- - v UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZLM geeft inhoud aan 'redelijke maatregelen' tegen wildschade 1 r 2ibs Resultaat minimabeleid Westerschouwen bepalend voor de overige gemeenten 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? Afrasteren alleen bij uitzondering Bestuursvergadering Intergemeentelijke Sociale Dienst Slik op de weg Onvoldoende geld voor natuurbe scherming Commissie van inter nationale uitwisse lingen 8 Auto's botsen Stremming Grevelingen sluis Bromfietser verwond Diefstal uit auto f-; dé krant van schouwen-duiveland! RIKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25222 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 f. t.:.JJ.» - ^.Jl >W mmm Ganzen op het land. Tot wanhoop van sommige boeren Archieffoto ZIERIKZEE - Welke maatregelen mogen bij het optreden van wildschade in redelijkheid van grondgebrui ker of jachthouder worden verwacht om in aanmerking te komen voor een vergoeding uit het Jachtfonds. Verontrust door het veranderend wildbeheer en de gevolgen daarvan voor de boeren, heeft de ZLM zich in tensief met deze vraag bezig gehouden. Dit heeft geresulteerd in een notitie, waarin inhoud wordt gegeven aan het begrip „rede lijke maatregelen", die de boe ren moeten nemen om wild schade te voorkomen. De noti tie is maandag door het hoofd bestuur vastgesteld. Via het KNLC zal worden geprobeerd een landelijk draagvlak te vin den voor de voorstellen van de ZLM. Een tegemoetkoming uit het Jachtfonds wordt thans ver leend als er sprake is van over macht. In de praktijk is er bij schade door wild slechts bij uitzondering sprake van over macht. Bij niet of beperkt be- jaagbaar wild is er in principe eerder sprake van overmacht. Welke maatregelen moeten worden genomen om met suc ces een beroep op het Jacht fonds te kunnen doen hangt in de praktijk sterk af van het ge was, de omvang van het per ceel, de wildsoort die schade toebrengt en de hoogte van de schade. De ZLM is van mening dat af rasteren van een perceel slechts kan worden verlangd bij kapitaalsintensieve gewas sen, die niet rouleren in het bouwplan. Voor andere gewas- seb kan afrastering dus niet als een „redelijke maatregel" wor den beschouwd. Van overmacht is sprake als de wildschade niet te voorzien was of als er geen redelijke maatregelen te nemen waren. Dit betekent volgens de ZLM dat schade van wild uit natuur gebieden, waarin niet wordt gejaagd, altijd moet worden aangemerkt als overmacht. Van de ondernemer kan niet gevraagd worden zijn bouw plan en het tijdstip van zaaien aan te passen vanwege het feit, dat de wilddruk in dat gebied te hoog is. Dit zijn omstandig heden die niet voor rekening van de ondernemer kunnen ko men. Uitgangspunt moet zijn dat het wildbeheer zodanig is, dat wildschade zo veel mogelijk voorkomen wordt. Als er toch schade optreedt, dient deze te worden vergoed als jachthou der en grondgebruiker de maatregelen hebben genomen die redelijkerwijs gevraagd mogen worden. Een eigen risi co van 5% is absoluut niet aan vaardbaar als het gaat om schade van niet wild, aldus de ZLM. In de praktijk blijkt dat wild- schademeldingen steeds kriti scher worden bekeken. Hoewel de wildschadecommissies in Zeeland en Brabant verklaren dat de beoordeling niet gewij zigd is, bestaat de indruk dat er meer aanvragen door het Jachtfonds geheel of gedeelte lijk worden afgewezen. Dit hangt samen met het feit dat wild meer en meer gezien wordt als een natuurwaarde. De Nota Jacht en Wildbeheer van staatssecretaris Gabor geeft hier duidelijk blijk van. De uitbreiding van de opper vlakte natuurgebieden zal de problematiek van de wildscha de alleen maar doen toenemen. De grondgebruiker die schade lijdt zal zeker niet mogen schromen de beheerder van zo'n gebied aansprakelijk te stellen, aldus de ZLM. Een goede daad gaat nooit verloren, help wie het ook zij en zonder aanzien des persoons. Pulci ZIERIKZEE - Gisteravond, maandag, werd er in de bestuursvergadering van de Intergemeentelijke So ciale Dienst onder meer gesproken over het minima beleid van de verschillende gemeenten die in de ISD vertegenwoordigd zijn. Met name aandacht kreeg het fonds dat de gemeente Westerschouwen heeft in gesteld voor dié inwoners die rond of onder de mini male inkomensgrens zitten. Deze mensen en hun ge zinsleden kunnen in aanmerking komen voor een vergoeding van de kosten die zij maken voor sociaal- culturele activiteiten. Bruinisse heeft het initiatief van Westerschouwen al gevolgd. De andere gemeen ten wachten liever nog even totdat concrete resulta ten van dit gevoerde beleid voorhanden zijn. Aanleiding om te spreken over dit fonds was een circulaire mi nimabeleid van het ministerie van sociale zaken. Uit de in houd van dit schrijven blijkt dat de rijksoverheid meer ruimte biedt aan gemeenten om haar inwoners reductie te geven voor sociaal-culturele ac tiviteiten. Ondanks dat het in komensbeleid wel blijft voor behouden aan de rijksoverheid kunnen de gemeenten op deze wijze toch een eigen stukje mi nimabeleid gaan voeren. Isolement In de gemeente Westerschou wen en een paar maanden later ook in Bruinisse is men door middel van het instellen van een sociaal-cultureel fonds al gestart met zo'n vorm van mi nimabeleid. Mensen die moe ten leven van een minimum in komen en hun gezinsleden kunnen rekenen op een vergoe ding van 75% van de kosten die gemaakt worden voor bepaal de sociaalculturele activitei ten. Het maximumbedrag dat wordt uitgekeerd is echter ge steld op maximaal honderd gulden per gezinslid. Vergoe dingen kunnen bijvoorbeeld worden gegeven voor een lid maatschap van een sportver eniging, bibliotheek of een koor of een abonnement van het zwembad of het theater. Uit den boze zijn echter aansluitin gen op het Kabelnet of abonne menten op tijdschriften of kranten. „Het gaat er namelijk om deze mensen uit een isolement te ha len", aldus wethouder G. J. W. van der Salm, die namens de gemeente Westerschouwen zit ting heeft in de ISD. Aan hem werd gevraagd naar zijn erva ringen tot nu toe, om te bepa len of dit fonds in deze vorm niet regionaal overgenomen zou kunnen worden. Van der Salm kon hier nog niet veel over vertellen simpelweg om dat pas sinds een aantal maan den dit fonds in werking is ge treden. Voorzitter van de ver gadering en wethouder van de gemeente Zierikzee, de heer D. Van der Wekken, wist in ieder geval te vertellen dat de com missie sociale zaken van zijn gemeente inmiddels positief had geadviseerd richting het college over de oprichting van een dergelijk fonds. Wethouder S. C. J. B. Loscha- coff-de Kanter: „als het fonds werkt ben ik de eerste die mee doet Mevrouw S. C. J. B. Loschacoff- de Kanter, wethouder van Brouwershaven, toonde on danks dat ze het initiatief van harte ondersteunt een wat af wachtende houding. Zij wilde eerst wat meer resultaten ho ren. „We moeten niet gaan zwaaien met een vlag die niets voorstelt". Met name wilde de wethouder voorkomen dat met het fonds een averechts effect zou worden bereikt wanneer bleek dat er geen geld zou kun nen worden uitgekeerd. „Je handje ophouden is nooit leuk, als je dan nul op het rekest krijgt is het des te erger. Dat le vert frustraties op. Maar als het werkt ben ik de eerste die meedoet. En als we het dan doen, dan ook op eilandelijk niveau". De heer C. W. Flik weert, wet houder van Duiveland, en de heer W. den Boer, burgemeester van Middenschouwen sloten zich volledig bij de woorden van de laatste spreekster aan. In de vergadering werd ook nog kort gesproken over de de centrale opvang van Joegosla- ven. Slotconclusie was dat als er een beroep zou worden ge daan op Schouwen-Duiveland voor meer opvang er van alles aan gedaan moet worden om de mensen te helpen. Op dit mo ment echter is er in de verschil lende gemeenten geen ruimte meer beschikbaar voor de op vang van vluchtelingen. Ook vonden de bestuursleden het belangrijk dat er geen onver antwoorde dingen gedaan zou den worden. Van der Salm: „We moeten uitkijken voor een op vang zonder professionele hulp en begeleiding". Voorlopig blijft het dus op Schouwen- Duiveland beperkt tot de cen trale opvang van vluchtelingen in het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede en de ROA- woningen die in iedere ge meente beschikbaar worden gesteld. BRIJDORPE - Bij de politie komen de eerste meldingen binnen van overlast door slik op de weg. In Brijdorpe raakte P. uit Roosendaal met zijn auto in de sloot nadat hij door het modderige wegdek in een slip was geraakt. De politie is op zoek naar de veroorzaker van de modder op de weg. Deze wordt aansprake lijk gesteld. Ook uit Kerkwer- ve en Zonnemaire kwamen bij de politie meldingen binnen van schade doorslik op de weg. Niet in alle gevallen was het mogelijk de vervuilers cp te sporen. 'S-GRAVELAND - Het kabinet trekt onvoldoende geld uit voor een door de Kamer ge- wenste versnelde uitvoering van het Natuurbeleidsplan. Terwijl landbouw, provincies en natuurbescherming on langs 150 miljoen gulden extra hebben gevraagd voor uitvoe ring van het plan, komt het ka binet niet verder dan vijftien miljoen gulden in 1993 door verkoop van agrarische do- meingronden. De rest schuift het kabinet door naar het Structuurschema Groene Ruimte dat pas over een maand wordt gepresen- teerd. ZIERIKZEE - Op donderdag 17 september vergadert de com missie van advies en bijstand voor internationale uitwisse lingen van de gemeente Zierik zee. De openbare vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 16.30 uur. Tijdens de vergadering evalue ren de commissieleden het be zoek van Saint Hilaire aan Zie rikzee. De Franse gasten waren in de week van 11 tot en met 14 september in Zierikzee Daarnaast wordt een evaluatie gehouden van de jeugduitwis selingen van afgelopen zomer en wordt de stand van zaken besproken van de studie- j uitwisseling van 26 tot en met I 30 oktober. Tbt slot komt een aanpassing van de eigen bij- drage bij jeugduitwisselingen aan de orde. Perioden met zon HET WEER Wolkenvelden, in de loop van de dag ook perioden met zon. Droog. Minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtemperafuur on geveer 19 graden. Westelijke wind, afnemend tot zwak of matig, kracht 3 of minder. 3 EXPOSITIE Anneke Visser-Somsen is verslingerd aan het am bachtelijk aspect van etsen. 5 TROONREDE Koningin Beatrix vindt het een opdracht dat Neder land zich sterk en volwaardig toont. 6 SCHOLEN College Westerschouwen is optimistisch over toe komst basisscholen Noordwelle en Serooskerke. BADMINTON Badmintonclub Zierikzee is de competitie in de vierde klasse gestart met een nederlaag. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE - Op de ophaal brug van de Grevelingensluis zijn vrijdagmiddag twee auto's fors beschadigd. Automobilist P. v. d. V. uit Sommelsdijk die komend over de parallelweg vanuit de rich ting Bruinisse over de helft van de brug was gepasseerd kreeg onvoldoende doorgang van een tegemoet komend bestelbusje bestuurd door J. B. uit Herkingen. Als gevolg van het natte wegdek was, ondanks alle verwoede rempogingen van Van der V., een botsing on vermijdelijk.De personenwa gen moest door takelbedrijf Ista uit Oosterland worden weggesleept. BRUINISSE - Vanaf vandaag, dinsdag, tot en met donderdag is de Grevelingensluis bijna volledig gestremd voor de scheepvaart. Aannemingsbedrijf Van der Straaten uit Hansweert is van daag, door gebruik te maken van een drijvende bok met een hefcapaciteit van 80 ton, bè- gonnen met de vervanging van de 45 ton zware vloeddeuren aan de westzijde van de sluis- kolk. Tijdens laag water be staat er voor de scheepvaart een beperkte mogelijkheid om te schutten. BRUINISSE - De zestienjarige bromfietsbestuurder 3. V. uit Bruinisse is zaterdagmiddag op de Dorpsweg in zijn woon plaats ten val gekomen. Bij dit ongeluk brak V. zijn heup en een sleutelbeen. Het ongeval gebeurde toen de bromfietser samen met zijn duopassagier J. D. op de Dorps weg tegen een openstaand por tier van een stilstaande auto terecht kwam. De bromfietser kwam ten val waarbij V. ver wond op het wegdek belandde en in het Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee moest worden opgenomen. Passagier D. kwam met de schrik vrij. De auto van M. P. uit Bruinisse raakte beschadigd aan het voorportier. BRUINISSE - B. uit Duiveland deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De totale schade bedraagt volgens B. 000,-. De auto van B. stond gepar keerd in Bruinisse. Door een ruit in te slaan verschaften de dieven zich toegang tot het voertuig. Gestolen werd een autoradio-passettespeler en een leren jas. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. plaats: adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, 0) Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ■=1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1