„Ik stop pas met vrijwilligerswerk als ik er echt tegen op zou zien" Echtpaar Mandemaker behoort tot de groep actieve jongere ouderen MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 NR 25221 ZONNEMAIRE - Het is bijna knap als je ais inwoner van Schouwen-Duiveland de heer en mevrouw Mandemaker uit Zonnemaire niet kent. Ken je hem niet als hoofd van de pas ter ziele gegane openbare basisschool uit Zonnemaire of haar van het enquetewerk voor het Centraal Bureau van de statistiek, dan is één van beiden vast wel eens met een collectebus voor een goed doel aan de deur geweest. Maar dat is niet het enige dat het echtpaar, dat zoals ze zelf aangeven tot de groep actieve jongere ouderen behoort, aan werkzaamheden verricht of heeft gedaan. Een greep uit andere activiteiten: bestuursfuncties bij het Rode Kruis, het leesgezelschap Nut en Uitspanning, de Hervormde Vrouwengroep, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, de Stichting Welzijn Ouderen en nog veel meer. En naast dit drukke leven vond het echtpaar ook nog tijd om vijf kinderen op te voeden „Je moet kunnen combineren, alles op een rijtje.kunnen zetten en bovenal makkelijk zijn", zo geeft mevrouw Mandemaker het geheim prijs van het actieve leven dat zij en haar echtgenoot naast het ouderschap leiden. Ibch heeft het echtpaar er altijd voor gewaakt dat het niet te veel zou worden. ,,Onze stelregel is: als je het wilt kan het en als we ergens voor kiezen dan staan we daar ook helemaal achter. Hoe begon het allemaal? Het is 1956 als de 21-jarige Klaas en 20-jarige Klazina, 'zelfs onze namen lijken op elkaar', - Mandemaker. zich vestigen irr Zonnemaire. Beiden zijn afkomstig uit de 'grote stad' Amsterdam, maar besloten tot een verhuizing naar Zeeland omdat de heer Mandemaker hier was benoemd als hoofd van de openbare basisschool.- „Belangrijkste reden dat we naar Zonnemaire kwamen was het feit dat hier een ambtswoning beschikbaar werd gesteld. -In Amsterdam was de woningnood in die jaren erg hoog. We waren een jaar getrouwd en woonden met een dochter van acht maanden in bij een tante". Het was een stap in het duister, want SchouwenDuiveland was voor beiden onbekend terrein. ,,We hadden het idee .dat we zo vlak na de ramp een troosteloze vlakte aan zouden treffen, dat bleek mee te vallen. De binnendijken hadden er voor gezorgd dat Zonnemaire niet onder water was gelopen". Aan de Oostweg, schuin tegenover de school, kon de ambtswoning voor het hoofd van de school worden betrokken. De nieuwe bewoners raakte snel ingeburgerd in Zonnemaire. Ook de taal vormde geen barrière. ,,Bij mijn leerlingen had ik direct door waar ze het over hadden. Volwassenen praatten meer over landbouwzaken. Dan hadden ze het over peeën en junen, daar snapte ik weinig van". In feite vormde zijn functie als schoolhoofd ook een directe aanleiding voor zijn bestuurscarrière in tal van verenigingen en organisaties. De heer Mandemaker was nog maar nauwelijks begonnen in zijn nieuwe baan of er stond namelijk al iemand aan de deur van zijn woning met in zijn hand een aantal portefeuilles, een sigarenkistje als kas en de vraag of hij secretaris/penningmeester van het leesgezelschap Nut en Uitspanning wilde worden. Ruim een kwart eeuw heeft hij de functie bij deze instelling waar mensen voor drie weken boeken en tijdschriften konden lenen, vervult. Na twee maanden werd de onderwijzer gevraagd om lid en secretaris te worden van het Rode Kruis. Voor de onderafdeling Zonnemaire wel te verstaan die voor de gemeentelijke herindeling nog toebehoorde aan de afdeling Zierikzee. Ook op deze vraag werd met een volmondig ja beantwoord. „Vanwege de plaats in het dorp werd van je verwacht dat je dit soort taken op je zou nemen en TEKST PETER SCHRAUWEN FOTO'S JOOP VAN HOUDT wisten ze je te vinden. Uit oogpunt van fatsoen en sociale betrokkenheid stap je er dan in. Ook interesse en sociale bewogenheid spelen daarbij een rol. Een bestuursfunctie bij een sportvereniging heb ik bijvoorbeeld nooit aanvaard, daar had ik geen interesse in". Ook zijn vrouw zat sinds de komst naar het Zeeuwse niet stil. Als 21-jarige sloot zij zich aan bij de Hervormde Vrouwengroep waar ze later ook een bestuursfunctie in bekleedde. Samen met vrouwen die vaak dertig jaar ouder waren dan zij organiseerde ze activiteiten als handwerken en voorlezen. Na 35 jaar is zij nog steeds lid. Ook al 29 jaar is zij vol enthousiasme lid van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Drie perioden van zes jaar trad zij op als voorzitster en inmiddels is zij ook toegetreden tot het provinciaal bestuur. Ook het overkoepelend orgaan van vrouwenorganisaties in Brouwershaven, de vrouwenraad, wist mevrouw Mandemaker als lid te strikken. „Dat komt door een belangrijk eigenschap van mijn vrouw namelijk dat ze snel enthousiast is en zich met hart en ziel dan ook inzet", aldus haar echtgenoot. Waarop zij aanvult: „en doordat mijn man mij altijd de mogelijkheid heeft gegeven. Hij was al geëmancipeerd voordat het woord was uitgevonden". Een vrouw waar ze ook veel aan te danken hebben is Coba die 25 jaar als hulp voor de familie optrad. „Ze was 14 jaar toen ze bij ons kwam werken. We beschouwen haar als een gezinslid". Na 15 jaar secretarisschap is de heer Mandemaker nu al ruim 15 jaar voorzitter van het Rode Kruis. Een organisatie die hij een zeer warm hart toedraagt. Dit jaar ontving hij voor 30 jaar trouwe dienst bij een bestuursvergadering een oorkonde. „Bij de toespraak werd er gezegd dat ik het levende bewijs ben dat je na 30 jaar toch jong kan blijven". Dat hij inmiddels tot de categorie jongere ouderen behoort, bemerkte hij toen hij twee jaar geleden werd gevraagd als voorzitter van de ANBO. „Ik beschouwde mezelf totaal niet als oudere. Daar hoor ik niet bij, dacht ik". Even later werd hij eveneens gevraagd als lid van het algemeen bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen. Een organisatie die hij al kende omdat, hoe kan het ook anders, zijn vrouw als oprichtster van de algemene soos in Zonnemaire in de Stichting vertegenwoordigd was geweest. Bij verkiezingen had zij zich niet meer herkiesbaar gesteld. Wel bleef ze voorzitter van de seniorencommissie. „Dat werk doe ik nog altijd met veel plezier. Ouderen zijn toch zo'n gezellige mensen. Een dankbaar publiek waarvoor het fijn is iets te organiseren". Alsof het niet genoeg was vroeg de voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen, de voormalige burgemeester van Brouwershaven de heer Slabbekoorn, de heer Mandemaker ook de positie in te nemen van secretaris van het algemeen bestuur. „Ik had de tijd en de interesse, dus ik heb het maar gedaan". Hoewel ze nog maar alleen in het grote huis aan de A. M. van de Bijlstraat wonen is de woning toch vaak gevuld. Het echtpaar Mandemaker heeft namelijk ook nog vijf kinderen die als het even kan met de aanhang en de vijf kleinkinderen op bezoek komen bij het levenslustige en gastvrije ouderpaar. „Het leuke is dat je ziet dat de wijze waarop wij leven wordt overgenomen door de kinderen. Ook zij nemen zitting in allerlei functies en zijn sociaal betrokken". Naast de kinderen en kleinkinderen, die hij regelmatig op film vastlegt, en het onderhouden van de tuin is sinds een aantal jaar ook het zingen een grote hobby van de heer Mandemaker. Hij is dan ook een gerespecteerd lid van het Smalstad gemengd koor en secretaris van de Zeeuwse zangersbond. „Lid van het koor werd ik vier jaar geleden. Het schip de Henri Dunant van het Rode Kruis had aangelegd in de haven van Brouwershaven en met de mensen werden oud- Hollandse liedjes gezongen. Als onderwijzer kende ik die liedjes en zong dan ook uit volle borst mee. Ik werd gevraagd als mannelijk lid van het koor. Daar zaten ze om te springen". Zijn hobby's en de bestuursfuncties die hij de laatste jaren heeft aangenomen vormen ook een soort compensatie voor een gemis in zijn leven, namelijk de opheffing van de openbare basisschool in Zonnemaire in 1986. In een goede onderlinge verstandhouding werd besloten de openbare school te sluiten en de andere helft de christelijke basisschool te laten voortbestaan. Het einde van 'zijn' school was een klap die psychisch hard aankwam. „Dat werk als hoofd van de school was mijn leven. Werk is de reden van het bestaan en dat werd van de ene op de andere dag-tenietgedaan. In het begin dat ik thuiszat en in de woonkamer de schoolbel hoorde gaan en de kinderen hoorde op het plein had ik een schuldgevoel. Ik hoorde daar ook thuis. Nu leef ik minder mee met de schooltijden". Tegenwoordig kan de heer Mandemaker zonder al te veel nostalgische gevoelens de school bezoeken om zijn kleindochter Desiree op te halen. „Een paar jaar terug liep ik er nog met een grote boog omheen". Met de sluiting is een droom van de heer Mandemaker niet in vervulling gegaan. „Ik had graag de 40 dienstjaren volgemaakt, dan had ik met mijn zestigste kunnen stoppen. Nu ben ik blijven steken op 32 jaar. Zijn vrouw heeft naast al haar bezigheden haar werk als parttime enquêtrice van het CBS. „Dat doe ik al 25 jaar en in feite is het ook sociaal werk, met mensen omgaan". De laatste tien jaar bezoekt ze alleen nog adressen op Schouwen waarbij aan de inwoners vragen op sociaal-economisch gebied worden gesteld. „Dat ^ijn elke maand zo'n dertig adressen. Dus reken maar na in 25 jaar zijn dat 25 maal 30 maal 12, dus 9000 adressen". Niet alleen voor de enquêtes komt mevrouw Mandemaker zoals dat heet bij de mensen thuis. Ook de jaarlijkse collecte van zo'n tien liefdadigheidsinstellingen maakt dat iedereen in het dorp haar en haar man kent. „Als we langskomen trekken ze al de portemonnee", lacht de heer Mandemaker. De lijst is te lang om alle functies van de heer en mevrouw Mandemaker te vermelden. Duidelijk is wel dat het hier een zeer actief echtpaar betreft. En daar is nog lang geen eind aan gekomen als het aan de beide 'beroeps'-vrijwilligers ligt. „Soms denk je wel eens om het wat rustiger aan te doen. Maar dan doen mensen weer een beroep op je en dan denk je: vooruit maar weer. We zijn beiden gezond en we vinden het leuk. Ik stop pas als ik er tegen op zou zien", aldus de heer Mandemaker, „en bovendien blijven we er jong bij". Een opmerking die met een ferme hoofdknik wordt bekrachtigd door zijn vrouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5