r 'Er zijn een heleboel baarden bijgekomen en kalende hoofden' DE IMMETJES-HOEVE Bijna 400 oud-leerlingen bij reünie Theo Thijssenschool Mast met broden van Cargo afgevoerd Gedepu teerde opent centrum voor kinder psychiatrie Cursus aanbod amateur toneel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Spelletjes zoals vroeger tijdens een schoolfeest werden gedaan. Er werd heel wat af gelachen tijdens de reünie van de OBS Theo Thijs- sen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - 'Hallo, hoe is het met jou? Je bent niet veel veranderd hoor. Hoi! Dat is een tijd geleden. Wat doe jij tegenwoordig?" In het schoolgebouw van de OBS Theo Thijssen aan de Calandweg te Zierikzee gonsde het zaterdagmiddag van dit soort opmerkingen. Bijna vierhonderd oud-leerlingen kwamen terug naar hun vroegere lagere school die dit jaar precies 25 jaar bestaat. Een jubileum dat werd gevierd met een reünie voor de oud leerlingen en nog zal worden gevierd met een feestweek op school voor de huidige leerlin gen. Centraal bij de reünie stond Joop Goedhart die sinds 1977 hoofd is van de school. Al le oud-leerlingen wilden hem de hand schudden en even met hem praten. ,,Tot nu toe heb ik iedereen herkend. Maar een he leboel leerlingen zijn veran derd. Er zijn veel baarden bij gekomen en kalende hoofden. Maar ik ben zelf natuurlijk ook wat meer kalend", aldus de onderwijzer. Sommige bezoekers van de reü nie kwamen in verschillende hoedanigheden. Zoals Anke Hoogstraten uit Zierikzee die zowel een gedeelte van haar la gere schooltijd in de Theo Thijssenschool doorbracht als daar werkte als leerkracht. „Ik ben vanuit de school aan de Nieuwe Bogerdstraat mee naar Malta gekomen toen hier de Theo Thijssenschool werd op gericht. Ik heb hier nog een jaar op school gezeten, in de zesde klas". Anke keerde in 1978 terug als onderwijzeres. Zij werkte tot 1981 als juffrouw van de eerste en tweede klas. „Mijn oude meester werd later mijn baas. Ik heb al een hele boel leerlingen gezien die bij mij in de klas hebben gezeten. En ook mijn vriendin Maria Scherjon die bij mij in de zesde klas zat. We houden nog altijd contact, maar zij woont nu in Almere,' dus we zien elkaar maar af en toe". De reünie, die begon met een officieel gedeelte in het school gebouw, werd ook bijgewoond door leerkrachten van de ande re openbare basisscholen en scholen voorvoortgezet onder wijs in Zierikzee, de vroegere oudercommissies van de school, de inspectrice van het basisonderwijs drs A. A. Kolste en de Zierikzeese wet houder van onderwijs D. van der Wekken. Hij haalde in een toespraak en kele feiten uit de 25-jarige ge schiedenis van de school op. In augustus 1967 ging de Theo Thijssenschool in een noodge bouw aan de De Kanterlaan van start met 196 leerlingen on der leiding van schoolhoofd Brugman. In augustus 1983 werd het nieuwe en permanen te schoolgebouw aan de Ca landweg geopend. „De school hoort in en bij de wijk Malta en de wijk hoort bij de school", al dus de heer Van der Wekken. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst van de Theo Thijssenschool „Men heeft 120 leerlingen terwijl de ophef fingsnorm voor deze school ne gentig leerlingen is". Namens het gemeentebestuur bood de wethouder aan groepsleer- kracht J. Schipper-de Ruiter een stukje vloerbedekking aan als symbool van het nieuwe speel-leerlokaal dat momen teel via een verbouwing aan het schoolgebouw wordt gerea liseerd. In de 'kortste' toespraak van zijn dertig-jarige loopbaan als onderwijzer vertelde Joop Goedhart over de voorberei dingen van de reünie die ruim een jaar in beslag namen. „Naar aanleiding daarvan heb ik veel telefoongesprekken ge voerd met oud-leerlingen. Dat was heel leuk". Een aantal oud leerlingen tekende herinnerin gen aan hun lagere schooltijd op. Die werden opgenomen in een speciaal jubileumboekje dat de directeur aanbood aan wethouder Van der Wekken en schoolinspectrice Kolste. Hij herdacht de oud-leerlingen die niet bij de reünie aanwézig konden zijn omdat ze reeds zijn overleden. Namens de ouderraad van de school en alle oud-leerlingen bood de voorzitter van de ou derraad mevroiSw W. van der Zande de school een computer met toebehoren aan. De ruim driehonderd reünisten ver spreidden zich na dit officiële gedeelte over het schoolge bouw. In een lokaal werden dia's vertoond van vroegere schoolkampen en carnavalvie ringen. In een andere ruimte was een foto-expositie inge richt over het leven van de on- derwijzer/raadslid/Tweede Kamerlid en schrijver Theo Thijssen wdarnaar de school is genoemd. De expositie omvatte verder schoolfoto's en een ver zameling foto's van de leerlin gen die werden gemaakt door de in 1990 overleden onderwij zeres E. Schell. Kranteknipsels gaven een beeld van de hoogte punten in de 25-jarige geschie denis van de school en via bouwtekeningen konden de oudste oud-leerlingen (die nog in het noodgebouw naar school gingen) zien hoe het schoolgebouw éian de Caland weg werd gebouwd. Een team van twee fotografen maakte nieuwe klassefoto's van de oud-leerlingen en na tuurlijk was er een stand waar men het jubileumboekje kon kopen. Om 16.00 uur ver plaatste de reünie zich naar sporthal Onderdak waar een heel spelcircuit was opgezet waar de oud-leerlingen, net als bij een vroeger schoolfeest, konden doelschieten, skilopen, deelnemen aan hersengym nastiek en toneelstukjes op voeren. Na een koud buffet werd de reünie besloten met een feestavond waarbij kon worden gedanst. HAARLEM - "légen een 37- jarige inwoonster van Lisse heeft officier van Justitie mr. C. van Spierenburg vrijdag voor de rechtbank in Haarlem vier jaar gevangenisstraf geëist. De vrouw wordt ervan verdacht haar twee Ethiopi sche adoptiekinderen zodanig te hebben mishandeld dat één aan de gevolgen overleed en de ander voor de rest van zijn le ven invalide is. HARLINGEN - De fusie tussen de Harlinger Scheepswerf Wel gelegen en Tille Shipyards is van de baan. Directeur Cees van der Schoot van Welgelegen heeft de vakbonden middels een brief laten weten geen heil meer te zien in het samengaan van de twee werven. CNV- bestuurder Anton Meijerman heeft dit meegedeeld. BREEZANDDIJK - De 12 me ter hoge elektriciteitsmast van de stichting Cargo op de af sluitdijk is vrijdagnacht afge broken en afgevoerd naar Bel- gië. Dat hebben omstanders bij de plaats waar de mast stond zondagavond aan de rijkspolitie te Leeuwarden ge meld. De mast was een omstreden kunstproject, omdat de stich ting hem gevuld met broden in zee wilde werpen. Toen hier geen vergunning voor kon wor den verkregen, werd gepro beerd de mast te begraven. Ook dat stuitte op verzet bij de provincie Friesland en de ge meente Woenseradeel. Leden van de stichting zijn ongeveer vijf uur bezig geweest om het object af te breken. Wat ze er in België mee van plan zijn is niet bekend, want de stichting Car go was niet voor commentaar bereikbaar. KLOETINGE - Woensdag 7 ok tober opent gedeputeerde A. J. Dijkwel Ithaka, centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Kloetinge. Het nieuwe cen trum is een onderdeef van de Stichting Psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland. De opening vindt plaats in de grote zaal van de Stichting PZZ aan de Oostmolenweg in Kloe tinge. Het programma, gaat om 13.30 uur van start met de ont vangst van de genodigden. Na het welkomstwoord van bestuursvoorzitter J. R Bal kenende verzorgt R. Eijsberg, kinder- en jeugdpsychiater, een inleiding over het werk en de opzet van Ithaka. Aansluitend daarop verzorgt C. H. Goed koop, burgemeester van Leiden en auteur van het boek Op zoek naar Ithaka een inleiding on der de titel Op zoek naar Itha ka. De officiële opening staat gepland voor 15.30 uur. Om streeks 15.45 uur wordt de bij eenkomst afgesloten door M. A. Bierens. KEINKENSZAND - Vanaf ok tober 1992 zijn er weer volop mogelijkheden voor het volgen van een toneelcursus bij Ama teurtheaterschool De Ambitie in Heinkenszand. Onder meer de volwassenenafdeling is in een nieuw jasje gestoken. Volwassenen kunnen met in gang van het komende seizoen een twee-jarige spelopleiding volgen die met een avondvul lende produktie wordt afgeslo ten. In het eerste jaar zijn er cursussen spel-improvisatie. Deze worden verzorgd door Ron Lubbersen. Naveen Visser verzorgt een cursus elementair toneel en Willem Huybrechts geeft les in mini-dramaturgie en speelstijlen. In het tweede jaar volgt dan nog een cursus fysiek toneel en daarna de avondvullende produktie die alles bij elkaar 25 avonden vergt. Elk cursusblok bestaat uit tien avonden en wordt in de avonduren gegeven in het ge bouw van het Zeeuws Steun punt. Tevens staan op 17 en 25 sep tember om 20.00 uur in het ge bouw van het Zeeuws Steun punt aan de Roozenburglaan twee voorlichtingsavonden ge pland voor wie interesse heeft. Voor jongeren in de leeftijd van 14 tot en met 19 jaar is er de jongerentheaterschool. Ook hier gaat het om een tweejarige opleiding die met een door de cursisten gespeelde voorstel ling wordt afgesloten. Voor het komende seizoen kunnen cur sussen spelimprovisatie, fy siek spel en teksttoneel ge volgd worden. Achtereenvol gens Josien de Graaf, Ron Lub bersen en Naveen Visser staan garant voor de kwaliteit van de cursussen. Inschrijven kan tot uiterlijk 25 september (011180- 34880) Dinsdag 15 september NEDERLAND 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur Het kleine huis op de prairie, Amerikaanse serie. 17.00 uur Hallo Nederland, re portage over Afghaanse vluch telingen. 17.30 uur Tijdsein 1, actualitei tenrubriek. 18.25 uur Bush tucker man, na- tuurdocumentaire. 19.00 uur Tekenen winnen, tekenspelprogramma 19.25 uur Paralympics - Barco- lona, reportage van de Olympi sche Spelen voor gehandicap ten. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Nationale taptoe Breda '92, verslag van dit in ternationale muziekspektakel met militaire en Jaurger- muziekkorpsen. 21.29 uur Tijdsein 2, actualitei tenrubriek 22.04 uur Praise, jongeren zin gen lofliederen begeleid door de Ronduit Praiseband. 22.30 uur Muren van mijn hart, serie. 22.57 uur Antenne: Het raadsel van de Dode-Zeerollen, docu mentaire. 23.37 uur Journaal 23.47 uur Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 2 12.50 uur Prinsjesdag 1992, rechtstreekse uitzending van het voorlezen van de Troonrede tijdens de jaarlijkse opening van de Staten-Generaal. 14.00 uur Skoall tv 17.30 uur De grote meneer Kaktus show, kindermagazine. 18.00 uur Journaal 18.21 uur Comedy Krakers met om: 18.21 uur Dubbeldekkers, se rie. 18.46 uur Daar komen de schutters, comedyserie. 19.21 uur Lingo, woordspel. 19.51 uur Dieren en andere praktijken, Engelse comedyse rie. 20.20 uur Jackaroo, 4-delige Australische miniserie. Afl. 2. 21.19 uur Tien voor taal, taalstrijd tussen Vlaamse en Nederlandse teams. 22.04 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 22.39 uur Law and Order, Ame rikaanse misdaadserie. 23.30 uur Nieuwe oogst, serie korte films van jong toneelta lent. 00.10 uur Museumschatten. 00.24 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Landen in Europa, afl. 1. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 1. 12.50 uur Prinsjesdag 1992, rechtstreekse uitzending van de jaarlijkse opening van Staten-Generaal, met de rij toer, het voorlezen van de Troonrede en het aanbieden van de miljoenennota. 17.50 uur Ontdek de psycholo gie, voorlichtingsprogramma. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.00 uur Honeymooners, co medyserie. 19.25 uur De vallei, soapserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Hoofdzuster Tank, 6- delige comedyserie. 20.47 uur Een schilderende edelman, filmportret van de Spaanse schilder Velazquez. 21.36 uur Intermezzo: Ballet Jardi Tancat, van de choreo graaf Nacho Duato. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur NOS Laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.25 uur De groot mogols, voorlichtingsprogramma 23.30 uur Databasemanage ment, afl. 2. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws MUNTENDAM - De Neder» landse Spoorwegen eisen ruim een half miljoen gulden scha devergoeding van de Gasunie voor de waterschade die de dijkdoorbraak bij Muntendam vorige maand aan een goede renspoorlijn heeft veroor zaakt. Dat meldt het perso neelsblad Koppeling. De Gas unie heeft NS meegedeeld dat de verzekering de schade zal vergoeden. ZWOLLE - De stortplaats voor het Twentse vuil in Borne zal onderdeel uit maken van het 300 tot 400 hectare grote land goed dat onder de naam de Overbrugging is gedacht tus sen Almelo en Borne. De 25 me- 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.19 uur Groenten en fruittip. 10.20 uur Sire doet stof op waaien, herh. 11.20 uur Niet te geloven. 11.45 uur Gezondheid. Magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 12.15 uur RTL Radio live stu dio Open window television. 12.45 uur Ursus: de schrik der kirghisen, Italiaanse speel film. 14.15 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 145.15 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbera, serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 17.05 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 18.50 uur Gebarentaal. Mini- s'pelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Spijkerhoek, Neder landse serie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 21.40 uur Ursul de Geer achter de schermen bij Cyrano, pro gramma over Cyrano de musi cal. 22.10 uur RTL Nieuws: Prins jesdag special. 22.35 uur Yellowthread Street. Engelse detectiveserie. 23.30 uur Studs, Amerikaanse dating-show. 00.15 RTL 4 laatste nieuws 00.30 uur Cops, Aflevering van een Amerikaanse serie waarin Amerikaanse politie-agenten 24 uur per dag door de camera worden gevolgd. 00.55 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.40 uur De draagmoeder, her haling van 15.05 uur. 02.05 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 17.30 uur Plons, afl.: Plons en de meeuw 17.35 uur Liegebeest, kinderse rie. 17.50 uur Duupje, kinderserie. 17.55 uur Tik tak, afl. 258. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro- gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? recht streeks praatprogramma. 22.00 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Eko-taks: nu of straks? Programma van de Groene Omroep. 23.30 uur Coda. BRT 2 17.45 uur Schooltelevisie 18.15 uur Wereldsgebedsdag voor de vrede. 19.20 uur Journaal 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Look, mode- en life style magazine. 20.30 uur Kijk uit? Ver- keerstips. 20.35 uur Terugkeer naar Sa- markand, 4-delige Franse do cumentaire over de terugkeer van Haroun Tazieff naar zijn geboortestreek in Centraal Azië. Deel 3. 22.00 uur Desperate for love, Amerikaanse speelfilm. ter hoge afvalhoop gaal „Heu vel van de Schaamte" heten. Ontwerper Ashok Bhalotra heeft dit zaterdag in Zwolle be kend gemaakt tijdens de pre sentatie van zijn plan voor de Overbrugging. Het Overijssels Landschap heeft het initiatief voor de aanleg van het land goed genomen ter gelegenheid van z'n zestig jarig jubileum. AMSTERDAM - Hoofdredac teur Martin van Amerongen moet een advertentie voor zijn weekblad de Groene Amster dammer waarin werd bewqerd dat televisieproducent John de Mol de aandelen heeft gekocht van HP/De Tijd op Zondag, rectificeren. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 87 Het is bij achten, de schemering wijkt voor de naderende dag. Hij stapt het huis binnen. Zijn vader zit bij de tafel, zijn moeder snijdt brood. 'Mag ik kof fie moeder?' vraagt hij. 'Ik ben van daag op het bietenveld, dan weet je waar je me kan vinden'. Jasper blijft zwijgen, raadpleegt met een nors gezicht een controleboekje voor vetgehalte, Maartje 2 doet het niet helemaal naar zijn zin. Dan zegt hij terloops tegen Catrien: 'Ik heb dat pakje met dat breipatroon, of hoe heet zo'n ding, bij Sofie in het hosje gelegd. Ze was nog niet op, denk ik, ik zag haar tenminste niet, maar ze zal het wel ge vonden hebben'. Deze simpele mededeling stelt Geert helemaal gerust. Het leert hem alweer niet direct het kwade te denken; het ging hier om een simpele boodschap die vader voor moeder deed. 'Ik ga es bij Doortje kijken', zegt Ca trien, 'ze bevalt me helemaal niet Wanneer ze in de keuken terugkomt, zegt ze ontsteld: 'Het kind is helemaal niet goed. Ze moet koorts hebben, ze dronk twee glazen vruchtesap achter elkaar uit. Haar voorhoofd gloeit en haar ogen staan zo raar. Wat denk jij er van, Jasper?' Nu praat Jasper niet over 'wijvekuren'. 'Ik bel metéén de dokter op', zegt hij. Als Jasper aan de komende verjaardag van Doortje denkt, is het alsof zijn hart als een rauwe wond in zijn borst ligt. Moet hij haar morgen feliciteren, moet hij iets doen, bloemen geven of een cadeautje meebrengen? Zal het dan niet gaan als met de chinchilla's waar naar ze nooit heeft gevraagd, met de rode schoentjes die ze niet wilde dra gen en die hij in arrenmoede aan Sofie heeft gegeven? Sofie Twee vrouwen zijn het die hem in zijn kop zitten: Sofie en Doortje. Catrien telt nauwelijks meer mee. Het deert hem niet meer dat ze hem naar de lo geerkamer heeft verwezen. Als Marja een weekend over is, slaapt die op Geerts kamer en Geert ergens in het hooi, of zoals de laatste tijd bij Griet en Arie in de bedstee in het ach terhuis. Vandaag is het Doortje die zijn denken beheerst. Doelloos loopt hij van het ene stuk land naar het andere, de avond brengt hij door in 'De Korenaar', waar hem weer getapt wordt nu hij maat houdt. De volgende morgen, op de verjaardag, is hij alweer buiten voor iemand denkt op te staan. Hij stapt in zijn wagen en jaagt die naar het dorp, naar de kweke rij van Groen, die nog maar net in zijn kas bezig is. Hij bestelt bloemen, voor vijfentwintig gulden bloemen. Ruw het vloeipapier, waarin Groen ze ver pakt heeft, eraf scheurend werpt hij het boeket in zijn auto en rijdt snel naar huis terug. Hij sluipt met de rui ker naar de keuken en legt die naast Doortjes rolstoel. Groen heeft er een kaartje bijgedaan. 'Vader' staat erop. Meer niet, geen gelukwens. Ze moet het zo ook begrijpen Hij gaat weer naar buiten en brengt een paar uur zoek overal en nergens. Hij mijdt het huisje van Sofie en Bram. Deze dag wil hij niet ontheiligen, deze dag van Doortje. Als hij tegen tien uur naar zijn huis te rugloopt, ontmoet hij Griet en op het erf ziet hij drie auto's staan. In de ene herkent hij die van Kees Brander. Zijn dochter Els, die rijdt als een kerel, zal vaders wagen wel genomen hebben om Doortje te feliciteren. Ze zijn al zo lang vriendinnen. De andere wagen is van Peters, de masseur, die dus al vroeg zijn werk is komen doen om Doortje het volle pond van haar verjaarsvreug- de te kunnen laten. De derde auto moet van zijn broer zijn, van oom Klaas. Die moet ook vroeg uit Friesland zijn vertrokken, denkt Jasper vermaakt. Klaas komt met zijn Dafje niet ver boven de honderd. 'Veel bezoek', zegt Grietje. 'Ik ben even geweest. Altijd een heel feest, die ver jaardag van Doortje, baas'. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4