B Iepenbestand in Westerschouwen ernstig bedreigd door iepziekte „De bestuurlijke kant heb ik altijd het mooiste gevonden" §4 1 s UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? Wethouder ir. C. W. Verhoek: Er moet snel ingegrepen worden Brandweerman L. A. Ista blikt terug op 38 jaar brandweerschap 0 6/7 VOETBAL Brand stichting in school Diefstal Diefstal Inbraak tijdens vakantie I~ ■=1 dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25215 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken tl 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Kappen is de enige remedie tegen iepziekte. (Archieffoto): BURGH-HAAMSTEDE - Als er niet snel ingegrepen wordt dreigen duizenden iepen in de Kop van Schou wen het slachtoffer te worden van iepziekte. In één jaar tijd is het aantal met de ziekte besmette bomen volgens schattingen verdubbeld. Vorig jaar telde men 2500 zieke iepen. Nu gaat het volgens hoofd plantsoenendienst S. L. de Feiter om naar schatting 5000 exemplaren. „Er moet ingegrepen worden", stelt wethouder ir. C. W. Veer- hoek. Hij schat de kosten van bestrijding van de iepziekte in Westerschouwen op enkele ton nen per jaar. „Maar binnen het college zijn we het er over eens dat we dit probleem aan moe ten pakken", aldus Veerhoek. Op korte termijn wordt de kwestie aan de orde gesteld tij dens verschillende commissie vergaderingen. Het bomenbestand van de ge meente Westerschouwen be staat volgens hoofd plantsoe nendienst S. L. de Feiter voor zo'n tachtig procent uit iepen. Het probleem van de iepziekte is voor hem niet nieuw, maar nog nooit is de bedreiging van de iepen in Westerschouwen volgens hem zo ernstig ge weest. De Feiter voert al jarenlang strijd tegen de gevreesde ziek te. „Al vanaf 1978 zijn we er in de gemeente Westerschouwen intensief mee bezig. In andere gemeenten speelt het probleem ook, maar we hebben er in onze boomrijke gemeente het meest mee te maken", aldus De Fei ter. In vroeger tijden, zo weet hijwerd in de Kop van Schou wen op grote schaal iep aange plant. De iep of olm is een snelgroei ende boom die bovendien heel goed bestand is tegen zeewind. „Het is een oer-hollandse boom", aldus De Feiter. „Ik denk ook dat we als gemeente alles in het werk moeten stel len om de iep voor de Kop van Schouwen te behouden. Als er niet snel iets gebeurt zal de Kop van Schouwen er over een jaar of vijf heel anders uit zien". Dé bedreiging van de iepen in Westerschouwen is zoals al aangestipt de iepziekte die ver oorzaakt wordt door de iepe- spintkever. Dit insect graaft complete gangen in iepen. Die gangen bedreigen na verloop van tijd de sapstroom die de boom van voedsel voorziet. Het enige adequate middel tegen iepziekte is rooien. De Feiter: „Op zeer kleine schaal hebben we ook hier wel iepen geïnjecteerd met een bestrijdingsmiddel, maar om die iepen te kunnen injecteren moet je gaatjes in de stam ma ken. Daardoor wordt de boom meer vatbaar voor andere ziek ten". Zelf heeft1 De Feiter nooit echt geloofd in deze vorm van iepziektebestrijding. „Het is ook nooit wetenschappelijk be wezen dat dat injecteren helpt". Voedsel Een methode die volgens De Feiter wel nut heeft is het zo gezond mogelijk houden van de iepen door er nauwlettend op toe te zien dat zowel wortels als bladeren voldoende voedsel krijgen. „Zowel onder- als bovengronds moet je zorgen voor goede groeicondities". Door goedfe voeding heeft de boom meer weerstand tegen ziektes, maar als de iepespintkever zich des ondanks vestigt in een boom is zijn lot beslist. „Dan is er geen houden aan", aldus De Feiter. „Dan is die boom ten dode op geschreven". Wat iepziektebestrijding nog lastiger maakt is het feit dat de ziekte uitermate besmettelijk is. Als de wortels van een besmette iep de wortels van een gezonde iep raken wordt de ziekte via dat wortelcontact doorgegeven. „Daarom rooien we ook een nog gezonde iep als die vlakbij een zieke iep staat. Bovendien graven we dan nog een sleuf om eventueel wortel contact met andere bomen te verbreken". Iepziektebestrijding kost veel geld. Tot 1988 kon de gemeente Westerschouwen rekenen op forse financiële steun van het rijk. In 1988 echter werd de subsidiekraan dichtgedraaid. „Volgens de minister was het dweilen met de kraan open", aldus De Feiter. Hij vertelt dat de gemeente Westerschouwen destijds onmiddellijk protest aantekende tegen het stopzet ten van rijkssubsidies voor de iepziektebestrijding. De toen verantwoordelijke mi nister Ploeg kwam op werkbe zoek en na veel praten deed hij een concessie richting gemeen te. Onder bepaalde voorwaar den kon de gemeente alsnog een financiële bijdrage krij gen. „Maar dat was in feite een druppel op een gloeiende plaat", aldus De Feiter. „Dat was gewoon niet toereikend". Toch doorgaan Desondanks bleef de gemeente Westerschouwen met alle be schikbare middelen actief ofn de iepziekte binnen de perken te houden. Men kon echter niet voorkomen dat het aantal met iepziekte besmette bomen drastisch steeg. „In het verle den zorgde de gemeente voor de bestrijding van iepziekte bij iepen binnen de bebouwde kom en nam de Planteziekte- kundige dienst van de provin cie de bestrijding van de iep ziekte buiten de bebouwde kom voor haar rekening. Nu moeten de gemeente en parti culieren alles zelf doen". Om verdere verspreiding van de iepziekte te voorkomen is het volgens De Feiter absolute noodzaak dat er zo snel moge lijk drastische maatregelen ge nomen worden. Niet alleen moeten de zieke iepen gerooid worden, maar ook moeten de eenmaal gevelde bomen zo snel mogelijk afgevoerd en vernie tigd worden. De in "het hout broedende iepespintkever mag niet de gelegenheid krijgen zich te vermenigvuldigen en uit te zwermen naar nog gezon de bomen. In de praktijk komt het vol gens De Feiter nog wel voor dat mensen iepehout opslaan als haardhout. Als er zieke stuk ken tussen zitten kunnen ook die de ziekte verder versprei den. De gemeente Westerschou wen doet dan ook een dringend beroep op particulieren om geen ziek iepehoüt op te slaan. Wie niet precies weet wat voor haardhout men in opslag heeft kan voor advies contact opne men' met de gemeente Wester schouwen. De mensen van de plantsoenendienst zien in één oogopslag of er (ziek) iepehout tussen zit. Ook voor de leek die iepen op zijn of haar erf heeft staaii is het volgens De Feiter gemak kelijk te zien of de boom al dan niet besmet is. „Je kunt het zien aan de bladeren in de top van de boom. Als die geel en vervolgens bruin worden is de iep ziek. Wie de bast van een zieke iep goed bekijkt kan ook de boorgangen van de ie pespintkever ontdekken. Bij twijfel kan ook in dit geval de gemeente uitsluitsel geven. OOSTERLAND - Aanstaande vrijdag neemt de heer L. A. Ista uit Oosterland officieel afscheid als brandweercommandant van het korps Duiveland. Achtendertig jaar heeft hij zich als vrijwilliger inge zet, waarvan de laatste twintig jaar als comman dant. In al die jaren heeft hij veel ontwikkelingen en voorvallen meegemaakt. Uiteraard de branden die geblust moesten worden en sinds tien jaar de hulp verlening bij ongevallen die aan het werk werd toe gevoegd. „Het mooiste heb ik echter altijd de be stuurlijke kant en het organiseren gevonden". De heer Ista weet eigenlijk niet of hij wel veel weet te verteilen over zijn tijd bij de brandweer. „Wat er achter mij ligt, vergeet ik snel, ik ben meer een man van de toekomst dan van het verleden". Maar naarmate de herinneringen naar boven ko men drijven, passen de stuk ken van de puzzel van bijna veertig jaar brandweerman langzaam in elkaar. Na de ramp werd in 1954 de brandweer, van toen nog de ge meente Oosterland, gefor meerd en opnieuw opgestart. De heer Ista trad als vrijwilli ger in dienst als chauf feur/pompbediende. „Het was een pré als je in verband met alarmering zelfstandig was en over tijd kon beschikken en dat gold voor mij. Daarnaast was ik praktisch ingesteld en kon ik goed met machines om gaan". Gewerkt werd er toen nog met een aanhangerpompje geschonken door de gemeente Soest, waarmee de gemeente Oosterland vriendschapsban den onderhield. Het probleem bij de uitoefening van het werk van de brandweer was toen niet het materieel of de man schappen, maar de watervoor ziening. „Raar in een provincie als Zeeland, maar echt een groot water waar we konden pompen, was er niet. Als er een brand was moest er meer druk op de waterleiding, dat is nu nog steeds het geval". In 1959 gaf de aanschaf van een tankautospuit wat dat betreft een beetje verlichting. De tank had een inhoud van 1500 liter die onder hoge druk werd ver spoten. „Je had dan een kwar tier de tijd om op zoek te gaan naar water waar je kon pom pen", aldus Ista. In de loop van de tijd is er na tuurlijk veel veranderd. Een van de punten is de alarme ring. „Er is een tijd geweest dat bij een brand de brandklok geluid moest worden. Naast de klok voor de tijd had je name lijk ook een alarmbel". Toen er een nieuwe auto werd aange schaft werd dit systeem aange past. „Deze werd naar buiten gereden, de sirene die je door hel hele dorp kon horen werd aangezet en de alarmklok werd geluid. Tben werd al snol het bellensysteem ingevoerd. Bij de commandant werd.de stek ker in het stopcontact gestoken en bij de vrijwilligers luidde er een bel ten teken dat zij in actie moesten komen. Hoe hij uiteindelijk werd be noemd tot commandant weet hij niet meer exact. „Dat liep gewoon zo. Eind van de jaren zestig ging ik naar dc kader- school in Breda om tot brand- wee rofftcier te worden opge leid. In 1972 word ik voorgedra gen als commandant, in april precies twintig jaar geleden". Al die jaren heeft hij gewerkt met een goed team. „Waar je goed op moest letten was dat de mensen in het korps hetzelf de waren en hetzelfde dachten over een aantal zaken. Daar heb ik altijd nauwkeurig op gelet". Een belangrijke wijziging was de invoering van het facet hulpverlening zo'n tien jaar ge leden. „Dat is wel eens een na re taak. Tbch hebben mijn manschappen nooit slachtof ferhulp nodig gehad. Degene die cr wat slechter tegenkon hield zich gewoon afzijdig". Piepers Een voor de brandweercom mandant belangrijke ontwik keling was de oprichting van dc Zeeuwse regionale brand weer „Ik kreeg tenminste niet meer alle meldingen binnen. Bij brand kon gebeld worden met een alarmnummer waarna dc brandweerlieden werden opgepiept". Een jaar of tien heeft Ista ook plaats genomen in de werkgroep materieel die advies uitbracht over gereed schap en materiaal dat ge bruikt werd of gebruikt moest worden. De heer Ista gaf ook dc eerste aanzet lot do anti- vervolg pagina 2 Wanneer een boom ter aarde zijgt, maakt ieder dat hij takken krijgt. Spreekwoord Buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur rond 11 graden, mid- dagtemperatuur rond 15 graden. Matige westelijke wind, rond kracht 4, aan de kust krachtig, 6. ABVA/KABO De afdelingen op Schouwen-Duiveland van de ABVA/ KABO dreigen te verdwijnen. LUTHERS In Middelburg is een expositie te zien over Luthers Zeeland. ZUIDHOEK Groenbedrijf De Zuidhoek heeft geen gebrek aan werk. Het nieuwe voetbalseizoen staat voor de deur. Een vooruitblik. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - In het voormali ge schoolgebouw aan de Man huisstraat te Zierikzee werd woensdagavond brand gesticht. Door tijdig ingrijpen van de Zierikzeese brandweer bleef de schade beperkt. De brand ontstond in de aula op de bovenste verdieping van het gebouw waar volgens brandweercommandant H. J. Fierens vermoedelijk een bankstel dat op het podium stond in brand werd gestoken. Buurtbewoners signaleerden rookontwikkeling en waarr schuwden de alarmcentrale waardoor de brandweer om on geveer 19.00 uur ter plaatse was. Na twintig minuten was men de brand meester. Op de bovenste verdieping was toen1 het bankstel en de vloer van het podium verbrand. De tech nische recherche van de rijks politie stelt een onderzoek in naar de brandstichting. Het schoolgebouw is eigendom van de gemeente Zierikzee. DEN HAAG - De 40-jarige W.J.F.M. van Beek (CDA) is met ingang van 1 oktober benoemd tot burgemeester van Jacobs- woude. Hij volgt D. Brouwer de Koning op die per 31 maart ge bruik heeft gemaakt van de vut-regeling. Van Beek is op dit moment wethouder van de gemeente Drimmelen. WESTERSCHOUWEN - Uit de tuin van een woning in de ge meente Westerschouwen wer den vier houten tuinstoelen ge stolen. De tuinmeubelen hebben eën gezamenlijke waarde van bijna achthonderd gulden. Zij ver dwenen in de nacht van dins dag op woensdag uit de tuin van mevrouw V. RENESSE - Mevrouw H. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal van haar bromfiets. Het voertuig stond aan de Zee- anemoonweg te Renesse en was niet afgesloten. Het betreft een zwarte Puch Maxi. De brom fiets werd dinsdag gestolen tussen 09.00 en 11.15 uur. NIEUWERKERK - Tijdens de vakantie van de bewoner werd ingebroken in de woning van de heer H. aan de Leeuwerik- laan te Nieuwerkerk. De inbraak werd ontdekt op een september. De dieven kwa men binnen door middel van braak. Het is nog niet bekend wat er precies is ontvreemd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr.. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open ertvelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1