(On)gehoord Nieuwe afdeling Corneliastichting ft VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 NR 25220 5 taalden ieder een raam en hun afbeelding is onder in het raam terug te vinden. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan het Schoonhovense Silverhuys waar een technische uiteenzet ting werd gegeven. Een gezellig diner rondde de geslaagde dag af. Oud papier voor kinderboerderij Steeds meer komt het voor dat schoolkinderen aan de deur ko men voor het ophalen van oud papier. De opbrengst van dit oud papier komt dan zoge naamd ten goede van kinder boerderij De Punt. Dit is echter niet toegestaan, zo laat het be stuur weten. Oud papier, kan alleen bezorgd worden aan de container die staat aan de Mie- reweg, achter de kinderboerde rij- NCVB-middagen De Nederlandse Christen Vrou wenbond (NCVB) organiseert ook dit seizoen weer haar ou- derenmiddagen in de zaal van het Nederlands Hervormd Kerkcentrumachter de Gast- huiskerk in Zierikzee. Deze middagen zijn interkerkelijk en toegankelijk voor ouderen. De eerste bijeenkomst van dit seizoen wordt gehouden op woensdag 30 september om 14.30 uur. Voor hen die slecht ter been zijn kan voor vervoer worden gezorgd. Deze mensen kunnen contact opnemen met mevrouw S: Schults uit Zierik zee. Ttelefoon: 01110-13707. BURGH-HAAMSTEDE Collecte kankerbestrijding De jaarlijkse collecte van de Nederlandse''Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina- fonds heeft in Burgh-Haamste- de 5.448 güldën opgebracht. Het geld Wórdt gebruikt ten bphoeve van wetenschappelijk onderzoek, voorlichting en be geleiding van' kankerpatiënten en hun familie. Collectanten en giftgevers worden namens de organisatoren 'van de collecte van harte bedankt. KERKWERVE or.r Collecte-opbrengst De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrij ding/Kóningin Wjlhelmipa- fonds heeft in Kerkwerve 1754,90 gulden opgebracht. Het geld wordt besteed aan weten schappelijk onderzoek, voor lichting en begeleiding van kankerpatiënten en hun fami lie. De organisatoren van de collecte bedanken iedereen voor zijn of haar bijdrage. Spe ciale dank gaat uit naar de col lectanten voor hun geheel be langeloze inzet voor dit goede doel. Bejaardensoos De bejaardensoos Kerkwerve begint het nieuwe seizoen weer op dinsdag 15 september. Vanaf die datum is om de veertien da gen in dorpshuis 't Zuudènde een bijeenkomst voor mensen van zestig jaar en ouder. Ieder een in die leeftijdscategorie is daarbij van harte welkom. De bijeenkomsten beginnen altijd om 14.30 uur. Ledenvergadering NCVB Op woensdag 16 september wordt de eerste ledenvergade ring van het seizoen gehouden van de NCVB afdeling Kerk werve. De avond zal in het te ken staan van het financiële project in Pakistan. Dit zal worden toegelicht door me vrouw E. Reinhoudt. Belang stellenden zijn van harte wel kom woensdag 16 september in het dorpshuis 't Zuudènde te Kerkwerve, aanvang 19.45 uur. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte ten bate van de kan kerbestrijding heeft in Brou wershaven 1673,71 opge bracht. Gevers en collectanten worden bedankt. HZ Sternprijs De Hogeschool Zeeland heeft aan Wil Obbink-Bulsink uit Brouwershaven de HZ Stern- prijs 1991 toegekend. Mevrouw Obbink kreeg de prijs voor haar afstudeerscriptie Hulp verlening aan buitenlandse vrouwen. Zij studeerde in ja nuari van dit jaar op deze scriptie cum laude af aan de HBO V (verpleegkundige) op leiding aan de Hogeschool Zee land. In plaats van de gebrui kelijke periode van vier jaar die voor deze studie staat, deed Wil Obbink er tweeëneenhalf jaar over. Jaarlijks wordt een van de scripties van de afgestu deerde leerlingen, uitgeselec teerd om in aanmerking te ko men voor de HZ Sternprijs. DREISCHOR NBvP-bijeenkomst De Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen afdeling Noordgouwe en omstreken heeft afgelopen dinsdag de eer ste bijeenkomst van het nieu we seizoen gehouden. De presi dente opende de avond en heet te een ieder van harte welkom in het bijzonder de heer P. A. Boot uit Zierikzee die een in leiding hield over Zeeuwse boerderijen. Aan de hand van diabeelden en de verhalen van de heer Boot werd duidelijk uit welke tijd de boerderijen wa ren. Na de pauz^e bestond er de gelegenheid om lectuur over Zeeuwse boerderijen in te zien. Bij de eerste bijeenkomst wa ren 26 vrouwen aanwezig in het dorpshuis van Dreischor. OOSTERLAND Collecte In Oosterland heeft de collecte ten bate van de kankerbestrij ding 1932,70 opgebracht. Ge vers en collectanten worden door de organisatie bedankt. SIRJANSLAND Collecte kankerbestrijding De collecte ten bate van de kan kerbestrijding/Koningin Wil- helminafonds heeft in Sirjans- land het bedrag van 422 gulden opgebracht. Het geld wordt ge bruikt voor voorlichtingsdoe leinden, wetenschappelijk on derzoek en het begeleiden van kankerpatiënten en hun fami lieleden. Alle giftgevers en col lectanten worden bedankt voor de vrijwillige inzet en hun bij dragen. BRUINISSE Aanleg voetpad Aannemingsbedrijf De Voogd uit Grijpskerke, voorheen aan nemingsbedrijf M. J. van der Velze Zn. uit Bruinisse, heeft deze week een aanvang ge maakt met de aanleg van een voetpad langs de Hageweg. De realisering van het voetpad brengt een lang gevraagde wens van Bruse bestuurders, inwoners en recreanten in ver vulling. Het nieuwe voetpad loopt onder de dijk vanaf de Gppenew^g.tot aan de J. J. Hoo- gerwerfsweg. ZIERIKZEE Actie Amnesty International in Soedan In de afgelopen maanden is door de Amnesty groep Schou- wen-Duiveland deelgenomen aan een actie tegen schendin gen van de mensenrechten in Soedan. Sinds de onafhanke lijkheid in 1956 woedde in dit Afrikaanse land meer dan 23 jaar een burgeroorlog. In 1989 verscheen-er een rapport van Ampesty over de relatie tussen het schenden van de mensen rechten en de burgeroorlog. In de afgelopen twee jaar zijn honderden arrestaties verricht. Later bleken de meeste mensen 'verdwenen' of slachtoffers van buitengerechtelijke executies. Amnesty maakt zich ook zor gen over het openbaar geselen van mensen die worden be schuldigd van het overtreden van de openbare orde. Zo werd een groep vrouwen gegeseld omdat ze zich niet volgens de Islamitische normen had ge kleed. Di't alles was aanleiding voor Amnesty om in juni te gaan protesteren. Leden vari de werkgroep Schouwen-Duive- land hebben brieven gestuurd naar de machthebbers om hen te wijzen op hunverantwoor delijkheden. Daarnaast zijn vierhonderd handtekeningen verzameld voor een pétitie die met een begeleidende brief naar de Soedanese ambassa deur is verstuurd. Hoewel er volgens Janneke van Damme, van de Schouwen-Duivelandse Amnesty groep, nog geen be richten over verbeteringen van de situatie zijn, wordt deze ac tie toch (voorlopig) afgesloten omdat er een nieuwe landënac^ tiè'voor d'e deür staat. NCVB-reisje De NCVB-vrouwen uit Zierik zee reisden met een bus naar vliegveld Zestienhoven waar de koffie al gereed stond. Van- daar werd het Goudse Cathari- nagasthuis bezocht waar bij de rondleiding de volledig inge richte apotheek van de Zierik- zeese apotheker Gasille te be wonderen viel., De Sint Jans- kerk trok vervolgens de be langstelling met name door de wereldberoem.de ^Goudse Gla zen van de gebroeders Crabet. Ze werden vervaardigd na de herbouw van d§. kerk na de brand in 1552. Het geld voor de kerk werd bijeengebracht door de bevolking, alléén voor de ra men had men geen .geld meer. Hief werden sponsors vop.r ger zpcht. .Veel Tijkëjnjvonêrsbe- ZIERIKZEE - Bij verpleeghuis Corneliastichting zijn de werkzaamheden begonnen voor de aanbouw van een nieuwe afdeling. Mo menteel is men bezig met graafwerkzaamheden voor de fundering van het nieuwe gebouw, daarna begint men met het heien van de palen. Het betreft een gebouw waarin ruimte komt voor dertig psycho-geriatrische patiënten. Daarmee komt de totale capaciteit van het verpleeghuis voor Schouwen-Duiveland op 150 beden. Zestig daarvan worden gebruikt voor de verpleging van lichamelijk zieken en de overige voor mensen die geestelijk in de war zijn. De bouw van de nieuwe afdeling kost ruim 1,2 miljoen gulden en wordt gerealiseerd door bouwbedrijf Van Oorschot uit Roosendaal, het bedrijf dat ruim vijf jaar geleden ook het nieuwe gebouw van de Co rneliastichting bouwde. De werkzaamheden zijn naar verwachting gereed in april/mei 1993. Het dierenparkje dat zich eerst op de lokatie bevond waar de nieuwe aanbouio komt, is verplaatst naar de zuidzijde van het terrein van het verpleeghuis, aanslui tend op de oefentuin van de fysiotherapie. (Foto: Joop van Houdt). DE LEZER AAN HET WOORD ZIERIKZEE - „Op Schouwen-Duiveland moeten er meer opvangmogelijkheden voor vluchtelingen komen", zo luidde de laatste stelling in de rubriek (On)ge- hoord. Een actueel onderwerp gezien de situatie in het voormalig Joegoslavië waar honderdduizenden door de oorlog van huis en haard zijn verdreven en hun heil zoeken in het buitenland. Lezers die met deze uitspraak werden geconfron teerd vonden het over het algemeen moeilijk en waren huiverig om hun mening over bovengenoemde stelling te geven. Sommigen namen echter geen blad voor de mond. Zoals mevrouw C. van der Meulen uit Bruinisse die denkt dat veel vluchtelingen naar Nederland komen om hier van de welvaart te profiteren. „Van mij mogen ze wegblijven", zegt ze. Mevrouw I. van Liefland is een tegen gestelde mening toegedaan. „Ik vind dat in Nederland zoveel mogelijk ruimte moet worden gecreëerd zodat alle ex-Joegoslaven kunnen worden geholpen", al dus de inwoonster van Serooskerke. Mevrouw Kik, woonachtig aan de Hogeweg in Burgh-Haam- stede vlakbij het pas in ge bruik genomen asielzoekers centrum, vindt het goed als er op Schouwen-Duiveland meer opvangmogelijkheden ge creëerd worden. „Zolang het maar niet in Burgh-Haamstede is. Wij hebben namelijk al drie honderd mensen opgevangen en dat is genoeg voor een klei ne gemeenschap". Toch heeft zij geen reden tot klagen over de asielzoekers in het nabijge legen AZC. ,,Het zijn voorna melijk gezinnetjes en die zor gen niet voor overlast. Toenter tijd met de asielzoekers die bij Lisiduna werden opgevangen waren er meer problemen. Nu in ieder geval niet". Voor wat betreft eventuele uitbreiding van opvang elders op het ei land is ze onverschillig. ,,Dat maakt mij weinig uit", zegt ze, ,,met de rest van Schouwen- Duiveland heb ik niets te ma ken". Er is sprake van een zeer trage door stroming De heerT. de Waal is werkzaam bij de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening in Zie rikzee, een instantie die zich onder meer bezighoudt met de opvang en begeleiding van asielzoekers op Schouwen-Dui veland. Hij onderstreept de stelling van harte. ,,Ik sta zon der meer achter deze uit spraak. Er wordt ook hard aan gewerkt met de twee-promille- regeling. Deze houdt in dat ge meenten twee promille van hun inwonertal voor de opvang aan asielzoekers beschikbaar stelt. Binnen de gemeenten wordt er over dit onderwerp gesproken en ik heb goede hoop dat het gerealiseerd gaat worden. De gemeentebesturen zijn niet onwelwillend". De heer De Waal spreekt zelfs de hoop en de verwachting uit dat er volgend jaar meer zoge naamde ROA-woningen (Rege ling Opvang Asielzoekers) be schikbaar komen. ,,De asiel zoekerscentra en de onder zoekscentra waar de minder kansrijken worden opgevan gen, zitten vol. Er is sprake van een zeer trage doorstroming. Het is dus hard nodig dat er meer opvangmogelijkheden komen". Bij de federatie wordt er geen onderscheid gemaakt tussen de mensen die zich hier aanmel den. „Iedereen die uit den vreemde bij ons aanklopt en zijn heil zoekt wordt geholpen. We gaan niet op de plek zitten van de rechter of de politiek, die uiteindelijk uitmaakt of ie mand mag blijven". We zijn allemaal mensen die houden van het leven De heer J. van der Have uit Re- nesse twijfelt in eersté instan tie wanneer hij met de stelling wordt geconfronteerd. „Uiter aard is het goed als we meer vluchtelingen opnemen. Aan de andere kant moet je ook weer uitkijken dat er niet te veel komen". Bij deze mening wordt de heer Van der Have voornamelijk geleid door uit spraken van sommige mensen uit Burgh-Haamstede. „Daar hoor je wel eens zeggen dat je je wasgoed niet meer buiten kunt hangen, omdat het anders weg is". Zelf betwijfelt hij deze uitspraken ten zeerste. Als hij zijn hart laat spreken en kijkt naar de omstandigheden waar onder de mensen in het voor malig Joegoslavië leven, vindt hij eigenlijk dat er meer vluch telingen toegelaten dienen te worden. Zonder onderscheid des persoons, zo meent hij. „We zijn allemaal mensen en we houden allemaal van het leven. Dus iedereen is welkom". Verschrik kelijk dat al die vluchte lingen hier komen Mevrouw C. van der Meulen ui' Bruinisse is het niet eens mei de stelling, zo blijkt uit haar reactie. „Ik vind het gewoon verschrik kelijk dat ze al die vluchtelin gen hierheen halen. Van mij mogen ze wegblijven. Als je .hier zelf een huis wilt huren moet je maanden wachten om dat je op de wachtlijst staat, terwijl er voor hun direct een huis beschikbaa'Hfis. Dat is nog helemaal ingericht ook. Zij hoeven niets te:bétalen. Ik heb het zien gebeuren, bij ons in de straat wonen opk twee gezin nen met vluchtelingen". Me vrouw Van deï Meulen heeft daarbij de indruk dat vluchte lingen vaak onterecht naar Ne derland komen om hier te pro fiteren van de ,welvaart. „Ik heb gehoord van asielzoekers die met een eerste klas ticket per vliegtuig naar Nederland kwamen. Die bedonderen de boel gewoon. Volgens mij zit er meer kaf dan koren onder de totale groep vluchtelingen. Daarom heb ik. liever dat ze wegblijven. In de oorlog 1940- 1945 hadden de mensen het hier ook moeilijk en toen wer den we ook niet geholpen". Mevrouw I. van Liefland uit Serooskerke is van mening dat op Schouwen-Duiveland (en el ders in Nederland) wel ruimte moet worden gecreëerd voor de opvang van Bosnische vluchte lingen. „Dat vind ik zeer zeker. Als ik me in zo'n situatie be vond zou ik ook geholpen wil len worden met mijn kinderen. Daarom heb ik er over gedacht om zelf Joegoslavische vluch telingen in huis op te nemen. Als ik voldoende ruimte had zou ik het doen. Ik vind dat in Nederland zoveel ruimte moet worden gecreëerd dat alle ex- Joegoslaven' kunnen worden geholpen". Over 15 jaar hier net zo'n toestand als in Rostock Heel anders denkt mevrouw Van Liefland over de stroom Surinamers en andere buiten landers die ook een plaatsje in Nederland willen. „Als ik hoor dat allochtone jongeren gratis rijles krijgen om een betere start te kunnen maken. Daar zakt mijn broek van af. Zelf moet ik ook keuzes maken en woekeren met mijn geld om rond te komen. Daarom vind ik dat zij dat in de eerste plaats moeten doen. Door de buiten landers van die privileges te. geven creëert de rijksoverheid een bom; een onvrede bij de Nederlanders waardoor hier over vijftien jaar net zulke toe standen kunnen plaats vinden als nu in het Duitse Rostock". Mevrouw A. Iking uit Zonne- maire vindt het een moeilijke afweging, maar is het na enig nadenken toch niet eens met de stelling dat vluchtelingen op Schouwen-Duiveland moeten worden opgevangen. „Het is heel moeilijk. Die mensen uit Joegoslavië moeten in elk ge val worden opgevangen. Maar als we ze allemaal naar Neder land halen komen er zoveel en dat is voor hun zelf ook niet zo prettig. Daarom denk ik dat ze in hun eigen land moeten wor den opgevangen. In de eerste plaats moet daarbij naar een politieke oplossing worden ge zocht voor het conflict in hun land. Verder moeten wij die mensen denk ik helpen door wat van onze overvloed daar heen te brengen. Voedsel en materiaal waardoor ze in hun eigen omgeving kunnen wor den geholpen". Het moet wel behapbaar blijven voor vrijwilligers Mevrouw Lingen uit Burgh- Haamstede reageert positief op de stelling. „Hier in Burgh- Haamstede hebben we reeds driehonderd vluchtèlingen op genomen. Dat is landelijk ge zien misschien niet veel, maar voor een kleine gemeenschap als de onze is het een behoor lijk aantal". Belangrijkste bij de eventuele huisvesting van meer vluchtelingen op Schou wen-Duiveland vindt ze dat er genoeg mensen moeten zijn die kunnen zorgdragen voor de be geleiding. „Het moeten er dus niet teveel worden. Het moet behapbaar blijven voor de vrij willigers". Daarnaast vindt ze dat iedere provincie in Neder land haar steentje moet bijdra gen in de opvang. „Dus niet al leen Zeeland maar ook in de rest van Nederland. Maar als de nood echt aan de man komt moeten we er natuurlijk altijd voor blijven openstaan meer vluchtelingen op te nemen". Opdracht als christen om mensen te helpen De heer W. F Wisselink is pre dikant van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt in Brou wershaven. Hij is duidelijk in zijn mening. „Ik vind het ontzettend be langrijk dat mensen die op hun eigen plek vervolgd worden of zich daar in een moeilijke si tuatie bevinden hier kunnen worden opgevangen. Dat kun je namelijk niet over je kant la ten gaan". In eerste instantie moet er, aldus de dominee, be keken worden of er geen op vangmogelijkheden zijn in het eigen land. „Bestaal die moge lijkheid niet, dan uiteraard een opvang hier". Wel maakt de heer Wisselink een duidelijk onderscheid tus sen economisch en politieke vluchtelingen. „Het zou niet goed wezen als hier allerlei mensen zouden komen die het in eigen land economisch ge zien niet goed hebben. Dan kun je beter iets meer doen aan ont wikkelingssamenwerking, dus een deel van onze welvaart af dragen aan dat land. Want het blijft je opdracht als christen deze mensen te helpen". Een onderscheid tussen de verschil lende soorten vluchtelingen is er ook niet altijd te maken, zo meent hij. .„Kijk naar Soma lië. Daar sterven mensen van de honger, maar worden ande ren ook vervolgd. De situatie los je nooit op door die arme mensen hierheen te halen. Voor degenen die achterblijven wordt het er alleen maar erger op". i A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5