Koninklijk zilver voor de 'burgemeester van Ellemeet' Meer geld voor Meer Bewegen voor Ouderen rdm&LPMïïm Omroep Commissie ruimtelijke ordening Afscheid van buitendienst-medewerker D. P. A. de Graaf Voorlopig geen subsidie voor Wieken Omroep Stichting Presentatie Rode Kruis in Onderdak fotografie Commissie openbare werken VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 NR 25224 3 De Wieken Omroep Stichting wil haar activiteiten uitbrei den en om dat doel te kunnen bereiken dient nieuwe appara tuur aangeschaft te worden. Als je de zaken goed wilt aan pakken, en dat wil de Wieken Omroep Stichting, heb je goe^ de apparatuur nodig. Én dat kost geld. Meer, veel meer, dan de vrijwilligers van de WOS bij elkaar kunnen brengen. Het ziet er echter vooralsnog niet naar uit dat hun aanvraag voor financiële steun door de gemeente Zierikzee gehono reerd wordt. De WOS, zo werd gesteld tijdens de vergadering van de commissie welzijn, moet een breder draagvlak krijgen wil men voor een der gelijke subsidie in aanmer king komen. De deur staat nog op een kier, maar intussen zit ten de vrijwilligers van de WOS wel met een probleem. De plannen zijn er, maar de middelen ontbreken en dat is frustrerend voor mensen die enthousiast en met veel inzet hun vrije tijd opofferen aan werk waar ze veel mensen een plezier mee doen. En als het aan de WOS ligt kunnen nog veel meer mensen van hun werk profiteren. Het idee is om banden, tegen een zeer bil lijke vergoeding, te verhuren aan andere bejaardencentra. Dat kan alleen als je over goe de apparatuur beschikt waar mee video-banden gekopieerd kunnen worden zonder al te veel kwaliteitsverlies. Op zich is het begrijpelijk dat een ge meente heel voorzichtig is met het verstrekken van subsidies. Aan de andere kant is het heel belangrijk dat vrijwilligers de erkenning krijgen die ze ver dienen en in ieder geval het ge voel krijgen dat ze niet alle problemen alleen hoeven op te lossen. Zoals gesteld, de deur staat nog op een kier. Hopelijk voor de vrijwilligers van de WOS wordt een middel gevon den waarmee de deur weer wat verder opengezet kan wor den P.K. BURGH-HAAMSTEDE - Op dinsdag 22 september verga dert de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Wes- terschouwen. De openbare ver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede en begint om 20.00 uur. Voor de tweede keer komt in de commissie ruimtelijke orde ning het bouwplan De Smidse op de hoek van de Ooststraat en de Ring in Haamstede aan de orde. Een aantal omwonen den heeft bezwaar tegen het voornemen om hier een com plex met acht woningen en twee bedrijfspanden te bou wen. Vervolgens wordt er een hoor zitting gehouden over de inge diende bezwaarschriften tegen de ontwerpbestemmingsplan- nen Golfbaan en Roggenplaat. Hierna wordt het concept Pro vinciaal Beleidsplan voor Re creatie en Toerisme besproken. ^Tevens wordt meer duidelijk heid verschaft in het inrich tingsplan ten behoeve van de compensatielokatie en wordt verlenging van de proef win terkamperen op camping Duin oord aan de commissieleden ter advies voorgelegd. Drie artikel 19 procedures wor den aan de orde gesteld; voor de verbouw van het logeerge- bouw en de uitbreiding van de kantine op camping Ginster- veld, voor de bouw van een tweede woning voor kankerpa tiëntjes op de CJV-camping en voor de bouw van twee zomer woningen op zomerhuizenter- rein Duinoord aan de Oude Moolweg. DEN HAAG - De Haagse poli tie, geassisteerd door het Ram pen Identificatie Tfeam, heeft donderdag acht van de elf do delijke slachtoffers van de brand vanwoensdag in een pand aan de Scheepma kersstraat in Den Haag met ze kerheid geïdentificeerd. Het zijn twee vrouwen en zes man nen. DEN HAAG - De drie veerpon ten over het Noordzeekanaal die nu nog door het ministerie van verkeer en waterstaat wor den beheerd, zullen worden ge privatiseerd. Het Rijk draagt de exploitatie in 1993 over aan de rederij. De privatisering van de ponten maakt deel uit van de Grote-Efficiency- Operatie die moet lijden tot een forse besparing op de over heidsuitgaven. Dat heeft het ministerie van verkeer en wa terstaat donderdag meege deeld. Burgemeester Den Boer speldt de Koninklijke onderscheiding op hij de heer De Graaf. (Foto: Marijke Folkertsma). SCHARENDIJKE - „Ik ben er beduusd van". Dat was de reactie van D. P. A. de Graaf, in Ellemeet en omstreken ook wel 'de burgemeester van Ellemeet' genoemd toen burgemeester W. den Boer van Mid- denschouwen de eremedaille in zilver op zijn revers speldde. Tijdens een bijeenkomst in gemeenschaps ruimte De Putmeet in Scharendijke werd afscheid genomen van de medewerker buitendienst van de gemeente Middenschouwen. Burgemeester Den Boer begon zijn toespraak aan het adres van de scheidend medewer- kerk met een duik in de ge schiedenis. Allereerst conclu deerde hij dat als de toename van het werk in de buiten dienst in 1963 niet had geleid tot het besluit van de raad om een vijfde gemeentewerkman aan te stellen, De Graaf mis schien nooit medewerkerker van de buitendienst was gewor den. ,,U begon bij de gemeente ruim twee jaar na het tot stand komen van de herindeling. Zeg maar in een soort overgangspe riode waarin zowel in binnen- als buitendienst de medewer kers en medewerksters een nieuw team moesten vormen. De werkzaamheden waren zeer uiteenlopend van aard en dat is denk ik ook het aantrekkelijke van dit werk. Het geeft de no dige afwisseling", aldus de burgemeester. Veel veranderd Den Boer stelde dat in de peri- doe dat De Graaf voor de ge meente heeft gewerkt er veel veranderd is. „De omvang van de buitendienst is niet zoveel groter geworden, maar het werk is aanzienlijk toegeno men en gelukkig is er veel ver anderd ten aanzien van het be schikbare materieel. Machines en voertuigen met een grotere capaciteit en meer vermogen maken het mogelijk om het werk dat de buitendienst te doen krijgt op een goede wijze uit te voeren". i Den Boer vervolgde zijn toe spraak met dè"opmerkingdat De Graaf er de man niet naar is om na het dagelijks werk de luie stoel op te zoeken. „Inte gendeel, naast zijn werk in de buitendienst stonden en staan diverse activiteiten op het pro gramma". Zo werd De Graaf in 1964 lid van de vrijwillige brandweer van het korps Scha rendijke. Later werd hij com mandant van het korps. Die funktie zou hij ruim 20 jaar uitoefenen. Verder, zo bleek uit de opsomming van Den Boer, beheert De Graaf samen met zijn echtgenote het dorpshuis in Ellemeet, is zeer betrokken bij het wel en wee van OBS 't Mêêtje, vervult de functie van voorzitter van de Dorpsraad Ellemeet en is ook nog eens voorzitter van het Strao-comi- té. „Activiteiten waar u zich volledig voor inzet en waar voor te allen tijde een beroep op u gedaan kon worden", al dus Den Boer. Den Boer besloot zijn toe spraak met de opmerking er zeker van te zijn dat de tijd die nu vrij komt door De Graaf goed besteed gaat worden. „Maar ik weet ook zeker dat wij, waar het de belangen van de gemeenschap Ellemeet be treft, nog niet van u af zijn. Na de vaststelling van het dorps plan Ellemeet door de raad zul len onze wegen elkaar zeker kruisen, als de uitvoering aan de orde komt". Eremedaille Toen Den Boer vervolgens be kend maakte dat bij Konink lijk besluit aan De Graaf de ere-medaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend moest de scheidend werkman even slikken. Veel tijd om van de 'schrik' te bekomen was er ech ter niet want de volgende spre ker stond al klaar in de per soon van voorman P. Berre- voets. Hij haalde in zijn toe spraak herinneringen op aan zijn samenwerking met De Graaf. Zo verhaalde hij van een van de keren dat De Graaf eer. kruiwagen als zitplaats had gekozen in schafttijd. „Uit de wind en in het zonnetje, en toen viel je in slaap en werd pas wakker toen de schafttijd alweer om was". Berrevoets beschreef De Graaf als een man die graag sleutelt en ook liever niet heeft dat an dere mensen aan 'zijn' gereed schap zitten. Berrevoets stak niet alleen de loftrompet, maar plaatste ook enkele kritische kanttekeningen bij de mens De Graaf. „Je was altijd duidelijk aanwezig. Je was het aan spreekpunt, maar je was ook een beetje bezitterig", aldus Berrevoets. Namens alle colle ga's bood Berrevoets De Graaf de keus tussen een kruiwagen met allerlei materialen en een keurig ingepakt pakje. De Graaf koos na enig wikken en wegen voor het pakje dat een haakse slijptol bleek te bevat ten. College H. Buis maakte van zijn toespraak een complete show. Na enig gegoochel met, hoogstwaarschijnlijk maagde lijk witte, vellen papier trok hij een enkel velletje uit de achterzak. „Ik wens je een prettige voortzetting van de rest van je leven. Bedankt en tot ziens", aldus Buis. Opzich ter A. A. Verschoor was iets langer van stof, hoewel Berre voets hem al veel gras voor de voeten had weggemaaid. Na mens de personeelsvereniging tenslotte sprak S. Flohil. Hij hield het kort. „Hare majesteit heeft het maar druk met Mid denschouwen. Eerst een lintje voor burgemeester Den Boer en dan zit daar in Ellemeet ook nog ergens een burgemees ter In een kort dankwoord zei De Graaf blij te zijn van de VUT-, regeling gebruik te kunnen maken. Hij richtte zich vervol gens persoonlijk tot oud-burge meester Francke die speciaal voor deze gelegenheid was af gereisd naar Scharendijke. „U was als burgemeester een echte baas", aldus De Graaf. „Het gebeurde wel dat u om een uur al een kijkje kwam nemen bij het werk". Na het officiële ge deelte volgde een openbare re ceptie in De Putmeet. ZIERIKZEE - Als het aan de commissie welzijn van de gemeente Zierikzee ligt krijgt het Kruiswerk vol gend jaar meer subsidie voor de exploitatie van de activiteit Meer Bewegen voor Óuderen. De commis sie was gisteren, donderdag, unaniem in haar oor deel dat verhoging van de subsidie verantwoord is. In voorgaande jaren schom melde de gemeentelijke bijdra ge aan Meer Bewegen voor Ou deren rond de 23 cent per inwo ner. Als de gemeenteraad ak koord gaat gaat dat bedrag voor 1992 omhoog naar ruim 26 cent per inwoner en voor 1993 naar ruim 29 cent per inwoner. De hogere gemeentelijke bij drage wordt veroorzaakt door doorberekening van de geste gen kosten. Geen compensatie In voorgaande jaren is de ge meentelijke bijdrage, ondanks de gestegen kosten, gelijk ge bleven. „Doordat in die jaren de gestegen kosten niet werden gecompenseerd met stijgende inkomsten komt de klap nu dubbel zo hard aan", aldus het college van b en w. Kruiswerk-vertegenwoordiger J. W. de Jonge voegde daar in een korte toelichting op de fi nanciële toestand voor Meer Bewegen voor Ouderen nog aan toe dat als het Plan Simons wordt doorgevoerd en mensen derhalve naar draagkracht gaan betalen voor Meer Bewe gen voor Ouderen dat zeker fi nanciële consequenties heeft. Vrij vertaald: van een verho ging van de deelnemersbijdra ge moet dan niet al teveel ver wacht worden. De commissie maakte er gis teravond geen halszaak van. Zonder discussie sprak men zich unaniem uit voor verho ging van de subsidie. Niet eensluidend was het oordeel van de commissie met betrek king tot het verzoek om subsi die van de Amateur Comedie Zierikzee. De ACZ wil subsidie in de kosten van kwaliteitsver betering. Twijfels Tijdens de vorige vergadering adviseerde de commissie het college van b en w om vast te houden aan die subsidie. Twee commissieleden onthielden zich toen van een advies. Gis teravond werd hen gevraagd zich nu uit te spreken. Vooraf gaande aan de discussie legde AZC-vertegenwoordiger R. Plu nog eens uit waarom in zijn ogen de subsidie een noodzaak is. Hij stelde dat de kwaliteitsver betering, die inhoudt dat leden van de AZC bepaalde cursus sen volgen, duidelijk vruchten afwerpt. „Ik zou het een beetje sneu vinden als wij nu gestraft zouden worden voor het feit dat we een goed financieel be leid voeren en daardoor geld over hebben", aldus Plu. Hij benadrukte dat de gemeentelij ke bijdrage louter en alleen voor kwaliteitsverbetering ge bruikt zal worden". CDA-commissielid C. Lege- maate toonde zich desalniette min niet geheel overtuigd. „Voor deze keer wil ik wel ak koord gaan met het verstrek ken van deze subsidie, maar ik vind dat een gemeentelijke subsidie gekoppeld moet zijn aan het exploitatiesaldo". WD-commissielid J. Bos liet zich in dergelijke bewoordin gen uit. „Ik wil nog één keer dat geld geven, maar ik wil vol gend jaar de zaak opnieuw be kijken", aldus mevrouw Bos. Nul op 't rekest Minder gunstig verliep de dis cussie voor de Wieken Omroep Stichting. Deze stichting wil haar activiteiten uitbreiden en in verband daarmee is de aan schaf van nieuwe apparatuur noodzakelijk. Met de aanschaf van die apparatuur is een be drag van 28.000,- gemoeid. Voor dit bedrag heeft het be stuur van de stichting zich tot de gemeente gewend. WOS-vertegenwoordiger A. Kouwenberg stelde in een kor te toelichting op het subsidie verzoek dat men zich tot de ge meente wendt omdat van in stellingen op het gbeid van ou derenzorg, zoals bejaardencen trum De Wieken en verzor gingshuis de Corneliastichting in financiële zin niet al te veel verwacht moet worden. „En die instellingen krijgen ook te maken met forse bezuinigin gen", aldus Kouwenberg. Hij legde uit dat bij de keuze van de apparatuur uitgegaan is van de minimale kwaliteit die nodig is. Bij apparatuur van mindere kwaliteit is kopiëren van videobanden, om die ver volgens aan andere instellin gen dan De Wieken te verhu ren, niet verantwoord. Er gaat teveel kwaliteit verloren. Door de commissie werd de juistheid van die woorden niet betwist maar viel men wel over het be drag dat de stichting vraagt. Verder werd in het verlengde daarvan gesteld dat het be schikbaar stellen van een der gelijk bedrag alleen verant woord is als het om een organi satie met een zeer breed draag vlak gaat. CDA-woordvoerder Legemaate: „Het bedrag is mij een beetje te pittig, en je schept ook precedenten". Voor alle duidelijkheid legde commissievoorzitter wethou der D. van der Wekken uit dat de gemeente de deur niet hele maal dichtgooit. Als de Wieken Omroep Stichting een bepaal de vorm van samenwerking neer kan zetten met andere in stellingen, waardoor hun werk een breder draagvlak krijgt, is een nieuwe subsidie-aanvraag bespreekbaar. De commissie was unaniem in haar oordeel. ZIERIKZEE - Dit jaar heeft het Rode Kruis in de provincie al tal van activiteiten gehou den in verband met het 125- jarig jubileum. Op zaterdag 26 september presenteert het Zeeuwse Rode Kruis Korps zich op ludieke wijze in sport hal Onderdak in Zierikzee. De dag begint om 10.00 uur en zal duren tot ongeveer 16.15 uur. Onder het motto: het Rode Kruis Korps, van alle markten thuis, wordt in de Zierikzeese sporthal een activiteitenmarkt gehouden. In de evenementenhal van de sporthal is een kleine tentoon stelling ingericht. Iedere colon ne heeft hier een kraampje op gesteld waarbij de bezoekers worden voorgelicht over de ve le facetten van het werk van het Rode Kruis. Om het uur wordt in deze hal een reanimatie-demonstratie ver zorgd. Ook is in deze hal een filmhoek, kinderhoek en ter ras ingericht. Spectaculair on derdeel van de presentatie zijn de Provinciale Wedstrijden in een andere zaal van de sportac commodatie. De finale van de ze competitie speelt zich af aan boord van de nagebouwde J. Henry Dunant. Het geheel wordt muzikaal opgeluisterd door de Rode Kruis Korps- fanfare. Advertentie Trouwreportages Langeweg 7, Bruinisse WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidoost 3 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 sept.Zon op 07.21, onder 19.44 Maan op 23.21, onder 15.31 20 sept.Zon op 07.22, onder 19.42 Maan op onder 16.19 21 sept.Zon op 07.24, onder 19.40 Maan op 00.32, onder 16.57 Laatste Kwartier: 19 sept. (21.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT -Een storing in de boven lucht passeert ons land de komen de nacht en morgenochtend. Als gevolg hiervan bestaat er een kans op een bui. Door de bewolking wordt de minimumtemperatuur om streeks 11 graden. In de loop van de dag breekt de bewolking en laat de zon zich regelmatig zien. De mid- dagtemperatuur wordt een graad of 19. De wind waait uit zuid tot zuid west en is zwak tot matig, maar in het oostelijke Waddengebied waait eerst nog een vrij krachtige zuid oostenwind. Zondag en ook maan dag overdag blijft het op de meeste plaatsen droog en bij perioden met zon kan het in de middag 20 graden worden. Vanaf dinsdag nemen de regenkansen toe en ook de middag- temperatuur wordt dan iets lager. BURGH-HAAMSTEDE - Op donderdag 24 september ko men de leden van de commis sie openbare werken van de ge meente Westerschouwen bij een voor een vergadering. Deze wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Enig agendapunt dat deze ver gadering aan de orde komt is de aanpak van de bestrijding van de iepeziekte in de ge meente Westerschouwen. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZÏERIKZEESCHEE! NIEUWSBODE ül Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3