Sciencefiction in film Star Trek VI Nix Trix op herhaling in Big S Actieve studievoorlichting voor meisjes tijdens Doe-dag 1992 Tentoonstelling: Sjoerd Bras in Galerie Geluk DE IMMETJES-HOEVE Op 9 en 10 oktober LANDELIJKE VOOR MEIDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - De bluesrock-band Nix Trix, die dit jaar al eerder een succesvol optreden gaf in jongerencentrum Big S en Podium Brogum, komt terug naar Schouwen-Duiveland. De band, wiens oorsprong ligt in zuid-west Nederland, geeft namelijk op zaterdag 19 september een tweede concert in Big S in Burgh-Haamstede. De in 1985 opgerichte band speelt muziek in de stijl van Jimi Hendrix, Eric slowhandClapton en Led Zeppelin. Het repertoire van Nix Trix bestaat voor het grootste deel uit covers van bekende bands en artiesten, aangevuld met eigen werk. Belangrijk kenmerk van de live-optredens van Nix Trix is de energieke en spectaculaire wijze waarop de band zich presenteert. Nix Trix treedt in Haamstede op in de volgende bezetting: Nico Tuytel (zang), Mi chel Staat (gitaar). Jon Houtekamer (gitaar), Marlon Jordans (bas) en John van Drunen (drums). Degenen die geïnteresseerd zijn in een concert van deze viermans/één vrouwformatie kunnen om 20.00 uur terecht in de zaal van Big S, gevestigd aan het Sluispad 48. Het concert begint twee uur later; om 22.00 uur. ZIERIKZEE - Op 9 en 10 oktober houden de zes agra rische hogescholen voor de achtste maal de landelij ke Doe-dag voor meiden. Dit jaar vindt de Doe-dag plaats op de Agrarische Hogeschool Den Bosch. De Doe-dag is bedoeld voor meiden die op de MAVO, HAVO, VWO of MBO zitten en moeten kiezen voor een HBO-vervolgstudie of een vakkenpakket. De Doe-dag zorgt ervoor dat deze meiden op een praktische en ontspannen manier kennis maken met alle facetten van het Hoger Agrarische Onder wijs. Onderwijs dat meiden veel toekomst te bieden heeft. Tijdens de Doe-dag wordt dit jaar extra aandacht besteed aan de beroepsmogelijkheden na het volgen van een oplei ding aan een agrarische hoge school. Om mee te doen aan de Doe-dag moeten meisjes zich voor 23 september a.s. aanmel den bij de Agrarische Hoge school Den Bosch, tel. 073- 120788. Bij de schooldecaan of op de Agrarische Hogeschool Den Bosch is een folder met meer informatie verkrijgbaar. Het aandeel meiden in de op leidingen van de zes agrarische hogescholen is langzaam stij gende, mede door eerder geor ganiseerde Doe-dagen. Op dit moment is 25 procent van de studenten op de agrarische ho gescholen vrouw. Dit percenta ge is lager geweest. Toch blijkt de drempel om te kiezen voor een agrarische opleiding nog steeds hoog. Uit een in 1991 uit gevoerd onderzoek is gebleken dat meiden vaak niet weten dat werk en studie in de agrarische sector breder is dan je op het eerste gezicht zou denken. Met het juiste vakkenpakket en een goede motivatie zijn de studies aan een agrarische hogeschool goed te doen. Ongeveer 20% van de deelneemsters aan de Doe-dag begint daadwerkelijk aan een studie aan een agrari sche hogeschool. Een belangrijk programma onderdeel van de Doe-dag van 1992 is de beroepenvoorlich- ting. In een aantal rondes kun nen de deelneemsters aan dé Doe-dag kennis maken met vrouwen die een HAO- opleiding hebben gevolgd en nu werken. Op deze manier krijgen zij zicht op het toe komstperspectief van een op leiding aan een agrarische ho geschool. Op de Doe-dag maken meiden verder kennis met het brede onderwijsaanbod van de zes agrarische hogescholen. Alle studierichtingen presenteren zich met één of meerdere doe- activiteiten, zodat meiden er varen dat de opleidingen voor hen zeer interessant zijn. Enke le voorbeelden van activitei ten: landbouw, duurzaam no dig voor de samenleving (land bouw); een milieuvriendelij ker produktie-proces (milieu technologie), filmen met video- 8 (docentenopleiding), vergelij kend warenonderzoek ei- shampoo (agroproduktkunde), de vrouw in het internationaal management (internationale Agrarische Handel, Agrarische Bedrijfskunde), Reageer buisplantjes kweken (laborato riumtechniek, plantenteelt, bi otechnologie), praktische land meten (land-, water- en milieu beheer). Daarnaast krijgen de deel neemsters onder andere voor lichting over de zes agrarische hogescholen zelf en over het studeren als meisjes aan zo'n instelling. In het programma is ook ruimte voor ontspanning, zo is er bijvoorbeeld 's avonds een feest. Dè meiden blijven overnachten op de Agrarische Hogeschool Den Bosch. De Doe-dag is een activiteit van de zes agrarische hogescholen ge zamenlijk. Zij zijn verenigd in de Stichting Samenwerking Hoger Agrarisch Onderwijs. AMSTERDAM - Geïnteresseer den in het programma van „Antwerpen '93, culturele hoofdstad van Europa" zijn welkom aan boord van het ge lijknamige promotieschip. De „Antwerpen 93" ligt aan de De Ruyterkade Oost in Amster dam. Het schip is van 22 t/m 24 september gratis toegankelijk van 12.00 tot 20.00 uur. HAARLEM - Bij Theatergroep Carrousel gaat op 2 oktober in de Tbneelschuur in Haarlem „Het Interview" van Natalia Ginzburg in première. In deze voorstelling poogt een journa list in een tijdsbestek van tien jaar drie maal het interview af te nemen van de beroemde man. Drie maal vangt hij bot, evenzovele malen treft hij de vrouw van de beroemde man. BURGH-HAAMSTEDE - De olieverf-schilderijen van kunstenaar Sjoerd Bras zijn met name een uiting van de liefde voor het kleine leven en de mooie dingen om ons heen. Maar ook is hij geboeid door mensen en hun geschiedenis. Van vrijdag 25 september tot en met zaterdag 17 oktober exposeert Bras zijn doeken in Galerie Geluk in Burgh- Haamstede. De opening van de expositie wordt ver richt op vrijdag 25 september om 16.00 uur door bur gemeester H. Tees van de gemeente Westerschou- wen. Sjoerd Bras werd 39 jaar gele den geboren in Voorburg. Al vroeg werd zijn talent voor te kenen ontdekt. Op aanraden van een lerares volgde hij aan de Haagse Academie de zaterdagmiddag-cursus teke nen. Na de middelbare school deed hij een jaar de dag- en avondopleiding aan de Gooise Academie. Hier kreeg hij les van H. J. Slij per, een bekende vogelteke naar. Bras, van huis uit al een natuurliefhebber, werd door deze leraar ingewijd in de vo gelkunde. Vijf jaar opleiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, afdeling tekenen en schilderen volgden. Zijn rea listische schilderijen bestrij ken veel onderwerpen. Van stillevens tot natuurtaferelen en portretten. Ook schilderijen met klassiek/mythologische, historische ep religieuze the ma's maken deel uit van zijn werk. Bijzonder is dat Bras de oliën en de lak die hij voor zijn schilderijen gebruikt zelf kookt volgens een zeventiende eeuws Spaans recept. Sjoerd Bras exposeerde zijn werk eerder in galerieën en kunstcentra in Den Haag, Brasschaat in België, Blari- cum, Leiden en Rotterdam. Ook hingen zijn werken vorig jaar in het Centraal Kantoor van de Shell in Den Haag. Na de expositie in Galerie Geluk staan voor volgend jaar nog tentoonstellingen in Berlijn, Delft en Schiedam op het pro gramma. Galerie Geluk is gelegen aan het Zeesterweegje 6 in Burgh- Haamstede, bij de vuurtoren. De tentoonstelling van Sjoerd Bras is geopend op zaterdagen van 11.00 tot 16.00 uur. Op de openingsdag van 16.00 tot 18.00 uur. UTRECHT - De telefonische hulpdienst van de Nederlandse Kankerbestrijding wordt ruim 25.000 keer per jaar gebeld. De afgelopen weken lag het aantal telefoontjes zelfs boven de 250 per dag. Patiënten en familie leden blijken vaak eerst de hulpdienst te bellen voordat ze hun vragen aan de arts voor leggen. ROTTERDAM - Onder de naam „Impressionisme, een. schone kijk" zijn van 20 september tot en met 29 november meer dan zestig schilderijen, twaalf beelden en ongeveer 150 teke ningen, aquarellen en penteke ningen van gerenommeerde kunstenaars te zien in het Rot terdamse museum Boymans van Beuningen. AMSTERDAM - De tekenaar Fritz Behrendt neemt met tachtig tekeningen en karika turen deel aan een tentoonstel ling in het „Huis van dé Jour nalisten" in Moskou. De expo sitie, die op 22 september wordt geopend, is georgani seerd door het weekblad Kro kodil. In Zierikzeese Concertzaal ZIERIKZEE - Liefhebbers van science fiction komen zaterdag 19 en zondag 20 september aan hun trek ken. Dan namelijk wordt in de Concertzaal in Zie- rikzee de film Star Trek VI, the undiscovered coun try, vertoond. De voorstelling begint beide avonden om 20.00 uur. De in vroeger tijden vijandige houding van de Klingons ver andert drastisch als na een ex plosie op hun maan Praxis blijkt dat hun zuurstofvoor- raad over 50 jaar uitgeput is. Klingon Kanselier Gorkon neemt contact op met dé fede ratie van planeten. Vredesverdrag Hij stelt hen voor een vredes verdrag te sluiten, zodat de Klingons voort kunnen leven binnen de Federatie. Daartoe zouden zowel hun gevechts- vloot als Starfleet ontbonden moeten worden, inclusief het Starship Enterprise waarvan de vertrouwde bemanning bin nenkort afgelost zal worden. Captain James Kirk vertrouwt de Klingons echter voor geen cent. Hij zal nooit vergeten dat het de Klingons waren die verant woordelijk waren voor de dood van zijn zoon. Hij neemt het Spock dan ook niet in dank af als die voorstelt om juist de Enterprise Kanselier Gorkon naar de Aarde te laten escorte ren voor de vredesconferentie. De Enterprise vertrekt met de begaafde Vulcan Valeris als stuurvrouw. Kirk maakt contact met de Kronos One, het Klingon ruim teschip waarmee Gorkon naar de Aarde reist, en nodigt hem en zijn staf uit voor een etentje aan boord van de Enterprise. Kort nadat het Klingon gezel schap terug is op het eigen schip wordt het geraakt door twee torpedo's die afkomstig lijken te zijn van de Enter prise Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 89 Ze feliciteren Jasper Marja met een hartelijke zoen en Jasper zegt zo het hoort: 'Dank je en dat je er nog lang ge tuige van mag wezen'. Voor de visite is het of Jasper zijn dochter al gefeliciteerd heeft. Natuur lijk, de eersten die dat doen zijn de ou ders. De ogen van Doortje zijn voldoende om Jasper te weerhouden de komedie niet te spelen, te zeggen dat hij Doortje van morgen nog niet heeft gezien om haar een verjaardagszoen te geven. Trouw ligt naast haar stoel, wakend. Meer en meer windt Jasper zich op. Verdraaid nog aan toe, waar zijn zijn bloemen nou? Er staan er van Els, er staan er van Marja en Geert, maar de zijne ziet hij niet. Wanneer Catrien de keuken uitloopt om uit de kelder haar eigengebakken cake te halen, gaat hij haar na. 'Ik heb vanmorgen vroeg bloemen naast haar stoel in de keuken gezet. Waar zijn die?' Catrien kijkt hem even aan, een traan loopt langs haar wangen, woordloos opent ze de kelderdeur. 'Daar staan ze', zegt ze dan schor. 'Ze wilde ze niet hebben, ik heb ze maar weggezet, dan blijven ze goed. Mis schien morgen, je weet het niet. Mor gen zet ik ze wel bij de andere bloe men, vandaag maar niet. Het is nou eenmaal zo'. Jasper draait zich om en loopt naar de keuken terug. Zelfs zijn bloemen wil ze niet meer. Het liefst stapte hij in zijn wagen en reed zich tegen een boom te pletter Dat kan niet, dat mag niet, hij moet ook om Geert en Catrien den ken. Maar wat moet hij hier van daag verder doen? Een uitgeworpene? Naar de stad gaan, naar zijn cafévrien den, of naar Sofie? Hij kijkt in de richting van haar huisje. Ze zal nu wel bezig zijn zich op te tutten, straks zal ze wel komen feliciteren. Hij sluit even de ogen. In gedachten ziet hij haar voor de spiegel staan, de armen hooggeheven, bezig met haar kapsel. Haar mooie armen, haar blote armen Grauwend draait hij zich om. Nee, geen Sofie, nooit meer Sofie, hij moet wijzer zijn. Doortje kan hij haar zin niet ge ven, da's nou eenmaal te gek. Geen zin nig mens die hem daarom geen gelijk geeft. Maar als hij bij Sofie gaat uit huilen, is hij de zwakste. Als Doortje het wist, zou ze er misschien nog lol om hebben. Hij zal doen of er niets aan de hand is, praten met Klaas over de bouw en Bram en Arie die straks een kop koffie komen halen zal hij elk een rijksdaalder in hun handen stoppen. De goeie baas spelen. Hij zal vrolijk doen, net als vroeger als het kind jarig was, hij kent kunstjes met de kaarten. 'Duivels prentenboek', zal Catrien wel weer zeggen, maar dat meent ze zo niet. Dat spelletje van die vier boeren die op reis gingen die zwarte vrouw tegen kwamen, schoppen Bet. Daar heeft Doortje vroeger altijd zo verschrikke lijk om moeten lachen. Maar dan moet-ie wel even op zijn woorden let ten. Die boeren moeten af en toe even naar het toilet. Dèt zal hij maar zeg gen, niet meer: "Iben moest ruitenboer naar de plee', dat voegt niet meer, daar is Doortje te groot voor geworden. Tbi- let dan maar, plee kan niet meer. Hij stapt de keuken weer binnen, kijkt lachend rond, dan op de klok en stelt Klaas voor een klein borreltje te ne men omdat het niet voor de ganzen is gebrouwen. Even kijkt Doortje hem aan, geschrok ken van zijn luide toon en zijn voorge wende vrolijkheid. Haar blik is kil en onpersoonlijk. Het kan hem niet sche len, niets kan hem meer schelen, er is er één jarig, hoera hoera en dat viert hij mee, op zijn eigen manier. 'Proost Klaas, dat we ze nog maar lang mogen krijgen, lusten zal wel gaan'. 'Proost Jasper, op je dochter', zegt oom Klaas vergenoegd. Voor Jasper er was heeft Catrien hem verteld dat het helemaal mis is op de Immetjes-Hoeve, maar dat zal het erg ste wel zijn. (wordt vervolgd) Advertentie De Concertzaal te Zierikzce J/.aiming 19 nept, 20.00 uurj /omlag 20 srpl. 20.00 mii* """''llWreltisbeg m Vrijdag 18 september NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 17.05 uur Young Ramsay, Australische serie. 18.00 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.30 uur Ja, natuurlijk, na- tuurdocumentaire. 19.00 uur Dinges, spelprogram- ma 19.30 uur Cosbyshow, comedy serie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur NCRV zomerfilm: Stand by me, Amerikaanse speelfilm. 22.01 uur De dropping, kunst project waarin acteur en schil der Jeroen Krabbé zich door een natuurgebied laat inspire ren tot het ter plekke sa menstellen van een kunstwerk. 22.32 uur Chéers, Amerikaanse comedyserie. 23.01 uur Dokument: De liefde in haar laatste dagen, over de sloop van een kerk in Amster dam. 23.36 uur Miniatuur. 23.46 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur TROS aktua in be drijf, serie portretten van be drijfstakken. Vandaag: De ra dio en televisie wereld. 17.45 uur Firato journaal, aan dacht voor noviteiten voor con- sumentenelectronica. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur Stuntmasters, serie programma's over stuntwerk. Afl. 6. 19.05 uur Ministars, serie pro gramma's waarin kinderen speciaal voor hen gemaakte Nederlandse teksten zingen op hits van vandaag. 19.37 uur De Elite, serie over een groep wetenschappers die achter milieuschandalen aan gaat. Afl. 3. 20.23 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 20.33 uur TV dokter, medische tips. Herh. 20.35 uur America's funniest home video, Amerikaanse thuisvideo's. 21.02 uur Karaoke, programma waarin Sjoukje Smit nietsver- moeiende mensen uitnodigt om een liedje te zingen. 21.28 uur Stank voor dank, ver volg op de Engelse comedyse rie Wordt u al geholpen? 22.02 uur Eigen baas, serie por tretten van zelfstandige onder nemers. 22.38 uur In the heat of the night, Amerikaanse misdaad serie. 23.26 uur In concert: Genesis „We van 't dance tour", regi stratie van het concert op 2 augustus j.l. in Knebworth, Groot Brittannië. 01.51 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 09.00 uur Vaar mee met Colum bus, afl. 1. 09.30 uur Huisje boomje beest jes, afl. 49. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 2. 10.30 uur Skoalle tv 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, afl. 2. 14.00 uur Studio sport met hal ve finale Davis Cup tennis. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.00 uur De vallei, soapserie. 19.36 uur De verhalenvertel lers, serie verhalen. 19.38 uur Hoogstandjes: De electrische magnetische stra len van Herz, kort filmpje. 19.54 uur Uitzending van de CD. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Grote ontwerpers, Engelse documentaireserie over design. Afl. 4. 21.25 uur Muziek in de Neder landen. Deel 3. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 07.05 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soap rond de families Capwell en Lockridge. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel- programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.19 uur Groenten en fruittip. 10.20 uur Hitbingo. Presenta tie: Irene Moors en Carlo Bosz- hard. (Herh.). 11.25 uur Onopgeloste myste ries. Amerikaanse docu drama. 12.05 uur RTL Radio Studio Live. Open window television. 12.45 uur Erik de Viking, Italiaans-Spaanse speelfilm. 14.15 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 14.45 uur 'Die oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barabar, Ame rikaanse soap rond de families Capwell en Lockridge. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, arties ten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 18.50 uur RTL minispel: Geba rentaal, spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden compilatie. Overzicht van de ontwikkelingen die zich vanaf het begin van de serie hebben voorgedaan. 20.30 uur Het uur van de waar heid. Programma gebaseerd op ware, dramatische gebeurte nissen. 21.25 uur Nursus, Amerikaanse comedyserie. 21.50 uur The Formula, Ameri kaanse speelfilm. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws 00.10 uur Revenge of the Ninja, Amerikaanse film. 01.45 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 17.30 uur Er was een Amerika, Franse tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 261. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 515. 18.35 uur TV 1 - Top 30, muziek programma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Hollywood stuntma kers, 26-delige Amerikaanse documentaire serie. Afl. 3. 20.25 uur Baraka, spelpro gramma. 21.40 uur Hardball, Ameri kaanse misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 23.10 uur Mama Lucia, 3-delige mini-serie. Afl. 3. 00.25 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitaal, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Herover de aarde: Bleekhuid, kijk uit! Reportage over de problemen bij het af schaffen van CFK's. 21.30 uur Journaal en Sport 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine. 22.20 uur Vuurvogel: Diva's, serie portretten van beroemde opera-diva's. 23.15 uur Boulevard: De Ver enigde Staten, 10-delige docu mentaire serie over de geschie denis van instellingen van de Verenigde Staten. Afl. 3. DEN HAAG - Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) moet zijn plannen de subsidie aan een aantal experimenten voor ouderen te schrappen, in trekken. Dat stelt het Tweede Kamerlid Versnel-Schmitz (D66) in schriftelijke kamer vragen aan de staatssecretaris. Het gaat om experimenten met zogenaamde aanleunwoningen waar ouderen zelfstandig kun nen wonen en een beetje zorg krijgen. Heerma wil, zo maak te hij in zijn begroting bekend, de experimenten niet langer fi nancieren en wil ze onder de Algemene wet bijzondere ziek tekosten (AWBZ) laten vallen. HARLINGEN - De Anton Wachterprijs 1992 is gewonnen door de auteur Paul Verhuijck voor zijn boek „De Doodpie- ren". Dat heeft de jury van de prijs meegedeeld. De onder scheiding wordt om de twee jaar uitgereikt aan een literai re debutant. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 2.000 gulden. AMSTERDAM - In de filmzaal van het Rijksmuseum in Am sterdam worden van 22 septem ber t/m 15 december wekelijks op dinsdag om 12.30 uur lezin gen gehouden en/of films ge- I draaid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4