WEEKEND RECEPT Jan van Munster; eerste exposant in project Tussen hemel en aarde dier in het vizier Vogelsterfte door botuiisme Zomerconcerten besloten door gastbeiaardier CD-recensie Vier konijntjes in asiel Gecombineerde expositie in het Klein Loogement Rabobank gaat door met gratis museumjaarkaart L/v.- 8§iime* .Na San Diego en Los Angelos nu in Bewaerschole Rommelmarkt Noordwelle Oud papier Lamsragoüt met gele paprika en papaja WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 9 Kunstenaar Jan van Munster bij zijn werk Noli me tang ere. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - De lijst van exposities is lang én vooral ook internationaal. In Amerika, Duitsland, België, Zwitserland maar ook in mu seum Boymans van Beuningen en in Kröller-Muller was het werk van Jan van Munster uit Noordgouwe eerder te zien. En terwijl zijn agenda alweer een af spraak voor een nieuwe expositie in New York laat zien, krijgen enkele objecten van Van Munster nu een tijdelijk onderkomen in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Van zaterdag 22 augustus tot en met 19 september is zijn werk daar dagelijks (met uitzondering van zondag) te zien tussen 13.30 en 16.30 uur. Jan van Munster die woont en werkt in Nooi-dgouwe bijt de spits af van zes beeldend kun stenaars die in het kader van het expositieproject Tussen he mel en aarde tussen 22 augus tus '92 en 13 november '93 in de Bewaerschole zullen expose ren. Een project dat naast de zes verschillende exposities ook de uitgave van een tweetal boeken bevat. De, ondanks het oprukkende toerisme, nog altijd direct merkbare invloed van de na tuur is de grondgedachte, waaruit Marinus van Dijke, zelf beeldend kunstenaar en bestuurslid van de Stichting Westerschouwen Cultureel het idee van een meerzijdig project heeft uitgewerkt. Als een soort ode aan de natuur in deze om geving. In het project kunnen de beeldend kunstenaars ieder op eigen wijze hun binding met en bewondering voor de natuur tot uitdrukking brengen. Facet Elk van hen belicht in zijn werk een bepaald facet van die natuur, waardoor hij gefasci neerd is. Voor Jan van Munster is dat bijvoorbeeld energie maar dan wel in allerlei bete kenissen. Toine Horvers, de tweede expo sant die van 26 september tot en met 24 oktober in de Be waerschole exposeert legt het accent daarentegen bij bewe ging in de ruimste zin des woords, terwijl ook interpreta ties van verschijnselen als zwaartekracht en groei in de verschillende exposities zijn uitgewerkt. Door deze uiteenlopende as pecten samen te voegen ont staat een totaalbeeld van de veelzijdige natuurlijke omge ving. kale ruimte Het begin van dit project wordt ingeluid met een expositie van een drietal ijs-objecten van Jan van Munster. Daarvoor is het interieur van dp Bewaerschole ontdaan van allerlei details en zelfs de verlichting is tijdelijk verwijderd. Dit op verzoek van de beeldend kunstenaar voor wie een kale ruimte de meest ideale expositieruimte is. Hoe wel Van Munster onder de in druk bleek van de schoonheid van deze vroegere school vond hij de ruimte naar zijn zeggen toch iets te gerenoveerd naar zijn smaak. In de inmiddels kale ruimte zijn vanaf 22 augustus drie ijs- objecten van de man uit de om geving van Noordgouwe te zien: objecten van koper/staal en een compressor. Deze drie objecten met een uiterst sobere vormgeving vallen onder de noemer energie, een thema waarmee Jan Munster zich na het afronden van zijn opleiding aan de Academie voor Beelden de Kunst (in Rotterdam en Am sterdam) steeds heeft houden. Na jaren biedt dit thema hem nog altijd voldoende inspiratie voor zijn werk. Op zich is dat niet vreemd gezien de ruime invulling die aan het be grip/verschijnsel te geven is. Electriciteit, opgewekte warm te of koude en radioactiviteit; het zijn allemaal aspecten van het begrip energie. Naast deze puur natuurkundige betekenis kan het eveneens de geladen heid aangeven die soms tussen mensen onderling of tussen de mens en zijn omgeving merk baar is. Maar ook tussen een beeld en zijn omgeving kan zich volgens Van Munster een zekere geladenheid voordoen," die de uitwerking van een beeld op de toeschouwer kan versterken maar ook teniet kan doen. Als voorbeeld noemt hij een klassiek beeld in een verkeerde omgeving. „Zoiets werkt niet". Hoewel energie dus al jaren hét thema van Van Munsters objec ten is, heeft hij in de loop der jaren de accenten van tijd tot tijd wat verschoven. In zijn eer ste jaren als beeldend kunste naar was Van Munster vooral geboeid door vruchtbaarheid als bron van alle leven. In deze periode gaf Van Munster onder meer door middel van zijn lin- gamsculpturen een meer mys tieke invulling aan het begrip energie. Daarnaast heeft Van Munster het begrip energie ook vorm gegeven in verschillende licht - sculpturen en -installaties van neon en staal die vaak in op dracht tot stand zijn gekomen, zoals onder meer de licht effecten voor de nieuwe Rotter damse Schouwburg. In princi pe werkt Van Munster echter het liefste uit de vrije hand en dan met zwart/wit. Niet alleen omdat hierdoor het accent op de vorm komt te liggen en de geladenheid van het object on gehinderd tot zijn recht kan ko men ,maar vooral ook „omdat kleuren te veel aan mode on derhevig zijn". Noli me tang-ere Drie van die zwartwit objecten zijn vanaf zaterdag 22 augustus in de Bewaerschole te zien, waarvan de Noli, me Thngere (raak me niet aan) het meest bekend is. Het zwart stalen ob ject is genoemd naar een passa ge uit het Evangelie van Johan nes waarin Jezus na zijn verrij zenis tegen Maria Magdalena zegt dat ze hem niet aan moet raken. Dat geldt ook voor het object van Van Munster, waarvan de kop door middel van de lucht vochtigheid en het gebruik van een compressor in twee uur tijd van gitzwart wit wordt door dat zich een laag ijskristallen op het bovenste gedeelte vormt. Wie dat proces ziet voelt de neiging in zich opkomen om de ijsmassa aan te raken. Dit mag echter niet omdat het pro ces daarmee verstoord wordt. Het mysterie van de ijskristal len moet een mysterie blijven, waardoor het object, hoe sober ook op de een of andere manier aantrekkingskracht uitoefent op de toeschouwer. Anderzijds houdt het diezelfde toeschou wer op een afstand, hetgeen een spanningsveld veroor zaakt. Ook de twee andere ob jecten met als titel De perfecte sneeuwbal en de perfecte ijs- kuub werken volgens hetzelfde procédé. Deze drie objecten -weinig in aantal maar genoeg om lang naar te kijken- zijn vanaf zater dag 22 augustus tot en met 19 september in de Bewaerschole te zien. Daarna verhuist Van Munster zijn werk naar New York waar hij eind dit jaar aan een groepsexpositie deel neemt. Volgend jaar heeft hij daar ook een solo-expositie. Boek De officiële opening van het project Tussen Hemel en Aarde is zaterdag 29 augustus tussen 15.00 en 17.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst in de Bewaerscho le wordt het eerste deel van een begeleidend boek gepresen teerd. In dit deel, waaraan on der andere Frans Beekman uit Zierikzee heeft meegewerkt wordt nader ingegaan op de re latie beeldende kunst en na tuur, terwijl Beekman een wandeljng van Duinhoeve tot Verklikkerstrand beschrijft. Deel 2 dat volgend jaar okto ber/november verschijnt zal de resultaten en conclusies van exposanten bevatten bewerkt door Graham Birtwistle, hoog leraar kunstgeschiedenis aan de VU van Amsterdam. Behal ve Jan van Munster werken voorts de beeldend kunste naars Toine Horvers (van 26 september tot en met 24 okto ber); Hans van der Pennen (van 3 april tot en met 1 mei '93); Sjoerd Buisman (van 8 mei tot en met 5 juni'93); David Vande- kop (van 11 september tot en met 9 oktober '93) en Waldo Bien (van 16 oktober tot en met 13 november '93) aan het pro ject mee. Tussen Hemel en Aar de is financieel mogelijk ge maakt door een gift van 20.000 gulden van het Prins Bernhard Fonds en subsidies van provin cie 25.000) en gemeente Wes terschouwen 5000). Ook Bo- hemen Resorts heeft financiële steun toegezegd. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierik zee zitten behalve 35 katten en één hond (een kruising fox-terriër van één jaar jong) ook vier konijntjes, twee mannetjes en twee vrouwtjes, die graag bij mensen geplaatst willen worden. Deze knaagdiertjes zijn drieëneenhalve maand jong en kruising Papil- Ion van ras. Drie konijnen zijn wit met zwart gekleurd en de an dere is helemaal zwart. Degenen die belangstelling hebben voor deze leuke beestjes kunnen langsgaan bij het asiel aan de Zand weg, of even telefoneren via telefoonnummer 01110-17013. Na vijf maanden in het asiel vertoefd te hebben is de bouvier Bo ns dan eindelijk geplaatst. Een verheugend bericht derhalve. De poes Tijger uit de Kattenopvang in Nieuwerkerk heeft een on derkomen gevonden bij iemand in Ooltgensplaat. (Foto: Marijke Folkertsma). Aan oevers Haringvliet STELLENDAM - Op de oevers van het Haringvliet bij Stellendam zijn de afgelopen week zo'n 1500 dode watervogels aangetroffen. Uit onderzoek naar de oorzaak van de sterfte is gebleken dat de vogels zijn gestorven aan botuiisme. Botuiisme is een ziekte die ver oorzaakt wordt door de bacte rie Clostridium botulinum. Onder bepaalde omstandighe den, zoals hoge temperatuur en zuurstof loosheid, vormt deze bacterie gifstoffen die al in zeer lage concentraties dode- lijk zijn voor vogels en vissen. Er zijn zes typen botuiisme, waarvan er enkele ook voor de mens schadelijk zijn. Bij on derzoek van kadavers uit het Haringvliet door het Centraal Diergeneeskundig Instituut' te Lelystad is tot nu toe alleen bo tuiisme type C vastgesteld. Niet zwemmen Dit type, dat het meest voor komt. is niet schadelijk voor de mens. Desondanks wordt het zwemmen op die plaatsen waar GOEDEREEDE - Van zaterdag 29 augustus tot en met 26 september 1992 is er een combinatie tentoon stelling te zien in het Klein Loogement, art design antiquites in Goedereede. Een combinatie van een tiental schilderijen van de beeldend kunstenares Ca roline Ruizeveld en Portugees verweerd aardewerk. Caroline Ruizeveld gebruikt eenvoudige architectonische ordeningen in haar werk om fictieve ruimten aan te geven. Deze geschilderde ruimten ademen door het genuanceerde en ongewoon kleurgebruik een zomerse Italiaanse sfeer. Dit is niet op alle schilderijen van toepassing. De stilte in en rondom deze ruimten is myste rieus. Huis Volgens de kunstenares kun je het vergelijken met het gege ven van een huis. „Een huis is veilig en open door zijn ramen en deuren, wil je niets met de buitenwereld te maken hebben dan doe je gewoon de gordijnen dicht. Staat het veilige huis plotseling als in een droom op een „unheimische" plek dan voel je je al minder prettig. Zijn de aanwezige ramen en deuren ook nog dichtgemet seld, dan verliest het huis zijn functie als huis". Ruizeveld vraagt zich dan af wat het dan nog is, wat voor een geschiedenis de muren ver borgen houden, wat zien we en wat willen we zien. Net als een verweerde aardewerken vaas haar functie als vaas niet meer uit kan voeren maar wel een geschiedenis met zich mee draagt, een geheim. Het Klein Loogement is ge opend iedere woensdag en za terdag. Woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. dode vogels of vissen aanwezig zijn, afgeraden. De regionale directie Zuid-Hol land van Rijkswaterstaat, on derdeel van het ministerie van verkeer en waterstaat, is sa men met andere instanties be gonnen met het opruimen van de dode watervogels. Bestrijding van botuiisme, an ders dan het zo snel mogelijk opruimen van de kadavers is niet goed mogelijk. Rijkswa terstaat en andere instanties gaan hiermee voorlopig dan ook door. Hoe de besmetting zich verder zal ontwikkelen is onder meer afhankelijk van de weersomstandigheden. Zelfs bij gunstige omstandigheden, dat wil zeggen koel weer, wordt verwacht dat het nog ze ker enkele weken zal duren voordat de situatie weer nor maal is. Een van de schilderijen van C. S. Ruizeveld die de titel 'trap in Florence' meekreeg. LINDSEY BUCKINGHAM OUT OF THE CRADLE: De ware fan van Fleetwood Mac weet beter. Lindsey Bucking ham was jaren de stuwende kracht van deze superformatie. Zijn muzikale inbreng was zelfs zo groot, dat na zijn ver trek in 1988 Big Mick hem vroeg zijn laatste composities, bedoeld voor Buckinghams eigen soloplaat, te schenken aan het noodlijdende Fleetwood Mac. Omgedoopt tot Thngo In The Night werd dit album zowel in muzikaal als finan cieel opzicht een overweldigend succes. Maar Buckingham was weer terug bij af. Vier jaar duurde het voor hij met zijn volgende plaat klaar was. Slechts bij gestaan door technicus en medeproducer Richard Dashut, nam Buckingham alle composities en instrumenten voor ei gen rekening. En ziedaar het resultaat: Out Of The Cradle, geïnspireerd door een gedicht van Walt Whitman. Dat de CD bij velen vertrouwd in de oren klinkt zal weini gen beroeren. De inventiviteit waarmee perfectionist Buc kingham te werk is gegaan zorgt ervoor dat de plaat in alle opzichten blijft boeien. De kwaliteit van dit muzikale meesterwerkje zal ook menig HiFi-liefhebber in extase brengen daar de opnames van een dermate hoog niveau zijn. Gelukkig dat er zoiets als CD bestaat! De liefhebber van al dit moois krijgt een palet voorgescho teld vol met exotische klankkleuren en verrassende compo sities om zijn of haar vingers bij af te likken. Buckingham intrigeert op diverse nummers met zijn karakteristiek en vooral innemende gitaarspel. Hij experimenteert menig maal met ritmen en geluid en garneert op gepaste wijze het geheel tot een interessante mix van serieuze popmuziek. Out Of The Cradle is een CD waar de fans natuurlijk al lan ger op zaten te wachten, maar ook voor de popmuziek zelf is het een interessante schijf geworden. Jorgen Tweejarig contract met stichting verlengd tot eind 1994 SCHOUWEN-DUIVELAND/GOEREE- OVERFLAKKEE - De Rabobank gaat door met de gratis Museum jaarkaart voor rekeninghouders met een Europas. De bank startte twee jaar geleden met deze actie. Het contract met de Stichting Museum jaarkaart wordt tot eind 1994 verlengd. Bijna de helft van de Rabo- bankcliënten die van hun jaar kaart gebruik maken, zegt nu vaker een museum te bezoe ken. Deze cijfers laten zien dat de Rabobank met haar actie in belangrijke mate bijdraagt aan de ideële doelstelling van de Stichting Museumjaarkaart: het bevorderen van het mu- seumbezoek in Nederland. De bank geeft hiermee gevolg aan de wens van haar cliënten. Van de ruim twee miljoen reke ninghouders bij de Rabobank die over een gratis Museum- jaarkaart beschikken, vindt 86 procent dat de bank met deze actie moet doorgaan. Van de twee miljoen cliënten heeft vorig jaar 39 procent één of meerdere keren een Neder lands museum bezocht. GOEDEREEDE - De serie zo merconcerten op de beiaard van Goedereede wordt beëin digd met een concert van gast beiaardier Gerard de Waardt uit Maassluis. Het slotconcert vindt plaats op zaterdag 29 augustus tussen 16.00 en 17.00 uur. De heer De Waardt is naast stadsbeiaardier van Maassluis ook beiaardier van Tholen en Sint Maartensdijk en tweede stadsbeiaardier van Rotter dam. Het heeft Jan Bezuyen, initia tiefnemer van deze concerten, Dien Baas, medewerkster van het torenmuseum, de sponsors en niet in het laatst de gastbei- aardiers veel voldoening gege ven dat de concerten zo goed werden bezocht. Het feit dat het in het in de toren van Goe dereede mogelijk is om de bei aardier bezig te zien op de speeltafel heeft daartoe zeker bijgedragen. Jan Bezuyen streeft ernaar om ook volgend jaar met medewerking van sponsors weer een serie zomer concerten samen te stellen. Het programma van het laatste concert ziet er als volgt uit: Me nuet en Trio, Staf Nees. Licht klassiek: Toselli's serenade (Enrico Toselli), Thema uit Car men (George Bizet), Dance of the blue Danube (Joh. Strauss). Favoriete melodieën: I know him so well (musical chess), Chariots of fire (Vangelis con ception), Women women (Franz Lehar). Karakterstukjes: Fune ral march of a Marionette (Charles Gounod), Liebesleid (Fritz Kreisler), Dance of the hours (Amilcare Ponchielli). Hymns: Fairest Lord Jesus, Holy, Holy, Holy, Great is Thy Faithfulness. Disney songs: Whistle while you work (Frank Churchill), Some day my prin ce will come (Frank Churchill), It's a small world (Robert B. Sherman). Hungarian Rhapso dy nr 2 (Franz Liszt). Alle ar rangementen zijn van de recita- list, met uitzondering van het Menuet en Trio. Tijdens het concert kan het museum wor den bezichtigd en de toren te gen een geringe vergoeding worden beklommen. Volledige programma's zijn in de toren verkrijgbaar. NOORDWELLE - In Noord welle, één van de kleinste dor pen van SchouwenDuiveland, wordt op zaterdag 29 augustus weer een rommelmarkt/bra derie gehouden. Om 09.00 wordt de markt voor het publiek geopend. Daar naast zijn er allerlei attracties en evenementen voor jong en oud. Zo verzorgt de brandweer van Westerschouwen demon straties. Ook de kerk van het dorp is speciaal voor deze gele genheid voor bezichtiging. HEESWIJK-DINTHER - Galle ry Interart in Heeswijk toont van 4 september t/m 4 oktober werken van de schilder Jan Roëde en de beeldhouwster Maja van Hall. RENESSE - Iedere vierde za terdag van de maand halen le den van de muziekvereniging Luctor et Emergo oud papier op in Renesse. Zij starten daarmee vanaf 08.30 uur. De bewoners wordt vriendelijk verzocht het oud- papier gebundeld aan de straatkant te zetten. Basisbereiding stoven: Zout, kruid en bebloem het vlees. Schroei het in bruine boter aan weerszijden dicht en bak het bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter af met water. Doe het vlees terug in de braadpan en stoof het met gesloten deksel zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 600 gram lamsschouder 80 gram boter 2 grote uien 2 gele paprika's 1 (ca. 300 gram) papaja 4 deciliter bouillon 2 deciliter crème fralche (zee)zout peper uit de molen Bereiding: Snijd het lamsvlees in grove blokjes en kruid het met (zee)zout en peper uit de molen. Maak de uien schoon en snijd ze in halve ringen. Halveer de papri ka's en ontdoe ze van zaad en zaadlijsten. Snijd de pa- prika's vervolgens in blok jes van dezelfde grootte als het vlees. Schil de papaja en halveer hem in de lengte. Verwijder het zaad en snijd een helft in reepjes van een lh centimeter breed en 3 cen timeter lang. Snijd het res tant in dikke plakken. Braad de blokjes lams schouder op hoog vuur aan totdat ze mooi bruin ge kleurd zijn. Neem het vlees uit de braadpan. Fruit ver volgens in de braadboter de ui, paprika's en papaja schijven (de reepjes bewa ren voor de garnering). Voeg de bouillon toe en breng het geheel aan de kook. Doe nu de blokjes vlees terug in de braadpan en breng het we derom aan de kook. Doe dc deksel op de pan en stoof het in circa 35 minuten zachtjes gaar. Voeg 5 minu ten voor het eind van de stooftijd de crème fraïche toe en laat dit zonder deksel iets inkoken voor een lichte ragoüt. Lekker met risotto of saf- fraanrijst. Tip: In plaats van papaja kunt u ook een combinatie van me loen en abrikozen gebrui ken. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2810 kJ (670 kcal) Eiwit: 31 gram Vet: 57 gram Koolhydraten: 10 gram ti

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 9