Omstandigheden van het gebied maken klus uniek" Echtpaar De Vin zestig jaar samen! Horen over en kijken naar kunst in nieuwe ZVU-cursus Duikbedrijf Noordhoek naar Antarctica „Om kunst te begrijpen moet je wat moeite doen Inbraak in weg restaurant Garage Kerkwerve DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 NR 25219 3 Directeur L. Noordhoek: ,,Ons plan van aanpak heeft de doorslag gegeven". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „In feite is het een normale klus, maar de omstandigheden van het gebied maken deze klus uniek". Directeur L. Noordhoek kon gisteren, woensdag, tevreden achterover leunen, toen definitief zeker werd dat zijn bedrijf, Noordhoek Diving uit Zierikzee, de order kreeg om op Antarctica een Argentijns be voorradingsschip met olie leeg te pompen. Het schip, de Bahia Paraiso was hier ruim twee jaar geleden vastgelopen waarbij duizenden liters olie in zee verdwenen. Hoewel al maanden duidelijk was dat duikbedrijf Noord hoek de interessante opdracht waarschijnlijk toegewezen zou krijgen, werden gisteren de laatste papieren getekend. Het grootste duikbedrijf van Ne derland had de order van onge veer 3,5 miljoen gulden in de wacht weten te slepen. Antarctica. Een gebied dicht bij de Zuidpool dat voor een groot deel van het jaar verscho len ligt onder gigantische ijsmassa's en sneeuw. Op 28 ja nuari 1989 kwam het gebied, rijk van grondstoffen en pin guïns, in het wereldnieuws. Het Argentijnse bevoorra dingsschip de Bahia Paraiso was omstreeks 14.00 uur 's mid dags tegen de klippen gelopen en gedeeltelijk opengescheurd. Duizenden liters olie stroomde in de zee van dit unieke natuur reservaat, dat door pinguïns wordt gebruikt als broedge bied. In het schip bleef echter in twaalf tanks bijna 400.000 li ter olie achter. Voor de Argen tijnen een groot probleem om dat het voor hen financieel niet haalbaar bleek om dit schip leeg te pompen en te bergen. Nederland dat behoort tot de 26 landen die Antarctica behe ren bleek bereid om eén hel pende hand toe te steken. Na overleg tussen de ministeries van ontwikkelingssamenwer king en buitenlandse zaken werd besloten om Argentinië financieel te steunen. Onder één voorwaarde, namelijk dat een Nederlands bedrijf de or der toegewezen zou krijgen. Zes bedrijven waaronder, duik bedrijf Noordhoek, werd ge vraagd om een offerte te ma ken. „Uiteindelijk zijn wij dus succesvol gebleken. Daarbij heeft naar mijn mening de prijs, maar meer nog ons plan van aanpak de doorslag gege ven", aldus directeur Noord hoek. De strategie is als volgt bepaald. Rond 20 oktober wordt de uitrusting waarmee gewerkt gaat worden in onder delen per boot naar Argentinië overgebracht. Op 25 november stappen 15 a 16 duikers van Noordhoek op het vliegtuig met een ticket naar het Zuid- amerikaanse land. Ingescheept wordt zo'n drie dagen later op het moederschip dat de Argen tijnen beschikbaar hebben ge steld. Deze brengt de duikers tot op 1 zeemijl van de Bahia Paraiso. Vanaf dat moment is de verantwoordelijkheid in handen van de duikers die rond 1 december van start zullen gaan. Hoelang de klus gaat du ren is moeilijk te voorspellen. „Veel hangt af van de omstan digheden. Staat er een harde wind dan kan er niet gewerkt worden en loopt de uitvoering uit". Het is de bedoeling dat de duikers eerst een inspectie gaan verrichten hoe het schip er bij ligt. Daarna zal het leeg pompen ongeveer 15 a 20 twin tig dagen in beslag nemen. „We hopen dat de bemanning voor de Kerst weer terug in Neder land is", aldus Noordhoek. Aanpak De klus op zich is voor de dui kers niet zo bijzonder. Wel va ker krijgt het bedrijf soortge lijke opdrachten in de Noord zee of het Middellandse Zeege bied. De streek waar gewerkt gaat worden maakt het wel speciaal. Alleen in de maanden december en januari kan er maar gewerkt worden omdat het gebied dan voor 95% ijsvrij is. De temperatuur schommelt deze maanden rond het vries punt. De heer Noordhoek geeft een versimpelde technische uitleg hoe de klus aangepakt gaat worden. „Uit containers worden twee schepen samenge steld. De containers zijn ver deeld in vakken waar de olie ingepompt gaat worden. Met een hot-tap machine wordt een gat in de romp geboord waar een zuigslang op wordt aan gesloten. Deze pompt de olie uit de twaalf tanks. We ver wachten ruim 400 kubieke me ter olie in de buik van het schip aan te treffen". Nadat de olie uit het schip en uit de machines is overgepompt worden de ga ten gedicht en wordt ook de machinekamer schoonge maakt. Zover is het echter nog niet. De heer Noordhoek is de komende vijf weken nog druk zat met de logistieke voorbe reidingen. Niet erg aldus Noordhoek. „De klus betekent een nieuwe uitdaging. De uit rusting die we nu inkopen kun nen we in de toekomst weer ge bruiken voor andere operaties. Met de uitrusting in huis en de ervaring van het werken onder deze omstandigheden hebben we tevens een voorsprong op andere bedrijven", zo stelt hij vast. ZIERIKZEE - De Venus van Milo of de Nachtwacht van Rembrandt kent iedereen wel. Wat moeilijker wordt het om aan te geven wat Dada of Cobra nu pre cies voor groepen waren en waarom Salvador Dali een typische exponent van het surrealisme was. Voor wie op dat soort vragen een antwoord wil, biedt de Zeeuwse Volksuniverstiteit op Schouwen- Duiveland een cursus kunstgeschiedenis aan. Deze cursus wordt gegeven door docente Margreet Leij- dekker uit Zierikzee. Kunst begrijpen is niet iets wat vanzelf gaat. Daar moet je soms best een beetje moeite voor doen vindt Margreet Ley- dekker, docente kunstgeschie denis. Bij voorbeeld door eerst de nodige basiskennis op te doen. Want voor wie begrippen als Impressionisme, Kubisme, Bauhaus en Nieuwe Wilden geen vragende blikken oproe pen wordt het eenvoudiger om kunstwerken te begrijpen en te waarderen. Cursus voor volwassenen Voor een beter inzicht in en be grip voor de kunst en haar be oefenaren heeft Margreet Leij- dekker in het kader van haar afstudeerproject aan de Acade mie voor Beeldende Kunsten in Maastricht samen met een stu diegenoot een tweedelige cur sus kunstgeschiedenis voor volwassenen opgezet. In het eerste gedeelte worden de hoogtepunten uit de kunstge schiedenis behandeld terwijl in het tweede gedeelte onder het motto emotie, constructie en droom kunst uit de 20e eeuw wordt belicht. Vorig jaar, leverde een open sollicitatie bij het Regionaal Educatief Centrum in Goes haar de mogelijkheid op om deze cursus, althans een combi natie ervan, in Kapelle in de praktijk uit te testen. Het bleek een succes, want ook voor volgend jaar staat deze cursus weer op het programma. Maar ook op Schouwen-Duive- land kunnen leergierige kunst minnaars dit seizoen ken nismaken met de rijkgescha keerde wereld der kunst. Daar voor is de cursus kunstgeschie denis van Margreet Leijdekker openomen in het cursusaanbod van de Zeeuwse Volksuniversi teit. Vanaf maandag 2 novem ber behandelt de docente in twee blokken van elk zes bij eenkomsten in vogelvlucht de geschiedenis der schone kun sten (schilderkunst, beeld houwkunst en architectuur). Volledig is de cursus niet. Het is immers ten enen male onmo gelijk om in twaalf lessen de ontwikkelingen in de kunst vanaf ongeveer 1000 voor onze jaartelling tot heden uitge breid te behandelen. „Je moest de cursus meer zien als een ba sis, als een voorbereiding op een verdere verdieping" om schrijft de Zierikzeese kunst historica de opzet van haar cur sus. Met die basiskennis kun nen de cursisten aardig uit de voeten wanneer ze tijdens hun reizen oog in oog komen te staan met beelden, schilderijen en architectonische juweeltjes. Door het volgen van de cursus moeten de cursisten in staat zijn om globaal in te schatten in welke periode het kunst werk is gemaakt en wat daar van de karakteristieke eigen schappen zijn. In de twaalf lessen komen dan ook de meest bekende stromin gen in de kunst aan de orde. In het eerste blok vertelt Mar greet Leijdekker onder meer over de kenmerken van de klassieke kunst, de Romaanse stijl en de Gothiek. Maar ook de Vlaamse Primitieven heb ben een plaatsje in het pro gramma gekregen. Een pro gramma dat niet af zou zijn zonder de Renaissance en de Barok. In het tweede blok wordt de schijnwerper gericht op meer moderne kunststromingen als Realisme, Impressionisme, Ku bisme, Bauhaus, Dada, Surrea lisme, Pop-Art, Fauves en Nieuwe Wilden. In al die stro mingen komen verschillende basisbegrippen voor, die daar om in de lessen eveneens aan dacht krijgen. Maatschappelijke ontwikkelingen Margreet Leijdekker beperkt zich daarbij niet tot het behan delen van de kenmerken van de verschillende stromingen. Om dat kunst, als onderdeel van de maatschappij, door dezelfde maatschappij wordt beïnvloed, besteedt ze in haar cursus ook aandacht aan belangrijke maatschappelijke ontwikke lingen die van invloed zijn ge weest op de ontwikkeling van de verschillende kunststromin gen. Bovendien worden ook de belangrijkste exponenten van die verschillende stromingen door haar belicht. Ze beperkt zich daarbij niet tot de schil derkunst alleen. Ook de archi tectuur en de beeldhouwkunst krijgen in haar lessen de aan dacht die ze verdienen. Beter begrip De cursus is echter veel meer dan alleen een aantal bijeen komsten tijdens welke de geïn teresseerde allerlei kennis krijgt aangedragen. Ze hoopt ermee ook een kleine bijdrage te leveren aan een beter begrip voor de kunstenaars, want ze ker de beoefenaren van moder ne kunst lijden nogal eens on der onbegrip. „Moderne kunst brengt de nodige reacties bij mensen los" is haar ervaring. Het is dan ook vaak moeilijker te behandelen omdat iedereen bij voorbaai al een mening heeft gevormd over een modern kunstwerk. Door meer inzicht in de achtergronden te hebben, gaat iemand toch op een ande re manier naar het object kij ken en krijgt men oog voor de waarde van het object, zonder dat men dat per se mooi gaat vinden. De cursus kunstgeschiedenis (twee .blokken van zes lessen, waarvoor men zich per blok kan inschrijven) begint maan dag 2 november in het gebouw van de Rijksscholengemeen schap Prof. Zeeman. Daar wordt ook dit seizoen weer het merendeel van de ZVU-cursus- sen gegeven. Kunstgeschiede nis is overigens niet de enige nieuwe cursus die de ZVU het komend seizoen aanbiedt. Muziekgeschiedenis Nieuw is ook de cursus mu ziekgeschiedenis die de ZVU in samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool heeft opgezet. Deze cursus wordt door de mu sicoloog drs M. E. Snijders in de muziekschool aan de Post- straat gegeven. De cursus be gint woensdag 4 november om 19.30 uur en bestaat uit tien les sen, waarin de geschiedenis van de muziek vanaf de Mid deleeuwen tot heden aan de or de komt. Schouwen Eveneens „nieuwe gezichten" in het ZVU-programma voor dit seizoen zijn de cursussen Schouwen; landschap, flora en fauna die maandag 12 oktober begint en creativiteit in de fo tografie, een korte cursus van vier bijeenkomsten, die vanaf maandag 18 januari worden ge houden. De docent van deze cursus, Leen Koper geeft daar naast nog de cursus fotografie plus een lezing over zijn pel grimstocht naar Santiago di Compostella. In het gebouw aan de Vismarkt wordt in de ochtenduren bovendien ook de cursus Persoonlijkheid en kleuren gegeven door me vrouw Dijkema. Deze cursus begint dinsdag 12 januari. Andere cursussen die of nieuw zijn of na enkele jaren opnieuw in het cursus-aanbod zijn opge nomen zijn de cursussen Slo- waaks, grimeren, ken uw recht en tekenen en schilderen (por tret). Verder staat voor dit jaar ook een cursus voor 50 plus mannen op het programma. Deze cursus begint 14 oktober. Naast deze cursussen bevat het cursusaanbod van de ZVU ook een aantal cursussen, die veel al jaar in jaar uit op het pro gramma staan. Dit. zijn onder meer de talencursussen (Frans, Duits, Engels, Russisch), oud schrift voor beginners, infor matica (voor beginners en ge vorderden), fotografie, boek binden, zijdeschilderen, kalli grafie en enkele kookcursus sen. Deze cursussen worden na genoeg allemaal in het gebouw van de RSG gegeven. Infomorgen De kookcursussen worden nog altijd in de oude Prinses Julia- naschool gegeven, terwijl de cursus Ikebana in Burgh- Haamstede (De Schutse) wordt gegeven. Wie meer informatie over het cursus-aanbod van de ZVU op Schouwen-Duiveland wil zou zaterdag 26 september eens naar de bibliotheek De Stolpe moeten komen. Daar houdt de ZVU van 9.30 tot 12.00 uur haar jaarlijkse info- bijèenkomst. Behalve leden van de ZVU-werkgroep op Schouwen-Duiveland zijn er die morgen ook docenten aan wezig om tekst en uitleg over hun cursus te geven. Wie die dag verhinderd is kan boven dien ook contact opnemen met Ria Meintema, telefoon 01110- 14691 of met het secretariaat van de ZVU in Middelburg, te lefoon 01180-34800. ZIERIKZEE - Gisteren, woensdag, vierden de 84-jarige meneer N. de Vin en de 86-jarige mevrouw L. de Vin-de Feiter het heuglijke feit dat zij zestig jaar geleden met elkaar in het huwelijk traden. Hoe ze elkaar ontmoet hebben staat nog duidelijk in het geheugen gegrift van de heer De Vin. ,,In 1926 tussen Kerst en oudjaar was ik bij een toneeluitvoering in de Concertzaal van Zierikzee. Na afloop was er dansen tot 04.00 uur 's ochtends. Ik dacht: ik vraag die vrouw ten dans want alleen dansen is niks". Direct na de kennismaking moest de heer De Vin in januari al weer voor maanden van huis. Van beroep was hij namelijk internationaal schipper van vrachtgoederen. .Omdat hij nooit thuis was moest je als meisje stevig in je schoenen staan. Na zes jaar verkering wist ik het echter zeker. Dit was de ware", aldus mevrouw De Vin. In 1932 gaf het verliefde stel elkaar in Re- nesse het ja-woord. ,,De huwelijksreis ging een dag later op twee oude fietsen van Renesse naar Zierikzee". lacht de heer De Vin. Het feit dat ze al zestig jaar samen zijn, werd gisteren gevierd in de recreatieruimte van Borrendamme, het bejaardencentrum waar zij al twaalf jaar met alle ple zier wonen. Alle drie de dochters met aanhang en de acht kleinkinderen waren aanwezig. Alleen het enige achterkleinkind van acht maanden was niet meegekomen. Ook de Zierikzeese burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs had even tijd om het vitale echtpaar feliciteren. Op een geani meerde wijze nam hij de achterliggende zestig jaar met het diamantenbruidspaar door. 's Mid dags kwamen de bewoners van Borrendamme langs op de receptie waarna 's avonds de lange, maar gezellige dag met een etentje met de familieleden werd afgesloten. (Foto: Joop van Houdt). Verwachtinq t/m maandaq 14 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuidwest 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht west 4 ZON. EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 07.07, onder 20.03 Maan op 19.20, onder 06.31 Volle Maan: 12 sept. (04.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vrijdag wordt de warmste dag van deze week. In hef zuiden van het land kan de temperatuur dicht bij de 25 graden komen. De dag begint zonnig, maar eindigt op diverse plaatsen met onweer. De wind waait het grootste deel van de dag uit het zuiden of zuidoosten. Aan de kust steekt tegen de avond een krachtige zuidwesten wind op. Zaterdag is een koele, maar overwe gend droge dag. De eerste helft van de.volgende week is het weer licht wisselvallig met middagtemperatu- ren die vrijwel overal net onder de 20 graden blijven. OOSTERLAND - Van H. uit Oosterland deed bij de politie aangifte van inbraak in een wegrestaurant aan de N 59 ter hoogte van Oosterland. De dieven verschaften zich in de nacht van dinsdag op woens dag toegang tot het restaurant door een toegangsdeur te force ren. Uit een speelautomaat werd geld ontvreemd. Verder gingen de dieven er vandoor met sigaretten, shag en snoep goed. Ook een vlag met daarop de EG-lidstaten werd weggeno men. De totale omvang van de schade is niet bekend. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtmari bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaaj f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3