Bim, Ter Beek sluit inzet Nederlandse F-16's boven Bosnië niet uit Hulpactie voor Somalië waterstanden Meer toervaarders betekent ook een economische groei Rommelmarkt primeur voor Looperskapelle Inwoners Maasbommel protesteren tegen ontzanding 'Op voorhand geen nee zeggen Nieuw dagblad in Groningen Twee doden en gewonde door ongeval Langs Nederlandse kust acht windhozen gemeld Gironummer 555 voor noodhulp 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van paq. 1 De gezelligheid in het dorp staat bij de inwoners ook voor op. „Je kunt hier nog volledig jezelf zijn, er is geen sprake van poespas. Ik ben altijd weer blij als ik aan deze kant van de Delingsdijk ben". De heer Roossen, bezoeker van de markt en één van de inwoners van het dorp kan dit beamen. „Bij festiviteiten is altijd 90% van de inwoners aanwezig, een teken dat het wat dat betreft wel goed zit". De oud-inwoner van Capelle aan den IJssel heeft ook helemaal zijn draai gevonden in Looperskapelle. „Ik ben al vier jaar niet meer met vakantie geweest, dat is hier helemaal niet nodig. De saamhorigheid onder de men sen is groot. Mensen die bij voorbeeld huisdieren hebben kunnen zo een paar dagen weg want er is altijd wel iemand die in wil springen en bij toer beurt wofdt er bij iemand die de ruimte heeft een sjoelavond gehouden". Toch zitten de men sen ook weer niet constant bij elkaar op de stoep, zo blijkt. „Je kent elkaar maar laat el kaar toch vrij", zegt Joke Wan del treffend. Hoewel veel over de geneugten des levens van het bëstaan in een kleine kern wordt gepraat, wordt er ook wel eens over de minder prettige kanten gede batteerd. Een punt wat daarbij al jaren aan de orde komt is de Kapelleweg, de hoofdader door het dorp. De heer Roossen: „Sinds in Eikerzee verkeers- remmende maatregelen zijn getroffen wordt de Kapelleweg als sluiproute gebruikt. Men sen rijden hier echter veel te hard wat een gevaarlijke situa tie oplevert omdat de huizen dicht aan de weg staan". Ook het zware verkeer heeft de weg door Looperskapelle gevonden. ,;Dan lig je te trillen in je bed en scheuren de muren en de en kelglasramen". Daarbij is bij de gemeente regelmatig aange drongen op verbetering van het wegdek dat in een slechte staat verkeert. Een aantal keren is het onderwerp ter sprake geko men in raads- en commissiever gaderingen. „Tbt op heden is er niets aan de situatie gedaan", aldus Roossen. Ondanks deze kwestie blijft het leven in Looperskapelle goed. „Toen mijn kinderen klein waren en hier weinig an dere kleine kinderen woonden heb ik wel eens getwijfeld. Nu zou ik hier nooit meer weg wil len", zegt Joke Wandel zelfver zekerd. Dit zei staatssecretaris Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Vissserij zaterdag bij de on dertekening van het Convenant Beleidsvisie Recreatietoer- vaart tijdens de Watersportdag in Zeewolde. Doel van dit com venant is het instandhouden,, beheren en verbeteren van het: basistoërvaartnet van b'ev&dr-: bare Nederlandse wateren. Bij voorbeeld door het vervangen van te lage vaste bruggen of het verhogen van het bedieningsni veau van beweegbare bruggen en sluizen. „Maar de toervaar- der zal als het gaat om het ba sistoërvaartnet ook andere za ken op prijs stellen", meent de staatssecretaris. „Gedacht kan worden aan voldoende af- meersteigers, voldoende af meerplaatsen en gelegenheden om brandstof in te nemen. Jaarlijks zullen rijk en provin- MAASBOMMEL - Tweehon derd inwoners van het Gelder se Maasbommel hebben zon dag gedemonstreerd tegen de dreigende grootschalige ont zanding in het dorp. Maasbom mel wordt mogelijk aangewe zen als lokatie waar de komen de vijftien jaar ruim 30 mil joen ton industriezand gewon nen moet worden. De bevolking van Maasbom mel vreest dat door de ontzan- dingen verzakkingen in het ge bied plaatsvinden. Als gevolg van de binnendijkse ontzan- dingen zal een grote plas ont staan van ruim veertig meter diep. De actievoerders vrezen kwelstromen, die tot dijkdoor braken kunnen leiden. De be volking verwacht bovendien dat de provincie in de toekomst een aangrenzend gebied even eens als ontzandingslokatie zal aanwijzen. Provinciale Stater# van Gelderland nemen op 9 september een definitief be sluit. Er lijkt zich een ruime meerderheid binnen de Staten af te tekenen die voor de plaats bij Maasbommel kiest. De voorstanders wijzen op een rapport van het Delftse inge nieursbureau Grondmechani ca, waarin ontzandingen in de smalle strook tussen de Maas en de Waal in principe als vei lig worden beschouwd. AMSTERDAM - De acht deel nemers aan de 34e editie van de Internationale Dirigenten Meesterklas hebben zich zater dag nogmaals uitgesproken te gen bezuinigingen op de Ne derlandse omroeporkesten. Voor aanvang van het slotcon- cert in het Amsterdamse Con certgebouw legden de jonge di rigenten een verklaring af, waarin werd gepleit voor be houd van het muziekcentrum van de omroep. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datuin Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 1 september 07.30 177 01.05 -158 19.35 174 13.15 -124 ROOMPOT BUITEN 1 september 05.20 198 11.40 -128 17.45 191 BRUINISSE 1 september 07.50 192 00.55 -166 20.00 186 13.05 -133 WEMELD1NGE 1 september 07.35 186 00.55 - 163 19.45 181 13.10 -129 UTRECHT - Minister Ter Beek van Defensie sluit niet uit dat F-16 jachtvliegtuigen van de Nederland se luchtmacht zullen worden ingezet bij een eventue le blokkade van het luchtruim boven Bosnië- Hercegovina om Servische aanvallen tegen te hou den. „Ik heb altijd gezegd dat als wordt besloten tot verdergaande stappen en er een beroep op Neder land wordt gedaan, ik dan op voorhand geen „nee" zeg, aldus Ter Beek zaterdag op een PvdA- bijeenkomst in Utrecht, in antwoord op een specifie ke vraag hierover. Staatssecretaris Gabor: ZEEWOLDE - „Een goede ontsluiting van wa tersportregio's en het openleggen vanaf het water van nieuwe recreatief-toeristische gebieden is niet alleen van belang voor de watersporters zelf. Een toename van het aantal toervaarders betekent een toename van inkomen en werkgelegenheid in de di verse regio's." cies tezamen op gelijke basis 10 miljoen besteden in het verbe teren van de kwaliteit van het basistoervaartnet." In 1993 zal er een landelijk onderzoek worden gehouden onder de toervaarders. Dit onderzoek moetinlicht verschaffen ..iru hun motieven om een bepaalde - vaarroute fé kiezen, de*~bèhoei-' te aan walvoorzieningen en het bestedingspatroon. Daarna zal worden gekeken welke voorzie ningen nodig zijn. Gabor: „Het rijk zal zich vooral op de kern taken van het convenant con centreren en is verantwoorde lijk voor de ontwikkeling en coördinatie van het openluch- trecreatiebeleid op nationale schaal, waarbij het stuurt op hoofdlijnen, voorwaarden schept en randvoorwaarden stelt. De beleidsuitvoering komt in handen van andere overheden en organisaties." Doodtij: 5 september Actuele informatie over afwijkingen 06-.91122353 De Tweede Kamer drong er vo rige week donderdag tijdens een debat over de situatie in het voormalige Joegoslavië bij de regering op aan zich sterk te maken voor een nieuwe resolu tie van de Veiligheidsraad om een luchtblokkade boven het grondgebied van Bosnië moge lijk te maken. Onbegrip In de Kamer is sprake van on begrip en wrevel over het feit dat de internationale gemeen schap wél het luchtruim boven Zuid-Irak blokkeert om de Shi'ieten te beschermen en niet het luchtruim boven Bosnië. Tbr Beek ging tijdens het ka merdebat niet in op de eventue le inzet van Nederlandse F-16's boven Bosnië. Tbr Beek was za terdag samen met minister D'Ancona van WVC en staatsse cretaris Kosto van Justitie één van de drie PvdA- bewindslieden die zich zater dag op de geheel aan ex- Joegoslavië gewijde bijeen komst door PvdA-voorzitter Rottenberg en de zaal liet on dervragen. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking had wegens ziekte afgezegd. Ter Beek ging zaterdag nader in op de suggestie van Pronk, die na een bezoek aan Somalia pleitte voor verhoging van de defensie-uitgaven om de poli tietaak van de Verenigde Na ties in crisisgebieden te kun nen uitvoeren. „Een sterkere VN kost de nationale regerin gen geld en er zijn militairen voor nodig", verklaarde Pronk, die tot nu toe verlaging van het defensiebudget nastreefde, vorige week dins dag in de Kamer. Volgens Tbr Beek heeft Pronk met zijn plei dooi blijk gegeven van een helder inzicht in wat er in de toekomst met de Nederlandse krijgsmacht moet gebeuren". Hij herinnerde er in dit ver band aan dat hij zelf dit voor jaar in een enigszins opzienba rende rede heeft gezegd dat de gehele Nederlandse krijgsmacht in aanmerking komt voor de uitvoering van VN-taken. Bijval Dat mogelijk maken kost geld, aldus Ter Beek, „maar dat be tekent niet dat ik zeg, dat er niet bezuinigd kan worden". Tbr Beek kreeg bijval van het PvdA-kamerlid Van Traa, die onlangs samen met fractiege noot Melkert in een notitie pleitte voor extra bezuinigin gen èn extra geld voor nieuwe taken. Kosto kondigde op de bijeen komst aan al in het voorjaar met de Tweede Kamer te wil len praten over het verlenen van definitieve toestemming aan vluchtelingen uit het voor malige Joegoslavië om in Ne derland te blijven. Ze vallen nu onder de Tijdelijke Regeling Opvang Ontheemden. Kosto ontkende krachtig dat het Ne derlandse beleid onderscheid maakt tussen vluchtelingen uit Joegoslavië en uit Somalia. Ook voor Somalische vluchte lingen die naar Nederland ko men (in juli waren dat er 157) geldt dat ze niet worden terug gestuurd. Kosto zei niet uit te sluiten dat minister Pronk zal voorstellen om groepen vluch telingen uit Somalia naar Ne derland te halen. Maar net als voor het voormalige Joegosla vië geldt ook voor Somalia dat opvang in de eigen regio (bij voorbeeld in Kenya) „een bete re oplossing is", aldus Kosto. Informatie D'Ancona viel ten slotte uit naar gemeenten en woningcor poraties die voor de opvang van vluchtelingen uit ex- Joegoslavië „nu ineens wel op vangmogelijkheden blijken te hebben", terwijl ze voorheen voor „gewone asielzoekers" niet thuis gaven. Er bleek za terdag grote publieke belang stelling te bestaan voor de „in formatiebijeenkomst", een geesteskind van het in maart aangetreden PvdA- voorzittersduo Rotten berg/Vreeman, dat hiermee mede de vernieuwing van de PvdA van een gesloten naar open partij gestalte wil geven. In de volle zaal zaten opmerke lijk veel jongeren, een heel an der beeld dan de „vroegere" PvdA-bijeenkomsten waar al of niet bedaagde veertigers en vijftigers de boventoon voer den. Rottenberg kondigde aan dat de PvdA over enige weken opnieuw een informatiebijeen komst organiseert, dan gewijd aan de op Prinsjesdag te ver schijnen Miljoenennota. GRONINGEN - In de stad en de provincie Groningen is za terdag voor het eerst het „Gro ninger Dagblad" verschenen. Dat is de nieuwe titel van de tot dan toe afzonderlijk ver schenen dagbladen De Noord Ooster en de Winschoter Cou rant. Beide dagbladen werden uitgegeven door de Drents- Groningse Pers van de firma Wegener. De nieuwe, krant betekent het einde ❖an- dagbladtitel dè Win schoter Courant die 122 jaar lang is verschenen. De Noord Ooster - een kopblad van de Winschoter Courant die in Veendam en omstreken ver scheen - heeft 88 jaar bestaan. De nieuwe krant verschijnt in tegenstelling tot de avondbla den De Noord Ooster en de Winschoter Courant in de och tend. Daarmee hoopt hoofdre dacteur G. Vogelaar beter te kunnen concurreren met het Nieuwsblad van het Noorden. SCHERMERHORN - Een 42- jarige Duitse automobilist uit Düsseldorf en zijn 5-jarige zoontje zijn in het weekeinde omgekomen door een ongeval bij Schermerhorn, waarbij hun auto in het water terecht kwam. De vader verdronk za terdag ter plaatse, zijn zoontje overleed zondag in het zieken huis. Een 8-jarig zoontje van de man verkeerde zondag nog in levensgevaar. Dat heeft een woordvoerder van de Alk- maarse rijkspolitie zondag meegedeeld. De toerist en zijn twee kinde ren waren zaterdag op de terug weg naar Duitsland vanaf hun vakantieadres in Bergen (Noord-Holland). Door nog on bekende oorzaak raakte de man bij Schermerhorn met zijn auto van de weg en belandde in een vaart. Een passerende au tomobilist merkte het voertuig op en haalde het met behulp van een tractor op de wal. De man bleek toen reeds te zijn verdronken. DE BILT/IJMUIDEN - Lang's de Nederlandse kust hebben waarnemers zaterdag acht windhozen gerap porteerd. De natuurverschijnselen werden onder meer waargenomen bij Ouddorp, Den Helder en op de Waddeneilanden. Dat hebben het Kustwachtcen trum in IJmuiden en het KNMI in de Bilt zondag meegedeeld. Bij Ouddorp zag een waarne mer van de kustwacht een slurf vanuit zee de Maasvlakte op trekken, waar hij oploste. Een windhoos bovên Den Helder trok ...volgens verschillende waarnemers langs Juliana- dorp. Hier was het verschijnsel zeven tot acht minuten zicht baar, waarna het oploste. Hoe wel vanuit het plaatselijke ha venkantoor slechts één wind hoos is gezien, zijn er andere meldingen van meerdere hozen boven de marinestad. Waarne mers op de vuurtorens van Ameland en Schiermonnikoog zagen twee windhozen langs de Waddeneilanden trekken. Vol gens KNMI-hoofdmeteoroloog H. Verschuur zijn er in totaal acht windhozen aan het KNMI gerapporteerd. Hij zegt echter niet uit te sluiten, dat verschil lende waarnemingen van de zelfde hoos als verschillende windhozen zijn geteld. Voor zo ver bekend hebben de wervel winden nergens schade van be tekenis aangericht. Volgens Verschuur zijn er vaker meer dere windhozen gezien, maar is een achttal meldingen binnen enkele uren voor Nederlandse begrippen bijzonder. De wind hozen ontstonden in een onsta biele buienzone boven het on gebruikelijk w£»rme zeewater. Waar de hozen verschenen brachten de actieve buien te vens regen, enkele onweersont ladingen en windstoten. AMSTERDAM - De negen samenwerkende hulporganisaties in Neder land hebben besloten het gironummer 555 van de actie voor Afrika met onmiddellijke ingang te bestemmen voor noodhulp aan Somalië. De ac tie krijgt de naam: Somalië sterft van de honger. Dat heeft de algemeen directeur van de medische hulporganisatie Memisa, drs. J.A.M. Radema ker, meegedeeld op Schiphol. Memisa is inmiddels al be gonnen met de financiering van een al bestaande lucht brug vanuit Kenia. Daar voor is in eerste instantie drie miljoen gulden be schikbaar gesteld door mi nister Pronk van ontwikke- lingssamenkering. De luchtbrug richt zich op de Somalische plaats Loekga- lala, waar 70.000 mensen worden bedreigd met de hongerdood. Deze plaats is in samenwerking met het Internationale Rode Kruis uitgezocht door de medisch directeur van Memisa, T. Puls, die zondagochtend op Schiphol terugkeerde van een bezoek aan het noodlij dende land. Rampzalig Volgens Puls is de situatie in grote delen van Somalië rampzalig. Vooral in en rond de hoofdstad Mogadis hu, waar rivaliserende clans en benden naar toe zijn getrokken, is sprake van regelrechte bandeloos heid. „Niemand is zijn le ven daar zeker, geweld is ge legaliseerd." Op het platteland zijn de problemen op het gebied van de voedselvoorziening en medische hulpverlening zeker zo groot, maar daar heeft de bevolking volgens Puls minder te lijden van de strijd tussen verschillende stammen. In de plaats waar Memisa nu gaat helpen is maar één clan met een sjeik. Daar kunnen afspraken mee worden gemaakt. Luchtbrug Over de luchtbrug die is op gezet door de Verenigde Sta ten is Puls minder te spre ken. Voedsel wordt welis waar in grote hoeveelheden aangevlogen in het buur land Kenia, maar de verde re verdeling is moeilijk. Het Amerikaanse militaire per soneel heeft daar geen enke le ervaring in. Hulporgani saties die al jarenlang in Afrika werken worden soms door de massale Ame rikaanse aanwezigheid weg gedrukt. De roof van grote hoeveelheden hulpgoederen die Somalië bereiken baart Puls weinig zorgen. „Of de voedselhulp nu wordt gesto len of niet: het wordt opge geten." Het Internationale Rode Kruis had de Memisa- arts dertien plaatsen aange wezen waar noodhulp drin gend gewenst is. Puls heeft Loekgalala gekozen vanwe ge de aanwezigheid van een landingsbaan, een nog wer kend ziekenhuis, stroom en water. Hij verwacht dat de huidige bevolking van de plaats op korte termijn zal verdubbelen, als in de om trek eenmaal bekend wordt dat er hulp wordt geboden. door Mare Legendre Maandag 31 augustus Zierikzee Kennismakingsavond Gehoor zaamheidscursussen honden, KC Zeeland. Handbalkantine sportpark Bannink. 19.45 uur. Sponsor-zwemactie Juniorka mer. Start: restaurant Mondra- gon, finish Auberge Maritime. 19.00 uur. Bruinisse Braderie. Aquadelta. 10.00- 16.00 uur. Dinsdag 1 september Bruinisse Vergadering commissie open bare werken. Raadzaal ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 2 september Zierikzee Opening Dierenhuttendorp. Tennisbaan Grevelingenstraat. 10.00 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Renesse Toeristenconcert van Zeeuwse Koorschool in N.H. kerk van Renesse. 20.00 uur. Vergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg 25. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 3 september Zierikzee Optreden Kiekieres in Dieren huttendorp. Tennisbaan Greve lingenstraat. 14.30 uur. Zaterdag 5 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Brouwershaven Officiële opening jachthaven Den Osse. Jachthavenplateau. 16.00 uur. Bruinisse Braderie. Bij de muziektent. Van 09.30 tot 12.00 uur. Burgh-Haamstede Huiskamertentoonstelling Hetty de Wette, Meeldijk 9. Van 12.00 tot 17.00 uur. Zondag 6 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Dinsdag 8 september Zierikzee Open avond REC in vroegere Julianaschool aan het Janne- wekken. 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 9 september Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Bruinisse Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 10 september Zierikzee Modeshow wintermode. Holty Mode, Dam 19. Om 10.00, 14.00 en 19.00 uur. Zaterdag 12 september Zierikzee Reünie oud-leerlingen OBS Theo Thijssen. Vanaf 14.00 uur. Optreden Ronald van Rillaer en de Ron de Rauwband. Bro- gum. 16.00 uur. Boekenmarkt. Onder de beuze van 09.00 tot 15.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Brouwershaven Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Grote- of Sint Nicolaaskerk (tevens ba zar en open huis restauratie), stadhuis en molen Windlust. Zonnemairc Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwc Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumenten Dag voor bezichtiging geopend: Neder landse Hervormde kerk. Zondag 13 september Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Woensdag 16 september Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2