Een ere-medaille in goud bij afscheid 'meester' Van Sluis §4 0 1 UW KRAKT VAK 1 SCHOUWEK-DUIVELAKD j Burgemeester Asselbergs verricht officiële opening van museumhaven r ZIERIKZEESCHE 1 j NIEUWSBODE j GEBOORTEKAARTJES? Auto total loss na ongeluk Windmolen gestolen Autokrakers betrapt dé krant van schouwen-duiveland! j Laatste dode punt in binnenstad Zierikzee weer tot leven gewekt ''Ik krijg verschrikkelijk veel waardering voor het werk dat ik heb gedaan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H MAANDAG 14 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25221 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Wolkenvelden HET WEER Vannacht enkele opklaringen en mogelijk plaatselijk mist. Minimum- temp. ±11 graden. Overdag wol kenvelden, ook af en toe zon. Mid- dagtemp. 19 graden. Wind draaiend van west naar zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3. in totaal achttien gegadigden hadden aangebeld om met hun schip in aanmerking te komen voor een vaste plaats aan de steiger in de museumhaven. ,,Maar we laten alleen zeilsche pen toe die helemaal origineel zijn. Dat houdt in dat ze wel ge restaureerd mogen zijn, maar bijvoorbeeld niet nieuw ge bouwd naar voorbeeld van een oud schip". Als basis van de museumhaven wil de stichting Museumhaven de klipper Van Kinsbergen ge bruiken, een schip dat men in bruikleen heeft van het Zuider zeemuseum en dat momenteel in de Zierikzeese buitenhaven ligt om gerestaureerd te wor den. Burgemeester Asselbergs sprak na het verrichten van de officiële openingshandeling zijn diepe waardering uit voor de activiteiten van de stichting Museumhaven Zierikzee en de stichting Vrienden van de stichting Museumhaven Zie rikzee, die bestaat uit mensen die via hun vrijwilligerswerk de museumhaven draaiende houden. „Ik denk dat de tallo ze stuurlui aan wal zich zelden realiseren wat er komt kijken bij het realiseren van een prestigieus project als dit waarbij kwaliteit voorop staat", aldus de burgemeester. Tijdens een bijeenkomst in ho tel Mondragon gaf de voorzit ter van de stichting Museum haven Zierikzee ing Ph. J. van Doorne een overzicht van de wijze waarop de museumhaven ontstond. „In januari 1989 schreef Arjoan in het Zeeuwse Oekje van de Zierikzeese Nieuwsbode: we zouden eens wat met die Oude Haven moe ten doen. Uitbaggeren en vol leggen met oude schepen". Dat idee werd in 1989 opgepakt en verder uitgewerkt door Ria Ge luk en John van Dalsum. In 1990 werd de stichting Mu seumhaven Zierikzee en Vrien den van de stichting Museum haven Zierikzee opgericht en in 1991 besloot een meerderheid van de Zierikzeese raad 155.000 gulden beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een steiger in de Oude Haven. In juni 1992 was die gereed en kon het aantrekken van traditione le zeilschepen beginnen. Van Doorne benadrukte nog eens dat kwaliteit daarbij voorop staat. „Niet elk schip is welkom. We streven naar origi naliteit en variatie". Het selec- vervolg pagina 2 meester Van Sluis namens het schoolbestuur toegesproken door voorzitter M. Braam. „Ie mand die ruim 35 jaar op de zelfde school werkt, dat maak je niet zo vaak mee. Dat zegt wat want als schoolmeester heb je verantwoordelijk werk en word je geconfronteerd met grote veranderingen". Schoolinspectrice drs A. A. Kolste omschreef de heer Van Sluis als een stimulerend mens die rust uitstraalt. „Je hebt bij hem het gevoel dat er gewerkt moet worden, maar je voelt je daarbij niet opgejaagd". Vol gens de inspectrice 'keek' de heef Van Sluis in de harten van kinderen bij zijn werk. „Hij is niet iemand die een lesje af draait. De manier waarop hij les geeft is een stukje vakman schap dat nauwelijks is aan te leren. Op die manier is meester zijn een erebaan". Toespraken De scheidende onderwijzer werd namens de schooladvies- raad toegesproken door de heer J. van Klinken uit Nieu- werkerk. Verder voerden de voormalige directeur van de school G. R. J. van Heukelom en de huidige directeur E. B. van der Helm het woord. Hij kreeg daarbij diverse geschen ken. enveloppes met inhoud en bloemen aangeboden. „Ik zie dit alles als een waardering voor mijn werk waarbij de ko ninklijke onderscheiding bo venaan staat. Dat is dé waarde ring. De koningin honoreert het. maar het schoolbestuur heeft er moeite voor gedaan hem aan te vragen". 1130 kinderen Tijdens de receptie die vrijdag avond werd gehouden werd duidelijk dat meester Van Sluis in de loop van 35 jaar 1130 kinderen in zijn klas heeft ge had. Leerlingen, oud-leerlin gen en ouders van oud-leerlin gen kwamen persoonlijk af scheid nemen van hun 'mees ter'. ZUTPHEN - Tijdens de 36ste Jaarbeurs van het Oosten, die van 16 tot en met 23 september in en om de Hanzehal in Zut- phen wordt gehouden, zal de ruimtevaart een centrale plaats innemen. BRUINISSE - Zaterdagoch tend werd een auto zwaar be schadigd bij een eenzijdig on geval. Volgens de politie moet de auto als total loss worden gezien. Het ongeluk gebeurde op de Grevelingendam bij Bruinisse. C. U. uit Goes reed in de rich ting Rotterdam en vloog met hoge snelheid de bocht uit. De bestuurder werd per ambulan ce afgevoerd naar het zieken huis in Zierikzee. Na behande ling kon de man weer huis- waarts keren. HAAMSTEDE - Mevrouw v. d. E. uit Etten-Leur deed bij de politie aangifte van diefstal van een windmolen. De windmolen stond in de tuin van de woning van mevrouw v. d. E. in Haamstede. De molen vertegenwoordigt volgens ge dupeerde een waarde van 1000,-. GRONINGEN - Bij het metaal bedrijf Centraalstaal BV in Groningen zullen 30 van de 145 arbeidsplaatsen verdwijnen. Het schrappen van de arbeids plaatsen is nodig omdat het be drijf te kampen heeft met een gebrek aan orders uit de scheepsnieuwbouw. Gedwon gen ontslagen zijn niet te ver mijden, maar onduidelijk is nog hoeveel dat er zullen zijn. BRUINISSE - Twee inwoners van Rotterdam zijn door de po litie op heterdaad betrapt tij dens een inbraak in een auto. Het duo bekende later negen inbraken in auto's. De Rotterdammers werden door de politie in de kraag ge vat toen zij op een parkeerter rein aan de Hageweg in Brui nisse bezig waren met een in braak in een auto. De 24-jarige M. C. en. de 26-jarige R. F. be kenden na onderzoek en ver hoor negen auto's te hebben opengebroken. De buit van die inbraken werd nagenoeg ge heel teruggevonden in "het voer tuig van de verdachten en be stond uit auto-radio's, kleding en duikuitrustingen. Verder werd veel schade veroorzaakt bij het openbreken van de auto's. M. C. bleek enige weken geleden te zijn ontsnapt uit een penitentiaire inrichting in Doetinchem. Beide personen zitten nog vast op het politie bureau in verband met het ver dere onderzoek. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem I een abonnement. I JA, ik wil een I kwartaalabonnement f 47,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, I jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee J weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode:plaats:I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I ZX. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar j <3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i GCX Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. J Burgemeester Asselbergs houdt na het openen van de museumhaven een korte toespraak per scheepsroeper. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Ik ben zelden zo verheugd geweest met een officiële opening. Want met de restauratie van de Oude Haven en het realiseren van de museumha ven is het laatste dode punt in de binnenstad van Zierikzee weer tot leven ge wekt". Het was met duidelijk enthousiasme dat de burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. Asselbergs, zaterdag, aan het eind van de Open Monumentendag, de Oude Haven in Zierikzee officieel in gebruik stelde als museumhaven. Hij deed dat door onder grote publieke belangstelling het bordje Museumhaven Zierik zee te onthullen met de rood/zwarte Zierikzeese vlag. Voorafgaand aan die officiële handeling voer de enige nog bestaande Zeeuwse hoogaars met spriettuig; de Vrouwe Ali ce de Oude Haven binnen. Aan boord bevonden zich de leden van the Scaldis Jazz- en blues band uit Ouwerkerk die met hun muzikale klanken aan ie dereen duidelijk maakten dat er wat bijzonders stond te ge beuren. De sfeer van museumhaven was al volop aanwezig doordat aan de steiger, die in juni in de Oude Haven is aangebracht, een aantal 'museumschepen lag: Een originele Zeeuwse hengst, twee Thoolse hoogaar- sen en de enige originele Zeeuwse poon die nog in Ne derland bestaat. Inmiddels hebben vier museumschepen de Oude Haven te Zierikzee als vaste thuishaven gekregen. Zij zijn daarvoor geselecteerd door de schouw-commissie van de stichting Museumhaven Zie rikzee. Bestuurslid van de stichting P. J. Hauyb recht vertelde dat zich 8 WIELRENNEN Deelnemende wielrenners aan de Delta Tour Schouwen-Duiveland tonen zich strijdlustig. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's vanwege de vele bestuurlijke nevenfuncties die hij in zijn vrije tijd op vrijwillige basis vervult. Zo is de heer Van Sluis lid van Zeeuwse Dialecten On derzoek (al sinds 1947), voorzit ter van de zangvereniging in Nieuwerkerk (sinds 196?), lid van het stichtingsbestuur Dorpshuis (al vanaf 1965), lid van de korencommissie (sinds 1972), voorzitter van de afde ling Duiveland/Bruinisse van Veilig Verkeer Nederland (van af 1988), bestuurslid en sinds een jaar voorzitter en lid dage lijks bestuur van het Rode Kruis (sinds 1966), lid van de contactcommissie van het Groene Kruis en de kruisver eniging Nieuwerkerk (beide sinds 1965), lid Zeeuwse Kruis vereniging Rondom de Ooster- schelde (sinds 1975) en tenslot te secretaris van de afdeling gymnastiek van de sportver eniging SKNWK. ,,U hebt hier in Nieuwerkerk echt wortel geschoten en in het verlengde daarvan liggen al die bestuursfuncties. De mees te daarvan doet u al langer dan vijftien jaar", zei burgemees ter Bergshoeff tot de in Brou wershaven geboren onderwij zer. Hij trok daaruit de conclu sie dat de heer Van Sluis al zijn functies tot ieders tevreden heid vervuld. ..Ik hoop dat het voor u een hobby is. Ik wens dat u de koninklijke onder scheiding nog lang en met efe mag dragen, in goede gezond heid". In het gebouw Salem, waar de afscheidsbijeenkomst vrijdag middag plaats vond, werd Tot ieder geheel werk is een gehele man nodig. Rückert 3 MONUMENTENDAG Belangstelling voor open monumentendag bijna even groot als vorig jaar. REÜNIE Bijna 400 oud-leerlingen Theo Thijssenscbool waren aanwezig op de reünie. 6 VOETBAL SKNWK wint ook de uitwedstrijd tegen Kruiningen: NIEUWERKERK - „Ik krijg verschrikkelijk veel waardering voor het werk dat ik in de afgelopen jaren heb gedaan. Men zet mij op een voetstuk, maar daar stap ik gelijk weer van af. Ik wil het liefste gewoon doen, daar kom je het verste mee". Op geheel eigen wijze, dus aan de hand van een vertelling, relativeerde groepsleerkracht en adjunct-directeur van de School met de Bijbel te Nieuwer kerk J. van Sluis de golf van loftuitingen die hem bij zijn afscheid als 'meester' ten deel vielen. De hoogste blijk van waardering was een koninklijke onder scheiding; een ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die hem werd opgespeld door de burgemeester van Duiveland, A. Bergshoeff. De heer Van Sluis kreeg het veertig jaar als onderwijzer 35 jaar op de School met de Bij gouden kleinood omdat hij werkzaam was, waarvan rurm bel in Nieuwerkerk. Maar ook De eremedaille in goud wordt de heer Van Sluis opgespeld door burgemeester Bergshoeff. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1