Internationaal meester Rini Kuijf wint schaaktoernooi in Zierikzee Peter Jansen prolongeert titel halve marathon in Westerschouwen Schaakvereniging viert 80-jarig bestaan Jan Hoek verbetert persoonlijk parcoursrecord Petra Landman en Alex de Klerk veroveren club-tennistitel WIK Monique Slootmaker en Orlov terug naar Papendal MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 NR 25213 7 Rini Kuijf, ex-Nederlands kampioen, won met zes punten uit zeven partijen het Rapid-toernooi van Schaakvereniging Zierikzee. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Klinkende klokken, stoelen die opzij worden geschoven en ge fluister van toeschouwers waren zaterdag tijdens het jubileum schaaktoernooi de enige tastbare geluiden in de Concertzaal in Zierikzee. Internationale groot meesters, meesters en club- en thuisschakers bogen zich over de schaakstukken om met de juiste zet hun tegenstander te laten capituleren. Twintig gerenommeerde scha kers hadden zich op het po dium gevestigd om zeven ron den in Zwitsers systeem en een bedenktijd van vijftien minu ten de hoofdprijs van duizend gulden te verdienen. In de zaal waren vierenzestig schakers gestart in een achtkamp om te strijden voor de grote eer. Voor zitter J. J. Hoogstrate, van de 80-jarige schaakvereniging Zierikzee, kon dan ook met eni ge trots alle deelnemers ver welkomen. ,,Er zijn twee vrou wen en tachtig mannen. We zijn vandaag weer trots dat er zo'n mooi gezelschap voor ons jubileum-toernooi naar Zierik zee is gekomen". Opening D2 naar D4 Loco-burgemeester D. van der Wekken uit Zierikzee had de eer om het toernooi te openen. „Om een toernooi als dit te or ganiseren zijn geldige motie ven voor nodig. Ik weet dat over dit toernooi is nagedacht. Schakers praten niet zoveel, die denken eerst. Dit geldt ook voor de organisatoren van Schaakvereniging Zierikzee. U maakt er gelijk een knallend internationaal toernooi van. Maar u denkt ook aan de gewo ne thuisschaker", aldus Van der Wekken. Met een opening van D2 naar D4 opende Van der Wekken het toernooi. Er werd vooral uitgekeken naar de spelwijze van de drie internationale grootmeesters. De Amerikaan Larry Christi ansen, Rafael Vaganian uit Ar menië en Roberto Cifventes uit Chili. Maar dat in de schaaksport ook verrassingen konden ontstaan werd zater dag maar eens te meer bewe zen. Want uiteindelijk ging Ri ni Kuijf uit Leiden met de hoofdprijs strijken. Eerst won Kuijf van- Cor- Jansen; daarna werd Johan van Mil uit Eind hoven en Gert Pieterse uit Am sterdam op een nederlaag ge trakteerd. Tben kreeg de 32- jarige schaker een lichte inzin king en dat leverde twee keer remise op tegenover Erik Knoppert en Frans Kuijpers, beiden uit Utrecht. De partijen tegen Larry Christiansen en Bas van Gaaien werden' een vrij gemakkelijk overwinning. ,,Raar dat je zo'n toernooi dan wint. Ik ben echt niet zo goed in dat snelschaken. Sommige tegenstanders kwamen in tijd nood en misschien is dat mijn geluk geweest", vertelt Kuijf na afloop. De internationale meester heeft nog niet de grootmeester-titel verdiend. ,,Nee, daar ben ik mee bezig maar zo gemakkelijk is dat niet. Inmiddels heb ik één ster verdiend dus moeten er nog twee bijkomen. Ondanks dat het in de Concertzaal wat leven was van schuifelende stoelen en tikkende klokken vond Kuijf dat geen reden om van het schaakbord af geleid te worden. „Ate aap een schaakpartij' begin? dan' ze?"je eén symbolisónè 'muur om' je heen. Je hoort niks en je ge dachten zijn geconcentreerd op de schaakstukken". Rini Kuijf die dit jaar al een toernooi in Sas van Gent won had lovende woorden voor de schaakvereniging Zierikzee. Op dit toernooi is wat te ver dienen maar er is ook leuke te genstand. Het klinkt gek, maar zulke plaatsen als Zierik zee zijn altijd prima toernooi en te vinden voor ons", aldus Kuijf die met zes punten uit ze ven wedstrijden het hoofdtoer nooi op zijn naam schreef. Jo han van Mil uit Eindhoven werd met een halve punt ach terstand tweede en de Belgi sche schaker Luc Winants be haalde een derde plaats met vijf punten uit zeven ronden. De beste Schouwen-Duivelan- der werd J. J. Visser uit Brou wershaven. Drie van de zeven partijen zette Visser om in winst. Een opmerkelijke pres tatie was de winstpartij tegen de internationale groot meester, de Amerikaan Larry Christiansen. Daarnaast won hij van Cor Jansen en Gert-Jan Boer uit Amsterdam. Hiermee klasseerde Visser zich op een dertiende plaats met een halve punt minder dan de eerste Zeeuw Cor Jansen uit Wemel- dinge. De eerste internationale groot meester, Roberto Cifventes uit Chili eindigde met 4,5 punten op de zesde plaats. Bij de zeven achtkampen en de jeugdgroep kwam geen enkele lid van schaakvereniging Zierikzee in de prijzen. Rapid 1992 Uitslagen eerste ronde Vaganian-B. van Gaaien 1-0; L. Winants-E. Sziva 1-9; J. van Mil-G.. Visser 1-0; F. Cuijpers- H. Aangeenbrug 1-0; G. Pieterse-E. van Nierop 1-0; B. den Boer-L. Christiansen 0-1; J. van Baarle-R. Cifuentes 0-1; C. Jansen-R. Kuijf 0-1; J. Seeleman-G. den Boer 0-1; R. van der Veken-E. Knoppert 0-1. Tweede ronde L. Christiansen-G. Pieterse 0-1; R. Cifuentes-F. Cuijpers Vz-Vfe; R. Kuijf-J. van Mil 1-0; G. de Boer-L. Winants 1-0; E. Knoppert-R. Vaganian 1-0; B. van Gaalen-R. van der Veken 1- 0; E. Sziva-J. Seeleman 1-0; G. Visser-C. Jansen 1-0; H. Aangeenbrug-J. var^Baarle 0-1; Ei vanNierop.-B.- .den-. Boer-0rl Derde ronde R. Vaganian-B. den Boer V2-V2; L. Winants-B. van Gaaien 1-0; J. van Mil-J. van Baarle 1-0; F. Cuijpers-E. Sziva 1-9; E. Knoppert-G. de Boer Vi-Vfe; G. Pietersé-R. Kuijf 0-1; C. Jansen-E. van Nierop 1-0; G. Visser-R. Cifuentes 1-0; J. Seeleman-R. van der Veken 1-0; H. Aangeenbrug-L. Chritian- sen 0-1. Vierde ronde L. Christiansen-G. Visser 1-0; R. Cifuentes-R. Vaganian 1-0; L. Winants-G. Pieterse 1-0; R. Kuijf-E. Knoppert V2-V2; G. de Boer-F. Cuijpers 0-1; B. den Boer-J. van Mil 0-1; B. van Gaalen-J. Seeleman 1-0; J. van Baarle-C. Jansen 0-1; E, Sziva- E. van Nierop 1-0; R, van der Veken-H. Aangeenbrug 0-1. Vijfde ronde L. Christiansen-L. Winants 1-0; R. Vaganian-H. Aangeenbrug 1-0; R. Cifuentes-G, de Boer 1-0; J. van Mil-E. Knoppert ¥2-¥2; F. Cuijpers-R. Kuijf V2-V2; G. Pieterse-B. van Gaaien 0-1; C. Jansen-E. Sziva V2-V2; G. Visser-B. den Boer 1-0; J. Seeleman-J. van Baarle 1-0; E. van Nierop-R. van der Veken V2-V2. Zesde ronde L. Winants-C. Jansen 1-0; R. Kuijf-L. Christiansen 1-0; J. van Mil F. Cuijpers 1-0; G. de Boer-G. Pieterse 1-0; E. Knoppert-R. Cifuentes 1-0; B. den Boer-J. Seeleman 0-1; B. van Gaalen-G. Visser 1-0; J. van Baarle-R. van d^r Veken 0-1; E. Sziva-R. Vaganian 0-1; H. Aangeenbrug-E. van Nierop 1- 0. Zevende ronde L. Christiansen-J. van Mil 0-1; F. Cuijpers-R. Vaganian 0-1; E. Knoppert-L. Winants 0-1; B. van Gaalen-R. Kuijf 0-1; C. Jansen-G. Pieterse 1-0; G. Visser-G. de Boer 0-1; J. Seeleman-R. Cifuentes 0-1; H. Aangeenbrug-E. Sziva 0-1; R. van der Veken-B. den Boer ¥2- ¥2; E. van Nierop-J. van Baarle 0-1. Eindklassement Hoofdtoernooi I. R. Kuijf, 6 punten; 2. J. van Mil, 5¥z; 3. L. Winants, 5; 4. E. Koppert, 41/2; 5. G. de Boer, 4I/2; 6. R. Cifuentes, 4V2; 7. R. Vaga nian, 4V2; 8. F. Cuijpers, 4; 9. L. Christiansen, 4; 10. B. van Gaa ien, 4; 11.E. Sziva, 3¥2; 12. C. Jansen, 3¥2; 13. G. Visser, 3; 14. J. Seeleman, 3; 15. G. Pieterse, 2; 16. B. den Boer, 2; 17. J. van Baarle, 2; 18. H. Aangeenbrug, 2; 19. R. van der Veken, 2; 20. E. van. Nierop, ¥2. r oir jy/rjf O' of" Uitslagen van de 8-k^i?^p,erj; iri Groep 1: Marco Dieleman uit Tferneuzen; groep 2: R. van der Hoofd: groep 3: A. Rotte; groep 4: K. den Boer; groep 5: E. van Hecke; groep 6: A. Schelhaas; groep 7: P. Bok; jeugdgroep: D. van Boven. BURGH-HAAMSTEDE - De 28-jarige Peter Jansen uit Breda was zaterdag tijdens de zesde halve marathon in en rond de domaninale bossen van Westerschouwen veel te sterk voor de honderdtachtig deelnemers. Al leen Jan Hoek uit Oude-Tonge wist nog acht kilometer lang bij de ranke loper van atletiekclub Sprint te blijven wat hem tenslotte een tweede plaats opleverde. Peter Jansen, vorig jaar ook al winnaar, liep exact dezelfde tijd als vorig jaar. Opnieuw bleef de klok stil staan op 1.13.06 uur. De motor achter het groot op gezette evenement, Simon Blom uit Burgh-Haamstede, kan tevreden naar het record aantal deelnemers kijken. In totaal hadden tweehonderd twintig deelnemers zich ge meld waarvan veertig perso nen kozen voor de trimloop over zes en elf kilometer. Kwa litatief viel de deelname tegen maar dat was voor Blom geen reden om ongerust te zijn over de toekomst van de Schouwse kust loop. ,,Wij missen vandaag toch een aantal lopers die nor maal in de kopgroep strijd kunnen leveren. Vandaag is er in Hulst een braderieloop en daardoor zijn er toch een aan tal goede lopers van Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren niet", aldus Blom die ook moet constateren dat de publieke be langstelling op de Adriaan van de Weydeweg zeer mager is. Wachten Vlak voor de start, zaterdag morgen, viel er een fikse regen bui waardoor vele atleten een nat pak opliepen. De winnaar Peter Jansen bleef schuilen in de kleedruimtes bij manege Li- siduna en kwam daardoor tien seconden voor de start aanlo pen. „Stonden zij op mij te wachten", vroeg Jansen zich verbaasd af. Maar al snel liet Jansen, boekhouder bij een verpleeghuis in Breda, zien dat er niet tevergeefs op hem ge wacht was. Na zes kilometer, er moest eenentwintig kilometer worden gelopen, had hij samen met Jan Hoek al een riante voorsprong opgebouwd. Alleen Leo de Leeuw uit Goes wist op een eerbiedige afstand het tweetal te volgen. Na een de marrage in het heuvelachtig parcours liet Jansen na acht ki lometer ook Hoek achter zich. In een knappe solo door het zwaarste en mooiste parcours van Nederland prolongeerde Peter Jansen zijn overwinning van vorig jaar. Peter Jansen (links) duldde acht kilometer lang dc hete adem van Jan Hoek in zijn nek. Daarna begon de atleet uit Breda aan een solo die uiteindelijk de overwinning bracht. (Foto: Marijke Fol kertsma) „Het is een schitterend gebied hier. Ik zet alle andere wed strijden opzij om hier te kun nen lopen. Dit bos heeft een grote aantrekkingskracht dat ik zelfs regelmatig met clubge noten hier kom trainen", ver telt Jansen die afgelopen maanden door een virus was geveld. De tweede plaats voor de 30-jarige Jan Hoek uit Oude Tbnge was op zich een uitste kende prestatie. De atleet van Delta Sport liep ruim twee mi nuten sneller dan vorig jaar. „Ik heb een maand niks ge daan. Klein beetje trainen en veel met de fiets op pad ge weest. Ik zat er een maand ge leden wat doorheen zodat ik gewoon wat rust moet hebben. Ik heb wat problemen bij de vereniging en moet eerst tot be zinning komen", vertelt Hoek die zich wil gaan richten op het komende cross-seizoen. Veteranenrecord Leo de Leeuw uit Goes finishte als derde met ruim twee minu ten achterstand op de winnaar. De Marokkaan Rachid Ben Me- ziane was met een zevende plaats de tweede atleet van at letiekvereniging Delta Sport met vier minuten achterstand. Bij de veteranen ging de eerste plaats naar Frits Fischer. De atleet van atletiekclub PAC uit Rotterdam zorgde voor een nieuw parcoursrecord. Hier mee mocht hij honderd gulden ontvangen omdat hij vier se conden sneller liep dan Gerard Vermeulen die twee jaar gele den een tijd realiseerde van 1.17.14 uur. Bij de zes vrouwelijke deelne mers ging Nellie van Horssen uit Middelburg als eerste over de finish. De Zeeuwse cross kampioen bleef Nel Peursum uit Maassluis honderd meter voor. Uitslag halve marathon heren: 1. Peter Jansen, Sprint, 1.13.06; 2. Jan Hoek, Delta Sport, 1.14.11; 3. Leo de Leeuw, AV'56, 1.15.15; 4. Arthur v. Thienen, Fortuna, 1.16.30; 5. Wim de Ko ning, Fortuna, 1.16.47; 6. Wilcè de Vos, AV'56,1.16.59; 7. Rachid ben Meziane, Delta Sport, 1.17.05; 8. Frits Fischer M40, PAC, 1.17.10; 9. Wim Besuyen M40, Dynamo, 1.17.38; 10. Jan Guiljam, AV'56, 1.18.16; 11. Wim van Dijke M40, Spado, 1.18.17; 12. Jan Pluim, Spark, 1.19.08; 13. Dick Ringlever, For tuna 1.19.09; 14. Robin Hof land, Atletica, 1.19.44; 15. Jan Thvenier, AV'56, 1.20.00; 16. Adrie Buteijn, Dynamo, 1.21.16; 17. Ron le Roy, Atletica, 1.21.37; 18. Chris de Visser, Dy namo, 1.21.50; 19. Peter Smul ders M40, Logo, 1.2213; 20. Adrie Gideonse M40, Dynamo, 1.22.24; 21. Job Matthijsse M40, Dynamo, 1.22.29; 22. Ron Abuys M40, Dynamo, 1.22.32; 23. John Guequierre M40, Dy namo, 1.22.33; 24. Karei Leeu- wangh M50, Fortuna 1.22.44; 25; Dirk Moerman, RRA, 1.22.54. 30. Arjan Beije, Delta Sport, 1.23.40; 36. Wim Pro voost, Delta Sport, 1.25.33; 50. René Baartse, Delta Sport, 1.28.00; 57. Gerco v. Heemst M40, Delta Sport, 1.28.59; 58. Johan v. d. Maas, Delta Sport, 1.28.17; 62. Peter Vader, Delta Sport, 1.30.28; 63. Cor Muller M50, Delta Sport, 1.30.30; 73. René Verwijs, Zierikzee, 1.32.35; 116. Gert Jan de Glop- per, Delta Sport, 1.39.07; 122. Addie Berrevoets, Zierikzee, 1.40.28; 128. Chris Werry, Delta Sport, 1.41.41; 145. Jan Bij de Vaate, Zierikzee 1.48.02; 151. Koos Resoort M40, Delta Sport, 1.50.45; 161. Jan Kloet, Delta Sport, 1.56.05; 163. Ad Hendrikse, Noorwelle, 1.56.47; 166. Pieter Landegent M40, Delta Sport, 2.02.27. Dames: 1. Nellie v. Horssen V35, Dynamo, 1.34.16; 2. Nel Peursum V40, SC Voorn e. 1.34.51; 3. Ellie Westerweel V40, Atletica, 1.36.11; 4. Hu- quette Declercq V45, Atletica, 1.37.18; 5. Tina Kats V35, Atle tica, 1.46.11; 6. Nel Braat V45, Rucphen, 1.51.04. Alex de Klerk had veel moeite met de zachte balletjes van Gerrit van Wijk. Toch prolongeerde De Klerk zijn clubtitel in het here nenkelspel. (Foto: Marijke Folkertsma). KERKWERVE - Het was zaterdagmiddag niet echt druk op de tennisbaan van tennisclub WIK in Kerk- werve. Een handjevol publiek en de finalisten voor de beslissende laatste wedstrijden om de clubtitels bevolkten de drie tartanbanen. Toch was de span ning te snijden tijdens de strijd om de felbegeerde clubtitels. En zelfs een fikse regenbui weerhield de tennisleden niet om het uiterste uit hun spel te ha len. In de voorrondes die een aantal weken geleden al aan de finale partijen vooraf gingen waren al de nodige verrassingen ge vallen. Maar zaterdag stonden dan de echte finalisten in vijf verschillende categorieën te genover elkaar. Zowel bij de herenenkel als damesenkel werd er om iedere bal gestre den en mogen de organisatoren beide partijen noteren als hoogtepunt van het titel ge vecht. Alex de Klerk en Gerard van Wijk zagen beide sets via een tie-break de beslissing val len. In de eerste set ging de •strijd gelijk' op en trok Dé rri „Vit-" Dit herhaalde zich ook in de tweede set waarbij de 18-jarige Alex de Klerk zich de betere speler toonde in de tie-break. „Het is ontzettend moeilijk spelen tegen Van Wijk. Hij brengt geen vaart in het spel en je krijgt te veel zachte balle tjes. Ik heb van alles gepro beerd, bij het net spelen en op de baselijn maar Gerard is ge woon een taaie speler", vertelt De Klerk die zijn titel prolon geerde. De D2-speler verdiende terecht de clubtitel want hij dwong Van Wijk met regelmaat in de fout te gaan. Gerard van Wijk die enigszins al wat ver moeid aan het herénenkel be gon was daarvoor al twee keer op de tartanbaan verschenen. In de mixdubbel ging hij sa men met Jos Flik weert ten on der tegen Eelco Kouwenberg en Marjanne Renden, in twee sets van 3-6 4-6. Maar toen Van Wijk samen met Eelco Kou wenberg het koppel vormde in de herendubbel bleken beide spelers een ideaal duo te zijn. In twee sets van 6-1 6-1 sloegen zij in een mum van tijd Alex de Klerk en Adrie Kouwenberg van de baan. Petra Landman won verras send de clubtitel bij het dame senkelspel. In een spannende finale moest de winnaar van vorig jaar, Marjanne Renden capituleren tegen haar 19- jarige clubgenoot. Dit ging niet vanzelf want in de eerste set moest de tie-break de beslis sing brengen en in de tweede set gaf Renden tot de laatste klap goed tegenstand. „Het was wel een moeilijke partij maar vooral de eerste set verg de nog al wat krachtsinspan ning." Je moet pok een beetje "gelïil?ïïebb'èiï"maar ik wëk' vöSF hondferd-'prdceftb gemotiveerd/'0 Leuk hè, zo'n kampioenstitel, jammer voor Marjanne maar er kan er maar één winnen", vertelt Petra Landman. Ook in het damesdubbel viel een verrassing te noteren. Adrie Landman en Jopie Kou wenberg wonnen overtuigend van het duo Jos Flikweert en Hubrina de Vlieger. In de eer ste set ging de strijd tot 3-3 nog gelijk op maar Landman/Kou wenberg voltrokken al snel het vonnis door uit te lopen naar 6- 3. In de tweede set bleken de winnaars elkaar perfect te heb ben gevonden. In een eenvoudi ge partij werd deze afgesloten met 6-2. Uitslag: Mixdubbel: Gerard van Wijk/Jos Flikweert-Eelco Kouwenberg/Marjanne Ren den 3-6 4-6. Herendubbel:Ge- rard van Wijk/Eelco Kouwen berg - Alex de Klerk/Adrie Kouwenberg 6-1 6-1. Dames- dubbel: Adrie Landman/Jopie Kouwenberg - Jos Flik- weert/Hubrina de Vlieger 6-3 6-2. Damesenkel: Petra Land man - Marjanne Renden 7-6 7- 5.Herenenkel: Alex de Klerk - Gerard van Wijk 7-6 76. NIEUWERKERK - Boris Orlof en Monique Slootmaker keren terug naar het trainingsturn- centrum op Papendal. De Rus Orlov keert terug als nieuwe trainer bij de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond. Hij gaat opnieuw aan het werk met nationale topturnsters waar onder Monique Slootmaker uit Nieuwerkerk. Orlov werkte de laatste ja- nique Slootmaker, gaat sa- ren met Monique Slootma ker, Wyke Karten. Sabrina van Loy en Marit Jonker in een privé turninternaat in Nieuwe-Pekela. No onenig heid vorig jaar in het turn internaat was onder bondstrainer de Duitser Reinhard Tietz het complete turninternaat op Papendal leeggelopen. Ook Monique Slootmaker keerde Papen dal de rug toe en verhuisde naar Nieuwe-Pekela. Met de komst van Orlov wordt het trainingscentrum in Papendal nieuw leven in geblazen. De internaats- vorm werd eerder dit jaar opgeheven. Alleen Elvira Becks uit Nijmegen, 22ste tijdens dc Olympische Spe len, trainde er nog met Gert-Jan Nieuwstad. Het is de bedoeling dat het kwar tet turnsters, onder wie Mo menwonen en net als de voormalige turnsters op Pa pendal, het lyceum in Arn hem bezoeken. Monique Slootmaker ver huist mee met haar trainer Boris Orlof naar turninter naat Papendal. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7