Tentoonstelling Gezond en veilig binnenmilieu 'Gevaar voor sluiting lijkt voorlopig van de baan' Oosterhoutse Nachtegalen 'Jumelage is een voorbeeld voor een verenigd Europa' Subsidie MBvO op agenda commissie welzijn Zierikzee Mail-art project Architecture is „Geen opoffering, maar je krijgt er iets voor terug" 4 A h College Westerschouwen optimistisch over toekomst basisscholen Noordwelle en Serooskerke Delegatie uit St. Hilaire op bezoek in Zierikzee Echtpaar Borcheld bezoekersgroep van het AZC In zwembad Dol-fijn in Nieuwerkerk 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van de gemeente Westerschouwen is optimistisch over de toekomst van de basisscholen in Noordwelle en Se rooskerke. Dat blijkt uit de stukken voor de ge meenteraadsvergadering van maandag 21 septem ber. De vergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis in Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. DREISCHOR - Hun binnenkomst is verrassend. Door de buitendeur komen ze op. In rij, terwijl de sopranen een introïtus zingen. Loepzuiver. De Oosterhoutse Nachtegalen concerteren in de Her vormde kerk aan de Ring in Dreischor. Jongens en meisjes van 10 tot 20 jaar uit de wijde omgeving van het Brabantse Oosterhout. In 1937 opgericht als jortgenskoor, is het nu gemengd. De dames do mineren. Minstens twee keer per week repeteren ze onder leiding van hun energieke dirigent de heer Tiny Schoones. Begeleid door de niet minder aanstekelijke organist, nu achter de piano, Anto ny Hermus. Een gevarieerd programma, van Mozart en Strauss tot Gershwin. Met veel soli van de koorleden. Waarbij in Mozart's Aria uit Figaro, No so piu cosa son, Annette qua zang én performan ce tot professionele hoogten stijgt. Maar voor de liefhebbers is er ook J. J. Viotta's Zilvervloot, dat in een enthousiast staccato wordt neergezet. Kortom, hier waren ras muzikanten aan het werk. De veelgeroemde akoestiek van Dreischor's kerk werd met dit vocale optreden nog eens onderstreept. De menselijke stem is voldoende, met name voor de sopranen, die bij binnenkomst al - terecht - hun visitekaartje afgaven. Het publiek was niet de enige dat genoot. Het koor, deze keer niet in Dene marken maar in Dreischor, neemt de tijd voor zo'n concert. Frahke Roggeband, die op deze open- Monumentendag al meer dan honderd bezoekers in de kerk ontving, gaf hen een rondleiding. (Foto: Joop van Houdt). Al jaren bestaat onzekerheid over de vraag of de basisscho len in Noordwelle en Seroos kerke kunnen blijven voortbe staan. Elk jaar dienen gemeen tebesturen in het kader van de wet op het basisonderwijs een besluit tot instandhouding cq opheffing van een school te ne men. Als een school niet aan bepaalde voorwaarden voldoet moet dit gemeentelijk besluit door gedeputeerde staten van Zeeland ter goedkeuring wor den voorgelegd. Fusie In 1988 werd een dergelijk in- standhoudingbesluit genomen In voorgaande jaren schom melde de gemeentelijke bijdra ge aan Meer Bewegen voor Ou deren rond de 23 cent per inwo ner. Voor 1992 wordt 26 cent ge vraagd en voor 1993 29 cent: „De hogere gemeentelijke bij drage wordt veroorzaakt door een doorberekening van de gestegen kosten", aldus het col lege. In voorgaande jaren is de ge meentelijke bijdrage volgens het college van b en w ondanks de gestegen kosten gelijk ge bleven. „Doordat in die jaren de gestegen kosten niet werden gecompenseerd met stijgende inkomsten komt de 'klap' nu dubbel zo hard aan", aldus het college. Zij vraag het advies van de commissie over het sub sidieverzoek van het Kruis werk. Sinds drie weken brengen de heer en mevrouw Borcheld we kelijks een- of tweemaal een bezoek aan het centrum. Aan hen is een gezin uit Skopje, de hoofdstad van Macedonië, toe gewezen. „De benaming die er aan gegeven wordt is bezoe- kersgroep, maar wij spreken liever van contactgezin. Het Joegoslavische gezinnetje is namelijk ook een paar keer bij ons thuis geweest". Verwachtingen De heer Borcheld was al eerder op een informatie-avond van Vluchtelingenwerk waar vrij willigers werden gezocht die de vluchtelingen juridisch kon den bijstaan. Na enige bedenk tijd besloot de heer Borcheld dat dit niet het vrijwilligers werk was wat hij zocht. Via de kerk. kranteberichten en ver slagen van vergaderingen ver nam hij dat bij het AZC bezoc- kcrsgrocpcn werden gezocht. Hij besloot een gesprek aan te vragen met Vincent Groen van de afdeling introductie. „Ik wilde weten wat men van dit soort vrijwilligers verwachtte. door dé gemeenteraad van Wes terschouwen met betrekking tot basisschool De Stove in Noordwelle en basisschool De Schelphoek in Noordwelle. GS heeft toen dat instandhou- dingsbesluit goedgekeurd, maar men verbond daar toen wel het dringende advies aan om tot een fusie tussen de twee scholen over te gaan. GS vond dat twee zulke kleine school tjes op zo korte afstand van el kaar niet levensvatbaar waren. In 1990 nam de gemeenteraad van Westerschouwen opnieuw een instandhoudingsbesluit. Het dringende advies van GS werd 'om verschillende rede nen' niet opgevolgd. Een jaar Verder op de agenda van de commissievergadering de sub sidie van de gemeente aan de Amateur Comedie Zierikzee. Eerder werd de kwestie al aan de orde gesteld in de commis sie welzijn, maar toen onthieF den twee leden van de commis sie zich van stemming. Het col lege wil nu ook graag de me ning van die twee horen. Op de agenda van de commis sievergadering ook een ver zoek om subsidie van de Wie ken Omroep Stichting. De stichting wil haar activiteiten uitbreiden en om dat te kun nen doen is de aanschaf van nieuwe apparatuur noodzake lijk. Dat vergt echter wel een forse investering; de stichting heeft f 28.000,- nodig. Het col lege van b en w vraagt het ad vies van de commissie over dit verzoek. Dit om teleurstellingen achter af te voorkomen". Mevrouw Borcheld was inmid dels ook enthousiast gemaakt en maakte drie weken geleden kennis met het Macedonische gezin dat aan hen was toegewe zen. „Ik zag meteen dat ze za ten te springen om er uit te gaan en dus hebben we ze op de koffie uitgenodigd". Na dit kennismakingsgesprek bleken de beide families elkaar erg goed te liggen. „Het is heel in teressant om met deze mensen te praten. Je kan je een beetje in hun gedachtenwereld inle ven. Het doet de mensen ook goed. Als ze weten dat je komt staan ze bij de receptie al op je te wachten", aldus mevrouw Borcheld die al helemaal ver knocht is geraakt aan de drie kinderen van de Joegoslavi sche familie. Vincent Groen beaamt dat: „De belangstelling van de be woners om een bezoekersgroep toegewezen te krijgen is erg hoog. Op dit moment hebben we 45 huisjes op de wachtlijst staan. We zoeken dus nog vrij willigers die eenmaal per week een gezin willen bezoeken. Ui teraard is het vrij om de men- later herhaalde GS het drin gende advies nog eens. Nu werd de gemeente een ultima tum gesteld. Zou aan het ad vies geen gehoor gegeven wor den en zou de situatie sedert dien niet wezenlijk veranderd zijn dan zou GS zich genood zaakt zien om de goedkeuring aan nieuw ingediende instand- houdingsverzoeken te onthou den. „Naar aanleiding van dit be sluit heeft ons college een on derzoek laten uitvoeren naai de levensvatbaarheid van bei de scholen en is onderzocht of fusie van beide scholen wel een versterking van één van beide scholen zou opleveren", alduk het college in haar toelichting op het voorstel om wederom een instandhoudingsbesluit voor beide basisscholen te ne men. Zelfstandig Uit dat onderzoek zou volgens DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van justitie is niet van plan een uitzondering te ma ken voor journalisten bij het verschaffen aan justitie van te lefoonnummers, waarmee ver dachten van strafbare feiten contact hebben gehad. Hirsch Ballin heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Jurgens. AMSTERDAM - Het Stedelijk Museum in Amsterdam toont van 25 september t/m 29 no vember een selectie schilderij en van Sigmar Polke. Johan van Geluwe is afkom stig uit Waregem en docent aan het Hoger Architectuurinsti tuut Sint Lucas in Gent. Zo'n acht jaar geleden kwam hij op het idee voor het project dat vanaf 21 september in Zierik zee is te zien. Een heel ludiek en apart idee. In 1984 namelijk stuurde hij naar vrienden en collega's een ansichtkaart met de tekst Ar chitecture is.... Aan de geadres seerden verzocht hij ofwel tekstueel of wel visueel hun definitie van architectuur weer sen ook thuis uit te nodigen". Qua 'functie-eisen' wordt niet veel van de vrijwilligers ver wacht. „Je moet open kunnen staan voor andere culturen en niet verwachten dat het altijd gezelligheid troef is. Er wordt uiteraard ook gesproken over de problemen die deze mensen hebben". Dit wordt benadrukt door het echtpaar Borcheld. „De mensen willen erg graag iets kwijt over de politiek in hun land, wat ze hebben mee gemaakt en wat hun toekomst verwachtingen zijn. Ook stel len ze veel praktische vragen over de Nederlandse samenle ving". Diner Op maandag 21 september is er een eerste evaluatie-avond van de tien bezoekersgroepen waarbij de ervaringen van de afgelopen weken worden uitge wisseld. Diezelfde dag wordt een excursie gehouden naar de Delta Expo. Reeds 150 inwo ners hebben zich voor dit reisje aangemeld. Ook nieuw is het maandelijks etentje dat wordt verzorgd door één nationaliteit binnen het centrum. Komende donderdag 17 september is het menu in nauwe samenwerking met de kok van het centrum, samengesteld door een aantal Macedonische vrouwen. Dit etentje kan tegen een geringe vergoeding ook bezocht wor den door mensen van buiten het centrum. Opgave hiervoor of om als bezoekersgroep voor het AZC op te treden kan bij Vincent Groen, afdeling intro ductie. het college blijken dat een fu sie tussen beide basisscholen niet de gewenste resultaten oplevert en dat bovendien bei de scholen in 1995 26 leerlingen tellen. „Waardoor zij op grond van de dan geldende wetgeving als zelfstandige school kunnen blijven voortbestaan", aldus het college. Gesteld wordt dat volgens de nieuwe wetgeving een instandhoudingsbesluit niet langer nodig is voor een school van 23 leerlingen. „Ge let op de prognoses lijkt daar mede het gevaar van sluiting voorlopig van de baan". Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering aan de orde de Beleidsnota commu nicatie. Het college stelt de raad voor akkoord te gaan met de nota en de in die nota geda ne aanbevelingen uit te voeren. Op de agenda van de gemeente raadsvergadering verder twee ontwerp- bestemmingsplannen. Tegen het ontwerp-bestemmingsplan Hoogenboomlaan zijn 9 be zwaarschriften ingediend. Het college stelt de raad voor deze ongegrond te verklaren en het ontwerpbestemmingsplan vast te stellen. Tegen het ontwerp-bestem mingsplan Hogeweg zijn liefst 21 bezwaarschriften ingediend. Het college stelt de raad voor deze voor het overgrote deel on gegrond te verklaren en tevens het ontwerp-bestemmingsplan op enige details aan te passen. DEN HAAG - Oud-minister Max van der Stoel is door Ne derland voorgedragen als Hoge Commissaris voor de Minder heden. HILVERSUM - Het Rode Kruis weigert ontheemden, voorna melijk voormalige Joegoslavi sche vluchtelingen, op te ne men op de legerplaats Crailo. Directeur C. Groenendijk van het Tijdelijk Opvangcentrum Crailo, bevestigde dat de op vang van ontheemden onvere nigbaar is met het houden van schietoefeningen te geven en aan hem te retour neren. In totaal ontving hij ruim 450 reacties. De brief kaarten vertalen globaal ge zien het met elkaar verzoenen van uitersten .als vrijheid en discipline, eenvoud en com plexiteit, weten en kennen. Kortom, het geheel biedt een zeer wisselend beeld van wat architectuur is of zou moeten zijn. De tentoonstelling was reeds eerder te_zien in Gent en in het kader van een architec tuursymposium in Rotterdam. Bij de tentoonstelling hoort een boek dat in een oplage van vijfhonderd exemplaren werd gedrukt en waarin een selectie is opgenomen van de terugont vangen kaarten. Ieder boek be vat een poster die door de kun stenaar is gesigneerd. De expositie is voor het pu bliek geopend op maandagen van 14.30 tot 15.30 uur of na een telefonische afspraak (01112- 2017). Galerie Galerij is geves tigd in de Rijksscholenge meenschap Professor Zeeman aan het Hatfieldpark 2 in Zie rikzee. Ruim 70% van het leven brengt de mens binnenshuis door. Het is dus van belang dat het kli maat hier goed is. Op het ter rein van het binnenmilieu is er nog veel onwetendheid. Het ge volg is dat er veel mensen rond lopen met vage gezondheids klachten als hoofdpijn, keel pijn, duizeligheid en tranende ogen. Als reden hiervoor kan worden aangedragen een te ver doorge voerde isolatie. Op zich is het isoleren van huizen een goede zaak. Indien er echter niet vol doende wordt geventileerd Burgemeester Assëlbergs heet te de gasten in hun eigen landstaal welkom in Zierikzee. Hij begon zijn toespraak met de opmerking het bezoek zeer te waarderen. „Dit is een ont moeting met vrienden", aldus Asselbergs. Hij noemde per soonlijk contact als een van de belangrijkste onderdelen van het bezoek van de delegatie uit Saint Hilaire. „Er is een zeer gevarieerd programma opge zet, maar tussen al die uitstap jes en verplichtingen door is er genoeg tijd voor contacten tus sen de gasten en hun gastgezin nen". Watersnoodramp Asselbergs schetste in het kort hoe de vriendschapsband tus sen Zierikzee en Saint Hilaire is ontstaan. Na de Watersnood ramp in 1953 kwam na enige tijd de internationale hulpver lening aan het betrokken ge bied op gang en één van de ge meenten die Zierikzee toen een helpende hand toestak was St. Hilaire. Dat 'genereuze gebaar' van St. Hilaire werd niet verge ten en enkele jaren na de ramp kunnen er vochtproblemen ontstaan die schadelijk zijn voor de gezondheid. Daarnaast staat het feit dat jaarlijks 2,3 miljoen.ongevallen plaatsvin den in de privésfeer waarbij medische behandeling noodza kelijk blijkt. In 69.000 gevallen leiden deze ongelukken tot een ziekenhuisopname en in iets meer dan 2000 gevallen tot de dood. Met name de groep kin deren en ouderen vormen een kwetsbare risicogroep. De hierboven genoemde feiten hebben er toe geleid dat een viertal organisaties, te weten werden de informele contacten omgezet in een officiële jume lage. Sinds die tijd zijn er elk jaar uitwisselingen geweest. Jeugd uit St. Hilaire kwam in Zierik zee op bezoek en Zierikzeese jongeren togen op hun beurt naar de Franse zustergemeen- ta Het is de bedoeling dat in oktober een studieweek gehou den wordt voor de jeugd uit Zierikzee, St. Hilaire en de En gelse zustergemeente Hatfield. Asselbergs stelde in zijn toe spraak dat het jaar 1992 voor Europa een bijzonder jaar is en dat wat hem betreft de vriend schap tussen Zierikzee en St. Hilaire als voorbeeld mag die nen voor de daadwerkelijke verwezenlj king van een vere nigd Europa. Burgemeester M. Ganne van St. Hilaire sloot zich in zijn toespraak, die voor de Neder landse toehoorders simultaan werd vertaald door jumelage- commissielid W. Winter, aan bij de woorden van Asselbergs. Hij stelde dat het voor hem een onvergetelijk moment was ge weest toen hij vanuit de bus het silhouet van Zierikzee voor de GGD, DELTAN, Provinciale vereniging het Zeeuwse Kruis en de Stichting Consument en Veiligheid, de handen ineen hebben geslagen om gezamen lijk te proberen deze situatie in Zeeland te verbeteren. Zij heb ben samen het initiatief geno men om de tentoonstelling Ge zond en veilig binnenmilieu op te starten. In deze expositie komt een groot aantal onderwerpen aan de orde. Zo wordt er onder meer informatie gegeven over: temperatuur, vocht, tocht, schadelijke stoffen, huisdie ren, allergieën, geluidshinder, licht en veiligheid in en om het huis. De informatie dient om het publiek voldoende kennis te geven om zelf een zo gezond en veilig milieu in huis te scheppen. De bezoekers kun nen na afloop hun kennis over genoemde onderwerpen testen bij een paneel dat bestaat uit een toetsenbord met vragen. De expositie is in 1990 vanwege zijn opzet door het ministerie van onderwijs en wetenschap- zich zag opdoemen. Ganne zei zeer verheugd te zijn dat het bezoek van de delegatie samen viel met de Open Monumenten dag. Uit handen van Ganne kreeg burgemeester Assel bergs een ingelijst schilderij van Mt. Saint Michel en een legpenning. Ganne kreeg van Asselbergs namens de gemeen te Zierikzee een ingelijste foto van het poortencomplex ten ge schenke. Programma Na dit verbale geweld werd de dia-serie Zierikzee, stad vol ge heimen vertoond en was er voor belangstellenden een rondleiding door stadhuis en stadhuismuseum. Zaterdag werd het Franse gezelschap vergast op een stadswandeling door Zierikzee onder leiding van een VW-gids. Na de lunch stond het de Franse gasten vrij zelf hun eigen weg te kiezen. Zondag werd een bezoek ge bracht aan de Stormvloedke ring. Daar bekeek men de film over de bouw van de kering en kon van de gelegenheid gebruik worden gemaakt om Delta Ex po met een bezoek te vereren. "Ibvens mochten de gasten een kijkje nemen in één van de pij lers. Aansluitend daarop volg de een rondvaart over de Oos- terschelde. Vanmorgen, maan dag, vertrok de delegate in alle vroegte vanaf het ZWN- busstation op de terugreis naar Saint Hilaire. pen uitgekozen om te dienen als Nederlandse inzending op een EG-congres over veiligheid in Berlijn. De complete informatie is ver vat in een gratis brochure die de bezoeker thuis nog eens rustig na kan lezen. De exposi tie is voor iedere belangstellen de gratis toegankelijk op: maandag van 13.00 tot 18.00 uur, op dinsdag van 08.30 tot 21.30 uur, op woensdag van 13.00 tot 20.30 uur en op don derdag van 08.30 tot 21.30 uur. DEN HAAG - Aan het vierde Cinekid-filmfestival voor de jeugd werken dit jaar filmza len in 14 steden mee. Het festi val, dat wordt georganiseerd door de stichting Landelijke Ondersteuning Kunstzinnige Vorming (LOKV), vindt plaats in de laatste twee weken van oktober. ZOETERMEER - De situatie in havo-4-klassen is zeer zorge lijk. Mbo'ers, mavisten en zit- tenblijvers vormen er de meer derheid. Daardoor wordt dou bleren hier ook steeds norma ler en van de havo-4-leerlingen haalt slechts 56 procent op tijd het diploma. Wie van hen naar het hbo gaat, de „logische" ver volgopleiding, slaagt maar zel den voor de propedeuse en steeds vaker kiezen havisten dan ook voor de omweg via het mbo. Irt voorgaande jaren gelijk gebleven ZIERIKZEE - Het Kruiswerk heeft bij de gemeente Zierikzee een verzoek ingediend tot verhoging van de gemeentelijke bijdrage. Dit in verband met de ac tiviteit Meer Bewegen voor Ouderen. Het subsidie verzoek staat op de agenda van de vergadering van de commissie welzijn van donderdag 17 september. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Van maandag 21 september tot en met donderdag 22 oktober toont Galerie Galerij het mail-art project Architecture is... van.fle Belgische beeldend kunstenaar Johan van Geluwe. ZIERIKZEE - Een kostbare vriendschap. Zo om schreef burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee vrijdag de jumelage tussen Zierikzee en het Franse Saint Hilaire du-Harcouet. Een officiële delegatie uit.het plaatsje bracht het afgelopen week end een bezoek aan Zierikzee. Vrijdag werd het ge zelschap officieel verwelkomd in de Trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis. BURGH-HAAMSTEDE - Sinds een aantal weken is men bij het asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede begonnen met het instellen van zogenaamde bezoe kersgroepen; mensen van buiten het centrum die als contactpersoon regelmatig een bezoek brengen aan één van de gezinnen in het AZC. Het echtpaar Bor cheld uit Burgh-Haamstede is op dit moment één van de bezoekersgroepen. Een dankbare taak, zo blijkt. „Met die mensen omgaan is geen opoffering, je krijgt er wel degelijk iets voor terug". NIEUWERKERK - In zwembad Dol-fijn in Nieuwer kerk is de tentoonstelling Gezond en veilig binnen milieu van start gegaan. Het blijkt dat veel vage klachten die mensen hebben, zoals hoofdpijn en dui zeligheid in direct verband staan met het klimaat binnenshuis. Ook gebeuren er in huis veel ongeluk ken. De tentoonstelling, die duurt tot donderdag 2 oktober, is bedoeld om het publiek te informeren over maatregelen die getroffen kunnen worden voor een gezond en veilig binnenmilieu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6