M KRAKT VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD 'Nog niet zoveel tweeverdieners dat de supermarkten langer open moeten' „Zorgvuldig handelen bij opvang van vluchtelingen" go O Meisje omgekomen bij schietpartij r I- ■=1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? Supermarkten in de regio betwijfelen behoefte aan latere sluitingstijden Commissie sociale zaken voorzichtig Zeilen gestolen Auto's beschadigd bij aanrijding dé krant van schou wen - duiveland! j ■jX ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25223 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE. LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zienkzee Tel 01110-16551 Ui-»- - Volgens een aantal beheerders van supermarkten op Schouwen-Duiveland, zou er geen behoefte zijn aan winkelen na half zes. (Foto: Joop van Houdt). SCHOUWEN-DUIVELAND - Veel bedrijfsleiders of eigenaren van supermark ten op Schouwen-Duiveland betwij£elen-het nut van de nieuwe winkelsluitings wet. Via die wet, die naar verwachting in januari 1993 van kracht wordt, wordt het mogelijk de supermarkten tot half zeven 's avonds open te houden. Of de le- vensmiddelenbedrijven op Schouwen-Duiveland na die datum ook werkelijk tot dat tijdstip geopend zullen zijn staat nog lang niet vast, zo blijkt uit de reac ties van diverse bedrijfsleiders. Alleen bij het Albert Heijn-filiaal in Zierikzee bestaat daar duidelijkheid over. Vanaf het moment dat de wet van kracht wordt zal deze supermarkt vijf dagen per week tot 18.30 uur geopend zijn. Een beslissing die volgens be drijfsleider G. Henning is ge nomen door de landelijke di rectie van Albert Heijn. „Men wil bij alle AH-filialen in het hele land een centrale slui tingstijd; half zeven". Om de toegestane totale openingstijd niet te overschrijden houdt dat in dat de winkel op dinsdag en woensdag pas om 09.00 uur 's morgens open zal gaan (de an dere dagen om 08.30 uur en op zaterdag om 08.00 uur). Het nieuwe beleid is via een nieuwsbrief aan het personeel meegedeeld. Ifevens vraagt men in deze brief naar de me ning van de medewerkers over de wijze waarop de nieuwe openingstijden het beste kun nen worden gecombineerd met hun persoonlijke wensen. „Ik kan me voorstellen dat er men sen zijn die elke dag een be paalde hoeveelheid uren willen werken of die hun hele werk week in vier dagen willen af werken. We willen flexibel op die wensen inspelen". Dat houdt tevens in dat het perso neel dat voor 17 juni van dit jaar in dienst is gekomen bij het Albert Heijn-filiaal niet verplicht wordt om tot half ze ven te werken. „Bij de mensen die daarna in dienst zijn geno- ;men is dat wel in het arbeids contract opgenomen Volgens de heer Henning rea geert het gros van de klanten niet zo enthousiast op de op handen zijnde uitbreiding van de winkel openingstij den. „Veel mensen laten blijken dat ze het onzin vinden. Men rea geert vaak met de opmerking: Waar is dat voor nodig". Ook de groep alleenstaande mensen met een vaste baan en de twee verdieners zitten volgens de heer Henning. niet te wachten op verruiming van de winkel tijden. „Ik vind het altijd op vallend dat tweeverdieners zelf al oplossingen hebben gevon den voor het feit dat zij maar even kunnen winkelen. Ze ko men tussen de middag of ver delen de taak van het bood schappen doen". Ook de eigenaar van Quist Su permarkt aan het Havenplein te Zierikzee, J. Quist is nog niet overtuigd van de behoefte aan "langere openingstijden bij het publiek. „Om kwart voor zes zie je meestal geen volk meer op het Havenplein". Hij vertel de dat het nog niet vast staat of de sluitingstijd van zijn super markt wordt veranderd. „Ik wacht af wat de ZOC (Zierik- zeese Ondernemers Centrale) beslist. Als ze besluiten de winkelsluitingstijden te hou den zoals het nu is, ga ik daar zonder meer in mee. Als ze be slissen om in plaats van 52 uur voortaan 54 uur per week open te zijn dan ga ik overwegen om voortaan tot zes uur open te blijven". Die overweging wil de heer Quist maken in nauw overleg met het personeel van de su permarkt. „Ik weet nu al dat die niet staan te trappelen om langer te werken. Maar als ik zou merken dat er bij de consu ment behoefte is aan latere openingstijden denk ik dat we daarin wel mee zullen gaan. Maar persoonlijk hoop ik dat de ZOC beslist om de openings tijden te houden zoals ze nu zijn". De bedrijfsleider van de Pry- ma in Scharendijke, H. Ver- duyn heeft een duidelijke me ning. „Wij zijn niet van plan om de winkelopeningstijden uit te breiden. In de zomer draaien we al meer uren. In een kleine gemeenschap als Scha rendijke bestaat geen behoefte aan een supermarkt die in de winter ook tot zes uur of half zeven is geopend. Er zijn hier ook nog niet zoveel tweeverdie ners. Dus de behoefte is mini maal". Dat ligt volgens de heer Verduyn anders wat betreft de Pryma-vestiging in Zierikzee waarvan hij eveneens be drijfsleider is. „Over het al dan niet uitbrei den van de openingstijden in Zierikzee zijn, momenteel diep aan het nadenken. Ik denk wel dat de behoefte daaraan in Zie rikzee groter is. De gezinssa menstelling is daar anders. Er wonen meer jongeren, tweever dieners en alleenstaanden. Daarom denk ik dat we de slui tingstijd van de supermarkt aan de Varremarkt na het in voeren van de nieuwe win kelsluitingswet waarschijnlijk zullen uitbreiden naar zes uur. Half zeven doen we beslist niet. Dat zou niet redelijk zijn tegenover het personeel". Volgens bedrijfsleidér van de Nieuwerkerkse supermarkt Jac Hermans, J. Muller is nog niet bekend wat er bij dat win kelbedrijf zal gebeuren. „Dat wordt door de centrale directie beslist. Maar er is nog niets over bekend. Vermoedelijk komt dat pas op het laatste mo ment". De heer Muller heeft het idee dat er niet zoveel be hoefte bestaat aan uitbreiding van de winkelopeningstijden. „Misschien heeft het in het zo merseizoen wel waarde, maar de rest van het jaar heeft die uitbreiding weinig effect op de omzet. En aan de koopavonden is te merken dat er ook bij het publiek weinig behoefte aan bestaat. „Er is nog altijd een potentieel aan klanten; maar die grote massa van een paar jaar geleden zie je 's avonds niet meer". „In de winter is er geen behoef te aan een openingstijd tot zes uur", zegt ook de heer L. Verse- put beslist. Als bedrijfsleider van de drie filialen van de Veldmarkt in Burgh, Ooster- land en Bruinisse spreekt hij uit ervaring. „De alleenstaan den en tweeverdieners stellen zich in op het feit dat de super markt om half zes dicht gaat. In de zomer zijn we in Burgh wel tot zes uur open en ook in Bruinisse bestaat daaraan be hoefte. Maar in kleine plaats jes met weinig toerisme als Oosterland is dat niet het ge val. De mensen zijn hier alle maal wat nuchterder. Verande ring van de winkeltijden hoeft voor hen niet en dat zal ook niet zo gauw veranderen. Maar als de verruiming van de ope ningstijden in Nederland een vlucht gaat nemen, als de meeste winkels tot half zeven open blijven, zullen we toch mee moeten". ZIERIKZEE - Zoeken waar er mogelijkheden zijn, te allen tijde doen wat je kunt doen, maar niet te over haast te werk gaan. Dat was de conclusie van de ge- dachtenwisseling die de leden van de commissie so ciale zaken van de gemeente Zierikzee gisteren, woensdag, hadden over de mogelijkheid van decen trale opvang van ontheemde ex-Joegoslaven in Zie rikzee. Aan de gemeenten in Neder land was door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur de oproep gedaan om binnen de gemeentegren zen te kijken naar mogelijkhe den van decentrale opvang. On der deze vorm van opvang wordt verstaan het opvangen van de vluchtelingen bij gast gezinnen, familie of kennissen. In tegenstelling tot de meeste vluchtelingen die zijn opgeno men in het asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede gaat het hierbij om mensen die vallen onder de TROO-regeling (Tijdelijke Regeling Opvang Ontheemden), Dat zijn vluchte lingen die een gedoogdenstatus van in eerste instantie drie maanden krijgen in afwach ting van de situatie in hun land. Naast het verzoek van het ministerie was bij de ge meente Zierikzee tevens een brief binnengekomen van Vluchtelingenwerk waarin er bij de gemeente op werd aange drongen om mee te denken en te helpen. gast- Onduidelijkheden Commissielid mevrouw J. T. Bos (VVD) vond dat er nog te veel onduidelijkheden bestaan om direct een oordeel uit te spreken of decentrale opvang in Zierikzee mogelijk is. Zo vroeg zij zich af wat bijvoor beeld de financiële consequeui ties zijn voor de gemeente. Haar collega-commissielid me vrouw C. Klippel-Huurling (PvdA) meende dat decentrale opvang bij gezinnen of in wo ningen van de woningbouw vereniging gestimuleerd moest worden. „Daarbij moeten we wel voorzichtig zijn met de op roep naar inwoners om hun huis beschikbaar te stellen", zo vond ze. „Dus niet werven, maar het vanuit de mensen zelf laten komen. Zij die gedreven zijn melden zich vanzelf". De financiële kant van de zaak vond zij minder belangrijk. „We moeten het menselijk oog punt laten wegen boven het fi nancieel oogpunt". De heer J. A. van den Broeke, die als directeur van de Inter gemeentelijke Sociale Dienst (ISD) bij de vergadering aan wezig was, vond dat er niet te lichtzinnig over opvang nage dacht moest worden. „Hierbij heb je een stuk professionele hulp nodig want deze mensen dragen vaak dramatische erva ringen en grote problemen met zich mee. Daarbij komt dat on bekend is hoelang die mensen in Nederland moeten blijven". Tbch vond hij wel dat de ge meente een duidelijke houding moet aannemen. „Je kan die mensen niet laten zwemmen". Voorzitter van de vergadering, wethouder D. van der Wekken, „Uit humanitaire overwegin gen moeten we de kwestie posi tief benaderen, maar wel reëel blijven. We moeten dus geen dingen doen waar je de gevol gen niet van kan overzien". Een standpunt van de commissie sociale zaken, dat overeenkomt met dat van het algemeen be stuur van de ISD dat eerder de ze week over decentrale opvang sprak. Mevrouw C. Klippel-Huur- ling:Menselijk oogpunt laten wegen boven het financieel oogpunt meende dat de gemeente Zie rikzee in ieder geval de bereid heid moet tonen om te zoeken naar opvangvoorzieningen. Concluderend gaf hij het ad vies van de commissie weer dat de opvang bij gastgezinnen ge zien de onduidelijke tijdsduur en problematiek van de vluch telingen niet gestimuleerd dient te worden. Het beschik baar stellen van woningen is wanneer de situatie zich voor doet wel een taak van de ge meente. Met de Woningbouw vereniging Beter Wonen is hier over al overeenstemming be reikt. Een goede opvangstruc tuur met professionele hulp is hierbij wel een voorwaarde BRUINISSE - B. uit Hove deed bij de politie aangifte van dief stal van zeilen met toebehoren vanaf zijn zeiljacht. Het jacht van B. stond op de wal van de jachthaven in Brui nisse. B. claimt een schade van 35.000,- De politie stelt een onderzoek in in samenwerking met de rijkspolitie te water. ROTTERDAM - Eastman Che mical Company, onderdeel van het Amerikaanse chemiecon cern Eastman Kodak, heeft de Europoort gekozen als plaats voor een nieuwe fabriek. Met het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam is overeenstem ming bereikt over de huur van een 100 hectare groot terrein op de Kop van de Beer in Euro poort. Dit heeft het concern woensdag bekendgemaakt. De dagen vliegen met losse teugel voorbij. Ovidius Bewolkt HET WEER Half tot zwaar bewolkt en mogelijk een enkele bui. Minimumtempera- tuur omstreeks 13 graden. Mid den. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, draaiend van zuidoost naar zuidwest. TOERISTENDAGEN Commissieleden zijn verdeeld over de toekomst van de Zierikzeese Toeristendagen. i5 CSG-GEBOUW Verenigingen tonen veel belangstelling voor ruimtes in het voormalige schoolgebouw van de CSG. PROJECT Het project afwezigheidsregistratie van de Rijkspolitie loopt door tot mei 1993. ZAALVOETBAL Zaalvoetbalploeg Vuurtoren is geroyeerd door het Ziezavo-bestuur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDELHARNIS - In Middelharnis vond dinsdag avond een dodelijke schietpartij plaats, waarbij de 15 jarige E. D. uit Middelharnis het leven verloor. Het slachtoffer fietste samen met drie vriendinnen over het fietspad van de Oost-Haven- dijk. Ter hoogte van de hoofd ingang van Hernesseroord stond een man op het fietspad die begon te schieten. Eerst schoot hij enkele keren in de grond en vervolgens schoot hij gericht op de voorste meisjes. De 15-jarige E. D. uit Middel harnis werd dodelijk getrof fen. Haar 11-jarige vriendinne tje, dat naast haar reed werd in een arm geraakt. Dit meisje sprong vervolgens op de fiets van een van de meisjes die ach ter haar had gereden. Later werd zij in het ziekenhuis te Dirksland behandeld waarna zij naar huis kon terug keren. De politie was snel ter plaatse en kon de dader, de 21-jarige R. M. uit Middelharnis op de plaats van het misdrijf aan houden. De vermoedelijke achtergrond van dit drama moet gezocht worden in de relatiesfeer. M. zocht toenadering tot het slachtoffer. Zij was daar niet van gediend en over zijn hande len was al eens ruzie ontstaan. De omstandigheden die heb ben geleid tot deze vreselijke escalatie zijn nog niet bekend. Omdat de verdachte een be roepsmilitair is, werd het on derzoek overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. Direct na deze tragische ge beurtenis werden leden van het bureau Slachtofferhulp Goe- ree-Overflakkee ingeschakeld voor opvang 'en begeleiding van alle direct betrokkenen. DREISCHOR - Bij een aanrij ding woensdag op de Gaander- seweg bij Dreischor raakten twee auto's beschadigd. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Het onge luk gebeurde toen B. uit Rot terdam vanuit een uitrit aan de Gaanderseweg de rijbaan opreed waar op dat moment H. uit Zonnemaire reed. B. zou volgens de politie hebben ver zuimd voorrang te verlenen aan H. Een aanrijding volgde waarbij beide auto's bescha digd werden. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1