Geluidsscherm op Bruse dijk bijna werkelijkheid Amnesty start jongerencampagne (On)gehoord exposities „Wij hopen dat u iets doet aan veiligheid van kruispunt,, Golfbaan gaat door Culturele avond met zang, dans en toneel in Tonnenmagazijn Gehoord Kinderen bieden burgemeestér petitie aan Tegen de zin van omwonenden VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 NR 25224 Tentoonstelling in bibliotheek De Stolpe ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Amnesty International heeft van maandag 21 sep tember tot vrijdag 2 oktober een tentoonstelling in gericht in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee. De tentoonstelling is onderdeel van een landelijke campagne van Amnesty International. In deze campagne richt de men senrechtenorganisatie zich met name op de jeugd. Men wil be reiken dat. jongeren zich meer in >aan zetten voor de rechten van mensen over heel de we reld. De campagne mondt uit in een actieweek die gehouden wordt van 10 tot 17 oktober met als af sluiting een grootse manifesta tie op het Museumplein in Am sterdam. Op Schouwen- Duiveland wordt de campagne geopend met de tentoonstel ling in bibliotheek De Stolpe. In deze expositie zijn jeugdboe ken te vinden met als onder werp mensenrechten. Verder is er een kleurwedstrijd Voor kin deren tot tien jaar en een kwis voor kinderen in de leeftijds groep van 11 tot en met 14 jaar. Een en ander wordt omlijst door cartoons en affiches. Amnesty voert de campagne onder meer omdat in het leden bestand het aantal jongere le den achterblijft, maar vooral ook omdat steeds meer jonge ren slachtoffer worden van de schending van mensenrechten. Tijdens de campagne staan voorbeelden uit een zestal lan den centraal zoals de moord op vier kinderen door soldaten in Burundi, de marteling en moord van een 16-jarig meisje in Turkije en de executie van een geestelijk gestoorde jon gen in de Verenigde Staten. Jongeren kunnen bij Amnesty het jongeren-lidmaatschap ver krijgen. Zij ontvangen dan maandelijks het jongerenma gazine Frontaal met daarin ar tikelen over Popmuziek als Protest, filmrecensies en boek besprekingen. De Amnesty groep Schouwen- Duiveland is nog volop bezig met het ontwikkelen van en overleggen over activiteiten voor middelbare scholen en jongerengroepen. Het is in ie der geval de bedoeling dat per bus de manifestatie op het Mu seumplein in Amsterdam wordt bezocht. ZIERIKZEE - Elke veertien dagen wordt in de vrijdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode een bloemlezing van meningen van lezers gepu bliceerd. Het gaat daarbij om reacties van le zers op eerder in de krant gepubliceerde stellin gen. De redactie vraagt de lezer, u dus, te reageren op een aantal stellingen. Onder het kopje 'Gehoord' wordt een stelling aan de lezer voorge legd. Voor alle duidelijk heid; het gaat daarbij niet om de mening van de redac tie. Zoals het kopje 'Ge hoord' al aangeeft gaat het om uitspraken die je op straat, in de wandelgangen ,of aan de borreltafel hoort. Wij npdigen zowel hen die.» zich helemaal kunnen vin den in een uitspraak als zij wier haren te berge rijzeiV bij het lezen van een stel ling uit om, liefst schrifte lijk, te reageren. Uw bij voorkeur niet al te lange reactie kunt u sturen naar de redactie van de Zie rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee onder vermelding van '(on)gehoord. U kunt ook bellen: 01110-16551. Zegt u het maar. Maak van uw hart geen moordkuil. Wij wach ten uw reactie met spanning af. Onderstaand een nieuwe stelling waarop wij u vra gen te reageren. 'Het wordt hoog- tijd dat winkels wat lan ger openblijven. Het is toch ook in hun ei gen voordeel'. Tot en met 19 september Burgh-Haamstede Expositie ijsobjecten van Jan van Munster in Bewaerschole. Maandag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 19 september Zierikzee Etsen Anneke Visser-Somsen. Eenhoorn. Da gelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met 25 september Brouwershaven Exposities: Zeeuwse klederdrachten; Wegge gooid en teruggevonden. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Tot en met 25 september Brouwershaven Expositie: Brouwershaven berijmd. Vergulde Garnaal. 09.00 tot 12.00 uur en 13.15 tot 16.15 uur. (Niet op zondag). Van maandag 21 september tot en met 2 oktober Zierikzee Tfentoonstelling Amnesty International. Bi bliotheek De Stolpe. Openingstijden biblio theek. Tot en met 2 oktober Nieuwcrkerk Tentoonstelling Gezond en veilig binnenmi lieu. Zwembad Dol-fijn. Maandag van 13.00- 18.00 uur, dinsdag van 08.30-21.30 uur, woens dag 13.00-20.30 uur, donderdag 08.30-21.30 uur. Van vrijdag 25 september tot en met zaterdag 17 oktober Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Sjoerd Bras. Galerie Geluk. Zeesterweegje 6. Geopend op zaterda gen van 11.00 tot 16.00 uur. De openingsdag van 16.00 tot 18.00 uur. Van maandag 21 september tot en met donderdag 22 oktober Zierikzee Mail-art project Architecture is van de Belgische beeldend kunstenaar Johan van Geluwe. Galerij Galerij, Hatfieldpark 2. Ge opend op maandagen van 14.30 tot 15.30 uur of na telefonische afspraak (01112-2017). Van zaterdag 26 september tot en met zaterdag 24 oktober Burgh-Haamstede Tentoonstelling/bewegingsinstallatie Waves 5 van Tbine Horvers. De Bewaerschole. Ope ningstijden: van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Er kwam een vervolgonder zoek dat duidelijkheid moest brengen over de vraag hoe een en ander opgelost zou moeten worden. Alles bij elkaar zijn drie verschillende oplossingen mogelijk; maatregelen bij de bron, plaatsing van een ge luidsscherm of gelui'dsisole- rende maatregelen aan wonin gen. De projectgroep die het vervolg-onderzoek heeft bege leid kwam al snel tot de conclu sie dat maatregelen bij de bron nauwelijks haalbaar zouden zijn. Op een scheepswerf kan men moeilijk met rubber ha mei's werken. ,,Mede op basis van een hoor zitting werd door ons college bij gedeputeerde staten van Zeeland gepleit voor bet tref fen van geluidsisolerende maatregelen aan woningen. In eerste instantie maakte het col lege van gs kenbaar voor die variant te hebben gekozen", al dus het college van b en w van Bruinisse. De regionaal inspec teur volksgezondheid en mi lieu gooide echter roet in het eten. De gemeente Bruinisse bleef vasthouden aan de oplossing waarbij geluidsisolatie wordt aangebracht. Het mocht echter niet baten. Omdat ook maatre gelen aan de bron niet haal baar waren bleef als enige oplossing de plaatsing van een geluidsscherm op de Bruse dijk over. Dit tot groot onge noegen van de Bruenaars. Veel zeggend was de tekst op één van de spandoeken: 'Welke kwal wil hier een wal'? Handtekeningenactie De gemeenteraad zag geen an dere mogelijkheid dan onder protest in te stemmen met de plaatsing van een scherm. Deze principe-uitspraak ontketende een handtekeningenactie en de gemeente bleef proberen aan de wensen van de eigen inwo ners tegemoet te komen. Uit eindelijk moest men toch het onderspit delven. De gemeente stond met de rug tegen de muur. Er zou een geluids scherm komen over de volle lengte van de dijk. ,,Tben dit duidelijk was hebben wij ons ingezet om in overleg met verschillende instanties te bewerkstelligen dat het rijk de volledige kosten van een in es thetisch en recreatief opzicht aantrekkelijk scherm ver goedt", aldus het college. Aan vullende bronmaatregelen, ex tra schermen bij deuren van bedrijven, komen voor reke ning van die bedrijven zelf. Vervolgens werd overleg ge pleegd met omwonenden en be drijven. ,,De bedrijven hebben daarbij ingestemd met het ge kozen scherm. De omwonenden gaven aan dat zij nog steeds de noodzaak van het plaatsen van het scherm niet onderkennen. Men toonde echter begrip voor de positie waarin de gemeente verkeert", aldus het college. Aan de raad wordt gevraagd een definitieve keuze te ma ken. Uitbreiding opvang asielzoekers Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om het aantal opvangplaatsen in Brui nisse voor asielzoekers uit te breiden tot zeven door aanwij zing van een tweede woning. ,,Nu is dit nog op vrijwillige basis, doch de kans is zeer reëel dat indien hieraan geen mede werking wordt verleend een en ander van de zijde van WVC wordt opgelegd. Afgezien hier van menen wij dat wij moreel verplicht zijn om aan het ver zoek te voldoen", aldus het col lege. Onderhandelingen afgerond ZIERIKZEE - Een beetje schuchter, maar met vastberaden tred betraden giste ren, donderdag, vier Zierikzeese kinderen het stadhuis om burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van de gemeente Zierikzee een petitie te overhandigen. Boodschap aan de burgervader was dat het kruispunt aan de d'Ail- lystraat/Slabberswerf/P. D. de Vosstraat te gevaarlijk is. De automobilisten rij den er te hard en voorkomen moet worden dat er binnenkort ernstige ongeluk ken gebeuren. Maar liefst 161 buurtbewoners hadden de petitie ondertekend. Aanleiding om actie te onder- nemen was een ongeluk op het kruispunt op 24 september met een auto die over de kop was geslagen. Toen wisten Valesca Barczuk, Nathalie Berrevoets, Chantal Passcier en Ilonka Quist het zeker. Er moest iets worden gedaan aan het kruis punt op de d'Aillystraat-Slab- berswerf-P. D de Vosstraat. De kruising die zij en andere kin deren iedere dag, wanneer zij naar school gaan, moeten pas seren. De laatste dag van de va kantie besloten de kinderen een handtekeningenactie in de buurt te houden om vervolgens de burgemeester zelf op de hoogte te stellen hoe zij en de buurt over de situatie dachten. Timing Hoogstpersoonlijk werden de vier meisjes in zijn ambtska mer door burgemeester Assel bergs ontvangen. Gezeten in de grote lederen fauteuils en ach ter een glaasje fris werd de burgemeester door woord voerster Valesca nog eens dui delijk gemaakt waarom zij langs waren gekomen. Ofwel door spiegels of door drempels moet er iets gedaan worden aan de veiligheid van het kruispunt bij de d'Aillystraat. ,,De automobilisten rijden hier veel te hard en ze kunnen slecht zien of er iemand uit de zijstraat komt. Er gebeuren veel ongelukken en we willen dat er iets gedaan wordt voor dat er iets ernstigs gebeurt". Het motto was dus: voorkomen is beter dan genezen. De timing van de jeugdige actievoersters bleek perfect. De burgemeester had namelijk net het rapport binnen van het onderzoek naar de veiligheid van het kruis punt dat enkele maanden gele den is opgestart. Ook hieruit bleek dat het te harde rijden en de onoverzichtelijkheid van het kruispunt de oorzaken zijn van de twaalf ongelukken die er de laatste drie jaar zijn ge beurd. De oplossing in het rap port kwam overeen met wat de meisjes wensten, namelijk de aanleg van een drempel. ,,Er is alleen een probleem. Dat plan kost centen. We moesten dus eerst kijken of we hier geld voor hebben. Je wilt meer uit geven dan je hebt, dus door sommige wensen moet een streep", aldus burgemeester Asselbergs. Op eenvoudige wijze legde hij vervolgens uit wat er staat te gebeuren. Eerst wordt het rapport overgedra gen aan de dienst gemeente werken. Daarna wordt de kwestie opgenomen in de agen da van de commissie verkeer en de commissie financiën. Aan de hand van de adviezen van beide commissies moet de raad vervolgens een advies uit brengen. Vooral het feit dat het publiek spreekrecht heeft bij commissievergaderingen werd bij de kinderen met gejuich ontvangen. ,,Dat zien we wel zitten" was het commentaar. Een stem hebben de kinderen al te pakken want de burge meester toonde zichzelf in ie der geval een voorstander van verkeersremmende maatrege len. Uiteindelijk wilden de kinderen weten of het nou echt wel zou helpen wat zij hadden gedaan. De burgemeester stak hen een hart onder de riem. „De meeste raadsleden zijn wel gevoelig voor zo'n massale actie", zo wist hij. Na netjes de burgemeester te hebben be dankt voor zijn aandacht ver lieten de scholieren het stad huis. Met het vertrouwen dat er naar hun alarmsignaal zal wor den geluisterd. RENESSE - De gemeente Westerscliouwen krijgt haar golfbaan. Het bestuur van de Stichting Golf Schouwen-Duiveland heeft dat bekend gemaakt. De besprekingen tussen de Stichting Golf Schouwen- Duiveland en de Stichting Moermond zijn met posi tief resultaat afgerond. Volgens het bèstuür van de gelegd dat met de aanleg van stichting ligt é^u één goede de baan kan worden gestart:*-** basis voor dé realisering van De bouwcommissie is inmid- een negen-holes golfbaan. In dels begonnen met het treffen het akkoord dat tussen beide van voorbereidingen voor de partijen afgesloten wordt, aanleg. Onlangs is een grond- wordt vastgelegd dat de Stich- onderzoek uitgevoerd. Op ba ting Golf Schouwen-Duiveland sis daarvan kan een begin ge en de Stichting Moermond ie- maakt worden met de defini- der voor 50 procent gaan parti- tieve planontwikkeling. Als al- ciperen in de op te richten Ex- les meezit kan de baan in 1994 ploitatie BV en wel elk voor 1,2 in gebruik genomen worden, miljoen gulden. Wellicht dat eerder, gesproken wordt over het najaar van 1993, al een onderdeel speelklaar zal Ledenwerving zijn. Deze maand gaat een actie van De Driving Range bij Bohemen start die erop gericht is de 400 Resort Haamstede is inmid- aandelen die ten behoeve van dels volop in bedrijf. Ook de leden van de Golfclub Schou- leden van de Golfclub Schou wen worden uitgegeven onder- wen mogen hiervan gebruik gebracht te krijgen. Bij 300 maken. Bij voldoende belang- verkochte aandelen is volgens stelling worden ook lessen ge- het bestuur een zodanige basis geven. Op vrijdag 16 oktober BROUWERSHAVEN - Op vrijdag 16 oktober wordt in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven een cultu rele avond gehouden die vrij toegankelijk is voor ie dere belangstellende. Aan het evenement wordt meegewerkt door het Smalstads Gemengd Koor, de troubadour E. Reinhoudt, de volksdansgroep Neha- lennia en de toneelverenigingen Ellemeet en Lere, lere. oude Rusland op originele mu ziek. Ook de kleding die zij dragen is gebaseerd op de kos tuums die in het oude Rusland werden gedragen. De kleding is zelfgemaakt. Hoogspanning Na een pauze treedt Engel Reinhoudt om 21.15 uur nog een keer op. Daarna treden de toneelverenigingen Ellemeet uit Ellemeet en I/jre, lere uit Serooskerke gezamenlijk op met de klucht Hoogspanning. Aan het stuk werken zes tone listen mee. Lina de Groot souf- leert en de regie is in handen van Jacqueline Plaisier. De organisatie van de culturele avond werd mogelijk via spon soring van de Rabobank Schouwen. Het evenement is voor iedere belangstellende gratis toegankelijk. Het Tbn- nenmagazijn is open vanaf 19.00 uur. In verband met de aanwezig heid van buitendijkse bedrij ven werd alweer een aantal ja ren geleden in Bruinisse een onderzoek ingesteld. Hoewel er nog nooit iemand had ge klaagd over geluidsoverlast bleek uit dat onderzoek dat er sprake zou zijn van een te hoge gevelbelasting. Er moest dus, zo werd van hogerhand beslist, iets gebeuren. De avond begint om 19.30 uur met een optreden van het Smalstads Gemengd Koor on der leiding van de heer B. Geb- ben. Zij presenteren een geva rieerd programma van vrolijke liederen waarvan een aantal met een klassieke inslag. Op het programma staan de zang nummers Vem kan Segla, Muil of Kintyre, delen uit der Zigeu nerbaron, de spijskaart, stan ding by, Anthem for the World en Gavotte nach alter Weise. De troubadour Engel Rein houdt is bekend vanwege de le vensliedjes in het Zeeuwse dia lect die hij presenteert. Ook in het Tbnnenmagazijn zingt hij een aantal vrolijke liedjes met veel inhoud in Zeeuws dialect. Zijn optreden is gepland vanaf 20.00 uur. BRUINISSE - De bewoners van Steinstraat, Beurs straat en Noord dijk zien de noodzaak er niet van in hetzelfde geldt voor het gemeentebestuur van Brui nisse. Toch komt er, naar het zich laat aanzien bin nen afzienbare tijd, een geluidsscherm op de dijk bij Bruinisse. De kwestie wordt aan de orde gesteld tij dens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 24 september. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Aandachtig horen de nier vriendinnen de uitleg van burgemeester Asselbergs aan. (Foto: Marijke Folkertsma). De volksdansgroep Nehalen- nia staat onder leiding van me- vrouw C. Slabbekoom. De groep presenteert vanaf 20.15 uur een aantal dansea uit het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5