'Het is tijd voor een ruk aan de bel' Alcohol Verkeer Cursus bewijst nut overduidelijk dichters Van der Maas herkozen tot ZLM- voorzitter Behin is t'r wee ZLM-voorzitter H. C. van der Maas: Evaluatierapport Alcohol Verkeer Cursussen: <D <D DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 NR 25222 7 ZIERIKZEE Het hoofdbe stuur van de ZLM heeft met al gemene stemmen de heer H. C. van der Maas uit Kats herbe noemd als voorzitter van de ZLM. Er waren vanuit de krin gen geen tegenkandidaten ge steld. De vice-voorzitter van de ZLM, de heer A. H. Munters, zei na mens het hoofdbestuur blij te zijn dat Van der Maas zich be schikbaar heeft gesteld voor een nieuwe periode als voorzit ter. ,,Dit werk vraagt onnoeme lijk veel inspanning. Leiding geven aan een landbouworga nisatie is anno 1992 geen een voudige zaak. Ik wens u toe dat u uw taak op dezelfde energie ke wijze en met hetzelfde elan kunt blijven verrichten als u dat in de afgelopen zes jaar hebt gedaan". De woorden van Munters werden door de verga dering met applaus onder streept. Van der Maas sprak zijn dank uit voor het vertrouwen dat het hoofdbestuur in hem stelt. Hoewel de ambitie nog altijd volop aanwezig is, maakte Van der Maas het voorbehoud, dat hij zich niet gehouden acht de volle zes jaar als voorzitter uit te dienen. Namens Verzekeringen ZLM sprak de heer L. van Nieuwen- huijzen gelukwensen uit. Het zelfde deed J. Geluk namens de Accountantsunie ZLM. De feli citaties namens het personeel werden uitgesproken door mr. J. Oggel, algemeen secretaris. Het hoofdbestuur nam nog geen besluit over de benoe ming van een vice-voorzitter. Munters treedt op 1 januari aanstaande om statutaire rede nen af. Het dagelijks bestuur beraadt zich nog over de ver vulling van deze vacature. ZOETERMEER - Ruim 350 na- hossers, jonge leraren, demon streerden maandagavond voor het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Zoeter- meer. De nahossers willen dat minister Ritzen geld vrijmaakt voor een verhoging van hun sa laris. De leraren waren met fakkels van het station naar het ministerie gelopen. EINDHOVEN - Het college van bestuur van de Technische Uni versiteit Eindhoven is „nu en later" niet van plan iets te zeg gen over de overeenkomst die onlangs is gesloten met prof.dr. H. Buck. r M'n hae wee mê 'n behin mae- ke om stikjes te schrieven. 't Bliek toch datter nog cL liefeb- berij vó is om 't te lezen. Dae binne d'r bie die doe dat spaele d'r hewieze, net of ze nog mot te lere leze. Oe d je 't aok doet heef nie, d je d'r mê uutkomt. Ieder stikje lees nie even makkelijk, mê dat is mee 'n boek aok zó. In 't êène stikje spreek meer an as 't aore, in dat zd zó wê bluve. M'n ope dan hereheld wee vaerder te haen, bie leven in hezondeid. Dat ma je d'r wê bie zae, want 't kan hauw he- beurd weze mee 'n méns. Dat kan 'n ieder zie. Dae oor wel is zeit, dae binne heen auwejaerse zeumers mee. Mê noe aomen d'r êên. Al oe wel noe ak zit te schrieven Hek 't wê naejaer. De meeste ménsen ao mooi weer aod mee de vekansje. Wil der ao d'r aok wee is uut wist. 't Wasjaeren Zee. Noe zd je dienke dat zei mien niks, dat weet ik wê, mê dae binne mén sen die bin net as ik, die ao 'n zetje nodig. Dit schrieven zou 'n zetje kunne weze. Ik bin aok mê liefst tuus, mê ja ik bin overstag hae. M'n ao mee 'n karrevan in Gfendt zê- te, je ziet mee dt, dat lei an de Waol. De schepen voere pal verbie in 't was 'n drukke vaert. Waeter dat wil 'n ieder zie, al ei je nooit vaere. Op die kemping, teas 't net wat vó ou- were ménsen. Kinders zag je nie vee, ik dienke in verband mee 't waeter. In aok nie van dat knettermeziek, dae stae mien aod aok nie nae, of bie julder wê? 't Kan hebeure dd je aok nog bekende tehenkomt. Dat was noe nie, mê toch aomen dat wel is aod. Dat is leutig, in je kan zie dat de waereld mê klein is. 't Ei 'n drukke zeumer e wist op 't land zo wê als op 't wae ter. De sluus hereheld vol, in d je dae dan staet te kieken, in ze óóre steeds meer nae voren toe weze dan kd je de krikke mikken d 'r uut aele. Dae binne d'r bie die wille trek mê vast Zae. Vó de moeders zat 't aok wee 'n ruste weze atte de scholen be- hinne. In kiek zó raek ieder méns weer in z'n heweune doen. WULLVM ZIERIKZEE - De voorzitter van de ZLM, de heer H. C. van der Maas, vindt dat de georganiseerde land bouw zo langzamerhand geen verantwoordelijkheid meer kan dragen voor een beleid, dat de boeren in Nederland slechts beperkingen oplegt en elk toe komstperspectief ontneemt. „Moeten we maar blijven mee heulen aan de vergadertafels en mede verantwoordelijk worden gesteld voor besluiten, die tegen ons boerenverstand in gaan? Voor mij is de grens bereikt. We hebben onze nek nu lang genoeg uitgestoken", aldus Van der Maas in de ver gadering van het hoofdbestuur van de ZLM, die onlangs in het Landbouwhuis te Goes werd gehouden. Van der Maas verklaarde dat het tijd is voor een 'ruk aan de bel'. „Politiek en samenleving leggen voortdurend claims op ons. We moeten ons aanpassen. We moeten ons minder van sub sidies en meer van de markt af hankelijk maken. We moeten omschakelen op andere teel ten, meer investeren in het mi lieu, ruimte geven aan natuur ontwikkeling, convenanten sluiten met de overheid, ter wijl die zelfde overheid zich uit allerlei voorzieningen terug trekt en de landbouw voor alle kosten laat opdraaien". „Tbt nu toe hebben we ons als boeren zo goed en zo kwaad mogelijk geschikt, maar men kan niet doorgaan met steeds maar nieuwe eisen op te leg gen, terwijl het boereninko- men zienderogen achteruit gaat en veel bedrijfsgenoten geen perspectief meer zien. Dan komt er een moment dat je moet zeggen: wij doen niet meer mee, we gaan onze eigen weg". Onrust De woorden van Van der Maas werden unaniem door het hoofdbestuur onderschreven. Geconstateerd werd dat onrust en verzet onder de boeren toe nemen, mede als gevolg van de MacSharry-plannen en de slechte boerenprijzen van dit moment. Volgens M. Boogerd, voorzitter van de kring Axel van de ZLM, moet de land bouw over de hele linie, geen enkele sector uitgezonderd, in actie komen. „Men is hard bezig de akker bouw - de ruggegraat van de Nederlandse landbouw - om zeep te helpen. Nog te weinig wordt onderkend dat daarmee de. hele land- en tuinbouw in ons land naar de knoppen gaat. De neergang van de akker bouw veroorzaakt immers ver dringingseffecten, die ook de veehouderij en de tuinbouw fa taal zullen worden. Het is daarom in het belang van alle boeren en tuinders in Neder land om eensgezind en s.olidair op te treden. Want als dit be leid doorgaat, komen we vroeg of laat allemaal in de proble men". Het hoofdbestuur van de ZLM constateerde in dit verband te vens dat het agrificatiebeleid niet van de grond komt. Mooie woorden, maar aan echte da den ontbreekt het. Men sprak uit dat de politieke wil ont breekt om geld vrij te maken voor agrificatieprojecten, die werkelijk perspectief bieden aan de Nederlandse akker bouw. Het hoofdbestuur zal dit onderwerp in de volgende ver gadering opnieuw bespreken. ZIERIKZEE - Deelnemers aan de Alcohol Verkeer Cursus (AVC) hebben na afloop van de cursus bedui dend meer kennis van de risico's van alcoholgebruik bij (snel)verkeer. Dit effect blijft ook na een tijdsver loop van een jaar behouden. De deelnemers geven te kennen dat het alcoholgebruik in de periode na de cursus beduidend lager was dan in de periode voor afgaand aan de cursus. Tenslotte zegeen zij zich min der vaak schuldig te hebben gemaakt aan alcohol- verkeers-criminaliteit. In de geregistreerde recidive zijn deze positieve effecten van de cursus echter niet gevonden. Dit blijkt uit het rapport Eva luatie van de Alcohol Verkeer Cursussen van het Wetenschap pelijk Onderzoek en Documen tatie Centrum van het ministe rie van justitie. Het onderzoek richt zich op een vergelijking van de geregistreerde alcohol- verkeerscriminaliteit tussen deelnemers en niet- deelnemers. Tevens werden de cursus-effecten op langere ter mijn onderzocht. Alternatieve sanctie In het jaar 1989 is de landelij ke, experimentele invoering van de Alcohol Verkeer Cursus, als vorm van alternatieve sanc tie, voltooid. In alle negentien arrondissementen zijn eind 1989 cursussen van start ge gaan, die wat vorm en inhoud betreft vergelijkbaar zijn. De cursus is bedoeld voor alcohol- verkeersdelinquenten die geen ernstig letsel bij derden heb ben veroorzaakt en bij wie een bloedalcoholgehalte van ten minste 1,31 promille werd ge constateerd. Doelstelling van de cursus is het rijden onder in vloed door de doelgroep te ver minderen. In de cursus wordt getracht de kennis van de deel nemers over de risico's van al coholgebruik in het verkeer te vergroten. Aan de cursus is een evaluatieverzoek via schrifte lijke vragenlijsten verbonden. Het zwaartepunt van het on derzoek ligt bij de vergelijking van dè geregistreerde alcohol- verkeers-criminaliteit tussen de deelnemers en de niet- deelnemers aan de AVC. Daarnaast is er door middel van de schriftelijke vragen lijsten nagegaan welke cursus- effecten er bij de deelnemers optreden met betrekking tot kennis, attitudes, alcoholcon sumptie, rijgedrag en alcohol- verkeersgedrag De onderzoeksgroep bestond uit 2660 cursisten uit alle ar rondissementen. Daarnaast weer een controlegroep samen gesteld van 1176 verkeersdeli- quenten die niet aan de cursus hebben deelgenomen. Herhaling De groep deelnemers aan de cursus viel weliswaar iets min der vaak in herhaling dan de groep niet-deelnemers, maar de verschillen waren gering en statistisch niet opvallend. Bo vendien waren er aanwijzingen dat de cursus-groep een enigs zins positieve selectie vormt uit de totale groep alcohol- verkeers-delinquenten. Dit blijkt uit het feit dat de cur sisten gemiddeld minder vaak geregistreerd waren voor zowel commune delicten als wegen- verkeerswet-delicten. Onder de AVC-cursisten werden ook minder weigeraars van de bloedproef aangetroffen dan onder de niet-deelnemers. Geconcludeerd wordt dat de AVC een alternatieve sanctie is die geen aantoonbaar speciaal preventief effect heeft. De ont wikkeling en zeker de uitvoe ring van dit interventie-model verkeert echter nog in een eer- ste fase. De positieve effecten vah de cursus op kennis, gewoonte en gedrag zijn als zodanig van be lang omdat hiermee voorwaar den zijn gecreëerd die noodza kelijk, maar niet voldoende zijn om tot speciale voorko ming van alcoholverkeersmis- daad te leiden. Afgezien van de preventie- oogmerken zijn er redenen om aam te nemen dat de AVC een geloofwaardig en normbevesti- gend strafiniddëï-Kaïi zFjft: Wiëa aan een'AVC heeft öeelgénor men weet wat al of niet verant woord alcoholverkeersgedrag is. Als zodanig kan de Alcohol Verkeer Cursus dus werken als een 'pedagogisch' justitiële maatregel, die bij recidive een streng ingrijpen (bijvoorbeeld door langdurige intrekking van het rijbewijs, rechtvaar digt. lijkse praktijk ruimschoots aan bod komt. De bijeenkom sten zijn zowel bedoeld voor managers uit het midden- en kleinbedrijf, als managers uit de grotere bedrijfsorganisa ties. Voor een programmaboek je en aanmeldingskaart kan contact worden opgenomen met de NIVE, afdeling regiona le betrekkingen, 070-3180240. Stem van de Stilte De Gnostieke Geestesschool van het Gouden Rozenkruis be gint het nieuwe werkseizoen met een lezing getiteld: De Stem van de Stilte. Deze lezing wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middel burg op maandag 21 september om 20.00 uur. De Gnostieke Geestesschool van het Gouden Rozenkruis stelt zichzelf ten doel om de mens die op zoek gaat naar zijn Oorsprong be hulpzaam te zijn. VLISSINGEN Kerstpakketten voor Roemenië De Stichting Nederland-Roe- menië biedt mensen de moge lijkheid om vanuit Nederland op een veilige manier Kerst pakketten aan Roemeense ge zinnen te sturen. De voedsel- pakkettenactie wordt voor de derde keer gehouden, omdat de voedseltekorten in Roemenië nog steeds erg groot zijn. In heel Nederland heeft de Stich ting twintig inleveradressén- ingesteld. Als de pakketten zijn verzameld, gerekend wordt er op zo'n 2000 stuks, dan brengt een vrachtwagen ze naar Roemenië. Hier worden ze vanuit een centraal punt op het adres van bestemming afgele verd. Een getekend bewijs van ontvangst wordt naar Neder- RENESSE Opbrengst collecte De collecte ten bate van de kan kerbestrijding had in Renesse een opbrengst van 2324,05 gul den. Gevers en collectanten worden door de organisatie van harte bedankt. NOORDWELLE Programma NBvP Het bestuur van de Nederland se Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordwelle en omstreken heeft een program ma opgesteld voor het nieuwe seizoen. Op woensdag 23 sep tember wordt een bezoek ge bracht aan het populaire Rien Poortvlietmuseum in Middel- harnis. Donderdag 15 oktober staat een bijeenkomst gepland in het dorpshuis van Renesse. Dokter Simons vertelt een en ander over medicijnen en ver slaving. Op dinsdag 17 novem ber wordt in het dorpshuis van Noordwelle een avond gehou den onder het motto: Kunst en kitsch in eigen kring. Deskun digen taxeren meegebrachte spulletjes. De kerstviering wordt dit jaar op 18 december gehouden in het dorpshuis van Ellemeet. Ook in het nieuwe jaar zijn al enkele festiviteiten bekend, te weten een mode- en handwerkshow na de jaarver gadering, een programma over Jacob Cats en een doe-avond. Nog voor de eerste bijeen komst, te weten op woensdag 16 september, start de wandel club van de afdeling met haar activiteiten. Niet met de ge bruikelijke wandeltocht maar met een fietstocht. Gestart wordt op het dorpsplein in Re nesse om 11.00 uur. Naast de wandelclub opereren in het nieuwe seizoen ook een drietal leeskringen, een bowlingclub en een koor. Bij voldoende be langstelling wordt er ook een cursus Engels gegeven. OOSTERLAND Verkoping De Zendingskrans Bidt en Werkt van de Gereformeerde Gemeente in Oosterland houdt dinsdag zes oktober een verko ping in het dorpshuis Ooster hof. Er wordt van alles te koop aangeboden waaronder pop pen in klederdracht en boeken, bloemen en planten. Ook is er een mini-rommelmarkt. De verkoping duurt van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Iedereen is welkom. RRUINISSE Gouden vondst Dat het beboeren van een volkstuintje nog wel eens ver rassingen kan opleveren over kwam de heer A. Jumelet in Bruinisse. De Bruse tuinder harkte vorige week in zijn volkstuintje achter het voet balveld toen hij tot zijn verba zing een glinsterende trouw ring ontdekte. Meer dan tien jaar geleden verspeelde Jume let op dezelfde akker zijn gou den versiersel tijdens het rooi en van aardappels. Voor de ei genaar van de ring kwam de vondst juist op tijd. Met ingang van 31 december worden de volkstuintjes door de huurders aan de gemeente ingegeven, in verband met de realisering van het bouwplan Riekusweel II. Winterdienst Grevelingensluis De sluiswachters op de Greve lingensluis bij Bruinisse, met 56.180 schuttingen in 1991, be ginnen aan het winterseizoen. Met ingang van 16 september zullen de schutmogelijkhcden worden beperkt tussen 8.00 uur en 20.00 uur. In de weekeinden kunnen schippers tussen 8.00 uur en 18.00 uur het zoute sop van en naar het Grevelingen- mcer opstomen. Collecte kankerbestrijding De onlangs gehouden h*uis-aan- huis-collecte voor de kanker bestrijding in Bruinisse heeft 4.427,45 opgebracht. Gevers en collectanten worden harte lijk dank gezegd voor dit mooie resultaat. GOES Vergadering Waterschapsbond Op maandag 21 september, om 14.15 uur, vergadert het be stuur van de Zeeuwse Water schapsbond in het water schapshuis van het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland aan de Nassaulaan in Goes. Na het doornemen van de verschillen de jaarrekeningen en begrotin gen en het jaarverslag 1991 van de bond wordt er gesproken over de opzet van een classifi catiesysteem. Daarnaast komt de herziening van de Wegenver ordening Zeeland aan de orde. Ander gespreksonderwerpen zijn: het regeringsstandpunt inzake de financiering van wa terbeheer, het Centraal Regio naal Informatiepunt Milieude licten, de stand van zaken van een onderzoek met betrekking tot automatische gegevensver zameling en -verwerking, ge richt op belastingheffing en de stand van zaken van het water huishoudingplan van de pro vincie Zeeland. Ontmoetingsavond EO Op woensdag 23 september houdt de Evangelische Omroep een regionale ontmoetings avond in de Christelijke Gere formeerde kerk in Goes. Het thema van de avond, die om 20.00 uur begint, luidt EO A- omroep. Aan deze ontmoetings bijeenkomst wordt medewer king verleend door dominee A. van der Veer, voorzitter van de EO en de heer drs A. Knevel, hoofd afdeling Informatieve programma's. De muzikale on dersteuning is in handen van een samengesteld koor uit Goes onder leiding van Aart Kot. Cor de Haan bespeelt het orgel van de Gereformeerde kerk. De algehele leiding over de avond heeft Teun van Om men. Telebank Beleggen De ABN/AMRO kantoren in Zeeland presenteren een nieuw pakket on-line software voor de actieve belegger; Telebank Beleggen. Het pakket bestaat uit drie verschillende program ma's voor de personal compu ter. Voor degenen die meer wil len weten over beleggen en het pakket organiseren de ABN/ AMRO kantoren op maandag 28 september in Hotel Goes vanaf 19.00 uur een presentatie. Met het nieuwe pakket wordt het voor elke belegger moge lijk om met behulp van Tele- bank Beleggen alert in te spe len op actuele marktontwikke lingen. HEINKENSZAND Jubileum De Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw bestaat 20 jaar. Tbr gelegenheid van dit jubileum wordt op 15 oktober in De Stenge in Heinkenszand een symposium gehouden. Pro minenten uit de Zeeuwse volkshuisvesting verzorgen tij dens deze gelegenheid een in leiding. MIDDELBURG Managementvraagstukken De Nederlandse Vereniging voor Management (NIVE), re gionale afdeling Zeeland orga niseert in het seizoen 92-93 een aantal bijeenkomsten waarbij belangstellenden informatie wordt gegeven over manage mentvraagstukken. Centraal staan dit seizoen de verbete ring van efficiency, produktivi- teit, motivatie en de terugdrin ging van ziekteverzuim. Daar bij is de bijeenkomst zo opge zet dat bij elk thema de dage land teruggestuurd. Het inza melen, verzenden en bezorgen vergt veel tijd. Vandaar dat de pakketten half oktober gereed moeten zijn voor transport. In formatie over het verzenden van een pakket, de inhoud, de kósten, het gewicht, de inlever datum enzovoorts kan verkre gen worden bij mevrouw A. van der Weele uit Vlissingen (telefoon: 01184-62703). Bij dit inleveradres kunnen ook adressen van Roemeense gezin nen worden verkregen. KOUDEKERKE Modelspoorshow in Hotel Walcheren De Modelspoorvereniging Zee land houdt op zaterdag 10 en zondag 11 oktober een mo delspoorshow in het Hotel Wal cheren, Brouwerijstraat 21 in Koudekerke. Na de laatste offi ciële show in 1988 kunnen de leden de laatste staaltjes van modelspoorbouw laten zien waar zij de afgelopen jaren aan gewerkt hebben. Er zijn drie modulebanen te zien in de be langrijkste modelspoor schalen. De modulebanen zijn beveiligd met een door de le den zelf ontwikkeld blok- srysteem. Speciaal is de baan met in werking zijnde stoomlo comotieven, gebouwd in de schaal 1:32. Daarnaast zijn er diverse demonstraties van uit eenlopende technieken die in de modelspoorbouw gebruike lijk zijn. Ook het gebruik van de computer in de modelspoor komt aan de orde. De vereni ging bestaat thans tien jaar en heeft 42 leden uit geheel Zee land. Het Hotel Walcheren is reeds sinds 1985 het thuishonk waar de leden minimaal twee keer per maand bijeen komen. Openingstijden expositie: za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur. In vroeger tied (l920-'30) Mun vaoder was un schaep'erder. Ie was mit zun schaepen an de diek of op 't veld. 'Zeven lange'daegèn, êêl de weeke. Was tun in de wêêre vö un klein bitje geld. Zun baes dat was un burgemêêster. Un zieke boer mit vêê bezit in ök vêê held. An 't einde van de weeke kreeg mun vaoder ellef hulden in zun anden uut eteld. Vêê mensen dochten in die tied aoltöös Dien erder is mit zö'n móói baentje ma hoed af. Ie stae op de diek in kiek wat in de rondte. Ma leunend op zun erdersstaf. Ma 's ochens, as de mensen nog op bedde laege. Dan was dun erder allang in de schaepekóöie. Die most dan ök wêê schoon emaakt. 't Vuul dur uut in schóón stro dur in ströóie. De waeterbakken mosten ök wêê bie evuld nae de nacht ao de schaepen ök wêê dost Waeterkraenen waere dur toen nog nie 't Vullen ei tun toen vêê zwêêtdruppels ekost. In aoltied was tun onderweg, dien erder. In weer in wind, snêêuw in regen, bie hitte in koue. Dikkels as dun öögen in anden tekort. Om zun schaepen bie mekaore te ouwen. In 't vroege voorjaer kwam de lammertied. Dan was den erder ök vêê-ars in vroedvrouwe. Van rust in slaepe kwam nie vêê terecht. Zo wat êêl de nacht most ie de wacht ouwe. Begin juni wiere de schaepen kael eschóóre. Dat was ók un êêle drukke tied. Mun vaoeder dêê ut aoltied mit liefde. De piene in zun rik, nêêe, dat telde ie niet. In as mun vaoder zaterdagsaevens tuus kwam Mit zun maeger loontje in zun trouwe and. Dan kocht moeder in 't wienkeltje vó twêê cent babiairs. In dêêlde ze dan an de kinders rond. Zo was dat zö'n zeventig jaer elêê. Welvaart in overdaed was tur toen nog niet. Blie in tevrêêe waeren we mit kleine diengen. As mun vaoder tuus wa, zonge we saeme 't óógste lied. Mit zun harmonica in onze kinderzangen Vergete waere dan de vele zurgen. Je kreeg dan weer een bitje moed. Ja, - iedere dag za weer vö 't ziene zurgen! J. van Steyn-Ringelberg Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben, kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten weJ of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7