UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Oud Zierikzeeënaar Versteeg schenkt Zierikzee maquette Forse verhoging geschot Waterschap in 't verschiet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE-te bS f Dijkgraaf De Haan; Eerder geput uit reserves Inbraak Diefstal van auto's in de regio MEDEDELING dé krant van schouwen-duiveland! j Poortencomplex in miniatuur krijgt plaats in Stadhuismuseum 3 COMMUNICATIE 5 DREMPELS 7 BEKERVOETBAL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijfstelefooninstailaties Digitale hotelcentrales Portable autotelefoon - Autotelefoon Faxapparatuur Mobilofoon/Portofoon Geautoriseerd Siemens-dealer Telefooncentrales tot 384 aansluitingen 24-uurs service door geheel Nederland Eigen inbouwstation voor autotelefoon Eigen technische dienst Leasing Levering uit voorraad Schiedam, De Gheynstraat 2 010 - 4625355 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 149e JAARGANG NR 25211 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wethouders P. de Rijke en D. van der Wekken bewonderen de maquette. (Foto: Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Twee rechterhanden, een scherp oog gekoppeld aan een flinke dosis doorzettingsvermo gen en een ijzeren geduld, maar vooral ook een blij vende liefde voor zijn oude woonplaats. Die eigen schappen stelden oud Zierikzeeënaar P. H. Versteeg in staat om het poortencomplex aan de Oude Haven in het klein na te bouwen. Dinsdagochtend schonk Versteeg zijn meesterwerk aan het Stadhuismu seum, waar dit stukje miniatuur-Zierikzee een plaatsje krijgt. Een geste waarvan je volgens wet houder P. de Rijke „als echte Zierikzeeënaar bijna emotioneel zou worden". Wie eenmaal een aantal jaren in Zierikzee heeft gewoond sluit het Oosterscheldestadje blijkbaar voorgoed in zijn hart, want P. H. Versteeg uit Rotterdam is duidelijk niet de enige die dat Zierikzee-gevoel na een jarenlang verblijf elders nog steeds niet is kwijtge raakt. Regelmatig brengt de oud Zierikzeeënaar hier samen met zijn eveneens in Zierikzee geboren echtgenote en zijn drie dochters Mariska, Joyce en Marloes de vakantie door. Deze keer was de ambulance- chauffeur uit Rotterdam echter niet met lege handen naar zijn vroegere woonplaats afge reisd, maar had hij op de impe riaal van zijn auto (!)een ma quette van het poortencomplex en een gedeelte van de Oude Haven vastgezet. Een geschenk voor het Stadhuismuseum dat hij dinsdagmorgen overhan digde aan een wegens vakantie uitgedund college van b en w. Dat cadeau had het gemeente bestuur en de medewerkers van het museum te danken aan het feit dat zijn maquette van 0,95 bij 1,35 meter en zo'n vijf tig centimeter hoog uiteinde lijk toch wat groter uitviel dan oorspronkelijk de bedoeling was. Daarvoor een geschikte plaats in huis te vinden bleek niet zo eenvoudig en om het werkstuk waaraan zo veel tijd en geld is besteed nu naar zol der te verhuizen, waar nie mand het zou kunnen zien, ging de familie Versteeg toch net wat te ver. Door de maquet te aan het Stadhuismuseum te schenken zouden deze proble men in een klap opgelost zijn. Een gebaar dat volgens wet houder De Rijke bij het Zierik- zeese gemeentebestuur in goe de aarde is gevallen. De Rijke: „Het feit dat u na al die jaren nog terugdenkt aan uw oude woonplaats en daarbij behoor lijk wat tijd en geld in dit werk heeft gestoken doet ons een groot genoegen. Als echte Zie rikzeeënaar zou je er bijna een beetje emotioneel van worden. Dit is echt fantastisch, dit is ge woon af" aldus een enthousias te wethouder die vervolgens Versteeg uitnodigde om het witte laken waarin deze nieu we aanwinst van het Stad huismuseum was verpakt, weg te halen. Rekenwerk Het boek van P. Boot over het plattelandsleven op Schouwen- Duiveland in vroeger tijden bracht Versteeg een paar jaar terug op het idee om ter afwis seling van zijn scheepsmodel len eens een stukje oud Zierik zee op schaal na te bouwen. De keuze viel daarbij op het poor- Zo echt mogelijk Soms verliepen die werkzaam heden voorspoedig, maar soms ook moest Versteeg al zijnprea- tieve reserves aanspreken om het stukje miniatuur Zierikzee zo echt mogelijk te laten lij ken. Daarvoor heeft hij zelfs zijn toevlucht genomen tot kof fiedik; door dit met lijm te mengen ontstond een materie die qua structuur verdacht veel weg had van aarde. Om het ge heel wat levendiger en dus rea listischer te maken zijn hier en daar groepjes mini-mensjes zichtbaar. Minuscule figuurtjes die door Versteeg met de groot ste precisie zijn geschilderd. Hoewel dit stukje Zierikzee niet tijdgebonden is doen de koetsjes met paarden en de kle ding van de figuurtjes denken aan de tijd rond 1900 toen er daar langs de waterkant nog volop werd geflaneerd. Het ziet er naar uit dat Versteeg het als miniatuur-stedebouwkundige even voor gezien houdt. Er wacht hem immers nog een stu die, maar als die eenmaal ach ter de rug is dan zou de „miniatuur- stedebouwkundige" best wei eens een ander gedeelte van Zierikzee in miniatuur willen maken, zoals bij voorbeeld de Vismarkt en wellicht waagt Versteeg zich ooit nog eens aan een miniatuur Dikke Toren, zo als die volgens het oorspronke lijke plan van Keldermans had moeten worden. ZIERIKZEE - Tot nu heeft het Waterschap Schouwen-Duiveland verhoging van het geschot kunnen voorkomen door te putten uit het egalisatie fonds geschot, maar nu ziet het er naar uit dat het geschot fors verhoogd gaat worden. Dat kondigde dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan gisteren, woens dag, aan. Dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan:Verhoging zal fors zijn". (Ar chieffoto). In haar openingswoord tijdens de vergadering van het alge meen bestuur van het water schap in 's Landskamer legde de dijkgraaf uit dat vorig jaar bij de begrotingsbehandeling nog veel onduidelijkheid be stond over verschillende zaken. Deels, zo gaf zij aan, is er in middels meer duidelijkheid, maar deels ook nog niet. Niet simpel „Dat maakt het opstellen van de begroting, maar vooral ook het financieel plannen voor meerdere jaren er niet simpe ler op', aldus de dijkgraaf. „Dat zal toch moeten, want we hebben om de begroting slui tend te maken nu twee jaar ge put uit het egalisatiefonds ge schot, in plaats van het geschot te verhogen', aldus de dijk graaf. Zij tekende daar meteen bij aan dat, gezien de stand van de reserves van het waterschap, niet langer geput kan worden uit die reserves. „Nu we voor de langere termijn, althans voor een deel, weer wat beter inzicht hebben zullen we tot een structurele inkomstenbron dus geschotsverhoging moeten komen", aldus de dijkgraaf. „Net zoals we voor de kwali teitsheffing hebben gedaan zullen we door middel van een meerjarenprognose inzicht proberen te krijgen is zowel het uitgavenpeil als de daarbij be horende inkomsten, om ook voor de komende jaren een sluitende begroting te hebben. Dat dat niet zonder een aan merkelijke geschotsverhoging kan zult u begrijpen' aldus de Dijkgraaf. Bij de behandeling van de begroting voor 1993 wordt op de materie terug ge komen. Commissie Zevenbergen De dijkgraaf besteedde in haar openingswoord ook aandacht aan het rapport van de com missie Zevenbergen over de fi nanciering van het integraal waterbeheer. Het grootste deel van de Zeeuwse waterschappen staat achter de conclusies van dit rapport, maar de Zeeuwse Waterschapsbond is een andere mening toegedaan. Tbt nu toe, zo vertelde me vrouw De Haan, heeft de rege ring wat dat betreft nog geen standpunt ingenomen. „Van de regering mag verwacht worden dat specifiek ten aanzien van de heffing op landbouwgron den de consequenties in een breder financieel-economisch kader worden geplaatst', aldus de dijkgraaf. De ministerraad heeft zich volgens de laatste berichten achter de conclusies van de commissie Zevenbergen geschaard. Na enige discussie schaarden de hoofdingelanden zich achter het voorstel van het dagelijks bestuur van het waterschap met betrekking tot het onder houd van waterlopen. In prin cipe hoort dat onderhoud bij het werk van het waterschap. Volgens de nieuwe regels moe ten nu ook aanliggende gebrui kers hun steentje bij gaan dra gen aan het onderhoud. In de praktijk houdt dat in dat de si tuatie alleen verandert voor wat betreft de wegsloten. Tbt nu toe was het zo dat wie grond heeft langs een wegsloot vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Gisteren, woens dag werd tussen 13.00 en 24.00 uur ingebroken in een woning aan de Ravestraat in Zierikzee. Diverse goederen waaronder een kleuren-televisie en een stereotoren waren reeds klaar gezet om af te voeren. Vermoe delijk werd(en) de dader(s) gestoord bij hun werkzaamhe den en moest, met achterlating van de klaargezette buit, het hazepad worden .gekozen. In het cafetaria aan de haven Kloosternol in Scharendijke van de heer P. uit Haamstede werd dinsdagnacht ingebro ken. De voordeur werd met grof geweld vernield. Tbt zijn opluchting bemerkte de eige naar dat bij de inbraak niets werd meegenomen. Bij een in braak in een schuur behorende bij een woning aan de Del tastraat in Scharendijke ging(en) de dader(s) er vandoor met een hoeveelheid alcoholi sche dranken en een doos aard appelen. BRUINISSE/ELLEMEET - In de nacht van dinsdag 25 op woensdag 26 augustus werd in Bruinisse en in Ellemeet een auto gestolen. In beide geval len betrof het een Mercedes van een Duitse eigenaar. Omstreeks 01.00 uur dinsdag- .nacht werd van een parkeerter rein aan de Hageweg in Brui nisse een Mercedes, type 124 C, kleur Impala gestolen. R. G. uit Duisburg in Duitsland deed aangifte van de diefstal van zijn vier jaar oude voertuig. Het kenteken van de auto luidt DU-EC-824. De heer J. H. uit Hilden in Duitsland deed aangifte van de diefstal van zijn zilverkleurige Mercedes 190E met het kente ken ME-TA-145. Hij had zijn auto geparkeerd op een par keerterrein aan de Kuijerdam- seweg in Ellemeet. Advertentie In verband met het jubileum van een van onze medewerkers zijn de kantoren van de Zierikzeesche Nieuwsbode en drukkerij Lakenman Ochtman VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 VANAF 15.30 uur GESLOTEN De direktie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. naam adres postcode telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: plaats: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I— tencomplex, samen met de Dikke Jbren het „visitekaart je" van de stad. Voordat de eer ste miniatuursteen voor deze maquette werd gelegd had Ver steeg er al de nodige uurtje re kenwerk op zitten. Het bewijs daarvoor levert hij door zijn werkplan te laten zien: een dikke bundel paperassen met verschillende bouwtekeningen van restauraties en allerlei be rekeningen. Dit omdat de schaal van de te keningen, hem ter beschikking gesteld door restauratie ambtenaar H. Goedegebure en het Streekarchivariaat een an dere was dan de schaal van 1: 87 die hij omwille van het be schikbare materiaal voor zijn maquette had gekozen. Dat materiaal -in hoofdzaak een bepaald schuim voor mo delbouw, hout, karton en ko perdraad is door Versteeg in talrijke uren en met nog meer geduld verwerkt tot een waar heidsgetrouwe miniatuur van het poortencomplex plus een stukje van de Oude Haven. Zo zijn behalye de Noord- en Zuid havenpoort ook het pand waar de Intergemeentelijke Sociale Dienst en het indrukwekkende vroegere notarishuis in de ma quette opgenomen. Bijna dage lijks heeft Versteeg in de afge lopen jaren wel een uurtje of wat besteed aan zijn bouw werk. Als ik iets kleins mei iets groots mag vergelijken. Vergilius Nieuw communicatiebeleid moet gemeente West er- schouwen een eigen gezicht geven. MUZIEK Zes bands, waaronder de Dijk, treden op tijdens het vierde lustrumfestival Brogum. Omwonenden verdeeld over effect van verkeersrem- mende maatregelen aan Elkerzeeseweg. Zierikzee furieus van start in eerste bekerronde tegen derde klasser Zwaluwe: 3-0. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Perioden met zon HET WEER Wolkenvelden, af en toe zon. Later op de dag kans op een regen- of onweersbui. Minimumtemp. ±15 graden. Middagtemp. van 21 tot 25 graden. Zuidw. wind, matig kracht 4, aan de kust en op het fJsselmeer krachtig 6.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1