Cursussen Totale Yoga in Haamstede en Ouwerkerk Schotse ruit volop aanwezig in nieuwe collectie van Holty Mode Maij opti- istisch over verdere daling verkeers doden nieuwsbodes! Belasting Evaluatie Toeristendag Diner modeshow Lange tuniek-vesten en truien, mantelkostuums en combinaties favoriet Getuigen gezocht in verband met mishandeling wethouder Veerhoek W. T. van Gelder nieuwe commissaris Samen werking- provincies VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 NR 25220 3 |Verwachting t/m dinsdag 15 septembei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuidwest 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 4 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidwest 3 ZONEN MAANSTANDEN 12 sept.Zon op 07.09, onder 20.01 Maan op 19.36, onder 07.38 13 sept.Zon op 07.11, onder 19.58 Maan op 19.52, onder 08.46 14 sept.Zon op 07.12, onder 19.56 Maan op 20.11, onder 09.56 Volle Maan: 12 sept. (04.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De zomer is nog niet voor bij. Vrijdag was het aan de warme kant. In het komend weekend blijft de temperatuur net onder de 20 gra den. De regenkansen voor zaterdag en zondag zijn niet groot. Maandag gaan er weer enkele buien vallen; bij een frisse westenwind. Daarna zou het opnieuw droog en rustig na- zomerweer kunnen worden. Een ontwikkeling die overigens tamelijk onzeker is. DEN HAAG - Minister Maij (verkeer) heeft er vertrouwen in dat ze met het verkeersvei- ligheidsbeleid de doelstellin gen zal halen. De minister wil in het jaar 2000 een verminde ring van het aantal verkeers doden met 25 procent ten op zichte van 1985. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat de gemiddelde da ling van het aantal verkeersdo den jaarlijks 2,9 procent be draagt. Naar verwachting zal die trend zich doorzetten en in het jaar 2000 een vermindering van het aantal verkeersdoden opleveren van 25 procent ten opzichte van 1985. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Zl ERIKZEESCH E RjjS Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Belastingen. Aan de borrelta fel een geliefd onderwerp om te bespreken, af te kraken en op z'n Hollands over te moppe ren. Huizenbezitters in Zierik zee hadden daarbij het meeste recht van mopperenZij be taalden een van de hoogste ta rieven Onroerend Goed Belas ting in Zierikzee. De moppe raars zullen iets gas terug moe ten nemen, want het ziet er naar uit dat het OGB-tarief in de gemeente Zierikzee binnen kort met liefst tien procent verlaagd wordt. Deze forse verlaging vloeit voort uit het feit dat de waarde van de hui zen in Zierikzee met gemid deld 17 procent is gestegen en dat zou inhouden dat men bij gelijkblijvend tarief jaarlijks zes ton meer zou binnenhalen. Op zich een aardige injectie voor de Zierikzeese schatkist, maar vooralsnog kiest de ge meente voor verlaging van het OGB-tarief. Overigens wil een en ander niet zeggen dat de huizenbezitters minder kwijt zullen zijn aan OGB. De waar de van hun huis is immers gestegen en dat heeft invloed op de te betalen belasting. Per saldo zal het dus voor de hui zenbezitters in Zierikzee niet goedkoper worden. Aan de an dere kant moet het voor hen toch ook belangrijk zijn om te weten dat hun bezit behoorlijk in waarde is gestegen. Een ver laging met tien procent van het OGB-tarief is de gulden middenweg. Als de gemeente Zierikzee genoegen zou nemen met een gelijke opbrengst van de OGB zou het tarief zelfs met 15 procent verlaagd kun nen worden. Dat vonden ook de leden van de commissie fi nanciën net iets te ver gaan. Het geld dat de gemeentekas binnenvloeit als gevolg van de OGB wordt immers ook be steed in het voordeel van de in woners van Zierikzee. P.K. ZIERIKZEE - Nu het zomersei zoen op zijn eindje loopt maakt de commissie midden stand, recreatie en toerisem woensdag 16 september de ba lans op. Dit gebeurt tijdens een commissievergadering die om 19.30 uur in de raadzaal be gint. Evenals vorig jaar was ook dit seizoen sprake van een wat be scheidener opzet van de Toe- ristendagen. Bovendien waren er dit seizoen naast deze vijf Toeristendagen ook diverse zo- meractiviteiten op het Haven plein. Aan de hand van een in houdelijke discussie kan de commissie zich nu een mening vormen over deze activiteiten. Deze mening kan een bijdrage leveren aan de te ontwikkelen beleidsvisie van de gemeente inzake toerisme en recreatie. Het college kan bovendien de mening van de commissie be trekken bij eventuele na besprekingen en in de overwe gingen om ook volgend zomer seizoen weer toestemming voor deze activiteiten te verlenen. Een ander punt waarover de commissie van gedachten wis selt zijn de resultaten van het marktonderzoek naar de be- voorradingsproblematiek in Zierikzee. Dit onderzoek is door vijf eerste jaars studenten van het Delta-College uit Mid delburg in opdracht van de Zie rikzeese Ondernemers Centra le uitgevoerd. Het college wil nu de rapportage betrekken bij de plannen tot het actualiseren van het Verkeers Circulatie plan. De mening van de com missie kan ook van nut zijn voor de werkgroep die op niet al te lange termijn begint met haar taak om een beleidsvisie te formuleren inzake toerisme en recreatie in Zierikzee. ZIERIKZEE - Op drie lokaties j houdt Patty Monard de ko mende weken de zogenaamde diner-modeshows. Op woens dag 23 september in de Con certzaal Zierikzee, op vrijdag 25 september in restaurant Pa rel van de Delta in Middelhar- nis en op zaterdag 3 oktober op de Golfclub Grevelingenhout in Bruinisse kunnen de gasten én genieten van een culinair avondje uit én kijken naar de nieuwe najaars- en wintercol lectie. Op alle lokaties kan het pu bliek vanaf 19.00 uur terecht terwijl het programma om 19.30 uur een aanvang neemt. Het programma wordt gepre senteerd in vier blokken tus sen de verschillende gerechten door. Ladyspeaker is Wil van Son terwijl de muzikale bege leiding wordt gegeven door Maarten Bruynes. HAAMSTEDE/OUWERKERK - Evenals voorgaan de jaren organiseert de Zeeuwse afdeling van de Stichting Yogacentrum Rotterdam nieuwe cursus sen Totale Yoga. Deze cursussen worden gehouden in dorpshuis De Schutse in Haamstede en in het dorps huis van Ouwerkerk. De cursus bestaat uit twaalf lessen van een uur per week waarin de deelnemer wegwijs wordt gemaakt in het ABC van de totale yo ga, te weten: A/adem, B/beweging en bewustwor ding en C/concentratie. De duizenden jaren oude oosterse yoga-cultuur bevat veel statische houdingen en ademtechnieken, die langdurig worden aangehouden en daar om worden afgeraden. Stelre gel is namelijk dat men het li chaam, de tempel van de geest, nooit geweld aan mag doen. De Totale Yoga methode Mon- téban is daarentegen dyna misch, zowel lichamelijk als geestelijk, en daardoor zeer ef fectief voor de westerse mens. De methode is gebaseerd op meer dan twintig jaar studie en leservaring voor de gemeen- Het lichamelijk en geestelijk evenwicht van de totale mens. te Rotterdam en wordt in alle opzichten medisch maar ook didactisch als verantwoord ge zien. De cursus blijkt zeer ef fectief voor mensen met klach ten. Mevrouw Vera Montéban: ,,De deelnemer wordt bewust gemaakt dat bij 90% van de klachten als migraine, slape loosheid, rugklachten de oor zaak niet lichamelijk is, maar geestelijk. Door middel van yo ga kan er iets tegen de klachten worden gedaan en kunnen deze langzaam worden terugge bracht". Tbneinde hier alle aan dacht aan te kunnen geven zijn twee ervaren leerkrachten bij de les aanwezig. Maar de cursus is niet alleen bedoeld voor mensen die kam pen met klachten. Ook diege nen die preventief willen wer ken of willen leren zich te ont spannen in een vaak stresserig bestaan kunnen terecht bij de cursus. ,,Ook wordt er veel ge bruik gemaakt van de cursus door (top)sporters. In hun stress om te moeten presteren zijn ze vaak gespannen waar door zich eerder blessures voordoen", aldus mevrouw Montéban. In het dorpshuis De Schutse in Haamstede starten de lessen vanaf maandag 14 september om 19.15 uur. De vervolgcursus start om 21.30 uur. Op uitnodi ging van de Culturele Vereni ging Ouwerkerk wordt dezelf de cursus ook gegeven in het dorpshuis van Ouwerkerk. Hier starten de lessen op woensdag 16 september om 19.30 uur. Het is bij verhinde ring mogelijk een les in te ha len, hetzij in Ouwerkerk of Haamstede. Tijdens de voor lichtingsavond in mei jongstle den in Ouwerkerk heeft zich reeds een groot aantal deelne mers ingeschreven. Tbch zijn er op beide lokaties nog enkele plaatsen vrij. RENESSE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland 2oekt contact met mensen die op donderdag 3 september tussen 22.30 en 23.00 uur in de buurt van de Kooijmansweg of Hoge- zoom te Renesse een rode Volkswagen Golf, oud model hebben zien staan. In de auto zat een man waar van geen signalement bekend is. De politie zou daar graag meer over willen weten in ver band met de mishandeling van de Westerschouwse wethouder C. W. Veerhoek. Op donderdag 3 september tussen 22.30 en 23.00 uur belde een onbekende aan bij de tijdelijke woning van de wethouder aan de Hoge- zoom. Toen de heer Veerhoek de deur opende werd hij door de man zodanig mishandeld dat hij moest worden behan deld in het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. De politie is bezig met een onderzoek in ver band met de mishandeling. Men kan nog niet aangeven in welke richting de dader moet worden gezocht. Eventuele ge tuigen kunnen contact met de politie opnemen via telefoon 01110-14055. Veel ruiten in combinatie met effen stof in de nieuwe collectie van Holty Mode. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - 'Geen mode die na één seizoen al weer uit de mode is, maar kle ding die de tijd kan doorstaan'. Zo omschreef ladyspeaker Gerda Heemskerk de nieuwe najaarscollectie van Holty Mode in Zierikzee. Onder grote publieke be langstelling werd donderdag in de damesmodezaak op de Dam tijdeiis drie mo deshows een beeld gegeven van de winterkleding voor het komepd seizoen? Daarbij bleek dat in de nieuwe collectie trends zijn verwerkt die in de loop van de tijd vaker hun stempel op het modebeeld drukten. Zo is de Schotse ruit volop 'in' en ziet men ook weer camelcoats met afhangende ceintuur op de rug en swaggers, de ruimvallende, klokkende jassen die in de vijf tiger jaren werden ge dragen. Kenmerkend voor de collectie was de combipatiemode; kle dingstukken in effen, ruit- of printstoffen die onderling op verschillende manieren gecom bineerd kunnen worden omdat zij in dezelfde kleurenseries zijn uitgevoerd. De composés, zoals ze door de ladyspeaker werden omschreven, bieden daardoor de mogelijkheid om er met een beperkt aantal kle dingstukken steeds weer an ders uit te zien. De manne quins lieten dat zien door vaak met zijn tweeën of drieën kle ding te showen die allemaal on derling te combineren was. Zo presenteerde Caroline een antracietkleurige strakke rok die in combinatie met een jasje in antraciet/fraise-kleurig ruitmotief waarvan het model was afgeleid van het herencol bert. De blouse die zij hieron der droeg had een heel ander ruitmotief maar wel in dezelf de kleurencombinatie. De kle dingstukken van dit composé pasten ook bij de rok en blazer van het fraisekleurig effen mantelkostuum dat door een van de andere mannequins werd geshowd. Het waren Savanja (maat 38), Ingrid (maat 40), Adrianne (maat 42), Caroline (maat 44) en Marina (grotere maten) die een beeld gaven van de nieuwe col lectie. Ingrid was in déze ver trouwde groep mannequins een nieuw gezicht, terwijl Ma rina na vele jaren voor het laatst meewerkte aan de mode shows van Holty. Behalve de nieuwe dieprode kleur fraise, zijn dit najaar ook de taupekleuren favoriet. Een serie beige/bruine tinten die heel mooi werden gecombi neerd met winterwit; een zachtromige kleur die het in het najaar beter doet dan spier wit. In het kader van deze kleurserie werd door Caroline onder meer een camelcoat ge toond. Een lichtbruine jas met een afhangende, aan de zijkan ten geknoopte ceintuur op rug, een model dat ook in de vijfti ger jaren favoriet was. Als voorbeeld van de jonge mode liet Savanja in deze kleurensè- rie een coat met een grote kraag zien die was gemaakt van microfase, een nieuwe stof die als kenmerk een fluwelige gloed heeft. De in verschillende beige- en bruintinten uitgevoerde ber muda's, strakke- en plooirok ken en broeken werden gecom bineerd met winterwitte vesten of truien. Gebreide kle- dipg is volop in de mode deze wint/ér. De truienen vesten val len l'os tot op dè heup en wor den daarom omschreven als tu nieken. Vaak zijn zij voorzien van prints, teksten of uitge voerd in kabelniotief. Vermiljoen is de officiële naam van de oranje/rode tint waar van ook diversë kledingstuk ken werden geshowd. Onder meer een 7/8e jas waaronder een randje uitkwam van de Schots geruite rok die Caroline droeg. En een swing-coat; een wijde klokkende jas zoals die in de vijftiger jaren als swag ger populair was die door Adri anne werd geshowd. Ook de ja gersgroene loden mantel is te recht van weggeweest. Behalve in groen is hij nu ook verkrijg baar in andere kleuren en in een model met een extra pas op voor- en rugpand. Elke familie in Schotland heeft zijn eigen ruit. Omdat zo gauw niet bekend was aan welke fa milie de felrode Schotse ruit toebehoorde, die regelmatig in de collectie terugkwam doopte ladyspeaker Gerda Heems kerk hem om tot de 'Holtyruit'. Terecht, zo bleek uit de vele kledingstukken uitgevoerd in deze stof die de collectie omvat. Korte bermuda's, plooirokken, blazers en zelfs ruiten petten. Zij werden vaak gecombineerd met kledingstukken in effen zwart, rood of flessegroen, ook een populaire kleur deze win ter. Caroline showde een Schotse plooirok in de nieuwe bijna en- kellange roklengte. daarop droeg zij een rode coat met lan ge naden op de rug en daaron der een zwarte colpullover en rood tuniekvest in ribmotief. De Schotse ruit was ook te zien als voering van de flessegroene wax:coat die Ingrid liet zien; een jack dat waterdicht-werd gemaakt door een behandeling met was. Op het gebied van de feestelij ke kleding oogstte Adrianne applaus met een sluikvallende japon plus 7/8e mantel ge maakt van dunne voile met een groen/blauw bloempatroon. Ingrid toonde een klokkend uitwaaierende zwarte rok met splitten die tot op de enkels viel. Zij combineerde de rok met een mouwloos vest van slangenhuiddessin met daar onder een zwarte blouse. DEN HAAG - De industrie wordt met ingang van 15 okto ber geconfronteerd met zwaar dere eisen aan stookinstalla- ties. De uitstoot van zwaveldi oxide (S02) en stikstofoxiden (NOX) moet stapsgewijs afne men. De aanscherping van deze emissie-eisen was al aangekon digd in het milieuplan NMP- plus en krijgt gestalte door wijzigingsbesluiten van de Wet Luchtverontreiniging en van de Hinderwet, die donderdag in het Staatsblad zijn gepubli ceerd. MIDDELBURG - De heer drs W. T. van Gelder is woensdag beëdigd als Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. De heer Van Gelder werd beë digd door Hare Majesteit Ko ningin Beatrix in Huis ten Bosch in Den Haag. Op woensdag 16 september wordt de nieuwe commissaris in de Zeeuwse Staten geïnstal leerd. Met zijn benoeming volgt de heer Van Gelder de heer dr C. Boertien op als Com missaris van de Koningin in' Zeeland. MIDDELBURG - De colleges van gedeputeerde staten van Limburg, Noord Brabant en Zeeland hebben overleg ge voerd over een twintigtal pro jecten die zijn gestart in het kader van de Zuidnederlandse samenwerking. Deze projecten bestrijken de beleidsterreinen sociaaleeono- mische ontwikkeling, land bouw, milieu, natuurbeleid, verkeer en vervoer, ruimtelijke ordening, kennisontwikkeling en cultuur en welzijn. Afgesproken is dat een over zicht van de inhoud, doelstel ling en actuele stand van zaken van de diverse projecten zal worden samengesteld ten be hoeve van de bijeenkomst van statenleden van de zuidelijke provincies op 8 oktober aan staande in Maastricht. De vak gedeputeerden zullen daar de projecten die op hun werkter- i rein liggen, nader toelichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3