Zaadveredelings- bedrijf wijkt uit naar buitenland Reacties op drugsplan 'te snel en ongenuanceerd' Patiënten en ouderen samen ten strijde tegen vermogenstoets waterstanden Bioloog: 'Opvang van zeehonden niet zinvol' Rotterdamse korpschef R. Hessing: Vermiste man vermoedelijk verdronken Museum haven Zierikzee officieel geopend Strengere milieu-eisen voor tankstations 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kritiek op zeehondencrèche GRONINGEN - De opvang van zeehonden in de crèche van Leny 't Hart in Pieterburen is niet zinvol. De handelwijze van de medewerkers verstoort de natuurlijke ontwikkeling van de Waddenzee. Dat stelt de bioloog drs. N. Dan- kers van het Instituut voor Bos en Natuuron derzoek (IBN) op Texel. Hij vindt dat door de crèche te intensief wordt gespeurd naar zieke dieren waardoor twee derde van de jonge grijze zeehonden wordt meegenomen. De kritiek van Dankert Volgens haar komt de kri- wordt door Leny 't Hart tiek van Dankert voort uit „onfatsoenlijk" genoemd. een andere visie op de ont- ,,Het is onzin dat twee der- wikkeling van de Wadden- de van alle jonge grijze zee- zee. „Wij vinden dat we zo- honden in Pieterburen ver- wel de watervervuiling blijft. Er zijn dit jaar drie moeten aanpakken als de jongen bij ons binnenge- zeehonden moeten redden, bracht terwijl er in totaal Dankert daarentegen vindt dertig zijn geboren. Ook dat de mens zo min moge- pakken wij niet zomaar zee- lijk moet ingrijpen en dat hondjes uit zee. De dieren de vervuiling van het water die hier komen zijn echt eerst moet worden aange- ziek, vaak nog ernstig ook." pakt." Petitie voor staatssecretaris UTRECHT - Tien organisaties van patiënten, consu menten en ouderen hebben hun krachten gebundeld in het Comité Vermogenstoets Nee. Het kersverse co mité biedt staatssecretaris Simons (volksgezond heid) een petitie aan waarin het kabinetsplan wordt gekraakt om de eigen bijdrage voor langdurige ver zorging en verpleging afhankelijk te maken van het eigen vermogen, de zogenoemde vermogenstoets. De bewindsman krijgt ook een spaarvarken met een moker overhandigd. De organisaties vertegenwoor- zelfstandigheid van patiënten digen in totaal zo'n 700.000 pa- en ouderen aan. „De vermo- tiënten, bewoners en ouderen. genstoets moedigt ontwijkend Het Comité Vermogenstoets gedrag aan en bestraft spaar- Nee noemt de vermogenstoets zaamheid", aldus de petitie, in strijd met de beginselen van de (internationale sociale ver- Gaat het plan tóch door, dan zekeringen. Bovendien werpt legt het kabinet uitspraken de maatregel een „onaanvaard- van-het parlement en adviezen baar hoge drempel" op om van van de Ziekenfondsraad en de de noodzakelijke zorg gebruik Raad van State naast zich neer, te maken. Ook tast de toets de zo vindt het comité. KAPELLE - Het zaadveredelingsbedrijf VanderHa- ve in het Zeeuwse Kapelle gaat bepaalde veldproe ven voortaan in het buitenland doen. Het besluit is genomen na de vernielingen die actievoerders de af gelopen jaren hebben aangericht op proefvelden. ROTTERDAM - „Te snel en ongenuanceerd". Zo noemt de Rotterdamse korpschef Rob Hessing de eerste reacties uit politiek Den Haag op zijn plan de overlast door zowel drugs als gebruikers aan te pak ken. Vooral het idee een proef te starten met ver strekking van drugs -onder streng toezicht- aan zwaarverslaafden, heeft de tongen los gemaakt. „Laat men eerst de voorstellen eens goed lezen. Heeft Den Haag een pasklaar antwoord op de groei ende overlast?", zo vraagt hij zich af. Het gaat volgens directeur on derzoek drs. C. Noome van het bedrijf om proeven met gene tisch gemanipuleerde maïs, waarbij een betere weerstand tegen ziektes wordt na gestreefd. De afgelopen twee jaar uitten actiegroepen met de namen Vurige Virussen en Ra zende Rooiers hun onvrede met de proeven door voor miljoe nen guldens aan de proefvel den met maïs te vernielen. Het bedrijf gaat zich nu op dit ge bied richten op België, Enge land, Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten. Andere veld proeven worden wel in Neder land voortgezet. Noome voert hierbij naast landbouwkundi ge redenen de inmiddels opge dane kennis en ervaring met regelgeving en betrokken auto riteiten aan. De Koninklijke VanderHave Groep heeft meer dan vijftig vestigingen in Eu ropa, Noord en Zuid-Amerika en Afrika. Het hoofdkantoor staat in Kapelle. Noome wijst er nadrukkelijk op dat zijn be drijf zich zorgen blijft maken om de geringe maatschappelij- ROOMPOT BUITEN 15 september BRUINISSE WEMELDINGE 15 september ke acceptatie van biotechnolo gie en de volgens hem onnodig zware regelgeving die daar een gevolg van is. Het bedrijf re1 kent er op dat de regelgeving binnen afzienbare tijd wordt versoepeld. Wanneer dit niet gebeurt, zal het zaadverede- lingsbedrijf ook voor andere proeven naar bij voorbeeld de Verenigde Staten trekken. Daar zouden volgens Noome wel redelijke voorwaarden worden gehanteerd. Hij wijst er wel op dat in dat geval het buitenland eerder profiteert van de vordering van biotech nologie, zoals de teelt van ziek- teresistente gewassen. Noome voert aan dat de risico's van de proeven zeer klein zijn en dat ook consumenten van biotech nologie profiteren, bij voor beeld doordat het gebruik van chemische bestrijdingsmidde len kan worden teruggebracht. „Steeds duidelijker blijkt uit praktijkervaring in binnen- en buitenland dat vermeende on voorspelbare consequenties zich niet voordoen." 18.30 169 - 04.35 184 10.45 - 121 16.50 181 23.05 -143 06.45 182 12.15 -131 18.50 174 06.30 180 00.05 -154 18.35 174 12.10 - 128 DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met een voorstel van minister Hirsch Ballin van justitie om de verjaringstermijn bij seksu ele delicten met minderjarigen pas te laten beginnen op het moment dat het slachtoffer meerderjarig (18 jaar) is gewor den. DORDRECHT - Ondanks zoekacties van de rijkspolitie te water is zondagavond nog geen spoor teruggevonden van een 59-jarige man uit Numans- dorp die sinds vrijdag wordt vermist op het Hollands Diep ter hoogte van de haven van Strijensas in de Hoeksche Waard. Aangenomen wordt dat de man is verdronken. De Numansdorper was afgelo pen vrijdag gaan zeilen met zijn 31-jarige zoon. Bij het'vast zetten van het fokzeil gleed hij uit en kwam in het water te recht. Tben de zoon zijn vader uit het oog verloor, alarmeerde hij de politie. De rijkspolitie te water, rijkswaterstaat, een red dingsbrigade en particulieren startten een zoekactie waaraan ook een vliegtuig van de Dienst Luchtvaart deelnam. Ondanks het zoeken met be hulp van sonarapparatuur bleef de drenkeling onvind baar. KBBÜïlBBl teren van de schepen en het or ganiseren van het toezicht op de haven vergt volgens de voor zitter veel werk. „Omdat onze financiën beperkt zijn is de in zet van vrijwilligers daarbij van doorslaggevend belang". Hij gaf de gemeente Zierikzee in overweging om ook de tradi tionele schepen die in de mu seumhaven komen te liggen on der monumentenzorg te bren gen. „Dat zou de restauratie kosten dragelijk kunnen -ma ken-voor de eigenaren", ,v. Burgemeester Asselbergs "be nadrukte in zijn toespraak dat Zierikzee hard werkt aan het versterken van haar cultuur historische imago. „Vanwege de financiële beperktheid van de gemeente wilde slechts een nipte meerderheid van de Zie- rikzeese gemeenteraad geld be schikbaar stellen voor het pro ject. Maar nu zijn we zeer te vreden. Onze positie als monu- mentenstad wordt door de mu seumhaven zeker versterkt. Het zicht op de haven is een plaatje. Daar zullen vriend en vijand het mee eens zijn". De burgemeester vertelde dat volgend jaar tijdens de Open Monumentendag ook de sche pen die dan in de museumha ven liggen te bezichtigen zullen zijn. Hij sprak de hoop uit dat een verbinding zal worden ge legd tussen de museumhaven en het maritiem museum. „Op die manier kan het educatief aspect worden versterkt". „Hier staat een tevreden mens", aldus Ria Geluk, die namens de stichting Vrienden van de Museumhaven sprak. Zij benadrukte dat John van Dalsum en zij nooit het initia tief voor de museumhaven heb ben genomen om er de charter schepen van het bedrijf De Zeeuwse Stromen aan te me ren. „De Oude haven was een stille, lege bak. Daar wilden wij verandering in brengen". Zij riep de gemeente op wat kleine veranderingen uit te voeren aan het witte bruggetje, dat de toegang tot de Oude ha ven vormt. „Dan loopt het wat soepeler". Verder liet zij duide lijk blijken dat de stichting be hoefte heeft aan vrijwilligers die willen helpen met onder houd van en toezicht houden op de museumhaven. Nog voordat de inkt van het Jaarplan 1993 van de Rotter damse politie droog was, wa ren minister Hirsch Ballin van justitie, woordvoerder Dees van de VVD-fractie en diens CDA-collega Koffeman er als de kippen bij om het plan te torpederen. Het pakket maat regelen waarmee de politie naar buiten trad, viel echter in goede aarde bij.de Rotterdam se politieke partijen (onder meer PvdA, CDA, D'66 en Groen Links) en ook de Tweede Kamerfractie van Groen Links reageerde positief. Vooruitstrevend Hessing: „Het politiek bestuur is er tot nu toe niet in geslaagd de problemen op te lossen. On danks het toch vooruitstreven de beleid dat Nederland op dit terrein voert. Ik vraag me af of de politiek reageert op de wer kelijkheid of op een karika tuur daarvan. De ellende is veel groter dan ze in Den Haag denken. Wij zien die 24 uur per dag, zeven dagen in de week aan ons voorbijtrekken. Van de politie mag je dan verwachten dat ze nadenkt." In de discus sie die door het plan is aange zwengeld, lijkt het alleen maar te gaan om legalisering van drugs. „Onzin, het gaat om een samenhangend plan waarin we de harde criminaliteit de oor log verklaren, de drugs overlast zover mogelijk willen terugdringen en -inderdaad- de zwaarst verslaafden onder strenge medische en sociale be geleiding drugs willen geven. Bij dit laatste gaat het om een experiment. Maar dat voor de aanpak van het drugsprobleem onconventionele middelen no dig zijn, staat voor de Rotter damse politie -maar ook voor het stadsbestuur- als een paal boven water." Grenzen overschreden Volgens de korpschef schreeuwt de samenleving om maatregelen tegen de groeien de overlast, „De grenzen van de tolerantie zijn al lang over schreden. We hebben ook ver antwoordelijkheid. Die begrip pen moet je niet met elkaar verwarren. Het gevoel van on veiligheid is de mensen tot de lippen gestegen." Het beleid dat de politie voorstaat, bevat drie onderdelen. Aanpak van de drugsoverlast, aanpak van het probleem van de illegale Marokkanen en een keiharde aanpak van de georganiseerde criminaliteit. Vooral dat laat ste vindt Hessing belangrijk: „De gevolgen van de georgani seerde criminaliteit beginnen om de hoek. Daar wordt gehoe reerd, gegokt en gedeald. Met een intensiteit als nooit tevo ren. Daar begint het allemaal mee. Dit jaar telt Rotterdam al ruim dertig moorden, waarvan het gros in de drugssfeer. De burger zal zich van liquidaties in de onderwereld niet direct iets aantrekken maar wel van een dode die in een tapijt ge rold op de hoek van de straat ligt. Dat bevordert niet echt het veiligheidsgevoel." Niet steekhoudend De argumenten tegen de ver strekking van drugs vindt Hes sing niet steekhoudend. Veel gehoord is de bewering dat het drugstoeristen aanzuigt. Het tegendeel is volgens de korps chef waar. Zeker omdat in het plan de grootste groep ver slaafden met harde hand zal worden aangepakt. „Is dat nou zo wervend? De huidige situa tie -alles maar gedogen bij ge brek aan beleiddat is wer vend." En ook het verwijt dat de internationale situatie ver strekking van drugs niet toestaat, gaat volgens Hessing maar ten dele op. „De minister heeft gelijk dat hij het punt aansnijdt. We zouden ons bela chelijk maken als we geen be grip hadden voor wat er in het buitenland wordt gedacht." De politiechef wijst erop dat in de Engelse stad Liverpool al enige jaren een soortgelijk project naar tevredenheid loopt en dat in Duitsland ook deze ideeën leven. Hessing vindt dat Ne derland een veel belangrijker rol zou kunnen spelen binnen bij voorbeeld de Verenigde Na ties dan het nu doet. Drugsmoorden Landen als de Verenigde Staten voeren daar het hoogste woord. „En op grond waarvan? In Was hington -ongeveer evenveel in woners als Rotterdam- vinden ieder jaar 600 drugsmooi'den plaats. Dan vraag ik me af: In welke mate bereiken politiek en werkelijkheid elkaar nog?" De tegenstanders roepen om het hardst dat een proef met verstrekking van opiaten de eerste stap is op weg naar lega lisering van harddrugs. Over die beweringen haalt de korps chef zijn schouders op. "Ifen eer ste is daar in het plan in de ver ste verte geen sprake van. „Dat is internationaal onmogelijk". Het plan voorziet in verstrek king aan, wat Hessing noemt, de „terminale groep, verslaaf den van wie je niet verwacht dat ze er ooit nog af raken. Dat is een beperkte groep." Overi gens is Hessing geen verklaard tegenstander van legalisering. „Ik ben geneigd elke verdere stap die bijdraagt aan de oplos sing van het probleem te over wegen." Het leeuwedeel van de tussen de 3.000 en 3.500 hard- drugverslaafden in Rotterdam komt overigens niet in aanmer king voor de proef met ver strekking. Voor diegenen die regelmatig overlast bezorgen, heeft Hessing een bikkelharde aanpak op het oog. O n t wenningskuur 'Elke auto-inbraak, elke fiet sendiefstal moet weer bestraft worden. Met de hoogst mogelij ke straf. Nu is de situatie zo dat ze vijf, zes, tien keer wor den opgepakt, misschien een weekje zitten, en dan weer op straat lopen. Dat moet voorbij zijn. De rechtstaat maakt zich daarmee belachelijk." „Als al ternatief kunnen ze in het plan kiezen voor een stringente ont wenningskuur", stelt de korps chef. „Als daardoor 20 procent van de drugs afraakt, is dat meegenomen. Maar daarmee is het niet afgelopen. We moeten ook zorgen voor huisvesting en werk voor hen, anders zijn we binnen de kortste keren weer terug bij af." Ook vraagt de politie in haar jaarplan nogmaals de aan dacht voor de situatie van de il legale Marokkaanse jongeren. Het Rotterdamse korps schat dat 70 tot 80 procent van de overlast voor rekening van de ze groep komt. Maar de politie heeft geen middelen deze vorm van criminaliteit goed aan te pakkken. „Dat is slecht voor iedereen, zeker voor de legale Marokkaanse gemeenschap. Het grootste probleem is het feit dat de Marokkaanse rege ring uitgezette illegalen niet terugneemt. Samen met de an dere grote steden heeft Rotter dam de regering gevraagd hier snel iets aan te doen. Hessing pleit er verder voor het „sla pende" landlopersartikel weer in ere te herstellen. „Van uit zetting hoef je dus niet veel te verwachten. Dan maar een weekje gevangenisstraf en drie jaar werken in een rijkswer kinrichting." „Nu lachen die jongeren zich te barsten om de verworvenheden van de Neder landse rechtstaat. Hen wordt geen enkele norm gesteld." Overigens geeft Hessing rui terlijk toe dat hij niet weet of de door hem genoemde „rijks werkinrichtingen" nog wel be staan. Maarzoniet, dan moeten die er weer komen volgens de politiechef. Experimenten Het Rotterdamse drugsplan borduurt ook voort op experi menten als Perron Nul. „Daar ben ik apetrots op. Ook bij dit project gaat het om overlast- bestrijding, ontmoediging en beheersing. Maar nu is het tijd voor de volgende stap." On danks alle kritiek uit Den Haag zal het plan volgens Hes sing niet in een la verdwijnen. De Rotterdamse politiek steunt het idee immers. Hes sing: „En het maakt niet zoveel uit of Hirsch Ballin voor of te gen is. Wat wij willen kan bin nen de bestaande wetgeving. Wij laten wetenschappers on derzoeken hoe we terminale verslaafden uit de criminele hoek kunnen weghalen en on der medisch-sociaal toezicht kunnen plaatsen. Wat daarbij wordt verstrekt? Het zal me een zorg zijn. Mij gaat het om de veiligheid." DEN HAAG - Voor tankstati ons gelden vanaf volgend jaar strengere eisen op het gebied van bodembescherming, lucht verontreiniging en veiligheid. De 6200 tankstations in Neder land krijgen acht jaar de tijd om zich aan de nieuwe eisen aan te passen. Dat blijkt uit concept besluiten die minister Alders van milieubeheer in de Staat scourant heeft gepubliceerd. De besluiten zijn de uitwer king van een werkprogramma, dat vorig jaar in overleg met branche-organisaties, gemeen ten en provincies en de olie industrie is opgesteld. De tankstations worden onder meer verplicht dampretour- systemen in te voeren om de uitworp van koolwaterstoffen tegen te gaan, een overvulbe- veiliging aan te brengen en de uistoot van benzeen te vermin deren. Verder moeten ze onder zoeken of de bodem onder het bedrijf is vervuild. Is dat het geval, dan dient die gesaneerd te worden. De kosten van deze maatregelen worden geschat op 1,5 miljard gulden, waarvan 700 miljoen voor het aanbren gen van milieuvoorzieningen en 800 miljoen voor het saneren van bestaande verontreinigin gen. De branche moet die kos ten zelf betalen. Voor naar schatting enkele honderden be drijven zijn de kosten van vooral de bodemsanering te hoog. Zij zouden moeten slui ten. Om dat te voorkomen is door de oliemaatschappijen een bodemsaneringsfonds op gericht. Maandag 14 september Zierikzee Bestuursvergadering Interge meentelijke Sociale Dienst. 19.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Informatie: 01110-16395. 20.00 uur. Ouwerkerk Start cursus Bijbels-He breeuws voor beginners en ge vorderden. Nederlandse Her vormde Kerk. Van 19.00 tot 20.00 uur en van 20.00 tot 21.30 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Appèldienst in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Meditatie door ds. H. Korving en diavertoning doorde heer Reitsma. 14.30 uur. Brouwershaven Bejaardensoos. Ichtuskerk. Vanaf 14.30 uur. Dreischor Zangavond met Reinata Heemskerk. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 16 september Zierikzee Commissie sociale zaken in stadhuis. 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB met als gastspreker ds. De Boo. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Commissievergadering mid denstand, recreatie en toe risme in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB in 't Zuud- ènde. 19.45 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Scharendijke Boottocht PCOB. Jachthaven. 14.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop lingerie, nachtkle ding, keukentextiel. Kerk aan de Stationstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 17 september Scharendijke Raadsvergadering Midden- schouwen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zaterdag 19 september Zierikzee Boekenverkoop. Openbare bi bliotheek De Stolpe. Van 09.30 tot 12.00 uur. Muziekuitwisseling. De Beuze. 14.00-20.30 uur. Disco met Martijn Krabbé en Daniël Dekker, 't Vrije 2. 20.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Brouwershaven Boerenboeldag rommelmarkt in boerensfeer door Chr. basis school De Schouw in boten- loods Fa. Van Ast. Van 9.00 tot 16.00 uur met veiling om 13.30 uur. Burgh-Haamstede Open huis in kader van lande lijke gemeentedag. Gemeente huis. Van 10.00 tot 16.00 uur. Dreischor Zangavond ten bate van Stich ting Ontmoeting. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Ouwerkerk Theaterprogramma. Optocht door de tijd. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 20 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 21 september Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn, 15.30 tot 21.30 uur. Dinsdag 22 september Zierikzee Open dag Werkgroep Schoolbi- ologie Schoolnatuurgids. Maarstraat 12. Van 10.00 tot 12.00 uur en 13.00 tot 15.00 uur, Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Woensdag 23 september Zierikzee Bijeenkomst PCOB. Driehoek. 14.00 uur Modeshow Patty Monard. Con certzaal. 19.30 uur Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dolfijn. 15.30 tot 21.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Hoogwater 15 september 06.20 173 Laagwater tijd stand tijd 12.05 -121 15 september

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2