8ee&- Schooljeugd met pseudo- kamerlid politiek bos in EG maakt schoenmaker duurder tegen de wil van de Kamer Betere veiligheid, meer voorstanders van kernenergie Noord-Holland kan aanbod gescheiden huisvuil niet aan Herdenkingsplaat tref- plaats Britse en Ameri kaanse bevrijders WEEKENDSERVICEDIENST DEURLOO B.V. Uithoorn: Cindu mag" blijven Bosnische soldaten per vliegtuig terug naar Zagreb Jopie Huisman museum tegen belastingplan gemeente De wonderlijke wereld van de democratie PvdA: Onzinnig om eerlijk ambachtswerk duurder te maken 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitkomst enquête: HILVERSUM - Een op de drie tegenstanders van de bouw van nieuwe kerncentrales in Ne derland herziet zijn mening als deze centrales veiliger zijn dan de huidige. Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht door de afdeling Kijk- en Luister Onderzoek van de NOS (KLO) in opdracht van NOS-Laat. De cijfers werden in de uitzending van donderdag gepresenteerd. Van de tegenstanders houdt 59,4 procent vast aan het standpunt dat het aantal centrales niet mag worden uitgebreid, zelfs niet als de ze veiliger zouden zijn. 32,2 Procent van de tegenstan ders zegt zijn mening in dat geval te zullen veranderen. Bij een eventueel referen dum zou het aantal tegen stemmers dalen van 88 pro cent, zoals tot nu toe door het ministerie van economi sche zaken werd gemeten, naar 52 procent. Volgens 70 procent van de ondervraag den wordt aardgas de ener giebron van de toekomst, terwijl 51 procent denkt dat dat olie is. Kernenergie wordt door 32 procent als belangrijke energiebron ge zien en 17 procent ziet heil in kolen. De deelnemers aan de enquête moesten een aantal energiebronnen kie zen. Ook verwachten de deelnemers veel van duur zame energiebronnen als windmolens (81 procent), zonnepanelen (75), water kracht (64) en kernfusie (31). Opwekking van energie uit aardwarmte wordt door 51 procent gezien als een ener giebron van de toekomst. Van het gebruik van eb en vloed denkt 57 procent dat en van biogas verwacht 55 procent van de ondervraag den succes. Gs-antwoord op statenvragen AMSTERDAM - In de provincie Noord-Holland dreigt een toenemend tekort te ontstaan aan verwer kingscapaciteit voor composteerbaar huisvuil, het zo genoemde groente-fruit-tuin-afval. Dat blijkt uit antwoorden van gedeputeerde staten op vragen van het D66-statenlid G. Le Belle. Het tekort dreigt vooral te groeien doordat de bouw van een grote composteringsinstal- latie in Amsterdam onzeker is geworden sinds Amsterdam verdere invoering van het scheiden van afval voorlopig heeft gestaakt. UITHOORN - Een grote meer derheid van de Uithoornse ge meenteraad vindt in beginsel dat het chemische bedrijf Cin du, waar zich op 8 juli een zwa re explosie voordeed waarbij drie doden vielen, op de huidi ge plaats kan worden voortge zet. Een en ander blijkt uit de standpunten die vertegenwoor digers van de diverse fracties in de gemeenteraad donder dagavond innamen tijdens een uitgebreide commissievergade ring. Cindu is een belangrijke werkgever in Uithoorn. Bij het bedrijf werken enkele honder den mensen uit deze gemeente. Alleen de éénmansfractie van Groen Links in de 19 leden tel lende gemeenteraad vindt dat het bedrijf niet thuishoort bij een woonwijk. Er zijn aanwijzingen dat de compost van organisch huis vuil teveel verontreinigd zou zijn. De gemeente wil daar eerst onderzoek naar doen om dat zij vreest anders te blijven zitten met bergen compost waarvoor geen afzetmarkt is. De installatie in Amsterdam- Westpoort zou 90.000 ton per jaar moeten kunnen composte- ren. In Haarlemmermeer zou een installatie moeten komen die 25.000 ton aankan. De tota le verwerkinsgcapaciteit zou samen met installaties in Wie- ringermeer en Purmerend 225.000 ton per jaar bedragen, maar in het provinciale af- valstoffenplan staat dat er van-' af volgend jaar rekening ge houden moet worden met eep, aanbod van 300.000 ton te com- posteren afval. De Amsterdam se installatie, die per 1 januari 1994 in bedrijf had moeten zijn, zal nu zeker niet voor het eind van 1995 kunnen gaan werken, aldus gedeputeerde staten. In de provinciale plannen wordt ook rekening gehouden met een composteringsinstallatie op het terrein van het nogal omstreden vuilverwerkende bedrijf Rutte in de gemeente Haarlemmerliede-Spaarnwou- de. Die installatie zou het drei gende tekort aan verwerking scapaciteit kunnen verkleinen. Volgens de provincie zal die in stallatie, als die er komt, be heerd worden door een organi satie die helemaal los staat van het bedrijf Rutte. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 september 04.50 171 10.35 -116 16.55 166 22.55 -149 13 september 05.20 174 11.05 -120 17.30 171 23.30 -150 14 september 05.50 176 11.35 -122 18.00 172 12 september 03.15 178 09.15 -118 15.25 171 21.35 -150 13 september 03.40 184 09.45 -122 15.50 179 22.10 -151 14 september 04.10 186 10.20 -122 16.25 181 22.35 - 148 12 september 05.00 184 10.40 -127 17.15 177 22.55 -159 13 september 05.35 186 11.05 -131 17.50 181 23.30 -161 14 september 06.10 187 11.40 -133 18.25 180 24.00 -158 12 september 04.55 180 10.35 -123 17.05 174 22.55 -155 13 september 05.25 183 11.05 -127 17.40 179 23.30 -157 14 september 06.00 184 11.40 -129 18.05 178 - WEMELDINOE Springtij 14 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Na een verblijf van nog geen week zullen zes Bosnische soldaten, een vrouw en kind donderdag om 17.00 uur vanaf Schiphol met de Kroatische Nationale Lucht vaartmaatschappij Nederland verlaten. Dat heeft het minis terie van justitie donderdag bekend gemaakt. Eerder hadden acht van de der tig soldaten die vorige week met de eerste Rode Kruis-trein uit Zagreb naar Nederland kwamen, aangegeven terug te willen. Volgens directeur Van Hecke van het opvangcentrum in Roermond hebben twee van hen zich echter bedacht. De Kroatische autoriteiten lieten eerder deze week de ambte naar van het ministerie van justitie, die in Zagreb de trein reis van de tweede Rode Kruis- trein voorbereidt, weten de sol daten in staat te stellen terug te keren. WORKUM - De Vriendenkring van, het Jopië Huisman museum in Workum heeft met woede gereageerd op de be lastingplannen van de gemeen te Nijefurd. De gemeente wil iedere bezoeker vijftig cent toeristenbelasting laten beta len. De vrijwilligers van het museum hebben donderdag la ten weten „onder geen enkel beding" medewerking te zul len verlenen aan de plannen. De onvrede bij de Vrienden kring is des te groter omdat de gemeente nooit heeft willen bijdragen aan de 'oprichting van het museum. „We hebben nog geen cent van de gemeente gezien. Het hele museum is met hulp van vrijwilligers op gezet en nu alles goed gaat wil de gemeente de vruchten pluk ken", aldus de boze reactje van de Vriendenkring. DEN HAAG - Het 43-jarige pseudo-kamerlid Johan nes Kistemakers neemt vanaf volgende week de schooljeugd aan de hand door de wonderlijke wereld van de parlementaire democratie. Kistemakers is de hoofdfiguur in een lesbrief waarin leerlingen in on derbouw van het voortgezet onderwijs uit de doeken wordt gedaan hoe onze democratie in elkaar steekt. Kamervoorzitter Deetman en minister Ritzen van onderwijs overhandigen de eerste exem plaren van het lesproject „Het koffertje van Johannes Kiste makers" op zaterdag 12 sep tember aan een afvaardiging van leerkrachten en leerlingen uit alle twaalf provincies. Dat gebeurt in de plenaire verga derzaal van de Tweede Kamer. Het lesproject staat in het ka der van de activiteiten rond de ingebruikneming van het nieu we onderkomen van de Tweede Kamer op 28 april dit jaar. Koffertje Centraal in de lesbrief staat het koffertje van het ,,151-ste Kamerlid" Kistemakers. Dat koffertje zit barstensvol attri buten die stuk voor stuk sym bool staan voor een scala aan wetenswaardigheden over de werking van de parlementaire democratie. De stripfiguur Jo hannes Kistemakers geeft daar kort en bondig uitleg bij en laat zien hoeeen werkweek van een doorsnee volksverte genwoordiger er uit ziet. Naast de dagelijkse beslommeringen van Kistemakers geeft de les brief de schooljeugd van LBO tot en met VWO een soort spoedcursus politiek voor be ginners. Zo bevat het lesproject een reeks basisbegrippen van de staatsinrichting waarbij kort en bondig-uiteen wordt ge zet wat de jeugd zich daarbij voor moet stellen. Praktijk voorbeelden ondersteunen daarbij het verbeeldingsver mogen. Kabinetscrisis De lesbrieven en de handlei ding voor de leerkrachten ge ven onder meer aan hoe het nu precies zit met een, kabinet, ide ministers, de Tweede Kamer, de rol van het staatshoofd, wat er aan de hand is bij een kabi netscrisis en hoe een kabinets formatie in zijn werk gaat. Ook maakt de lesbrief duide lijk wat de leerlingen zich moe ten voorstellen bij een fractie, een politieke partij, het begrip kiesrecht, wat er op prinsjes dag gebeurt en hoe je komt tot een democratische besluitvor ming, wat de oppositie is en hoe je door de krant te lezen daar meer van op kunt steken. Dat alles onder het motto „De meeste stemmen gelden". De lesbrief rondt af met een vijftal opdrachten die moet uitwijzen of de schooljeugd wat heeft opgestoken van de inhoud van het koffertje van Johannes Kistemakers. Wie goed heeft opgelet zal moeite loos een verklaring kunnen ge ven voor het feit dat bij Kamer debatten op te televisie aan zo weinig kamerleden in de ver gaderzaal zijn te zien. Om be ter wegwijs te worden in de wonderlijke wereld van Johan nes Kistemakers moeten de kinderen ten slotte via artike len uit de krant het spoor van Johannes Kistemakers volgen. Inmiddels hebben reeds een kleine 330 scholen uit LBO, MAVO, HAVO en VWO interes se getoond na een vooraankon diging van het lesproject. In to taal zijn vooralsnog 200.000 leerlingenbrochures beschik baar en zo'n 5.000 bijbehorende handleidingen voor de leer krachten. Met het project is 150.000 gulden gemoeid. EINDHOVEN - Op de plaats waar in 1944 in Eindhoven Britse en Amerikaanse geal lieerden elkaar troffen komt een herdenkingsplaat. Die moet worden onthuld in 1994 bij de vijftigste herdenking van de bevrijding van Eindho ven. Dat zei voorzitter M. de Haan van de stichting 18 Sep- temberfestival donderdag bij de hernieuwde uitgave van een boek over de bevrijding van Eindhoven. Eindhoven werd destijds be vrijd in het kader van de mili taire operatie Market Garden, die was bedoeld om in enkele dagen door te dringen tot in het Duitse Ruhrgebied. Tferwijl Britse troepen optrokken van uit België landden Amerikaan se parachutisten op verschil lende plaatsen tussen Eindho ven en Nijmegen. In Eindhoven legden de Amerikanen het eer ste contact met de oprukkende Britten. De feitelijke doelstel ling van Market Garden werd niet gehaald omdat de geal lieerden de slag om Arnhem uiteindelijk verloren. Eindhoven herdenkt nog steeds elk jaar dat het op 18 september 1944 is bevrijd. Jaarlijks worden die festivitei ten bijgewoond door enkele honderden oud-strijders, zowel uit Engeland als uit de Ver enigde Staten. Volgens een zegsman van de stichting is de belangstelling voor de vijf tigste herdenking in 1994 nu al erg groot. Amerikaanse reisor ganisaties reserveren op dit moment al op grote schaal ho telkamers in vrijwel alle plaat sen langs de route die van Nor- mandië via Parijs, Brussel en Eindhoven naar Arnhem voert. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft zich donder dag met hand en tand verzet tegen het onafwendba re besluit van de Europese Gemeenschap om het werk van schoenmakers en winkeltjes voor kledin- greparatie met het hoge btw-tarief te belasten. De Kamer en dan vooral de PvdA vindt het onzinnig om „dit eerlijke ambachtswerk" 11,5 procent duurder te maken. In Nederland zit er 6 procent btw op, vol gend jaar wordt dat 17,5 procent. Staatssecretaris Van Amels- voort van financiën zegde de Kamer toe dat hij nog één keer zal proberen om zijn collega's uit de elf andere landen van de EG op andere gedachten te brengen, maar de kans dat hij daarin slaagt acht hij uiterst klein. De EG heeft een lijst op gesteld waarop staat wat onder het algemene btw-tarief moet vallen en wat onder het lage ta rief. De definitieve vaststelling van die lijst moet formeel nog plaatsvinden. Van Amelsvoort heeft zich met succes sterk ge maakt voor het plaatsen van bloemen en planten onder het lage tarief. Verbolgen De Kamer bleek tot irritatie van de bewindsman donderdag verbolgen te zijn over het gege ven dat hij zich veel minder had ingespannen voor de zoge noemde arbeidsintensieve dienstverlening, waaronder schoenmakers en kledingrepa- ratiebedrijfjes vallen. Van Amelsvoort verdedigde zich met het verhaal dat Nederland het enige land is waar dit soort handwerk onder het lage btw- tarief valt. PvdA, VVD, D66 en Groen Links vonden dat een onbevredigend argument. Het CDA moet er nog over naden ken. In de praktijk komt het erop neer dat wie nu zijn schoe nen laat verzolen voor 25 gul den, daar volgend jaar bijna 28 gulden voor moet neertellen. Staatssecretaris Van Amels voort wilde de PvdA niet ter wille zijn bij haar verzoek om bioscoopkaartjes, concerten en museumbezoek van het hoge naar het lage BTW-tarief te brengen. Volgens de bewinds man scheelt dat de schatkist 170 miljoen gulden p^r jaar aan omzetbelasting. Woordvoerder Melkert van de PvdA geloofde dat donderdag niet, omdat minister D'Ancona (Cultuur) onlangs een veel la ger bedrag zou hebben ge noemd. Melkert wees er boven dien op dat kunst en cultuur in de meeste andere EG-landen wel met het lage tarief worden belast. De staatssecretaris zal in elk geval voor 1 oktober la ten weten of de BTW- inkomsten uit deze sector in derdaad lager zijn. Op die da tum gaat het algemene BTW- tarief van 18,5 naar 17,5 pro cent. Met uitzondering van D66 en Groen Links stemde de Ka mer daar donderdag mee in. Het kabinet denkt met de ver laging de inflatie te kunnen be teugelen. Als veel produkten en diensten iets goedkoper worden hoopt de regering dat de vakbonden volgend jaar be scheiden looneisen zullen stel len. Dat kan de inflatie beper ken. Een hoge inflatie is on gunstig voor de werkgelegen heid. D66 en Groen Links vin den dat het kabinet beter de loon- en inkomstenbelasting kan verlagen met de bijna twee miljard gulden die de BTW- verlaging de schatkist volgend jaar kost. Dan gaat iedereen er netto duidelijk op vooruit. Bo vendien vertrouwen deze twee fracties er niet op dat winke liers en bedrijven de BTW- verlaging zullen doorbereke nen in hun prijzen. Doorberekenen Van Amelsvoort is ervan over tuigd dat dat wel gebeurt. Tben de BTW enkele jaren geleden van 20 naar 18,5 procent om laagging, hebben de winkels hun prijzen verlaagd, betoogde hij. Als de detailhandel de BTW-verlaging echt doorbere kent in de prijs die de consu ment betaalt, gaat bijvoor beeld een cd van 42,95 gulden vanaf 1 oktober 35 cent minder kosten. Een televisie die nu voor 1.199 gulden in de etalage staat, kost dan een tientje min der, terwijl een boek van 29,90 gulden voor 29,65 gulden de deur uitgaat. Overigens bleek donderdag de gehele Tweede Kamer voorstander te zijn van een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting in de eer ste schijf, die nu bijna 39 pro cent bedraagt. Maar de rege ringspartijen CDA en PvdA willen dat het volgende kabi net, dat pas over twee jaar aan treedt, daar werk van gaat ma ken. door Mare Legendre Vrijdag 11 september Nieuwerkerk Afscheidsreceptie onderwijzer J. van Sluis. Gebouw Salem. 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 12 september Zierikzee Reünie oud-leerlingen OBS Theo Thijssen. Vanaf 14.00 uur. Optreden Ronald van Rillaer en de Ron de Rauwband. Bro- gum. 16.00 uur. Boekenmarkt. Onder de beuze van 09.00 tot 15.00 uur. Kerkwerve/ Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papieractie SV WIK. 09.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Perenverkoop aan de Ring in Burgh. Vanaf 09.30 uur. Brouwershaven Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Grote- of Sint Nicolaaskerk (tevens ba zar en open huis restauratie), stadhuis en molen Windlust. Openstelling van en bazar in de Sint Nicolaaskerk. 10.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwe Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Ophalen oud papier huis-aan- huis. Vanaf 09.00 uur. Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk. Zondag 13 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 14 september Zierikzee Bestuursvergadering Interge meentelijke Sbciale Dienst. 19.3Q uur. Borstvoedingsinformatie-. avond. Informatie: 01110-16395. 20.00 uur. O uwer kerk Start cursus Bijbels-He breeuws voor beginners en ge vorderden. Nederlandse Her vormde Kerk. Van 19.00 tot 20.00 uur en van 20.00 tot 21.30 Dinsdag 15 september Zierikzee Appèldienst in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Meditatie door ds. H. Korving en diavertoning doorde heer Reitsma. 14.30 uur. Brouwershaven Bejaardensoos. Ichtuskerk. Vanaf 14.30 uur. Dreischor Zangavond met Reinata Heemskerk. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 16 september Zierikzee Commissie sociale zaken in stadhuis. 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB met als gastspreker ds. De Boo. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Commissievergadering mid denstand, recreatie en toe risme in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB in 't Zuud- ènde. 19.45 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Scharendijkc Boottocht PCOB. Jachthaven. 14.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop lingerie, nachtkle ding, keukentextiel. Kerk aan de Stationstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Adi>crtentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2