Fruitteler Van de Maas stelt zijn bedrijf open voor publiek Regering wii milieuzone langs de Noordzeekust Geavanceerd elektronisch orgel zorgt half jaar voor muziek in Grote Kerk „Kieren dichthouden en niet zelf experimenteren" Glas-in-lood- expo Dieren bescherming stopt met ophalen oud papier Expositie Eenhoorn Onderdeel watersysteemplan Noordzee Tijdens restauratie Kam van der Meulen orgel Tips van ongediertebestrijder Martin Lodewijk WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 3 D£ FIIX WAAR HEELNÊÖÊREANDI OPWACHP De Concertzaal te Zierikzee vertoont vrijdag 28 aug. 20.00 uur B zaterdag 29 aug. 20.00 uur B zondag 30 aug. 14.30 uur J zondag 30 aug. 20.00 uur B KLEINGELD ELECTRONICS Dit jaar heeft M. K. van de Maas een goede oogst van peren en appels. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 29 augustus, van 09.00 tot 17.00 uur, is het op fruitteeltbedrijven in heel Nederland open dag. In heel Zeeland zijn er maar twee bedrijven die worden opengesteld voor het publiek, op Schouwen-Duiveland één. Bij fruit teler M. K. van de Maas in Burgh-Haamstede kan een ieder die geïnteresseerd is kennismaken met alle facetten van het fruitteeltbedrijf. Het is gebruikelijk dat de open dag in de fruitteelt om de twee jaar wordt gehouden. Ieder be drijf in deze branche kan zich vrijwillig opgeven om mee te doen. Voor Van de Maas is het de derde keer dat hij meedoet. De belangstelling die de voor gaande keren werd getoond was zeer groot. Tussen de drie honderd en vierhonderd men sen wilden wat meer weten over het reilen en zeilen in het fruitteeltbedrijf. Gidsen Ook dit jaar verwacht de eige naar veel bezoek, al is het een beetje een nadeel dat de open dag dit jaar aan het eind van het seizoen valt. „We hopen toch op veel recreanten die ko men kijken, maar ook Schou- wen-Duivelanders die interes se hebben zijn van harte wel kom", aldus Van de Maas. Sa men met enkele collega-fruitte lers wacht Van de Maas de men sen op in de schuur. Allereerst wordt hier uitleg gegeven over de opslag, het sorteren en de koeling van het fruit. Gesplitst in kleine groepjes maken de bezoekers samen met één van hun .gidsen' hierna een rond gang over de boomgaard. Een flinke wandeling want de heer Van de Maas beschikt over ruim tien hectare bouwgrond. Op zeven hectare worden zo'n twaalf rassen appels verbouwd de andere drie hectare zijn be stemd voor de peren. Een klein stukje grond is ingeplant met pruimenbomen. Allereerst maken de mensen kennis met een perceel dat net gerooid is. De palen voor de nieuwe bomen zijn al in de grond geslagen omdat de bo dem nu droog is. De eigenaar geeft uitleg over hoe de inplant van bomen, meestal in novem ber, plaatsvindt. Ook kan een kijkje worden ge nomen bij de machines die al len buiten staan opgesteld. Ui teraard wordt ook iets verteld over het snoeiwerk dat door het jaar heen de hoofdmoot van het werk vormt voor de fruitte ler. Milieubewust Een ander belangrijk aspect dat wordt behandeld is de be strijding van insekten die scha delijk zijn voor het fruit. Er is in de fruitwereld steeds meer een tendens op gang gekomen om milieubewust te telen en te bestrijden. „Dat maakt het werk van een teler er niet mak kelijker op.' Zo werd vroeger met breedwerkende bestrij dingsmiddelen gewerkt waar bij in principe ieder insekt werd gedood. Nu is er sprake van geleide bestrijding wat met zich meebrengt dat een te ler alle verschillende insekten- soorten en het bijbehorende middel moet kennen". Daarbij moet de teler in het kader van gewasbescherming ook verant woording afleggen over wat hij spuit, hoeveel en een motivatie waarom hij dat zo doet. Waar tegenwoordig ook mee wordt gewerkt is de uitzet van na tuurlijke vijanden. Op een aantal scheuten worden bij voorbeeld oorwormen en lieve heersbeestjes uitgezet. Deze vermenigvuldigen zich en be strijden schadelijke insekten als spint en roestmijt. Van de Maas vindt het een goede zaak: „Het via natuurlijke weg be strijden betekent natuurlijk een verlichting van de milieu belasting". Een ander schade lijk dier voor de fruitteelt is de muis. „Als ze met een stelletje zijn kunnen ze heel wat weg dragen", weet Van de Maas. Vandaar dat hij in enkele pere bomen een kistje heeft aange bracht waarin zich torenvalken gaan nestelen. Van de Maas weet dat er tijdens de open dag veel meer wordt gevraagd als dat hij en zijn col lega's in eerste instantie uitleg gen. „Het is voor ons erg leuk als mensen, met verschillende vragen komén. Zo zijn er men sen die in de achtertuin een ap pelboom hebben staan en die iets meer willen weten over het snoeien van die boom". Maar de meesten willen toch wel wat meer weten over wat er in een jaar op het bedrijf gebeurt. En dat is niet niks, zo blijkt. Op een bedrijf met een normale oogst van zo'n 140 ton appels en 60 ton peren moet er door Van de Maas en zijn vader behoor lijk worden doorgewerkt. Al dat fruit belemmert de eige naar niet om zelf ook regelma tig een stukje fruit te nemen. „Bij de pruimen moet ik zelf wel eens uitkijken, daar eet ik er snel te veel van", lacht hij. je eigenlijk al te laat, maar stofzuigen en het ter hand ne men van de vlooienkam of om doen van de vlooienband bij kat of hond kan veel ergernis voorkomen". Niet alleen insekten zorgen voor overlast. Met name in de winter bereikt het kantoor van de reinigingsdienst in Kerk- werve tal van klachten over muizen en ratten. Bij deze die ren is het moeilijker om de oor sprong op te zoeken. Vaak is een gat in de riolering de oor zaak van het ongemak. Is het gat eenmaal opgespoord en ge dicht dan zijn deze knaagdie ren in geen velden of wegen meer te bekennen. In tegenstel ling tot de overige bestrijding van ongedierte is de ratten bestrijding overigens gratis. Uitdaging Waar voornamelijk restau rants en bakkerijen wel eens mee te kampen hebben zijn kakkerlakken. „Doet zich dat probleem voor dan maken we eerst een afspraak met het be drijf. Eerst moet namelijk, voordat er gespoten kan wor den, de ruimte van levensmid delen en eten worden ontdaan". Kakkerlakken voelen zich vooral prima thuis in vochtige, warme ruimtes. Door één van deze leefomstandigheden te veranderen is al een belang rijke preventiemiddel geno men. Dat vindt Lodewijk ook de uitdaging van het beroep. Zonder bestrijdingsmiddelen, maar door de toepassing van weringsmaterialen of het ver anderen van het leefklimaat de strijd aan te binden met het on gedierte. En daarnaast de men sen aantonen dat er niet altijd gif aan te pas hoeft te komen om het krioelend gedierte te verdrijven. Daarbij vindt hij het omgaan met de verschillen de mensen een leuk aspect van het werk.# „Mensen zijn vaak ook erg dankbaar. Ze hebben een probleem en jij bent dege ne die het komt verhelpen". Binnen het gebruik van be strijdingsmiddelen heeft zich de afgelopen jaren een veran dering voorgedaan. Een specia le commissie die toestemming geeft om te werken met de ver schillende soorten giffen let steeds meer op de schadelijk heid die het produkt heeft voor milieu en mens. Op het mo ment dat er meer soorten plaagdieren bij komen zou dat voor problemen kunnen zor gen. „Op dit moment kan alle overlast nog worden tegenge gaan. Een probleem is zo groot niet of het kan worden opge lost". aldus de medewerkers van de reinigingsdienst. VEERE - In het kader van de Zeeland Cultuurmaand wordt van 1 september tot 5 oktober in de Grote Kerk van Veere een glas-in-lood tentoonstelling gehouden. Titel van de exposi tie luidt Het Schoone Raam. De glas-in-lood ramen zijn af komstig uit de glasbranderij Plasschaert-De Nood en co uit Veere. Drs Carine Hoogveld, hoofdredactrice van het over zichtswerk Glas-in-lood in Ne derland 1817-1968, verricht de officiële opening. ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Nederlandse Vereniging ter Bescherming van Dieren houdt op met het regelmatig ophalen van oud papier in Zie rikzee. De reden daarvan is dat de vrijwilliger die dit werk deed niet langer beschikbaar is. Mensen die hun oud papier ten bate van Dierenbescherming willen af staan kunnen het voortaan zelf afgeven bij het asiel aan de Zandweg te Zierik zee, elke morgen tussen 09.00 en 11.00 uur. ZIERIKZEE - Van maandag 31 augustus tot en met zaterdag 5 september exposeren in Gale rie De Eenhoorn aan het Ha venpark 14 in Zierikzee de kunstenaressen Petra Spek en Ria Annotee hun etsen. Ope ningstijden van de expositie zijn van 12.00 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - Op voorstel van de minister van Ver keer en Waterstaat, Maij-Weggen, heeft het kabinet het regeringsstandpunt over het Watersysteemplan Noordzee (WSP) vastgesteld, inclusief de instelling van een milieuzöne langs de Noordzeekust. Het Watersysteemplan Noord zee geeft de concrete invulling voor de Noordzee aan van de milieunota's die eerder zijn uit gebracht, zoals de Derde Nota Waterhuishouding, het Natio naal Milieubeleidsplan en het Natuurbeleidsplan. Ook wordt voortgebouwd op de besluiten van de Derde Noordzee-minis- tersconferentie. De uitvoering van het Water systeemplan Noordzee moet leiden tot verder afname van de vervuiling en tot een meer verantwoord gebruik van de Noordzee. Daarbij wordt uitge gaan van het concept van de duurzame ontwikkeling. Dat wil zeggen dat de Noordzee in stand moet blijven als een ge zond functionerend ecosysteem met zijn sterk zelfherstellend vermogen. Ondanks alle inspanningen van de afgelopen jaren is het ecosysteem van de Noordzee nog steeds verstoord. Dit blijkt onder meer uit de regelmatig voorkomende algenbloei, vis- ziekten en sterfte onder vogels en zeehonden. De uitvoering van het Watersysteemplan Noordzee moet zorgen voor een meer evenwichtig ecosysteem in de Noordzee, vergelijkbaar met de toestand in 1930. Dat betekent dat regulering van het (intensieve) gebruik van de Noordzee noodzakelijk is om het behoud van het eco- syssteem te waarborgen. Een belangrijk onderdeel van het Watersysteemplan Noord zee is het instellen van een mi lieuzöne die nog meer beper kingen van verontreiniging en verstoring van het zeemilieu mogelijk maakt. De milieuzö ne omvat de hele kuststrook en een aanzienlijk stuk van het noordelijk deel van het Neder landse Coninentaal Plat. Door het dynamisch karakter van de Noordzee zal een scherper be leid binnen de milieuzöne een positieve invloed hebben op de rest van de Noordzee. De zone zelf is vooral van belang als voedsel- en paaigebied voor de Noordzeédieren. Binnen de mi lieuzöne vallen ook de Voordel ta, het Friese Front en de Kla- verbank. Deze gebieden beho ren, op grond van onze huidige kennis, tot de meest waarde volle in de Noordzee. Nederland is het eerste land dat een dergelijke milieuzöne instelt. Minister Maij-Weggen zal er bij de andere Noordzee- taten op aandringen soortgelij ke maatregelen uit te voeren. Het Ahlborn orgel is door de Hervormde gemeente uit Zie rikzee, die het kerkgebouw ge bruikt voor haar diensten, naar de Grote Kerk gehaald. Aanstaande zondag wordt het tijdens de zondagsdienst voor het eerst bespeeld door orga nist C. Fierloos. Omdat men zo goed mogelijk gebruik wij ma ken van het bijzondere orgel, dat is geleverd via de kla vierspecialist in Bruinisse waar de heer Bakker werk zaam is, vinden de komende maanden ook een aantal con certen plaats. Zo komt half september de or ganist Everhard Zwart (de zoon van Willem Hendrik Zwart) uit Kapelle naar Zierik zee om een concert te geven op het orgel. Naar verwacjrtjng wordt het Ahlborn orgel ook in' 1994 gedurende een periode in de kerk geplaatst wanneer de tweede fase van de restauratie van het Kam van der Meulenor- gel wordt uitgevoerd. ROTTERDAM - Het Lpxor Theater in Rotterdam opent haar seizoen met de Zuidafri- kaanse musical Sikulu. De mu sical is van 1 tot en met 13 sep tember te zien. De show, opge voerd door zwarte dansers en zangers uit vijf verschillende stammen, zit vol met ritme en kleurige kostuums. Het ver haal gaat over een jongen die op zoek gaat naar zijn vader. Hij vindt hem in de gevange nis. De vader zit daar omdat hij opkwam voor het recht op eigen grond voor de zwarte Zuidafrikanen. De jongen wordt teruggestuurd met het advies 'door te gaan met de strijd. Advertentie boven waardoor mijn kap strakker rond het gezicht kwam te zitten en vlak boven mijn oog werd ik gestoken. Maar ja, dat maak je gelukkig maar één keer mee, want daar leer je van", aldus Lodewijk over deze „gevoelige" kwestie. Bij de warmere temperaturen in de zomer voelen ook vlooien zich prima. Via de vacht van een huisdier dringen zij wonin gen en bedrijven binnen. Op warme plekjes, voornamelijk in het tapijt, worden de eitjes gelegd en naar verloop van tijd springen er talloze vlooitjes in het rond. „Op dat moment ben Voor ieder apart plaagdier is die preventie verschillend. Zo gaat het er bij vlooien om dat het huis geregeld wordt gestof zuigd en dat de huisdieren re gelmatig worden gekamd. Het dichthouden van kieren en na den werkt preventief tegen wespen, zo weet Lodewijk. En zo zijn er meer methoden om lastige indringers buiten te houden. Één ding moeten de mensen niet zelf doen en dat is het zelf experimenteren met chloor, benzine of andere mid delen. Martin Lodewijk uit Seroos- kerke is zeven jaar in dienst bij de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland. De eerste vier jaar als medewerker algemene dienst, sinds 1989 als ongedier tebestrijder. Voor deze functie heeft hij een tweejarige cursus gevolgd bij de Stichting Vakop leiding Ongediertebestrijding in Wageningen. Samen met een andere werknemer, die invalt bij ziekte van Lodewijk of als hij op vakantie is, behandelt hij de klachten van ongedierte op heel Schouwen-Duiveland. Deze zomer heeft Lodewijk vooral klachten binnengekre gen over wespenplagen. Tbch is hij er niet van overtuigd dat de ze insekten meer voorkomen in de zomer dan in de winter. „Bij warm weer zijn ze actiever en valt de aanwezigheid van wespen de mensen meer op om dat ze zelf ook meer buiten zijn", aldus Lodewijk. Krijgt hij van een bedrijf of een parti culier een klacht binnen over een wespennest, dan gaat hij met bestrijdingsmiddelen en met kap en handschoenen op pad. Op de plaats van bestem ming wordt eerst het nest gelo kaliseerd waarna er gif wordt gespoten. Het nest kan overal zitten, onder dakpannen, in de muur en zelfs in de grond. „Meestal bevinden de wespen zich in de spouwmuren. Het is daarom zaak om gaten en kie ren vooral langs de kozijnen, met uitzondering van de ventilatie-openingen. dicht te maken". Dit moet echter alleen gebeuren als er nog geen onge dierte zit, zo stelt de bestrijder nadrukkelijk. „Anders loop je Martin Lodewijk op weg naar een volgende klus. (Foto: Marijke Folkertsma). St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 Voor al uw reparaties aan radio-TV-video lenorgel heeft een heel roman tische intonatie. Die hebben we via een diskette in het interne geheugen van de computer in het elektronisch orgel aange bracht. Verder zijn natuurlijk de volumes van de registers op elkaar afgestemd". Ondanks al die moderne snuf jes kan het elektronisch Ahl born orgel volgens de heren Bakker en Spierings nooit de klank produceren die het Kam van der Meulen orgel voort brengt. „Daar komen de,klan ken uit elke orgelpijp apart en bij het elektronisch orgel komt de klank uit twee geluids boxen". Het gaat om twee boxen van 300 watt die in sep tember worden aangevuld met nog eens twee van dergelijke boxen. KERKWERVE - Velen hebben het wel eens aan den lijve ondervonden. Je komt terug van vakantie en het hele huis zit onder de vlooien, of wanneer je net in de achtertuin wil gaan zonnen blijkt deze al te zijn ingenomen door een zwerm wespen. Geen nood, want de ongediertebestrijding kan in een handom draai het euvel verhelpen. Martin Lodewijk, werk zaam bij de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, is één van die bestrijders die te hulp kan worden ge roepen. Niet alleen bestrijdt hij het ongedierte, ook heeft hij enkele bruikbare tips ter voorkoming van plaagdieren. de kans dat de wespen naar binnen komen en het probleem alleen verergert". Een keer is Lodewijk bij de uit oefening van zijn werk zelf te pakken genomen door een wesp. „Ik was bezig met het uitbreken van een plafond waarboven de wespen een nest hadden gemaakt. Ik keek naar Advertentie Het nieuwe orgel: geavanceerd. 'Maar de klank van een pijporgel kun je er nooit uithalen'. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „Vroeger waren wel vijf laden van een meter bij een meter nodig om alle gegevens op te slagen die nu in deze paar kleine printplaatjes zitten". De heren F. Spierings uit Eindhoven en J. Bakker uit Oud-Beijerland waren vol enthousiasme over het geavanceerde elektronische Ahlborn orgel dat zij donder dagmiddag in de Grote kerk te Zierikzee installeerden. Het instrument wordt tot en met december van dit jaar gebruikt als vervanging voor het grote Kam van der Meulen-orgel dat in de kerk een prominente plaats in neemt maar de ko mende tijd niet gebruikt kan worden vanwege een restauratiebeurt. Het elektronische Alborn orgel dat vanuit Duitsland naar Zie rikzee werd overgebracht is ook een heel bijzonder instru ment. Volgens de heer Spie rings zo bijzonder- dat er op de hele wereld maar enkele van bestaan en het instrument in de Grote kerk het eerste is dat in Nederland wordt geplaatst. „Het is een digitaal gesampled orgel dat is vervaardigd vol gens de laatste nieuwe technie ken. Dat houdt in dat men er voor het eerst in is geslaagd om de pijporgelstemmen apart op te nemen. Dat is een wezenlijk verschil met eerdere elektroni sche orgels. Het geeft de orga nist namelijk de vrijheid om per register te intoneren". ,Via een computer werd de klank van het instrument bij de importeur in Weert, waar de heer Spierings als adviseur klassieke orgels werkzaam is, aangepast aan de klank van het Kam van der Meulenorgel en de akoestiek in het kerkge bouw. „Het Kam van der Meu-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3