (CDA) en Lonink (PvdA) zeiden dat hiermee het Eu ropese integratieproces niet verder is geblokkeerd. Beiden benadrukken het positieve belang van de uitslag voor de relatie tussen Frankrijk en Duits land. „Bij een gewonnen wedstrijd tellen de doelpunten niet", zei Van der Linden. De taakafba kening tussen de Europese Ge meenschap, de lidstaten en de regio's moet nu verder vorm krijgen door de praktische in vulling van het zogenoemde subsidairiteitsbeginsel (wat door een lagere overheid kan worden geregeld, moet niet door een hogere - op Europees niveau - worden geregeld), meent Van der Linden. Lonink wees er op dat een Frans 'nee' het gevaar in zich had van „een verwijdering tussen Frankrijk en Duitsland als kern van Eu ropa". Groeien Het Franse ja houdt volgens Lonink weliswaar in dat „we verder kunnen met Maas tricht" maar maakt tevens zichtbaar dat het Europa van de burger nog beter vorm moet krijgen. „Dat is ook een op dracht aan de Nederlandse po litiek. Zeker nu in Engeland en Duitsland de twijfels beginnen te groeien", aldus de sociaal democraat. Lonink wees daar bij tevens op de problematiek zoals in Rostock en het voor malige Joegoslavië waar Euro pa geen echt antwoord op weet te geven. Datzelfde geldt vol gens hem voor het mlieu en het buitenlands beleid in het alge meen. Het krappe „ja" in Frankrijk is voor de VVD geen reden „de komende nacht beter of slech ter te slapen", zo vatte buiten landwoordvoerder Weisglas de liberale reactie samen. De uit slag houd weliswaar in dat het Nederlandse parlement door gaat met het ratificatieproces van het verdrag van Maas tricht, maar zoals bekend staat de VVD daar met „zeer ge- mèngde gevoelens tegenover". Democratische controle De liberalen onderschrijven de doelstellingen wat betreft in tensievere samenwerking, maar hikken aan tegen de zeer gebrekkige democratische con trole. De VVD zal pas aan het einde van het Kamerdebat over Maastricht een eindoordeel vellen. Maar de „zeer krappe marge in Frankrijk" toont vol gens Weisglas eens temeer aan hoe weinig steun bij de bevol king bestaat ten opzichte van Maastricht. Daar komt volgens hem bij dat degenen die na de Franse uitslag zeer enthousiast zijn, zich niet rijk moeten reke nen. Na het Deense nee in afge lopen juni is er feitelijk geen Maastricht meer, „de Fransen hebben dat niet kunnen helen. D66-fractievoorzitter Van Mier- lo zei „verheugd" te zijn dat het geen „nee" is geworden, maar waarschuwde eveneens voor al te grote vreugde. „Formeel is het goed afgelo pen, maar de Europese rege ringsleiders zouden een grote fout maken als ze de ontwikke lingen die nu zichtbaar zijn ge worden niet buitengewoon ern stig nemen. Ze moeten zich af vragen in hoeverre de negatie ve gevoelens in meerdere lan den tegen Maastricht niet het „nee" is van de burgers tegen de eigen politiek", aldus van Mierlo. Voor Groen Links ver andert er na het Franse refe rendum niets in haar stand punt dat al na het Deense „nee" over Maastricht moet worden heronderhandeld. „Het is gewoon een slecht ver drag, het minimale ja in Frankrijk toont nog eens aan hoeveel kritiek en verzet er bij de burgers is", aldus een woordvoerder. Voldoende om proces voort te zetten DEN HAAG - Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft zondagavond opgelucht gerea geerd op de positieve uitslag van het Franse referen dum over het Verdrag van Maastricht. In KRO- Brandpunt zei Van den Broek telefonisch vanuit New York dat de krappe meerderheid van ja- stemmers voldoende is „het proces van Maastricht voort te zetten". wat te genieten valt", aldus de wethouder. Van der Wekken liet niet na in zijn welkomstwoord de nodige promotie voor Zierikzee te ma ken. ,Ik hoop dat u niet alleen voor de muziek gekomen bent want Zierikzee heeft nog veel meer te bieden", aldus de wet houder. Hij sprak de hoop uit dat de muziekuitwisseling het begin zou mogen zijn van een boeiende uitwisseling. Uit handen van mevrouw Den Ou den kreeg de wethouder een Bergambachtse kaas aangebo den. Na dit verbale geweld ging men over tot waar men voor ge komen was; muziek. Het 50 le den tellende muziekgezelschap Kononklijke Harmonie Kunst en eer uit Zierikzee opende de festiviteiten. Daarna volgde een optreden van zangvereni ging Vriendschap uit Berken- woude. Vervolgens werd de Beuse vrijgemaakt voor mu ziekvereniging Excelsior '64 uit Ammerstol. Hun optreden werd gevolgd door een optre den van de gemengde zangver- neiging Zang en Genoegen uit Bergambacht. Het programma werd vervolgd met een optreden van muziek vereniging DHTSG uit Berken- woude, gevolgd door een con cert van het Zierikzeese koor Cantare. Het middagprogram ma werd afgesloten met een op treden van de drumband Ber- gambacht/Berkenwoude. Het avondprogramma werd ge opend met een optreden van muziekverening Excelsior uit Bergambacht. Als voorlaatste verzorgde de 90-jarige zangver eniging Aurora uit Ammerstol een optreden. De eerste mu ziekuitwisseling tussen Zierik zee en Bergambacht werd afge sloten met een swingend optre den van Rust Roest Drum Buglecorps, ALKMAAR - Bij een uitslaan de brand in een verkoophal van kleinmeubelen en huis- houdtextiel van Leen Bakker aan de Noorderstraat in Alk maar zijn vrijdagavond rond zes uur giftige gassen vrijgeko men. De schade door de brand loopt in de miljoenen guldens. De minister stelde dat de uit slag van het Franse referen dum beïnvloed is door „bin nenlandse politieke overwe gingen die eerder in het voor deel werkten van de nee stemmers dan van de ja- stemmers". Net als bij het Deense referendum, dat uitliep op een afwijzing van het Ver drag van Maastricht, zei Van den Broek niet precies te weten wat de beweegredenen zijn van de nee-stemmers. De bewinds man noemde het Franse refe rendum een grote stap voor waarts. „Ik had niet moeten denken aan de consequenties van een Frans nee. Dan was het proces van de Europese een wording voorlopig geheel stop gezet. Deze uitslag biedt aan zienlijk betere perspectieven", aldus Van den Broek, die in New York de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties bijwoont. De minister zei te ho pen dat de andere EG-lidstaten zich aan hun eerdere afspraken houden en dat de nationale parlementen de ratificatie van het Verdrag van Maastricht voor het eind van het jaar af ronden. AMSTERDAM - In totaal enkele honderden mensen hebben zaterdag middag in Amsterdam deelgenomen aan de start van de internationale Mars tegen Racisme en de daarna gehouden manifestatie voor gelijke rechten en tegen racisme die in de Mozes en Aaronkerk werd gehouden. In Rotterdam deden honderd mensen mee. De internationale mars vindt plaats in diverse Europese landen en eindigt op 3 oktober bij het Euro pees Parlement in Straatsburg.' De demonstratieve optocht in Amsterdam vertrok van af het Beursplein en bewoog zich voort in de richting van de kerk op het Waterloo- plein. De mars verliep zon der incidenten. Volgens één van de organisatoren be stond daar wel enige vrees voor, omdat bij het Lande lijk Comité Lange Mars de afgelopen dagen een aantal dreigtelefoontjes was bin nengekomen. Beroering Eén van de sprekers in de Mozes en Aóronkerk was Rudko Kawczyncki van de Roma en Cinti Union in Hamburg. Hij sprak over de grote beroering die is ont staan over het Duitse voor nemen om 43.000 zigeuner vluchtelingen terug te stu ren naar Roemenië. Het plan is te vergelijken met de Kristallnacht, vindt Kawc zyncki, en betekent in ieder geval dat de «zigeuners een andere, slechtere behande ling ten deel valt dan ande re vluchtelingen. De Duitse regering dreigt met de eigen Grondwet in conflict te ko men en overtreedt boven dien diverse internationale verdragen als het plan wordt uitgevoerd, vindt Kawczyncki. De geplande getuigenis van Thnju Tükel uit het Duitse Rostock waar de afgelopen weken asiel zoekerscentra worden be laagd, ging niet door. Tükel kon niet in Amsterdam aan wezig zijn. Migrantenforum De aanwezigen in de kerk kregen door het Migranten- forum van de EG ter onder tekening een petitie voorge legd waarin wordt gepleit voor de aanstelling van een commissaris ter bestrijding van het racisme. Ook in Utrecht werd zo'n handte keningenactie gehouden. Volgens A. Menebhi van het Migrantenforum is het de bedoeling vóór december 500.000 handtekeningen te verzamelen in heel Europa, die vervolgens aan het Eu ropees Parlement worden aangeboden. In Rotterdam leverden zaterdag ongeveer honderd mensen een bijdra ge aan de „Europese Lange Mars'LDe marsroute voerde van Plein 1940 naar het Cen traal Station. De demon stranten riepen leuzen als „racisme, fascisme, apart heid, zionisme, Nee!". Voordat zij aan hun tocht begonnen werden zij toe gesproken door dominee Hans Visser van de Paulus- kerk. Hij vroeg aandacht voor de moeilijke positie van de illegaal in ons land verblijvende Noordafri- kaanse jongeren. door Mare Legendre 1 v - - Maandag 21 september Zierikzee Vergadering Philatelica. Scou- tinggebouw Van Veenlaan. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dplfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Dinsdag 22 september Zierikzee Open dag Werkgroep Schoolbi- ologie Schoolnatuurgids. Maarstraat 12. Van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Kreaclub voor kinderen van zes tot tien jaar. CLubhuis De Lichtboei. Van 13.30-15.00 uur. Bijeenkomst PCOB. Driehoek. 14.00 uur. Modeshow Patty Monard. Con certzaal. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Donderdag 24 september Zierikzee ANBO-spelmiddag in Pater noster. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Vrijdag 25 september Zierikzee Kunstbeschouwing Stichting Schouws.Spel. Vismarkt. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering algemeen bestuur Stichting Welzijn Ouderen. Ge meentehuis. 14.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk Braamfeest. OBS De Dob belsteen. Van 08.30 tot 22.00 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 18.00 uur. Zaterdag 26 september Zierikzee Activiteitenmarkt Rode Kruis. Sporthal Onderdak. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zang- en orgelavond Woord en Daad. Christelijke Gerefor meerde kerk. 19.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Renesse CJV Bejaardendag. CJV-kamp. Gehele dag. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Zondag 27 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Najaarsevenement Citroën DS- club. Delta Expo. Van 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 28 september Kerkwerve PvdA-Kamerlid D. W. de Cloe spreekt over herindeling. Dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 30 september Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Scharendijke Vergadering commissie be zwaarschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinissc Verkoping/rommelmarkt. In T Opper. Van 14.00 tot 17.00 uur en 13.30 tot 20.00 uur. Vrijdag 2 oktober Nieuwerkerk Eerste paal servicecomplex door burgemeester A. Bergs- hoeff. Burgemeester van Eetenstraat. 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2