Schaakvereniging Zierikzee viert 80-jarig bestaan met Rapidtoernooi Erwin Nelissen en Harold van de Berge ambiëren een 'eigen' voetbaltoekomst Wisselend succes voor Delta Sport in België Schouiven-Duivelandse spelers actief in UEFA toernooi Echtpaar Van Vliet wint zomeravonddrive Oefenvoetbal Achtkamp voor club- en thuisschakers Stoepeschieters-toernooi met internationaal tintje DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 NR 25210 7 Erwin Nelissen (links) ziet Jong Zeeland als een springplank naar het betaalde, voetbal. Toch kiest hij voorlopig nog voor voetbalver eniging Zierikzee. Harold van de Berge geeft voorrang aan zijn HEAO-studie en ziet Bruse Boys als einddoel. (Foto: Marijke Fol- kertsma). GOES - Het is voor veel voetballers een droom om zo hoog mogelijk te gaan spe len. Toch zijn er ook spelers die het spelletje louter spelen voor hun plezier. Geen ambities hebben om de uiterste top te bereiken. Erwin Nelissen uit Zierikzee en Harold van de Berge uit Bruinisse, twee verschillende voetballers, verschillende ambities maar uitkomend voor Jong Zeeland in het Zilveren Ganze UEFA toer nooi. BURGH-HAAMSTEDE - Echtpaar Van Vliet is win naar geworden van de 8e Zomeravonddrive die werd gehouden door Bridgekring '68 in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Met een score van 70.83% bleven zij de heren Van de Wal en Van de Wer ken ruimschoots voor. De twee voetballers van Schouwen-Duiveland waren van donderdag tot zondag ac tief in Jong Zeeland tijdens het grote internationale jeugdtoer- nooi. Met deelnemende ploe gen als Ajax, Feyenoord, FC. Twente, PSV, Real Madrid, FC Jacques Krijger van de Schaakvereniging Zierikzee is na een langdurige voorberei ding tot de definitieve deelne merslijst gekomen voor het Ra- pidtoernooi. „Het is een hele toer om de internationale meesters en grootmeesters de finitief vast te leggen voor een toernooi. Vooral de internatio nale meesters reizen van het ene naar het andere toernooi. Het is ons toch gelukt om scha kers van naam naar Zierikzee te krijgen. Het is alleen jam mer dat de huidige kampioen van Zeeland, Rudy Smit, zich heeft afgemeld. Maar dit geeft geen ernstige problemen want de sterke jeugdspeler Erjen van Nierop van onze schaak club is een goede vervanger", aldus Krijger. Voor de tweede keer in de ge schiedenis van de Zierikzeese Mechelen en Bayer Leverküsen was het een toernooi van for maat. De 18-jarige Erwin Ne lissen van voetbalvereniging Zierikzee en de 19-jarige Ha rold van de Berge van Bruse Boys lopen al een tijdje mee in Jong Zeeland. Een ploeg sa- schaakvereniging is het gelukt om het sterkst bezette toernooi van Zeeland naar Zierikzee te halen. Ook vijf jaar geleden kreeg de organisatie compli menten nadat Jeroen Piket uit Leiden het Rapidtoernooi op zijn naam schreef. Nu gaat de grootste aandacht uit naar de drie internationale meesters: Larry Christiansen uit Ameri ka, Rafael Vaganian uit Arme nië en Roberto Cifventes uit Chili. Christiansen is momen teel de tweede schaker op de ratinglijst van Amerika. Met een achterstand van dertig ra ting op zijn landgenoot be hoort Larry Christiansen tot de wereldtop. Rafael Vaganian komt thans uit onder de vlag van de repu bliek Armenië. De sterke scha ker, die van wereldklasse is. kan samen met Roberto Cif- mengesteld uit de beste jeugdspelers tot twintig jaar in Zeeland. Jong Zeeland kan voor vele spelers dienen als springplank naar het profvoetbal. Erwin Nelissen, die door zijn spelwij ze weer één van de spelers was 1 a —5 i ventes uit Chili voor een inte ressant verloop van het schaaktoernooi zorgen. Naast de vele internationale meester uit België en Neder land is de deelname van de eni ge vroliwelijke schaker Erika Sziva uit Hongarije bijzonder. Een maand geleden werd zij open Nederlands dameskampi oen. Naast de vier genoemde schakers komen de volgende deelnemers ook naar Zierik- 'zee: Luc Winants, België, Rini Kuijf (ex-kampioen van Neder land), Leiden. Johan van Mil, Eindhoven. Gert-Jan de Boer, Amsterdam. Frans Cuijpers, Utrecht. Erik Knoppert, Utrecht. Gert Pieterse, Am sterdam. Bas van Gaaien, John van Baarle en de Zeeuwse scha kers J. Seleman. R. v. d Vcken, J. Aangeenbrug, J. J. Visser, die opviel tijdens het UEFA toernooi in Goes, wil niet te hard van stapel lopen. „Ik vind., het prachtig om in Jong Zee land te spelen, misschien is dit een springplank naar een club op hoog niveau. Maar voorlo pig wil ik eerst nog een seizoen bij Zierikzee voetballen. Ik heb de mogelijkheid om bij de tweede klasser Goes te gaan voetballen ook afgeslagen. Zie rikzee heeft nu een leuk team en met Danny Magito erbij zijn er ineens mogelijkheden voor onze ploeg. Als Zierikzee dit seizoen kampioen wordt dan Cor Jansen, Erjen van Nierop en Kees Bos. Achtkamp Een strakke leiding bij een Ra pidtoernooi is vereist. In een Rapidtoernooi wordt razend snel gespeeld en de spelers ko men vaak in tijdnood. Het aan raken van een stuk betekent al dat er mee moet worden ge speeld. De organisatoren wis ten beslag te leggen op een internationaal-arbiter, mr. A. A. Schuering. Deze arbiter was ook een paar maanden geleden actief tijdens een wereldtoernooi in Brussel. Schaakvereniging Zierikzee en de toeschouwers die vanaf het balkon in de Concertzaal de strijd kunnen volgen, kunnen rekenen op een spannende strijd. Naast het hoofdtoernooi wor den ook nog tien achtkampen afgewerkt. De schaakclub hecht bijzonder groot belang zou ik bij een aanbieding van een andere club, om te komen spelen, zeker goed moeten na denken. Dat wil niet zeggen dat ik nooit zal vertrekken uit Zierik zee. Maar zelfs bij Zierikzee moet ik vechten voor een ba sisplaats", vertelt Nelissen die in het dagelijkse leven lasser is bij Nemag. Harold van de Ber ge ziet Jong Zeeland als een leerproces voor zijn voetbal carrière bij Bruse Boys. ,,Ik ben negentien jaar dus Jong Zeeland is dan volgend jaar toch gebeurd. Dit UEFA toer nooi in Goes vind ik leuk maar de voorkeur gaat bij mij toch uit naar mijn HEAO-studie. Over een paar maanden moet ik stage lopen bij een administratie- kantoor in Ba- rendrecht en dan heb ik min der tijd voor het voetballen. Nee, ik ambieer geen voetbal carrière, alles wat ik hier leer kan ik bij Bruse Boys gebrui ken. Natuurlijk voetbal ik. graag, maar ja, mijn voorkeur gaat nu eenmaal naar Bruse Boys", aldus Van de Berge die op het UEFA toernooi goed presteerde. De ontwikkeling van voetbal lers bij Jong Zeeland reikt ver der dan het UEFA toernooi in Goes. De internationale com petitie waar de ploeg tegen A- junioren van clubs als NAC, SW, Lokeren, Lierse, Boom en Kortrijk een competitie spelen levert een bijdrage aan de toe komst van een aantal spelers. ,,Ik haak binnenkort toch af van Jong Zeeland", aldus Van de Berge. „Maar wat ik hier heb geleerd is mooi meegeno men. Wij hoeven bij Bruse Boys niet te vechten voor een basisplaats, er zijn altijd net voldoende spelers. Bovendien speel ik niet op zondag en dat is in de profvoetballerij toch een handicap. Nee, ik heb de voorkeur gegeven aan mijn op leiding". Voor Erwin Nelissen zal de toe komst, als hij zich als voetbal ler goed ontwikkelt, er zeer ze ker anders uit gaan zien. „Ik moet nog veel leren, maar die wedstrijden met Jong Zeeland kunnen de opstap zijn naar een hoger platform. Eerst wil ik goed voetballen bij Zierikzee en de steun van Kees Ha- gesteijn heb ik dan hard nodig. Vorig jaar werd ik mee getrok ken in het slechte spel. Nee, ik was er zelf ook schuldig aan. Maar nu met spelers als Magito en Van Oeveren kan ik bij Zie rikzee groeien". aan de achtkamp. Hier kunnen club- en thuisschakers en ook de jeugd, die naar sterkte wordt ingedeeld, zich optimaal uitleven in het schaakspel. Het aantal maximale deelnemers bedraagt tachtig. Inmiddels zijn er al vierenzestig aanmel dingen. De spelers worden in groepen van acht ingedeeld. Dus zijn er zeven ronden of een volledige competitie. Zij spe len met de klok, de bedenktijd is 15 minuten per persoon per partij. Ter gelegenheid van het 80- jarig bestaan van de Schaak vereniging Zierikzee heeft de eindspelcomponist J. J. van den Ende een eindspelstudie opgedragen aan de vereniging. Van den Ende was in de loop der jaren een belangrijke per soon voor de jubilerende ver eniging. De Zierikzeese schar- re, die een paar weken geleden zijn negentigste verjaardag vierde heeft met eindspelstu dies vele hoofdprijzen op inter nationaal niveau verdiend. Programma in de Concertzaal in Zierikzee: 8.30 tot 10.10 uur registratie van de deelnemers. 10.20 uur officiële opening door loco-burgemeester van Zierikzee de heer D. van der Wekken. 10.30 tot 13.00 uur start wedstrijd (4 ronden). 13.00 uur tot 13.45 uur pauze. 13.45 uur tot 15.45 uur wed strijd laatste 3 ronden. 16.00 uur prijsuitreiking. Aan de zomeravonddrive de den 48 paren mee die in vier lij nen van 12 paren via het draai ende Scheveningensysteem om de titel Koningskoppel stre den. De hoogste zaalscore was dus deze keer voor echtpaar Van Vliet. Bridgekring '68 houdt donderdag 27 augustus voor de laatste keer de Zomera vonddrive in het dorpshuis De Schutse. Groep rood: 1. Heren Blonk- Van Eek 65.42%; 2. dames Gros- De Wit 62.08%; 3. dames v. d. •Werken-v. Wingerden 52.92%; 4. mevr. Rouks-heer Schoema- ker 49.17%; 5. echtp. Van Lint 48.75%, heren v. d. Zande-Wisse Nijssen 48.75%, heren Bonte- bal-Meinster 48.75%; 8. Echtp. Roskam 46.67%; 9. heren Even- wel-Tiggelhoven 45.42%; 10. da mes Fokker-Kikkert 45.00%; 11. dames Kort-Reijdon 44.58%; 12. echtp. De Jong 42.50%. Groep geel: 1. echtp. Van Vliet 70.83%; 2. echtp. Bogmans 61.25%; 3. echtp. Besseling 60.42%; 4. dames Hogerheijde- v. d. Wekken 52.92%; 5. echtp. Maas 50.00%; 6. echtp. Schoe- maker 48.33%; 7. echtp. v. d. Zaan 47.08%; 8. echtp. Visser Tégen de Belgische handbal- ploeg Sasja waren Erwin Schaalje en Peter Lefèvre het meest produktief. In de eerste helft konden de jongens van trainer Rob de Vos de stand nog op 14-14 houden. Omdat keeper Dick Govaerts gebles seerd was en Matthé Pipping niet mee kon spelen wegens werkzaamheden, verdedigde Piet Bos het doel bij ZHV Del ta Sport. „In de tweede helft gingen' de spelers te veel op in dividuele acties over. Dat heeft ons de winst gekost", liet De Vos weten. Tégen Ajax Lebbeke moesten de handballers uit Zierikzee al le zeilen bij zetten om gelijke tred te houden. De ploeg uit Antwerpen speelde hard en Nadat vorig jaar nog zestien teams deelnamen aan het Stoepeschieters-toernooi heb ben de organisatoren besloten om dit voor het aankomende toernooi te beperken tot twaalf teams. Maar ondanks minder teams krijgt het evenement een extra internationaal tintje. Met deelname van Calgarians uit Yorkshire (Engeland) en de twee Belgische ploegen uit Me chelen. Daarnaast komen drie teams uit Rotterdam, één uit Etten-Leur, Oudenbosch en Eindhoven en twee teams van de organiserende vereniging HSD. Er wordt op drie velden ge speeld en iedere wedstrijd duurt vijfentwintig minuten. Ieder team speelt elf wedstrij den en naast het actieve wedstrijdprogramma is er ook ruimte overgelaten om op zaterdagavond een mossel maaltijd. barbecue en een feestavond te organiseren voor deelnemers en leden. Programma vrijdag 28 augus tus: 19.30 uur Ontvangst eerste gasten en eventueel openings wedstrijd tegen de Calgarians. Zaterdag 29 augustus: 11.00 42.92%; 9. echtp. Soek 42.08%, dames Evenwel-Tiggelhoven 42.08; 11. dames Brinkman- Heijneman 41.67%; 12. echtp. Balm 40.42%. Groep blauw: 1. heren Reijdon- Schubert 65.83%; 2. echtp. Mes 61.67%; 3. heren v. d. Berg- Hollander 57.50%; 4. echtp. v. d. Windt 55.42%, heren Poppe- Van Veen 55.42%; 6. mevr. Peeboom-heer Schalk 55.00%; 7. mevr. Flohil-heer Hogerheij- de 49.58%; 8. mevr. Stouten- heer Boot 42.92%; 9. mevr. v. Geesbergen-heer De Jong 41.67%, heren Beckerman- Veldt 41.67%; 11. dames v. Oeveren-Tennekes 40.83%; 12. echtp. Stok 32.50%. Groep groen: 1. Heren v. d. Wal- v. d. Werken 66.25%; 2. heren Assendelft-Gedrojc 60.00%; 3. heren De Munnik-De Troije 57.50%; 4. echtp. Kloet 55.42%, 4. echtp. Stokla 55.42%; 6. da mes De Feijffer-v. d. Zande 49.17%, echtp. Kramer 49.17%; 8. dames Deïst-v. Reisen 48.33%; 9. echtp. Lansdorp 45.42%; 10. echtp. Kuipers 40.83%; 11. dames v. d. Duin- Viergever 36.25%, dames v. Assendelft-Lievense 36.25%. puur op de man. De eerste helft werd afgesloten met een ach terstand van 8-10. „Ik heb in deze wedstrijd geëxperimen teerd met een aantal spelers op de cirkel. Ronnie Onwijn en Peter Lefèvre zorgden voor de opbouw aan de buitenkanten van het veld. Met Sjoerd Jonge- pier vanuit de verdediging heb ben we op deze manier toch ge vaar gecreëerd bij de tegen stander", aldus De Vos die dit soort oefenpartijen een goede aanloop vindt naar de competi tiewedstrijden. Tijdens de twee keer dertig mi nuten speeltijd kregen de ZHV Delta Sport handballers "lang zaam grip op het spel. Dit re sulteerde in een gelijk opgaan de strijd waarbij de punten werden verdeeld: 19-19. uur aanvang wedstrijden. 17.30 uur einde wedstrijden. 18.30 uur begin mosselmaaltijd, bar becue en feestavond. Zondag 30 augustus: 11.00 uur aanvang wedstrijden. 16.00 uur prijsuit reiking. Deelnemende ploe gen: Etten-Leur uit Etten-Leur. Calgarians uit Yorkshire (En geland). Mechelen 1 en 2 uit Mechelen (België). Studenten team 1 en 2 uit Rotterdam. Fi- do Dido uit Eindhoven. HSD de Sukkeltjes en Vrouwenover schot uit Zierikzee en Sjie Sjoo uit Oudenbosch. ZIERIKZEE - Voor woensdag 26 augustus staat een oefen- voetbalwedstrijd op het pro gramma voor SKNWK. De ploeg uit Nieuwerkerk gaat op bezoek bij Oud-Vossemeer. Op donderdag 27 augustus speelt Duiveland een thuis wedstrijd in Oosterland tegen Mevo. Deze wedstrijd telt mee voor de trofee Zierikzeesche Nieuwsbode. Aanvang wed strijd: 19.15 uur. Paul van der Sterren en Jeroen Piket (rechts) in actie tijdens het sterk bezette Rapidtoernooi in 1987. De internationaal grootmeester Piket schreef het toernooi op zijn naam met zes punten uit zeven partijen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Met internationale grootmeesters en meesters viert Schaakver eniging Zierikzee haar tachtig-jarig bestaan. Zaterdag 29 augustus krijgen ken ners en liefhebbers de gelegenheid om in de Zierikzeese Concertzaal een sterk bezet Rapidtoernooi, dat bestaat uit twintig schakers, te aanschouwen. Naast het hoofdtoernooi houdt de organisatie een achtkamp voor club- en thuisscha kers. Wit speelt en houdt remise. Eindspelstudie van J. J. Van den Ende opgedragen aan de Schaakvereniging Zierikzee ter gelegenheid van haar 80-jarig bestaan. Oplossingen kunnen worden ingezonden voor 19 sep tember aan Schaakvereniging Zierikzee, Varremarkt 12, 4301 ER Zierikzee. Hockey op Bannink ZIERIKZEE - Op zaterdag 29 en zondag 30 augustus houdt Hockeyclub Schouwen-Duiveland haar tradi tionele Stoepeschieters-toernooi op sportpark Ban nink in Zierikzee. Twaalf teams spelen twee dagen lang in een poule om de hoogste eer. ANTWERPEN - Het eerste team van handbalvereni ging ZHV Delta Sport heeft met wisselend succes deelgenomen aan een driekamp bij de eredivisie club Sasja in Antwerpen, De e.erste wedstrijd tegen Sasja leverde een verlies op van 23-22 en tegen eer- ste-divisie club Ajax Lebbeke werd een eindstand van 19-19 bereikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7