Zwemvierdaagse in Dol-Fijn Teken- en schilde Perspectief weer Teken- en schilderclub Perspectief weer van start 'Afgelopen vijf jaar is Corneliastichting uitgegroeid tot volwaardig verpleeghuis' Viering eerste lustrum aan de Emil Sandströmweg begin oktober Wind Stamkaarten nu ook op postagent schappen Vergadering commissie financiën Ruim kwart miljoen boete voor 15 vissers In UW-gebouw Zienkzee 4 1 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 NR 25218 3 De Corneliastichting viert het eerste lustrum. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Het is ruim een eeuw geleden dat de rijke katholieke dame Corne lia de Wit, door het schenken van het pand de mossele aan de katholieke paro chie, de allereerste aanzet gaf voor een zorginstelling die uitgroeide tot het hui dige verpleeghuis Corneliastichting. Het is vijf jaar geleden dat het verpleeg huis vanuit het monumentale pand aan het Zierikzeese Havenpark verhuisde naar een nieuw gebouw aan de Emil Sandströmweg, naast het ziekenhuis. In die laatste periode is er volgens directeur A. Schouw veel veranderd. „Sinds we hier zitten is de Corneliastichting uitgegroeid tot een volwaardig verpleeghuis. Er is heel veel tot stand gekomen in samenspel tussen medewerkers, bewoners en fa milie en dat willen we vieren". Niet onwelwillend heeft de commissie ruimtelijke orde ning en industrie van de ge meente Zierikzee gereageerd op plannen voor de plaatsing van windturbines in de directe omgeving van Zierikzee. In hoogte zouden de te plaatsen windturbines gaan variëren van 10 tot 40 meter. Nog niet zo lang geleden was hét argu ment tegen de plaatsing van windmolens nog 'horizonver- vuiling'. Dat argument lijkt terrein te hebben verloren. Binnen de Zierikzeese com missie werd er in ieder geval geen halszaak van gemaakt. ,,Je kijkt er gewoon langs heen", was het commentaar van PvdA-zijde. Of eenieder die mening deelt is nog maar de vraag en of het silhouet van Zierikzee Monumentenstad er met de komst van windmolens op vooruit gaat is een vraag die een aantal mensen zeker bezig zal gaan houden. Belang rijkste conclusie, gehoord de reacties vanuit de commissie, moet echter zijn dat werken aan een beter milieu een steeds breder draagvlak krijgt en dat spoort ook met de conclusie die de provincie trekt in haar milieuverslag over 1991. Wie een jaar of tien geleden als boer een windmolen bij het be drijf plaatste om, in ieder ge val voor een deel, in de eigen stroomvoorziening te voor zien, werd dan wel niet uitge lachen maar wel een beetje argwanend bekeken. Nu is het heel gewoon en wordt het zelfs van overheidswege aangemoe digd. Tot vreugde van de een, en tot spijt van de ander. Maar je kunt het nu eenmaal niet ie dereen naar de zin maken P.K. ZIERIKZEE - Sinds 1 septem ber zijn niet alleen op de post kantoren, maar ook op alle postagentschappen stamkaar ten verkrijgbaar. Stamkaarten gelden als legitimatie voor abonnementshouders in het stad- en streekvervoer. Nu de stamkaarten ook ver krijgbaar zijn op postagent schappen en niet meer alleen op postkantoren, wordt het voor de reiziger gemakkelijker om een stamkaart te bemachti gen. Abonnementen werden al tijd al op postagentschappen verkocht, maar de gratis stam kaart werd er niet verstrekt. De uitbreiding van de service aan het publiek is ingegeven door de vermindering van het aantal postkantoren. Nu ook de 1200 postagentschappen stamkaarten verstrekken is de service aan het publiek vol doende gegarandeerd. Iedere belangstellende kan in die periode in het zwembad te recht om in totaal vijfhonderd meter (dertig baantjes) te zwemmen. Van kinderen jon ger dan tien jaar wordt de helft van die afstand verwacht. Om te mogen deelnemen moeten zij wel minimaal het zwemdiplo ma-A hebben. Tijdens het zwemmen mogen de deelne mers wel uitrusten, maar daar bij het water niet verlaten. Daarom vindt in de eerste twee weken van oktober in het ver pleeghuis een aantal feestelijk heden plaats waarbij de bewo ners extra worden verwend met lekkere hapjes en ontspan ningsactiviteiten en het perso neel voor het eerst in de ge schiedenis een bedrijfsuitstap- je gaat maken. „We hebben vijf jaar gespaard om het eerste lustrum in het nieuwe gebouw te kunnen vieren". Aan de muur in de kamer van de directeur hangt een foto van het grote, monumentale ge bouw waarin de Corneliastich ting 110 jaar lang was geves tigd. Ruim een eeuw geleden was het woord verpleeghuis nog lang niet bekend. Toen de katholieke parochie in Zierik zee het gebouw ten géschenke kreeg van Cornelia de Wit, haalde men de zusters Francis- Belangstellenden dienen zich voor 17 september te laten in schrijven voor deelname aan de zwemvierdaagse. De formu lieren daarvoor zijn verkrijg baar aan de kassa van het zwembad. Op de eerste dag van het evenement krijgt men dan een deelnemerskaart uitge reikt waarop in totaal vier stempels moeten komen die ge tuigen van het zwemmen van de voorgeschreven afstand. canessen uit Aerdenhout naar Zierikzee om in het gebouw 'iets' te gaan doen op het ge bied van de verzorging van zie ken en bejaarden. Alsnel kwam daar ook onderwijs bij, een tak van barmhartigheid waaruit de huidige katholieke basisschool Willibrordus- school is voortgekomen. De zorg voor zieken en bejaar den evalueerde tot een zieken huis/bejaardenhuis en later, toen de ziekenhuisactiviteiten werden afgestoten ten gunste van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, tot een verpleeg huis/bejaardenhuis. Toen het verzorgingshuis De Wieken werd gebouwd werden ook de bejaardenhuisjes in het com plex afgestoten en bleef alleen de functie verpleeghuis over. Een instelling waar mensen worden opgenomen die langdu- Op basis daarvan ontvangt men een herinneringsmedaille en een herinnerings vaantje. Aan het evenement is ook een sponsoractie voor kinderen verbonden. Men kan van maan dag tot en met donderdag dage lijks tussen 15.30 en 21.30 uur in het zwembad terecht. Het laatste uur daarvan, tus sen 20.30 en 21.30 uur, kunnen alleen volwassenen hun baan tjes zwemmen. De laatste dag, vrijdag, wordt omschreven als een inhaaldag. Dan kunnen de deelnemers tussen 15.30 en 18.00 uur in het zwembad te recht. rig ziek zijn en niet in het zie kenhuis thuis horen of thuis verpleegd kunnen worden. Een indicatiecommissie bestaande uit een arts, verpleegkundige en maatschappelijk werkster bepaalt wie in aanmerking komt voor opname in het ver pleeghuis.- In de tachtiger jaren, toen de Corneliastichting nog aan het Havenpark was gevestigd, be paalde die indicatiecommissie nog uitsluitend wie in aanmer king kwam voor opname in een bejaardenoord. Maar er is veel veranderd. Het verpleeghuis dat toen nog 64 bedden telde, kreeg (in 1979) toestemming voor nieuwbouw waarbij de capaciteit zou worden uitge breid tot 120 bedden. Met die uitbreiding en verhuizing werd ook de basiszorg breder. In plaats van de wekelijkse be zoeken van de internisten wer den twee verpleeghuisartsen in dienst genomen ten behoeve van de medische zorg van de bewoners. In het nieuwe ge bouw kwam een goed ingerich te en bemande fysiotherapie- afdeling en er was een logope diste en ergopediste actief. Er kwam een familieraad be staande uit bewoners en fami- lieledeil, die wordt betrokken bij het beleid en een klachten commissie waar bewoners en familie hun bezwaren kwijt kunnen. „We proberen op die manier het contact tussen di rectie en bewoners zo open mo gelijk te houden". Kenmer kend voor de afgelopen vijf Het betreft teken- en schilder cursussen van half september tot Pasen volgend jaar. Deze teken- en schilderclub zijn zo wel voor mensen die met teke nen en schilderen willen begin nen, als voor de wat meer ge vorderde amateur-tekenaar en schilder. Op de avonden wordt geoefend met diverse technie ken en materialen onder lei ding van grafisch ont werper en schilder Kees van de Wetering uit Zierikzee. Naast het vrij tekenen en schil deren, wordt veel aandacht be steed aan basistechnieken zo als: schetsen, perspectiefteke nen, portrettckcncn, aquarel leren en schilderen met olie verf. In september wordt ook jaar was ook de automatise ring van de bedrijfsadmini stratie, de patiëntenadmi nistratie, de personeelsadmi nistratie en het onder houdsplan van de technische dienst. „Al die gegevens zijn via de computer snel en over zichtelijk beschikbaar", aldus de heer Schouw. Door al deze ontwikkelingen is hij er van overtuigd dat de Cor neliastichting een verpleeg huis is dat zich heel goed kan meten met andere verpleeghui zen in Nederland. „Vroeger lag de nadruk bij het werken in een verpleeghuis op de sfeer van liefdadigheid. Natuurlijk zorgen we nog steeds met inzet voor de bewoners. Maar daar naast wordt gewerkt vanuit een heel bedrijfsmatige, zake lijke aanpak. Er vindt een voortdurende afweging plaats om zo efficiënt mogelijk met de beschikbare financiële mid delen om te gaan. Zo regelen we het schoonmaken van het gebouw in eigen beheer omdat dat goedkoper blijkt te zijn dan het inschakelen van een schoonmaakbedrijf". Dat heeft alles te maken met het feit dat de rijksoverheid steeds meer bezuinigt op in stellingen voor gezondheids zorg. „De winst die we door de ze manier van werken maken zetten we om in extra zorg voor de bewoners", aldus de heer Schouw. Een andere ontwikke ling die kenmerkend is voor de afgelopen vijf jaar., is het ge volg van de toenemende ver grijzing van de bevolking. „Het aantal ouderen dat lang durig verpleegd moet worden neemt steeds toe". Om dat op te vangen gaan de instellingen op Schouwen-Dui- veland die zich bezig houden met ouderenzorg, gezinszorg, wijkverpleging, ziekenhuis, bejaardenoorden en verpleeg huis steeds meer samenwer ken. „Het streven is om niet meer als allemaal aparte ei- op de zaterdagmorgen buiten getekend (landschap/perspec tief), als het weer het toelaat. Gedurende het hele seizoen wordt gewerkt met de volgen de materialen: grafietstift, contekrijt, pastelkrijt, water verf en olieverf. Krantepapier, aquarelpapier, schilderskarton en schilderslinnen. Het einde van het seizoen wordt afgeslo ten met een expositie van het gemaakte werk door de leden. De teken- en schildcrslesscn worden gegeven in het UVV- gebouw te Zierikzee. Er is nog plaats voor enkele en thousiaste amateurtekenaars en -schilders. Voor aanmelding en/of informatie over schilder- landjes met bejaarden te wer ken, maar als één blok. Daar bij wordt in samenspraak be paald op welke manier een oudere het beste kan worden geholpen. Ook wordt gebruik gemaakt van eikaars kennis en voorzieningen. Zo zijn onze fy siotherapeuten ook werkzaam in het ziekenhuis en maken wij als verpleeghuis gebruik van het laboratorium en de apo theek van het ziekenhuis". Een vergevorderde vorm van sa menwerking tussen de zorgin stellingen op Schouwen- Duiveland is volgens de heer Schouw te zien in het woon zorgcentrum Brouwershaven. „Om de zorgverlening ook in de toekomst op een goed peil te houden moet veel worden geïn vesteerd in de samenwerking met andere zorginstellingen", aldus de heer Schouw. Hij ver wacht dat over een aantal jaren ouderen die in een verzorgings huis (bejaardenhuis) verblij ven en verpleeghulp nodig heb ben, dat via het verpleeghuis in hun eigen omgeving krijgen. Dan wordt in gezamenlijk overleg door het verpleeghuis en het verzorgingshuis een zorgplan opgesteld. De fysio therapeut, ergotherapeut, lo gopedist en artsen van het ver pleeghuis zijn dan beschikbaar voor het geven van die hulp. El ders in Zeeland zijn dergelijke substitutieprojecten al gereali-. seerd. Dan zie je om een ver pleeghuis een groep verzor gingshuizen die daarmee sa menwerken". Op het moment dat de viering van het eerste lustrum van de Corneliastichting voor de deur staat, wordt in de tuin naast het verpleeghuis druk gewerkt door graafmachines die het gat graven waarin de funderingen komen van de nieuwe afdeling voor dertig psychogeriatrische patiënten. Daarmee begint het tweede lustrum met een uit breiding van de totale capaci teit van de Corneliastichting tot 150 bedden, plus acht bed den voor dagbehandeling. NIEUWERKERK - Donderdag 10 september vergadert de commissie financiën van de ge meente Duiveland. De verga dering begint om 16.30 uur en wordt gehouden in het ge meentehuis. Op de agenda van de vergade ring onder meer de begroting voor 1992 van de Stichting Be geleidingscentrum Gerefor meerd Schoolonderwijs. Ook aan de orde komt de rekening 1991 en de begroting 1993 van de Stichting Gemeenschappe lijke Bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland en de be groting voor 1993 van de indi catiecommissie bejaardenoor den en verpleeghuizen Schou- wen;Dui veland ROTTERDAM - Topambtena ren van de Amerikaanse stad Baltimore bezoeken dit week einde in Rotterdam een groot aantal projecten op het gebied van sociale vernieuwing. Het projectbureau sociale vernieu wing van de gemeente Rotter dam heeft dat maandag be kendgemaakt. MAASTRICHT - De faculteit geneeskunde van de Rijksuni versiteit Limburg kent woens dag de duizendste bul toe aan B. J. E. de Veen (26). Hij startte zijn studie in 1986 en gaat de komende drie maanden in een streekhospitaal in Kenia een assistentschap chrirurgie ver vullen. Daarna wil hij naar de huisartsenopleiding. club Perspectief kan men con tact opnemen met Kees van de Wetering, telefoon 01110-14358 (na 5 september). Workshop airbrushtechniek Een andere activiteit van Per spectief is de workshop airbrush-techniek. In samen werking met creatief centrum Passe Partout in Zierikzee. worden diverse workshops ge organiseerd voor diegenen die wat meer willen weten over airbrush-techniek. Tijdens de ze workshops kan men oefenen met diverse airbrush-materia- len en verschil lende retou- chcerspuiten. Tbvens wordt er informatie gegeven over airbrush-materialen en tech nieken. Er is een workshop voor beginners en voor gevor derden. Verwachting t/m zaterdag 12 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht zuid 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 sept. Zon op 07.04, onder 20.08 Maan op 18.48, onder 04.16 10 sept.Zon op 07.06, onder 20.05 Maan op 19.05, onder 05.24 Volle Maan: 12 september (04.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen mogen we op flink wat zon rekenen en ook de temperatuur gaat omhoog. In het zuiden van het land kan het kwik vrij dagmiddag dicht in de buurt van de 25 graden komen. Morgen ziet het weer er ook goed uit. Vannacht zijn er opklaringen, mogelijk ontstaat er een mistbank en de minimumtempe ratuur wordt omstreeks 10 graden. Overdag komen flinke perioden met zon voor, maar in het noorden van het land wordt de zon soms afge schermd door enkele wolkenvelden. De middagtemperatuur wordt in het Waddengebied 17 graden, maar in het zuiden dicht in de buurt van de 20. De zuidwestenwind is zwak tot matig, in het Waddengebied overdag mogelijk krachtig. Donderdag is het volop zonnig met maxima tussen 20 en 24 graden. ZWOLLE - Politierechter mr. J.A.O.M. van Aerde in Zwolle heeft maandag 16 vissers uit Urk veroordeeld tot boetes met een totaal bedrag van 236.500 gulden. De vissers had den hoeveelheden gevangen schol en tong niet opgegeven. Officier van justitie mr. I.H.B. van Zevenbergen-Joele had voor in totaal 665.750 gulden aan boetes geëist plus onttrek king van wederrechtelijk ge noten voordeel geëist. De dagvaardingen waren geba seerd op het (fraude-)artikel 225 van het Wetboek van Straf recht. Voorheen werden de ver zwegen hoeveelheden vis altijd als overtreding ten laste ge legd. De officier telkens 40.000 gulden voor de vervalsingen en ontneming van het genoten voordeel. De meeste zaken van maandag kwamen voort uit een onderzoek dat Justitie in oktober 1990 in Urk hield naar de administratieve verwerking van de gevangen hoeveelheden vis. Naar aanleiding hiervan werd een flink aantal proces sen-verbaal tegen vissers en vishandelaren opgemaakt. ZIERIKZEESCHEif! NIEUWSBODE li Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaanèluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 47,50 Bij autom. afschr. 1 45.00 Per jaar f 179.00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW NIEUWERKERK - Van maandag 21 tot en met vrij dag 25 september wordt in zwembad Dol-Fijn te Nieuwerkerk voor de vijftiende keer een zwemvier daagse gehouden. ZIERIKZEE - Dinsdagavond 15 september en don derdagavond 17 september start schilderclub Per spectief weer met een nieuw creatief seizoen in het UVV-gebouw te Zierikzee. In Dol-Fijn wordt voor de vijftiende keer een zwemvierdaagse gehouden. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3