'Mensen aan wie ik als jong meisje les gaf komen nu weer op dansles' Een muziekuitwisseling met tien verenigingen Zierikzee/Bergambacht Les in het ABC van Totale Yoga autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Vernieuwd interieur Eiektro Lievense Duivelands Mannenkoor treedt op in Dreischor W. M. Kramer-de Groot dertig jaar danslerares Leden vergadering NCVB NCVB-reisje NCVB- middagen Op zaterdag 19 september onder de Beuze Jaarprogramma CPB NBvP- bijeenkomst Videoteam Borrendamme Ten bate van de stichting Ontmoeting WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 3 Wil Kramer: „Als ik 's avonds huiswerk zat te maken riepen mijn ouders me om te komen helpen met de dansles. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op haar zesde jaar danste ze in de dansschool van haar ouders al met de jongens die daar op dansles zaten en nu, op haar 52e geeft ze nog dagelijks dansles of assisteert daarbij. Op 18 sep tember, bij het begin van het nieuwe seizoen wordt in dans- en balletschool Kramer te Zierikzee het feit gevierd dat de oprichtster van de school, W. M. Kramer-de Groot dertig jaar danslerares is. Het ballroomdansen werd Wil Kramer met de paplepel inge goten. „Mijn ouders begonnen in de oorlogsjaren in Rotter dam een grote dansschool. Dansschool Freddie de Groot is daar nog steeds een begrip. Omdat we niet altijd een oppas hadden, werd ik als baby daar al mee naar toe genomen en neergezet terwijl mijn ouders les gaven". Op haar zesde klonk niet alleen de dansmu ziek Wil Kramer vertrouwd in de oren, maar kon zij ook al de danspasjes die haar ouders aan de leerlingen bijbrachten. „Ik danste voor de grap met de jon gens die les kregen". Op haar veertiende hielp Wil haar ou ders mee bij het lesgeven en werd zelf bij danswedstrijden kampioen van Nederland. „Als jong meisje gaf ik toen les aan mensen die nu in Zierikzee weer opnieuw op dansles ko men". Dat lesgeven in de avonduren ging ook door toen zij, vanaf haar vijftiende, dagelijks van uit Rotterdam naar Den Haag reisde om daar aan het Conser vatorium de opleiding balletle rares te volgen. „Dat was heel zwaar want de balletopleiding werd gecombineerd met een Mavo-opleiding. Als ik 's avonds thuis huiswerk zat te maken, werd er alweer door mijn ouders geroepen: „Wil kom je helpen?" Desondanks .voltooide Wil Kramer de opleiding, maar toen haar ouders in 1959 de dansschool aan haar wilden overdragen zag ze dat niet zit ten. „Ik zag er erg tegenop omdat ik uit ervaring wist dat het een hele zware opgave was". De heer en mevrouw De Groot ver kochten de dansschool en ver huisden naar Scharendijke waar zij molen De Lelie en de naastgelegen gebouwen koch ten om daar een restaurant van te maken. Na een half jaar al leen in Rotterdam te hebben gewoond en in een damesmode zaak te hebben gewerkt, moest Wil Kramer ook naar Scharen dijke komen 'om te helpen in de zaak'. Zij leerde daarbij haar huidige echtgenoot kennen en trouwde. Na het overlijden van haar va der werd de molen plus restau rant verkocht en Wil nam in 1977 het initiatief om weer ballroomdanslessen te gaan ge ven. „Het begon met een uur per week in de Putmeet in Scharendijke, maar breidde zich steeds verder uit. Elke avond ging ik met mijn koffer met daarin geluidsapparatuur en inschrijfpapieren naar een ander dorp om les te geven; Bruinisse, Zonnemaire, Renes- se, Noordwelle, Haamstede, El- lemeet en Zierikzee". In 1986 vestigde Wil Kramer zich met haar dansschool in een vaste lokatie aan 't Vrije te Zierikzee. Zij werd toen bij het lesgeven al enkele jaren geas sisteerd door zoon Onno Kra mer en schoondochter Miranda Kramer-Deurloo. Hoewel de werkzaamheden nog even zwaar zijn als in haar jeugd, heeft de 52-jarige danslerares sinds zij op eigen initiatief weer met het geven van danslessen begon daar veel plezier in. „Ik denk dat dat komt omdat de druk van het moeten er af was". Nog steeds leert zij mensen met genoegen de juiste passen en houding die bij de verschil lende ballroomdansen horen. En tegenwoordig zijn daar ook dé nodige moderne dansen bij gekomen. „De mensen die hier komen hebben altijd een goed humeur. Ze zijn als het ware een avondje uit. Het is ook heel leuk om ze vooruit te zien gaan en te ervaren dat ze plezier hebben in het dansen". KERKWERVE - Op woensdag 16 september wordt de eerste ledenvergadering van het sei zoen gehouden van de NCVB afdeling Kerkwerve. De avond zal in het teken staan van het financiële project in Pakistan. Dit zal worden toege licht door mevrouw E. Rein- houdt. Belangstellenden zijn van harte welkom woensdag 16 september in het dorpshuis 't Zuudènde te Kerkwerve, aan vang 19.45 uur. ZIERIKZEE - De NCVB- vrouwen uit Zierikzee reisden met een bus naar vliegveld Zestienhoven waar de koffie al i gereed stond. Vandaar werd het Goudse Ca- tharinagasthuis bezocht waar bij de rondleiding de volledig ingerichte apotheek van de Zierikzeese apotheker Gasille te bewonderen viel. De Sint Janskerk trok vervolgens de I belangstelling met name door de wereldberoemde Goudse i Glazen van de gebroeders Cra- bet. Ze werden vervaardigd na de herbouw van de kerk na de brand in 1552. Het geld voor de I kerk werd bijeengebracht door de bevolking, alleen voor de ra- j men had men geen geld meer. Hier werden sponsors voor ge- i zocht. Veel rijke inwoners be taalden ieder een raam en hun afbeelding is onder in het raam j terug te vinden. Daarna werd j nog een bezoek gebracht aan i het Schoonhovense Silverhuys I waar een technische uiteenzet ting werd gegeven. Een gezellig diner rondde de geslaagde dag af. Slow-foxtrot Zelf danst Wil Kramer alleen nog met haar zoon wanneer zij samen de lessen voorbereiden. „Ik vind het nog steeds heel leuk". Haar favoriete dans is de slow-foxtrot. „Dat is zo'n karakterdans met van die mooie, zachte, vloeiende bewe gingen". Wellicht komt Wil Kramer op 18 september niet alleen op de vloer om danspas sen voor te doen, maar ook om zelf weer eens ouderwets te ge- nieten van het plezier van je overgeven aan dans en muziek. ZIERIKZEE - Op initiatief van de oud-burgemeester van de gemeente Bergambacht, P. J. Huijbrecht, die thans in Zierikzee woont, wordt op zaterdag 19 sep tember in Zierikzee een muziekuitwisseling gehou den tussen diverse muziekgezelschappen en koren van beide steden. In totaal doen tien verenigingen mee aan het evenement; zeven uit Bergambacht en drie uit Zierikzee. Het prgramma wordt door burge meester mr. J. J. P. M. Asselbergs geopend onder de Beuze aan het Havenplein om 14.00 uur. Het duurt tot 20.30 uur. Om 14.05 uur is een optreden gepland van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee. Het harmoniegezel schap werd opgericht in 1830. Bij diverse gelegenheden was dit muziekgezelschap op ver zoek van het stadsbestuur aan wezig, zoals al in het oprich tingsjaar tijdens een bezoek van de kroonprins der Neder landen. Bij de sluiting van het laatste dijkgat na de Waters noodramp bij Ouwerkerk in november 1953 speelde Kunst en Eer op een mosselkotter het Wilhelmus. Toen kreeg het het predikaat Koninklijke. Het harmonie-orkest bestaat uit 50 leden en staat onder leiding van Gerard Jordans. Vanaf 14.30 uur is de zangver eniging Vriendschap uit Ber- kenwoude te horen. Het ge mengd koor bestaat uit 28 le den. Het jaarlijkse hoogtepunt van dit koor is het kaarslicht concert in het kerkje van Ber- kenwoude. Onder leiding van Lenny van Tour en met begelei ding van Jaap den Besten op piano worden de volgende nummers gezongen: Bona Nox (W. A. Mozart); Der Floh (E. Widmann); Koorkolder (Jac ques Wijnen); Klokke Roeland (bew. P. J. Schneider); Hallelu ja (W. A. Mozart); Der Apothe ker (G. Ph. Thiemann); Edel weiss (Richard Rodgers); Moon River (bew. Peter de Wolf); Komm, holder Lenz (Joseph Haydn). Om 15.00 uur treedt de muziek vereniging Excelsior '64 uit Ammerstol op. Muziekvereni ging Excelsior '64 is opgericht in 1929, maar werd door gebrek aan belangstelling stilgelegd in 1961. In 1964 werden de in strumenten weer ter hand ge nomen. De vereniging, be staande uit ongeveer 60 leden, bestaat uit de onderdelen ac cordeon, drumband, street- band en egelanderkapel. On der leiding van Ronald de Haan speelt Excelsior '64: Gil de Mars (C. J. N. Cori); Hon gaarse Dansen no. 5 en 6 (Joh. Brahms; arr. W. Meyns); The Exodus Song (Gold-Boone; arr. Johan de Meij); Robert Stolz Potpourri (arr. Mathieu Eve- raats). Om 15.30 uur is een optreden van de gemengde zangvereni ging Zang en Genoegen uit Ber gambacht gepland. Het koor Zang en Genoegen, dat 45 leden heeft, bestaat tien jaar. Het heeft een gevarieerd repertoire, met onder meer klassiek, ope rette, musical en populaire mu ziek. Het programma is als volgt: Eens Meienmorgens vroeg; Villanella alia Napoli- tana; Lobe den Herrn Meine Seele; Een zomermiddag op de heide; Canon: Du-bing-Du- bang; Capricciata - Contrap- punto bestiala alla mente; Pa vane: Belle Qui tiens; A Lieta Vita. Om 16.00 uur treedt de muziek vereniging DHTSG uit Berken- woude op. Muziekvereniging Door Hulp Tot Stand Gebracht werd opgericht in 1903 en heeft 25 leden en een drumband van 12 leden. Vooraf speelt de drumband één a twee marsen. Onder leiding van de heer P. Schilt speelt de vereniging: Nearer My God To Thee (Lo well Mason); Astra, mars met drumband (Wim Laseroms); Three times a tune (Jan Hader- mann); A highland rhapsody (Jan van der Roost); Leningrad (Billy Joel; arr. Ron Sebregts); Bandorama, mars met drum- band (Wim Laseroms). Om 16.30 uur is het Zierikzees koor Cantare te horen. In 1945 werd onder leiding van de toenmalige directeur van de Muziekschool, de heer M. Luy- kenaar, de Zierikzeese Orato riumvereniging opgericht. Aan het eind van de jaren '60 kwam het tot een splitsing, maar in 1988 gingen de Zierikzeesche Oratoriumvereniging en het Zierikzees Kamerkoor weer sa men, onder de naam Zierikzees Koor Cantare. De vereniging heeft 36 leden. Onder leiding van mevrouw W. Bil-Hollander zingt het koor: Daar was een wuf die spon (bew. H. Ba- dings); Drei gute Dinge (Daniel Friderici); Der Floh (Erasmus Widmann). Om 17.00 uur is een optreden van de drumband Bergam- bacht/Berkenwoude en om 19.00 uur van de muziekvercm ging Excelsior uit Bergam bacht. Muziekvereniging Ex celsior werd in 1898 opgericht als 'petit symphonie orkest'. Later werd het een harmonie en in 1955 werd de vereniging omgezet in een fanfare en werd er een drumband opgericht. De vereniging heeft ongeveer 45 leden en heeft een boerenka- pel: De Blaestoeters. Het pro gramma is als volgt: March of the Herald (Horatio Nicholls); Queen's Park Melody (Jacob de Haan); Auld lang Syne (H. van Lijnschooten); American Jour nal (Hans Kolditz); A hot time in the brasses tonight (H. L. Walters). Om 19.30 uur een optreden door zangvereniging Aurora uit Ammerstol. Dit gemengd koor met ongeveer 45 leden is opgericht in 1902. Het koor geeft ieder jaar een Nieuw jaarsconcert en voert een zelf geschreven musical op. Met pi anobegeleiding zingt het koor Aurora: Les pêcheurs de perles (G. Bizet); St. James Infirmary (arr. R. de Haan); The Sound of Music selectie (Rogers-Ham- merstein); America uit The West Side Story (L. Bernstein). Om 20.00 uur is als laatste Rust Roest Drum and Buglecorps uit Zierikzee te horen. Dit corps heeft enkele jaren gele den gekozen voor een Ameri kaanse stijl en een brass- instrumentarium in G-stem- ming aangeschaft. Bij de optre dens op een groot plein of een sportveld, wordt tijdens het spelen van evergreens een inge wikkeld showpatroon gelopen. In het programma zijn de vol gende nummers verwerkt: Worn Down Piano; Birdland; Baker Street; Ain't no moun tain high enough; Something happened on the way to hea- APELDOORN - Een menselij ke fout is ze^r waarschijnlijk de oorzaak geweest van de ont ploffing bij het Apeldoomse bedrijf Diosynth BV, vorige week dinsdag. Bij de ontplof fing kwam de 39-jarige opera tor A. Krey om het leven. Dat heeft een woordvoerder van de Apeldoomse politie dinsdag bekendgemaakt. j ZIERIKZEE - De Nederlandse 1 Christen Vrouwenbond j (NCVB) organiseert ook dit seizoen weer haar ouderen- 1 middagen in de zaal van het j Nederlands Hervormd Kerk- centrum achter de Gasthuis- kerk in Zierikzee. j Deze middagen zijn interker- i kelijk en toegankelijk voor ou- deren. De eerste bijeenkomst van dit seizoen wordt gehou- I den op woensdag 30 september i om 14.30 uur. Voor hen die j slecht ter been zijn kan voor j vervoer worden gezorgd. Deze i mensen kunnen contact opne- men met mevrouw S. Schults uit Zierikzee. Tfelefoon: 01110- 13707. ZIERIKZEE - Het jaarpro gramma van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond is bekend. Op dinsdag 22 september wordt een bezoek gebracht aan het bejaardencentrum De Wie ken. Op 21 oktober is er een ge zamenlijke avond met de NCVB in de zaal van de Gere formeerde kerk in Zierikzee. Spreekster over het onderwerp Vrouwen in Europa is me vrouw J. L. Bil-Roskam. Ook in de Gereformeerde kerk wordt op 17 november een in formatieve avond gehouden met muziek, dia's van bloem- creaties en voorlichting over gezondheid en verantwoorde voeding. Op 12 januari staat een creatieve avond gepland door Wilma van Damme en Margot de Vlieger. Op 29 ja nuari wordt samen met de CBTB, CPJ en CPB een familie-avond gehouden. 16 fe bruari is de jaarvergadering. DREISCHOR - De Nederland se Bond voor Plattelandsvrou wen afdeling Noordgouwe en omstreken heeft de eerste bij eenkomst van het nieuwe sei zoen gehouden. De presidente opende de avond en heette een ieder van harte welkom in het bijzonder de heer P. A. Boot uit Zierikzee die een inleiding hield over Zeeuwse boerderijen. Aan de hand van diabeelden en de ver halen van de heer Boot werd duidelijk uit welke tijd de boerderijen waren. Na de pau ze bestond er de gelegenheid om lectuur over Zeeuwse boer derijen in te zien. Bij de eerste bijeenkomst waren 26 vrouwen aanwezig in het dorpshuis van l Dreischor. Het vernieuwde interieur van Eiektro Lievense. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Afgelopen vrijdag werd in Nieu- werkerk het familiebedrijf Eiektro Lievense, na een vernieuwing van het interieur, weer officieel in ge bruik genomen. Dat gebeurde nadat de winkel van 31 augustus tot en met 5 september werd gesloten in verband met een aanpassing van het interieur. Daarbij werd de trap die in de winkel stond weggehaald en verplaatst naar een andere ruimte. Daardoor kreeg men ongeveer zes vier kante meter meer praktische ruimte. De 155 vierkante meter omvat tende winkelruimte werd ver volgens voorzien van nieuwe kleuren en nieuwe vloerbedek king. Het interieur is nu uitge voerd in de pasteltinten grijs, roze en blauw, hetgeen de win kel een heel nieuwe sfeer geeft. Tbr gelegenheid van de ver nieuwing van de zaak werd een aantal speciale aanbiedingen gepresenteerd aan het publiek. Eiektro Lievense is een fami liebedrijf dat al zeventig jaar in Nieuwerkerk is gevestigd. Er is ook een filiaal in Brou wershaven. In de zaak worden grote en kleine elektrische ap paraten verkocht en witgoed zoals wasautomaten en dro gers. De zaak wordt gerund door de heer N. A. Lievense, zijn echtgenote P. Lievense- Wandel en hun zoon Hans. Ook hun kinderen Elbert en Annet zijn in hun vrije tijd actief in de zaak. AMSTERDAM - Het Stedelijk Museum in Amsterdam toont van 25 september t/m 29 no vember een selectie schilderij en van Sigmar Polke. Het gaat om ongeveer dertig werken uit de periode 1964-1986 van deze Duitse kunstenaar. Ook zullen recente werken werken te zien zijn. Vervolg van pag. 1 wielerronde en de Havendag in Zierikzee. Dat werd later in de studio allemaal geknipt, ge monteerd en voorzien van ach tergrondmuziek en tekst. Met behulp van de titel-generator konden de beelden zelfs wor den verlevendigd met tekenin getjes. In totaal zaten Werner en René elk zo'n twintig uur in de stu dio te monteren om van de beelden een lucratieve film van ongeveer een uur te maken. „We hopen later nog een moni tor en een videorecorder te kunnen kopen zodat alles niet meer per see op band hoeft te worden gezet. Dat scheelt weer een boel werk. Omdat men nog steeds met de videocamera van Jan Willem zelf werkt, staat ook de aanschaf van een eigen camera voor het videoteam op het verlanglijstje. „We vinden het echt leuk om te doen. Het is een echte hobby geworden". In onderling overleg bepalen de leden van het team van wel ke evenementen videobeelden worden gemaakt. „Dat is nog het moeilijkste, want een uur is toch nog een lange tijd om vol te krijgen hoor". Nadat drie uitzendingen plaats hebben ge vonden wil men opnieuw aan de bewoners van Borrendam me vragen of zij tevreden zijn en wat ze graag zouden willen zien. Momenteel wordt druk gewerkt aan de uitzending van zaterdag 3 oktober. Daar ko men beelden in van de Vlasdag op Dreischor, de triathlon in Zierikzee, de kermis in Zierik zee en het echtpaar De Vin uit Borrendamme dat vorige week zestig jaar was getrouwd. De maandelijkse uitzendingen zijn gepland op elke eerste za terdag van de maand tussen 15.00 en 16.00 uur en worden veertien dagen daarna op het zelfde tijdstip opnieuw uitge zonden. De bewoners van het verzorgingshuis kunnen de vi deofilm op het televisietoestel op hun eigen kamer volgen, de ouderen die in de aanleunwo ningen bij het verzorgingshuis wonen, komen naar de gemeen schapsruimte van het verzor gingshuis om de beelden te zien. „We hopen dit nog jaren te kunnen doen, maar het kost veel geld. Daarom proberen we in de toekomst donateurs te werven die af en toe een finan ciële bijdrage geven". DREISCHOR - Op zaterdag 19 september treedt het Duivelands Mannenkoor op tijdens een avond die I wordt georganiseerd door de stichting Ontmoeting. 1 Het betreft een zang-, samenzang- en orgelavond die wordt gehouden in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. De leiding van de avond is in handen van Hervormd, predi kant te Sirjansland, H. J. Boer. Namens de stichting Ontmoe ting spreekt A. Vink. De stich ting gaat uit van verschillende kerken in Nederland en heeft tot doel om overeenkomstig Gods woord hulp te verlenen aan mensen in nood, zwervers, verslaafden, prostituees en al len die in een crisissituatie le ven.' Om dit doel te'bereiken werd vorig jaar aan de 's Gra- vendijkwal te Rotterdam een aanloophuis gerealiseerd dat sindsdien dagelijks door zo'n 25 mensen die hulp zoeken wordt bezocht. Tijdens de zangavond in de kerk te Dreischor wordt gecol lecteerd voor de stichting Ont moeting. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. HAAMSTEDE/OUWERKERK - Evenals voorgaan de jaren organiseert de Zeeuwse afdeling van de Stichting Yogacentrum Rotterdam nieuwe cursus sen Totale Yoga. Deze cursussen worden gehouden in dorpshuis De Schutse in Haamstede en in het dorps huis van Ouwerkerk. De cursus bestaat uit twaalf lessen van een uur per week waarin de deelnemer wegwijs wordt gemaakt in het ABC van de totale yo ga, te weten: A/adem, B/beweging en bewustwor ding en C/concentratie. Advertentie Bannmklaan8 4301 NN Zierikzee Tel 01110-13551 De duizenden jaren oude oosterse yoga-cultuur bevat veel statische houdingen en j ademtechnieken, die langdurig worden aangehouden en daar- om worden afgeraden. Stelre- gel is namelijk dat men het li- i chaam, de tempel van de geest, j nooit geweld aan mag doen. i De Tbtale Yoga methode Mon- téban is daarentegen dyna- misch, zowel lichamelijk als geestelijk, en daardoor zeer ef- i fectief voor de westerse mens. De methode is gebaseerd op meer dan twintig jaar studie en leservaring voor de gemeen- J te Rotterdam en wordt in alle I opzichten medisch maar ook didactisch als verantwoord ge- i zien. De cursus blijkt zeer ef- fectief voor mensen met klach- i ten. Mevrouw Vera Montéban: „De deelnemer wordt bewust gemaakt dat bij 90% van de klachten als migraine, slape- loosheid, rugklachten de oor- j zaak niet lichamelijk is, maar geestelijk. Door middel van yo- ga kan er iets tegen de klachten worden gedaan en kunnen deze langzaam worden terugge bracht". Tbneinde hier alle aan- dacht aan te kunnen geven zijn twee ervaren leerkrachten bij de les aanwezig. Maar de cursus is niet alleen bedoeld voor mensen die kam pen met klachten. Ook diege- i nen die preventief willen wer- r ken of willen leren zich te ont spannen in een vaak stresserig bestaan kunnen terecht bij de cursus. „Ook wordt er veel ge- bruik gemaakt van de cursus door (top)sporters. In hun stress om te moeten presteren zijn ze vaak gespannen waar door zich eerder blessures voordoen", aldus mevrouw Montéban. Nog enkele plaatsen vrij In het dorpshuis De Schutse in. Haamstede starten de Cessen vanaf maandag 14 september- om 19.15 uur. De vervolgcursus start om 21.30 uur. Op uitnodi ging van de Culturele VerCni- ging Ouwerkerk wordt dezelf de cursus ook gegeven in het dorpshuis van Ouwerkerk. Hier starten de lessen op woensdag 16 september om 19.30 uur. Het is bij verhinde ring mogelijk een les in te ha len. hetzij in Ouwerkerk of Haamstede. Tijdens de voor lichtingsavond in mei jongstle den in Ouwerkerk heeft zich reeds een groot aantal deelne mers ingeschreven. Tbch zijn er op beide lokaties nog enkele plaatsen vrij. Advertentie Voor ai uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3