Middenstandsdiploma neer dan ooit nodig 'olop kleur in september Weer Firato in de Amsterdamse RAI WEEKAANBIEDING DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. PostcodeStraatprijs van 69.000 gulden f 4895,- f 5250,- WIN-EEN-MILJOEN-BON Bent u nog geen deelnemer? Vul dan snel de bon in en doe mee! >ok bij de nieuwe Vestigingswet Herfstbloemen zorgen voor fleurige finale Van 14 tot en met 20 september Grote opdracht school Reuma en sexualiteit Boekenmarkt Zeeuwse treinmodel- ruilbeurs 1-1-3 zits eiken leer van f 5895 voor 1-2-3 zits van f 6995,- voor OP OP Oosterland Wilgenstr. 1 - tel. 01114-1506 en 1213 Bruinisse Poststr. 8, tel. 01113-1513 KOM KIJKEN OF KOPEN WANT BIJ ONS ZIT U GOED MET 4000 m* WOONPLEZIER Opnamen Hitbingo! IENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 13 ERIKZEE - 'Met de nieuwe Vestigingswet die nu de maak is, wii de overheid de kwaliteit van het dernemerschap bevorderen. Voor ongeveer tachtig ocent van de startende ondernemers wordt het ilgen van een opleiding algemene ondernemers- lardigheden verplicht. Het middenstandsdiploma irmt hiervoor een uitstekende basis. Mensen die :n eigen zaak willen beginnen, hebben dit diploma in ook meer dan ooit nodig'. !t zegt de heer P. R. M. van r Sneppen, woordvoerder n de samenwerkende institu- t voor handelsonderwijs (IM- J/CMO) in de regio Zierik- i:e. IMKO/CMO verzorgen in >0 plaatsen in het land de op- ;iding voor het middenstands- iploma algemene onderne- ïersvaardigheden. De heer an der Sneppen: 'Startende hdernemers die over een mid- enstandsdiploma beschik- en, hebben een grotere kans an slagen'. Iet ministerie van economi- che zaken wil de Vestigings wet zodanig aanpassen dat traks in 27 van de 107 be drijfstakken het diploma alge- .ene ondernemersvaardigheid oodzakelijk is. De heer Van er Sneppen: 'Deze 27 bran ches, waaronder bijvoorbeeld de hele detailhandel, omvatten 80 procent van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Met andere woorden, voor vier van de vijf startende onderne mers blijft het middenstands diploma een vereiste'. Uit onderzoek, onder meer van de ABN-Amro en de NMB Post bank, blijkt dat bedrijfskundi ge kennis essentieel is voor fa len of slagen van startende on dernemers. 'Natuurlijk is het niet zó dat onze cursisten gega randeerd slagen als zij voor zichzelf beginnen', aldus de heer Van der Sneppen. 'Wel zijn wij in staat hen goed voor te bereiden op aspecten als pro- duktie, afzet, bedrijfsadmini stratie, financieringsmogelijk heden en kostprijsberekening. Dankzij die bedrijfskundige kennis wordt de kans op succes groter'. Aan de hand van een voorbeeld geeft de heer Van der Sneppen aan wat er kan gebeuren als een startende ondernemer on voldoende kennis heeft over het leiden van een zaak. 'Als de ondernemer niet weet hoe hij de BTW moet berekenen, dan kan het zijn dat hij maanden lang onder de kostprijs zit. Daarmee maakt hij uiteinde lijk niet alleen zichzelf, maar ook zijn concurrent kapot. En dat is voor hemzelf, voor zijn concurrent en voor u en mij als consumenten niet goed'. IMKO/CMO stellen hun oplei dingsprogramma voor het mid denstandsdiploma voortdu rend bij, indien ontwikkelin gen in de markt daar om vra gen. Dat geldt ook als straks de nieuwe Vestigingswet van kracht wordt. De heer Van der Sneppen: 'Het is een moderne opleiding die de startende on dernemer heel doelgericht voorbereidt op zijn zakelijke avontuur'. Jaarlijks melden zich 16.000 mensen aan voor het examen middenstandsdiploma. Kleinbloemige Aster-soorten zijn de blikvanger van de nazomer; ze kunnen eventueel wat schaduw hebben. MIDDELHARNIS Herfstasters zijn bekende na- zomerbloeiers. In de tuin zorgen zij voor een vrolijk afscheid van de zomer. Maar het zijn niet de enige planten, die pas in september op hun mooist zijn. Er zijn verschillende soorten die voor een fleurige fina le tot in oktober zorgen. Nazomer-bloeiende vaste plan- knoppen. Ze staan klaar om te ten en heesters die in een pot worden geplant. Wel moet er zijn gekweekt zitten nu vol rekening worden gehouden dat vaste planten in de volle grond breder en hoger worden dan ze bij aankoop zijn. Sommige heesters zijn echte laatbloeiers. Abelia x grandi- flora heeft een roze kleur en bloeit bijvoorbeeld tot diep in de herfst. Op een ruime plek is de Clerodendrum trichotomum een prachtige heester. Beide zijn matig winterhard. De Zoutstruik draagt grote helder- roze pluimen. Deze struik ver draagt arme grond en kan goed tegen zeewind. Kleine matig winterharde (half)heesters be staan ook. Een voorbeeld hier van is de Veronica-soort, die goed geschikt is om te potten. Herfstasters bloeien uitbundig tot in oktober. Ook in halfscha duw voelen ze zich prima. Een paar uur zon per dag is vol doende. Het assortiment aan dit soort bloemen is erg groot. De soorten variëren in hoogte van 60 tot 160 centimeter en ze zijn verkrijgbaar in allerlei pasteltinten. Enkele soorten leveren ook uitstekende snij bloemen. De kleinbloemige Aster Pringlei Monte Casino, beter bekend als september- kruid, wordt er zelfs om ge kweekt. Dit kruid groeit als tuinplant ongeveer tot een me ter groot en bloeit zeer rijk. Aster ericoides heeft witte, ro ze of blauwachtige bloempjes. Een sterk vertakkende soort is Aster lateriflorus. De fijne wit te of roze bloempjes bij deze plant passen bij andere plan ten en steunmateriaal is over bodig. Spectaculaire herfstbloeiers, die ook geschikt zijn voor een grote pot op het balkon, zijn de Sedum-soorten. Met hun grote lilaroze of purperkleurige bloemschermen zijn het echte vlinderplanten. Sedum- soorten hebben vooral behoef te aan een zonnige, vrij droge plek. ZIERIKZEE - Primeurs. De nieuwste trends op het gebied van vormgeving van audio en video. Veel aan dacht voor bedieningsgemak. Live-radio uitzende- ningen en optredens van bekende artiesten. Dat biedt de Firato 92 die van 14 tot en met 20 september wordt gehouden in de RAI in Amsterdam. t)e Firato is een tweejaarlijkse happening waar de nabije toe komst van audio en video ge presenteerd wordt. Noviteiten zijn er dit jaar volop. Compleet nieuwe apparatuur met verbe terde of zelfs tot nu toe onge kende gebruiksmogelijkheden en heel nieuiwe systemen. Op het geluidsfront biedt de Fira to revolutionaire vernieuwin gen, zoals de digitale compact cassette (DCC) en de mini disc. Geschikt om muziek op te ne men met 'CD kwaliteit'. Ook komen er al snel een heleboel voorbespeelde dec's en mini discs met muziek van bekende artiesten. Traditioneel biedt de Firato een kijkje in de keuken van Hilversum. Dit keer gunt de TROS de bezoeker die eer mid dels de 'Firato show'. Live radio uizendingen met beken: de deejay's, optredens van meer dan honderd artiesten uit binnen- er* buitenland én het Firatospel. Breedbeeld-televisie, handige video-apparatuur en zelfs een TV toestel voor in de auto: de Firato heeft het. Maar de nieuwste apparatuur is niet al leen bedoeld om méé te kijken. Je kunt er ook néér kijken. De diverse leveranciers besteden veel aandacht aan vormgeving, bovendien wordt de nadruk ge legd op bedieningsgemak. De tijden dat we er niet in slaag den de video-recorder te pro grammeren liggen, als het aan de Firato-exposanten ligt, in middels ver achter ons..... Uiteraard zijn er op de Firato weer veel video camera's. Ze worden kleiner, lichter, beter en veelzijdiger. Spectaculair nieuws biedt het fonkelnieuwe Photo CD systeem. Simpel ge zegd gaat het hier om kiekjes die op een compact disc worden gezet. Op zo'n foto CD is ruimte voor honderd beelden, die via een Photo CD speler op uw beeldbuis te zijn zijn. Top- beeldkwaliteit garandeerd, dank zij techniek van de toe komst. De Firato 92 telt circa honder deelnemers en wordt gehouden in het Europacomplex van de RAI in Amsterdam, op een ten toonstellingsoppervlakte van circa 15 duizend vierkante me ter netto. De beur is op maan dag 14 en dinsdag 15 september geopend van tien uur 's mor gens tot tien uur 's avonds. Van woensdag 16 tot en met zondag 20 september zijn d eope- ningstijden van tien uur 's morgens tot vijf uur 's mid dags. Een fonkelnieuwe air conditioning-installatie zorgt voor een aangenaam beurskli- maat\ BURGH-HAAMSTEDE Hoogvliet-Agapé, voorheen het instituut voor Evangelisa tie, start in september in een vierentwintigtal plaatsen met een eenjarige seizoensoplei ding gericht op evangelisatie en geestelijke opbouw. Ook in Burgh-Haamstede wordt deze zogenaamde Grote Opdracht School (GOS) gehouden. Loka- tie is de Hervormde kerk. De lessen starten vanaf woensdag 23 september en duren van 19.15 tot 22.00 uur. De GOS omvat 31 lesavonden met daarnaast de mogelijkheid een aantal avonden het geleer de in de praktijk te brengen onder begeleiding van de do centen. In Burgh-Haamstede worden deze opleidingsavon den verzorgd op woensdag. De lesstof is verdeeld over drie trimesters. In het eerste tri mester gaan veel van de bij belstudies en praktische lessen over evangelisatie. Ook de per soonlijke geestelijke ontwik keling van de deelnemers zelf komt aan de orde. Tijdens het tweede trimester ligt de na druk van de bijbelstudies op het werk van de Heilige Geest, terwijl de praktische studies de nazorg, het bestuderen van de Bijbel en het leiden van ge spreksgroepen behandelen. In het derde en tevens laatste tri mester staan de thema's De Ge meente en Leiding geven cen traal. De studies worden gegeven door medewerkers van Agapé. Voor meer informatie: telefoon 01883-13687. HEINKENSZAND - Op maan dag 14 september om 20.00 uur houdt de Reumapatiënten Ver eniging Midden-Zeeland een bijeenkomst in het gebouw De Stenge te Heinkenszand. Mevrouw Bezemer, mede werkster van de Rutgersstich- ting in Den Haag houdt een le zing over de relatie tussen reu ma en sexualiteit- De bijeen komst zal worden voorafge gaan door een korte ledenver gadering. Alle leden van de vereniging zijn, eventueel met een begeleider, welkom. Voor de lezing zijn ook geïnteres seerde niet-leden welkom, maar aan hen zal, als bijdrage in de kosten, een klein bedrag per persoon worden gevraagd. ZIERIKZEE - Op zaterdag 12 september houdt de Zeeuwse Stichting Steun aan Israël een grote boekenmarkt. De markt wordt gehouden onder de Beu- ze van 09.00 tot 15.00 uur. Het is de eerste keer dat de Stichting een groots opgezette beurs houdt in Zierikzee. Al ve le jaren doet de stichting dit in Middelburg. Meestal twee en soms drie keer per jaar is de Stichting in de gelegenheid een zeer groot as sortiment van gebruikte boe ken aan te bieden. Deze verza meling bestaat niet alleen uit romans, maar ook studieboe ken zijn verkrijgbaar. Vaak worden er meerdere boeken te koop aangeboden van antieke datum, tot ver voor deze eeuw. Door de ervaring hebben de vrijwillige medewerkers de boeken behoorlijk kunnen sor teren en zijn de prijzen billijk, overeenkomstig de kwaliteit zowel van schrijver als van het boek. Het merendeel van de boeken is op sta-hoogte te be zichtigen. De verkoop van de boeken is ten bate van de opvang van Jo den buiten Israël, onder andere uit de voormalige Sowjet-Unie en Ethiopië. Deze steun wordt in samenwerking gegeven met de Collectieve Israël Actie in Amsterdam. Sinds 1990 heeft de Stichting Steun aan Israël de baten van haar acties be stemd voor dit doel en is een bedrag van ongeveer 80.000 gulden overgemaakt. 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - In het dorpshuis te 's- Heer Hendrikskinderen wordt op zaterdag 19 september een zeeuwse Treinmodelruilbcurs gehouden. Het is voor de achtste keer dat het evenement plaats vindt. Het omvat een aantal stands met elektronica waaronder het bloksysteem, Nederlandse sei nen en looplichten. Aan de test tafel kan men gratis locomotie ven en wagons laten testen. Op video is het railjournaal 1992 deel een te zien. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Postcode Loterij heeft een verrassende uitslag! Bij de augustustrekking van de Postcode Loterij viel de PostcodeStraatprijs van 3.000 gulden dertig keer. Maar dit keer was er een verrassing. Want van de 30 loten waren er 23 van één deelnemer! Die ene deelnemer kon dan ook met zichtbaar genoegen het geweldige bedrag van liefst 69.000 gulden in ontvangst nemen. Daar heeft u bij de Hitbingo-uitzending van vorige week zelf van kunnen meegenieten. De winnaar vertelde ons later dat hij uit pure lol meteen een week vakantie had opgenomen! Hij speelde al jaren mee met 3 loten, maar in januari van dit jaar heeft hij in een opwelling 20 extra loten gekocht. "Ik wou gewoon een extra gokje wagen en dacht dat ik misschien zo een leuk prijsje kon winnen. Zo niet dan zou het geld terecht komen bij een goed doel!" De kans om een prijs te winnen werd met zoveel loten natuurlijk wel veel groter. Maar nog groter werd de kans om de PostcodeStraat prijs te winnen. Immers, hoe meer deelnemers er in één postcode mee doen, hoe groter ook de kans dat de Straatprijs op die postcode valt. Dus... moedig uw buren, vrienden en familie aan om mee te doen. Want samen aan de Postcode Lote rij meedoen vergroot immers de kansen van iedereen! De heer Boutier is blij verrast met zijn PostcodeStraatprijs van 23 keer 3.000 gulden. Bent u deelnemer van de Postcode Loterij? Heeft u de postcodecijfers 1702 (Heerhugowaard), 4336 (Middelburg), 5081 (Hilva- renbeek), 6532 Spelregels. Zodra u op uw rekeningafschrifl van bank of giro een afschrijving hebt ontvangen benl u deelnemer aan de foferij. Deelname impliceert aanvaarding van het regle ment. Maximaal 99 loten per postcode. Als u het met een alschriivmg niet eens bent. dan kunt u binnen een maand opdracht geven het bedrag terug te boeken Opleggen kan ieder moment. Hiervoor kunt u zich wenden lol hel secretariaat van de Nationale Postcode Loterij, Van Eeghenstraat 81.1071 EX Amsterdam Trekking is iedere maand en wordt verricht door Notaris mr. P.J N. van Os te Amsterdam. Trekkingsliisten en reglement zijn verkrijgbaar bi| het secretariaat Priizen worden automatisch op uw bank- ot giroreke ning gestort. Prijzen boven de 1000 gulden worden belast met 25% kansspelbelasting. Oe loterij is goedgekeurd door de staatssecretaris van Justitie onder nummer L0 890/098/177.69 d.d. 20-10-1989 SK4- of 7824 (Emmen)? Dan kunt u zich aanmelden voor de volgende opnamen van Hitbingo. Bel op week dagen tijdens kantooruren 02977-47006 en ga een gezellig tv^fagje uit! De winnende Hitbingo- nummers van 1 september: 5 6 9 10 11 13 15 17 20 22 24 26 27 28 29 30 32 36 37 39 41 43 44 45

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 13