Henry Dunant op bezoek in Bruinisse Buurtbewoners vieren feest De politie lette sinds mei op tachtig huizen van Zierikzeese vakantiegangers Mevrouw Alofsen ontvangt medaille Kunstbeschouwing Schouws. Spel Project gaat nog door tot mei 1993 Jongeren uit alle hoeken van het land Vragen over salaris verhoging DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 NR 25223 5 ZIERIKZEE - De .planten water geven doen ze niet, maar de Rijkspolitie Schou- wen-Duiveland is wel bereid om tijdens afwezigheid van bewoners extra te let ten op hun leegstaande woning. In het kader van het project afwezigheids registratie heeft de politie sinds mei van dit jaar bijna tachtig woningen in de gemeente Zierikzee tijdelijk opgenomen in haar surveillance. Dat gebeurde aan de hand van speciale formulieren waarmee vakantiegangers bij de politie te kennen gaven dat ze graag gebruik wilden maken van dat extra oogje in het zeil. Bij geen van de woningen werd ingebroken. Volgens de plaatsvervangend groepscommandant van de Rijkspolitie Schouwen-Duive- land, G. J. Werff kunnen Zie- rikzeeënaars die op vakantie gaan, of om een andere reden enkele dagen of weken van huis zijn, nog tot mei 1993 van deze speciale politieservice ge bruik maken. Hoewel daar voor diverse verzoeken zijn binnen gekomen zit het er vol gens hem niet in dat de politie ook leegstaande woningen in de andere gemeenten op Schou- wen-Duiveland in de gaten gaat houden. „Daarvoor is het gebied te groot en hebben we niet voldoende personeel". De plaatsvervangend groepscom mandant acht het niet uitgeslo ten dat het extra toezicht in de toekomst kan worden opge pakt door een controle-ambte naar/parkeerwachter, zoals de gemeente Brouwershaven in dienst heeft genomen. De heer Werft is zeer tevreden met de hoeveelheid aanvragen van mensen uit Zierikzee die tot nu toe op het politiebureau binnen kwam. ,,In de praktijk blijkt dat de controle echt wel nodig is. De surveillerende po litiemensen werden bij een aantal huizen geconfronteerd met inbraakgevoelige zaken. Zo stonden tuinmeubelen voor het grijpen in de tuin. Overvol le brievenbussen en zonwerin gen die waren neergelaten ter wijl het regende verraadden dat mensen afwezig waren. Soms zat er zelfs een briefje op de deur met de mededeling dat men weg was, stonden de ra men open of was de voordeur niet goed afgesloten". In de periode dat het huis leeg stond ging de politie een of twee keer langs en liep dan om het huis heen om na te gaan of alles in orde was. Wanneer men een van bovengenoemde in braakgevoelige zaken opmerk te werd contact opgenomen met de buren of familie die de sleutel van het huis hadden om een en ander ongedaan te ma ken. De sleutelhouder was bij de politie ook weer Via het aan vraagformulier van de vakan- tievierders bekend. In het ka der van het afwezigheids-regi stratieproject werden aan de mensen ook tips gegeven die inbraak kunnen voorkomen. Zo moet men tijdens afwezig heid nooit een ladder buiten la ten staan of liggen of een rol- emmer zodanig neerzetten dat hij ook te gebruiken is om naar binnen te klimmen. Verder is het onverstandig om dure ap paratuur of antieke spullen zo danig in de woning neer te zet ten dat ze van buitenaf goed zichtbaar zijn. Volgens de heer Werff zijn de mensen waar de politie tot nu toe in het kader van het afwezigheids-registra tieproject toezicht hield zeer content met de service. ,,Dat blijkt uit hun reacties". Omdat de actie nog door loopt tot volgend jaar kan iedere in woner van de gemeente Zierik zee die ér nog even tussenuit gaat een beroep doen op de ser vice. De formulieren waarmee men dat doet liggen in het stad huis, bij de diverse banken, het postkantoor, het VVV-kantoor, het ZWN-kantoor, de reisbu reaus en natuurlijk het politie bureau aan het Kerkhof Zuid zijde zelf waar men ze moet in leveren. ZIERIKZEE Afscheid Op 1 november maakt de heer F. K. Vos gebruik van de VUT- regeling en neemt hij afscheid van de Nutsspaarbank in Zie rikzee. Bij deze bank was de heer Vos vanaf 1 juni 1967 in functie als algemeen directeur. PIT-collecte De PIT-collecte voor de geza menlijke thuisfronten voor mi litairen heeft in Zierikzee 1402,20 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk dank. MBvO Dinsdag 22 september begint het Meer Bewegen voor Oude ren bij de Kruisvereniging in het Jannewekken. Men kan te recht van 9.15 tot 10.00 uur en van 14.00 tot 14.45 uur. SCHARENDIJKE Collecte De collecte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft in Scharendijke en omstreken en in Ellemeet het mooie bedrag van 3576,30 gulden opgebracht. De organisatie dankt de collec tanten en giftgevers van harte. RENESSE Samen Verder Op zaterdag 26 september houdt het CJV Samen Verder haar jaarlijkse Bejaardendag op het CJV-kamp in Renesse. De ouderen uit Zierikzee en omgeving worden per bus naar •Renesse vervoerd waar hen als ontvangst koffie met een bolus wacht. Verder wordt de dag doorgebracht met gezellige sa menzang, een spel en 's mid dags een optreden van me vrouw Blom uit Renesse met Zeeuwse voordrachten. Tussen de middag is er een uitgebreide broodmaaltijd met gezuurde mosselen. Omstreeks 1^.00 uur worden de gasten weer terug in Zierikzee verwacht. Mensen die mee willen doen aan de Be jaardendag kunnen zich opge ven bij de balies van De Wie- ken/Borrendamme of bellen met N. Schot, telefoonnummer 01110-12154. NIEUWERKERK Bejaardensoos Op woensdag 23 september start het nieuwe winterseizoen van de bejaardensoos van Nieuwerkerk. De'-start vindt plaats in het dorpshuis om 14.30 uur. Behalve de trouwe BRUINISSE - Het hospitaalschip Henry Dunant van het Nederlandse Rode Kruis is gisteren (woens dagmiddag) in de haven van Bruinisse afgemeerd. Ongeveer zeventien vrijwilligsters van de plaatselij ke Rode Kruis kolonne stonden op de kade gereed om de lichamelijk gehandicapte passagiers in de leeftijd van 20 tot 40 jaar per rolstoel door het cen trum van het mosseldorp te begeleiden. De weekreis met aan boord jonge mensen uit alle hoeken van het land was een van de drie jongerentochten die het Rode Kruis jaarlijks op touw zet. Eenmaal per jaar wordt te vens voor gehandicapte jonge ren beneden de leeftijd van 16 jaar een zogenaamde avontuur- reis gemaakt. De organisatie constateert een groeiende belangstelling voor deze specifieke jongerenreizen. Van de 68 gasten waren 55 per sonen aan de rolstoel gebon den. Het gezelschap kwam afgelo pen maandag in Dordrecht aan boord waarna in de richting van de Zeeuwse stromen werd gestoomd. De eerste avond stond een bezoek aan Kortgene op het programma. Dinsdag morgen gingen de trossen los om aan de overkant van de Westerschelde de nacht in Ter- neuzen door te brengen. De vol gende dag veranderde de koers naar Bruinisse waar door de gasten onder goede weersom standigheden een rondgang door het dorp werd gemaakt. In principe was deze reis een bezoek aan Brouwershaven ge pland. Vanwege de stremming van de Grevelingensluis moest de tocht noodgedwongen tot Bruinisse worden ingekort. Een aantal leden van de zuster- kolonne uit Brouwershaven was in de avonduren present om de gasten, de vrijwilligers en de bemanning op een doos echte Zeeuwse babbelaars te trakteren. Later op de avond maakte het merendeel van de gehandicap ten onder leiding van de aan boord verblijvende recreatie- ploeg een uitstapje naar res taurant De Meeuw. Met decla matie en zang genoten de jon geren in het Bruse etablisse ment van een onvergetelijk sa menzijn. Vanmorgen vertrok het hospitaalschip met bestem ming Gorinchem. Het einddoel van.de reis is Rotterdam. Omstreeks 14.30 uur meerde de Henry Dunant af aan de boswal. (Foto: Joop van Houdt). bezoekers hoopt het bestuur ook nieuwe soosbezoekers wel kom te kunnen heten. Iedereen vanaf 55 jaar is van harte wel kom. OOSTERLAND Reisje NBvP Dinsdag 15 september bezoch ten de dames van de Duive- landse Plattelandsvrouwen het visserijmuseum en een show room van plafonds in Vlaar- dingen. Het 250 jaar oude pand van het visserijmuseum is ge vestigd aan de Westhavenkade. Na een korte inleiding begon de rondleiding door het monu mentale gebouw. Allerlei mini atuurschepen vielen te bewon deren, van bomschuit tot het meest modernè schip. Niet al leen de bemanning van de sche pen moest vroeger hard wer ken. Ook aan de wal werd veel werk verzet door mast-, zeil- en mandenmakers, kuipers, hoed sters om netten te maken of te restaureren en fle1 léVerahciërs van bruine bonen, erwten, spek en zeekaak. Verder was er een maquetté van oud- Vlaardingen te zien met een haven vol schepen. Na de kof fie in het Delta Hotel aan de boulevard reed de bus naar een showroom van plafonds. De plafonds leken niet op het oude plafond uit de muziekkamer van het visserijmuseum, toch konden veel woonideeën wor den opgedaan. Na deze ge slaagde reis wordt tevreden uitgekeken naar de volgende bijeenkomst van de Platte landsvrouwen. BRUINISSE Verkoping en rommelmarkt In het verzorgingshuis In 't Op per, Dokter de Kockstraat 13 in Bruinisse wordt op woensdag 30 september een verkoping en rommelmarkt gehouden. De openingstijden zijn van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Tb koop zijn onder meer: berenartikelen, hand werken, kaarten, baby-artike len, bloemstukjes en nog veel meer cadeau-artikelen. Al deze artikelen zijn onder begelei ding van activiteitenbege leidster Annet van der Sluis, gemaakt door de deelnemers van de dagverzorging. Voor de jeugd staat er een grabbelzak klaar en zijn er verrassingszak jes en snoep te koop. Om 16.00 uur worden de prijswinnaars van de kleurwedsrijd bekend gemaakt. SCHOUWEN-DUIVELAND Collecte Nier Stichting In de periode van 22 tot en met 28 september gaan in Neder land zo'n 60.000 vrijwilligers op pad voor de jaarlijkse col lecte van de Nier Stichting Ne derland. Ook op Schouwen- Duiveland zal in diverse ker nen worden gecollecteerd. De Nier Stichting verricht al bijna 25 jaar baanbrekend werk voor de nierpatiënten in Nederland. Men is onder meer actief voor het mogelijk maken van meer niertransplantaties en voort zetting van wetenschappelijk onderzoek Ieder jaar komen er in Nederland honderden chro nische nierpatiënten bij in alle leeftijden. Hun leven hangt af van een machine, een kunst nier waarmee twee drie keer per week hun bloed wordt ge zuiverd. Via wetenschappelijk onderzoek tracht men moge lijkheden te vinden om nier ziekten beter te kunnen behan delen of voorkomen. De nier stichting gebruikt de op brengst van de collecte ook om de transplantatie-mogelijkhe den te bevorderen. CD-opnames Wie zijn of haar applaus, gejoel en gefluit op CD vereeuwigd wil horen of eenvoudigweg een live-registratie bij wil wonen kan zaterdag 26 september het hart ophalen in 't Beest in Goes. Daar maakt de Miles Browning Band opnames voor haar tweede CD. Om ervan ver zekerd te zijn dat de technische kant van de zaak in goede han den is, heeft de groep de 24- sporen digitaal mobiele studio van Jan Schuurman aan laten rukken. Voor de muzikale kant staat de band zelf garant. Het optreden begint om 22.30 uur. KWADENDAMME Wandeltocht Op zaterdag 26 september houdt het wandelcomité Kas- porgo uit Goes weer haar jaar lijkse naj aars wandeltocht. Dit keer wordt de tocht in en rond Kwadendamme gehouden. Het start- en finishpunt is het café- restaurant De Kroon aan de Jo- han Frisostraat 2. Opening van het secretariaat is om 13.15 uur, de start is gepland om 14.00 uur. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. MIDDELBURG Visicom Op dinsdag 22 september zal gedeputeerde A. J. Dij kwel vier zogenaamde Visicoms in gebruik stellen. Dit zal gebeu ren om 11.30 uur in het infor matiecentrum provincie Zee land aan het Abdijplein in Middelburg. Een Visicom is een beeldscherm met toetsen bord, gekoppeld aan een tele foonlijn. Deze apparatuur is speciaal ontwikkeld voor do ven. Door middel van dit appa raat kunnen doven onderling en met instellingen die in het bezit zijn van een Visicom com municeren. De provincie Zee land heeft vier apparaten aan geschaft, die geplaatst worden bij het bureau voorlichting, de afdelingen welzijn en milieu en bij de telefooncentrale. Bij de ingebruikstelling is een dele gatie van Zeeuwse doven en van het bestuur ,van de Zeeuw se Stichting Welzijn Doven aanwezig. Apartheid in onderwijs? Naar aanleiding van het onder zoek Schoolkeuze en etnische scheidslijnen in het basison derwijs en de landelijke dis cussie over zwarte en witte scholen organiseert het Provin ciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland op vrijdag 16 oktober een studiedag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Een van de belangrijkste con clusies van het onderzoek is dat 'zwarte' scholen in Zeeland ontstaan omdat 'witte' (Neder landse) ouders scholen met bui tenlandse leerlingen in toene mende mate mijden. Zeer op merkelijk, juist omdat er in de provincie Zeeland weinig bui tenlanders wonen. Ouders zeg gen te kiezen voor de kwalita tief beste school voor hun kind, maar vinden scholen met veel buitenlandse kinderen slechte scholen. Vraag is of het werke lijk gaat om een kwaliteitspro bleem of dat er eigenlijk meer sprake is van discriminatie. Tijdens de studiedag komt on der meer de vraag aan de orde hoe de kwaliteit op scholen verhoogd kan worden en wat de motieven zijn voor Neder landse en buitenlandse ouders bij een schoolkeuze voor hun kind. ZIERIKZEE - De statenfractie van Groen Links heeft schrif telijk vragen gesteld naar aan leiding van berichten over sa larisverhoging voor de leden van gedeputeerde staten. Het zou gaan om een salaris verhoging van 18.000,- bruto per jaar. ,,Op hetzelfde ogen blik werd bekend gemaakt dat de minima er in 1993 niet op achteruit gaan, terwijl de inko mens boven de 90.000,-16 pro cent zullen stijgen', aldus F. van Kollem namens de Groen Links-statenfractie. ,,Er zijn door Groen Links bij vorige ge legenheden kanttekeningen ge plaatst over de geloofwaardig heid van de politiek met be trekking tot beloning en inko men. Ook nu ben ik van me ning dat de genoemde verho ging op dit moment ongewenst is. Het beeld dat politici vooral goed voor zichzelf zorgen leeft in brede lagen van de bevol king en wordt opnieuw beves tigd". Vanwege grote verdiensten voor het Rode Kruis ZIERIKZEE - Afgelopen maandag reikte mevrouw Th. J. Balkenende-Sandee, de Kringcommissaris van het Nederlandse Rode Kruis in Zeeland, de me daille in zilver uit aan mevrouw P. W. J. Alofsen- Hillebrand. Zij ontving de onderscheiding voor haar grote verdiensten voor de afdeling Zierikzee van het Rode Kruis. Bij de uitreiking waren tevens aanwezig de Kringsecretaris, de heer J. J. Marteijn en de vice-voorzitter van de afdeling Zierikzee, de heer J. Hoekman. Het was niet het enige feestje dat ten huize van de familie Alofsen werd gevierd. Me vrouw Alofsen was deze dag namelijk ook jarig. Mevrouw Balkenende prees in haar toespraakje de grote inzet van mevrouw Alofsen, die zich op velerlei térreinen ruim der tig jaar voor het Rode Kruis heeft ingezet. Zo was zij een sturende kracht voor de plaat selijke colonne als secretaris van het afdelingsbestuur en voor specifieke taken als coör dinatrice van de Jeugd Rode Kruis-activiteiten en de vakan tieprojecten. De heer Hoek man feliciteerde de actieve vrijwilligster namens het afde lingsbestuur met de zo pas ver kregen onderscheiding en over handigde daarbij de gesp voor dertig jaar trouwe dienst. Mevrouw Alofsen heeft een in drukwekkende staal van dienst bij de hulpverleningsor ganisatie. In 1962 werd zij lid van de colonne Zierikzee. Een jaar later werd ze benoemd tot helpster derde klas en in 1968 tot groepscommandant. Na eerder te zijn benoemd tot helpster tweede klas en admi nistratrice werd mevrouw Alofsen in 1985 gekozen tot se cretaris van het afdelings bestuur. Van 1987 tot 1990 trad zij op als coördinatrice van het Jeugd Rode Kruis. In 1972 ont ving zij de medaille voor tien jaar, in 1982 de gesp voor twin tig jaar trouwe dienst. Me vrouw Alofsen heeft inmiddels het Rode Kruis verlaten. ZIERIKZEE - Morgen, vrijdag 18 september, wordt op het schoolplein van de openbare basisschool Theo Thijssen in de wijk Malta het traditionele buurt feest georganiseerd. Een paar maanden later dan ge woonlijk, maar dat heeft te maken met het 125-jarig jubileum van de school. De hele week stond al in het te ken van het jubileum. Begon- •nen werd er met een reunië voor oud-leerlingen. Daar naast was er een programma samengesteld voor de kinderen die momenteel de school bezoe ken. Maandag begon het feest met een bezoek aan de gymnastiek- school van Delta Sport y/aar een-^turnkërmis werd» gehou den. Ook dinsdag stond in het teken van de sport. Op de kunststofatletiekbaan werden wedstrijden gehouden in hard lopen, ver- en hoogspringen, balwerpen en andere behendig heidsspelletjes. Na afloop kre gen de deelnemers een trakta tie en een atletiekdiploma. Woensdag werd er op een groot scherm een kinderfilm ver toond en donderdag trad de ac teur Hakim op, die meer be kendheid geniet door zijn ca priolen in het programma Se samstraat. Vrijdag is de laatste dag van de feestelijkheden. De kinderen kunnen op school blijven eten en zich naar harte lust uitleven op een groot springkussen. Vrijdag worden ook de buurt- bewoners bij het feest betrok ken. Op het plein worden spe len gehouden waarbij het voor al aankomt op snelheid en be hendigheid. Ook kan hier wor den rondgesnuffeld in de rom- melkramen. Tweedehandsspulletjes zijn overigens nog van harte wel kom. De bezoekers die ver moeid raken van alle activitei ten kunnen uitrusten op het terras waar een hapje en drankje kan worden genuttigd. De organisatie hoopt een deel van de onkosten die zij heeft gemaakt terug te verdienen met een grote loterij waar de Zierikzeese middenstand prij zen voor beschikbaar heeft ge steld. Op het plein is ook een disco aanwezig en in verband met de vroeg invallende duis ternis is voor verlichting ge zorgd. Het feest duurt van 16.00 tot 21.00 uur. ZIERIKZEE - Stichting Schouws.Spel houdt op vrijdag 25 sc tember om 20.00 uur een kunstbeschouwing in het gebouw aan r Vismarkt aan de Sint Domusstraat in Zierikzee. De beschouwit zal worden gegeven door de heer Dick Sterkenburg. galerieho der en kunstbemiddelaar uit Zierikzee en handelt over het ma tieme leven in de Nederlandse kunst rond de eeuwwisselinq h de inleiding zullen thema's aan de orde komen zoals de gekozi onderwerpen van de kunstenaars en de wijzigingen daarin ond invloed van maatschappelijke veranderingen. Aspecten uit dc. onderwerpen worden zichtbaar gemaakt aan de hand van enke schilderijen, aquarellen en tekeningen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5