Wim Kok 'beheerst tevreden' ondanks kwetsbare begroting Vakbeweging verdeeld over de Miljoenennota fteeet. Natuur en Milieu bitter teleurgesteld Inkomen ouderen blijft zorgwekkend ANWB: plaats recreatie volstrekt onvoldoende 'Te weinig oog voor midden- en kleinbedrijf' Economische groei van twee procent verwacht FNV over het algemeen bijzonder negatief Agrarische jongeren slachtoffer van snoeimes züVAu M e&j Mveez&e MAS ce (bPuLAiears seHaxveeooeg uji/ [iïüü&J ner eweië giuveeeu... ve Meeste xi/opeeeu £Mü Peg fier& maf i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Elke vernieuwing tvordt zorgvuldig vermeden UTRECHT - De Stichting- Natuur en Milieu is bitter teleurgesteld over de begroting 1993. „Zorgvuldig wordt elke vernieuwing verme den, terwijl milieu, natuur en leefbaarheid daar om smeken. Hoewel het milieu de door slaggevende factor was bij de verkiezingen die dit kabinet aan de regering brachten, blijken de beloften voor het oogstjaar slechts te be staan uit lege manden en aangevreten produk- ten." Dat blijkt volgens Natuur en Milieu vooral uit de be groting van economische za ken (versnelde groei van produktie, versterking in frastructuur). „Over ener giebesparing is men rede loos optimistisch; concrete stappen zijn nog niet nodig. De regulerende energiehef fing komt er waarschijnlijk niet. Bovendien blijkt dat bij Verkeer en Waterstaat niets nieuws wordt onder nomen om het autogebruik verder terug te dringen. Er wordt meer geld aan nieuwe wegen gegeven. De lucht vaart wordt geen strobreed in de weg gelegd." Voor het goederenvervoer ontbreekt beleid om het aandeel van vrachtauto's te verminderen. Milieubeheer munt uit door „minieme stapjes" breed uit te meten, landbouw door te bezuini gen op de bescherming van plante- en diersoorten en natuureducatie. De door de Tweede Kamer gevraagde versnelling van het natuur beleid van 30 naar 20 jaar wordt niet bereikt, aldus Natuur en Milieu. Ouderenbonden: DEN HAAG - De drie ouderenbonden Unie KBO, PCOB en ANBO zijn niet onder de indruk van de be leidsvoornemens van het kabinet, zeker wat betreft de inkomenspositie van ouderen. De aow mag niet over een kam worden geschoren met andere uitkeringen, zo stelt de protes tantse PCOB, want de aow dient juist een basispensioen op een sociaal aanvaardbaar minimum te zijn en mag niet afhankelijk zijn van de situa tie op de arbeidsmarkt. Met te leurstelling constateert de PCOB dat er in 1993 opnieuw geen lichtpunten zijn te be speuren voor de aow'ers op het minimumniveau Prijs betalen In het meest gunstige geval zal er sprake zijn van koopkracht- behoud. Het kabinet wijst uit voorzorg al op de mogelijkheid van tegenvallende economi sche resultaten en zijn de oude ren dan als eerste aan de beurt om hiervoor de prijs te beta len", zo vraagt de PCOB zich af. De algemene ouderenbond ANBO spreekt van een „zeer scheef inkomensbeleid". Ook vorig jaar was koopkrachtbe- houd voor aow'ers toegezegd, maar een achteruitgang van 0,8 procent in 1992 was de prak tijk. Ook wijst de ANBO erop dat de gemeentelijke belastin gen en heffingen niet zijn mee genomen in de berekeningen, terwijl deze fors stijgen. De Unie KBO is iets positiever gestemd en constateert dat de voornemens ten aanzien van de gezondheidszorg en de inko mens enigszins degoede ka,nt opgaan, maar zeker nog niet ver genoeg. De katholieke ou derenbond juicht de voorgeno men uitbreiding van 250 mil joen gulden voor 2.500 extra plaatsen voor chronisch zie ken, ouderen en gehandicapten toe. Deze extra plaatsen zijn echter maar een klein begin omdat er nu al 7.500 mensen wachten op een „bed" en er in de verpleeghuizen tot het jaar 2000 alleen al 14.000 bedden meer nodig zijn, zo stelt de Unie KBO. DEN HAAG - De toeristen bond ANWB vindt de plaats die de recreatie in de rijksbe groting krijgt toebedacht vol strekt onvoldoende. Onlangs is in een aantal nota's nieuw be leid voor deze sector aange kondigd, maar het beschikba re geld voor overheidsinveste ringen hiervoor wordt juist steeds minder, constateert de ANWB. Dit heeft gevolgen voor be staande recreatievoorzienin gen, bossen en natuurgebie den, terwijl ook de groeikan sen voor het economisch steeds belangrijker wordende toe ristische bedrijfsleven op het spel worden gezet. Geen enkel ministerie lijkt volgens de ANWB de verantwoordelijk heid voor de gehele sector te willen dragen. De toeristen bond signaleert bij de ministe ries van Economische Zaken, WVC, en Landbouw, Natuurbe heer en Visserij een verdere achteruitgang van het budget, dat van belang is voor recreatie en toerisme. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 16 september 06.50 166 00.30 -145 18.55 164 12.30 -121 17 september 07.15 159 00.55 -141 19.20 163 13.00 -123 ROOMPOT BUITEN 16 september 05.05 179 11.10 -121 17.20 179 23.30 - 141 17 september 05.40 174 11.40 -124 17.50 179 BRUINISSE 16 september 07.00 172 00.35 -153 18.35 174 12.40 -130 17 september 06.55 169 00.55 - 151 19.05 177 13.05 -133 WEMELDINGE 16 september 06.55 172 00.35 -150 18.45 171 12.35 -126 17 september 07.10 166 00.55 -147 19.15 172 13.05 -129 Doodtij: 21 september Actuele informatie over afwijkingen 06-01122353 DEN HAAG - De Nederlandse economie maakt een zwakke periode door. Het internationale klimaat is ongunstig. Een gematigd herstel is niet eerder te verwachten dan in de eerste helft van volgend jaar. In 1993 wordt een groei verwacht van 2 procent. Maar ondanks een kwetsbare economie doet Neder land het betrekkelijk goed ten opzichte van andere industrielanden. Minister Kok (financiën) schetst dit beeld in de vandaag, dinsdag, gepubliceerde Mil joenennota 1993. Kok stelt vast dat Nederland een van de weinige landen is die er op dit moment in slagen resultaten te blijven boeken met de gezondmaking van de overheidsfinanciën. Het lukt het kabinet volgend jaar het fi nancieringstekort en de lasten druk binnen de afgesproken normen te houden. Het tekort loopt terug van 4,25 procent dit jaar naar 3,75 in '93. De lasten druk gaat van 53,6 naar 53,0 procent. Werkgelegenheid Ondanks de tegenvallende in ternationale economie ontwik kelt de werkgelegenheid zich gunstiger dan werd verwacht. De regering denkt haar doel stelling te kunnen halen dat in deze kabinetsperiode 400.000 mensen meer aan het werk ko men. De werkloosheid loopt volgend jaar licht op, met 5.000. Tbch, maakt het kabinet zich zorgen, omdat het aantal mensen met een uitkering vol gend jaar weer sterker groeit dan het aantal werkenden. Een van de oorzaken is de stijging van de loonkosten, die wordt geraamd op 4,25 procent. De verslechtering van de verhou ding tussen werkenden en niet- werkenden is de reden dat de koppeling tussen lonen en uit keringen maar voor 2,5 procent wordt toegepast. Kok noemt het een „cruciale beleidsopga- ve" samen met de sociale part ners via loonmatiging meer mensen aan het werk te hel pen. Overlegklimaat Kok vindt dat zijn begroting de basis legt voor een goed over legklimaat met werkgevers en werknemers. „Wij hebben onze bijdrage geleverd door lasten verlichting en koopkrachtbe scherming van de minima. Ie dereen die zijn gezond ver stand gebruikt kan nu ook bij dragen aan een sterk Neder land en een verenigd Europa", aldus Kok in een mondelinge toelichting op de Miljoenenno ta. Een bron van onzekerheid voor de begroting is de dollar koers. Het kabinet gaat ervan uit dat de Amerikaanse munt zich volgend jaar herstelt tot 1,85 gulden. Een hogere waarde van de dollar zou kunnen bete kenen dat de werkgelegenheid ongeveer 15.000 banen lager uitvalt en de werkloosheid evenredig hoger. Blijft koers- herstel uit, dan betekent dit minder opbrengsten uit de aardgasexport, voor de inflatie is dit weer wel gunstig. Geldontwaarding De geldontwaarding in 1993 wordt in de begroting geraamd op 3,75 procent, onder meer door de verlaging van de BTW. Deze maakt het ook mede mo gelijk dat de minima hun koopkracht behouden. De ove rige groepen gaan er een kwart tot anderhalf procent op voor uit. Risico's en onzekerheden De Raad van State vindt dat de begroting wordt belaagd door „forse risico's en aanzienlijke onzekerheden". Het kabinet heeft volgens de Raad alle speelruimte moeten benutten om de begroting rond te krij gen en heeft risico's genomen bij de ramingen. „Dit houdt in dat in de begro ting nauwelijks reserves aan wezig zijn èn dat de financiële positie bij eventuele tegenval lers zeer kwetsbaar is". Ook het inkomensbeleid kan dan volgens de Raad worden aange tast. De reserve van 215 mil joen gulden die het Jjabinet heeft ingebouwd om de koop kracht van de minima te be schermen bij een bovenmatige stijging van de dollar is vol gens de Raad van State aan de te krappe kant. Kok erkent dat de onzekerhe den in de begroting dit jaar groter zijn dan anders en dat er door de internationale ontwik kelingen ook een behoorlijke kans is dat zich volgend jaar te genvallers voordoen. Veel ruimte om een financiële buf fer in de begroting aan te bren gen was er volgens de minister echter niet. „Het was niet ver standig nog weer een paar mil jard extra te bezuinigen. Het houdt een keer op". De voor naamste financiële maatrege len uit de Miljoenennota '93 zijn: - verlaging van het alge mene BTW-tarief met 1 procent per 1 oktober '92 - verhoging van het minimumloon en de uitkeringen met 2,5 procent - beperking van de inflatiecor rectie in de belastingtarieven met eveneens 2,5 procent - be perking van de Zieken fondspremie tot 185 gulden - beperking van de nominale AWBZ-premie tot 133 gulden - verhoging van het belastingta rief in de eerste schijf gaat niet door - zonodig vervroeging van de extra verhoging van de be lastingvrije som. De voor naamste nieuwe uitgaven zijn: - 210 miljoen voor de verbete ring van de onderwijssalaris- sen - 57 miljoen voor de bouw van 660 extra cellen - 200 mil joen voor (water) wegen en openbaar vervoer -100 miljoen voor hulp aan de voormalige Sovjetunie - 80 miljoen voor versterking van politie en justitie - 61 miljoen voor vrede soperaties - 50 miljoen extra voor de gemeenten - 50 miljoen extra bijdrage aan het interna tionale milieu. UTRECHT r De Miljoennota 1993 heeft bij de vakbe weging uiteenlopende reacties opgeroepen. De grootste vakcentrale, de FNV* is over het algemeen bijzonder negatief, terwijl de kleinste, de MHP (ho ger personeel), vindt dat het kabinet „op de goede weg" is. Het «CNV neemt een middenpositie in. Volgens de FNV vergroot het kabinet met zijn inkomensbe leid bewust de inkomensver schillen. De centrale noemt dat onaanvaardbaar, te meer om dat de sociale minima er niet in inkomen op vooruit gaan. „Een beleid van gelijk delen in de welvaartsontwikkeling wordt om zeep geholpen," stelt de FNV in een verklaring. CNV voorzichtiger Het CNV laat zich op dit ge bied wat voorzichtiger uit. De christelijke vakcentrale bena drukt dat de minima er in ie der geval niet in inkomen opachteruit gaan. Hoewel het CNV het inkomensbeleid van kabinet kenschetst als „tweede keus", heeft de centrale er toch vrede mee. Het CNV vindt het echter „verwerpelijk" dat het kabinet niet aangeeft hoe de sociaal zwakkeren in de toe komst beschermd moeten wor den. De MHP is juist positief over het inkomensbeleid. De kleinste vakcentrale vindt dat het kabinet blijk geeft van „een gezond realisme", door niet langer prioriteit te geven aan „het verkleinen van de in komensverschillen". Tegen het slechts gedeeltelijk doorgaan van de inflatiecorrectie en de voorgenomen verhoging van het huurwaardeforfait heeft de MHP evenwel „principiële be zwaren". De centrale voor ho ger personeel concludeert uit de Miljoenennota dat centrale afspraken over loontmatiging en bevordering van de werkge legenheid niet nodig zijn. Het „niet onrealistische inkomens beleid" leidt er volgens de MHP vanzelf toe dat de vak bonden de looneisen beperkt zullen houden. Een loonont wikkeling van 4,25 procent is volgens de MHP overigens wel erg optimistisch ingeschat. FNV en CNV dringen echter sterk aan op centraal overleg. „Maar het kabinet is volledig gefixeerd op het prikkelen van werklozen en doet te weinig om het aantal banen te vergro ten", stelt de FNV. „De volstrekte weigering van de werkgevers om op dit terrein ter zake te komen, wordt door de opstelling van het kabinet feitelijk geaccepteerd". Met dat laatste is het CNV het niet eens. Volgens de christelijke vakcentrale is de boodschap van minister De Vries (sociale zaken) juist, dat overheid, werkgevers en vakcentrales met elkaar om tafel moeten gaan zitten om de problemen van werkgelegenheid en loo nontwikkeling gezamenlijk aan te pakken. Eind vorige week nog concludeerde FNV- voorzitter Stekelenburg dat de voorbereidingen voor het cen traal overleg op dood spoor zit ten, waardoor de looneisen van de vakbonden wel eens tot 5 procent zouden kunnen stij gen. Dat is een vol procent meer dan wat De Vries voor de nog af te sluiten cao's voor vol gend jaar wenselijk acht. UTRECHT - Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) kan zich vinden in de hoofddoelstellingen van het ministerie van landbouw, na-' tuurbeheereh visséTij. Hét NAJK vindt het. echter onver antwoord dat in de belangrijke instrumenten om die te berei ken het mes wordt gezet. „De zo noodzakelijke vernieu wingen in de land- en tuin bouw die vooral de jongeren tot stand moeten brengen, zul len hierdoor onvoldoende van de grond kunnen komen. Jon geren worden helemaal het slachtoffer omdat de vesti- gingssteun geheel zal verdwij nen." DEN HAAG - Een voormalig fractiemedewerker van het CD- Kamerlid Janmaat, A. Vier ling, heeft met een tweetal geestverwanten onlangs de Vereniging Het Nederlands Blok opgericht. AMSTERDAM - Door een onge val in het gebouw van de Af valverbrandingsinstallatie aan de Aziëhavenweg in Amster dam is maandag een 38-jarige monteur uit Den Dungen om het leven gekomen. Dat heeft de politie in Amsterdam mee gedeeld. DEN HAAG - Het kabinet heeft te weinig oog voor de groeimogelijkheden van het midden- en kleinbedrijf en richt het vizier onevenredig op de grote bedrijven, zoals blijkt uit de maatregelen voor tech nologische ontwikkeling, speur- en ontwikkelingswerk en de zorg voor het behoud van de grote industrieën. Dat stellen het Koninklijk Ne derlands Ondernemersver- bond (KNOV) en het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) in een reactie op de miljoennenota. Ze drin gen aan op een verdere verla ging van de arbeidskosten door een verhoging van het arbeids kostenforfait. Ook vinden bei de organisaties dat het kabi netsbeleid te weinig gericht is op een hoog gekwalificeerd toeleverend midden- en klein bedrijf. Om meer mensen aan de slag te krijgen moet de wig (het verschil tussen bruto- en nettoloon) worden verkleind en moeten zwaardere sancties komen als werklozen aangebo den werk weigeren. KNOV en NCOV stellen ook dat het beleid om het aantal ar beidsongeschikten terug te dringen grote financiële en ad ministratieve lasten met zich brengt voor het midden- en kleinbedrijf. De groei van het midden- en kleinbedrijf wordt voorts belemmerd door lasten verzwaringen als de verhoging van de dieselaccijns, de wijzi ging van de bijzondere ver bruiksbelasting op auto's, het laten vervallen van belasting voordelen voor het wegvervoer en het overbrengen van een aantal goederen en diensten van het lage naar het hoge btw- tarief. door Mare Legendre school souui&ejj dg Aufo. Afvegen vee Dinsdag 15 september Zierikzee Appèldienst in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Meditatie door ds. H. Korving en diavertoning doordeheer Reitsma. 14.30 uur. Brouwershaven Bejaardensoos. Ichtuskerk. Vanaf 14.30 uur. Dreischor Zangavond met Reinata Heemskerk. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 16 september Zierikzee Commissie sociale zaken in stadhuis. 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB met als gastspreker ds. De Boo. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Commissievergadering mid denstand, recreatie en toe risme in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB in 't Zuud- ènde. 19.45 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Scharendijke Boottocht PCOB. Jachthaven. 14.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop lingerie, nachtkle ding, keukentextiel. Kerk aan de Stationstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 17 september Zierikzee Vergadering commissie inter nationale uitwisselingen. Raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Scharendijke Raadsvergadering Midden- schouwen. 19.30 uur. Gemeentehuis. Zaterdag 19 september Zierikzee Boekenverkoop. Openbare bi bliotheek De Stolpe. Van 09.30 tot 12.00 uur Muziekuitwisseling. De Beuze. 14.00-20.30 uur. Disco met Martijn Krabbé en Daniël Dekker, 't Vrije 2. 20.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Brouwershaven Boerenboeldag rommelmarkt in boerensfeer door Chr. basis school De Schouw in boten- loods Fa. Van Ast. Van 9.00 tot 16.00 uur met veiling om 13.30 uur. Burgh-Haamstede Open huis in kader van lande lijke gemeentedag. Gemeente huis. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Zangavond ten bate van Stich ting Ontmoeting. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Ouwerkerk Theaterprogramma. Optocht door de tijd. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 20 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 21 september Zierikzee Vergadering Philatelica. Scou- tinggebouw Van Vèenlaan. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Dinsdag 22 september Zierikzee Open dag Werkgroep Schoolbi- ologie Schoolnatuurgids. Maarstraat 12. Van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 15.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Bijeenkomst PCOB. Driehoek. 14.00 uur. Modeshow Patty Monard. Con certzaal. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Donderdag 24 september Zierikzee ANBO-spclmiddag in Pater noster. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2