AbvaKabo-Zierikzee kiest voor grotere afdelingen 1 5 m mm m schouwen-duiveland r n Lodewijk van Gruuthuse; Brugse edelman en heer van Haamstede §4 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ■=H Zaterdag 26 september speciale Gruuthuse herdenkingsdag Magere opkomst bij belangrijke vergadering Wethouder Veerhoek mishandeld Diefstal uit auto's Verdachten inbraken aangehouden CAPS JACKS dé krant van schouwen -duiveland! 3e66)-326q ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijfstelefooninstallaties Digitale hotelcentrales - Portable autoteletoon - Autotelefoon - Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon communicatie i Dirksland, Nijverheidsweg 5 01077 - 3733 Geautoriseerd Siemens-dealer Telefooncentrales tot 384 aansluitingen 24-uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwstation voor autotelefoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Schiedam, De Gheynstraat 2 010 - 4625355 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25219 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1689 Slot Haamstede. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Of dé komst van Lodewijk van Gruuthuse, de Brugse edelman en vertrouwe ling van Philips van Bourgondië (Philips de Goede) naar Schouwen-Duiveland nu een gemakkelijke tijd voor de man is geweest valt te betwijfelen. Toch vol hardde Van Gruuthuse en zorgde hij voor een forse uitbreiding van het oorspronkelijke kasteel, waar drie generaties Gruuthuse vertoefden. Wat voor persoonlijkheid Van Gruuthuse (1427-1492) nu eigen lijk was, daarover is in de ar chieven van het streekarchiva- riaat weinig te vinden. In de Zierikzeese geschiedenis is in ieder geval niets van hem ver meld. Waarschijnlijk was Van Gruuthuse als trouwe dienaar van Philips de Goede indertijd niet erg welkom op Schouwen, waar in die jaren de strijd tus sen Hoeken en Kabeljauwen af en toe oplaaide. Die strijd, die aanvankelijk het karakter van een burger oorlog had werd na verloop van tijd meer een strijd tussen verschillende klassen. De klas se van de rijke kooplieden, die meer handelsbescherming wil den kozen daarbij de kant van de Kabeljauwen, die na ver loop van tijd meer en meer toe nadering tot Bourgondië zoch ten. Gijzelaars Graaf Willem VI, de adel en de boeren kozen daarentegen de kant van de Hoeken. Een partij die ook op Schouwen de over hand had. Die strijd leidde er zelfst toe dat een aantal Zierik- zeeënaren in 1472 een afgezant van de Bourgondische hertog Karei de Stoute uit het raam gooide. De straf daarvoor was zwaar; een aantal Zierikzeeë- naren werd als gijzelaar naar Brussel vervoerd, terwijl ook hier met harde hand orde en tucht werd hersteld. Hoewel het niet met zekerheid te zeg gen is, lijkt het aannemelijk dat Van Gruuthuse als trouw dienaar van de Bourgondische heersers en als Ridder van het Gulden Vlies hierbij betrok ken is geweest. Donjon Ook in een ander opzicht viel de entree van Van Gruuthuse en zijn echtgenote Margaretha van Borsele, op Schouwen- Duiveland niet mee. Het kasteel, dat deel uitmaakte van de bezittingen (Haamstede en Westenschouwen) die in 1455 voor zesduizend Franse kronen zijn eigendom werden was voor een man als Van Gruuthuse niet comfortabel genoeg. In fei te was het niet meer dan een stenen donjon, daar in de twee de helft van de dertiende eeuw neergezet door Jan van Haam stede. Geboren in een voor die tijd veel comfortabeler paleis in Brugge (het huidige Gruuthuse museum) en door zijn functies als hofambtenaar en stadhou der van Holland, Zeeland en West-Friesland (1462- 1477) was hij een betere behuizing en in ieder geval meer comfort ge wend, Iets dat zeker ook gold voor zijn echtgenote Margare tha van Borsele, telg uit een ge slacht van Kabeljauw-gezinde edelen. Geheel naar wens van hun heer Philips die de Hoeks- gezinde heren van Haamstede liever kwijt dan rijk was koch ten zij het bezit dan ook, nadat het wegens wangedrag van een van de heren van Haamstede (Arend) verbeurd werd. Hodenpijl Die overname verliep echter niet zonder problemen. Jan van Hodenpijl, de kleinzoon van Floris II wilde het bezit van zijn voorvaderen niet zo maar uit handen geven. Zelfs nadat hij het pleit verloren had gaf hij zich niet gewonnen en voerde overigens zonder succes een overval op het kasteel op. Lodewijk van Gruuthuse nam geen genoegen met zijn sobere tweede woning" in de west hoek. Naast de donjon bouwde hij omstreeks 1468 dan ook een nieuw slot dat in oppervlakte ongeveer zes keer zo groot was als het oorspronkelijke slot (de donjon). Dat nieuwe kasteel brandde echter na een feestje van zijn kleinzoon René ter ge legenheid van het gerucht dat Karei V de Franse koning bij Pavia had verslagen tot de grond toe af. Regentenpatriciaat Ruim tachtig jaar was slot Haamstede niet meer dan een ruine. Dan zorgt Jaco van den Eijnde, de historicus en schrij ver van de Latijnse Kroniek over Zeeland ervoor dat het kasteel in 1609 weer herbouwd en bewoonbaar wordt. In de ja ren 1679 tot en met 1681 werd het kasteel uitgebreid met een oostelijke en zuidelijke vleugel en kwam er ook een toegangs hek. Daar vertoefden regelma tig generaties van het Zierik zeese regentenpatriciaat op het kasteel. Vanaf 1850 behoort het slot, dat in niets meer lijkt op het kasteel waar drie genera ties Gruuthuse ooit verbleven, toe aan de familie Van der Lek- De Clerq. De erven van J. F. van der Lek-de Clerq beheren en exploiteren het slot nu via de NV Landgoed Slot Haam stede en sinds 1981 is Natuur monumenten de eigenaar van dit kasteel, dat in de periode 1963-1973 grondig werd ge restaureerd. Tijdens die werk zaamheden stuitte men op de fundamenten van wat eens het kasteel van Lodewijk van Gruuthuse moet zijn geweest. Het grootste gedeelte van die fundamenten is allang weer onder de grond verdwenen en zo zal het altijd een vraag blij ven hoe het kasteel er tijdens het verblijf van de Gruuthuses zal hebben uitgezien. Gruuthuse- handschrift Dat mag dan een altijd duren de vraag zijn, wel duidelijk is geweest dat Lodewijk van Gruuthuse in zijn tijcl een voor aanstaand man "was. Niet al leen als bestuurder en diplo maat maar ook als beschermer van kunst en wetenschap. Zijn bibliotheek met als pronkstuk het Gruuthuse-handschrift, een verzameling veertiende eeuwse liederen, bewijst zijn belangstelling daarvoor. Deze man, die vijfhonderd jaar geleden overleed (1492) wordt zaterdag 26 september her dacht met een speciale Gruut huse dag, die, hoe kan het an ders, wordt gehouden op slot Haamstede. Daar spreken M. J. P. Martens uit Gent en prof. dr F. P. van Oostrom uit Leiden over de persoon Lodewijk van Gruuthuse. Verder worden be zoeken gebracht aan de kerk van Haamstede die onder auspiciën van de Van Gruuthu ses werd gebouwd en aan slot Moermond, de bakermat van de familie Van Renesse. De dag wordt rond 16.00 uur af gesloten met een ontvangst (voor de gasten uit Brugge), door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs in het Zierikzee se stadhuis. ZIERIKZEE - De toelichting bij de agenda voor de extra ledenvergadering van de AbvaKabo-afdeling Zierikzee van afgelopen dinsdag liet aan duidelijk heid niets te wensen over. Het voortbestaan van de afdeling Zierikzee als kleine, zelfstandige afdeling stond ter discussie. Slechts elf van de circa driehon derddertig leden kwamen dinsdagavond echter naar het Huis van Nassau en gingen daar in meerderheid (met elf tegen vijf stemmen) akkoord met het voor stel om het aantal afdelingen terug te brengen tot zo'n 45. Een moeilijke zaak waarover ook binnen het afdelings bestuur van de AbvaKabo de nodige discussie is geweest. De steeds sterkere groepenstruc- tuur betekent het afkalven van de functie van de afdelingen, waarbinnen het algemene be leid vprm krijgt. Door het aan tal afdelingen terug te brengen van 262 tot 45 en door de regio nale groepen om te vormen tot afdelingsgroepen, die elk een zetel in de afdeling nieuwe stijl moeten krijgen, zou deze onge wenste ontwikkeling, die een bedreiging vormt voor de sa menhang in de bond, kunnen worden gekeerd. Daarom ook heeft het afdelingsbestuur zich uiteindelijk achter de aanbeve lingen van de werkgroep Fu/Ve (functioneren vereni ging) geschaard, motiveerde voorzitter C. K. Prooy dinsdag avond het standpunt van het bestuur. ,,In dit geval moet het verstand (lees: de noodzaak voor verandering) boven het gevoel (lees: de wens om de af deling te behouden) gaan. Werkgroep Fu/Ve Waarom die forse ingrepen in de structuur van de AbvaKabo noodzakelijk zijn zette Xander den Uyl, lid van het hoofdbe stuur en tevens lid van de werkgroep FuVe uiteen. Die werkgroep is in 1990 door het Bondscongres ingesteld met het doel de gesignaleerde pro blemen in de structuur van de bond te inventariseren en hier voor oplossingen aan te dra gen. Het onderzoek is vanwege een zo groot mogelijke objecti viteit door een extern onder zoeksbureau uitgevoerd. Den Uyl wees de aanwezigen, onder wie ook een paar verte genwoordigers van de FNV- Schouwen-Duiveland op het belang van goed functioneren de afdelingen voor de AbvaKa bo. In die afdelingen wordt im mers gewerkt aan het algeme ne bondsbeleid, dat verder gaat dan de specifieke (be roeps )groepbel an gen. Afdelingskantoor Door het aantal afdelingen te rug te brengen tot 45 grote af delingen met minimaal drie duizend leden en met de be schikking over een afdelings kantoor met een parttime ad ministratieve kracht zou aan deze tendens een eind moeten komen. Deze schaalvergroting moet betere contacten tussen groepen en afdelingen tot ge volg hebben. Dat proces van het samengaan van afdelingen is overigens al gaande, want volgens Den Uyl gaan in den lande al elke maand afdelin gen samen om hun voortbe staan veilig te stellen. Dat deze voorstellen ook ingrijpende consequenties hebben voor af delingen die wel goed draaien erkende Den Uyl volmondig, maar daarnaast kunnen ook de problemen in de huidige struc tuur niet worden ontkend. Structuur Wel moet ervoor worden ge waakt dat mensen (kaderle den) ten gevolge van deze ver anderingen de AbvaKabo niet de rug zullen toekeren, want zei Den Uyl ,,de problemen binnen de Abvakabo zijn het gevolg van de huidige struc tuur en niet van het onvoldoen de functioneren van kaderle den". Persoonlijke contacten Niet iedereen was er overigens van overtuigd dat het vergro ten van de afdelingen (de afde lingen van Zierikzee, Bruinisse en Westerschouwen zouden dan opgaan in de afdeling Walche ren, een afdeling met ruim vijf duizend leden) een goede oplossing is. Een aantal leden vreesde een verlies van per soonlijke contacten en bereik baarbaarheid. Zeker in Zee land kan die schaalvergroting weieens wat moeilijkheden ge ven. Platteland Bestuurslid J. Struijk zag het hele idee van deze schaalver groting niet zitten voor het platteland. ,,In de steden kun je het proberen maar het plat teland moet je laten zoals het is. Straks moet je voor een ver gadering naar Zeeuwsch- Vlaanderen en wanneer kun je dan weer thuis zijn" vond hij. Contactpersoon Ook wat de directe en persoon lijke contacten betreft bleken hief en daar twijfels over de vervolg pagina 2 Geschiedenis is verhelderde ervaring. Lowell Vrij warm HET WEER Berst zonnig, later meer bewolking en in de middag of avond mogelijk enkele regen- of onweersbuien. Min.temp. rond 10, middagtemp. ±23 graden. Tot matig toenemen de wind, kracht 4, uit zuid tot zuidoost. ANTARCTICA Duikbedrijf Noordhoek uit Zierikzee gaat aan het werk op Antarctica. ZANGAVOND Zangeres Reinata Heemskerk geeft een concert in Dreischor. ING De NMB-Zierikzee gaat voortaan door het leven onder de naam ING bank. GOLF Top-jeugd strijdt om Nederlandse golf-titel op Greve- lingenhout. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - Wethouder ir. C. W. Veerhoek van Westerschou wen is vorige week in zijn wo ning in Renesse mishandeld door een tot nu toe onbekend gebleven man. Hij raakte ge wond aan hoofd en oog. De Westerschouwse wethouder was alleen thuis toen bij hem werd aangebeld. Direct toen hij de deur opendeed kreeg de wethouder een aantal vuistsla gen te verwerken. Over het mo tief van de man tast de politie in het duister. De dader is vol gens de politie een man van rond de dertig jaar. RENESSE/BRUINISSE - U. uit Duitsland deed bij de poli tie aangifte van diefstal van een radio-cassettespeler uit zijn auto. Ook in Bruinisse werd een auto Opengebroken. De auto van U. stond gepar keerd aan de Rampweg bij Re- nesse. De dieven verschaften zich toegang tot de auto door een portier open te breken. De auto van v. D. uit Duiven stond geparkeerd aan de Hageweg bij Bruinisse. Ook hier werd het portier opengebroken. In beide gevallen bedroeg de scha de enkele honderden guldens. SCHARENDIJKE/RENESSE - Deze week werden door de po litie tussen Scharendijke en Renesse twee mannen aange houden op verdenking van een poging tot inbraak. Het betreft de 20-jarige V. en de 24-jarige B, beiden uit Zierik zee. Uit onderzoek bleek dat het duo geprobeerd had om in te breken in een café in Haam stede. Volgens de politie zou B. ook verantwoordelijk zijn voor inbraken in een bistro in Haamstede en een snackba^ in Haamstede. V. werd na ver hoor, in afwachting van de rechtszaak op vrije voeten ge steld. B. werd gisteren, woens dag, voorgeleid aan de rechter commissaris in Middelburg. Advertentie official dealer STARTER. RENESSE tel. 01116-1221 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. t~

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1