„Een boottochtje als dit teer je het hele jaar op" „Contrast tussen kleur en soberheid maakt het spannend" Ouderen gemeente Brouwershaven op het water Anna Blom en José van der Valk exposeren in Noordhavenpoort Stichting Renesse Diefstal watersport artikelen Kop/staart- aanrijding Autokraak Nachtelijke insluipingen Vlaggen gevlogen POLDERMAN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1992 NR 25213 3 Wiebelt ie of blijft ie stil liggen(Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - Al sinds mensenheugenis or ganiseert de gemeente Brouwershaven voor haar oudere inwoners een boottocht. Zo ook afgelopen za terdag toen zo'n 150 ouderen per schip het ruime sop van het Grevelingenmeer kozen. De gezelligheid on der de bejaarden en het feit dat ze er een dag uit zijn, maakt zo'n tocht tot een onvergetelijke gebeurtenis. „Een boottochtje als dit daar teer je het hele jaar op", aldus één van de deelnemers. De boottocht wordt door de ge meente Brouwershaven geor ganiseerd en bekostigd. Het uitstapje is bedoeld voor men sen van boven de 55 jaar die wonen in Brouwershaven of één van de kernen van de ge-, meerite. „De laatste jaren pro beren we ook oud-inwoners van de gemeente bij deze rond vaart te betrekken", aldus me vrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter, wethouder van de ge meente. Via speciale bus diensten en opstapplaatsen wordt iedereen, ook in het bui tengebied, de mogelijkheid ge boden om de vertrekplaats vei lig en kosteloos te bereiken. Erwin Krol wordt hartelijk be dankt voor zijn voortreffelijke weersvoorspelling. Als name lijk zaterdag om 13.00 uur wordt ingescheept aan de Los- wal in Brouwershaven is het schitterend weer. De zon heeft de donkere wolken, die vlak daarvoor haar lading water ruimschoots aan het land had afgegeven, verdreven. Per bus, gebracht door vrienden of op de fiets arriveren de eerste deelnemers bij het schip De Grevelingen dat klaarligt om haar gasten te ontvangen. Ka pitein Lindhout, sinds twee jaar gezagvoerder van dit schip uit 1937 dat vroeger onder de naam Otto van Velzen dienst deed als Duitse sleepboot, helpt samen met Thnja Speyer, zorgcoördinatrice van woon zorgproject De Poortershof, de mensen' aan boord. Sommigen koesteren zich op het achter dek, dat speciaal bedoeld is voor rolstoelgebruikers, in de. zon. - Anderen zoeken direct een plaatsje in het binnenste van het schip. Onder luide begroe tingen van oude bekenden wordt een plekje, het liefst bij het raam, opgezocht. Al snel is het een gezellig gekwebbel en gelach aan boord van het schip. „Ik kan mijn armen niet stil houden van hét zwaaien", zegt de 73-jarige mevrouw C. de Vlieger-Suurland uit Zonne- maire die samen met man aan zus aan boord is gegaan, „je ziet ook zoveel bekenden uit de andere dorpen. Maar ja, op het platteland ken je elkaar alle maal". Ieder jaar kijkt ze uit naar het uitstapje^ „Het is heel belangrijk om als oudere in contact te komen met ande ren", zo weet ze, „anderen vin den het raar elk jaar hetzelfde ritje, maar toch zie je altijd weer wgt nieuws.. Eigenlijk ben ik bang van water, maar tochgaik iedere këer weer mee". „Een hartstikke leuk initiatief", zo vindt ook de heer L. M. Faling uit Dreischor. Met pretoogjes vertelt hij: „Het is heerlijk om mee te varen. Je kunt lekker lol maken en een dag hoef je je nergens druk om te maken. Dit soort evenemen ten houd je jong!", aldus de 77- jarige. Wat dat betreft verschilt de huidige tijd heel wat met vroeger, zo vindt hij. „Vroeger werden de oudjes bij hun kin deren in de hoek gezet, nu gaat het heel anders. Ook de oude ren treden veel meer naar bui ten en dat stralen we ook uit". Jbrug naar Rotterdam waar hij eigenlijk vandaan komt wil hij niet. „Dreischor wordt wel het heidens of rode dorp genoemd, maar de mensen zijn allemaal zo leuk en aardig. Net als de mensen aan boord. Ze vragen niet of je katholiek bent of protestant of dat je veel geld hebt, je bent gewoon mens. Men wil alles met elkaar delen, ook buitenstaanders als ik worden overal bij betrok ken" Inmiddels zijn bij het schip ook enkele raadsleden met echtgenote(s) gearriveerd. Vol gens traditie gaan zij oom mee op de drie uur durende tocht. Ook mevrouw Loschakoff die als wethouder de portefeuille ouderenbeleid bij de gemeente Brouwershaven onder haar hoede heeft. „Het is met name een sociaal gebeuren", zegt ze. „We proberen ook oud-inwo ners er bij te betrekken, omdat die mensen de huidige inwo ners nog kennen van uit de straat of school. Het gaat er om dat deze mensen een prettige en gezellige dag hebben. Daar heeft de gemeente Brouwers haven geld voor over, want het is goed besteed geld". Als laat ste passagier komt met een ra zende vaart op de fiets burge meester L. N. Labruyère de dijk afscheuren. Van een af spraak in Aardenburg is hij snel overgekomen om het tochtje niet te missen. Ook hij onderschrijft het belang van de rondvaart. „In eerste instantie gaat het natuurlijk om de men sen. Op deze manier kunnen ze makkelijk in contact komen met inwoners van dezelfde leef tijd en uit de andere kernen. Daarnaast gaan ook de raads leden en ik mee. We hopen dat er dan ook over andere zaken wordt gesproken. Want al is het een lage drempel in een kleine gemeente als Brouwershaven om bij de burgemeester op de koffie te gaan, toch durft men vaak niet rechtstreeks iets te vragen. Maar als je samen in de zon op het dek zit moeten er toch geen belemmeringen meer zijn". Ook dit jaar liep het boottocht je weer uit op een gezellig festijn. Over van alles werd er gespro ken, er werd gelachen en geno ten vah dë gratis ko'ffië met ca ke. Na afloop van het dagje wordt er direct afgesproken voor volgend jaar om ook dan weer mee te gaan met de onge twijfeld opnieuw georgani seerde boottocht. ZIERIKZEE - Beide kunstenaressen laten op het oog heel verschillende kunstwerken zien. Anna Blom haar schilderijen kenmerken zich door fascinerende felheid en knallende kleuren. De beeldjes in kera miek, brons en staal van José van der Valk zijn voor al sober en misschien wel somber te noemen. Juist dat vindt José het aan trekkelijke van de expositie van haar en haar collega Anna Blom die tot vrijdag 18 septem ber is te zien in galerie Noord havenpoort Zierikzee. „Het contrast tussen de felle kleuren die Anna gebruikt en de sober heid van mijn beelden maakt de tentoonstelling spannend", zo vindt ze. Tegenstelling Tijdens haar opleiding aan de kunstacademie legde José van der Valk, geboren in het Over ijsselse Zenderen, maar woon achtig en werkend in Zevenber gen in Brabant, zich eerst toe op het maken van keramieken beeldjes. Toch trok het werken met steen en metaal haar op een gegeven moment meer aan. Die combinatie van materialen is iets dat kenmerkend is voor het werk van de beeld houwster. Daarbij gaat zij vooral op zoek naar de verbor gen eigenschappen van het ma teriaal dat zij gebruikt. „Wat veel mensen als een lelijk stuk materiaal zien, heeft voor mij toch een bepaalde schoonheid. Het is hard maar kan door een goed gekozen vorm toch zacht en vriendelijk overkomen. Ook de roest die op het metaal komt als je in het water legt is één van die verborgen eigen schappen waarmee ik werk. De verborgen en de natuurlijke ei genschappen probeer ik met el kaar in evenwicht te laten ko men. Dat is de uitdaging". Op de expositie staat een aan tal werken die door haar ge zien worden als offerrandes. Tijdens de vervaardiging van deze werken overleed haar va der, een gebeurtenis waar zij door beïnvloed en geïnspireerd werd. „Zonder dat men het wist vond de eigenaar van een galerie dat de vormen van de beelden doet terugdenken aan hetgeen je veel op graven in Frankrijk terugziet. Wat ik er in heb gelegd komt dus ook er uit". Bij haar werken maakt José veel gebruik van zaken die ze op de sloop vond of die door bedrijven worden afge dankt. „De kelder ligt vol met dit soort spullen die niemand meer gebruikt", zegt ze. Getui ge de krullende vormen aan en kele van haar beelden is de Spaanse kunstenaar Gaudi voor haar een belangrijke in spirator geweest. Op het eerste oog heel vrolijk zijn de acrylschilderijen van Anna Blom. Deze kunstenares- se is geboren in Zierikzee en is momenteel woonachtig in Am sterdam. Op de vrije academie is zij begonnen met schilderen en tekenen waarna zij niet ge heel voldaan met deze kunst vorm de overstap maakte rich ting theater en zich ging toeleg gen op grimeren en theatervor ming. Ondertussen bleef ze voor zichzelf schilderen en uit eindelijk keerde ze toch weer terug tot haar eerste liefde. Drie jaar geleden begon Anna met een zwerftocht over de we reld. In India maakte ze haar schilderijen op grote doeken die ze spande aan de veranda van de woning waar ze ver bleef. Door de doeken later te spannen aan gezaagde boomstammen kon ze de schil derijen later gemakkelijk oprollen en meenemen. Ze kwam terug naar Nederland toen ze werd gevraagd voor een expositie in Burgh. Via deze tentoonstelling werd ze uitge nodigd voor de expositie in Ga lerie Noordhavenpoort. Erotisch Haar schilderijen tonen grote felgekleurde bloemen die ge zien moeten worden als men sen. „De bloemen vertolken de innerlijke gevoelens van men sen en hoe mensen ten opzichte van elkaar staan". Bij haar werk balanceert Anna Blom altijd op de scheidslijn tussen twee uitersten. „Bij mijn af beeldingen kon je twee kanten Anna Blom (links) en José van der Valk met de contrasterende kunstwerken. (Foto: Marijke Fol kertsma). uit. Is het een omarming van de bloemen/mensen of een wur ging? Het geeft de menselijke situatie weer. Op het eerste ge zicht zijn de afbeeldingen heel vrolijk, maar er zit dus een die pere betekenis achter". Ook bij de florale wezens in andere werken van Anna die in het te ken van de vier elementen wa- ter, lucht, vuur en aarde staan, is de tegenstelling groot. „Het landschap kan heel warm zijn wat wordt weergegeven door een rode gloed, terwijl het we zen van binnen heel koud is". Wat verder opvalt aan het werk van Anna Blom is de erotische uitstraling die haar werken vertonen. Dit komt met name naar voren in de werken Slee ping beauty en Body language waarin twee bloemen zich te gen elkaar nestelen. De gecombineerde expositie van Anna Blom en José van der Valk is tot vrijdag 18 septem ber te zien in galerie Noordha venpoort Zierikzee. Deze mooie en historierijke ruimte is geopend van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. RENESSE - Op woensdag 2 september vergadert in haar kantoor aan de Jan Van Renes- seweg 25 in Renesse het alge meen bestuur van de Stichting Renesse. De vergadering be gint om 19.30 uur en is open baar. Tijdens deze vergadering wordt gesproken over ver bouwplannen van erfpachters. Het dagelijks bestuur van de Stichting Renesse stelt voor zich te conformeren aan ge meentelijke bestemmingsplan nen. Gevallen waarin de gemeente kleine afwijkingen toestaat moeten van geval tot geval be keken worden om tot besluit vorming te komen. In dit ver band wordt ook een verzoek behandeld van de verbouw van een woning aan de Lijsterweg 17 in Renesse Tijdens deze ver gadering wordt verder gespro ken over de overdracht van een erfpachtsrecht voor een wo ning aan de Populierenlaan en wordt het groenbeheer door de Stichting Renesse behandeld. BROUWERSHAVEN/DEN OSSE - Een Duitse bootbezit- ter is vorige week bestolen van zijn eigendom die hij had aan gelegd in de haven van Den Os- se. De heer W. uit Duitsland deed afgelopen weekend aangifte van de diefstal van zijn Zodiac rubberboot met buitenboord motor merk Mercury. De dief stal werd gepleegd tussen don derdag 20 en vrijdag 28 augus tus. De waarde van de boot met motor is onbekend. De heer O. uit Sittard deed vrijdagavond aangifte van de diefstal van zijn duikspullen. Het betreft een duikfles, duik bril en life jacket. De diefstal is gepleegd op vrijdag tussen 21.00 en 21.30. De eigenaar had de spullen onder een aanhang wagen gelegd. Bij terugkomst lagen ze hier niet meer. Welke waarde de spullen vertegen woordigen is niet bekend. NIEÜWERKERK - Op vrijdag 28 augustus om 16.40 uur vond een kop/staart-aanrijding plaats op de Rijksweg N 59 voor de verkeerslichten bij Nieuwerkerk. Betrokkenen liepen geen persoonlijk letsel op. De heer M. uit Brouwershaven reed met zijn personenauto over de N 59 komende uit de richting Zierikzee. Voor hem reed de heer P. van der V. uit Bruinisse. Doordat voor hem het verkeer remde voor de ver keerslichten trapte ook Van der V. op de rem. M. zag dit te laat en botste achterop zijn voor ganger. Beide voertuigen lie pen bij de aanrijding materiële schade op. BRUINISSE/RENESSE - Af gelopen weekend werden op Schouwen-Duiveland vier auto's opengebroken. Ont vreemd werden de radiocasset- tespelers. In de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 augustus werden op een -parkeerplaats aan 'de Ha- geweg in Bruinisse drie auto's gekraakt. Alle behoorden toe aan Duitse eigenaren. Nadat toegang tot het voertuig was verkregen door het inslaan van de ruit werd de autoradio/cas settespeler meegenomen. Op vrijdag 28 augustus, tussen 17.00 en 18.00 uur werd op de Rampweg te Renesse eveneens een Duitse personenauto open gebroken. Ook hier bestond de buit uit de radiocassettespeler. BRUINISSE - In de nacht van donderdag op vrijdag is in drie verschillende woningen in Bruinisse een poging tot in braak gepleegd. In een wonini in de Noordstraat ontvreemd de de dief een aantal sierader Tijdens twee andere inbrake moest de dief het hazepad ki In de woning van de familie, in de Noordstraat maakte inbreker verschillende sie- den buit. De dader verschf^ zich toegang door het forcen van de achterdeur. Diezele nacht omstreeks 1.15 uur dd een nog onbekende manen poging om in de woning va^e R. aan de Deltastraat too rnen. De R. hoorde gestoinel aan de achterdeur, nam vol gens poolshoogte waarr de man de benen nam. Hetifde overkwam mevrouw H.i de Steinstraat. Ongeveer 2. uur ontdekte zij dat een «ge wenste gast met een zwicht haar woning binner'ong. Ook bij deze poging mst de inbreker met lege har^n de woning verlaten. BRUINISSE - Onveren heb ben in de nacht v^n jdag 28 op zaterdag 29 auStus in Bruinisse enkele vlgen ge stolen. De vlaggen hingen de zaak van de heer B. uitruinisse, die gelegen is aan -Ring. De vlaggen ter waarden 70 gul den zijn te herken" het opschrift „Tblegra' en „Le go". Op de Laone in ^esse wer den op zaterdag t£« 11.30 en 13.00 uur twee rr«tainbikes gestolen die toefcOorden aan een Duitse toeri Beide fiet sen stonden afge*en gestald. De diefstal is etfuiir grapje voor de eigenaa^ant de fiet sen zijn bij elJr zo'n 5500 Duitse Markeniard. Verwachting t/m vrijdag 4 september WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw. 6 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 06.51, onder 20.26 Maan op 12.57, onder 21.47 Eerste Kwartier: 3 sept. (00.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De weerkaart ziet er de komende dagen herfstachtig uit. De neerslagkansen zijn groot en af'en toe staat er veel wind. Ook de mid- dagtemperatuur is te laag voor deze tijd van het jaar. Morgen, dinsdag, wordt ons weer bepaald door een depressie die van Schotland naar Zuid-Noorwecen trekt. In een westelijke streming wordt onstabiele lucht aangevoerd. Vannacht zijn er in het binnenland enkele opklarin gen en daalt het kwik tot een graad of 10. Langs de kust vallen enkele regen- en eiweersbuien en deze trekken in de loop van de dag het binnenland n. tussen de buien door schijnt ook nu en dan zon, maar de micdagtemperatuur wordt niet veel hoger dan ongeveer 17 graden. De wind is zuidwest tot west, bover land matig, maar aan de kust en op het IJsselmeer krach tig of hard, in de avond in het Wad dengebied mogelijk stormachtig. Woensdag vordt een regendag en de dagen lierna is de buienkans rk ook erg grp BREDA - Burgemeester Nij- pels van3reda zal dinsdag het huwelijk voltrekken van de wereldbéoemde circusclown Oleg Popv (62) met de Duitse circusarieste Gabrielle Leh- mann 19). De plechtigheid vindt oi 10.00 uur plaats in de trouwzal van het stadhuis in Breda. LELY.TAD - E én dode en twee gewoüen bij de start van de tiendf luchtvaartshow op vlieg-eld Lelystad zaterdag- morgn. Om kwart voor tien traclte een Scheibe Sperling sporzliegtuigje te landen. Vol gens de havenmeester vloog -het.daa^bij vermoedelijk te, dicl achter een Fokker Friidship, kwam in de turbu- lene daarvan terecht en stort te eer. Advertentie VERSE BOERENLEVERWORST SLAGERIJ BURGH ZIERIKZEESCHEKS1 NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) i 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3