25.000e bezoeker van Rien Poortvlietmuseum Open Monumentendag Goedereede in het teken van oude boerderijen Watersportweek voor bewoners Hernesseroord Gospel Day op het Diekhuusplein Jubileumexpositie De Rarekiek Cursus filosofie in dagelijks leven Old-timershow Herkingen Monumenten in tal van plaatsen open voor publiek Politieberichten Middelharnis Vergadering Vereniging Stadswerk Avond vierdaagse Oude-Tonge Onbekenden misbruiken de naam Huibrechtse WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 11 De 17e eeuwse boerderij Nooit Gedacht te Nieuwe-Tonge. GOEDEREEDE - Omdat historische boerderijen zo langzaam maar zeker verdwijnen - ook op Goeree- Overflakkee - schenkt de Stichting Open Monumen tendag in de gemeente Goedereede dit jaar aandacht aan de boerenhofstede; een vergeten en vaak onbe grepen monument. Historische hofsteden verdwij nen vandaag de dag steeds meer. Ze worden onherstelbaar beschadigd of afgebroken. Zo zijn er enkele jaren geleden be trekkelijk vlak na elkaar twee 18e eeuwse boerderijen van de Flakkeese bodem verdwenen. Mondjesmaat probeert men er wat aan te doen; ook in de be wustwordingssfeer. De Stich ting Historisch Boerderij-On derzoek (SHBO) te Arnhem heeft sinds de zestiger jaren hiervoor een lans gebroken. Echt veilig zal een boerderij pas zijn als bewoner en instan ties bewust zijn van de histori sche waarde en er voldoende subsidiebronnen kunnen wor den aangeboord. Met het doel de belangstelling voor de boerderij als monu ment op te wekken, wordt tij dens de Open Monumentendag van 12 september in de gemeen te Goedereede hieraan speciaal aandacht besteed. Zo is rond Ouddorp een fietstocht uitge zet die langs historische boer derijtjes voert. Vertrek- en aankomstpunt is het Blaeuwe Huus (WV-kantoor). Enkele boerderijen zijn opengesteld voor het publiek. Ook wordt een tentoonstelling gehouden van zelfgemaakte afbeeldin gen van boerderijen. In de woonkern Goedereede zijn fo to's van nog bestaande en reeds verdwenen hofsteden te zien (in schuur aan Bekaf). De heer G. Hoek verzorgt zowel 's och tends als 's middags een korte lezing met dia's. Oudste boerderijen Over het oudste boerderijtype op Goeree-Overfakkee is niets bekend. Uit de periode van de eerste inpolderingen zijn geen exemplaren meer te vinden. Toen waren ook de huizen van hout en hadden een beperkte levensduur. Polderkaarten met betrouwbare afbeeldingen zijn er ook al niet. Over de oudste vorm blijft het dus gissen. De oudste nog bestaande boer derijen op Goeree-Overflakkee dateren uit de 17e eeuw. In niet alle gevallen gaat het dan nog om een gave woning of schuur. Soms is de hoofdvorm van het woonhuis alleen nog intact, of is er alleen een oude gewelfkel der te vinden, of een paar oude gebinten in de schuur (de zoge naamde ankerbalkgebinten). Het eiland beschikt nog over enkele mooie huizen uit die pe riode. Het gaat hierbij dan om een boerderij aan de Duiven- waardsedijk in Nieuwe-Tbnge, met de huidige naam Nooitge- dacht, een boerenhuis aan de Vroonweg bij Middelharnis uit 1634 en het reeds genoemde Blaeuwe Huus in Ouddorp als de oudste exemplaren. Bij de onlangs gereed gekomen restauratie van het blauwe boerderijtje is een hout constructie gevonden van om streeks 1454. In de 17e eeuw werden de voor deuren van de boerenhuizen in de kopgevel geplaatst, met rechts daarvan de opkamer en gewelfkelder en links de mooie woonkamer. De woonkeuken bevond zich meestal achter de woonkamer. Achter de opka mer was het karnhuis ge bouwd. De schuur met geteerde houten wanden bezat één of twee dorsvloeren, die via de grote mendeuren toegankelijk waren. Die mendeuren bevon den zich in de meeste gevallen in de lange noordwand. Aan de zuidelijke kant van de schuur stonden de beesten. Men spreekt hier wel van een dwarsdeelschuur. In deze pe riode waren de boerderijen nog niet zo groot. Dit gold zowel voor Overflakkee als voor Goe- ree. Een uitzondering hierop vormt Kleyburg bij Sommels- dijk uit 1666. De bloeitijd In de 18e eeuw, als de akker bouw op de vruchtbare zeeklei een grote bloei ondergaat, gaan de boerderijen qua architec tuur op beide voormalige ei landen uiteenlopen. Op Goeree worden de boerderijen wel iets groter, maar blijven wat monu mentaliteit betreft achter bij die van Flakkee. Dit is ver klaarbaar. Immers, de Goeree- se akkers zijn veel zandiger van structuur en daarom on vruchtbaarder. In deze eeuw ontwikkelt het boerenhuis zich in de breedte. De voordeur wordt in het mid den van de hoge tuitgevel ge plaatst, waarbij zowel rechts als links daarvan een woonka mer wordt gebouwd. De opka mer komt nu achter de grote rechter woonkamer te liggen; de keuken blijft zijn plaats houden achter de linker voor kamer. Om het zaad te kunnen drogen, worden zaadzolders gebouwd boven het woonge deelte. Die zolders voorzag men van luiken, die bij mooi weer werden opengezet. De grootste boerderijen bezitten drie boven elkaar gelegen zol ders. Exemplaren van dit type boerderij zijn te vinden aan de Kraaijerdijk bij Melissant, ge bouwd in 1759/1760. De schu ren uit deze tijd bezaten min stens twee dwarsdelen. Twee iets oudere hofsteden van dit type, maar waarbij de (grote) opkamer zich nog rechts van de voordeur bevindt, zijn te vin den bij Nieuwe-Tbnge (Bouw- lust uit 1732) en aan de Stadse Zeedijk (1746). Dat Goeree-Overflakkee zowel van de Zeeuwse als de West- Brabantse kant invloeden heeft ondergaan is begrijpe lijk. De genoemde dwarsdeel schuur is zo'n Zeeuwse invloed, evenals de boerderijgroep waarbij het woonhuis los van de schuur werd gebouwd. Dat was brandveilig en bovendien had men minder last van onge dierte. Vooral op Overflakkee zijn nog mooie hofsteden te vinden met een losstaand woonhuis. Zoals; de Tbrenstee aan de Blindeweg in Dirksland en Veelust aan de Nieuwland- sedijk te Sommelsdijk (beide uit de 18e eeuw). Voorts nog; Lust en Last aan de Kokseweg te Sommelsdijk (1672) en de Jo- hannahoeve vlakbij Stellen dam (1781). Een andere Zeeuwse invloed is de indeling van het woonhuis. Veel boerenhuizen bezitten in het Zeeuwse de voordeur - met zowel rechts als links een woonkamer - in de lange zuid gevel. Dus niet in de hoge tuit gevel, zoals gebruikelijk op Goeree-Overflakkee. De woon huizen zijn vaak lager dan de schuur, maar zijn er wel tegen aan gebouwd. Voorbeelden van dit Zeeuwse huis-type vindt men vooral in Ouddorp. Het zijn vaak de kleinere boerde rijtjes. Een zeer gaaf voorbeeld hiervan is de Ridderstee aan de Westerweg in Ouddorp (1786). Zelfs de schuur en alle bijge bouwen zijn hier nog in de oor spronkelijke staat! Brabantse invloeden Westbrabantse invloeden kwa men tot uitdrukking in de schuur. Omstreeks 1800 werd vooral rond Ouddorp een groot aantal schuren van het West brabantse type gebouwd. Het kenmerkende is dat in de hoge oost- en westgevel van de schuur de mendeuren zijn aan gebracht; en dus niet in de lan ge noordgevel. Men reed met een geladen wagen door de westelijke mendeur de schuur binnen om deze vervolgens met een lege kar via de oostelijke mendeur weer te verlaten. Het tegen de schuur gebouwde woonhuis was daarom veelal smaller, öf was ten opzichte van de bedrijfsruimte als het ware iets versprongen. Men spreekt bij dit type wel van een langsdeelschuur. Vreemd ge noeg zijn langsdeelschuren in Flakkeese polders niet te vin den; daarentegen weer wel in de Hoeksche Waard. De oude schuur van het Oud- dorpse Blaeuwe Huus behoor de tot dit type. Bij de herbouw van de schuur dit jaar werd die vorm weer teruggebracht. Behalve de agrarische monu menten in de gemeente Goede reede zijn op 12 september in het kader van de Open Monu mentendag de volgende monu menten voor publiek geopend: Ooltgensplaat: Fort Prins Fre- derik, 1811. Hier wordt hutspot geserveerd, 15,per persoon. Oude raadhuis, 1616 (tentoon stelling Watersnoodramp 1953, 10.00-16.00 uur). Nederlandsé Hervormde kerk, 1847. Achthuizen: Korenmolen de Windlust, 1852. Tévens eerst Molenmarkt ten bate van res tauratie molen. Oude-Tonge: Nederlandse Her vormde kerk, 1847. De molen de Korenbloem, 1748. Den Bommel: Molen de Bom melaar, 1753. Stad aan het Haringvliet: Ne derlandse Hervormde kerk, 1534, bezoek Avondmaalstel 1680. Molen de Korenaar, 1746. Middelharnis: Nederlandse Hervormde kerk, 1465. Tbren- beklimming. Oude raadhuis, 1639, thans Rien Poortvlietmu- seum, te bezoeken tegen beta ling. Sommelsdijk: Streekmuseum, collectie brandweerhelmen, ex positie maten en gewichten. Nederlandse Hervormde kerk. Tbrenbeklimming. Molen ,de Korenbloem, 1705. Nieuwe-Tonge: Nederlandse Hervormde kerk. Molen de Oranjeboom, 1768. Dirksland: Nederlandse Her vormde kerk, 1480. Molen de Eendracht, 1846. Ouddorp: Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis. Goedereede: Diverse boeren- hofstedes. MIDDELHARNIS - Evenals twee weken geleden zijn vori ge week, alleen al in de ge meenten Middelharnis en Dirksland, vijf bestuurders van personenauto's bekeurd voor het besturen van een mo torvoertuig met een te hoog adem-/of bloedalcoholgehalte. Naar aanleiding yan de uitslag kon in één geval worden vol staan met een boete van 400,-. Eén bestuurder werkte onvol doende aan de ademanalyse mee zodat van hem, door een arts, een bloedproef moest worden afgenomen. Tégen één bestuurder wordt een vorde ring ingesteld naar zijn ge schiktheid om een motorvoer tuig te besturen. Tb Stad aan het Haringvliet werd, tijdens vakantie van de eigenaar, ingebroken in een be drijfspand. Weggenomen wer den diverse bromfietsonderde len. De Thchnische Recherche heeft sporenonderzoek gedaan. Op verschillende plaatsen te Middelharnis en Sommelsdijk werden de afgelopen week drie fietsen ontvreemd. Vrijdag avond werd te Middelharnis in gebroken in een woning. De be woners ontdekten bij thuis komst dat de woning geheel doorzocht was. Vermist werden geld, cheques en sieraden. In Middelharnis werden in het weekend vanuit twee afgeslo ten auto's autoradio/cassettere corders ontvreemd. Een van de aangevers had verzuimd, bij het verlaten van de auto, de ra dio uit de slede te halen, zodat deze diefstal op eenvoudige wijze voorkomen had kunnen worden. Op de Molendijk te Herkingen werden, op zondag 6 september tussen 09.30 en 11.30 uur, drie achter elkaar ge parkeerd staande personenau to's beschadigd. Vermoedelijk is een langsrijdende personen auto tegen genoemde voertui gen aangereden. De bestuurder daarvan heeft zich echter niet bekend gemaakt. Mogelijke ge tuigen wordt verzocht contact op te nemen met de politie Goeree-Overflakkee te Middel harnis. OUDDORP - De Vereniging Stadswerk Nederland is een vereniging van directeuren ge meentewerken, reiniging en groen of zoals deze officieel wordt genoemd, „een vereni ging voor ruimtelijke inrich ting en milieu". De najaarsver gadering van de afdeling Zuid- Holland wordt op woensdag 16 september 1992 gehouden in de gemeente Goedereede. Dit op uitnodiging van het gemeente bestuur. Als lokatie is gekozen het multifunctioneel gebouw Dorpstienden in Ouddorp. Na het officiële gedeelte wor den de deelnemers verwel komd door de burgemeester, de heer G. van Velzen. Tévens zal daarbij een videofilm vertoond worden van de gemeente Goe dereede. De heer J. L. van de Zande, directeur van de ge meentelijke visafslag, zal na der ingaan op het onderwerp de visserij, terwijl de heer G. H. Tanis, chef groenvoorzie ning, een lezing zal houden over het thema natuur- en land schapsbeheer. Het middagprogramma voor ziet in een wandeling door het schurvelingengebied met aan sluitend een uitgebreid bezoek aan Port Zélande. Verwacht- wordt dat 100 deelnemers van de uitnodiging gebruik zullen maken. MIDDELHARNIS - Op het havenhoofd in Middel harnis, gelegen aan het Haringvliet, wordt, evenals vorige jaren nu voor de vierde keer een watersport week georganiseerd voor de bewoners van Hernes seroord. Vier jaar geleden werd bij wijze van proef voor een klein aantal bewoners een watersportweek georganiseerd. Met een betrekkelijk kleine vloot voor een kleine groep werd duidelijk dat dit voor uitbreiding vatbaar was. Nu, na vier jaar kunnen al le (365) bewoners aan het festijn deelnemen. De afdeling bewegingsagogie van Hernesseroord bestaande uit: Adrie de Key, Judith de Bruijn en Clementine van de Par hebben de koppen bij el kaar gestoken en alles tot in de details uitgewerkt. De mensen van Hernesseroord hebben wel enige ervaring in het organise ren van evenementen zoals het Truck Run festival waar de Flakkeese Transportonderne mingen met de bewoners van het Hernesseroord een rondrit maken over Flakkee met veel lawaai en luid toeterend en het overbekende Zomerfeest waar ieder jaar weer meer bezoekers op af komen. Duidelijk is dat men de nadruk legt op de veiligheid van de be woners. Aan alles is gedacht. Een overzichtelijke plaats is het strandje waar het water langzaam afloopt en niemand de kans loopt om in het water te vallen met daarbij voldoen de bewaking. Op het haven hoofd telefoon en toiletgebou wen en bewakers met porto foons en een megafoon. De EH BO wordt verzorgd door Nel Heyblom en een staf van EHBO-ers. Voor de bewoners een zwemvest of anderew drijf middelen. Er wordt zelfs ge steld dat op de boten de bege leiding één op één is. Er wordt geen enkel risico genomen. Er wordt verwacht dat ongeveer 75 bewoners per dag naar het havenhoofd zullen komen en per dag zullen ongeveer 20 bo ten op vrijwillige basis mee werken. Iedere dag zullen 30 stagiaires van het CIOS uit Goes en een begeleidend do cent aanwezig zijn alsmede ve le vrijwilligers. Mogelijkheden De organisatoren willen de be woners op een recreatieve ma nier de verschillende mogelijk heden van de watersport laten ervaren. Voor zover dit voor de betreffende bewoner mogelijk is zal hij/zij met zoveel moge lijk situaties kennis maken. Die mogelijkheden zijn: het meevaren op een zeilboot en eventueel meehelpen; het mee varen op een motorboot en eventueel meehelpen; het mee varen in een roeiboot en zelf le ren roeien; het meevaren in een kano en zelf leren kanoën. Het spreekt vanzelf dat een groot scheeps evenement alleen kan slagen als een ieder zich volle dig inzet. Vele vrijwilligers zijn bereid gevonden om te hel pen dit festijn te doen slagen. De organisatoren en alle mede werkers hopen nog maar dat het weer het niet zal laten af weten want de bewoners van Hernesseroord hebben deze ho pelijk fijne week verdiend. MIDDELHARNIS - Van 11 september tot en met 23 oktober is in het gemeentehuis van Middelhar nis de jubileumexpositie te zien van de fotoclub De Rarekiek. De expositie werd georganiseerd naar aanleiding van het 35-jarig bestaan van de fotoclub en bestaat uiteraard uit werk van de club leden. De foto-tentoonstelling wordt op vrijdag 11 september officieel geopend door de hoofdredac teur van het fotoblad Fotó de heer W. Broekman. Daarna is de tentoonstelling van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen tussen 09.00 en 16.30 uur en op zaterdag 12 en 19 september van 10.00 tot 16.00 uur. ZOETERMEER - Het aantal uitkeringen wegens arbeidson geschiktheid is in het tweede kwartaal van dit jaar toegeno men tot 910.400 tegen 907.000 aan het einde van het eerste kwartaal. Dat blijkt uit cijfers die de Sociale Verzekerings raad (SVR) maandag heeft ge publiceerd. Daarbij is reke ning gehouden met een achter stand in de administratie van een de bedrijfsverenigingen van circa 3.000 uitkeringen. MIDDELHARNIS - Op 11 en 12 september wordt on der het motto Goed nieuws voor iedereen een groot scheepse manifestatie gehouden op het Diek huusplein. Deze manifestatie wordt geor ganiseerd door de evangelisatie-werkgroep Er is Hoop. Medewerking hieraan wordt verleend door John Maasbach jr. en een groep van zestig jongeren. Deze groep biedt op 11 september vanaf 18.30 tot 21.00 uur en op 12 sep tember van 10.30 tot 16.30 uur een gevarieerd programma voor elk wat wils op het gebied van mime, dans, drama, zang en poppenkast. Tijdens de optredens is er een informatiemarkt op het Diek huusplein, waarbij diverse or ganisaties betrokken zijn. Me dewerking hieraan wordt ver leend door ander meer: Er is Hoop, Stichting De Goede Her der, Tear Fund, Timotheüs, In de Ruimte, Stichting Zending Oost Europa, Mercy Ships JMEO, Internationale Bijbel Bond, Stichting Friedenstim- me, Full Gospel Business Man Fellowship International en Operatie Mobilisatie. De manifestatie wordt om 16.00 uur afgesloten met een Sing In voor alle mede- werk(st)ers en belangstellen den. De dag wordt besloten met een concert van de groep van John Maasbach jr. in de zaal van de Exodus kerk te Sommelsdijk. De aanvang is 19.30 uur. De toe gang is gratis. OUDE-TONGE - Op 10 en 15 september kan men zich laten inschrijven voor deelname aan de Avondvierdaagse die van 22 tot en met 25 september wordt gehouden in Oude-Tonge. De vierdaagse kan worden ge lopen over de afstanden twee- eneenhalf, zes of twaalf kilo meter. De routes zijn wat lan ger dan in voorgaande jaren omdat ze zijn vernieuwd. De wandeltochten starten vanuit de d'Ouwe School waar men zich ook kan laten inschrijven. MAASTRICHT - De faculteit geneeskunde van de Rijksuni versiteit Limburg kent woens dag de duizendste bul toe aan B.J.E. de Veen (26). Hij startte zijn studie in 1986 en gaat de komende drie maanden in een streekhospitaal in Kenia een assistentschap chrirurgie ver vullen. Daarna wil hij naar de huisartsenopleiding. MIDDELHARNIS - De groeps commandant van de Rijkspoli tie Goeree-Overflakkee maakt bekend dat onbekenden mis bruik maken van de naam Hui brechtse. Verschillende mensen uit de detailhandel en horeca werden via de telefoon grof en onbe- j schoft bejegend door iemand I die zei te spreken namens de firma Huibrechtse. Het betrof meestal levering of reparatie van wasapparatuur waarvan zowel bij de firma Huibrechtse als bij degene die werd opge beld niets bekend was. De poli tie verzoekt mensen die weten wie dergelijke 'grappen' uit haalt contact op te nemen. Het telefoonnummer is 01870- 82444. MIDDELHARNIS - Voor de 28 leden tellende familie Van der Velden uit Den Hoorn was het afgelo pen zaterdag een extra feestelijke dag. Toen zij in verband met het 45-jarig huwelijk van de heer en mevrouw Van der Velden per touringcar met 28 familieleden naar het Rien Poortvlietmuseum te Middelharnis kwamen, bleek kleindochter Nanja van Staalduinen de 25.000e bezoeker van het museum te zijn. Zij werd in de bloemen gezet en kreeg het boek Langs het tuinpad van mijn vader van Rien Poortvliet. Ook het jubilerend echtpaar Van der Velden werd verrast met bloemen, een koekjestrommel en een stropdas van de gemeente. Het Rien Poortvlietmuseum werd in april van dit jaar geopend. Sindsdien was het bezoekersaantal boven verwachting, vooral in de bouwvakva kantie werd het museum met 8.000 belangstellenden massaal bezocht. Naar verwachting komt het totale bezoekersaantal dit jaar op 30.000 d 40.000 bezoekers. HERKINGEN - Zaterdag 12 september wordt de tra ditionele show van Engelse old-timers en klassie kers gehouden in theetuin De Bongerd in Herkin gen. Vorig jaar bezochten velen deze Engelse dag en ook dit jaar weer worden er veel belang stellenden verwacht. De show wordt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. Op het terrein van de theetuin staan vele 'oudjes' van Engelse afkomst zoals MG, Triumph, Morris, Rover. Ook uit Enge land zelf is een aantal zeldza me auto's overgekomen. Er zijn ook diverse auto's te koop en er is een kraam met onderdelen voor de klassiekers. Alles is op z'n Engels, Engels bier, klassieke kleding, oude motoren en een zaldzame trak- tor. Men kan een echte Plough- mans lunch gebruiken. Voor de kinderen zijn er diverse spelle tjes en er is opvang in de tent. Als service kan men zich laten rijden naar de nieuwe studio van Radio Flakkee. Natuurlijk met Engelse old-timers die elk half uur deze ritten verzorgen. Een Engelse jury maakt aan het eind van deze dag bekend welke auto het 'concours d'ele- gance' gewonnen heeft. Deze old-timerdag was in eer ste instantie georganiseerd voor 5 september, maar kon door het slechte weer toen geen doorgang vinden. MIDDELHARNIS - 'Filosofie gaat vanouds over ge luk, over concentreren, over efficiënt handelen, over ieders dagelijks leven', zegt de School voor Filosofie. De lessen van deze school zijn gebaseerd op diverse oosterse en westerse tradities. Binnenkort begint een Introductiecursus van twaalf wekelijkse lessen in Middelharnis. De School voor Filosofie ci teert filosofen, oude geschrif ten en kunstenaars als Mozart en Shakespeare. Cursisten krijgen als 'huiswerk' om deze wijze woorden dagelijks te toetsen aan de praktijk. De er varingen die zij hiermee op doen, worden in de les uitge wisseld. 'Zo komt filosofie echt tot leven', aldus de docenten van de school. Ander vast on derdeel van de les is een concentratie-oefening. Die heeft tot doel om mensen op een ontspannen manier alerter te maken. Alle medewerkers van de school verlenen hun diensten pro deo. De School voor filosofie organiseert les sen in Amsterdam. Breda. Den Haag, Deventer. Groningen. Middelharnis en Utrecht. Aan vang van de cursus in Middel harnis is maandagavond 21 september. Voorstraat 47, Mid delharnis. De lesavond duurt van 20.00-22.30 uur. Nadere in formatie via telefoonnummer 01862-1566 (bij voorkeur tussen 17.00-20.00 uur). Via dit num mer is ook een informatiefol der aan te vragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 11