MEUBELS KIJKEN OP 'DAG VAN HET WONEN' Slaapkamer krijgt woonsfeer Nederlandse Meubelprijzen op Dag van het Wonen Fris en vrolijk Laat uw persoonlijk zitcomfort aanmeten Het meubel volgens bekende ontwerpers Computer stippelt uw snelste route uit ~L' Art-Déco nog steeds gevraagd Zondag 30 augustus naar de Jaarbeurs in Utrecht i. Jj* WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 11 Bank Barfleur uit de Fu rore collectie van Mean der. Het spreekt ons weer heel erg aan, de Art-Dé- co-stijl. Door vormge ving en materiaalge bruik roept de Furore collectie van Meander Meubelen herinnerin gen op aan deze stijlpe riode. Wortelolm of wortel- houtstructuur (een na bootsing in kunststof) wordt hierbij gecombi neerd met glanzend zwarte elementen en soms een accent in goud of messing. Kasten, ta fels, stoelen, bedden en zelfs een leren bank ko men in deze collectie voor. Bij de leren bank Barfleur (zie foto) zijn aceenten gezet met'pa neeltjes in wortelhout structuur, waarin ook het blad van de bijpas sende salontafel is uit gevoerd. Wie van Art- Déco houdt vindt deze stijl trouwens niet al leen bij Meander maar ook bij een aantal ande re exposanten. De Internationale Meubel beurs in Utrecht, die dit jaar van zondag 30 augustus tot en met woensdag 2 septem ber wordt gehouden, wordt de laatste jaren traditioneel geopend met de 'Dag van het wónen'. Op die eerste beurs- zondag staan de deuren ook open voor de consument, voor u dus. Lekker een dagje meubels kijken en informa tie opdoen. Want je inrichten is tegen woordig heel wat ingewik kelder 'dan vroeger. Maar ook veel leuker en spannen der. Onze grootouders kochten een compleet ameublement voor de eet kamer en een van A tot Z inrichting voor het slaapver- trek. En een bankstel 'uit één stuk'. Wij willen wel een bank, maar dan niet met fauteuils van 't zelfde erbij. En het slaapkamerameuble ment stellen we pok liever zelf samen. We kopen een bed zus en een kast zo. We richten ons huis steeds vaker stukje bij beetje in. Gaan uit van een paar mooie (familie)stukken en bouwen zo stap voor stap ons inte rieur op. Maar deze wijze van inrichten vergt veel tijd en creativiteit. Meubel showrooms bekijken, woon- tijdschriften doorbladeren, beurzen bezoeken. Op de 'Dag van het wonen' in de Jaarbeurs in Utrecht kunt u uw hart ophalen. Niet alleen aan meubels in alle stijlen, modellen en uitvoeringen voor het hele huis, maar er is dit jaar ook veel te zien op het gebied van verlichting en woondecoratie. Meubelprijzen En u kunt er de inzendingen i sin hi;örr>Arc rif Mp. i u Kuni er ae inzendingen i ontwerpers voor de Ne- rlandse Meubelprijzen O Ual'iil^An 1 A nvnrtri van derlandse ivieuoeipnjzer 1992 bekijken. Deze exposi tie is opgesteld in de Marij- kehal. U vindt de weg er naar toe vrijwel vanzelf. Al lerlei gevestigde en aanko mende ontwerpers sturen hiervoor werk in. Naast meubelen die iedereen zo in zijn huis zou willen zetten, zijn er ook altijd allerlei ex perimentele stukken en grappige bedenksels. Heel leuk om eens te zien welke ideeën jonge - vaak nog stu derende r ontwerpers over het interieur van vandaag en morgen hebben. Kortom, te bekijken valt er genoeg op de 'Dag van het wonen'. De Dag van het wonen (van Een van de genomineerde inzendingen voor de meubelprijzen van vorig jaar. 10.00 tot 18.00 uur) wordt ge houden op zondag 30 augustus aanstaande in de Jaarbeurs in Utrecht. De toegangsprijs be draagt 10.- per persoon. Met de bon op deze pagina krijgt u op de entreeprijs een reductie van 2.50. Kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang. Wist u dat een mens op een leven van omstreeks 70 jaar zo'n 220.000 uur in bed doorbrengt? En dat is ruim 25 jaar. Eigenlyk een raadsel waarom het bed al niet veel eerder tot belangrijkste meubel van het huis is verklaard. Want u gebruikt dat heel wat meer dan uw favoriete fauteuil of de zitbank. Weliswaar kopen de meeste mensen met veel overleg een goed en rustgevend bed, maar pas de laatste tyd wordt ook aan het uiterlfjk van slaapstede en omgeving echt aandacht besteed. Toen we in doorsnee huizen nog geen centrale verwar ming kenden, zag je de slaapkamer in de winter vrij wel uitsluitend van onder de dekens. Daar kwam nog bij dat dit vertrek in de revolu tiebouw van vlak na de oor log tot de absolute mini mum-maten werd beperkt. Uit onderzoek is gebleken dat het merendeel van de Ne- „,derianders - dat. geldt, zowel voor jong als oud - verkeerd zit. Allerlei klachten zijn daarvan het gevolg. Waar om hadden we daar vroeger dan geen last van? Onze leef- en werkgewoon- ten zijn heel erg veranderd. Het werk is lichter gewor den maar we zitten wel veel meer aan onze plek gebak ken. We hebben een zee van vrije tijd die we in veel ge vallen passief voor de tv doorbrengen. Als we een nieuwe bank of fauteuil ko pen, kijken we meestal eerst naar de prijs en het uiterlijk. Vervolgens gaan we er dan misschien ook nog even - hoogstens een minuut - in zitten en nemen de koopbe slissing. Ondersteuning Begin jaren tachtig is men gestart met wetenschappe lijk zit-onderzoek. Wie de verkeerde stoel kiest, zit on gemakkelijk. Kan last krij gen van zijn rug of van een beknelde zenuw of ader. En van nog veel meer narig heid. Om die te voorkomen zou een fauteuil zo gemaakt moeten worden dat het li chaam in zittende houding een natuurlijke stand aan neemt. En aangezien ieder mens anders Is, heb je ook allemaal andere zitmeube len nodig. Waarbij niet al leen de zithoogte en de zit- diepte maar ook de armleg- gerhoogte nauwkeurig op de wens van de koper kan wor den afgestemd. En met de juiste zithoek zodat een op timale ondersteuning ont staat. Zulke fauteuils zijn te koop. In de winkel beschikt men over een elektrische aan- meetfauteuil. Als u hierin plaats neemt kunnen elek trisch de juiste hoeken en hoogten worden ingesteld. U kiest het gewenste model en de bekledingsstof en uw fauteuil wordt voor u nauw keurig op maat gemaakt. De fabrikant levert over het al gemeen vrij traditionele mo dellen en bekledingsstoffen, die vooral ouderen aanspre ken. Maar ook veel jongere mensen zouden eigenlijk zo'n stoel met aangepast zit comfort kunnen gebruiken. Misschien houdt men in de toekomst ook eens wat meer met hun smaak rekening. Elektrische aanmeetfauteuil voor het op maat kunnen le veren van zitmeubelen. Jarenlang waren de slaapka mers in de gesubsidieerde woningbouw kleine hokjes waar net een tweepersoons bed in paste maar waar voor een compleet ameublement meestal geen plaats was. Een bedmaat was in die ja ren dan ook op dit ruimtege brek afgestemd. Een twee persoons legerstede van 120 cm breed noemen we nu - terecht - een twijfelaar, maar was toen heel gebrui kelijk. We gingen op den duur vooruit, naar 130 en 140 cm, maar vandaag de dag willen we de ruimte en is een tweepersoons bed vaak 160 of 180 cm breed. Meest al twee bedden metapart matras, maar desgewenst als één op te maken. De laatste jaren blijkt duidelijk dat wie het breed heeft ook voor een breder bed kiest. En omdat de mens van vandaag onge veer 10 cm langer is dan zijn grootouders, letten we bo vendien op de lengte, zodat we naar alle kanten ruim kunnen liggen. Vuistregel is dat een matras 20 cm langer moet zijn dan uw eigen leng te. De meest gangbare leng tematen voor bedden zijn momenteel 190, 200 en 210 cm. Ontwikkeling Het bed heeft door de eeu wen heen een hele ontwik keling doorgemaakt. In de prehistorie sliep de mens op dierenhuiden of-een bedje van houtas. Later bedde men zich op een bos stro. Vervolgens stopte men dat stro in een zak. En nog weer later die zak in een ledikant, wat overigens heel lang een voorrecht was van koningen en andere vooraanstaande figuren. Het gewone volk sliep op de vloer. Groot voordeel van een ledikant was dat je geen last had van optrekkend vocht en tocht en minder gauw belaagd werd door ongedierte. Het ledikant werd steeds mooi- Een nieuw model is dit bed met achterwand en voeteneinde in een sierlijke ronde belijning. Het bed is verkrijgbaar in breedten van 140160 en 180 cm. De totale achterwandbreedte is 240 cm (Vroomshoop Meubelen). er, met een hemel en gordij nen. Niet uit preutsheid maar om in de winter lekker warm te liggen. Het hemel bed is weer terug van wegge weest. Nu is de hemel echter niet meer bedoeld om ons tegen kou te beschermen. Maar gewoon voor het mooie. Het slaapvertrek nam in vroeger tijden vaak een be langrijke plaats in huis in. Vorstelijke personen en da mes van goeden huize ont vingen hun gasten dikwijls in bed. Het bed deed dienst als huiskamer. Er is dus ei genlijk niets nieuws onder de zon. Want ook wij wonen steeds meer in de slaapka mer, die bij de inrichting al lang niet meer de sluitpost op de begroting is. We wil len niet alleen en bed om in te slapen, maar ook een comfortabele zit/liggelegen- heid om de krant of een boek te lezen, in het week end te ontbijten en naar de nachtfilm te kijken. Trend Je ziet in meubelshowrooms alle mogelijke soorten slaapkamermeubelen. Zo wel de complete uitvoering met bed, nachtkastjes, lin nenkast en toilettafel als al lerlei aanbouwsystemen of van alle gemakken en berg ruimte voorziene bedom- bouwen met lees- en sfeer verlichting, radio, tv en wat er tegenwoordig verder nog aan snufjes bedacht wordt. Een nieuwe trend is het bed - op wielen of balpoten - dat zowel tegen de muur als vrij staand in de ruimte kan wor den neergezet. Het hoofdeind kan zacht gestof feerd zijn of in onbekleed hout dan wel metaal zijn uit gevoerd. Hierbij worden losse kastjes of tafeltjes in eenzelfde of contrasterende uitvoering gekozen. Stoffe ring van bedborden en stoe len, overtrekken en kus senslopen, de gordijnen, dat is allemaal verkrijgbaar in hetzelfde dessin. Gezond slapen Maar we kijken natuurlijk niet alleen naar het uiterlijk van de inrichting. Middel punt van de slaapkamer is en blijft het bed. En voor wie de volgende dag gezond en uitgeslapen weer op wil, is dat maar goed ook. Op dit gebied zijn de mogelijkhe den de laatste jaren even eens sterk geëvolueerd. De bedbodem kan, zowel aan hoofd- als voeteneind, in al le standen worden gezet. Zo u wilt met elektrische bedie ning. Er is keuze tussen een harde, zachte of iets-daar- tussen-in ondergrond, een spiraal, lattenbodem of springbox. Of wilt u soms liever een waterbed? Wat u kiest is afhankelijk van uw postuur, uw slaapgewoon- ten en specifieke probleem punten. Uw rug bijvoor beeld. We zijn er inmiddels wel achter gekomen dat een erg hard bed evenmin goed is als een erg zachte onder grond. Maar wat voor u het meest geschikt is, praat daarover met een vakman of ga eens proefliggen in een showroom. Een gigantische showroom met duizenden bedden vindt u op de 'Dag van het wonen'. En de slaap kamer vormt tegenwoordig een belangrijk onderdeel van het wonen. Tafels worden ontworpen om in de ruimte te staan, toch zetten de meeste men sen ze tegen de muur. Deze tegenstelling zette Jan Harm (er Brugge vorig jaar aan het denken en hij ont wierp de wandtafel Dako ta. Met deze tafel won hij vorig jaar de Prijs voor het beste Nederlandse meubel 1991 en de Stijlprijs. Tijdens de Internationale Meubelbeurs worden de Nederlandse Meubelprij zen dit jaar voor de achtste maal uitgereikt. Dat de meubelwereld veel waarde hecht aan de Nederlandse Meubelprijzen blijkt uit het groeiende aantal in zendingen. Met hun inzen dingen geven Nederlandse fabrikanten en ontwerpers een aardig beeld van hun opvattingen over het nieu we meubel. ,,Bij het ontwerpen heb ik geen revolutionaire ge dachten", vertelde Ter Brugge vorig jaar. „Ont werpen heeft volgens mij alles te maken met het zoe ken van problemen en het definiëren ervan. Jan Willem Vroom bij*—— zijn tafel Gwydion. Jan Willem Vroom won vorig jaar de Prijs voor jonge ontwerpers 1991. Toen hij hoorde dat hij met zijn tafel „Gwydion" de prijs had gewonnen was zijn eerste reactie: ,,Ik ben altijd op zoek naar het ele mentaire in een meubel. „Je kunt zeggen dat bij het ontwerpen de metalencon- structie van de tafel cen traal stond en daaromheen is de tafel ontstaan. Bij mijn huidige ontwerpen gaat het veel meer om vra gen als „hoe ben ik bezig" en „waarom deze tafel". Alle inzendingen voor de Nederlandse Meubelprij zen 1992 zijn te zien op de Dag van het Wonen. Een bed, kasten en een hoekbureautje uit de Rainbow-collec- tie. Wie de „Dag van het Wonen" bezoekt zal op de beurs een gezamenlijke stand aantreffen van elf Israëlische meubelfabri kanten. U ziet er een keur van woon- meubelen, zowel in staal, hout als gestoffeerd. Maar ook een heel fris en vrolijk- programma tienermeube- len, opgebouwd uit stan daard-elementen die onder ling te combineren zijn. De basiskleur van deze Rain- bow-collectie is wit, waarbij grepen en afwerklijsten in allerlei kleuren gekozen kunnen worden. Of in de zelfde witte tint als de grote vlakken. Naast felrood, -geel en -groen zijn de lijsten verkrijgbaar in pasteltinten als oudrose, lila en grijs blauw. Daarnaast nog in Chinees-rood, konings blauw en grijs, in totaal elf verschillende mogelijkhe den. Doordat de gekleurde lijsten geheel afgerond zijn geven ze de meubels een zeer verfijnd effect. Een an dere exposant uit Israël komt met grappige plastic speelmeubelen voor kinde ren, die in een handomdraai te monteren zijn: een win keltje, telefooncel, poppen kast en een speeltafeltje met stoeltjes. Tijdens de Dag van het Wonen zijn de beroem de meubelontwerpers Jan des Bouvrie en Ge rard van den Berg aan wezig om bezoekers te informeren over het in richten van de woning. Verder geven zij hun ge hoor inzicht in de speci fieke kenmerken van het betere meubel. Ze doen dit tijdens twee sessies die voor het pu bliek gratis toegankelijk zijn. De beide presenta ties worden gegeven in de congreszaal Irenehal I. Ontwerper Gerard van den Berg. Misschien wilt u overal zomaar rondkijken. Ook mogelijk dat u met een heel gericht doel naar de meubelbeurs gaat. Bij voorbeeld om eens te kijken wat er op het gebied van zitmeube len of bedden te koop is. Bij de informatiebalies van de beurs staat een computer die u helpt met het uitstippe len van een route langs die stands waarvoor u belang stelling hebt. Wilt u zitmeu belen of bedden in het alge meen zien of gaat uw voor keur uit naar een bepaald segment: leren banken of waterbedden? Wanneer u in de computer „bedden" in tikt, krijgt u een lijst met alle exposanten die bedden brengen. Wilt u toch alleen maar waterbedden zien en geeft u dat door aan de com puter, dan krijgt u een lijst met uitsluitend waterbed- denleveranciers. En een plattegrondje met een keu rig uitgestippelde route langs de bewuste stands. Hoe nauwkeuriger u uw kijkwensen omschrijft, des te beter kan de computer u op weg helpen. Industrieel design uit België Voor het eerst in het bui tenland, te zien op de Dag van het Wonen: de Belgi sche ontwerpersmarkt Pronto. In een eigen stand presenteren tien Belgische ontwerpers zich aan het publiek. Coördinator Ha- de wij ch van Hoeij: ,,We willen heel bewust geen super exclusieve ontwer pen brengen. Geen haute couture, wel hedendaagse ontwerpen die in serie ge produceerd kunnen wor den. Dat maakt ons waar schijnlijk des te interes santer voor een publiek dat betaalbaar design wil." Lezers van dit blad krijgen bij inlevering van deze ingevulde bon een korting van f 2.50 op de normale entreeprijs van 110.- p.p. Bon geldig voor 2 pers. ^ITTRKHT/HOlLAND I I adres: - plaats: EDUKTIE-BO

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 11