Zaterdag 12 september staat het monument weer centraal m KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Nota plaatsen windturbines krijgt bijval van commissie Natuurbescherming bezwaar tegen verblijfsrecreatie 1 I— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j Geen grote windparkenmaar alleen apart staande turbines dé bant van schouwen-duiveland! j 3s68 - 3>£k_5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25218 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In Zierikzee is onder meer het Burgerweeshuis tijdens de Open Monumentendag open voor het publiek. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Monumentje kijken; eens een kerk of een molen binnenstappen of de neus om de hoek van de zware voordeur van een patriciërswoning steken. Daarvoor wordt sinds 1986 elk jaar eer Nationale Monumentendag gehouden. Dit jaar is deze dag van de monumenten zaterdag 12 september. Een dag waarop in de gemeenten Zierikzee, Westerschouwen, Bruinisse en Brouwershaven de deuren van een aan tal monumenten uitnodigend openstaan. Hoewel het het gehele jaar mo gelijk is om „monumentje te kijken" biedt de Nationale Mo numentendag ook de gelegen heid om monumenten te be zichtigen die anders niet voor het publiek vrij toegankelijk zijn omdat ze particulier eigen dom zijn of in gebruik zijn als bedrijfsruimte. Wie op Schouwen-Duiveland van deze gelegenheid gebruik wil maken en wil profiteren van het feit dat de meeste mo numenten deze dag gratis toe gankelijk zijn moet zaterdag beslist vroeg uit de veren. Al leen al in Zierikzee wappert de geelwitte-vlag (een teken dat het monument te bezichtigen is) bij zo'n achttien verschillen de monumenten. Alleen deze dag te bezoeken zijn 's Landskamer, het onder komen van het Waterschap Schouwen-Duiveland aan het Havenpark waar deze dag de videoband Van Allen voor Al len wordt getoond; het Bakke rijmuseum Om den Broode; het onderkomen van de Inter gemeentelijke Sociale Dienst aan de Oude Haven (nummer 54), de Nobelpoort en het on derkomen van de Vrijmetse laarsloge De Ster in 't Oosten. De vrijmetselaars gebruiken dit pand al sinds 1854 voor hun bijeenkomsten. Voor het eerst dit jaar is deze dag ook het gebouw waar het kantongerecht zetelt voor het publiek toegankelijk en wel tussen 13.00 en 15.00 uur. Het pand - oorspronkelijk stonden op die plaats drie panden - werd in 1866 door het rijk ge kocht met het doel daar de Ar rondissementsrechtbank te vestigen. Die Arrondisse mentsrechtbank bleef daar tot 1923, daarna zetelt in het vroe gere woonhuis van Jan Fran cois van Vrijberghe alleen nog het kantongerecht. Zoals al jarenlang het geval is staan ook de deuren van het stadhuis in de Meelstraat uit nodigend open. Evenals in het Burgerweeshuis dat ook aan de Open Monumentendag mee doet, lopen in het stadhuis sup poosten in klederdracht rond. Dit dankzij de medewerking van streekdrachtvereniging De Arke. In de Trouwzaal van het stadhuis wordt deze dag met tussenpozen ook de film Elf Eeuwen Zierikzee vertoond met daarin een verslag van de festiviteiten uij 1949;'- De beide molens, De Hoop en Den Haas zijn deze dag even eens voor het publiek toegan kelijk, hetgeen ook geldt voor het Gravensteen, waarin het Maritiem Museum is onderge bracht. Deze dag valt in Zierik zee ook een monumenten- kerkepad te maken, doordat ook de St Willibrorduskerk, de Lutherse Kerk aan het Gat van West Noordwesten en de Nieu we Kerk hun monumenten steentje bijdragen aan deze dag. In de Nieuwe Kerk is deze keer ook een nieuwe expositie stand van de Monumenten- wacht Zeeland te zien. Met het openstellen van de Noord- en Zuidhavenpoort, het onderkomen van enkele beel dend kunstenaars is het rondje langs de Zierikzeese monu menten die meedoen aan deze dag voltooid. Speciaal voor hen die liever onder geleide een wandeling langs de monu menten maken biedt de VW de mogelijkheid voor een stadswandeling met een WV- gids. Deze stadswandelingen starten om 11.00 en 14.30 uur vanaf het VW-kantoor aan het Havenpark. De Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv vertoont deze dag als extraatje ook de bedrijfsfilm Een andere kijk. Deze film is om 11.30 en 16.00 uur in het Auditorium aan de Fonteine te zien. Deze dag wordt ook de Mu seumhaven officieel geopend. Dit gebeurt om 16.00 uur. Behalve in Zierikzee wordt ook elders in de regio aandacht aan deze zesde Monumenten dag besteed. Zo zijn in Brou wershaven het stadhuis, de kleine molen Windlust en de Grote- of Sint Nicolaaskerk voor het publiek geopend. Dat publiek kan in de kerk zien hoever de restauratie is gevor derd en ook is er een bazar ten bate van deze restauratie. In Dreischor en Noordgouwe zijn de gebouwen van de Neder landse Hervormde kerk te be zichtigen. Dat kan in Dreischor ook zondag nog. Verder bestaat in Brouwershaven de mogelijk heid voor het maken van een monumenten-fietsrou te. Duiveland Bruinisse en Duiveland dragen ook dit jaar weer hun steentje bij aan de Open Monumenten dag. In Bru wappert de geel witte monumentenvlag om aan te geven dat de Oudheidkamer en het Visserijmuseum bezocht kunnen wórden. In Duiveland kan het publiek een kijkje ne men in de Nederlandse Her vormde kerk in Nieuwerkerk en Oosterland. Verder zijn deze dag ook meestoof De Kapel (Nieuwerkerk) en de Ooster- landse korenmolen te bezichti gen. Westerschouwen Met het bezoeken van de Ne derlandse Hervormde kerk in Renesse, Burgh, Haamstede, Noord welle en Serooskerke kan de liefhebber van kerkge bouwen zeker een dag lang zoetbrengen. Maar ook Slot Haamstede en Slot Moermond in Renesse staan op de lijst van open momumenten. Iets dat ook geldt voor de Plompeto- ren, die ook op zondag te be zichtigen is, molen De Graan halm, boerderij Crayenstein (Kraijesteinweg 25) en de Hospitaalbunker. In Noord- welle kan wie wil, binnenstap pen bij de boerderij aan de Dorpsring (no. 17) en in de wo ningen aan de Dorpsring (no. 4) en aan.de Stoofweg (42- 44). In verschillende monumenten zijn deze dag bovendien dia's en fotocollages te zien en wor den rondleidingen gegeven. ZIERIKZEE - Een eerste aanzet van de kant van de gemeente Zierikzee om de plaatsing van windturbi nes binnen de gemeentegrenzen in de toekomst on der bepaalde voorwaarden mogelijk te maken. Zo mag het positieve advies van de Zierikzeese commis sie ruimtelijke ordening en industrie over de notitie plaatsingsmogelijkheden windturbines worden be schouwd. met meer dan vier turbines maar met een maximum van 10 MW krijgt het predikaat B- categorie, terwijl turbines die gezamenlijk meer dan 10 MW geven gerekend worden tot de C-categorie. Voor deze laatste categorie - de grote windpar ken - is volgens de notitie in Zierikzee geen plaats omdat daarvoor hoge turbines (tot 60 meter) nodig zijn. Eerder dit jaar boog de com missie zich ook al over een kaart met tekst over de moge lijkheden om in de gemeente Zierikzee windturbines te plaatsen. Vanwege een aantal onduidelijkheden in zowel te kening als tekst is de kwestie alsnog verduidelijkt door de stedebouwkundig adviseur. Met resultaat, want maandag avond bleek de commissie de notitie en tekening aanmerke lijk duidelijker te vinden. In gebieden rondom de be bouwde kom moet het met uit zondering van de zuidwest- en westkust mogelijk zijn om meer dan vier turbines (met een maximum van 10 MW) te plaatsen. Dit is echter wel af hankelijk van het afwegen van de voordelen van die turbines tegen historische, natuurlijke en visuele gevolgen van het Basis Deze notitie moet gaan funge ren als basis voor de regeling van windturbines in de ver schillende bestemmingsplan nen. Daarvoor wordt het Zie rikzeese grondgebied inge deeld in verschillende zones en gelden voor het aantal turbines (aantal MW) verschillende cate gorieën. Categorie A wordt ge geven aan een totaal van een tot vier turbines. Een complex Zones Naast deze drie categorieën ne men turbines in landelijke ge bieden die een directe relatie onderhouden met een woning of bedrijf een aparte plaats in Wat de lokatie betreft is het Zierikzeese grondgebied in zo nes ingedeeld. Geen turbines mogen worden geplaatst in de binnenstad en andere woonwij ken (Poortambacht). Ook in het kustgebied en een bufferzo ne daarlangs mogen in de toe komst geen windturbines ver schijnen. Voor C. Legemaate (CDA) zijn turbines van 40 meter in het gebied tussen Zandweg, Nieu we Kooiweg en Gasthuisdreef te hoog. De maximale hoogte zou daar 25-meter moeten zijn. plaatsen van dergelijke turbi nes. Dit moet in de toekomst met vrijstellingen of het wijzi gen van het bestemmingsplan worden gerealiseerd. Windtur bines (tot 20 meter) die recht streeks verbonden zijn met agrarische bedrijven moeten in deze zone mogelijk zijn. Voorzichtig In zones die door hun ligging naast gebieden met een grote natuurlijke waarde of in zoge naamde zichtlijngebieden lig gen of die grenzen aan de be bouwde kom en bebouwings concentraties moet voorzichtig te werk worden gegaan. Grote turbines of een groot aantal turbines moet hier worden uit gesloten. Wel moet het moge lijk zijn om in dergelijke be lemmeringszones kleine be drijfsgerichte turbines (tot 15 meter) te plaatsen. Voor hogere turbines (tot 25 meter) moet vrijstelling worden verleend. Veertig nieter Deze indeling betekent in con- creto dat op de bedrijfsterrei nen de Zuidhoek en het Groe- neweegje turbines tot 10 meter mogelijk moeten zijn. Voor het plaatsen van hogere turbines tot 20 of 30 meter zou de ge meente vrijstelling moeten ge ven of moet het bestemmings plan worden gewijzigd. Mocht daarvoor een aanvraag komen dan zouden de hogere turbines (tot 40 meter) in de Groot Bed- dewaardsepolder, de Gouwe- veer polder en 0$ de driehoek Nieuwe Kooiweg/Zandweg/ Gasthuisdreef plaats kunnen krijgen. Gezien hun hoogte is daarvoor wel een wijziging van het bestemmingsplan nodig volgens art. 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Voor turbines tot maximaal 30 me ter zou de gemeente vrijstel ling kunnen verlenen. Verbaasd Hoewel de commissie zich zon der uitzondering kon vinden in de uitgangspunten van deze no- f titie waren er op sommige pun ten wat vragen. Zo bleek de li beraal J. J. Geleijnse verbaasd over het feit dat Haven de Val en Kurkenol niet in het plan zijn opgenomen. Iets dat ook burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs niet erg logisch vond. Dit omdat direct aangrenzend aan haven De Val niets mag worden geplaatst. Volgens chef algemene zaken, K. A. de Vlaam is dat een ge volg van het gegeven dat de provincie in haar nota uitgaat van landlokaties. Zowel Ge leijnse als Asselbergs bleven het echter maar een vreemde zaak vinden. Minder hoog Moeite met de hoogte van tur bines van veertig meter in de driehoek Zandweg/ Nieuwe Kooiweg en Gasthuisdreef had de CDA-er C. Legemaate Die zag die hoogte liever beperkt tot 25 meter, zoals ook bij het Dijkmagazijn en Borrendam- me is. Ondanks de argumenten van burgemeester Asselbergs dat voor het plaatsen van wat hogere turbines een wijzi gingsprocedure moet worden gevolgd, waarbij de hoogte wordt getoetst aan onder meer welstandsnormen en dat het hier apart staande molens be treft. bleef Legemaate bij zijn standpunt. vervolg pagina 2 De kunstwaarde van zekere bouwwerken bestaat daarin, dat zii veel geld gekost hebben. Otto Weiss Perioden met zon HET WEER Vannacht mogelijk een mistbank en minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Overdag perio den met zon, maar in het noorden ook enkele wolkenvelden en vrij wel-overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. 3 CORNELIA De Corneliastichting is in vijf jaar uitgegroeid tot een volwaardig verpleeghuis. o 4 CONCERTZAAL Een nieuwe lichtinstallatie en de reparatie van de vloer in de Concertzaal kosten in totaal bijna 47 mille, 6 SCOUTING De braderie van de Bruse scouting bleek een groot succes. 7 DELTA SPORT De Zierikzeese handballers van Delta Sport toonden tijdens het Aurora-handbaltoernooi een grote inzet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NEELTJE JANS - Natuurmonumenten en het Zeeuws Landschap hebben gisteren, maandag, ge reageerd op de plannen van Stichting Delta Park voor Neeltje Jans. De belangrijkste conclusie uit de ze reactie luidt dat verblijfsrecreatie op deze plek niet past. ven circuleren. Natuur kan niet zonder rust. Verblijfsrecreatie betekent dat de verstoring nooit stopt. Vandaar dat Na tuurmonumenten en Zeeuws Landschap zich tegen elke vorm van verblijfsrecreatie blijven verzetten", zo laten de natuurbeschermingsorganisa ties weten. Toename verkeer Een andere ontwikkeling die de organisaties kritisch volgen is de vermoedelijke toename van verkeer langs de" kustwe gen richting het themapark. „Dat staat haaks op uit gangspunten van het milieube leid van de provincie en mag nooit zulke proporties aanne men dat aanpassing van wegen nodig is. Omvangrijke groei van bezoekersaantallen, zoals omschreven in de haalbaar heidsstudie, lijkt in dat kader ongewenst", aldus Zeeuws landschap en Natuurmonu menten. Natuurmonumenten en Zeeuws Landschap beheren sa men de natuur op het voorma lig werkeiland Neeltje Jans. Al meerdere keren werden plan nen ontworpen voor een educa tief en attractief 'park' op een deel van het eiland. Voor de na- tuurbeschermende organisa ties staat voorop dat deze plan nen het natuurlijke deel van Neeltje Jans geen schade mo gen toebrengen. Plannen Eind augustus presenteerde Stichting Delta Park haar glo bale plannen voor een thema park. Inhoudelijk zien de na- tuurbeschermende organisa ties geen problemen. Onaccep tabel vinden zij echter het in de zijlijn genoemde hotel. „Een uitgewerkt plan hiervoor is niet gepresenteerd. Betrokken heid van Golden Tulip en pro jectontwikkelaar Coltof doen echter vermoeden dat het om grootse ontwikkelingen gaat. Ook plannen voor een jachtha- Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— D jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 25 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, tO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1