ïïee&. Elke winkeldief naar justitie Recordoplage kinderboeken weekgeschenk voor 1992 Nota windturbines bijval van commissie Twee soldaten willen terug, drie 'twijfelen' Geen vergunning voor brodenproject Cargo Het raadsel van de regenboog CPNB publiceert Top 100 van best verkochte boeken Ghanese drugsbende weinig professio neel Sponsoring geen oplossing voor financiering natuurbeleid Milieudienst onderzoekt stappen Elf Atochem ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aan die mogelijkheid via het niet verlenen van vrijstelling of via het niet meewerken aan een bestemmingsplanwijziging zitten ook beperkingen vond Geleijnse. „Zeggen we als raad nu ja hiertegen, dan wordt het straks moeilijk om nee te zeg gen". Iets waarmee burgemees ter Asselbergs het duidelijk niet eens was. J. J. Geleijnse (VVD): Ver baasd over het feit dat Haven de Val niet is opgenomen in de tekening met plaatsingsmoge lijkheden voor windturbines. n Kwestie van vergeten? Het PvdA-commissielid M. R. de Jong-van Loo bleek op voor hand niet bang voor die veertig meter hoge turbines te zijn. Wil een agrariër voor zijn energie voorziening zo'n turbine plaat sen dan moet die daarvoor de mogelijkheid krijgen, want vond ze als je van mening bent dat deze vorm van energievoor ziening goed voor het milieu is, dan moet je niet achteraf op je schreden terugkeren. „Waar het kan moet je het doen" al dus De Jong-van Loo. Langskijken De vrees dat zo'n draaiend stukje energievriendelijk tech nisch vernuft de horizon zal vervuilen had De Jong-van Loo evenmin want „je kijkt er ge woon langs heen" was haar er varing. In soortgelijke bewoor dingen sprak ook burgemees ter Asselbergs. Zijns inziens vallen die apart staande turbi nes „in 't niet". Windaanbod Hoe gedetailleerd de notitie ook was, er ontbrak volgens H. de Ligt van Zeeuwind toch wel iets essentieels in het plan: na melijk het windaanbod. Bij Zierikzee is dat dusdanig dat het voor Zeeuwind interessant is om hier windturbines te plaatsen. Zijn stichting koestert dan ook plannen om hier in de toekomst wat van die turbines neer te zetten. Eerst moet de zaak echter planolo gisch worden rondgebreid (de notitie moet eerst door de raad worden vastgesteld waarna het ter visie wordt gelegd en men sen hun bezwaren hiertegen kunnen inbrengen). Is dat een maal gebeurd dan wil het colle ge best eens met de stichting Zeeuwind (waarvan de ge meente ook lid is) rond de tafel gaan zitten. Werkgroep Winkeldiefstal: DEN HAAG - Elke betrapte winkeldief moet' snel met politie en justitie in aanraking wor den gebracht. Het aantal winkeldiefstallen en de inspanningen van het bedrijfsleven maken het noodzakelijk dat politie en justitie méér verantwoordelijkheid tonen. Dat concludeert de werkgroep Winkeldiefstal, die in opdracht van de vergadering van procureurs-generaal voorstellen heeft gedaan voor een nieuw lande lijk beleid voor de aanpak van winkeldiefstal len. De werkgroep die onder lei ding stond van mr. W. Sorg- drager, procureur-generaal bij het gerechtshof in Arn hem, heeft afhankelijk van de ernst van de diefstal en het type dader een gediffe rentieerde wijze van afdoe ning van de zaken voorge steld. Die zou volgens de procureurs-generaal moeten variëren van een berisping of een HALT-afdoening (al ternatieve straf) bij bijvoor beeld jeugdigen die voor het eerst worden betrapt (first- offenders) tot inschakeling van de rechter bij gebruik van geweld. Naar aanlei ding van de rapportage van de werkgroep zal de verga dering van procureurs generaal richtlijnen vast stellen waarin de voorstel len worden uitgewerkt en de hoogten van de transac tiebedragen worden opge nomen. De vergadering zal daarbij rekening houden met de afhandeling door de Tweede Kamer van het wetsvoorstel om politie transacties voor dit type misdrijven mogelijk te ma ken. Uit een eerder onder zoek naar de omvang van winkeldiefstallen bleek dat in één jaar 48 procent van de detailhandelaren slachtof fer is geweest van diefstal van koopwaar. De winkeldiefstallen ble ken met ruim twee miljoen delicten 80 procent van het totaal gepleegde misdrijven in en rond winkels uit te maken. De totale schade voor de detailhandel be droeg volgens het onder zoek in de betrokken perio de 570 miljoen gulden. DEN HAAG - De gemeente Den Haag moet stappen onderne men tegen de biljartclub Mid denoord in die stad nu deze club een aids-patient de toe gang weigert. Dit stelt de Haagse PvdA- gemeenteraadsfractie in schrif telijke vragen over de kwestie. DEN HAAG - In het tweede kwartaal van 1992 is de omzet in de industrie ten opzichte van hetzelfde kwarthal van 1991 met minder dan 0,5 procent gestegen. Gelet op een prijsstijging van circa 0,5 pro cent volgt hieruit een vrijwel gelijk gebleven omVang. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 september 02.55 152 09.00 -112 15.15 143 21.15 - 142 10 september 03.40 163 09.45 - 114 15.50 154 22.00 -145 ROOMPOT BUITEN 9 september 01.30 148 07.40 -105 13.55 141 19.55 -138 10 september 02.15 162 08.15 - 109 14.30 •154 20.35 -143 BRUINISSE 9 september 01.50 144 07.55 -113 14.15 136 20.25 -142 10 september 03.05 161 09.00 -120 15.20 152 21.15 -150 WEMELDINGE 9 september 02.55 159 09.00 -117 15.15 150 21.15 - 147 10 september 03.50 171 09.40 -119 16.05 161 22.00 -151 AMSTERDAM - Het kinderboekenweekgeschenk „Het raadsel van de Regenboog", geschreven door Jacques Vriens, verschijnt dit jaar in een recordopla ge van 234.000 exemplaren. Dat is meer dan de Stich ting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) drie jaar geleden bij de herintroduktie van het geschenk in gedachten had. Henk Kraima, directeur van de CPNB, maakte dit maandag bekend tijdens een bijeen komst over de komende Kin derboekenweek, die van 7 tot en met 17 oktober wordt gehou den. De omzet van kinderboe ken lag in het seizoen 91/92 on geveer op hetzelfde niveau als het seizoen daarvoor: er wer den 3 miljoen boeken verkocht met een totale omzet van 40 miljoen gulden. Ontdekkingstocht De 38ste editie van de Kinder boekenweek heeft dit jaar als thema „Land in Ziiicht!", geïnspireerd op de ontdek kingstocht van Columbus in 1492. Tijdens de Kinderboe kenweek zal volgens Kraima weer flink worden uitgepakt. „Niet spectaculairder, niet meer geldverslindend", zo zei hij maandag. Want, „we kiezen nu voor verdieping van de kwa liteit". In zijn toespraak ging Kraima is op het onlangs ver schenen Sociaal en Cultureel Rapport van het Sociaal Cultu reel Planbureau, waaruit blijkt dat het lezen van boeken toeneemt. Nadere bestudering leert echter dat het lezen bij jongeren afneemt, aldus het Planbureau. Kraima zette vraagtekens bij de door het Planbureau gehanterde onder zoeksmethode, onder meer om dat het onderzoek zich richt op het leesgedrag in één week in september. Schrijver Jacques Vriens is onderwijzer en schrijft sinds 1976 kinderboe ken. Hij heeft tot nu toe zo'n twintig kinder- en jeugdboe ken geschreven, die geregeld in de prijzen vielen. Zo werd Vriens' boek „Tommie en Lotje lopen weg" in 1988 door de Ne derlandse Kinderjury gekozen tot het beste boek van het jaar. Ook kreeg hij in 1978 en in 1991 de Zilveren griffel voor „Zon dagmorgen" en „Tinus-in-de- war". Literair Toen de CPNB hem de op dracht verleende voor het schrijven van het kinderboe- kenweekgschenk, was Vriens' eerste reactie: „Ójé, dan moet ik dus een echt literair boek schrijven." Hij vertelde dit maandag. Daarna besloot hij maar „gewoon te doen" en een spannend, aardig, leuk en toe gankelijk verhaal te schrij ven". Springtij 14 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - De Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) heeft voor het eerst in de ge schiedenis een lijst gepubli ceerd van de honderd best ver kochte boeken van het afgelo pen jaar. Deze Top Honderd is samengesteld op basis van ver koopcijfers tussen 1 januari 1991 en 1 juli 1992. De CPNB presenteerde de Top Honderd in Amsterdam. De lijst is bedoeld als stembil jet voor het publiek, dat aan de hand van de Tbp 100 het favo riete boek van het afgelopen jaar kan kiezen. De lijst is on derverdeeld in tien verschillen de genres, variërend van litera tuur, ontspannende verhalen en bundels tot natuur-, en kook boeken. Het boek dat de mees te stemmen oplevert wordt door de CPNB beloond met de Publieksprijs voor het Neder landse Boek. AMSTERDAM - De Ghanese drugsbende die in maart in Amsterdam werd opgerold, ging weinig professioneel te werk. Dat bleek op de eerste dag van het proces tegen de bende, waarop de rechtbank in Amsterdam de feiten met acht verdachten besprak. Organisa toren van de drugstransporten stuurden veelal onervaren koe riers de wereld in en ondanks ettelijke arrestaties in de loop van 1991 werden de smokkel- praktijken gewoon voortgezet. Onder de acht verdachten die maandag terechtstonden, be vond zich de 37-jarige Y. D. Sa men met een vooralsnog voor tvluchtige man regelde D., ooit onderwijzer in Ghana, vanuit zijn woning in de Amsterdam- se Bijlmer transporten van co caïne en heroïne. Koeriers wer den veelal in zijn flat ontvan gen, waarna de drugs aan het lichaam werden gehecht of in de vorm van vijf grams bolle tjes werden ingeslikt. Trans porten werden op touw gezet naar de Verenigde Staten, Ca nada, Zwitserland, Italië, En geland en Frankrijk. Van 26 gewonde soldaten DEN HAAG - Van de 26 gewonde Bosnische soldaten die in het Tijdelijk Opvangcentrum in Roermond verblijven, hebben er twee te kennen gegeven per se terug te willen. Drie anderen hebben het ministerie van justitie laten weten eerst de situatie in Kroatië „te willen bekijken" voordat zij een beslissing ne men. Dat heeft een woordvoerder van Justitie be kendgemaakt. In de gesprekken in het week einde met de soldaten heeft het ministerie toegezegd de solda ten „niets in de weg te zullen leggen" als zij terugwillen. „Zij kunnen deze week terug met de bus of volgende week met de trein", aldus de woord voerder. Ook de daarvoor be nodigde papieren zullen in or de worden gebracht. Een maandag naar 2Jjagreb vertrok ken ambtenaar van Justitie zal daartoe contact opnemen met de Kroatische autoriteiten. In die gesprekken zal de mede werker van het ministerie ook kijken wat er waar is van de beweringen van de soldaten in Roermond dat zij in het op vangkamp onder druk zijn ge zet om naar Nederland te ver trekken. „Die mannen zeggen dat ze gechanteerd zijn en daar om voor een verblijf in Neder land te hebben gekozen", aldus de zegsman van Justitie. De ambtenaar die naar Zagreb is vertrokken, heeft als eerste doel het vertrek te regelen van de resterende groep van Bos- niërs die geweigerd hebben verder in het leger te dienen. Het gaat om een groep varf zo'n 325 mannen die toestemming hebben gekregen vrouwen en kinderen mee te nemen. „Zij vertrekken woensdag en wor den dan donderdag in Neder land verwacht", aldus de woordvoerder van Justitie. Het eerste gedeelte van de groep, 79 man, kwam vorige week aan in het opvangcentrum in Zeewol- de. Project in strijd met Wet verontreiniging zeewater DEN HAAG - De Afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State heeft maandag het verzoek van de Stichting Cargo afgewezen voor het verkrij gen van een voorlopige vergunning voor het storten van een met 20.000 broden gevulde hoogspan ningsmast in de Noordzee. De Stichting vroeg die vergun ning aan vooruitlopend op de uitspraak in een bodemproce dure. Het ministerie van ver keer en waterstaat weigert Cargo namelijk een vergun ning te verlenen omdat het pro ject in strijd is met de Wet ver ontreiniging zeewater. Het beleid van het ministerie is geen ontheffing te verlenen voor lozing van afvalstoffen, verontreinigende of schadelij ke stoffen geven, als er alterna tieven zijn. De Raad vindt dat aanvaardbaar, gezien de inter nationale verdragen ter be scherming van de zee en het sindsdien gevoerde strenge Noordzeebeleid. De Raad er kent dat er objectief gezien al ternatieven zijn, maar dat die in de beleving van de Stichting Cargo, ontbreken. De Raad vindt echter net als het minis terie dat Cargo voor een min der milieuschadelijke schen king aan de zee had kunnen kiezen. Het in zee brengen van 20.000 broden betekent een for se aanslag op het zeewater, die niet door de belangen van Car go wordt gerechtvaardigd, al dus de uitspraak van de RvS. ZOETERMEER - Het aantal uitkeringen wegens arbeidson geschiktheid is in het tweede kwartaal van dit jaar toegeno men tot 910.400 tegen 907.000 aan het einde van het eerste kwartaal. ZOELEN - Sponsoring biedt op korte termijn geen oplos sing voor de financiering van natuur- en landschapsbeleid. Aan de 1.900 miljoen gulden die de komende tien jaar nodig is voor financiering van het Natuurbeleidsplan, zal spon soring slechts een bescheiden bijdrage leveren. Dat zei staatsecretaris Gabor van natuurbeheer bij de aan koop van het unieke landgoed Soelen (157 hectare) in Zoelen (gemeente Buren). Toch aan vaardde de staatsecretaris dankbaar het voorstel van bur gemeester L. Hommes van Bu ren om het aangekochte land goed te sponsoren. De sponso ring door Buren bestaat uit het wegwerken van achterstallig onderhoud en helpen bij het re creatief medegebruik van het landgoed. Landgoed Soelen is aangekocht door het Bureau Beheer Landbouwgronden en zal worden beheerd door Staatsbosbeheer. Landbouw gronden koopt jaarlijks 4.000 hectare grond aan. Eigendom en beheer worden vaak overge dragen aan Staatsbosbeheer. Beide instanties moeten in de toekomst verzelfstandigen. Met de aankoop van Soelen is een bedrag van 4,5 miljoen gul den gemoeid. Het landgoed ligt vrijwel geheel op de oeverwal- len van de Linge. Het bestaat uit een kasteel, bos, boomgaar den en landbouwgronden. De bossen behoren qua structuur en soortensamenstelling tot de meest zeldzame en waarde volste van het land. Delen van loofbossen dateren zelfs van rond 1700. Het landgoed is ook een toevluchtsoord voor vo gels. Het kasteel kreeg in de ze ventiende eeuw zijn huidige vorm. In 1975 is het ingrijpend gerenoveerd en ingericht als appartementencomplex. Een groot gedeelte van het land goed zal in de toekomst voor het publiek worden open gesteld. ROTTERDAM - De Milieu dienst Rijnmond stelt een on derzoek in bij Elf Atochem in de Botlek na een reeks recente staakgolven in de Rijnmond. Daaruit moet blijken of straf rechtelijke en/of bestuurlijke stappen tegen het chemisch be drijf kunnen worden genomen. Een woordvoerder van de mi lieudienst heeft dat meege deeld. De milieudienst houdt Ato chem verantwoordelijk voor een aantal stankgolven. Alleen deze week al zou het bedrijf tot twee keer toe omliggende ge meenten in de uien-, knoflook-: en kattepisgeur hebben gedom peld. Het bedrijf zelf ontkent de stankbron te zijn. Volgens woordvoerder Ard de Jong kan de milieudienst „technisch" bewijzen dat Atochem de ver oorzaker is. „Het onderzoek is bedoeld onze verdenkingen ju ridisch waterdicht te maken". Dat zou volgens de woordvoer der kunnen leiden tot strafver volging. Ook houdt de milieu dienst rekening met bestuurlij ke maatregelen als een dwang som of „in het uiterste geval" sluiting van het bedrijf. Daar over zal de dienst de provincie adviseren. Het onderzoek richt zich vooral op de vraag of Ato chem de voorschriften heeft overtreden van de vergunning op grond van de Wet luchtver ontreiniging. Overigens stelde de milieudienst in juli ook al een onderzoek in tegen het be drijf na een brand in een opslagloods. Niet alleen de brand, maar vooral de nasleep leidde tot meer dan duizend stankklachten. door Mare Legendre Dinsdag 8 september Zierikzee Open avond REC .in vroegere Julianaschool aan het Janne- wekken. 19.00 tot 21.00 uur. Commissievergadering onder wijs. Stadhuis. 19.30 uur. ABVA-KABO ledenvergade ring in Huis van Nassau. Vergadering commissie onder wijs. Stadhuisd. 20.00 uur. Dreischor Meer Bewegen voor Ouderen in gymzaal. 09.00 tot 9.45 uur. Bijeenkomst NBVP afdeling Noordgouwe. Dorpshuis. 20.00 uur. Ouwerkerk Meer Bewegen voor Ouderen. Dorpshuis. 10.15 tot 11.00 uur. Woensdag 9 september Zierikzee Praatgroep voor ouders van druggebruikers. Havenplein 24. 19.30 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Serooskerke Ouderensoos begint weer. Dorpshuis. 14.30 uur. Donderdag 10 september Zierikzee Modeshow wintermode. Holty Mode, Dam 19.. Om 10.00, 14.00 en 19.00 uur. Vergadering RSG-bestuur. RSG Professor Zeeman. 16.00 uur. Commissie financiën in stad huis. 19.30 uur. Oosterland Begin bejaardensociëteit in de Oosterhof. 14.00 uur. Lingerieverkoping Stichting Adullam in consistorie kerk Oud Gereformeerde Gemeente aan Burgemeester Van der Ha- vestraat. 19.30 uur. Vrijdag 11 september Nieuwerkerk Afscheidsreceptie onderwijzer J. van Sluis. Gebouw Salem. 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 12 september Zierikzee Reünie oud-leerlingen OBS Theo Thijssen. Vanaf 14.00 uur. Optreden Ronald van Rillaer en de Ron de Rauwband. Bro- gum. 16.00 uur. Boekenmarkt. Onder de beuze van 09.00 tot 15.00 uur. Kerkwerve/ Noordgouwe/ Schuddebeurs Oud papieractie SV WIK. 09.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Perenverkoop aan de Ring in Burgh. Vanaf 09.30 uur. Brouwershaven Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Grote- of Sint Nicolaaskerk (tevens ba zar en open huis restauratie), stadhuis en molen Windlust. Openstelling van en bazar in de Sint Nicolaaskerk. 10.00 tot 16.00 uur. Zonnemaire Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwe Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk. Zondag 13 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 14 september Zierikzee Bestuursvergadering Interge meentelijke Sociale Dienst. 19.30 uur. Borstvoedingsinformatie avond. Informatie: 01110-16395. 20.00 uur. Ouwerkerk Start cursus Bijbels-He breeuws voor beginners en ge vorderden. Nederlandse Her vormde Kerk. Van 19.00 tot 20.00 uur en van 20.00 tot 21.30 uur. Dinsdag 15 september Zierikzee Appèldienst in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Brouwershaven Bejaardcnsoos. Ichtuskerk. Vanaf 14.30 uur. 1 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2