Koninklijk goud voor scheidend brandweercommandant L. A. Ista bij UW KRANT VAN SCHOUWEN-OUIVELAND h" coc- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Expositie van 'de' Zierikzeese muntvondst in Stadhuismuseum TROUWPLANNEN? .Tijdperk Ista is over. Verkeers ongeval Bruinisse Auto gestolen cursussen dé bant van schouwen - duiveland! Als onderdeel van het project Schatten in de bodem, Zeeuwse muntvondsten HET WEER Wisselend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemp. ±9 graden. Middagtemp. 18 graden. Matige westen wind rond kracht 4. In de loop van de dag draaiend naar zuidwest en aan de kust toene mend tot krachtig of hard, 6 a 7. m MAANDAG 7 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25217 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 17R7-1M* Enkele buien 536cj j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 die de laatste tien jaar niet al leen branden blussen maar ook een taak hebben bij de hulpver lening tijdens rampen. Ook als zich op de N59 een ongeval voordoet is de brandweer Dui- veland present en afgaande op de ongevallenregistratie vergt dat volgens burgemeester Bergshoeff „helaas nogal wat tijd". De eer voert zelden tot rijkdom. Saurin STERKSTE MAN Ted van der Parre is ook dit jaar weer de grootste en sterkste. KAMERMUZIEK In Haamstede werd het tweede Kamermuziekfestival geopend door Theo Olof. MODE Maison Marita toonde in een modeshow haar najaars- en wintercollectie. TRIATHLON Niels Koole zette tijdens de Zierikzeese Triathlon de concurrentie op grote achterstand. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RIDDERKERK - Het PvdA- Tweede Kamerlid Schoots is „verontrust" door het voorstel van het CDA om de gegevens bestanden van de sociale dien sten en de Rijksdienst voor het Wegverkeer aan elkaar te kop pelen. BRUINISSE - Zaterdag om streeks 08.00 uur heeft zich op de Staphorsterkruising bij Bruinisse (de kruising Rijks straatweg-Rijksweg N 59) een verkeersongeval voorgedaan, waarbij twee gewonden vielen. Het ongeval gebeurde toen V. d. B. uit Muiden, komende van af de Rijksstraatweg de krui sing wilde oversteken. Hij zou daarbij geen voorrang hebben verleend aan S. uit Rhoon die vanuit de richting Oosterland over de N59 reed. De brand weer van Bruinisse moest er aan te pas komen om V. d. B. uit zijn auto te bevrijden. V. d. B. werd per ambulance naar het Rode Kruis ziekenhuis overgebracht. Zijn medepassa- giere moest met zware verwon dingen naar het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes worden overgebracht. Automobilist S. bleef ongedeerd. De materiële schade was aanzienlijk: beide voertuigen moesten zwaar be schadigd worden weggesleept. BRUINISSE - In de nacht van zondag op maandag is in Brui nisse een auto gestolen. Gedu peerde is W. uit Duitsland. De auto van W, een donker blauwe Mercedes 300 E, stond geparkeerd op een parkeerter rein aan de Hoogerwerfsweg bij Bruinisse. De auto verte genwoordigt een waarde van 60.000 D.Mark. Het kenteken van de gestolen auto is BM-AX MIDDELBURG - Vrijdag 11 september houdt de vrouwen- werkgroep van het COC- Midden-Zeeland een informa tieavond over allerlei cursus sen en activiteiten in het ko mende seizoen. Er is materiaal aanwezig over opleidingen en cursussen ge richt op zelfontplooiing, creati viteit, sport en muziek. Verder wordt informatie verstrekt over verschillende cursussen op het gebied van lichaams- werk en massage. Het is de be doeling dat ook de Janneke Dierxschool vertegenwoordigd is. De informatie-avond begint om 20.30 uur. De zaal is open vanaf 20.00 uur. De informatie avond wordt gehouden in het COC-pand. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. D kwartaalabonnement t 47,50 kwartaalabonnement met autom, afschr. f 45, jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. ét f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden:, Zend de bon jn open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Over de grenzen In het tijdperk Ista heeft de vrijwillige brandweer ook zijn blikken over de grenzen ge richt. Zo deden de manschap pen van Ista in '86 mee aan in ternationale wedstrijden en met de korpsen van Wolver- bom en Oberperfuss onder houdt het Duivelandse korps nog altijd vriendschapsban den. Recht voor zijn raap deze expositie, maar ook door het lezen van het bij het project behorende en gelijknamige boekje van Iris Ibussaint en Evert van Ginkel aanmerke lijk duidelijker wordt. Dit boekje, een uitgave van de Koperen Tuin in Goes verhaalt niet alleen over de verschillen de muntvondsten maar gaat ook in op de vraag waaron^ mensen hun geld aan de bodem toevertrouwden en op het be lang van dergelijke vondsten. Bovendien komt ook de rol van het Koninklijk Penningkabi net ter sprake en wordt aange geven hoe te handelen als men een muntvondst doet. Serooskerke Zierikzee is niet de enige plaats op Schouwen-Duiveland waar ooit munten zijn gevon den. Ook in Duiveland (1845), Haamstede (1954), Renesse (1950 en 1955), Zonnemaire (1927) en Westenschouwen (on der meer in 1975) zijn ooit zilve ren en gouden munten gevon den en ook in 1950 werden in Zierikzee zilveren munten aan moeder aarde onttrokken. De meest bekende muntvondst in Zeeland is echter nog altijd die van Serooskerke, waar in 1966 en in 1979 1159 gouden en 853 zilveren munten werden opge graven. Een gebeurtenis die breed in de media werd uitge meten. Middeldijk De vondst, die een aantal ar beiders in 1958 in Zierikzee deed mag dan beperkter van omvang zijn, het zijn nog altijd zo'n driehonderd muntjes, keu rig verstopt in een grijsblau- wig kogelpotje, vermoedelijk afkomstig van de pottenbakke- vervolg pagina 2 Na twintig jaar is het tijdperk Ista voorbij en wordt zijn func tie overgenomen door H. van der Maas. Of de scheidende brandweercommandant na die 38 jaar en gezien zijn grote be trokkenheid wel zo gemakke lijk een punt achter zijn loop baan bij de brandweer kan zet ten betwijfelde de Duivelandse burgemeester. ,,In een inter view zeg je „over is over", maar of dat wel zo simpel gaat..." al dus Bergshoeff die behalve het geschenk van het gemeentebe stuur ook nog een persoonlijk cadeautje voor Ista had meege nomen: een fotocollage van een spreuk waargenomen op het dak van een brandweerkazerne ergens in Oostenrijk. Dat Ista een man met een ge heel eigen manier van optre den was, merkte niet alleen Bergshoeff maar ook regionaal brandweercommandant W. F. van Leersum op. Ook hij ging in op de persoon Ista. „Ik heb je leren kennen als een iemand die recht voor zijn raap zegt wat hij denkt. Dat is op zich' prijzenswaardig maar wordt niet altijd door een ieder ge waardeerd. Je deed dat echter altijd in het belang van de brandweer" aldus Van Leer sum, die Ista verder een zeer markante brandweerman noemde. Nieuwe wereld Ista's opvolger, H. van der Maas, die deze avond met zicht baar genoegen de rol van cere moniemeester vervulde somde in „kraaievlucht" een aantal hoogtepunten op uit het Ista- tijdperk, zoals onder meer de derde plaats die het korps in 1988 behaalde tijdens landelij- vervolg pagina 2 Aardenburg een expositie over de vondst van de Romeinse munten ingericht. Zierikzee heeft de aandacht geconcen treerd op de munten die arbei ders in 1958 vonden bij het af graven van de Middeldijk, ook wel de Bobbeldijk genoemd. Boekje OOSTERLAND - De wereldontvanger.^.het drup- pie" voor een goede nachtrust, de ingelijste prenten en de stoere dolk in lederen foedraal. Het was alle maal schitterend, maar 't allermooiste moet voor scheidend brandweercommandant L. A. Ista uit Oosterland toch wel de gouden eremedaille behoren de hij de Orde van Oranje Nassau zijn geweest. Deze koninklijke onderscheiding werd hem vrijdagavond tijdens een afscheidsbijeenkomst in de Oosterhof (Oosterland) op de borst gespeld door burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland. En daarmee kreeg „het tijdperk Ista" een waardig einde. ,,Een markante persoonlijk heid die zijn verantwoordelijk heden kende en die van de brandweer zijn levenswerk heeft gemaakt". Met die woor den sloeg de eerste burger van Duiveland de spijker op de kop. Wie dik 38 jaar lid is van de vrijwillige brandweer, zoals Ista, maakt van die brandweer inderdaad zijn levenswerk. De carrière van, Ista als brand weerman begon 12 maart 1954 toen hij als pompbediende en later in een dubbelfunctie van chauffeur/pompbediende de gelederen van de vrijwillige brandweer versterkte. tTSTW later en vele blus-ervaringen rijker werd Ista 30 december 1971 ondercommandant van dit korps, dat sinds 1961 als het vrijwillige brandweerkorps van de gemeente Duiveland verder ging. Een jaar later reeds (1 april 1972) reikte Ista nog een stapje hoger en werd hij commandant. Een functie die hij twintig jaar lang zou vervullen en die hij steeds heeft gecombineerd met het leiden van een eigen bedrijf, dat hij in 1952 van zijn vader overnam. Behalve de verkoop en reparatie van auto's is zijn bedrijf" onder meer ook het adres voor het bergen van auto's. In al die jaren als brandweer commandant heeft Ista be paald niet stilgezeten.Vanaf her moment tik? de Regionale" Brandweer van de grond kwam is Ista lid van de commissie materieel-voorzieningen ge weest. Maar ook binnen zijn ei gen korps stond de tijd niet stil. Zo werd het wagenpark van de brandweer vernieuwd en uitgebreid met een hulpver leningsvoertuig en een speed boot voor de hulpverlening op de Oosterschelde en ook het onderkomen van de Duive landse vuurbestrijders werd aangepast aan de eisen des tijds. In 1990 werd aan de Wil genstraat in Oosterland zelfs een nieuwe garage gebouwd. Hulpverlening Het korps zelf groeide uit van vijfentwintig manschappen ZIERIKZEE - Dat 1992 uitgeroepen is tot het Numismatisch jaar leek geruime tijd aan de aandacht van de doorsnee Zeeuw te ontgaan. Met de officiële ope ning van het tentoonstellingsproject Schatten in de Bodem; Zeeuwse munt vondsten, vrijdagmiddag door gedeputeerde G. de Vries-Hommes komt daarin nu verandering. Ook in het Stadhuismuseum in Zierikzee is nu in het kader van dit project een kleine tentoonstelling rond de Zierikzeese muntvondst van 1958 ingericht. Drie panelen met illustraties en korte en meer algemene tek sten over muntvondsten plus een vitrine waarin een potje met kleine muntjes is te zien geven een beeld van de Zierik zeese muntvondst. Een beeld dat niet alleen met het zien van Deelexposities Burgemeester A. Bergshoeff speldt scheidend brandweercommandant L. A. Ista het koninklijk goud op de borst. (Foto: Marijke Fol- kertsma). Deze kleine expositie maakt deel uit van het project Schat ten in de bodem; Zeeuwse muntvondsten dat door het Bu reau provinciaal museumcon sulent Zeeland en de Vereni ging van Zeeuwse musea in het kader van Zeeland Cultuur- maand is opgezet. Dit met me dewerking van het Koninklijk Penningkabinet, het Provin ciaal Depot voor bodem vondsten en de Numismatische Kring Zeeland. Het project be staat uit een centrale expositie met daarin aandacht voor al lerlei aspecten van munt vondsten. Deze centrale expo sitie is vrijdag in het streek museum van Axel door gede puteerde De Vries- Hommes of ficieel geopend. Naast deze centrale tentoon stelling die na september als reizende tentoonstelling op verschillende plaatsen in Zee land te zien zal zijn, zijn nu in verschillende plaatsen, onder meer in Zierikzee deelexposi ties ingericht, waarmee een specifieke Zeeuwse munt vondst wordt belicht. Zo is in Rond hte kogelpotje met driehonderd zilveren muntjes dat in 1958 werd gevonden is in het Stad huismuseum een kleihe tentoonstelling ingericht. (Foto: Marijjce Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1